Somoiit Problemen parkeergarage Sanders nog niet opgelost STAD OMGEVING De Leidse Courant is een krant meteen duidelijke visie opdeweield NOG ENKELE MAANDEN GRATIS PARKEREN WEEK EINDE li m ZATERDAG 2 AUGUSTUS 1986 PAGINA 9 Gedenkboek over eeuw Viering Leids ontzet LEIDEN Ter gelegenheid van het honderdjarig bestaan van de 3 October vereeniging verschijnt het gedenkboek [Leiden, eeuwig feest". Onder redactie ban drs. I.W.L. Moerman en drs. R.C.J. Uan Maanen beschrijven verschillende huteurs daarin de geschiedenis van de [dering van het Leids ontzet sinds 1886. voorts wordt beschreven hoe Leiden er hitzag in 1886 en wie er in de stad woonden tijdens en na het beleg. Het 144 pagina's tellende boek verschijnt 25 [eptember. In de boekhandel kost „Lei den, eeuwig feest" 35 gulden. Voorinte kenen kan ook, door 29,50 (leden van de 3 October Vereeniging 27,50) over te maken op girorekening 146499, ten (lame van Drukkerij Groen te Leiden. Vergunning voor moskeëen LEIDEN De moskeeën aan de Hooi gracht en Rembrandtstraat kunnen een definitieve vergunning krijgen om de ge lovigen per luidspreker op te roepen. Op 1 februari begon een proefperiode van zes maanden. De moskeeën mochten die luid spreker één keer per maand gebruiken. Volgens een woordvoerder van de ge meente is de proef goed bevallen. „We hebben bij de politie en omwonenden ge ïnformeerd. Die hebben geen klachten. Eén vereniging die een moskee beheert, wil meerdere keren in de week op deze manier hun gelovigen oproepen. Voorlo pig zullen we daar geen toestemming voor geven. Misschien dat het daar in de toe komst nog van komt". Braderie in Haarlemmerstraa t LEIDEN De jaarlijkse braderie in de Haarlemmer straat heeft op 7 en 8 augus tus plaats. In totaal zullen zo'n 150 kramen opgesteld worden in de Leidse winkel straat. De winkeliers spreken dan ook van de „langste en grootste braderie in de re gio". Rondom de braderie zal een modeshow georganiseerd worden. Op 8 augustus zal het loopor kest „Harlem Streetparade" een optreden verzorgen. Vrijmarkt voor kinderen LEIDEN In het winkelcentrum De Kopermolen wordt zaterdag lf augustus een vrijmarkt voor kinde ren gehouden. Dit betekent, dat de jeugd gratis kraampjes kan krijgen om daar oude spulletjes te verkopen of te ruilen. De Kindervrijmarkl wordt georganiseerd door de winke liers en duurt zaterdag van 10 tot 17 uur. Inschrijven kan door te bellen naar 071-121942. LEIDEN Hoewel en kele auto's zich elke dag moeizaam een weg ba nen naar een gratis par- keerplaatsje in de San ders garage, zijn de moeilijkheden rond deze parkeergarage aan de Korevaarstraat/Leven daal nog niet opgelost. Bouwer Noorlander heeft nog geen overeen stemming bereikt met de gemeente over het parkeren door omwo nenden in de garage en tevens is er nog geen ak koord met een exploi tant. „De garage is nage noeg klaar. Men kan er nu al gebruik van ma ken. Gratis dus. Over enkele maanden moet er voor het parkeren in elk geval betaald worden. Ook al zouden we nog geen exploitant hebben. Dan gaan we zelf de ex ploitatie ter hand ne men". Aldus directeur C.S. Vis van Noorlander. De geschiedenis van de Sanders garage is er een vol obstakels. Wie meende, dat met de bouwstart een eind was gekomen aan alle verwikkelingen is inmid dels bedrogen uitkomen. Oorspronkelijk was het de bedoeling dat de tweede parkeergarage voor de Leidse binnenstad rond de jaarwisseling '85-'86 opge leverd zou worden. Dat lukte niet, wellicht mede doordat bouwer Noorlan der maar geen exploitant kon interesseren. Ruim een half jaar later, op 12 juni werd de begane grond in gebruik genomen door de levensmiddelengigant Hoogvliet. De garage zelf bleef nog even onbereik baar en voor de 1800 vier kante meter kantooropper vlakte was eveneens nog geen gegadigde gevonden. De bereikbaarheid van de parkeergarage is momen teel nog steeds een pro bleem, omdat de toegang via de Kaardesteeg het nog zonder bestrating moet doen. Bezoekers van de su permarkt kunnen de gara ge alleen in door via staal platen en stroken zand te rijden. De onderhandelingen met de gemeente om ook om wonenden van de garage gebruik te laten maken, verkeren in een impasse. Volgens directeur Vis van Noorlander houdt de bou wer zich nadrukkelijk aan de met de gemeente geslo ten overeenkomst. Daarin wordt gemeld, dat.omwo nenden er hun auto's kun nen plaatsen mits dat eco nomisch haalbaar is. Nu blijkt de gemeente een an dere opvatting te hebben over die economische haal baarheid. „Wij zijn niet be reid de omwonenden per manente toegang te verle nen op basis van een tarief van 180 gulden per jaar, zoals de gemeente dat wil. Dan is volstrekt onmoge lijk en dat behoort de ge meente ook te weten als ze naar hun eigen prijzen krijgen: ze vragen ons im mers 1500 gulden per jaar voor een plaats op de Ga- renmarkt. De bedragen die wij tijdens de laatste ge sprekken hebben genomen variëren naar gelang de bewoners gebruik maken van de garage. Als ze al leen in de garage kunnen als de normale exploitatie gesloten is, is dat bedrag uiteraard lager dan wan neer ze dag en nacht er kunnen parkeren. Dan moeten ook zij het gangba re tarief betalen. We zullen binnenkort wel weer met de gemeente rond de tafel gaan zitten. Vooralsnog is er sprake van een impas se". Aldus de heer Vis. De gemeente onderschrijft dit standpunt. Een woord voerder laat weten, dat de standpunten ver uiteen lig gen. „Noorlander is nu aan bod om de gesprekken weer te beginnen", aldus de woordvoerder. De bouwer verwacht op korte termijn wel tot over eenstemming te kunnen komen met een exploitant. Dat is een Brits bedrijf, dat in Europa enkele honder den parkeergarages exploi teert. In Nederland is een dergelijke exploitant, die een overeenkomst voor een langere periode wenst af te sluiten niet te vinden. „Natuurlijk zijn er best mensen die elke avond de centjes willen ophalen om te zien wat ze verdiend hebben. We zoeken echter een bedrijf dat ook zelf ri sico wil dragen. De bespre kingen van dit moment ge ven ons goede hoop op een binnenkort te sluiten over eenkomst. Lukt het echter niet, dan wil dat niet zeg gen, dat de parkeerfacili- teiten in Sanders, onge bruikt dan wel gratis zul len blijven. „In de eerste maanden kan men er nog gratis terecht. Maar over een maand of twee komen er slagbomen en parkeerautomaten. Dan moet iedereen betalen. Hebben we nog geen ex ploitant gevonden, dan zul len we vooralsnog zelf met de exploitatie beginnen", aldus de heer Vis. VEERTIG JAAR LEIDEN OXFORD Opnieuw bezoekt een groep Leidenaars de Engel se stad Oxford. De uitwis seling tussen beide steden bestaat veertig jaar en daarom is een extra feeste lijk programma opgezet. Voor de Leidse Courant reist Gert Velthuizen mee naar Oxford. Dagelijks zal hij verhalen over de bele venissen van de Oxford- gangers. De show van K&G moet het klapstuk worden, zoals hier tijdens de Taptade van vorig jaar. K&G klapstuk uitwisseling LEIDEN/OXFORD Voor de veertigste maal is vanmorgen de uitwisse ling Leiden Oxford van start gegaan. Ruim hon derd deelnemers van uit eenlopende pluimage vertrokken voor een week naar Oxford, die besloten zal worden met een groot feest in het Cutteslowe park onder de titel „Dutch Gala". Om verzekerd te zijn van de nodige Engelse belang stelling zal het Leidse K&G samen met het ma- gezinnen de eetbare presen- jorette peleton „Pauline" ljes- vlak een sponsor nodig bleek. Het Nederlands Zuivel Bu reau (in het buitenland heet het dan Dutch Diary Board) heeft er voor gezorgd, dat de reis naar de Engelse zuster stad voor een schappelijke prijs gemaakt kon worden. Dat betekent wel dat de in breng van Nederlandse kaas tijdens het „Dutch Gala" vrij groot zal zijn. Met name de Engelse gastgezinnen zullen dat aan den lijve ondervin den. De familie Hoogendoorn die na 47 jaar haar kaaswin kel op de hoek Haarlemmer straat-Jan vossensteeg verlaat, leverde speciaal voor de gast een unieke „streetpara de" verzorgen dwars door de drukste winkelstraat. In de nu veertig jarige histo rie van de uitwisseling is een dergelijk slotfeest nog niet eerder voorgekomen. Voorzit ter Rob Spies van de Stichting Leiden Internationale Uitwis selingen (waarin ook de con tacten met het Duitse Krefeld onderhouden worden): „Och, 40 jaar is toch iets aparts, en ook wij wilden weer eens iets anders. De band tussen Lei den en Oxford is één van de oudste en zeker de hechtste van al dit soort contacten met Stichting Door de verminderde finan ciële bijdrage van de gemeen te Leiden is door het bestuur van de vereniging, die tot voor kort al de contacten met de zustersteden onderhield, besloten over te gaan in een stichting. „Net als in Oxford, waar de plaatselijke vereni ging helemaal geen steun van de stad krijgt, willen we veel meer geld opleverende acties meededen. Een groot deel be- hebben waaruit de leden van die stichting moeten komen, hebben de ruim honderd deelnemers van deze veertig ste uitwisseling een „gratis" lidmaatschap aangeboden ge kregen. „In de hoop dat een aantal mensen het naar de zin heeft en lid blijft." Feest Of de mensen die meegaan het n'aar de zin zullen hebben, is nog maar de vraag: Nie mand kent het programma omdat dit traditiegetrouw pas bij aankomst wordt meege deeld. Menig oud-Oxfordgan- ger zal echter toegeven dat „dat wel goed voor elkaar is" en ook het organisatiecomité heeft daar alle vertrouwen in. Zijn taak was het om de Lei denaars naar Oxford te krij gen en daar aan het eind van de week een feest te geven. Een streetparade en een Dutch Gala moeten laten zien dat met name ook Hans La- dan en Riet Aalders daarin geslaagd zijn. De ruim hon derd deelnemers aan deze trip komen uit de groepen die in de eerste reis naar Oxford ook voeren. We moeten wel," ver volgt Spies met een van hem bekend gevoel voor humor. „Wij denken aan bingo-avon den, kraampjes tijdens jaar- staat uit sporters: zwemmers, atleten, wielrenners („dan kunnen wij die Engelsen la ten zien hoe je op de fiets moet blijven"), gehandicapten markten en wat ander leuke en tennissers. Behalve de Engelse zustersteden. Om dat en ludieke activiteiten. Ook sporters gaat ook een groep te vieren bieden wij, en dat is dan voor een deel ook de stad Leiden, Oxford het feest aan met K&G". Overigens vermindert de in breng van de stad Leiden bin nen de stichting elk jaar, zo dat voor dit jaar ook op dit Om een zeker potentieel te hopen wij dat de stichting zo- amateurfotografen mee als- veel leden gaat krijgen, dat mede een team ambtenaren, we niet op een gegeven ogen blik voor het blok gezet wor den als de stad Leiden het gast te zijn als dank voor hun ooit in haar hoofd haalt om de vaak jarenlange bemoeienis- GERT VELTHUIZEN bijdrage aan ons te staken". een krant ontvangen Bel tussen 18.00 en J.00 uur. zaterdags tussen 14.00 en 15.00 jr, telefoonnr.071-122248 en uw krant ordt nog dezelfde avond nabezorgd. IMet bijdragen van Willem Buijteweg, Paul van der Bijl en Marcel Gelauff. -Foto: Henk van den Ende. Lucky Luke (1) Doorgaans zijn officiële bij eenkomsten waar vele nota belen het woord voeren oer- vervelend. Maar soms ook zijn dit soort samenkomsten hoogst amusant. Van zo'n leu ke plechtigheid was afgelopen woensdag sprake. Toen vond het officiële afscheid plaats van burgemeester Joop S. Wagenaar van de gemeente Alkemade. De laatste raads vergadering, gevolgd door een besloten en een openbare re ceptie. Die raadsvergadering begon om drie uur en bestond louter uit speeches, daarna volgden weer andere rede voeringen totdat kort voor zes uur de receptie begon. Van - een besloten receptie kon al geen sprake meer zijn, want het programma liep door de I rijke schare sprekers dusdanig I uit, dat alle tijdslimieten wer- Iden overschreden. Waarom is de ene langdradige bijeenkomst nu leuker dan de andere? En waarom was dit nu een van de aardigste van de laatste tijd. Kwam dat - doordat de sprekers zulke in teressante zaken te berde of juist niet. Of heeft zoiets te maken met het tempo waarmee tijdens de re- ceptie de consumpties worden aangereikt. Wellicht was er C'sprake van een vermenging van al deze elementen. Zo was er een geüniformeerde .spreker die het woord crimi- [naliteit niet kon uitspreken ,n(jen het voortdurend had over jde criminiteit, zelfs over de Lgeorganiseerde criminiteit in "lAlkemade", die sterk zou [roeien. Wat moet je je daar ian wel bij voorstellen. 'jucky Luke (2) koorts waren er sprekers die Tin al hun vriendelijk bedoelde oprechtheid zoveel ergernis jlieten doorschemeren, dat elfs een pure buitenstaander vel moest vermoeden dat er jarenlang sprake is geweest van een oorlogssituatie. Een [voorbeeld daarvan is kenne lijk de relatie tussen burge meester Wagenaar en de vol gend jaar met VUT vertrek kende gemeentesecretaris Brama. Elk stak de ander op een dusdanige wijze in de lucht, dat de echo's van knet terende ruzies uit het verle den nog te horen waren. Versprekingen waren er ui teraard ook. Een wethouder van financiën werd bijvoor beeld en passant tot minister van financiën gebombar deerd. Maar ja, tijdens de journalistieke carrière ver keerde Joop dan ook veelvul dig in Haagse kringen. Ook opmerkelijk was zijn op merking aan het adres van burgemeester Jos Huigsloot van Zevenhoven als zou deze collega niet snel voor een ko ninklijke onderscheiding in aanmerking komen. „Dat doen ze pas als iemand onge vaarlijk is geworden. Ik kreeg hem immers ook pas deze week", aldus Wagenaar. .Zo vertelde bestuurslid Dirk Akerboom van de EMM-vei- ling over het poeltje van Wa genaar waar de mestschepen hun lading aan de man brach ten. Waarop de burgemeester zich nog herinnerde hoe de mestschepen nooit leeg raak ten. Dankzij het water uit het poeltje. Lucky Luke (3) De talloze genodigden kwa men na de redevoeringen on gedwongen bijeen. Het ont breken van de gebruikelijke plechtstatige sfeer werd mede veroorzaakt doordat de ge beurtenis plaats vond in het EMM-veilinggebouw en dat impliceert uiteraard een wat vrijblijvender atmosfeer. Het gonsde tijdens de receptie van de geruchten over de opvol ging van Wagenaar. Namen flitsten als warme broodjes over de toonbank. Een paar nieuwe passeerden de revue zoals die van Irma Gehner en Arie Meerburg, beiden uit Leiderdorp. En ui teraard de namen die al enke le weken circuleren zoals Piet Verhoef, nu burgemeester van Ter Aar en Dirk Brouwer de Koning, thans burgemees ter van Woubrugge. Vast staat wel, dat de Alkemadese ver trouwenscommissie met de nodige moeite tot een voor dracht is gekomen aan com missaris Schelto Patijn en dat deze op zijn beurt recentelijk zijn brief heeft gestuurd aan de nieuwe minister Cees van Dijk. En die heeft momenteel nog wat achterstallige zaken op zijn bureau liggen, zodat de naam van de nieuwe man (of vrouw) nog wel een paar Bordwijk Amsterdam heeft 't, zo luidt de kreet. Maar wie Noordwijk binnenrijdt via de Beeklaan, moet tot de conclusie komen dat de bloemenbadplaats 't bepaald ook heeft. De argeloze weggebruiker weet niet waar hij moet kijken met al die menshoge aankondigingen langs de rijbaan. Welke activiteiten er allemaal plaats vinden in Noordwijk zal hij zich na het passeren van het bordenoer woud dan ook niet precies meer kunnen herinneren. Maar het zijn er in elk geval veel. weekjes zal uitblijven. En de installatie van de nieuwko mer zal op zijn vroegst eind september kunnen plaats vin den. Tot dan is de voorzitters hamer van Alkemade in han den van loco-burgemeester Luuk Beelen. Die overigens door een van de sprekers geheel overeenkomstig het karakter van de bijeenkomst werd aangemerkt als de stripfiguur Lucky Luke. Hoopje Lang gedacht dat het promo ten van films een typisch bui tenlandse aangelegenheid was. Voor Cannes of nog veel verder weg, waar publiek zich op hoogtijdagen nog verdringt om een glimp van hun idolen te mogen opvangen. Toch ge beurt het ook hier. Vooral de jeugd kan zich druk maken over vermeende wereldster ren, hun idolen. Soms vallen de schijnwerpers dan op een uitblinker van vaderlandse bodem. De laatste die op die manier van zijn populariteit kon ge nieten was het knulletje Dan ny de Munk. Hij speelt thans weer een rol in een nieuwe Nederlandse speelfilm en „draagt" de promotie-campag ne nu die film binnenkort in première gaat. Onderdeel van de promotie is een treinreis met een deel van de acteurs en actrices langs een aantal steden. Zo wordt maandag avond kort na zes uut- het NS- station in Leiden aangedaan. Wat men verwacht van het boemeltje dat wordt aange duid als de „Op Hoop van Ze gen-Express" blijkt uit het persbericht. Een citaat: „Ge zien de enorme populariteit van met name Danny de Munk, die met de singel Rats- modee uit de film alle hitlad ders bestormt, zal in het bij zonder de jeugd deze gelegen heid aangrijpen om hun idool in levende lijve te zien. Met het oog op de te verwachten grote belangstelling zullen zo wel de Spoorwegrecherche als de gefneentepolitie maatrege len treffen, niet alleen om te voorkomen dat er een chaos ontstaat maar tevens uit vei ligheidsoverwegingen". Uit veiligheidsoverwegingen? Chaos voorkomen? Als de bedenkers van dit reis je iets hopen, is het wel het volkomen uit de hand lopen van het optreden van het Amsterdamse ventje. Dat zou pas een leuk promotie-stuntje zijn. Nihil Was dat even een leuk pre sentje, midden in de zomerva kantie. Had de Consumenten bond zomaar uitgevonden, dat de gemeente Leiderdorp één van de Nederlandse vijftien gemeenten is, die meer onroe rend goed belasting (OGB) van zijn onderdanen vraagt dan wettelijk is toegestaan. Dat moet veel Leiderdorpers toch de indruk hebben gege ven, dat een verlaging van deze jaarlijks aanslag op de portemmonnee voor de deur staat. Helaas blijkt dat bij nadere beschouwing wat tegen te val len. Want ook al heeft de Consumentenbond gelijk Leiderdorp riep natuurlijk onmiddellijk dat de bond er helemaal naast zat dan nog kan de burger een lagere aan slag wel vergeten. Leiderdorp stuurt iedereen natuurlijk een acceptgiro met daarop wat de gemeente als juist beschouwd. Het enige dat de gemiddelde Leiderdorper daartegen kan doen is een bezwaarschrift in dienen, maar de kans dat dat wordt gehonoreerd is vrijwel nihil. Een Leidenaar die een paar jaar geleden op de grond dat Leiden het wettelijke maximum overtrad een soort gelijke poging deed, werd door de belastingrechter het bos ingestuurd. Want redeneerde die rechter: de aanslag is gebaseerd op een gemeentelijke verordening die door Beatrix hoogstper soonlijk is goedgekeurd. En ook de Consumentenbond geeft ruiterlijk toe dat Hare Majesteit zelden op haar be sluiten terugkomt. Mocht de vorstin zich toch bedenken, dan kan Leiderdorp altijd nog de truc toepassen die Leiden uitvond: je bedenkt gewoon een nieuwe belasting in het geval van Leiden het lozings- recht en je hebt met dat wettelijk maximum niks meer te maken. Vooral voor de Leiderdorpers die al in april hun OGB-aan- slag in de bus vonden en dat geldt voor de meesten en daarom het recht een be zwaarschrift in te dienen al lang hebben verspeeld moet dat een hele troost zijn. Stukkie Nog in Noordwijk geweest deze week en het wielrennen gezien? Zeker 20.000 liefheb bers in elk geval wel. Die hadden blijkbaar wel zin om zich in de luren te laten leg gen. Het voornamelijk uit badgasten bestaande publiek zag de Ronde van Noordwijk aan zich voorbij trekken. Mannen als Gerrie Knete- mann, René Pijnen, Adri van der Poel en René Kos moch ten achter demies wat rondjes door het dorp rijden. Greg Lemond komt waar schijnlijk ook, had organisator Joop Riethoven nog aange kondigd, maar die bleek uit eindelijk geen interesse te hebben. Nou, die Greg heeft heel wat gemist, want span nend dat het was. Maar ja, zijn sponsor had bedacht dat zijn rijdende reclame hem el ders beter van dienst kon zijn dus Greg bleef weg. Wie wel belangstelling had, was uiteraard Joop Zoete melk. Niet voor de paar dui zend gulden startgeld, die hij overhandigd kreeg, want het geld heeft hij allang niet meer nodig, maar gewoon omdat Joop zich te pletter verveelt als hij niet kan fietsen. Dus stuurde Joop zijn Mercedes richting het Hollandse strand. Gelukkig bleek Joop er zelfs zoveel zin in te hebben, dat hij nog won ook. En vorig jaar had Joop ook al in Noordwijk gewonnen. Die Joop toch. Moet je een stukkie fietsen vlak bij het ouderlijk huis in Rijpwetering en win je zo maar. Leuk vermaak misschien, maar met wielrennen heeft het niets te maken. Dat vindt Martin Voorn (van de Buitenland redactie) van zijn krant. Samen met zijn collega's verslaat hij al het nieuws dat over onze landsgrenzen ontstaat. Op een manier, de Leidse Courant eigen: nooit oppervlakkig, nooit sensationeel, maar wel kritisch en gedegen. Want de Leidse Courant is een regionale krant die gemaakt wordt vanuit een christelijke levensvisie. En die visie bepaalt ook de manier van de verslaggeving over het buitenland in de krant. Ccid^6otvtcmt f

Leidse Courant | 1986 | | pagina 9