VVDwüvocwraï bezuinigenoj) hoger onderwijs Bon: Gemenebest stelt sancties mogelijk uit 10.90 Zonnig „Peuter in koelen bloede door Surinaamse soldaten vermoord" Twee branden in Alkemade BROCCOLI EN SLAVINKEN Noodweer treft watersporters Vieze grap MINITOP IN SFEER VAN WANTROUWEN Brokx denkt aan eenmalige subsidie premie-B-woning £cidócSouoont £eicUe (Bowuvnt Maandag 4 augustus 1986 77e jaargang no. 23568 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers. behorende tot Sijthofl Pers. Apothekersdijk 34 2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel.071 -122244. Voor abonnementen: tel.071 -313677. Giro 103003 Bank: Amro-Bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: IJ.Hallewas, Chefredacteur: Wim Buijteweg. Abonnementen: (incl.5% BTW) per maand f. 22,49 (aut.betaling).kwartaal f. 67,43, jaar f. 256,85. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071-122248. Advertenties: (excl.5% BTW) f. 0,63 per mm, kleintjes f. 0,44permm. Losse nummers f. 1,10. Droog en flinke perioden met zon. Minimumtemperatuur omstreeks 11 graden, in de middag ongeveer 21 graden. Matige zuidwesten wind, aan de kust af en toe krachtig. Morgen zon op: 6.06 uur; on der: 21.24 uur. Schev. hoogw.: 3.59 en 16.29 uur. Laag: 12.00 en 00.10 uur. DEN HAAG Het twee jarige jongetje dat vrijdag gedood werd in een dorpje in Oost-Suriname, is in koelen bloede vermoord door een legereenheid. De soldaten wilden dat zijn vader vertelde waar de opstandelingen van ex- militair Ronnie Brunswijk zich bevonden. Dit heeft mr.drs. André Haakmat, oud-minister en ex-vice- premier van Suriname, gisteren voor de AVRO- radio verklaard. Het PvdA-Kamerlid Knol toonde zich „verbijsterd" door het nieuws en kondigde aan dat hij opheldering zou vragen bij de Surinaamse ambassade in ons land. Als het waar is wat Haakmat zegt, dan zal dat van invloed moeten zijn op de relaties van Nederand met Su riname, aldus Knol. „Dan blijkt het toch een land te zijn, waar op geen enkele wijze de rechten van de mens worden geëerbiedigd. Als het echt ge beurd is, zijn het nazi-metho den". Haakmat, die nu advocaat is in Amsterdam, zegt het verhaal over de moord vernomen te hebben uit diverse bronnen: van de bewoners van het dorpje Morakondre, waar het jongetje om het leven kwam, en van soldaten, „die terreur tegen de eigen bevolking ver afschuwen en dus bewust dit verhaal hebben laten uitlek ken". Volgens Haakmat is het onmogelijk dat de mannen van Ronnie Brunswijk de moord op hun geweten heb ben. „Die waren allang niet meer in de buurt". De soldaten zouden het jongetje hebben vermoord „omdat haar vader ervan verdacht wordt een fa miliebetrekking te hebben met een adjudant van Brunswijk". WOLPHAARTSDIJK De inwoners van Wolphaarts- dijk en omgeving op Noord- Beveland hebben in het weekeinde als gevolg van enorme stankoverlast nau welijks kunnen genieten van het warme weer. In de tuin zitten was er niet bij sinds onbekenden in de nacht van vrijdag op zater dag de kraan van een giersi- lo hadden opengedraaid waardoor een miljoen liter gier naar buiten kon stro men. Het kan nog wel een week duren voordat de om geving van de stankoverlast zal zijn verlost. HILVERSUM De VVD-fractie wil dat mi nister Deetman zijn bezui nigingen vooral realiseert in de sfeer van het weten schappelijk- en het hoger beroepsonderwijs. De taakverdeling en concen tratie in de vorige kabi netsperiode heeft nog niet geleid „tot echte bezuini gingen," zo zei het VVD- kamerlid Jan Franssen gisteren voor de AVRO- radio. Volgens Franssen is het heel goed mogelijk één miljard gul den minder uit te geven aan onderwijs, zoals het tweede kabinet-Lubbers zich heeft voorgenomen. Het VVD-pro- gramma pleit zelfs voor ander half miljard. Maar de liberalen menen niet dat er op alles be zuinigd kan worden. Zij zullen zich verzetten tegen kortingen op het lager en middelbaar be roepsonderwijs en op het voortgezet onderwijs. Even min willen zij dat er wederom eenzijdig wordt ingegrepen in de salarissen van de leer krachten. Zo komt de VVD-fractie bij het hoger onderwijs, waar nog wel het een en ander „te ha len" zou zijn. Franssen sluit niet uit dat dit zal leiden tot gedwongen ontslagen. Wel meent hij dat de universitei ten, hogescholen en hbo-insti- tuten daar zelf veel tegen kun nen doën, doordat zij veel meer eigen baas zijn gewor den. Zo zullen zij zelf mogen aangeven waar de hun toege meten bezuinigingen verwe zenlijkt kunnen worden. Bo vendien hebben zij nu ook de vrijheid opdrachten (van het bedrijfsleven) te aanvaarden, waarmee geld verdiend kan worden. Het van de basisschool weren van kleuters die tijdens een schooljaar vier worden, kan vooralsnog niet op warme in stemming rekenen bij de VVD. Zo'n maatregel staat haaks op het uitgangspunt dat het onderwijs zoveel mogelijk op het individu moet zijn toe gesneden en bovendien „vrou wonvriendelijk" zijn, omdat de betreffende kinderen nu lan ger thuis moeten blijven. Er zal dus zeker een goede kin deropvang moeten komen, voordat de VVD wil overwe gen akkoord te gaan met de maatregel, aldus Franssen. Het is dit weekend erg druk geweest op de Europese wegen. Het vakantieverkeer zorgde voor grote verstoppingen en lange files, zoals hier in het Franse Lyon. De haven van Genua stond gisteren vol met automobilisten die naar Tunis wilden oversteken. LONDEN De leiders van zeven lidstaten van het Gemenebest hebben vandaag in Londen de be sprekingen hervat over een serie van acht moge lijke sanctiemaatregelen tegen het blanke minder heidsbewind in Zuid-Afri- ka. De mini-top van het Gemenebest is gisteren begonnen, in wat presi dent Kaunda van Zambia noemde „een sfeer van wantrouwen". De Britse premier Thatcher verzet tot nu toe zich als enige van de zeven leiders tegen harde sancties, zoals het verbreken van de lucht- verbindingen met Zuid- Afrika. Kort voor de aanvang van de minitop van het Gemenebest deed de Zambiaanse presi dent Kaunda het voorstel een werkgroep te formeren die eventuele sancties gaat coördineren. De werkgroep die de coördinatie moet uit voeren moet bestaan uit ver tegenwoordigers van India, Australië en Canada. Groot- Brittannië zou geen zitting mogen hebben in de groep. Een besluit over sancties zou, volgens het voorstel, dan pas in september worden geno men tijdens een algemene conferentie van het Gemene best en gelijkvallen met het EG-besluit over Zuid-Afrika. Kaunda en de premiers van Groot-Brittannië, Australië, Canada, India, de Bahama- eilanden en Zimbabwe ver zamelden zich vandaag voor de besloten vergadering in Marlborough House, het hoofdkwartier van het secre tariaat van het Gemenebest in Londen. Premier That cher liet gisteren weten be reid te zijn haar absolute verzet tegen sancties op te geven, mits de maatregelen beperkt van omvang blijven en worden gecoördineerd met de Europese Gemeen schap, Japan en de Verenig de Staten. Bomaanslag De gebroeders Watson keren hun volledig ge ruïneerde villa in Port Elizabeth de rug toe: na een bomaanslag brandde het pand van de drie activisten tegen de apartheid tot de grond toe af. De gebroeders zijn eerder be dreigd door voor standers van het huidigê systeem in Zuid-Afrika. Overigens zijn bij twee andere bomaanslagen in Namibië en in Kaapstad dit weekeinde drie doden een tien tallen gewonden gevallen. ALKEMADE Een betonnen opslagloods, die in Rijpwete- ring tussen de A4 en de provinciale weg 5 stond, is zaterdag avond door brand verwoest. De brand was zo fel dat de brandweerkorpsen van Roelofarendsveen en Rijpwetering er aan te pas moesten komen om het vuur onder controle te krijgen. Volgens de politie hebben dieven vermoedelijk de brand ver oorzaakt. In een poging het plastic van kabels, die op het ter rein lagen, af te branden raakte ook de loods in brand. De dieven was het volgens de politie om het koper in de kabels te doen. In de nacht van zaterdag op zondag werd de brand weer ook gewaarschuwd voor een brand bij de kantine op het derde veld van DOSR achter het industrieterrein. Hier bleek een stapel hout in brand te staan. Het hout was ge bruikt bij de huttenbouw. Ook in dit geval is vermoedelijk sprake van brandstichting. (ADVERTENTIE) Elke maandag en dinsdag hebben we groente en vlees in de aanbieding Broccoli, 1 OC 500 gram l.ZU Slavinken, 100 gram L391.19 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. albert heijn DEN HAAG Staatssecretaris Brokx van volkshuisvesting overweegt bij een voortschrijdende daling van de hypotheek rente de jaarlijkse subsidie op premiekoop-B-woningen om te zetten in een eenmalige bijdrage, en deze categorie samen te voegen met de premie-C-woningen. Uit het vraaggesprek met Brokx vanochtend voor de NCRV-radio bleek dat niet voor 1988 op die omzetting gerekend mag worden. Thans ontvangt de koper van een premie-B-woning elk jaar 5000 gulden. De duur van deze jaarlijkse premie hangt af van de prijs van het huis. Hoe hoger de prijs hoe minder premie hij in totaal krijgt. De subsidie kan oplopen tot 25.000 gulden. De koper van een premie-C-woning ontvangt thans 6.500 gulden in één keer. Slechts PSV maakt indruk DEN HAAG Veertien da gen voor de start van de competitie in het betaalde voetbal hebben ook de drie nationale topclubs getracht hun visitekaartje af te ge ven. Van het bekende drie tal PSV, Ajax en Feyenoord slaagde slechts de Brabantse miljoenenclub er in enige in druk te maken. PSV ver sloeg de Westduitse Bundes- ligaclub FC Ntirnberg met 3- 1. De spion van Bayern München, trainer Olk, die aanwezig was bij het duel Van de aanstaande tegen stander in het Europa Cup toernooi, liet zich lovend uit over de kwaliteit van PSV. Feyenoord en Ajax grepen het inmiddels ingeburgerde toernooivoetbal aan om de krachten internationaal te testen. Feyenoord, dat vrij dag nog zonder al te veel moeite had gewonnen van het Braziliaanse Santos, kreeg van het Westduitse Werder Bremen aanzienlijk meer tegenstand. De Rotter dammers verloren met 3-1 in een van Feyenoord-zijde zeer matig gespeelde wed strijd. Ajax reikte nog minder hoog dan de rivaal uit de Maas stad. De Amsterdammers verloren in Mechelen met 3- 1 van Spartak Praag. Dat ze daarmee laatste werden in België was minder pijnlijk dan de constatering dat Ajax nog ver is verwijderd van het niveau dat straks ge wenst is om nationaal iets te presteren. Verder onder meer in Sporttribune: Heet avondje in Zeist Carina Benninga breekt sleutelbeen Weer discusrecord van Erik de Bruin Streuer en Schnieders stap dichter bij trilogie Jacqueline van Wijk verrassend A-winnares op Room burg WK honkbal voorbij en wat nu? DEN HAAG Het slech te weer dat afgelopen weekeinde over ons land trok heeft tal van water sporters op IJsselmeer, Waddenzee en Friese me ren in moeilijkheden ge bracht. Voor de Noordzee kust van Texel verdron ken twee Westduitse tie ners, wier lichamen ech ter nog niet zijn geborgen. In Drenthe verdronk een 83-jarige Duitser. Op de Waddenzee werden zater dag dertien waterrecrean ten uit een uiterst riskante positie gered. Zij waren in zes roeibootjes vanuit Den Oever vertrokken voor een vistochtje en dreigden door de stormachtige wind in grote problemen te raken. De dertien Bra banders werden bij toeval opgemerkt door de be manning van een sleep boot die net een jacht in veiligheid aan het bren gen was. Hier en daar in het land werd schade aangericht door uit de grond gerukte bomen en grote hagelstenen en stukken ijs. Auto's en gewassen werden daardoor beschadigd. In Meer kerk brandde het woongedeel te van een boerderij uit als ge volg van blikseminslag. In de Haagse regio gebeurde weinig als gevolg van de wind en de buien. Het jacht „Iona 3" uit Zeeland kreeg gisteravond ter hoogte van de Schevening- se Pier motorpech. Behalve dat scheurde het zeil en brak de stag. De reddingsboot Ber nard van Leer heeft de boot op sleeptouw genomen naar de jachthaven Marina. Bij de Leidse politie kwam een mel ding binnen van een omgeval len boom aan het Jaques Ur- lusplantsoen. In Lisse richtten hagelbuien nogal wat schade aan aan gewassen. Het noodweer van gisteren was het hevigst in West-Bra bant en Zeeland. In de omge ving van Breda was het rond half zes het ergst: als gevolg van zware regen, hagel en duisternis bedroeg het zicht er tijdelijk niet meer dan vijftig meter. Ernstige ongelukken zijn er overigens niet gebeurd. Het slechte weer was voor speld en de automobilisten pasten zich goed aan. Geen krant ontvangen Bel tussen 18,00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. Het regionale, landelijke en wereldnieuws is meest al niet zo vrolijk van toon, dat we steeds na een gezellig uurtje lezen tevreden de krant wegleggen. Als dan ook het weerbericht nog donkere wolken voorspelt kan de stemming van de lezer, zelfs har tje zomer, wel eens onder nul dalen. Daarom zijn we blij in de Leidse Courant van vandaag te kun nen melden, dat er flinke zonnige perioden in aan tocht zijn. De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Voorletters: Adres: Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar: de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. N B. Indien daartoe aanleiding beslaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 1