Noord wijk wil volgend jaar toeristenbelasting invoeren Üelgië is Kle mooiste Hekken Voorstraat opnieuw geplaatst TWEEDE STERRENSLAG IN BAD T WATERBOS Centraal Nederland ziet kaartverkoop sterk stijgen -LEIDEN OMGEVING CeidaeSoutmit ZATERDAG 2 AUGUSTUS 1986 PAGINA 11 Vergunning voor timmerbedrijf >EN HAAG/KATWIJK Het immerbedrijf Van Leeuwen leeft terecht een hinderwetver- (unning gekregen van de ge- neente Katwijk. Dat heeft de laad van State gisteren bepaald. Jewoners van de Randweg en de Tarkevisserstraat hadden ver- S jocht het besluit van de gemeen- e Katwijk om de firma een hin derwetvergunning te verlenen te eephorsen. Van Leeuwen zou voor airfeluidsoverlast zorgen en zaagsel uwp straat deponeren. Volgens de 70^emeente wordt eventuele over- ast echter beperkt door de eisen lie vid de vergunning aan de verkzaamheden worden gesteld. RIJNSBURG Het jubilerende zwem bad 't Waterbos in Rijnsburg is zaterdag 16 augustus het decor voor de tweede Sterrenslag. Zestien ploegen zullen el kaar van tien uur 's ochtends tot vijf uur 's middags bestrijden op onderdelen als kruiwagenrace, step- en tapijtrace, skira ce, koe melken, wereldbalspel, ronde van waterbos, vlottenrace en hindernis- baan. Vorig jaar werd door 12 ploegen aan de eerste editie van Sterrenslag deelgenomen. Winnaar werd toen het team van de rijkspolitie Valkenbur g/Rijnsburg, de brandweer uit deze twee dorpen eindigde op de tweede plaats, het ministerie van defensie werd derde. Deze drie ploegen zijn dit keer weer van de partij, zij het dat de brandweer van Valkenburg en Rijnsburg apart hebben ingeschreven. Naast deze vier teams doen onder andere mee teams van de ge meenteraden van Rijnsburg en Valken burg, Vliegkamp Valkenburg en de Flo ra. De loting voor de volgorde van de ploegen heeft plaats op woensdagavond 6 augustus om acht uur in het tien-jarige 't Waterbos. Op 13, 14 en 15 augustus kun nen de deelnemers het terrein verken nen. De prijsuitreiking op de wedstrijd dag is gepland om vijf uur en wordt ver richt door de heer F. Jonkman, burge meester van Rijnsburg. De winnaar komt voor een jaar in het bezit van de Bleichrodt wisselbokaal. TRANSVERKO GEEFT GEEN COMMENTAAR WASSENAAR/DEN HAAG De direc teur van het Haagse Transverko BV wei gert commentaar te geven op beschuldigin gen van de Wassenaarse politie dat zijn be drijf giftige afvalslakken in Wassenaar zou hebben gestort. Gisteren deelde hij desge vraagd mee „wegens familieomstandighe den" geen reactie te willen geven. De Was senaarse politie verdenkt het bedrijf ervan begin dit jaar giftige afvalslakken, afkom stig van de Haagse Vuil Verbrandings In stallatie, niet volgens contract naar Ant werpen te hebben afgevoerd, maar op pri- véterreinen aan de Raaphorstlaan te heb ben gestort. Een provinciewoordvoerder verklaarde dat het bedrijf in het verleden zelfs heeft geadverteerd met de restanten van de VVI, die zware mestalen bevatten. JOORDWIJK De ge- ■leente Noordwijk wil Hiet ingang van volgend ^tar toeristenbelasting ;aan heffen. Eigenaren ^an hotels, pensions, cam- icings en zomerhuisjes in 7oJoordwijk moeten 75 cent aan betalen voor elke iacht die een toerist in en kamer, huisje of op IJJJen kampeerplek ver blijft. De periode waar- oo.oor de belasting geldt r Dopt van 1 april tot 1 ok- >ber. De invoering gaat atse gemeente een half mil- enJen gulden per jaar ople- 70,eren. Aldus een voorstel an het college aan de ■had van Noordwijk. rer:olgens B en W is invoering jesan toeristenbelasting een re- Boelijke zaak, omdat de toeris- '®£n volop gebruik maken van voorzieningen die de gemeente biedt, zonder dat ze daarvoor hoeven te betalen. Zo ruimt de gemeente bijvoorbeeld het vuil op dat de toeristen achterlaten. In veel andere gemeenten is om die reden de belasting al lang ingevoerd. Noordwijk heeft lang geaarzeld, maar gaat nu waarschijnlijk ook tot invoering over. Belastingplichtig is „degene die gelegenheid biedt tot het houden van verblijf", zoals het officieel heet. Eigenaren van hotels bijvoorbeeld, maar ook mensen die in de zomer een kamer verhuren aan toeristen. Degenen die belasting moeten betalen kunnen de kosten weer verhalen op hun gasten. Nu is het volgens het college vrij makkelijk vast te stellen hoeveel overnachtingen er in een hotel zijn geweest aan de hand van de administratie van zo'n hotel. De hoteleigenaren krijgen dan ook een aanslag over het werkelijke aantal overnachtingen. Bij de ver huur van bijvoorbeeld vakan tiehuisjes, particuliere kamers en kampeerplaatsen op cam pings is dat moeilijker vast te stellen. De gemeente gaat daarbij dan ook uit van een globale schatting van 60 over nachtingen per half jaar waar over belasting betaald moet worden. B en W hebben nog even overwogen om voor jon ge bezoekers minder belasting te vragen. Veel belasting wordt echter geheven op basis van de schatting van 60 over nachtingen, waardoor het dus moeilijk is om daar nog eens een schatting van de leeftijd van de bezoekers in te verwer ken. Volgens cijfers van de ge meente en van de VVV zijn er jaarlijks zo'n 800.000 overnach tingen in Noordwijk. De drie kwartjes per overnachting le veren de gemeente dus naar verwachting elke zomer zo'n 600.000 gulden op. Omdat er door de invoering extra amb tenaren moeten worden aan getrokken gaat er 80.000 gul den vanaf. Ook overweegt het college om een zogenaamde toeristenkaart in te voeren, waardoor de gegevens van de toeristen verzameld kunnen worden. Die invoering zou nog eens 20.000 gulden kosten. Al met al blijft er dus zo'n 500.000 gulden over. Van dat half miljoen gaat tweederde, ongeveer 330.000 gulden, in de algemene kas van de gemeente. Daarmee worden de kosten die de toe- ristenstroom jaarlijks met zich mee brengt betaald. Het overi ge geld gaat in een apart fonds, waarmee zaken betaald kunnen worden die specifiek het toerisme bevorderen. Met het voorstel lijkt de laatste ronde te worden ingezet van een al lang lopende discussie. De vraag of er nu wel of geen toeristenbelasting ingevoerd moest worden heeft de gemoe deren in Noordwijk vaak bezig gehouden. Tegenstanders wa ren bijvoorbeeld de Noord- wijkse Ondernemers Vereni ging (NOV) en de plaatselijke horeca-ondernemers. Zij vin den het onterecht dat de ge meente de kosten van het toe risme op de gasten verhaald, omdat de stroom bezoekers ook een hoop geld in het laatje brengt. Tegenstanders wijzen er op dat de kosten nu alleen verhaald worden op de men sen die in Noordwijk logeren, terwijl de dagjesmensen ont zien worden. De Noordwijkse politiek was lange tijd verdeeld. De linkse partijen vonden dat de Noord wijkse bevolking niet hoefde op te draaien voor de kosten van het toerisme en waren voor de heffing. De VVD was tegen invoering, en het CDA lange tijd ook. De christen-de mocraten gingen vorig jaar echter overstag, waardoor Noordwijk nu waarschijnlijk toch toeristenbelasting gaat in voeren. Op maandag 18 augus tus vergadert de raadscommis sie voor toerisme over het voorstel. j» Tel ÏSe praalwagen België is de lenooiste wagen van het Rijns- urgse bloemencorso dat anmiddag door Leiden en Bollenstreek rijdt. Dat was hans de conclusie van de y die gistermiddag tijdens ric^e officiële opening van het orso in de Rijnsburgse bloe- ienveiling Flora bekend 'erd gemaakt. De opening an het corso werd verricht ^oor commissaris van de ko- thgin in Zuid-Holland mr. S. atijn (rechts). Hij doopte ok de nieuwe soort Mom- retia Sport van kweker Jac. an Dijk uit Hillegom (links) ie de naam „Corso" kreeg, i zijn openingsspeech stelde e heer Patijn vast, dat de rlora van alle veilingen de rootste groeicijfers heeft. Tot groot genoegep van de aanwezigen maakte hij be kend, dat Gedeputeerde Sta ten een werkgroep formeert die zich bezig gaat^ houden met de uitbreidingvan de Kloosterschuur. Dit is het tuinbouwgebied op de grens van de gemeenten Rijnsburg, Noordwijk en Voorhout. Hij noemde de uitbreiding van „levensbelang voor de te lers". Behalve de eerste prijs voor de praalwagen, werd de per sonenauto gearrangeerd door Hans Warmerdam uit geroepen tot de fraaiste. De auto werd tevens beloond met het „zilveren boeket". Het „gouden boeket" was voor de auto gearrangeerd door Kees de Koning. DOOR BESTRIJDING ZWARTRIJDEN UTRECHT/LEIMUIDEN- NIEUWKOOP De op brengst van Centraal Ne derland (CN) uit kaartver koop is vorig jaar met twaalf procent gestegen. In totaal kreeg de regio nale vervoermaatschappij zeven miljoen gulden meer in het laatje dan het jaar daarvór met een vrij wel gelijkgebleven aantal passagiers. De daling van het aantal reizigers is tot staan gekomen. De op brengststijging is met name te danken aan een effectieve bestrijding van het zwartrijden en de di verse tariefsverhogingen die langzamerhand door werken. Centraal Nederland is uitge bracht. De kosten van de bus maatschappij stegen evenwel ook met zo'n zeven miljoen gulden. Arbeidstijdverkorting en meer marketing en promo tie deden een flinke aanslag op de portemonnee van CN. De rijksbijdrage bleef hierdoor met 99 miljoen gulden onge veer gelijk. Centraal Nederland rijdt in Zuid-Hollapd in de omgeving rond Leiden, door de Bollen en Rijnstreek, door het weste lijke deel van de provincie Utrecht en het zuidelijk deel van Noord-Holland. CN heeft een vestigingen in Leimuiden en Nieuwkoop. Centraal Nederland vervoerde vorig jaar 42,2 miljoen busrei zigers die in totaal 521 miljoen kilometer aflegden. Dit aantal vertoont een geringe stijging van iets meer dan een half procent. De werkgelegenheid bij het bedrijf nam toe, niet in de laatste plaats door de invoe ring van ATV. Veertig nieuwe arbeidsplaatsen werden ge creëerd. Op activiteiten zoals groeps- en toervervoer en uit de op brengsten van reclame op de zijkant van de bussen, boekte CN evenals vorig jaar een winst van één miljoen gulden. In het Meerjarenplan, waarin het beleid voor de jaren 1987 tot 1989 aan de orde komt, stelt CN zich ten doel het aan tal reizigers met één procent per jaar te laten stijgen. Daar toe heeft CN onder meer het plan om voor de forenzen op maat gesneden vervoer te ont wikkelen met zo gericht moge lijke spitssneldiensten, die de reizigers langs hun autoroute dichtbij het werk brengen. CN wil de niet-regelmatige busge bruikers „aanspreken" door verbetering van de service en een aantrekkelijk tarief in de niet-spitsuren. Bovendien wil CN toeristisch vervoer met de lijnbussen propageren. VOORSCHOTEN En kele Voorschotenaren hebben uit eigen bewe ging het monumentale in- rijhek herplaatst naast de Voorstraat 11, bij de wo ning „Koopmans Welva ren". De bewoners van de Voorstraat maken zich grote zorgen over de voortvarendheid waarmee de gemeenteraad de vroe gere achtertuinen van de in eigendom verkregen woningen wil volbouwen met nieuwbouwwoningen. Het inrijhek werd door de ge meente uit de hengsels gelicht bij de opening van de looprou te van de Voorstraat naar de achtergelegen parkeerterrei nen. De hekken werden neer gelegd op het terrein bij de koetshuizen. De beide oude koetshuizen zijn voor de sloop bestemd en het was te ver wachten dat de sloper de beide zwaar ijzeren hekken gewoon mee zou nemen. Vijf omwonenden hebben de hekken echter weer in de han gers geplaatst. Het linkerhek is in dichte toestand vastgezet omdat het rechterhek vol doende open staat om wande laars met of zonder kinderwa gen en invalidenwagens onge hinderd te laten passeren. Transacties tussen particulie ren en gemeentelijke overheid zijn nooit tijdens openbare commissievergaderingen be handeld en zo kwam ook de sloop van de twee oude koets huizen van „Koopmans Wel varen" volkomen onverwacht. Door tussenkomst van D66- raadslid J. Aikens werd tijdens de raadsvergadering van juni voorkomen dat er een grond ruil plaats vond tussen het be leggingsfonds van de Herenso ciëteit aan de Voorstraat 7 en de gemeente. Die grondruil bleek nodig om de Herensocië teit uit te kunnen breiden, voor de aanleg van een derde verbindingsroute tussen Voor straat en parkeerplaatsen aan de rand van de wijk Bijdorp en ook om het mogelijk te ma ken woningen te bouwen op een gedeelte van het vroegere grote erf van de woning Koop mans Welvaren. Aikens kreeg de toezegging dat zeker de grondruil met de Herensociëteit nog een keer in een commissie behandeld zal worden. Die behandeling wordt een moeilijke zaak, om dat behalve de wethouder voor openbare werken J. Vis ser nog acht raadsleden lid zijn van de Herensociëteit en zij dus belanghebbenden bij de grondruil zijn. Overigens heeft Voorschotenaar A. Verschoor toestemming gekregen voor het tijdelijk huisvesten van een kinderboerderij op de plek waar dertig woningen worden gedacht. Dienstencentrum binnenstad naar Hogewoerd LEIDEN Het dienstencen trum binnenstad verhuist be gin september van de Hoog landse Kerkgracht naar de Hogewoerd. Het dienstencen trum, onderdeel van de Stich ting Dienstencentrum voor Gecoördineerd Bejaarden- werk, is momenteel gevestigd aan de Hooglandsekerkgracht. In het pand aan de Hoge woerd, waar voorheen wijn verkoper Le Bordelaise was gevestigd, zal het dienstencen trum waar oudere binnenstad bewoners informatie en advies kunnen krijgen, ook over een eigen ontmoetingcentrum be schikken. Dit ontmoetingscen trum valt uiteen in twee delen. In de kleinste ruimte komt een koffiebar met een gering aantal zitplaatsen. Ook zal er een activiteitenruimte worden ingericht, die plaats zal bieden aan ongeveer 30 mensen. Het is de bedoeling om er, bij vol doende belangstelling, een aantal vaste activiteiten te houden. Volgens het dienstencentrum is de ligging gunstig, omdat er een aantal hofjes in de buurt is, waar veel ouderen wonen. Ook worden er in de buurt nieuwe bejaardenwoningen gebouwd. houten banden legt, die naar men zegt goed vol doen, al... zal rubber pretti ger rijden!" Nog geen dertig jaar later reden de Neder- anders (voor zover ze nog een fiets bezaten) op rijwie len met dergelijke toestan den, of nog erger: op de vel- INTERESSANT: „l.H.F.Leistikow, stafmuzikant 5e R.I., componeerde een Interessante Marsch, opgedra gen aan lult.-gen. van Terwisga". PHILIP LOOTS „Philip Loots, de bekende katholieke Haarlemsche toonkunstenaar, deze week op 50- jarigen leeftijd overleden". gen of op de „massieve band". Warschau, de hoofdstad van Polen dat al zo lang door de Russen geknecht was, was in augustus 1916 „precies een jaar onder Duitsch bewind". De Polen zouden deze „bezoekers" la ter onuitgenodigd terugkrij gen. Die deden het in '39 nog eens dunnetjes over. Dan was er de foto van „kapitein König". Kapitein König, zo moet u weten, was de commandant van de „onderzee-handelsboot Deutschland, het kranige schip, dat onder zee van Duitschland naar Amerika voer". Het Zondagsblad nam dat allemaal voetstoots aan: „die ganze Strecke un- ter dem Wasser", en dan nog een „handelsboot" ook. Er was trouwens ook nog een foto van Alfred Loh- mann, de ontwerper en „vader" van die onderzee- handelsboot. Wellicht moe ten wij zoiets voorstellen als een soort kruidenierswin kel met periscoop: klaar voor onder water! Enfin, de Duitsers stonden toen ook al voor niets. In die dagen werd prof. dr. W.P.C.Zeeman hoogleraar in de oogheelkunde aan de Universiteit van Amster dam, als opvolger van prof- .Straub. In Haarlem over leed de bekende „katholie ke Haarlemsche toonkun stenaar Philip Loots op 50- jarigen leeftijd". In Hilver sum werd „het nieuwe ka pitale huis van het katho lieke blad „De Gooische Post" onder grote belang stelling in gebruik geno men. Het gebouw werd aangekocht door de R.K. Persvereeniging „De Gooi sche en Stichtsche Post". Daar was ook ruimte voor „De Stichtsche Post" met hare nevenbladen „Nieuw- blad voor Woerden" en „Nieuwsblad voor Culem- borg" en de „Off.Kerklijst". PATER PERQUIN: „De zeereerw. pater L.H.Perquin. rector der kerk van den H.Rozenkrans te Rotterdam en adviseur der bekende vereeniging „Katholiek Leven" aldaar, die op 15 Augustus a.s. zijn zilveren Priester feest hoopt te vieren". Ruimte ook voor iets enorms: „Een boom, die duizend jaren oud is". Het Zondagsblad had het alle maal van horen zeggen en ging er weer eens lekker tegenaan: „Deze boom be vindt zich in het dorpje Schunsheim in Rijn-Hessen (Duitschland). Het is een olm, die een omvang heeft van meer dan 20 Meter en 30 M. hoog is. Onder zijn bladerdak vinden bij regen gemakkelijk zeshonderd personen beschutting. Dat is zoo ongeveer de geheele dorpsbevolking". Hoe ironisch dat fotootje ei- genlijk wel was heeft de re dactie van het „GeÜlu- streerd Zondagsblad", begin augustus 1916, nooit kun nen bevroeden. Het illus treerde „de rubber-nood in Duitschland", die „allerlei uitvindingen heeft ge bracht". En ja hoor: „De jongste uitvinding is die van een Berlijnschen meu belmaker, die voor tien mark om de fietswielen ITS VOORBEELD: „De rubber-nood in Duitschland heeft allerlei uitvin gen gebracht. Hier de uitvinding van de houten band".

Leidse Courant | 1986 | | pagina 11