foidae(Boti/icwi r? Onderzoek branden Boerhaavezalen en NMB levert niets op STAD OMGEVING Verrassend veel steun voor nivellering Leiden handhaaft 3GB -tarieven De Leidse Cburant is een bijzondere plaatselijke krant Leiderdorp: OGB juist verlaagd IDEN De gemeente dden is niet van plan de -leven van zijn onroe- id goed belasting SB) voor eigenaren van ningen te verlagen. Dat It wethouder P. Borde ik van financiën in een ictie op het onderzoek )r de Consumenten- ad naar de hoogte van gemeentelijke tarieven. vdgens de Consumenten- d is Leiden één van de leenten, die de kans >t in 1986 via de OGB t belasting binnen te n, dan wettelijk is toe- m. De Consumenten- id stelt dat Leiden er ir moet zorgen, dat dat 5jximum niet wordt ge- |het onderzoek somt de jisumentenbond 25 Neder- pse gemeenten op, die ligen het wettelijk maxi- jm te overtreffen. In vrij- J alle gevallen gaat het om OGB die van de eigena- van woningen wordt ge- agd. In maar een enkele leente (Leeuwarden bij- rbeeld) zouden de OGB- slagen die de gebruikers urders) van huizen krij- het wettelijke maximum jaar kunnen overschrij- Verder zijn er nog eens ^tien gemeenten, waar on- j Leiderdorp, die nu al te- 'Ijl OGB zouden vragen, al- de bond. I maximum-bedrag dat i gemeente via de OGB yg innen verschilt per ge- Xrnte en is een percentage de gelden die de desbe- ffende gemeente voor een Jiode van een jaar van het "1 krijgt. Leiden haalt jaar- is zo'n 20 miljoen via de SB binnen, waarbij de ei- laren van huizen een stuk er betalen dan gebruikers. Ibleem bij het vaststellen I het maximum totaalbe lg is dat het vaak jaren art, voordat vaststaat hoe- II geld een gemeente van 4 rijk nu precies heeft ge- egen. „Daar zit precies de moeilijkheid", aldus de Leid- se wethouder Bordewijk. Schatting De gemeenten maken dan ook een schatting van de to tale rijksuitkering en baseren daar hun OGB-tarieven op. „Leideh zit met zijn OGB-ta- rieven bewust tegen het maximum aan", voegt de wethouder eraan toe. Het verlagen van de OGB-tarie ven tot een dusdanig niveau dat het uitgesloten is, dat het wettelijke maximum wordt overschreden, wijst Borde wijk af. „Dan zouden'ook de uitgaven van de gemeente omlaag moeten en dan zou een aantal voorzieningen ge schrapt moeten worden. Daar kiezen wij niet voor". De Consumentenbond meent dat de verordening, op grond waarvan een gemeente OGB heft, vernietigd moeten wor den als vaststaat dat de des betreffende gemeente meer dan het maximum int. Vol gens wethouder P. Borde wijk zou het „een ramp" zijn als dat Leiden overkomt. „Dat zou ons 20 miljo'en kos ten, omdat je dan geen OGB meer mag innen". Bordewijk kan zich overigens niet voor stellen, dat een gemeentelij ke verordening die eerst is goedgekeurd later weer wordt vernietigd. „Als dat zou gebeuren, kan je je af vragen wat de handtekening van de koningin, die altijd De gemeente gebruikt de inkomsten uit de onroerend goed belasting onder meer bij de stads vernieuwing. Zo werd vorig jaar de in zeer slechte staat verkerende Morspoort- brug opgeknapt. De gemeente stak daar zelf tonnen in, omdat het rijk niet bereid bleek het repareren van de brug voor zijn rekening te nemen. onder een verordening staat, nog waard is". Ook de Con sumentenbond acht de kans klein, dat een gemeentelijk belastingverordening wordt vernietigd. De Consumentenbond heeft bewoners van de gemeenten, waar het maximumbedrag mogelijk wordt overschre den, aangeraden een be zwaarschrift in te dienen te gen de OGB-aanslag, maar de vraag is hoe zinvol dat is. De gemeente Leiden is in het verleden al eens over het maximum heengegaan zon der dat dat enige gevolgen had. Een Leidenaar die zijn OGB-aanslag op die grond aanvocht, kreeg geen gelijk van de belastingrechter. De gemeente Leiden heeft overigens een paar jaar gele den met het lozingsrecht een nieuwe belasting ingevoerd om het wettelijk maximum in de OGB te ontduiken. Al leen eigenaren van huizen moeten het lozingsrecht be talen. Bordewijk wijst erop dat een verlaging van de OGB dan ook een verhoging van het lozingsrecht zou in houden om de uiteindelijk opbrengst op hetzelfde ni veau te houden. Uit het onderzoek van de Consumentenbond (daarvoor LEIDERDORP „In Leiderdorp wordt niet te veel aan onroerend goed belasting in rekening ge bracht", zo laat een woordvoerder van de ge meente weten. Volgens het onderzoek van de Consumentenbond is Lei derdorp één van de vijf tien Nederlandse gemeen ten, die meer OGB int dan het wettelijk maxi mum toestaat. Dat zou gelden voor het deel dat eigenaren van huizen moeten betalen. Aan huurders wordt in Leider dorp niet teveel in reke ning gebracht, aldus de Consumentenbond. Vol gens de woordvoerder heeft Leiderdorp het eige narendeel van de OGB zelfs met vier procent verlaagd. Het eigenaren deel wordt zo berekend: de waarde van het huis wordt gedeeld door 3000. Deze uitkomst wordt ver menigvuldigd met 5,17 gulden. Voorheen werd vermenigvuldigd met 5,40 gulden. Volgens de ge meentewoordvoerder zou Leiderdorp de OGB zelfs nog enigszins kunnen ver hogen zonder de limiet te overschrijden. Dat vindt Ton Pieters (van de Stadsredactie) van 'zijn' krant. Elke dag werkt hij met veel plezier aan het nieuws uit uw directe omgeving, dat zo'n belangrijk onderdeel uitmaakt van de Leidse Courant. Een regionale krant met een duidelijke signatuur: gemaakt vanuit een christelijke levensvisie. Nooit oppervlakkig, nooit sensationeel, maar wel kritisch en gedegen. coupler ingehouden na.l 20.1DEN Een Duitse S^pier, die geld had vreemd bij het Leidse no Carré, is gisteren t de marechaussee toehouden bij de Duit- ï}ns' 'icjnan had tweeduizend ,HJen gestolen uit de >a4 van het gokhuis 1 s de Stationsweg. De de:, was al enige tijd 'e"j meer werkzaam het casino, maar be- (jkte nog wel over een 'fatel van de kluis. sH Portemonnee gerold LEIDEN Op het cen traal station is gisteren een portemonnee met daarin driehonderd gulden gesto len. Een 40-jarige Leidse vrouw droeg de portemon nee in haar schoudertas. Volgens de vrouw ont stond er bij het instappen onnodig gedrang. In de trein kwam zij tot de ont dekking dat zij haar porte monnee miste. Ook op de Haarlemmerstraat werd een portemonnee gerold uit een schoudertas van een vrouw. Daarin bevond zich honderd gulden. Nieuwe telefoon centrale voor 1995 gerealiseerd LEIDEN De vervanging van de oude telefooncentrale moet voor 1995 zijn gereali seerd. De oude centrale be vindt zich momenteel aan de Boommarkt. In Leiden zijn in totaal twee centrales in ge bruik. De nieuwe centrale is gevestigd aan de Willem de Zwijgerlaan. Deze is in 1974 geopend. Op de Leidse tele fooncentrales zijn behalve Lei den ook Oegstgeest, Leider dorp, een deel van Voorscho ten en een deel van Zoeter- woude Rijndijk aangesloten. Inbraak in atelier LEIDEN Bij een inbraak in een atelier is in de nacht van maandag op dinsdag gereed schap gestolen. Ook namen de dieven een slijp- en boorma chine mee. Het atelier is gevestigd in een voormalig schoolgebouw in de Berlaghestraa^. In dat gebouw heeft ook een dartclub haar domicilie. Daar werd een kof fiezetapparaat ontvreemd. Bij de makelaardij op de hoek van de Haven en de Haarlemmer straat werden twee ruiten in gegooid. Daarbij werden een aantal fotolijsten vernield. Ook namen de daders een aantal lijsten mee. WOENSDAG 30IULI1986 PAGINA 9 Op Hoop van Zegen op Leids station De naderende première van de nieuw ste Nederlandse speelfilm naar Heijer- mans' „Op Hoop van Zegen" Is aanlei ding voor een bliksembezoek per trein aan Leiden op maandag 4 augustus. Om 18.06 uur komen acteurs en actri ces die meespelen in de film naar het perron om hun film te promoten. Tot de spelers behoren Danny de Munck, Re- nèe Soutendijk, Rijk de Gooyer en Wil- leke van Ammelrooy. De trein met het gezelschap vertrekt weer om 18.22 uur. Belangstellenden en fans kunnen hun sterren de hand schudden op het per ron bij spoor 5a. Op de foto een scène uit de film met Ramses Shaffy (Simon), Renée Soutendijk (Jo) en Danny de Munck (Barend). LEIDEN De bevolking van hoog tot laag is vóór een recht vaardiger inkomensverdeling, waarbij de verschillen in belo ning kleiner moeten worden. De meningen over de mate van nivellering lopen echter sterk uiteen. De mensen, jong of oud, rijk of arm, tonen on geacht hun positie een „ver rassend" groot gevoel voor maatschappelijke gelijkheid. Dit is de bevinding van A. Szirmai van de economische afdeling aan de rijksuniversi teit in Groningen na een uit gebreide studie van de hou ding van de Nederlandse be volking ten aanzien van de in komensverdeling. De resulta ten van zijn onderzoek presen teerde hij gisteren op de twee de dag van een internationale conferentie over sociale recht vaardigheid in Leiden. De Groningse onderzoeker heeft geen grote kloof kunnen ontdekken tussen de verschil lende maatschappelijke groe peringen wat hun houding be treft ten aanzien van de inko mensongelijkheid. Zelfs men sen met zeer hoge inkomens blijken in het algemeen gevoel te hebben voor een wat eerlij ker inkomensverdeling, ook al staan ze er zelden bij stil dat dit offers van hen vergt. De bevolking is het volgens Szir mai in grote lijnen eens over de criteria voor een rechtvaar dige inkomensverdeling. Als de mensen het voor het zeggen hadden, komt de minister-pre sident bovenaan de ladder. Een sport lager staat de direc teur van een grote onderne ming. De arts komt op de der de tree van boven op de inko mensladder. De Nederlanders zijn het ech ter niet met elkaar eens over de mate van ongelijkheid tus sen de sporten van de inko mensladder. Er zijn grote ver schillen van mening over de gewenste graad van inkomen songelijkheid tussen de diverse beroepen en functies. De mate waarin deze ongelijkheid moet worden verminderd verschilt van persoon tot persoon. Szir mai is ervan overtuigd dat de opvatting van de mensen over de hoogte van nivellering meer wordt beïnvloed door persoonlijke omstandigheden dan door een objectief oordeel over een rechtvaardige inko mensverdeling. Zoals te verwachten blijken mensen met een laag inkomen en een geringe maatschappelij ke positie over het algemeen een groot voorstander van ni vellering te zijn. Mensen die vinden dat zijn voor hun werk worden overbetaald, zijn gro tere voorstanders van het naar elkaar toebrengen van de ver schillende inkomens dan werknemers, die menen dat ze een terechte beloning voor hun inspanningen krijgen. Kinderen Opvallend in het onderzoek van de Groningse deskundige is dat leden van de strikt protestantse-gereformeerde kerk minder tot nivelleren ge neigd zijn. Hetzelfde geldt voor mensen met een geringer opleidingsniveau dan hun ou ders. „Hoe hoger de opleiding des te groter is de bereidheid inkomen op te offeren voor plezieriger werk. Dit bewijst een sterkere geneigdheid tot nivelleren", aldus Szirmai. Een experiment van J. ter Laak en L. Aleva van de afde ling ontwikkelingspsychologie aan de universiteit van Lei den, laat zien dat kleine kin deren eerder geneigd zijn geld gelijkelijk over alle belangheb benden te verdelen dan grote re kinderen. Deze laatsten la ten de hoeveelheid verrichte arbeid meetellen bij hun oor deel over de toedeling van be loningen. Hoe hoger de leeftijd des te minder gelijke verde ling. werden 35 gemeenten in het hele land bekeken) blijkt verder, dat de hoogte van ge meentelijke belastingen in Nederland sterk uiteen lo pen. Al eerder stelde bond dat vast en ook nu komt men tot die conclusie. Zo kan het tarief van de hondenbelas ting variëren van 28 tot 129 gulden. De gemeente Rotter dam is met dat laatste bedrag de duurste gemeente in Ne derland. Voor een tweede hond wordt daar zelfs 160 gulden gevraagd. Alphen houdt het wat de honden be treft op 89 gulden en Leider dorp op 87. Lisse acht 80 gul den noodzakelijk, Leiden 76 en Katwijk 66. Voor al die gemeenten geldt wel dat ze met hun hondenbelasting bo ven het landelijk gemiddelde zitten. In de gemeente Alphen aan den Rijn blijkt trouwen erg duur: 321 gulden. In Wasse naar betaalt men daar maar 213 gulden voor, maar dat ta rief ging dit jaar wel met 37 procent omhoog. In Voor schoten kost trouwen 165 gulden. Begraven is in Was senaar, Leiderdorp en Leid- schendam erg duur: respec tievelijk 680, 663 en 605 gul den. De gemeente Noordwijk vraagt maar 369 gulden. kwind velt fietser O.flSBURG Een 15-jarige leirrijker is gisteravond rond k uur op de Sandtlaanbrug tipnd geraakt bij een val- ij met zijn fiets. Hij fietste n®<jt een Rijnsburgse jongen Jrerd door een rukwind uit i) cps gebracht. Beiden kwa- ten val. Katwijkse jongen werd Hf de politie naar een dokter 'enacht. Deze verwees hem jj'ihet ziekenhuis voor het ojen van een röntgenfoto ardzijn arm. H. erfi SJmfietser breekt been DEN Een 41-jarige man iNoordwijk heeft gisteren I vijf uur zijn been gebro- De man stak op zijn —«fiets de Plesmanlaan vanaf de Haagse Schouw- 3lt' Op de Plesmanlaan was ^51-jarige vrouw uit Wasse- e| door rood licht gereden, automobiliste stopte echter M(wel voor het aanstormend o'lverkeer, maar de brom- ^"Jer had zij niet gezien. Bij g^anrijding brak de brom- /jer zijn onderbeen. De -^ïfiets werd totaal ver- _E ^juto over Aden Op de Stevenshof- is afgelopen nacht rond li uur een auto over de kop lagen. De wagen werd be- ïrd door een 21-jarige Lei- De man raakte door ikende oorzaak de macht het stuur kwijt. De auto na over de kop geslagen Ijn op de zijkant terecht en lof door de berm en bos- iges. De auto werd totaal lield. De bestuurder bleef leerd. f- LEIDEN Het onder zoek van de Leidse poli tie naar de branden, die woedden in de Boer haavezalen en in het fi liaal van de NMB aan de Rijnsburgersingel, heeft tot dusver niets opgeleverd. De politie heeft in beide gevallen het onderzoek nog niet afgesloten, maar erg veel hoop op concrete resultaten is er niet. De brand in de Boerhaa vezalen in de Leidse wijk De Camp woedde in de nacht van vrijdag 10 op zaterdag 11 mei. In het voormalige Caeciliacom- plex waar het Boerhaave- museum moet komen, brandde een gedeelte van een nieuw gebouwd stuk uit. Verreweg het grootste deel van het historische complex werd niet bescha digd. Al tijdens de brand werd door de brandweer het vermoeden uitgespro ken, dat de brand in het complex was aangestoken, maar echte bewijzen wa ren daar niet voor. Onder zoek van brandmonsters door het gerechtelijk labo ratorium in Rijswijk heeft volgens politie-woordvoer- der D. Graveland niets nieuws opgeleverd. „Voordat de brand uitbrak waren de elektriciteit en de gastoevoer in het com plex afgesloten", aldus Graveland. „En er werden geen echte brandhaarden aangetroffen". Het onder zoek van het laboratorium in Rijswijk heeft ook geen vluchtige stoffen aange toond. Nergens werd bij voorbeeld benzine of pe troleum aangetroffen. „Als de brand gesticht is, moet men dat op een andere manier hebben gedaan". Het onderzoek van de po litie richt zich nu op de verklaringen van buurtbe woners. De voorlichter wijst erop, dat veel omwo nenden rond half één 's nachts een brandlucht hebben geroken. Het vuur werd uiteindelijk rond kwart voor twee ontdekt toen de vlammen uit het dak sloegen. De brand bij de NMB woedde op 9 juli. Dat deze brand is aangestoken, staat wel vast. De daders sloe gen een ruit in en gooiden vervolgens vermoedelijk een brandbom naar bin nen. In het pand werden glasscherven aangetroffen die niet afkomstig bleken te zijn van de ruiten van het gebouw. Het baliege deelte van het het bankfi liaal brandde uit. Ook in dit geval zijn brandmon sters naar het gerechtelij ke laboratorium in Rijs wijk gestuurd en dat on derzoek heeft het sterke vermoeden van brand stichting inmiddels beves tigd. Het laboratorium heeft vastgesteld dat er in derdaad een brandbare vloeitstof is gebruikt om een brand te veroorzaken. Deze brand werd later op geëist door een actiegroep, die zei tegen het apart heidsregime in Zuid-Afri- ka te strijden. De NMB ontkent met klem bindin gen met dat land te heb ben. De politie zegt geen idee te hebben wie verant woordelijk voor deze brandstichting zou kun nen zijn. fritiek Consumentenbond van de hand gewezen Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur. zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. De Consumentenbond stelde ook een lijst met een pakket van 13 tarieven vast. Daaruit blijkt dat een huishouden in Alphen jaarlijks 1064 gulden kwijt is aan gemeentelijke heffingen. Leidschendam houdt het op 1087 gulden en Katwijk heeft al genoeg aan 467 gulden per jaar. Leider dorp vraagt 1229 gulden, Voorschoten 987 en Noord- wijk 866. Absolute koploper is Schiedam met 1537 gulden en daar is ook nog eens spra ke van een stijging van 21 procent ten opzichte van vo rig jaar. Inflatie Vooral over extra verhogin gen van gemeentelijke belas tingen, die de inflatie soms ver overtreffen is de Consu mentenbond niet te spreken. Ongeveer de helft van de ombuigingen door gemeen ten, ging ten koste van de portemonnee van de consu ment of leidde tot een ver mindering van het dienstbe toon, stelt de bond verder vast. De andere helft vonden de gemeente onder meer door kostenbesparingen en interen op de reserves.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 9