Westduitse politie arresteert RAT-leden „Ontmanteling apartheid te traag" Reagan stelt Russen weer j voor Star Wars te delen I GEMENEBEST-LEIDERS ZIJN HET OVER ÉÉN DING EENS: Agent aangeklaagd, die man doodschoot Haakmat wil klacht tegen regime-Bouterse indienen CONCESSIES IN BRIEF AAN GORBATSJOV BUITENLAND Ciidae Sou/ut tit MAANDAG 4 AUGUSTUS 1986 PAGINA 4 Doden in China na overstroming PEKING In de Chinese provincies Jilin en Yunnan zijn 1,86 miljoen mensen door overstromingen gedupeerd, terwijl een miljoen hectare landbouwgrond onder water is gezet, aldus gisteren het offi ciële persbureau Xinhua. Er zouden zeker 233 mensen zijn omgekomen. De overstro mingen zijn het gevolg van twaalf stormen, die de provin cies eerder teisterden. Volgens Xinhua zijn eenheden van het volksleger ingezet om de be volking te helpen de strijd te gen het water te organiseren. Prinses Caroline Dochter voor prinses Caroline MONTE CARLO Prinses Ca- roline van Monaco heeft gisteren een dochter ter wereld gebracht. Dit tweede kind van Caroline en haar echtgenoot, de Italiaanse in dustrieel Stephane Casiraghi, kreeg de naam Charlotte. Moeder en kind maken het goed. Caroli ne, de oudste dochter van prins Rainier van Monaco en wijlen prinses Gracia, trouwde met Ca siraghi in december 1983. In juni 1984 kreeg het paar een zoon, Andrea Albert Pierre. Sinds de dood van haar moeder, de voor malige actrice Grace Kelly, staat Caroline haar vader bij als gast vrouw bij officiële gelegenheden. Bush: „Binnen tien jaar vrede in Midden-Oosten" CAIRO Vice-president George Bush van de Verenigde Staten heeft gisteren voorspeld dat er binnen tien jaar vrede in het Midden-Oos ten zal zijn. „Alle leiders zijn het er over eens dat er vrede moet komen. Ik geloof dat deze eensgezindheid de komende jaren van een onbe dwingbare kracht zal blijken te zijn, die uiteindelijk, tot vrede zal kun nen leiden", aldus Bush, die van daag in Cairo een ontmoeting met de Egyptische president Moebarak had. Vorig week sprak hij met ko ning Hoessein van Jordanië en pre mier Peres van Israël. Geen oplossing handelsconflict tussen VS en EG BRUSSEL Het overleg tussen de Eu ropese Gemeenschap en de Verenigde Staten over hun onderlinge handels conflict dit weekeinde in Brussel heeft niets opgeleverd, zo is gisteren meege deeld. Dit maakt de kans groot dat het komt tot een verdere escalatie van de zogenoemde pasta-oorlog. Het handels conflict ontbrandde vorig jaar novem ber toen de VS de invoerrechten voor Europese deegwaren verhoogden als vergelding voor de voorkeursbehande ling die de EG geeft aan de import van citrusvruchten uit de landen rond de Middellandse Zee. Zowel de EG als de VS dreigen met vergeldingsacties. Familie Sjaranski mag naar Westen TEL AVIV Mensenrechtenactivist Anatoli Sjaranski heeft gisteren gemeld dat ziin moeder en andere familieleden van de Russische autoriteiten toestem ming hebben gekregen om de Sovjet- Unie te verlaten en naar Israël te emi greren. De 38-jarige Russische jood werd afgelopen februari uit een Russische ge vangenis ontslagen en in het kader van een spionnenruil tussen oost en west in Berlijn aan het Westen overgedragen. Hij had negen jaar in gevangenissen en strafkampen doorgebracht. De politie van Gdansk heeft aan Bogdan Walesa, met 16 jaar de oudste zoon van de Poolse arbeidersleider Lech Walesa, een pas poort gegeven voor emigratie naar het Westen. Dit heeft de regering verklaard. Twijfels over vlucht in Russisch uniform BERLIJN Het bericht over de vlucht van de Oostduitser Heinz Braun, die gehuld in het uniform van het Russische leger met drie als Russische officeren verklede pop pen in zijn auto een grensovergang van Oost- naar West-Berlijn zou hebben overschreden, wordt ernstig betwijfeld. Het Oostduitse persbu reau ADN heeft het bericht bestem peld als van a tot z gelogen. Ook in kringen van de Westberlijnse politie en de westelijke geallieerden heeft men ernstige bedenkingen over de juistheid van het bericht. De voor zitter van de Werkgroep 13 Augus tus, Rainer Hildebrandt, blijft ech ter voet bij stuk houden. Communistenjager Roy Cohn overleden WASHINGTON De lurist Roy Cohn, die bekendheid kreeg als de jonge inquisiteur in de anti-communistische campagne van de omstreden senator Joseph McCarthy in de jaren '50, is zaterdag op 59- jarige leeftijd overleden. De directe doodsoorzaak was een hartstilstand, maar de onder liggende oorzaak was een in fectie met het virus HTLV III, dat aids kan veroorzaken. Cohn werd befaamd als de ar rogante maar briljante 27-jari- ge inquisiteur in McCarthy's commissie die een onderzoek instelde naar Amerikanen met vermeende banden met de communisten. Cohn en McCarthy werden fel aange vallen omdat zij de reputatie en carrière verwoestten van mensen die zij met insinuaties en indirecte bewijzen als com munisten brandmerkten. Senator Helms speelde geheimen aan Chili door NEW YORK De FBI, de Amerikaanse federale recher che, probeert vast te stellen of de conservatieve Republikein se senator Jesse Helms of een van zijn medewerkers, infor matie van de Amerikaanse in lichtingendienst heeft doorge speeld aan Chili. Dit heeft de New York Times gisteren ge schreven. Volgens de krant, die zich ba seert op niet nader genoemde bronnen binnen het Congres en de regering-Reagan, zal het onderzoek zich concentreren op de beschuldiging dat de Chileense regering van tevo ren op de hoogte is gebracht van een geheime Amerikaanse operatie voor het verzamelen van inlichtingen in Chili. Om het onderzoek is gevraagd door de speciale Senaatscom missie voor de inlichtingen diensten. Met name de CIA was woe dend over het lek, omdat het een bedreiging betekende voor de mogelijkheid van de inlich tingendienst gegevens over Chili te verzamelen, zo ver klaarde een regeringsfunctio naris tegenover het blad. Helms, die bekend staat als een felle criticus van het Chi- li-beleid van het ministerie van buitenlandse zaken, heeft de beschuldigingen tegenge sproken. Volgens hem heeft Chili een van de weinig anti communistische regeringen in Zuid-Amerika en verdient het land daarom steun. Zowel de FBI als de CIA weigerden commentaar op de beschuldi ging aan het adres van Helms. BONN De Westduitse politie heeft gisteren de arrrestatie bekendge maakt van Eva Sybille Haule-Frimpong, die wordt gerekend tot de harde kern van de Rote Armee Fraktion (RAF). Ze stond op een lijst van negen RAF-leden die worden gezocht in ver band met de moord op Siemens-directeur Karl Heinz Beckurts en zijn chauffeur, vorig maand in Mtlnchen. De 32-jarige Haule-Frimpong werd zaterdag na tips van de bevolking aangehouden in een ijssalon in Rüsselsheim (Hessen), samen met twee andere verdachten, Luitgard Hornstein en Christian Kluth. Hornstein wordt er van verdacht dat ze in con tact stond met gevangen RAF-leden, Kluth wordt tot aanhouding een zwaar kaliber pistool, dat in 1984 was buitgemaakt bij een roofoverval. Ook bezat ze valse Westduitse en bui tenlandse identiteitspapieren. Na de moord op Beckurts was door particulieren drie miljoen mark uitgeloofd voor tips die leiden tot de opspo ring van de moordenaars. Haule-Frimpong werd al sinds juli 1984 gezocht, onder meer in verband met de moord op de wapenfabrikant Ernst Zimmermann en een aanslag met een autobom op de Amerikaanse luchtmacht basis Rhein-Main bij Frank furt, waar vorig jaar twee do den vielen. Haar portret werd door de politie op de opsporingsbiljet ten gezet die werden ver spreid na de moordaanslag van 9 juli op Siemens-direc teur Karl-Heinz Beckurts en diens chauffeur Eckhard Groppler. Eva Sybille Haule-Frimpng, die tot de harde kern van de Rote Armee Fraktion zou behoren, is zaterdag gearresteerd. Zij zou betrokken zijn bij de moord op Siemens-directeur Beckurts op 9 juli. Of de leiders van de zeven Geme- nebestlanden het nu met elkaar eens zijn of niet, er moet lachend geposeerd wor den. Staand van links naar rechts de premiers Gandhi (India) en Mulroney (Can.) Ramphal (secr- .gen.) Hawke (Austr.) en Muga be (Zimbawe). Zittend: Thatcher (Gr.Brit)' Pindling (Bahama's) en Kaunda (Zambia). (Vervolg van de voorpagina) mannen" van het Geme nebest. LONDEN De zeven Gemenebestleiders, die in Londen bijeen zijn voor een mini-top, hebben in middels eenstemmig vast gesteld dat Zuid-Afrika onvoldoende voortgang maakt bij de ontmanteling van apartheid en daartoe ook de oprechte bereid heid mist. De Britse pre mier Thatcher heeft zich zij het aarzelend bij deze formulering aange sloten. De zitting van gis teren was grotendeels ge wijd aan een bespreking van het geruchtmakende rapport van de „wijze Mevrouw Thatcher heeft van daag opnieuw te kennen gege ven met een besluit tot sanc ties te willen wachten tot sep tember, wanneer de volgende EG-topconferentie wordt ge houden. En dan nog zouden die sancties slechts een be perkte omvang mogen hebben. President Kaunda van Zambia zei echter dat hij zich niet zal neerleggen bij sancties die niets om het lijf hebben. „Als we nu niet handelen, zullen de mensen bij tienduizenden ster ven door toedoen van een nazi-regime", aldus Kaunda. Inmiddels heeft blank Zuid- Afrika zich in meerderheid neergelegd bij de onvermijde lijkheid van sancties, na de mislukking van Howe's missie naar Pretoria. „Als een patiënt op de operatietafel, wacht Zuid-Afrika met een menge ling van berusting, vrees en uitdaging op de westerse we reld om het ergste te doen", zo schreef de Sunday Star in Jo hannesburg. „Japan kan een beslissende rol spelen in de kwestie van sanc ties", zo heeft bisschop Des- mond Tutu verklaard tegen over de directeur-generaal van het bureau Afrikaanse zaken van het Japanse ministerie van buitenlandse zaken. Tutu is zaterdag in Japan gearri veerd voor een meerdaags be zoek. Japan heeft tot dusverre de uitvoer van computers naar Zuid-Afrika verboden, parti culieren aanbevolen geen kru- gerrands meer in te voeren en de uitwisseling met Zuid-Afri ka op het gebied van cultuur, onderwijs en sport beperkt. FRANS DEBAT OVER POLITIE LAAIT OP: PARIJS De 23-jarige Franse politieman die afgelopen donderdag een motorrijder in de rug doodschoot blijft in hechtenis na te zijn aangeklaagd wegens „het toebrengen van een opzettelijke verwonding die tot een onopzettelijke dood leidde". Dit is uit Franse juridische bron vernomen. Deze aanklacht is minder zwaar dan doodslag. Het incident, dat plaatsvond in de Parijse voorstad Fontenay- sous-Bois, heeft tot veel publieke opwinding geleid, vooral om dat het voor de tweede maal binnen een maand is dat de Franse politie een ongewapende man doodschiet. Ook het parlements- debat over het optreden van het Franse politie-apparaat onder de vier maanden oude regering van de conservatieve premier Jacques Chirac is door dit jongste „cowboy-reflex" hevig opge laaid. De politie heeft verklaard dat de motorrijder ervan werd verdacht een langgezochte tasjesdief te zijn. Hij werd neerge schoten toen hij weigerde te stoppen. De man was nog niet eer der met de politie in aanraking geweest. Juichen Twee aanhan gers van het Nationaal Front in Malei sië dragen een juichende mi- liister- president Ma hathir Moha- med op hun schouders rond, nadat bekend was geworden dat zijn coalitie 121 van de 177 zetels in 't parlement had veroverd. Mogelijk duizenden kankergevallen rond Tjernobyl TEL AVIV Van de 100.000 mensen die na het ongeluk met de kerncentrale bij Tsjer- nobil binnen een straal van 30 kilometer rond de centrale aan straling hebben blootgestaan, zullen honderden en mogelijk duizenden sterven aan leuke mie en andere vormen van kanker. Ook zal in deze groep een groter aantal misvormde kinderen worden geboren. Dit heeft de Amerikaanse been- me rgspeci al ist Robert Gale in Tel Aviv verklaard. Hij komt tot deze conclusie op basis van onderzoek dat is verricht naar slachtoffers van de Amerikan- se atoomaanvallen op Nagasa ki en Hiroshima in 1945. Het aantal dodelijke slachtoffers tot nu toe is gestegen tot der tig- OPEC-overleg nog steéds muurvast GENjpVE Na zeven dagen praten in Genève zijn de mi nisters van oliezaken van de OPEC-landen teruggekeerd op hun uitgangspunt: vrijwillige produktieverminderingen op de korte termijn in de hoop dat daardoor de olieprijzen zullen stabiliseren of wellicht zullen stijgen. De hoop op een akkoord over een officiële verdeling van produktiecon- tingenten voor langere termijn is echter inmiddels opgegeven, zo hebben OPEC-ministers verklaard. De grote vraag blijft immers welke landen de produktie werkelijk gaan ver minderen en hoeveel die ver mindering zou moeten inhou den. De Indonesische minister Soebroto pleegde afzonderlijk overleg met al zijn dertien col lega's over produktiebeperkin- gen. Maar sommige ministers trokken hun aanvankelijk ge dane toezeggingen weer in en anderen, zoals Agerije weiger den te verminderen, omdat de produktie de laatste jaren ook niet zou ziin verhoogd. In Ge nève wordt nu door verschil lende ministers gesuggereerd dat de knoop moet worden doorgehakt door de staatshoof den van de OPEC-landen. i (Vervolg van voorpagina) DEN HAAG/PARAMARIBO Oud-minister Haakmat van Suriname overweegt, naar aanleiding van het bericht over de moord op een jongere, een klacht tegen het militaire regime in te dienen bij de mensrechtencommissie van de Organisatie van Amerikaanse Eenheid, waarbij Suriname is aangesloten. „Het gaat hier om een terreurdaad tegen de ei gen bevolking en ook nog eens tegen een etnische minder heid, namelijk die van de bos negers", aldus Haakmat. De autoriteiten van Suriname verklaarden zaterdag dat de peuter was omgekomen tijdens een vuurgevecht tussen een legereenheid en de Brunswijk- groep. De soldaten waren op zoek naar de mannen van Brunswijk, die in het grensge bied met Frans-Guyana actief zijn. Vorige week overvielen zij een kazerne, waarbij twaalf militairen gegijzeld werden en munitie en wapens werden buitgemaakt. Brunswijk, die zelf van oorsprong een bosne ger is, heeft zich populair ge maakt bij de bevolking door konvooien naar Paramaribo te onderscheppen en de buitge maakte consumptie-artikelen uit te delen. Het Surinaamse leger heeft na een vuurgevecht twintig leden van de groep van de rebelle rende ex-militair Ronnie Brunswijk aangehouden. Dit heeft het Surinaamse televisie journaal bericht. Het leger houdt een klopjacht op de groep-Brunswijk. De Surinaamse autoriteiten zijn van mening dat ze de groep-Brunswijk nu goed op het spoor is. Ze verwachten binnenkort ook de twaalf ge gijzelde militairen terug te vinden, aangezien hun kle dingstukken zijn gevonden. De directeur van het ministe rie van volksmobilisatie, Lau rens Neede, zei voor de televi sie dat het verhoor van de ar restanten door de militaire po litie wellicht kan leiden tot de aanhouding van Brunswijk en de zijnen en de bevrijding van de gijzelaars. SMID JE VERHOLEN KARELTJE KNETTER EN DE TOVERBUBBEL 12: Het warme plaatsje bij de haard en de geu ren van de dampende soep deden de kleine Ka- reltje weer gauw bij zijn positieven komen en wat mejuffrouw Sybila van Sorcieren verwacht te, bleef dientengevolge niet uit. Het kereltje sloeg namelijk zijn oogjes op en begon met een aantal troebele en ietwat verbaasde blikken in het rond te werpen. „Drink je soep uit, baasje," beval de blonde vrouw, „dat zal je goed doen." „Graag mevrouw de dame," antwoordde Ka- reltje en hij vatte plichtmatig de kom beet. In tussen spookten en dwarrelden er allerlei vreemde gedachten door zijn breintje en ten slotte kon hij het niet langer uithouden. „Me vrouwbegon hij stamelend. „Ik w.wou, ik d.dacht, n..nou ja, ik m..meende d .d..dat ik z.zag.Kareltjes weinig zeggende stotterstroom werd toen onderbroken door het koude lachje van Sybilla. „Je durft het niet te zeggen, hè baasje?" sneed haar stem door de geheimzinnige stilte van het vertrek. „Je zag alles veranderen, hè? En toen bedacht je dat ik wel eens een heks kon wezen, hè? Wel nu, laat me je dan gerust stellen, baasje. Ik bén ook een heks. Je had het goed gezien. Ouwe Sybil is mijn naam. Ouwe Sybil. Hahaha. Maar je zult het me wel niet kwalijk nemen, dat ik me tegenwoordig liever vertoon als een aardig jong meisje, zich noemende Sybila van Sorcieren. Als oude vrouw heb je geen leven meer, vat je? ledereen bemoeit zich met je. Ambtenaren ko men om de haverklap naar je huis gelopen en willen je laten trekken van ah, oom Willem en zo. Dat is niks voor heksen. Vandaar deze klei ne en bepaald wel geslaagde verandering, be grijp je?" Kareltje begreep het héél goed en daarom verslikte hij zich bijna in zijn lekkere soep. „Ik moet hier wég!" dacht hij WASHINGTON Presi dent Reagan heeft Sovjet leider Michaïl Gorbatsjov een concreet voorstel ge daan voor het delen van SDI. Het voorstel is op „persoonlijk aandringen" van de Amerikaanse pre sident opgenomen in diens jongste brief aan Gorbatsjov, zo heeft de Washington Post gisteren gemeld. In de brief deed Reagan zijn tegenbod op de voorstellen voor wapenvermindering die de Sovjet-Unie in juni op de onderhandelingstafel in Genè ve deponeerde. De Sovjet- voorstellen behelzen vermin dering van de strategische be wapening met eenderde op voorwaarde van Amerikaanse concessies bij het SDI-onder- zoek. De VS zouden moeten beloven het uit 1972 daterende ABM- verdrag, dat plaatsing van zo'n schild verbiedt, nog minimaal vijftien jaar na te leven. Het onderzoek zou beperkt moeten blijven tot het laboratorium. Reagan deed in zijn brief een stap in de richting van de Sov jets door zich bereid te verkla ren tot een verlenging van de opzegtermijn van het ABM- verdrag en daarmee tot uitstel van plaatsing van een defen siesysteem in de ruimte. De opzegtermijn van een half jaar zou vijf jaar moeten wor den. De VS zou die termijn van vijf jaar feitelijk niet plaatsen nog met twee jaar willen verlengen tot zeven jaar, als partijen het erover eens worden overleg te starten over de mogelijkheid defensie ve technologieën te delen. Het voorstel tot delen van SDf in het algemeen deed Reagan al bij de lancering van het ini tiatief in zijn befaamde „Star Wars" rede van 23 maart 1983 in het Witte Huis. „Als defensieve technologieën in de tijd vanaf nu tot 1991 haalbaar blijken te zijn, begin nen de VS en de Sovjet-Unie onderhandelingen om een „overgangsperiode" te berei ken naar een tijdperk gericht op defensie". „Deze onderhandelingen mo gen niet langer duren dan twee jaar. Als geen akkoord wordt bereikt, kan elke partij eenzijdig tot de plaatsing vanl een defensief systeem in dec ruimte overgaan, onder inachtneming van een aanzeg- termijn van zes maanden". Reagan stelt ook voor middel-^ lange-afstandsraketten in Europa zowel als Azië tót „nul" te reduceren, conventio-^ nele strijdmiddelen te vermin deren, chemische wapens af tefö schaffen, een halt toe te roe pen aan verspreiding van kernwapens en Amerikaans- Russische samenwerking bij de verkenning van de ruimte en de veiligheid van kerncen-1*- trales.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 4