„Het was zwemmen of verzuipen" dagjes mens Afslankmethode met maagballon succes Eigen bijdrage volksgezondheid nog niet zeker Rapport: geen produktie yan kinderpornografie Bentheim vraagt meer bladzijden dagboek Dagboek van een 2 BINNENLAND SeidócSouui/nt ZATERDAG 2 AUGUSTUS 1986 PAGINA 3 Minder asielaanvragen DEN HAAG Ruim 2.257 vluchtelingen hebben in de eerste helft van dit jaar asiel aangevraagd in Nederland. Dat waren er 1.200 minder dan in de de eerste zes maan den van 1985, toen 3474 mensen zich meld den als asielzoeker. Onder hen bevonden zich toendertijd veel Tamils. Deze vluchte lingenstroom is inmiddels opgedroogd. Dal blijkt uit cijfers die Vluchtelingenwerk Ne derland gisteren bekend heeft gemaakt. De vereniging verwacht dat het totale aantal aanvragen dit iaar onder het aantal van vorig jaar zal blijven. In de periode janua- ri-juli 1986 erkende de overheid 254 perso nen als vluchteling. Aan 800 mensen werd de vluchtelingenstautus niet verleend. Vol gens vluchtelingenwerk kregen 58 asiel zoekers een gewone verblijfsvergunning. DEN HAAG Er zijn geen aanwijzingen dat er in Neder land kinderen seksueel worden misbruikt voor commerciële produktie van kinderpornografie of dat er een georganiseerd distributiesysteem bestaat voor kinderpornografie. Dit con cludeert de werkgroep kinderpornografie van het ministerie van justitie in een gisteren gepubliceerd rapport. De werk groep werd vorig jaar ingesteld naar aanleiding van berich ten uit de VS dat ons land een belangrijke rol zou spelen bij het vervaardigen en verspreiden van kinderpornografie. Wel zijn er tot voor kort door enkele firma's kinderpornografi sche drukwerken samengesteld en uitgegeven aan de hand van bestaand fotomateriaal. Ook heeft ons land een verhou dingsgewijs groot aandeel gehad in de verzending van kin derpornografie naar met name de VS en Duitsland. Laatste kabels onder Olaf DEN HELDER Indien harde wind achterwege blijft, zullen de bergers van de Britse coaster Olaf in de loop van morgen of maandagmorgen trachten het schip rechtop te kantelen. Volgens woordvoerder R.C. Schriel van Rijkswa terstaat zullen vandaag waarschijnlijk de laatste kantelstroppen onder het schip door worden getrokken, waarna morgen de staalkabels voorzichtig „op spanning" gebracht kunnen worden. De laatste stroppen, die vrijwel in het midden van het schip moeten komen, geven de ber gers meer werk dan verwacht. Volgens woordvoerder Schriel moet met een zandpomp een geul onder de Olaf wor den doorgezogen, een karwei waarmee men gisteravond overigens al ver gevor derd was. Rekenwonder Klein vermoord AMSTERDAM In zijn woning aan de Amsterdamse Brouwers gracht heeft de politie gistermiddag het stoffelijk overschot aangetrof fen van de 73-jarige Willem Klein. De man, die als rekenkundig won der onder de naam Willie Wortel bekendheid genoot, is door messte ken om het leven gebracht. Van de daders ontbreekt nog ieder spoor. Volgens de politie is roof vermoe delijk het motief voor de steekpar tij geweest. De woning was door zocht. Het slachtoffer, dat alleen woonde, was waarschijnlijk al iets meer dan een etmaal dood, toen hij gistermiddag door zijn werkster werd gevonden. WIM KOK NA EERSTE KAMERDEBAT: DEN HAAG Vrijdaga vond half acht. Een half uur eerder heeft kamer voorzitter Dolman het de bat over de regeringsver klaring afgesloten. PvdA- fractievoorzitter Wim Kok (47) is zichtbaar opgelucht. „Ja, ik was ontzettend ge spannen. Na 25 jaar vak bondswerk en twaalf jaar voorzitterschap van de FNV, waarin ik toch ook heel wat moeilijke en emotionele dingen heb moeten doen, viel me dat echt op". We zitten in Koks werkkamer, die aan de ene kant uitziet op het Plein en aan de andere kant op het in de steigers staande Mauritshuis. De kers verse PvdA-leider vertelt hoe hij de afgelopen dagen heeft doorgebracht. „Eerst heb ik me, met behulp van anderen uiteraard, compleet kapot ge werkt. Ik wilde geen menin gen gaan uitspreken over al lerlei zaken zonder dat ik daar de achtergrond van kende". „En toen, een paar dagen vóór het debat, begon langzaam het gevoel van spanning op te ko men. Nou, heb ik dat altijd, hoor, als ik een toespraak moet houden. Maar dit was natuurlijk wel heel bijzonder. Ik wist dat er heel scherp op me gelet zou worden, door de pers, door de televisiekijkers maar ook door mijn fractiege noten. Voor hun was het ten minste net zo spannend als voor mij. Zij hadden een voor zitter gekregen die zijn eerste vurproef in het parlement nog moest doorstaan. Het was dus zwemmen of verzuipen. Soms, als ik heel even de tijd had om aan iets anders te denken, dan keek ik naar mezelf en dacht: sta ik hier?!" Grapje Toch was dat Kok niet echt aan te zien. Hij begon zelfs met een grapje, namelijk dat hij het zo op prijs stelde dat de voorzitter het hele kabinet had uitgenodigd voor zijn maiden speech. Kok ziet dat zelf ken nelijk niet als een prestatie. „Dat had ik tevoren bedacht. Maar die opmerking over het interrumperen, die schoot me wel pas op het laatste moment te binnen. Ik dacht: het is toch eigenlijk raar, dat je anderhalf uur aan het woord bent zonder dat iemand je mag onderbre ken, alleen omdat het niet hoort. Dus vond ik dat ik dat maar even moest veranderen. Desondanks is er niet geïnter rumpeerd, ook in tweede ter mijn niet. Dat viel me wel wat tegen. Ik vond dat wat tam". „Door de manier waarop het kabinet tot stand is gekomen en door zijn persoonlijk gezag, lag het accent wel heel sterk op de minister-president. En dus in te geringe mate op mijn collega's van de regeringsfrac ties. Dat is natuurlijk nog ver sterkt doordat de VVD per se haar eerste man in het kabinet wilde hebben. Het was dus vrij natuurlijk dat de confrontatie zich toespitste op de premier en de oppositieleider. „Dat heb ik niet zo ervaren. Je bent weliswaar van verschil lende fracties, maar je bent ook allebei veroordeeld tot de oppositie. Je staat dus aan de zelfde kant. Wel is het natuur lijk zo dat Van Mierlo een enorme routine heeft en de gave van de voordracht. Hij is ook heel erg mediabewust en dat roept dan ook reacties op. De manier waarop de VVD vanochtend terugsloeg naar D66 was natuurlijk niet ge ring". Hoe heeft u de persoonlijke verhoudingen in de Kamer er varen? „In het debat komen de opvat tingen tamelijk straight naar voren. Je probeert je toonzet ting redelijk te houden en af en toe eens een brug te slaan. Maar soms moet je weieens, of het nu personen of zaken be treft, scherp en hard zijn. Dat kan niet anders. Ik vind overi gens dat er, ook buiten de ver gaderzaal, veel respect bestaat voor elkaar. Dat ligt mij wel". Van Eekelen Minister Van Eekelen zal u overigens niet zo'n warm hart toedragen, na uw aanval op hem. „Het was geen aanval op hem maar op Lubbers. Over de heer Van Eekelen heeft de PvdA haar mening gegeven tijdens de debatten over de RSV- en Walrusaffaire. Wij Wim Kok (rechts) over Van Mierlo: „Hij heeft een enorme routine en de gave van de voordracht". niet alleen trouwens. Bert de Vries heeft over Van Eekelen gezegd: dat is nog erger dan wat Van Aardenne heeft ge daan. Ook Lubbers was toen niet mals. En dan is het toch heel vreemd dat diezelfde Lubbers diezelfde Van Eeke len plotseling aanvaardt als minister van defensie. Wij wil den aantonen dat de minister president, waarschijnlijk in zijn haast om per se in het weekeinde voor 14 juli het ka binet rond te hebben, een fout heeft gemaakt". „Voor Van Eekelen zelf is dat ook heel vervelend. Hij zal het straks nog heel moeilijk krij gen wanneer hij als minister van defensie, aan de Kamer informatie moet verstrekken over zijn eigen politieke ver antwoordelijkheid, als staatsse cretaris van defensie, voor be paalde aspecten van de Wal rus-affaire. Die zaak is, in te genstelling tot de RSV-kwes- tie, namelijk nog niet parle mentair afgehandeld". U zei: zwemmen of verzuipen. Wat is het geworden? „Dat is nu één van de dingen die ik gewoon niet weet. Ik ben zo hard bezig geweest dat ik me geen beeld heb kunnen vormen van mijn eigen presta ties. Ik heb natuurlijk wel mijn gevoelens: daar ging het goed en daar ging het minder goed, maar een totaalbeeld heb ik niet, nee. Daarvoor moet ik op anderen afgaan". RIK IN 'T HOUT Gehavend Medewerkers van Fokker hou den een vleugel van de Fokker- Spin omhoog. Gehavend. in compleet en dui delijk aangetast door de tand des tijds, arri veerde het in 1913 gebouwde vliegtuig gister middag op Schiphol. Op de foto is duidelijk te zien hoe het originele doek van de vleugels er in lappen bij- hangt. AMSTERDAM Het Academisch Medisch Cen trum (AMC) in Amster dam is zeer te spreken over de twee jaar geleden gestarte afslankmethode voor uitzonderlijk dikke mensen, waarbij een opge blazen ballon in de maag van een patiënt wordt ge bracht. Dr. L. Mathus- Vliegen, die deze werk wijze in het AMC met suc ces toepast, zou graag zien dat deze relatief goedkope methode wordt vergoed door de ziekenfondsen, zo verklaarde zij gisteren desgevraagd, maar de zie kenfondsraad voelt daar (nog) niet voor. Mathus-Vliegen heeft inmid dels ballonnen geplaatst bij ruim 60 patiënten, die daar door vele tientallen kilo's af vallen. De AMC-arts doet vol gende maand verslag van haar bevindingen tijdens een we reldcongres over overgewicht in Jeruzalem (Israël). De ballonnen zijn gemaakt van siliconemateriaal. Ze wor den, eenmaal ingebracht in de maag, via een aan de neus be vestigd slangetje, opgeblazen tot de grootte van een flinke meloen. De patient eet vervol gens vanzelf weinig, omdat de ballon reeds voor een „vol" gevoel zorgt. Eerder ballonproeven in West- Duitsland en Denemarken mislukten vanwege slecht ma teriaal. Ze gingen al na een maand stuk. De ballonnen die het AMC gebruikt, gaan ge roddeld 168 dagen mee. Per af geronde behandeling is onge veer anderhalve ballon nodig is. Eén ballon kost circa 600 gulden, een veel lager bedrag dan de vele duizenden guldens die nodig zijn voor een maago peratie, een van de alternatie ven. Overigens komen lang niet alle dikke mensen voor de bal lonmethode in aanmerking. De werkwijze is alleen ge schikt voor erg dikke mensen, die bovendien de nodige moti vatie moeten hebben. FRIEMELS TK Meer Dfi/e kronen,een BRUG ÉN WCC I DCJACKETS. ÊEN p/JNtilKE 2AAK. JAW5R DffT 1 Ct*U£MpW«6Er wérjGAN wenceel -T ./caiWife (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG Het kabi net is bereid om alterna tieven te zoeken voor de nieuwe eigen bijdragen in de volksgezondheid die de overheid 600 miljoen gul den op moeten leveren. Lubbers zegde dit toe naar aanleiding van een pleidooi van PvdA-frac- tieleider Kok om van deze bezuinigingsmaatregel af te zien. De premier noem de dit „te gewaagd". De bereidheid om te schuiven binnen de voorgestelde ombuigingen is er echter wel, aldus de premier. Lubbers keerde zich verder te gen een voorstel van Kok waarbij de invoering van een identificatieplicht wordt afge wezen. De premier wees daar bij op de door hem toegezegde nota over de voor- en nadelen van die plicht. Tot dan zal het kabinet niets doen om de in voering van de identificatie plicht mogelijk te maken. De' motie-Kok werd met de stem men van CDA, VVD en de kleine rechtse partijen tegen verworpen. Geen bezwaar had de minis ter-president tegen een voor stel van Kok om de begroting van Ontwikkelingssamenwer king uit te sluiten van ombui gingen. In het regeerakkoord staat dat deze begroting in uit zonderlijke situaties aange sproken kan worden. Het voorstel werd met algemene stemmen aangenomen. Een voorstel van Kok om be zuinigingen in de welzijnssec tor pas in te vullen als de ef fecten ervan voor de burgers in de Kamer zijn besproken haalde het niet. Deze motie werd met de stemmen van CDA, VVD en SGP tegen ver worpen. Ook een motie om het stoppen van experimenten kinderopvang, terug te draai en, haalde het niet. Kok ba seerde zich daarbij om een naar zijn mening door minister Brinkman (WVC) verzonden brief. Brinkman ontkende echter dat er al besluiten wa ren genomen. Een motie van mevrouw Bec kers (PPR) om de overheve ling van keuringsdiensten van waren van WVC naar Land bouw op te schorten totdat de Kamer erover heeft gesproken werd met algemene stemmen aangenomen. Een pleidooi van Van Es (PSP) om mensen boven 30 jaar een studietoelage te ge ven, financiële drempels weg te nemen bij het volwassene nonderwijs en bijstandstrek kers deel te laten nemen aan hoger onderwijs vond alleen weerklank bij de linkse oppo sitie. KNMI: juli prima vakantiemaand DE BILT Na de warme en zeer zonnige juni-maand heeft ook juli „mooi" zomerweer gebracht, met over het algemeen gema tigde temperaturen en een wat getemperde zonneschijn. Zowel de neerslaghoeveelheden als de neerslagduur waren belangrijk beneden normaal, zo meldt het KNMI in De Bilt. Wel kwam omstreeks 20 juli een einde aan een droogte-periode in midden Nederland die half juni begon. In 30 dagen tijd viel daar nog geen 15 mm regen en leidde de aanvankelijk felle zon neschijn, soms gepaard met een vrij krachtige droge wind, tot een sterke uitdroging van de bodem. Een zo droge periode in deze tijd van het jaar is in ons land gemiddeld één maal in 20 jaar te verwachten. In De Bilt brachten juni en juli samen al meer zomerweer dan normaal in de hele zomer is te verwachten: 17 zomerse en 3 tro pische dagen tegen respectievelijk 13 zomerse en 2 tropische da gen in een gemiddelde zomer. AMOK: KERNWAPENS IN ROTTERDAM ROTTERDAM De Ameri kaanse onderzeebootjager John Hancock die in Rotter dam ligt heeft kernwapens aan boord. Daarvan is het Anti-Militaristisch Onderzoek- Kollektief (AMOK) overtuigd. Het heeft dit gisteren ver klaard nadat het schip met zes andere eenheden van de NAVO-vloot die dag was afge meerd. Het publiek kan de schepen de komende twee da gen bezoeken. Het AMOK stoelt zijn overtuiging op gege vens over de onderzeebootja gers. Het schip is uitgerust met een lanceerinstallatie voor kernraketten tegen onder zeeërs en met een Sikorski-3 helicopter voor het afwerpen van nucleaire dieptebommen. Bovendien zijn of worden alle 31 onderzeebootjagers van de Spruance-klasse, waartoe de John Hancock behoort, omge bouwd voor het lanceren van kruisraketten vanaf zee, aldus het AMOK. LUBBERS: „Principieel fundament onder kabinet zou onzuiver zijn" (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG „Een princi pieel fundament onder het ka binet zou onzuiver zijn". Met deze woorden reageerde pre mier Lubbers gisteren op het verwijt van de drie kleine christelijke partijen in de Tweede Kamer, SGP, GPV en RPF, dat het kabinet nauwe lijks is toegesneden op een, „bijbelse norm en regelgeving voor mens en samenleving". Volgens Lubbers zijn mensen die politiek bedrijven altijd op zoek naar beginselen. „Het ka binet is in dienst van de sa menleving als geheel". „Het gaat er niet om wat een be paalde politieke partij als de kern van de zaak beschouwt, of wat de coalitie wil. We moe ten behoedzaam zijn en naar elkaar luisteren". En verwij zend naar het vraagstuk van de euthanasie zei Lubbers: „We kunnen niet volstaan in een praktisch compromis, maar zullen de zaken zo moe ten formuleren dat de hele sa menleving er zich in kan her kennen". In het voetspoor van honderdduizenden landgenoten trekken onze verslaggevers er in deze vakantieweken op uit. In deze kolommen geven zij hun persoonlijke impressie van zomerse gebeurtenissen die voor de lezer mogelijk een tip kan bevatten voor een dagje uit. Zo bracht Alphons ter Brake een bezoek aan het Duitse Bentheim. Net over de grens en toch al dat ondefinieerbare gevoel van ver weg te zijn. Bad Bentheim, op de par keerplaats. Het wordt kiezen uit de net gekregen folders van het Verkehrsburo. Het Casino laten we buiten be schouwing. Een zwavel- of zoutwaterbad in het Kurzen- trum, niet duur en een erva ring op zich, valt af omdat David schaafwonden heeft. Het oudste openluchttheater van Duitsland, in de voor malige Bentheimer zand- steengroeven, heeft wel een sprookje plus een musical op het programma maar niet voor vandaag. Anders was het sprookje De Prinses en de Zwijnenhoeder zeker in ons dagprogramma terecht gekomen, leren de kinderre acties. Zonder dat, zijn ze het ook snel eens: ze hebben de burcht van verre gezien, die moeten we bezoeken, het slotpark ook, dan pommes frites mit bratwurst of zo, en de middag vullen met een wandeling in de heuvels. Niet het vlakke Waldlehr- pfad want klauteren over rotsen is het helemaal. Dus wandelen in de Bentheimer Berge. Ondertussen zijn er wat wolken boven komen drijven. We zijn op de bonnefooi naar Bentheim gereden en nemen wat folders van openluchttheater, Kurcen- trum en dergelijke mee, want terugkeren lijkt zeker de moeite. Ter indicatie: vanuit Hengelo ben je er in een half uur, vanuit Den Haag dus in ruim twee uur. Bentheim en omgeving, wel iswaar bescheiden van hoog te maar sterk geaccidenteerd middelgebergte, met echte bergstraatjes en gedomi neerd door de prachtige burcht, ongenaakbaar op een steile rotspartij als meest westelijke afsluiter van de Bentheimer Berge. Ben theim: zo dichtbij en toch al dat ondefinieerbare gevoel van ver weg. Zeker als je het van de wes telijke kant benadert, vanaf Hengelo/Oldenzaal. Na Ol- denzaal niet Bentheim en Osnabruck via de autobahn maar bij het Shell-tanksta- tion linksaf richting Gilde- haus. Grens over, waarna Bentheim weer wordt aan gegeven. Het landschap glooit in alle tinten groen, door Gildehaus, waarna men in de verte de burcht uit het landschap omhoog ziet krui pen. Borden Zentrum/Spiel- bank aanhouden, omhoog tot de „Parkplatz" waar naast het hotel het Verkehrburo te vinden is. Wij wandelen intussen om hoog naar de burcht waar de vierkante Pulverturm een mooi uitzicht biedt over het graafschap Bentheim. Ook de martelkamer in de burcht spreekt erg aan. Er is niets te zien, maar het sterkt de verbeelding na het zien van harnassen, slag- en steekwa pens, en primitieve geweren waarop kolossale bajonetten prijken als puntmutsen, in een van beide burcht-musea. De kale, witgepleisterde ruimtes, met muren van meer dan twee meter dik ge ven je de onwerkelijke in druk dat je je diep onder de grond bevindt. In werkelijk heid kijk je via de gevechts gaten over heel Bentheim uit. De graven van Holland, de bisschoppen van Utrecht, ze hadden van alles en nog wat te maken met de graven en gravinnen van Bentheim, tenminste tot plusminus 1400, dan volgt een Duitser oriëntering. De kinderen hebben het nu wel gezien. Richting park met vijvers. Als we de helling af zijn be gint het te regenen. We zijn er niet op gekleed. Terug stijl bmhoog voor beschut ting onder een poortje in een van de muren van de burcht. Het is onze enige bui, maar hij kost tijd. Het parkbezoek bewaren we voor later. Maar de wande ling tussen de rotsen door en er overheen waar maar enigszins mogelijk, langs de voet van de muren richting centrum, brengt het jonge volkje in jubelstemming. Op sandalen is het eigenlijk niet te doenhad ik kunnen we ten. De pommes frites smaakt wel. De braadworst ook. Maar de kroket van de kin deren lijkt op een gefrituur de deegbal. Met de auto rij den we het stukje goed aan gegeven weg richting Frei- lichtbuhne. Het zandsteen steekt hier recht omhoog. In het centrum meer dan ge noeg, maar hier niet een (Nederlandse) auto. En we zullen zolang we lopen en klauteren niemand tegenko men ook! David, Judith en Sandra zijn al boven. Over de rotsen, achter het openlu chttheater langs naar bene den, asfaltweggetje linksaf, naar de brug rechts, die over de diep ingesneden weg 403, de echte Bentheimer Berge in. Als je nu afspreekt niet verder te gaan dan tot de open plek, als een lang lint de plaats in het Duitse land schap markerend waar een olie- of gasleiding loopt, om daar langs een ander pad te rug te keren, dan is een kaart niet nodig. Verdwalen is onmogelijk, dwalen is des te mooier. Van heuveltje tot heuveltje, langs poeltjes met ondoorgrondelijk zwart wa ter, prachtig om te spelen en te rennen, langs de voet van de dertig meter hoge rotsen, waar soms jonge bergspor ters leren „klettern". Ver volgens over de bovenrand van de rotsen magnifiek uit zicht naar beneden, wolken spiegelend in het nog even zwarte water, en de over kant met zijn omhoog klim mende zee van groen. Mooi er dan hier kan een herfst nauwelijks zijn. Daarboven de kinderen wel in de gaten houden, vanwege de diepte. Je kunt er een hele dag dwalen op een, hooguit twee vierkante kilometer. Goed schoeisel is geboden.' Je kunt natuurlijk ook ver der, wandelroutes genoeg, naar meertjes, vennetjes, rondom Bentheim, richting Schuttorf of Gildehaus, prachtige wandeltochten die op zich een dagtocht zijn. Af te sluiten met een zwempar tij in heilzaam zout water, of een bezoek aan. het museum voor zendamateurisme in Bentheim? Of de volgende dagtocht zo plannen dat een voorstelling van de Prinses en de Varkenshoeder, of de musical Anatevka, meegeno men kan worden? Op Ben theim raak je niet makkelijk uitgekeken. Omdat niets zo dichtbij zo'n sterk vakantie gevoel op weet te roepen. Ik zou er een compleet dagboek van kunnen maken ALPHONS B. TER BRAKE De Pulverturm die vanaf de top een mooi uitzicht biedt over hèt graafschap.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 3