Stress spelbreker bij veel vakanties a Senaatscommissie achter sancties tegen Zuid-Afrika Een bijdetijds geschenk Bologna-proces in januari President Gemayel vraagt om hulp ANWB BIEDT PSYCHIATRISCHE HULP i Dood ontwikkelingswerkers i geen reden hulp te stoppen Bouterse: militairen bereid terug te treden Frankrijk levert ETA-activisten uit -ÜSM - BINNENLAND/BUITENLAND fieidae Commit ZATERDAG 2 AUGUSTUS 1986 PAGINA S Thatcher bij bezoek aan spelen op eieren onthaald EDINBURGH Betogers tegen de apart heid hebben gisteren de auto van Margaret Thatcher met eieren en tomaten bekogeld toen de Britse premier in Edinburgh de Gemenebest-spelen bezocht. Binnen het stadion werd Thatcher op boegeroep ont haald. De Gemenebest-spelen zijn door 32 van de 58 delegaties geboycot, als protest tegen de weigering van Thatcher om economische sancties tegen Zuid-Afrika in te stellen. Tijdens een bezoek eerder aan het dorp waar de deelnemende atleten zijn onderge bracht, noemde Thatcher het jammer dat de sportlieden van hun regeringen niet zelf Met luid geschreeuw en spandoeken maken ongeveer vijfhonderd de moenten beslissen of zij naar Edinburgh monstranten duidelijk dat ze niet erg enthousiast zijn over het „apart- jiheidsbeleid" van Thatcher. zouden komen. BOLOGNA Een Italiaanse recht bank heeft de datum voor de rechts zaak tegen de twintig verdachten van de bomaanslag in Bologna in 1980 be paald op 19 januari. De bomaanslag op het station kostte 85 mensen het le ven. Het Assiezenhof bepaalde de da tum op de avond voor de zesde ver jaardag van de aanslag, die de ergste terreurdaad in het na-oorlogse Italië wordt genoemd. Tot degenen die in verband worden gebracht met de aan slag behoort Licio Gelli, de voort vluchtige leider van de geheime vrij metselaarsloge P-2. DERDE AUTOBOM IN EEN WEEK TIJD BEIROET Het christelijke stadsdeel van de Libanese hoofdstad Beiroet is gistermid dag opgeschrikt door een krachtige explosie in een drukke zakenwijk. Het was de derde autobom-aanslag in één week tijd, waarbij ditmaal één soldaat werd gedood en 27 burgers gewond raakten. De ontploffing volgde enkele uren nadat president Amin Gemay el de leiders van de christelij ke en islamitische bevolkings groepen had gevraagd een spoedzitting van het parlement - bij te wonen. Islamitische en christelijke lei ders zouden volgens de oproep van Gemayel met elkaar en het kabinet in discussie moe ten gaan over een nieuwe ver deling van de macht, om zo een einde te maken aan de elf jaar oude burgeroorlog. Ook deed Gemayel een beroep op president Hafez Assad van Sy rië om te blijven bemiddelen. De aanslag van gisteren kwam vijf dagen nadat in Oost-Bei- roet een met explosieven vol geladen auto ontplofte in de drukbevolkte wijk Rumma- neh. Daarbij vielen 32 doderi en 170 gewonden. Dinsdag volgde een soortgelijke aanslag op een mohammedaanse markt in West-Beiroet, waar bij 25 doden en 140 gewonden waren te betreuren. DEN HAAG Vakantie is een tijd om je te ont spannen, om wat tot rust te komen. Maar niet voor iedereen. Het komt vol gens de ANWB regelmatig voor dat spanningen tij dens de vakantie (auto pech, echtelijke ruzies) li chamelijke of geestelijke klachten naar boven brengen waar men anders nooit last van zou hebben. Zo kunnen files, jengelen de kinderen en moeilijk heden aan de grens net de spreekwoordelijke drup pels zijn die de emmer doet overlopen. De rest van de vakantie wordt dan verpest doordat men „over de rooie" gaat. Een huisarts in het buitenland kan een gewone keelpijn wel verhelpen, maar psy chiatrische hulp, dat is een heel ander verhaal. Mocht zulke hulp noodza kelijk zijn, dan roept de ANWB-Alarmcentrale in Den Haag de hulp in van psychiater Lucas Jansen in Halsteren (NB). Bijna klassiek is het geval van het echtpaar dat het hele jaar door nauwelijks een woord met elkaar wisselt en vervol gens traditiegetrouw een aan tal weken mét kinderen in Frankrijk gaat kamperen. Man en vrouw zitten op el- kaars lip, pa heeft last van de kinderen, ergert zich en gaat van de spanningen „door het lint". Hij pakt de auto en rijdt alleen weg. Op zo'n moment belt de moeder naar de medi sche dienst van de ANWB- Alarmcentrale, die mag probe ren de vader tot rede te bren gen. Gaat het om een ernstig Erobleem, dan roept men de ulp van Jansen in. Zo ging het vorig jaar éénentwintig keer, dit jaar tot nu toe vijf tien. „Het is een illusie dat vakantie voor iedereen een geweldig rustgevende bezigheid is", zegt Jansen. „Voor veel mensen doen zich in de vakantietijd veel meer stress-situaties voor dan ze zelf willen toegeven. Niemand durft erover te pra ten. Wie van vakantie terug komt, zal nooit tegen familie en kennissen willen toegeven dat er knetterende ruzies zijn geweest en dat de sfeer om te snijden was. Pas als er een Frits Bom langs de Spaanse kust raast met een consumen tenbus, wordt zichtbaar hoe veel frustratie vakantiegan gers met zich meedragen. Al was het alleen maar om de overboekingen of het slechte eten in het Spaanse hotel", al dus Jansen. Om nog maar te zwijgen over ergernis om de wagenziekte van de kinderen, de zeer ver moeiende hitte in het ver- voersblik, de echtgeno(o)t(e) die niet kan kaartlezen, de on vermijdelijke zoektochten en het daardoor ontstane tijdver lies. En dan als klap op de vuurpijl de hel op de camping, waar niets in orde lijkt en waar geen tent of caravan zich laat installeren zoals het vol gens de gebruiksaanwijzing zou moeten. Onderhuids Veel van de onderhuids aan wezige spanningen ontladen zich bij wat normaal gespro ken kleine meningsverschillen zouden zijn. Het kan het mo ment zijn waarop blijkt dat de ene helft van het gezin het liefst elke dag op het strand doorbrengt en de andere helft dat al na één dag te saai vindt De probleemgevallen komen uiteindelijk vaak bij de steun punten van de ANWB in het buitenland terecht, en ook de mensen van de alarmcentrale in Den Haag krijgen zo hun portie leed te verwerken. Op zo'n moment is de hulp van Jansen onontbeerlijk. Meestal is een indringend tele foongesprek met de betrokke nen genoeg om de uitgebluste vakantieganger tot de orde te roepen, maar soms ook niet. Jansen heeft er al heel wat reizen naar vakantielanden opzitten, wanneer het duide lijk was dat mensen niet meer in staat waren om op eigen kracht of met hulp van familie verder te gaan of naar huis te komen. „Het gebeurt soms bij een ongeval met blikschade, waarin men niet goed weet hoe de situatie met de tegen partij op te lossen. Want ver geet niet: vakantie vieren vergt een aantal vaardighe den. Wie niet in staat is de rust Kleine tegenvallers, zoals een lekke band, kunnen tijdens de va kantie zorgen voor de ontlading van heel wat opgekropte ergenis of frustratie. te krijgen die hij of zij zoekt, kan in de problemen komen". Psychose Jansen heeft het over mensen die psychotisch of gedesinte greerd raken. Ze hebben stoor nissen in waarneming en den ken. „Soms denkt iemand dat- ie de koning van Spanje is. Een ander denkt ineens super rijk te zijn en strooit met geld. Weer een ander houdt uit een schuldgevoel een dagenlange bergtocht, terwijl iedereen naar hem op zoek is. Het komt ook heel vaak voor dat men sen zich op straat uitkleden, omdat ze heel erg in de war zijn. Een stem zegt ze dat te doen". Oorzaak van zulke stoornissen is veelal wat men wel het „vervreemdende effect" noemt. Het vreemde land, de andere taal, het eten, alles duidt erop dat plotseling de vertrouwde wereld is veran derd. „Niet iedereen blijkt in staat de verandering van le vensritme ongeschonden door te komen. Een echtpaar dat wel eens ruzie heeft, heeft in het dagelijks leven de moge lijkheid elkaar te ontlopen. Op zo'n vakantie ontbreekt die ontsnappingsmogelijkheid, men is simpelweg tot elkaar veroordeeld. De confrontatie gaat de hele dag door", zegt Jansen. De psychiater benadrukt dat niet iedereen een goed vakan- tievierder is. Geen reden om thuis te blijven, maar wel om te zorgen dat relatieproblemen in het gezin eerst thuis zijn op gelost. „Een vakantie vergt een mentale voorbereiding, een zonnige instelling waar mee ruzie gewoon onmogelijk wordt. Minstens zo belangrijk is het om bijvoorbeeld te zor gen dat de auto goed in orde is. Ik hoef natuurlijk niet meer te zeggen dat voldoende rust on ontbeerlijk is. Zorg voor een rijschema dat wat vertraging kan hebben. Want elke erger nis kan het einde van een vaak zo veelbelovende vakan tie zijn. In principe geldt dat voor iedereen, het kan ons al lemaal overkomen". ARJEN VAN DER SAR MANAGUA/DEN HAAG „De situatie in Nicaragua is ;t, nog niet zo ernstig dat wij ig geen mensen meer naar dat *t, land sturen. Per jaar zenden wij tussen de vijftig en zestig D Nederlanders uit om koffie te plukken of mee te werken aan de bouw van scholen of wijk centra. Vooralsnog zij wij niet van plan die hulp stop te zet ten". De woordvoerder van het Nicaragua Komitee Neder land in Utrecht is niet van me ning dat de dood van drie Westeuropeanen het afgelopen weekeinde, voldoende reden is om de steun aan het Midden- amerikaanse land terug te trekken. de Ook het ministerie van buiten- landse zaken in Den Haag is te niet van plan landgenoten bij en zondere instructies mee te ge- ;r- ven om te voorkomen dat zij terechtkomen in het oorlogs- ke geweld tussen door de VS ge- a's steunde Contra's en het leger an van de Sandinistische rege- ring. Zo'n zeventig mensen zijn momenteel van overheids- wege werkzaam in Nicaragua ioe bij onder meer landbouw-, on- eri derwijs- en gezondheidsprojec- anten. ro-jHet Sandinistische Nicaragua lijkt nog niet eerder in zo'n ernstige oorlogssituatie te zijn geweest, sinds bij de revolutie acht jaar geleden de regering Somoza werd verjaagd. Recht se of reactionaire aanhangers van wijlen dictator Somoza hebben zich gegroepeerd on der de naam Contra's en ope reren vanaf het grondgebied van Honduras en Costa Rica. Voorheen werden de Contra's, slechts „geheim" gesteund met geld, wapens en instructies van de Amerikaanse inlichtin gendienst CIA. Sinds president Reagan het Congres op zijn hand wist te krijgen, kunnen de Contra's weer even vooruit met hon derd miljoen Amerikaanse dollars in cash en in wapens. Het betekent tevens dat de Con'ra's bij machte zijn steeds ver r het land binnen te dringen en daar met name burgerdoeleinden kiezen: klei nere dorpen waar het Nicara guaanse leger niet aanwezig is, afgelegen boerderijen en reizi gers. Gevaarlijk Zes weken geleden werden twaalf Westduitsers die in een gevaarlijks grensgebied mee werkten aan een bouwproject door Contra's ontvoerd. De Duisters kwamen na enkele dagen met de schrik vrij, maar hun werkzaamheden werden overgenomen door andere Westeuropeanen onder wie een paar Nijmegenaren, die eerder door het Nicaragua Ko mitee waren uitgezonden. „Toch", zo stelt Bart van der Meulen van dit comité, „pro beren wij te vermijden men sen in gevaarlijke gebieden te laten werken, al ligt de ver antwoordelijkheid bij de Nica raguaanse autoriteiten, die goedkeuring moeten verlenen aan de standplaats". Ook het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag zegt men sen alleen te sturen naar de minder gevaarlijke gebieden; een standpunt dat moeilijk is vol te houden nu de Contra's een guerrilla-oorlog zijn gaan voeren, wat zoveel betekent dat zij in het gehele land infil treren. Volgens een woordvoerder is Nederland niet van plan als nog bij de VS te protesteren tegen de steun van honderd miljoen dollar aan de Contra's, ook al zijn een Franse, Zwit serse en Duitse ontwikkelings werker door Contra's in een hinderlaag gelokt en doodge schoten. SMIDJE VERHOLEN - KARELTJE KNETTER EN DE TOVERBUBBEL 11: Mejuffrouw Sybila van Sorcieren opende de ieJ, tuindeur en liet enkele schrille fluittoontjes ho- ,0" ren. Toen riep ze: „Asvo! Kom dadelijk hier!" '"'A's een geruisloze zwarte schim kwam toen de aasvogel aangevlogen en ieder slim lezertje rM heeft natuurlijk al lang begrepen, dat de naam Asvo een stuk uit het woord aasvogel was. „Haal dat baasje op, gelastte de jonge vrouw en wees gebiedend naar de plaats, waar de klei ne Kareltje Knetter in de ijskoude sneeuw was neer gevallen. De akelige aasvogel knipperde eens hongerig en begerig met zijn valse ogen. r Hij knikte geestdriftig met zijn kale kop en langs '^zijn naakte, stekelige hals gleed een gulzige sid dering. Maar dat bemerkte mejuffrouw Sybila natuurlijk wel en snijdend voegde ze aan haar woorden toe: „Geen onzin, Asvo! Dit is geen ^consumptieartikel voor aasvogels. Je brengt hem gaaf hier en je neemt meteen dat schoentje rmee. En vlug wat, mijn waarde!" Asvo wist 'blijkbaar wel, dat er met zijri*blonde meesteres niet te spotten viel. En al was het dan ook mok kend, toch vloog hij snel weg en hij voerde de gegeven vluchtopdracht perfect uit. Even later daalde hij alweer, de kleine Kareltje stevig beet houdend tussen zijn venijnige klauwen. In zijn scherpe snavel droeg hij het lakschoentje en dat liet hij het eerste voor Sybila op de grond vallen. Vervolgens voerde hij met Kareltje een vlekkeloze landing uit. „Ga nou je gang maar weer, Asvo," zei Sybila van Sorcieren en in ei gen persoon pakte ze Kareltje op. „Hm, het baasje is van zijn stokje gevallen," mompelde ze. „Valt me tegen. Hij is erg koud ook. Mis schien zal een kommetje soep hem goed doen." Ze deponeerde het ventje toen bij de haard in een stoeltje neer, fluisterende een geheime toverformule, knipte met haar vingers en zie daar kwam uit het niets een dampende kom soep te voorschijn. Zonder ook maar een drup peltje te verspillen daalde de kom op een keurig kleedje vlak voor Kareltje op de tafel neer Taxichauffeur fopt grenspost Berlijn met etalagepoppen BERLIJN De douaniers hoefden niet eens de papieren te zien van de 48-jarige Oost duitser Heinz Braun, die een wel zeer succesvolle vluchtpo ging heeft ondernomen naar West-Berlijn. Verkleed als Russische sergeant, en met drie in militaire kostuums ge stoken etalagepoppen in zijn auto, passeerde de voormalige taxichauffeur deze week onge hinderd een zwaar bewaakte grenspost in de Berlijnse muur. De uniformen waren door een Westduitse mensenrechtenor ganisatie over de grens ge smokkeld. Volgens internatio nale afspraken mogen Russi sche soldaten ongehinderd tus sen Oost- en West-Berlijn rei zen, en van die regeling maak te Braun handig gebruik. „Het leek net echt. Die etalagepop pen waren precies uitdruk kingsloos en stijf genoeg om voor soldaten door te gaan", aldus Braun gisteren. WASHINGTON De commissie buitenlandse zaken van de Amerikaan se Senaat heeft gisteren met vijftien tegen twee stemmen goedkeuring ge geven aan economische sancties tegen Zuid-Afri ka. Het sanctiepakket dat nu aan de hele Senaat zal worden voorgelegd is ove rigens aanzienlijk beperk ter dan het vrijwel volle dige handelsembargo waarvoor het Huis van Afgevaardigden zich heeft uitgesproken. In het wets ontwerp zijn „extreme" maatregelen vermeden om een veto door presi dent Reagan te voorko men. Het ontwerp voorziet in een verbod op nieuwe investerin gen door Amerikaanse bedrij ven die in Zuid-Afrika opere ren, als zij zwart personeel dis- crimeren en verbiedt de in voer van produkten van be drijven die in handen zijn van de regering in Pretoria. Ook is bepaald dat de Zuidafrikaanse regering en haar industrieën geen gebruik meer mogen ma ken van het Amerikaanse bankwezen. President Pieter Botha heeft gisteren de media in Zuid- Afrika opgeroepen „kleur te bekennen", gezien de „vuile campagne" die tegen het land gevoerd zou worden. „We heb ben maar één keus en dan komt Zuid-Afrika als eerste", aldus Botha in een kennelijke verwijzing naar dreigende sancties. Gisteren werd in Pre toria overigens een nieuwe wet aangenomen die de jong ste uitspraak van het Hoogge rechtshof omzeilt. Het Hof be paalde maandag dat politie chefs niet gemachtigd kunnen worden om bijeenkomsten te verbieden en uitgaansverbo den af te kondigen. Via een nieuwe aanpassing van de noodtoestand-bepalingen, heb ben de politiechefs in Zuid- Afrika nu ruimere bevoegdhe den gekregen. (Vervolg van de voorpagina) PARAMARIBO De Su rinaamse militairen zijn bereid een stap terug te doen als de bevolking dat wenst. Dat heeft de leider van het Surinaamse mili taire bewind, Desi Bouter se, gezegd in een vraagge sprek met het Britse pers bureau Reuter. „De mili tairen zijn niet echt ge brand op het vervullen van een leidende rol. Als de bevolking voor een an dere regeringsvorm kiest zonder een bepaalde rol voor de militairen, zou dat heel aanvaardbaar zijn voor ons", aldus Bouterse. De twee weken geleden aan getreden regering van premier Pertab Radhakishun heeft van het militaire bewind tot taak gekregen de overgang naar nieuwe „democratische struc turen" te leiden. Deze nieuwe structuren moeten in april 1987 hun beslag krijgen. Maar of ze zullen voorzien in vrije verkiezingen en hoeveel macht de militairen zullen be houden is nog onduidelijk. Vakbondsleider Fred Derby zei daarover gisteren dat Bou terse nog steeds de feitelijke verantwoordelijkheid draagt voor alle beleidsdaden van de regering, omdat hij uiteinde lijk degene die alle touwtjes in handen heeft. Een rechtbank in New Orle ans heeft besloten dat alle veertien verdachten die vol gens de dagvaarding van plan waren het bewind-Bouterse omver te werpen in voorarrest blijven, totdat een definitieve beslissing is genomen om acht van hen op borgtocht vrij te laten. De eventuele borg is al vastgesteld op minimaal 20.000 dollar. Het proces tegen de huurlingen begint 22 septem ber. (Van onze correspondent Bob van Huet) PARIJS De Franse Pyreneeen bieden niet langer bescherming aan leden of militanten van de Baskische afscheidingsbeweging ETA. In het kader van een „Eu ropese samenwerking in de strijd tegen het terrorisme" heeft de Franse regering de afgelopen dagen vijf ver dachte Basken uitgeleverd aan Spanje. Volgens de pre fect van het departement Pyrenees-Atlantique waren ze betrokken bij het voorbereiden van terroristische acties. De soepele wijze waarop Frankrijk de verdachten van wie er vier niet eens op officiële Spaanse opsporingslijsten stonden over de grens heeft gezet past in de door premier Chirac aange kondigde „strenge aanpak van het terrorisme". De Basken wer den uitgeleverd op grond van een vage wet uit 1945 die bepaalt dat vreemdelingen Frankrijk kunnen worden uitgezet wanneer ze een bedreiging vormen voor de openbare orde. In het verle den werden ETA-leden niet rechtstreeks aan de Spaanse autori teiten overgedragen maar naar een derde land gestuurd, vaak Gabon. De rechtstreekse uitwijzingen aan Spanje hebben de verhoudin gen tussen Madrid en Parijs in ieder geval verbeterd. Al in 1984 liet president Mitterrand weten dat het onaanvaardbaar was dat Frankrijk „als logistieke basis" diende voor aanvallen van de ETA op Spaanse belangen. De socialistische premier Fabius wees in dat jaar drie Basken uit op voorwaarde dat ze correct -zouden worden behandeld. Dat voorbehoud betekende een mo tie van wantrouwen aan het adres van de socialistische regering in Madrid. Maar de regering van Jacques Chirac tilt duidelijk minder zwaar aan het lot van de ETA-leden gezien de vlotte uitleveringen van de laatste dagen. Nieuw kabinet Craxi beëdigd ROME Aan de Italiaanse regeringscrisis is gisteren na vijf weken een einde gekomen. De leden van het nieuwe kabinet van de socialistische premier Bettino Craxi werden in de loop van de middag door president Francesco Cossiga beëdigd. De sa menstelling van de ministersploeg is nauwelijks gewijzigd ten opzichte van het vorige kabinet van Craxi. Het nieuwe kabinet zal zich volgende week aan een vertrouwensstemming onder werpen in het parlement. a it quartz klokje in de vorm van een mini-huiscomputer (ware grootte 5 cm.). Het is voor u als u een nieuwe abonnee aan brengt. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Not j Nat Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam: Adres: Postcode/plaats: Telefoon:(voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per 0 maand automatisch ad f 22,49 0 kwartaal per acceptgiro ad f 67,43 Stuur als dank het Quartz klokje aan: Naam:Vooi Adres: Postcode/plaats: Stuur deze bon ingevuld 998, 2500 Vd Den evuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer I Haag (postzegel betalen wij). fieidóe Qowuvnt

Leidse Courant | 1986 | | pagina 5