Omroepbeleid kabinet reden voor kritiek en zorgen aan tafel CikUeSoiruwt kerk wereld Foto's DIREKTEUREN CHRISTELIJKE OMROEPEN: Blanke NG-Kerk diseussiëert over eigen verleden en Apartheid £cidóc6ouTcmt Niet alleen medische antwoorden brieven vb i lezers ACHTERGROND ZATERDAG 2 AUGUSTUS 1986 PAGINA 2 Deken van kardinalencollege overleden De Italiaanse kardinaal Carlo Confalonieri, de deken van het rooms-katholieke kardinalencollege, is vrijdag op 93-ja- rige leeftijd overleden. De kardinaal, die 19 jaar lang de persoonlijk secretaris was van paus Pius XII, was al enkele weken ziek. Paus Johannes Paulus II had woensdag nog een telefoongesprek met de kardinaal. Confalonieri was sinds 1977 deken van het college van kardinalen, een voor namelijk ceremoniéle functie. Door de dood van Confalo nieri is het aantal kardinalen nu teruggebracht naar 146. Daarvan zijn er 34 boven de 80 jaar, hetgeen inhoudt dat zij niet meer aanwezig zijn bij een pauselijk conclaaf. De paus zal maandag de begrafenismis opdragen in de Sint Pieter. Nes Ammim bestaat 25 jaar In september wordt in Apeldoorn het vijfentwintig jarig be staan gevierd van Nes Ammim, de christelijke nederzetting in Israël. Doelstelling van de gemeenschap, waar ongeveer 200 mensen wonen en werken, is onder meer de ontmoeting van joden en christenen. Bovendien wil de nederzetting Israël eco nomisch steunen. Daartoe zijn verscheidene bedrijven opge richt, vooral in de agrarische sfeer. Het dorp heeft voorts een hotel met 48 kamers en een jeugdherberg met 36 bedden. Ook zijn er enkele dienst verlenende bedrijven als een wasserij en een metaalwerkplaats. De bewoners van de coöperatieve ne derzetting zijn vooral afkomstig uit Nederland, West-Duits- land, Zwitserland, Amerika, Engeland en Denemarken. Beleefdheid kost niets en koopt alles Nu de vakantietijd weer bij na voorbij is, gaan op ver jaardagen de vakantiefoto's weer van hand tot hand. Zo kunnen de thuisblijvers zien waar je geweest bent. Fo to's kunnen laten zien, wat je niet zo goed zelf kunt vertellen. Ze illustreren je verhaal. Ik was bij iemand op bezoek die mij foto's liet zien van twintig jaar gele den. Foto's van de school waar ik toen was en waar haar man toen ook was. Er kwam een stroom van her inneringen los en het werd een heel gesprek. Ik kon me niet meer goed voorstellen dat ik in die tijd geleefd had. Als ik dat nu al heb, hoe moet dat dan voor nog veel ouderen zijn? Ik besef te weer iets van de snelle veranderingen waarin we le ven. „Heb je nog foto's van vroeger?", vroeg mijn aan staande schoonzus. Ze wil de wel eens zien hoe we er toen uitzagen. Door naar fa miliefoto's van vroeger te kijken, kun je proberen iets te begrijpen van de ge schiedenis van een familie. In sommige verpleeghuizen waar demente bejaarden wonen, hebben ze fotoboe ken. De verzorgenden kun nen dan met de oude me vrouw of mijnheer in dat boek terugbladeren en her inneren proberen op te ha len. Bovendien kan zo een boek de verzorgenden hel pen iets meer te begrijpen van wie iemand gedurende zijn leven was. Op mijn televisie staat een foto van mijn ouders. Het is een geslaagde foto. „Zijn dat nu je ouders?" zegt be zoek. „Wat een prachtige foto". In de gang bij ons thuis hangen de trouwfoto's van al mijn broers en zus sen. Bij ouderen in tehuizen vallen mij ook vaak de fo to's op. Foto's die op de te levisie staan of op het nachtkastje hebben vaak een bijzondere betekenis. Ze blijken nogal eens de foto te zijn van een dierbare overledene. Foto's zijn vaak een kostbaar bezit, maar ook een heel vanzelfspre kend bezit. Vanaf de ge boorte zijn er soms foto's. Vaders-in-wording filmen de hele bevalling. Dat foto's niet altijd zo van zelfsprekend waren, werd me ineens heel duidelijk in een gesprek met een 82-ja- rige mevrouw. Ze vertelde dat haar ouders vroeg stier ven. Haar jongere broers en zussen hebben hun ouders nauwelijks gekend. Ze wil den graag een foto hebben, maar er was geen foto „Mijn ouders zeiden altijd: als we 25 jaar getrouwd zijn. Het was duur in die tjid en het werd nog niet zoveel gedaan. We vinden het nog altijd erg jammer". Op zo een moment besef je hoe kostbaar een foto kan zijn als band met een dierbaar iemand die er niet meer is. MARINUS VAN DEN BERG Methodisten paus wel zitten In het „Nairobi Report" dat* op de wereldconferentie in Kenya van Methodistenker- ken, samen goed voor 20 mil joen leden, wordt besproken, wordt met zoveel woorden gezegd dat voor een samen gevoegde Kerk met rooms- katholieken een paus niet het struikelblok behoeft op te le veren. „Het zou niet ondenk baar zijn dat eenmaal in een herstelde eenheid rooms-ka tholieke en Methodistenbis schoppen zouden worden verenigd in één bisschoppen college, dat een soort van pri maat en praktische leiding de bisschop van Rome zou kun nen aanvaarden", heet het in het rapport. De christelijke omroepen blijven hun zorgen hou den over de toekomst van het Nederlands omroep bestel. Hoewel een com mercial televisienet er voorlopig? wel niet zal komen (waarmee een direkte bedreiging van de identiteitsomroepen is weggenomen), zijn de be leidsmensen van KRO, NCRV, IKON en EO al lerminst gerust op de ko mende ontwikkelingen. De commerciële televisie blijft een toekomstbeeld dat grote zorgen baart. Gemeenschap pelijk wordt de noodzaak er varen dat de leden van de omroepverenigingen hun om roep steunen. „Christelijke media zullen in de jaren die komen meer dan vroeger op zichzelf en op het hen dragen de deel van ons volk zijn aan gewezen". Aldus drs. Th. D. Jansen, voorzitter van de NCRV. In een reactie op het regeer akkoord en de regeringsver klaring blijkt de zorg om een vercommercialisering van de Nederlandse omroep sterk aanwezig te zijn bij de heren Jansen, en mr. B.A. Schmitz, voorzitter van de KRO. Mr. Schmitz zegt het zo: „De druk om de omroep te commercia liseren. komt er op neer dat een of twee concerns in de ge legenheid worden gesteld er veel geld aan te verdienen. Natuurlijk heb ik mijn vragen bij het huidige omroepbestel. Maar ik ben voor een paar principes binnen dat bestel: stromingen komen aan het woord ongehinderd door de macht van het geld of de staat. We kunnen ons veroor loven iets te programmeren zelfs als we weten dat het maar twee procent kijkdicht heid heeft en dat is nog altijd 250.000 mensen! Als je het al leen moet hebben van omzet, vermoord je die mogelijkheid. We zijn pas echt verloederd als er een omzetafhankelijke financiering en dus program mering komt", aldus de KRO- voorzitter. Zijn NCRV-collega drs. Th. D. Jansen, is uiterst kritisch over de principiële keuze van het kabinet om de deur te zetten voor commerciële omroep. „Als drie A-omroepen er om vragen, mogen zij die weg op gaan. Ja, zelfs als twee het willen, zal de regering onder zoeken of er eventueel een gemengd net kan komen deels commerciëel, deels niet- commerciëel. Ik vind dit déarom zo erg omdat bij de omroep sprake is van een ter rein waarop het gaat om vrije informatiestromen en om overdracht van normen en waarden die niet door winst- principes mogen worden overheerst. Het -Uitoefenen van commercie kan een zeer correcte bezigheid zijn, maar niet al onze activiteiten lenen zich voor een commerciële aanpak. De grens is dóór overschreden en dat is het kenmerk van commerciële omroep waar winstmotie ven de inhoud van de pro gramma's gaan bepalen". De NCRV-voorzitter constateert dat het CDA tot voor kort ook zo dacht, maar nu anders is gaan denken: „Wat de wens om tot een bepaalde caolitie te komen al niet kan uitrich ten". Overigens verwacht hij dat op termijn de commercië le omroep er zal komen, nu in principe het groene licht is gegeven. Interne kracht Mr. Schmitz betoogt dat het Mr. B.A. Schmitz overleven van de KRO af hangt van de interne kracht van de KRO en haar natuur lijke achterland, de r.-k. ge loofsgemeenschap in ons land. „Naast zorg om polarisatie en onverschilligheid zien we ook redenen voor hoop. Er zijn te kenenen van een zekere ken tering in onze cultuur waar te nemen, waardoor de beteke nis van spiritualiteit en reli gieuze inspiratie opnieuw wordt erkend en ook het christelijk geloof opnieuw re levant blijkt. In een program ma als „Er is meer tussen he mel en aarde" proberen we dat uit te dragen en het slaat aan". De KRO heeft momen teel 630.000 leden, het hoogste aantal sinds 22 jaar. Schmitz is blij met de samen werking tussen de christelijke omroepen in de gezamenlijke „strijd". „Bij het nadenken over de toekomst van de om roepen wordt een zeker opti misme ingegeven door de we tenschap dat de samenwer king met de NCRV al sinds jaar en dag hartelijk in de laatste jaren verinnigd is. De EO heeft zich daarbij ge voegd. Aanvankelijk vooral bestuurlijk gerict, zien we nu het samen denken met de NVRC uitgroeien op het praktische, programmatische en zakelijk vlak. Hoe het ver der zal gaan, weet ik niet exact. Het is nu in elk geval goed dat de christelijke om roepen elk met hun eigen kleur de eigen groep berei ken. We zijn bedacht op groei naar meer, maar het hebben van een parallel met de ont wikkeling van het CDA ligt niet zonder meer voor de hand. De KRO is geen instru ment van partijpolitiek. Om roepen zijn geen politieke partijen, zijn niet gericht op machtsvorming. Dat andere vertrekpunt moet wel in de gaten worden gehouden". Kerken IKON-direkteur W. Koole spreekt van mogelijkheden voor de omroep door het re geerakkoord die een creatie ver beleid mogelijk maken. Hij wacht met spanning op de beslissingen rond het derde net. Wat de IKON betreft komt „Nederland 3 het an dere net" er zo snel mogelijk. In overleg tussen de NO'S en de zendgemachtigden zonder leden is gewerkt aan een plan voor het derde net. Samen met NOS, hebben IKON, Hu manistisch Verbond, RVU, Teleac en Feduco een plan ge maakt voor een programma- sachema, dat een horizontale programmering verbindt met een vaste weekdag voor een programmasoort. Horizontale programmering betekent dat de kijker er op kan rekenen dat iedere dag op eenzelfde tijdstip een programma terug keert. Wim Koole pleit voor stabili teit in het Nederlandsew om roepbestel. Dan kan ook aller- ter worden gerageerd op in ternationale ontwikkelingen, •zoals de satelliet-tv. De communicatie satellieten vragen van de kerken om een antwoord De IKON voelt zich vanzelf sprekend ook internationaal sterk betrokken bij de media politiek en de oecumene. In mei 1986 is een werkgroep op gericht voor "Europees Oecu menisch Satelliet Overleg". Met steun van de Wereldraad van Kerken, de Lutherse We reldfederatie en de WACC (World Association for Chris tian Communication) is men aktief bezig met de toekomst van kerkelijke tv-uitzendin- gen in Europa. Er is een goe de uitwisseling van voorne mens met een Rooms-Katho- lieke Werkgroep. Rekening wordt gehouden met de be duchtheid waarmee ook de kerken in Oost-Europa een vloed van Amerikaans gods dienstig aanbod tegemoet zien. „Voor geen van ons is het zin vol om passief toe te zien bij plannen van bijvoorbeld New World Channel. Dit specifiek christelijke satellietkanaal heeft zijn centrum in Oslo waar ds. Hans Bratterud een leerling van de „elektronische kerk" in de Verenigde Staten de leiding heeft. Zijn organi satie European Broadcasting Network (EBN) wil in dit jaar nog een door tele-evangelis- ten uit de VS gedomineerd programma aanbieden". Internationaal kerkelijk over leg over de omroep gaat he laas moeizaam, constateert de IKON-direkteur. Er bestaat binnen de kerken zeer weinig interesse voor omroepproble- men. Canadese kerken zijn volgens hem al ver gevorderd met de oprichting van een ex clusief godsdienstig kanaal, dat echter ook voor allerlei andere groepen openstaat: mensenrechtenorganisaties; Amnesty International; Greenpeace, etc. Een soort aanpak, die in ons land de Stichting KIOSK wil bevor deren. Een dergelijk kanaal zou dan ook goede familiese- ries en goede kinder- en jeugdprogramma's moeten brengen. „Zonder allerlei vor men van samenwerking en coproductie zal het zeker niet lukken", voorspelt Koole. „Een leerzame waarschuwing voor de toekomst is, dat de Amerikaanse kerken er zelf mede oorzaak van zijn dat een eenzijdig op persoonsverheer lijking en aanpassing gerichte .elektronische kerk" er in slaagde om met een uitslui tend fundamentalistische pre diking en conservatieve poli tieke standpunten een zeer eenzijdig beeld van het Ame rikaanse christendom uit te stralen", aldus Wim Koole. NederlandHervormde Kerk Aangenomen naar Oostvoorne toe zegging, mevrouw L.M.van Prooyen Schuurman, kandidate te Utrecht. Nederlands Gereformeerde Ker- Bedankt voor Langerak, drs. M.H.Th. Wieuwenga te Zoetermeer. Het heeft er alle schijn van, dat zich binnen de blanke Nederduitse Gereformeerde Kerk van Zuid-Afrika „een wolk als eens mans hand" begint te ontwikkelen wat betreft over het denken over het eigen verleden, in het bijzonder de principiële steun aan Apartheid. Op de later dit jaar te houden synode zal een groep vooruit strevende theologen, predi kanten en leken, opererend onder de naam Reforum, van zich doen spreken met de be schuldiging, dat de NG-Kerk. heeft bijgedragen tot de pro blemen waarmee Zuid-Afrika thans worstelt. Voorzitter Willem Nicol wil zelfs zo ver gaan, dat de NG-Kerk schuld bekent aan het bevorderen van onder dwang tot stand gekomen Apartheid. In het orgaan van de NG- Kerk, Die Kerkbode, ver klaart prof. A. Koning dat de Kerk dit jaar nog moet uitma ken of het tot een schuldbelij denis zal komen of niet. Naar zijn mening stelt de NG-Kerk haar positie tegenover de hele christenheid in de waagschaal als zij inzake Apartheid geen houding bepaalt. Roemeense patriarch Justin overleden Op 76-jarige leeftijd is overleden patriarch Justin Moisescu van de Roemeens-Orthodoxe Kerk. Hij stond sinds 1977 aan het hoofd van de op één na grootste Orthodoxe geloofsge meenschap ter wereld en heeft naam gemaakt als een uit nemend theoloog. In politiek opzicht was de in Cindesti geboren patriarch zeer omstreden. Veel gelovigen verdachten hem ervan sa men te werken met de geheime politie en stelden hem ver antwoordelijk voor de gevangenneming van talrijke niet keurig in de pas lopende priesters en religieuzen. Het aantal door zijn activiteiten tot de lekenstand teruggebrachte mon niken en zusters beloopt naar voorzichtige raming rond 4.000. Het Vaticaan heeft moeite met deze Kerk, waartoe ongeveer 75 procent van de 22 miljoen Roemenen behoort. Paus Johannes Paulus II heeft herhaalde malen aangedron gen op herstel van de betrekkingen met de sedert 1948 ver boden Roemeens-Katholieke Kerk, die vóór de gedwongen inlijving bij de Orthodoxe Kerk 1,5 miljoen gelovigen om vatte. Prei-bouillon kip met tomatensaus, komkommersalade en rijst ijs met warme bananesaus Voor twee: 1 flinke braadkip waarvan voor de bouillon alleen karkas en vleugels), 6 dl water, zout, 1 dunne prei, djahé, selderij; De braadkip (dus zonder^ karkas en vleugels), zout, pe per, nootmuskaat, 1,5 lepël olie, ui, knoflook, 2 dl water, 2 lepels ketjap, 3 tomaten, bruine basterdsuiker; komkommer, zout, peper, paprikapoeder, bieslook, azijn, olie; 250 g droogkokende rijst; 40 g bruine basterdsuiker, 10 g boter, 2 lepels koffie- of slagroom, 1 banaan, 2 porties vanille-ijs. Laat het kippepoelet van karkas en vleugels drie kwartier trekken in water met zout, preigroen en iets djahé en zeef dan de massa. Haal mooie stukjes vlees van het bot en snijd het wit van de prei klein. Kook de prei vijf minuten in de bouillon. Voeg kippevlees en fijngeknipte selderij toe. Wrijf poten en borstvlees van de braadkip in met zout, peper en nootmuskaat. Bak de ètukken in olie bruin. Haal de kip uit de pan en bak in het overgebleven vet de kleingesneden ui en knoflook lichtbruin. Voeg water, ketjap, de ontvelde en kleingesneden tomaten en de kippepoten toe en laat de mas sa twintig minuten stoven. Doe er vervolgens het borstvlees bij, maak het vocht op smaak met zout, ketjap of bruine bas terdsuiker en laat alles nog eens twintig minuten sudderen. Laat de bruine basterdsuiker met de boter langzaam smelten, voeg de room toe en laat het mengseltje een minuut koken. Snijd de geschilde banaan in de lengte door en vervolgens 'elke helft in drieën. Warm de stukken banaan in het sausje. Leg het ijs op bordjes en verdeel er de banaan met warme saus over. Menutip voor maandag: schnitzeltje met ijsbergsla en gebak ken aardappelen - hopjesvla (eventueel met slagroom). JEANNE MINISTER Brinkman heeft bij zijn beantwoording van vra gen van het RPF-kamerlid Leerling over de Leyenburg-af- faire op tamelijk ongenuanceerde wijze een uiterst ingewik keld en wezenlijk probleem „behandeld". De minister vindt dat het mogelijk moet zijn de medische behandeling van te vroeg geboren kinderen te staken als het in leven houden van de baby wellicht leidt tot een ernstig gehandicapt be staan. Het ongenuanceerde vloeit voort uit de directe aanleiding en uit de vorm van deze uitspraak. Waar artsen, juristen, maar ook ethici en „gewone" mensen pas iets zouden durven en willen zeggen na veel overwegen en gesprekken met be trokkenen en dan vaak ook nog slechts geldend voor een concrete situatie komt de minister naar aanleiding van een „simpele" vraag met een even „simpel" antwoord. Een probleem van deze omvang een van de grote problemen waarmee de medische ethiek worstelt leent zich niet voor afhandeling via een kamervraag en het antwoord daarop. Dat neemt niet weg dat de situatie waarover de minister spreekt, realiteit is in de werksituatie van medici en in het leven van sommige ouderparen. Dat er nu aandacht is geko- men voor de keuzen waarvoor artsen en de betrokken ou ders zich geplaatst zien, is op zichzelf gunstig. De samenle ving wordt op onverhulde wijze geconfronteerd met de pro blemen die de „zegeningen" van de moderne medische tech niek steeds weer met zich mee blijken te dragen. Die con frontatie wordt pas zinvol als de samenleving bereid is de problematiek in al haar diepte en verschijningsvormen on der ogen te zien. Minister Brinkman heeft met zijn antwoord in dubbele betekenis op de kamervraag en op de proble matiek wat dat betreft niet het goede voorbeeld gegeven. Want de minister heeft in feite geen antwoord gegeven; hij heeft alleen de vraag hoe verantwoord om te gaan met te vroeg geborenen, in andere woorden herhaald. DAT wordt duidelijk als men zich afvraagt waar de grenzen liggen van „ernstige gebreken" en wie die grenzen bepaalt. Of: Wat is een menswaardig leven dat volgens de minister de moeite waard is verzorgd te worden en wat niet? Het is te hopen dat de antwoorden van minister Brinkman aan het kamerlid Leerling aanleiding zijn tot bezinning en discussie, in en buiten de politiek. Vooral ook dat laatste. De kwestie is te ingrijpend om „slechts" op het politieke niveau te worden besproken en geregeld. Als het gaat om de rol van de over heid, valt vooral te denken aan het scheppen van voorwaar den voor het nemen van beslissingen waarvoor alleen de nauwst betrokkenen verantwoording kunnen nemen. En misschien zouden christenen, die voor dergelijke beslissingen komen te staan, dan iets kunnen leren van orthodoxe joden, die de vragen van leven en dood niet laten beantwoorden door betrokkenen en medici alleen, maar er altijd een rab bijn bij vragen. Want wat (menswaardig) leven is, is niet al leen een medische vraag, maar ook een religieuze. Brieven graag kort en duidelijk geschreven De redactie behoudt zich het recht voor ingezon den stukken te bekorten Oecumene In de krant van 30 juli jl. stond een bijdrage van prof. R. Huysmans over de oecume ne. Men kan het volledig eens zijn met zijn denkbeelden. Huijsmans zegt onder meer: „De katholieke kerk moet er voor open staan, dat zij in de Geest dient te groeien naar een volheid, die zij nu niet kent". Men kan hierbij het volgende bedenken. In de leer j van de rooms-katholieke kerk vinden we universeel christe lijke opvattingen van alle eeu wen en ook cultureel gecondi tioneerde manifestaties van die opvattingen in de mentali teit van een bepaalde periode uit de kerkgeschiedenis. Het is i verre van onmogelijk dat door sommige bestaande cultureel geconditioneerde geloofsregels en kerkelijke wetten de „groei van de rooms-katholieke kerk naar de volheid die zij niet kent" wordt belemmerd en dat in andere kerken die belem meringen niet bestaan. Dit in gedachten houdend zou de rooms-katholieke kerk wel licht door zelf-onderzoek en „aggiornamento" een bijdrage kunnen leveren aan de oecu mene. Niet alles in de rooms- katholieke kerk behoort tot de Kerk van Christus. J.F.J. Jansen, LEIDSCHENDAM. Perioden met zon en warm DE BILT (KNMI) Ten wes ten van Ierland bevindt zich een aktieve stormdepressie. Deze trekt heel langzaam in de richting van het zeegebied tussen Ierland en Schotland. Aan de zuidkant van deze de pressie staan winden met or kaankracht. Boven de Britse Eilanden bevinden zich dikke wolkenvelden, waaruit het flink regent. Door de aanwezigheid van de depressie staat er boven West- Europa een zuidelijke lucht stroming. Deze voert warme lucht aan, waardoor er in ons land middagtemperaturen van rond 25 graden kunnen wor den bereikt. Alleen aan zee is het koeler met een tempera tuur van ongeveer 20 graden en daar staat een vrij krachti ge zuidelijke wind. Er komen perioden met zon en de kans op een bui is bijzonder klein. Weersvooruitzichten voor di verse Europese landen, geldig voor zondag en maandag: Zuid-Scandinavië: Veel bewol king en af en toe regen, mid- dagtemperatuur van 18 graden langs de westkust tot 24 in het binnenland van Zweden. Benelux, noord-Duitsland en noord-Frankrijk: Zonnige pe rioden en een enkele regen- of onweersbui. Middagtempera- tuur rond 25 graden. Groot-Brittanië en Ierland: Wisselend bewolkt en enkele buien. Middagtemperatuur van 17 graden in het noord westen tot 22 in het zuidoos ten. Midden-Frankrijk: Wisselend bewolkt, enkele regen- of on weersbuien. Middagtempera tuur van 25 tot 30 graden. Zuid-Frankrijk, midden- en zuid-Duitsland en Alpenge bied: Flinke zonnige perioden. Middagtemperatuur van 26 tot 32 graden. Spanje: Langs de kust van de Golf van Biscaje enkele regen- of onweersbuien, overigens zonnig. Middagtemperatuur van 17 graden in het noorden tot rond 30 in het zuidoosten en in het binnenland. Portugal, Italië en Joegoslavi-. sche kust: Zonnig. Middagtem-j peratuur 27 tot 36 graden. rapporten 1 augustus 20 u Eelde Eindhoven Den Helder E onbew IheWfa Mallorca Malta München h.bew.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 2