Veertigste bloemencorso doorstaat alle stormen 6\||%derhedeu li a ll ËeidóeSowa/nt STAD OMGEVING Na nachtfilm volgt Freud Regen spelbreker Een cadeau van formaat Vrouw ontsnapt aan verkrachting EBR BESCHERMT GASHUISJE VEERTIG JAAR LEIDEN OXFORD Ceidóc Souiant MAANDAG 4 AUGUSTUS 1986 PAGINA 5 LEIDEN Een 19-jarige inwoonster van Leiderdorp is gisteravond op de Oegst- geesterweg ontsnapt aan verkrachting door zich hevig te verzetten. Volgens de politie heeft de dader mogelijk iets te ma ken met verkrachtingen die vorig jaar in dezelfde omgeving plaats hadden. De vrouw fietste tegen twaalf uur op het fietspad bij het terrein van UVS, toen er plotseling een man uit de bosjes sprong en haar van haar fiets sleurde. Hij probeerde de vrouw de struiken in te trekken en wilde zich daar aan haar vergrijpen.'De vrouw schopte en sloeg echter met alle macht om zich heen en wist zich los te rukken. Ze rende de Oegstgeesterweg op en trachtte passerende auto's aan te hou den. Aanvankelijk lukte dat niet de au4- tomobilisten deden juist alles om de vrouw die op de rijbaan stond te ontwij ken maar een Engels echtpaar stopte even later wel. De vrouw, die geheel over haar toeren was, kon even later aan de politie worden overgedragen. De dader was inmiddels spoorloos. De dader was ongeveer 30 35 jaar oud, had een bol pafferig gezicht, lichtblond iets krullend haar, bolle doordringende lichte ogen en was ongeveer 1,76 meter lang. Juist door dit signalement sluit de politie niet uit dat dezelfde man verkrach tingen van vorig jaar zomer in de Leidse Hout en omgeving op zijn geweten heeft. Die serie verkrachtingen is nooit opgelost. De politie verzoekt getuigen van het ge beuren van gisteravond zich te melden: tel 258888. Brandstichting bij ABN mislukt LEIDEN Een poging om brand te stichten bij een fi liaal van de ABN-bank aan de Breestraat is in de nacht van zaterdag op zondag mislukt. Aan de achterzijde van het gebouw, op de Lan- gebrug, werd een fles met een brandbare ètof naar binnen gegooid. De brand bom richtte nauwelijks schade aan. De politie zegt geen idee te hebben, wie de brand heeft willen stichten. Geen enkele groepering heeft zich er verantwoorde lijk voor gesteld. Twintig auto's opengebroken LEIDEN Bij de politie is het afgelopen weekend zo'n twintig maal aangifte ge daan van inbraken in auto's. De dieven sloegen onder meer hun slag in de omge ving van de Houtlaan en in de binnen stad. De buit bestond uit geluidsappara tuur, papieren en een rugzak. Jacht uitgebrand LEIDEN Een kajuitjacht, dat lag afge meerd in de Herensingel, is in de nacht van zaterdag op zondag volledig door brand verwoest. Het ongeveer vijf meter lange bootje was zo'n 6.000 gulden waard. Omwonenden hebben niets van de brand gemerkt. Volgens de eigenaar van het jacht moet er sprake zijn van brandstich ting. LEIDEN Het veertig ste Rijnsburgse bloemen corso dat afgelopen za terdag door Rijnsburg, Oegstgeest, Leiden en Noordwijk trok, heeft alle stormen doorstaan. Forse rukwinden kon den de fraai opgetuigde praalwagens, personen auto's en koetsjes niet van hun bloemenpracht ontdoen. „Het is perfect verlopen", aldus een op geluchte voorzitter C. Leeuwenburg van het organiserende comité. Het corso werd naar schatting door zo'n 200.000 mensen bekeken. Leeuwenburg gaf toe dat de stevige bries die er zaterdag stond de organisatoren wel klamme handen had bezorgd. „We waren inderdaad bang dat de wind de ontwerpen schade zou berokkenen, maar het viel enorm mee. Het blijkt dat de binders vak werk hebben geleverd". Voor het overige was er volgens hem geen wanklank te mel den. „Het publiek heeft zich buitengewoon keurig gedra gen. Soms hebben we wel eens last van een paar rad draaiers, maar daar was dit jaar geen sprake van. Ook de politie was zeer tevreden over het verloop". De kop van de stoet werd ge vormd door enkele antieke auto's, uiteraard voorzien van fraaie bloemstukken. Siegen, de partnergemeente van Rijnsburg, liet een vijftal oude auto's meerijden. Daar na volgden de vaak prachtig opgetuigde personenauto's, postkoetsjes en praalwagens, begeleid door een aantal mu ziek- en showkorpsen uit de regio. Het thema „Bloemen... Grenzeloos Mooi" werd uit gedrukt in de twaalf praal wagens die elk een land uit beeldden. De ontwerpen van Joop van Egmond en Jaap van der Plas waren over het algemeen orgineel, al zaten er met de bekroonde praal wagen België en de praalwa- fjens China en Japan duide- ijke uitschieters tussen. Het corso was na de tocht door Rijnsburg, Oegstgeest en de Leidse binnenstad 's a- vonds in Noordwijk te zien. De belangstelling was daar enorm, hetgeen ongetwijfeld te maken had met het feit dat nagenoeg alle bedden in de bloembadplaats volge boekt waren. Omdat de wind tegen de avond wat ging lig gen, konden de corsowagens gewoon op de Wilhelmina- boulevard opgesteld worden en hoefden niet, zoals eens eerder vanwege de wind was gebeurd, naar Noord wijk- Binnen te verhuizen. Ook daar trokken ze gisteren nog vele tienduizenden belang stellenden. De praalwagen Arabië in de Leidse Breestraat. Geluidloze ■fn vrachtwagens SASSENHEIM Twee kolos- sale vrachtwagens, beschik baar gesteld door Tukker Transport, bewogen zich zater dagmiddag geluidloos en in een ongebruikelijk tempo voort over de Gouverneur- laan. Dat betrekkelijk weinig banden ook „licht" werk ma- ken bewezen de 8 gespierde e. deelnemers die ook dit jaar er weer hadden ingeschreven de voor de traditionele krachtme ting: de wedstrijd „vrachtwa- gen duwen." Wegens hit ge- de ringe aantal deelnemende 0p „krachtpatsers" zag de organi- en satie zich genoodzaakt de re- »e. glementen snel te wijzigen. Er 'te werd geduwd in 4 teams van 2 le_ personen, alle uitkomend voor ,,Boule 7 Bar Dancing" in te-Noordwijk. De duwers die lu. manmoedig de strijd aanbon- vj. den met de pk's, moesten de ar. 5 1/2 e ton wegende giganten jo- voortduwen over een traject de van 50 m. Winnaar werd het en eerste „Boule 7" team bestaan- -ande uit Willem Meijer uit Lei den en Rob Ruiten uit Sassen- heim met een tijd van 21.04 sec. LEIDEN Het Energie Be drijf Rijnland (EBR) gaat het gasverdeelstation aan de Mo- lenwerf beveiligen. In dat sta tion wordt de druk van het gas teruggebracht van 8 bar tot 25 millibar, zodat het geschikt is voor gebruik door de consu ment. Vorige maand reed een automobiliste tegen die instal latie bij de Molenwerf (achter Molen de Valk) aan. Zij vloog uit de bocht en kwam tegen het gasverdeelstation tot stil stand. Het gashuisje werd zwaar beschadigd. De gaslei dingen bleven intact, zodat er geen gas ontsnapte. Volgens het energiebedrijf zou er een ramp zijn gebeurd, wanneer een lekkage was ont staan. „Door de hoge druk spuit het gas dan uit de lei ding. Eén vonk is dan fataal en een enorme explosie zou het resultaat zijn. De bestuur der van de auto zou het gebeu ren niet overleefd hebben. De knal zou bovendien verstrek kende gevolgen hebben gehad voor molen De Valk met zijn museum en heti poffertjespa viljoen, dat daar achter ligt", aldus de heer J.G.J. Klein. Het energiebedrijf heeft in middels besloten het gasver deelstation aan de Molenwerf beter te beveiligen. Op die plaats zal het gashuisje van het verkeer afgeschermd worden door een soort vangrail, ge maakt van plastic buizen ge vuld met beton. Een woord voerder van het energiebe drijf: „We hebben niet kunnen bevroeden dat er ooit wel eens een auto tegenaan zou kunnen, rijden. We hebben het ver deelstation juist iets uit de bocht gezet, zodat het in onze ogen veilig zou staan. Het ding staat ook een behoorlijk eind van de weg af. De les die uit dit alles getrokken kan wor den is dat we er verstandig aan doen alle gasverdeelsta- tions goed te beschermen, ook daar waar we denken dat ze veilig staan". Direct gevaar voor een herha ling van de gevaarlijke situatie bestaat er volgens de woord voerder van het energiebedrijf niet. „Bij de botsing zijn de twee pijpen die in het huisje de grond uit komen, ontzet. Die pijpen zijn voor controle naar de fabrikant teruggegaan. Het gasverdeelstation is ont manteld en dus niet in ge bruik". Bijdrage: Janet van Dijk Foto: Wim van Noort Tips: 071-122244, toestel 23 Vijf weken zou Sybren Dijkstra op vakantie gaan naar Zwitserland. Er kwam een lelijke kink in de kabel. De 31-jarige psychologie student zakte voor drie ten tamens. „Vanwege relatio nele problemen". Nu loopt hij dus duidelijk niet jode lend door de Zwitserse ber gen. In plaats daarvan zit hij ongeveer zeven uur per dag achter de boeken in de universiteitsbibliotheek aan de Witte Singelomdat hij deze maand de tentamens moet overdoen. „Thuis word ik steeds afge leid", zegt hij. „Daar kan ik niet werken. Dan komt er weer iemand langs, of de te lefoon gaat, of ik ga dar- Een uitzondering vormt de nacht van vrijdag op zaterdag. Dan kijkt hij thuis eerst naar de nacht film en blijft op om te wer ken. „Anders krijg ik het allemaal niet af", zegt hij. Want behalve de drie her- tentamens, moet Sybren ook nog enkele proeven der bekwaamheid afleggen voor de wiskundecursus die hij volgt. „Da's uit vrije wil, hoor", vertelt hij. „Volgend jaar krijg ik ook statistiek en daarom wil ik mijn wis kunde wat aanscherpen Koffie Hij neemt nog een slokje koffie: „Als het studeren slecht gaat, ga je vaker kof fie drinken. Gaat het nog slechter, dan drink je nog meer koffie, en dat is dus eigenlijk een vicieuze cir kel". De psycholoog in de dop drinkt soms twee keer, soms zes keer koffie per dag. Hij heeft voordat hij ging studeren, tien jaar ge werkt in de verpleging en in de zwakzinningenzorg. Sybren wil graag kwijt dat het leven van een student heus niet zo gemakkelijk en lollig is als iedereen denkt. Als mensen aan je vragen wat je doet, en je zegt dat je studeert, dan zeggen ze: o ja, o ja. Maar je ziet ze denken: Daar heb je weer zo'n lol- maker. Zo voel ik dat ten minste aan. Natuurlijk heb je mensen, die twee uur per dag studeren, en daar ge noeg aan hebben. Maar er zijn ook een heleboel stu denten die gewoon keihard moeten knokken. Vooral met de tweefasenstructuur is het echt opschieten gebla zen. Vroeger kon je tien jaar over je studie doen, dat kan nu niet meer. En de finan ciële omstandigheden spe len ook een rol. De mensen vergeten hoe weinig geld de meeste studenten hebben. Sommigen moeten van 400 gulden rondkomen. Daar moeten zé alles van doen: eten kopen, en boeken, kle ding, de ziektekosten beta len. Ik betaal 450 gulden kamerhuur, in andere delen van het land heb je daar een heel huis voor". Stappen Nu moeten we vooral niet denken, dat Sybren een be daarde, saaie, serieuze oude re jongere is, die alleen maar aandacht heeft voor de studieboeken. „Ik ga weieens flink stappen, hoor". Leiden vindt hij dan ook „een hardstikke gezelli ge stad, met een prima sfeer". Annemieke uit Was senaar en Erica uit Den Haag studeren beiden rech ten. Ze geven het net door gekomen zonnetje even de kans, te schijnen op hun nu nog wat bleke gezichten. De vakantie hebben de twee nog voor de boeg. Lekker naar Spanje gaan ze, als ze het hertentamen hebben af gelegd. Dan hebben ze een week of vier doorgebracht in de Universiteitsbiblio theek. „Gezellig? Nee, na tuurlijk niet. We moeten studeren, en dat doen we op een serieuze manier. Of we het halen, ja, dat kunnen we natuurlijk nooit zeggen". Sybren is daartoe wel in staat. Hij slaagt „zonder meer", want ,Je moet toch een beetje zelfvertrouwen eetje i, hè". hebben, Zeilen Sybolt van Solkema ziet het ook wel zitten. Hij moet over enkele weken tenta mens overdoen, voor zijn rechtenstudie. Het moet lukken. Ik ben toch wel re delijk actief geweest. Niet dat ik hier elke dag van ne gen tot vijf uur zit, hoor, soms ben ik hier maar een paar uur. En de eerste twee weken van de vakantie ben ik een beetje wezen sporten, zeilen en zo. De echte va kantie is er wel bij inge schoten. „Vanwege geldpro blemen, en omdat ik moet studeren". De 24-jarige Ha genaar studeert niet thuis. „Dat is niet zo gezellig. Bo vendien denk ik, dat ik dan ook niets doe. Of ook, ik doe hier wel wat, hoor". „Ik ben van '81meldt hij. Bij na klaar dus. En zo'n beetje aan het eind van de rit, heeft hij wat steekjes laten vallen. „Hoe dat komt, tja, da's moeilijk te zeggen. „Op de een of andere manier geef je foute antwoorden, terwijl je denkt dat je de goede geeft, dat is het onge veer, he". PONY ZWAAR MISHANDELD NOORDWIJK Onbekenden hebben zaterdag een pony in een weiland zwaar mishandeld. Het dier werd vastgebonden en ver volgens werden er rabarberstelen in zijn achterwerk gestoken. De pony liep daardoor verwondingen op aan de darmen. Pols gebroken LEIDEN Een 18-jarige inwoonster van Hazerswoude heeft zaterdagmorgen tegen acht uur haar pols gebroken. De vrouw reed op een brommer in de Breestraat toen bij het Gangetje plot seling een hond op een zebrapad overstak. Het meisje kwam ten val en werd naar het Elisabethziekenhuis overgebracht. De eige naar van de hond heeft zich later bij de politie gemeld om de schade af te wikkelen. 3USKE EN WISKE DE GLANZENDE GLETSJER Standaard Uitgeverij. Antwerpen/Weeap LAAT MAAR ENTHOUSIAST ONTHAAL IN OXFORD OXFORD De uitwis seling Leiden Oxford is dit weekeinde niet on verdeeld succesvol be gonnen. Na een letterlijk en figuurlijk „bewogen" heenreis konden de deel nemers, veel later dan gepland maar niet min der enthousiast begroet, voet aan (Engelse) wal zetten. Hevige regenval verhinderde velen ver volgens in actie te ko men. Alsof Nederland de Leidse delegatie niet wilde laten gaan, zo vertrok de Konin gin Beatrix meer dan een uur te laat vanuit Hoek van Holland. Door het niet al te beste weer werd dat verlies niet ingehaald op zee, zodat men pas om acht uur (Hol landse tijd) van boord kon gaan. Op de boot werden veel verschillende vormen van „verveling doden" ge zien. Slapen waar plaats is (en dat betekent op banken, op de vloeren en tegen de palen) en lezen waren het meest in trek. Daarnaast zocht men zijn heil in drin ken, het kijken naar films en... eten. Sommigen ble ken toch minder zeevast dan ze zelf dachten en moesten de genuttigde hamburgers na ruim een half uur weer wegdoen. Toch kwam iedereen in Harwich van boord om vol goede moed de reis naar Oxford aan te vangen. Aan komst was tegen elf uur om met koffie en thee (uiter aard) verwelkomd te wor den. Het welkomstwoord van de Lord Mayor duurde voor de meesten te lang: slapen was het enige waar zij op wachtten. Slechts een enkeling bezocht nog een plaatselijke discotheek. Al die tijd was er niet een spatje regen gevallen, zodat er al mensen dachten dat dit Engeland niet was. Bij het ontwaken was dat zon dagmorgen wèl duidelijk. De regen kwam met bak ken uit de hemel en maakte een einde aan plannen voor de picknick voor de gehan dicapten, de training van de atleten (tien uur was toch al onhaalbaar) en ook het ple zier van de wielrenners. De gehandicapten roeiden wel en besloten daarna hun picknick in het botenhuis te organiseren. Het werd toch nog gezellig. De wielren ners hadden het slecht. Van de zestig gestarte renners kwamen ér slechts 25 aan de streep, onder wie slechts 2 van de 9 Leidenaren. Snelste was de Leidse René Guyt. Hij werd achtste. De fotografen genoten van de antieke sportauto's die mee deden in de Prescott. Veel plezier en mooie foto's maakten zij ook van de be stuurders van deze auto's, echte liefhebbers. GERT VELDHUIZEN en luxe handdoek van 50 x 100 cm wordt uw deel als u ons een nieuwe abonnee opgeeft. De nieuwe abonnee wordt ook I hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Not I Nac Noteer als nieuwe abonnee ingaande A'aam: Adres: Postcode/plaats: Telefoon:(voor controle bezorging Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per 0 maand automatisch ad f 22,49 0 kwartaal per acceptgiro ad f 67,43 Stuur als dank de banddoek aan: Naam:Voor Adres: Postcode/plaats Stuur deze bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 Vd Den Haag (postzegel betalen wij).

Leidse Courant | 1986 | | pagina 5