„Bevrijdingsleger gaat z'n kracht tonen Sjaal met kranten a Russische „RamboV laten van zich horen Lagerfeld geeft gezicht aan nieuwe Chanel" Hoessein tegen gesprekken met alleen Israël Reagan optimistisch over komende top Nederland oneens met verzet VS op stop kernproeven Geld voor Star Wars misbruikt REMIGRATIEREGELING JAAR VERLENGD BINNENLAND/BUITENLAND CddócQotitant WOENSDAG 30 JULI 1986 PAGINA 5 „Killer" doodt vrouw en zichzelf HAMBURG De „Killer van St. Pauli", de voormalige zeeman Wer ner Pinzner heeft gisteren tijdens zijn verhoor in een politiebureau in Hamburg een pistool getrokken, zijn vrouw doodgeschoten, de offi cier van justitie levensgevaarlijk verwond en vervolgens zichzelf ge dood. De man werd verdacht van vijf moorden op souteneurs en bor deelhouders in Hamburg, Kiel en München. Het is de politie nog een de gevangenis het politiebureau geboeid wa met niemand kon praten. Nevado del Ruiz spuwt as en stoom MANIZALES De vulkaan Nevado del Ruiz in het westen van Colombia heeft gisteroch tend as en stoom uitgebraakt tot een hoogte van 4.200 meter bo ven zijn besneeuwde kap, aldus een observatorium in Manizales, veertig kilometer van de vul kaan. De uitbarsting volgde op enkele aardschokken. Omwo nenden zijn gemaand te ver trekken, maar lijken daar voor alsnog geen gehoor aan te ge ven. Vorig jaar november ver oorzaakte een uitbarsting van de Nevado del Ruiz een enorme modderlawine, die 23.000 men sen het leven kostte. Baby gedood in wasmachine HAMILTON In Hamilton, in de Canadese provincie On tario is een bijna twee-jarig jongetje om het leven geko men in de wasmachine. Baby Joel Roth, die net van een schone luier was voorzien en door zijn moeder eventjes op de wasmachine was neerge legd, zodat zij kon zien wat een van haar acht andere kin deren uitspookte, viel of klom uit eigener beweging in de trommel van de wasmachine, een bovenlader. Het deksel sloeg dicht, waarop de machi ne begon te centrifugeren. GROTE SCHRIK: SLANG IN WC BASEL Een flatbewoonster in het Zwitserse Basel heeft de schrik van haar leven gekregen, toen zij naar het toilet ging en in de pot een grote, gele slang aantrof. De te hulp geroe pen politie stuurde een medewerker die vertrouwd was in de omgang met slangen. De man deed een vak kundige greep in het toilet en haalde een twee meter lange anaconda te voorschijn, die bij na nader onder zoek het eigendom bleek te zijn van de bovenbuurman. De slang, waar voor de buurman geen terrarium had, was via de pijpleidingen in de toiletpot van de buurvrouw terecht zijn gekomen. Zoektocht naar schat in U-boot KOPENHAGEN Een Deense schatzoeker die beweert vorige week het wrak van de U-534, een Duitse onderzeeër uit de Tweede Wereldoorlog, te hebben gelocali- seerd, is van plan een fotografe rende robot naar het schip te la ten afdalen om de wrakstukken te onderzoeken. Vermoedt wordt dat zich aan boord van het schip Nazi-functionarissen bevonden, die met een ware schat aan goud en juwelen naar Zuid-Amerika probeerden te ontkomen. De Duitse U-534 onderzeeër werd kort na de Duitse capitulatie in mei 1945 door Britse bommen werpers tot zinken gebracht. Asieldieren moeilijker plaatsbaar DEN HAAG De dierenbescherming stelt naar aanleiding van haar vandaag uitgebrach te jaarverslag 1985 met bezorgdheid vast dat door de asielen steeds meer huisdieren moeten worden opgevangen, verzorgd en herplaatst: vorig jaar 19 meer honden en 28 meer katten dan in 1984. De plaatsingsrek is er ech ter uit. Het aantal honden en katten dat in 1985 wegens plaatsgebrek moest worden ge dood in de asielen is gestegen van 1100 tot 1800 (100 honden en 1700 katten). In totaal stierven vorig jaar in de asielen 5000 honden en 16.000 katten. Er werden aan de asielen 111.000 dieren aangeboden, waarvan er 90.000 weer bij particulieren geplaatst konden wor den. PAUL SOMOHARDJO: OMVER WERPING REGIME- BOUTERSE NABIJ (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG/PARAMA RIBO Voor de bevrij ding van Suriname is een leger opgericht dat de ko mende weken z'n kracht zal tonen. Dat leger (het Nationale Surinaamse Be- vrijdings Leger, NSBL) beschikt over genoeg manschappen en wapens. Na de militaire acties van Ronny Brunswijk tegen het regime-Bouterse is de teerling geworpen en de bevrijding nabij. Deze optimistische uitlatingen deed de leider van de Suri naamse politieke partij Penda- wa Lima, Paul. Somohardjo, §isteren in Rotterdam. Zowel omohardjo als de Surinaamse Bevrijdingsraad stellen dat de actie van Brunswijk „nog maar het begin zijn". Somohardjo meldde dat zijn eigen partij én de groep rond Ronny Brunswijk bij het leger aangesloten zijn. „Maar wij hebben niets te maken met de huurlingen, die in de VS gear resteerd zijn". Hij stelde ook dat de Pendawa Lima, die in Suriname 60.000 leden zou hebben, Brunswijk en het opstandelingenleger „volledige politieke en mate riële steun zal geven. De mate riële steun zal bestaan uit voedsel, medicijnen en wa- Somohardjo zei drie weken ge leden in Nederland met Brunswijk gesproken te heb ben. De leider van Pendawa Lima heeft Brunswijk verteld dat vanaf Nederlands grond gebied geen activiteiten kun nen worden ondernomen te gen het regime-Bouterse. „Hier is niets te doen. We zijn gebonden aan Nederlandse rechtsregels en worden ge volgd en afgeluisterd door de Binnenlandse Veiligheids dienst (BVD)". Volgens Somo- Coup kost twee miljoen Voor iets meer dan twee miljoen gulden kun je een huurlingen- legertje met vijftig mensen op de been houden. Dat heeft het Engelse bedrijf MacMillan Associates vorig jaar aan de Ansus Foundation in Amsterdam gemeld. Deze stichting had om een begroting gevraagd voor het plegen van een staatsgreep in Suri name. De huurlingen die in de VS zijn aangehouden hebben naar de stichting verwezen. Achter deze stichting zit de Amster damse Surinamer George Baker. Hij ontkent echter bij de coup poging betrokken te zijn. Baker geeft wel toe via advertenties mannen met een militaire achtergrond te hebben gezocht „om bedrijven te bewaken en te vrijwaren van sabotage en terroristi sche activiteiten". De Surinaamse organisaties in Nederland zeg gen Baker te kennen, maar niet betrokken te zijn bij de couppo ging van de huurlingen. landse zaken ontkent noch be- iergronds vestigt dat de BVD de Ameri- aan het verzet tegen Bouterse. kaanse inlichtingendienst FBI Het ministerie van binnen- de tip heeft gegeven die leidde tot arrestatie van het huurlin genlegertje. Wel zou de BVD op de hoogte zijn geweest van de couppoging. Volgens de leider van het Am sterdamse Volksverzet tegen Bouterse, de voormalige vice- premier van Suriname, André Haakmat, is het oprollen van de huurlingenactie mogelijk een opzetje van Bouterse en de Amerikaanse geheime dienst CIA. De CIA heeft er belang bij dat Bouterse zijn banden met Li bië doorsnijdt. Bouterse zou het complot kunnen aangrij pen om te waarschuwen voor „het probleem-Brunswijk".' Somohardjo kondigde aan dat zijn partij de activiteiten in Nederland gaat afbouwen, „nu de bevrijding nabij is". Het Makmur-gebouw, waarin Suri naamse vluchtelingen huizen, wordt verkocht. Of de op brengst naar Brunswijk gaat wilde Somohardjo niet zeggen. „Het is geheim wat wij met het geld gaan doen". PARIJS De show van Cha- golflengte als Christian La- nels wintercollectie was giste- croix tijdens de Patou-show ren een ware krachttoer. El- van maandag, die mini's in ders werd de luxe kleding paraSolvorm had om in te van Ungaro, Feraud en Venet dansen en die eruit zagen als geshowd, maar Chanels ont- moderne imitaties van de kle- werper Lagerfeld was de mo- ding van eind jaren zestig. Of dekoning van de dag. dit nu een nieuwe trend wordt of niet, het vrolijkt de Lagerfeld had alle registers modeshows wel op. zijn originaliteit opge- De Chanelkleding trokken, tot als resultaat nooie kleding van maxi. Zijn vorige al steeds minder zowel ernstig als non chalant. Jasjes met brede bie zen (nog steeds een kenmerk werk was al steeds minder van Chanel) hadden gouden trouw aan oe oude strakke knopen, opgestroopte mou- Chanel cliché's, die ook na wen en rondgevormde schou- Chanels dood in 1973 de stijl ders. Er waren ook eenvoudi- van het huis bepaalden. Nu vuurrode pakjes van bob- betekent Chanel praktisch belig tweed. Lagerfeld. Ivoorkleurige tweed creaties Hij maakte bijvoorbeeld volle, met rood-wit-blauwe garne- korte parasolrokjes met petty- nng zagen er mooi uit en heel coats als danskleding met lange jasjes met strakke, korte daarbij enorme verenhoeden. rokken boden een geheel Hij zat daarmee op dezelfde nieuwe aanblik bij Chanel. Het topmodel van Chanel, Ines de la Fressange, toonde Lager- felds visie op de mini-jurk: geheel van leer en behangen met sierraden. AMMAN De Jordaanse ko ning Hoessein heeft gisteren verklaard dat zijn land geen directe besprekingen met Is raël zal voeren of pogen een eenzijdige oplossing te vinden voor het Palestijnse vraagstuk. Hij reageerde hiermee op de oproep van de Amerikaanse vice-president Bush tot directe contacten tussen Israël en Jor danië. „Onderhandelingen dienen plaats te vinden via een inter nationale conferentie waaraan alle betrokken partijen deelne men, de Palestijnse Bevrij dingsorganisatie PLO en de vijf permanente leden van de Veiligheidsraad inbegrepen", aldus Hoessein. Bush, die op rondreis is door het Midden-Oosten, werd van daag door Hoessein verwel komd in Amman. Gisteren had de Amerikaanse vice-pre sident een ontmoeting met een aantal vooraanstaande Pales- tijnen uit de door Israël bezet te westelijke Jordaanoever. Hij herhaalde tegenover zijn ge- spreksparners het standpunt van de Amerikaansde regering dat zij bereid is de PLO te er kennen en wannneer deze het bestaansrecht van de staat Is raël erkent. Bedevaartgangers verongelukt Drie doden en 27 gewonden was de trieste balans na een buson geluk met een groep Britse bedevaartgangers in de omgeving van de Franse stad Tours. De bus, met 42 bedevaartgangers op weg naar Lourdes, raakte door nog onbekende oorzaak van de weg en kwam in een greppel terecht. Volgens een van de overle venden reed de bus met normale snelheid en hadden de twee chauffeurs elkaar op de juiste tijden afgewisseld. De Franse poli tie stelt een onderzoek in. Op de foto het wrak van de bus. (Van onze correpondent Jo Wijnen) WASHINGTON De Amerikaanse president Reagan heeft goede hoop dat de wapengesprekken met de Sovjet-Unie tot suc ces zullen leiden. De president zei dat gisteren tijdens een toe spraak die hij in het Witte Huis hield voor een gezelschap van jonge Republikeinse politici. De president voegde daaraan toe dat de onderhandelingen „een stadium hebben bereikt waarin onbegrip en wantrouwen ons niet meer van het gestelde doel kunnen afhouden". Hij wilde niet ingaan op de inhoud van de brief, die hij aan Sovjet-leider Gorbatsjov heeft gestuurd. Overigens zei de president niet van plan te zijn het Strategisch Defensie Initiatief „weg te onderhan delen". Hij voegde daaraan toe dat hij het SDI-programma „vol gens schema wil laten verlopen". De verwachting is dat de ministers van buitenlandse zaken van beide landen elkaar in september in New York ontmoeten en dan verdere afspraken zullen maken voor de top. DEN HAAG Nederland is niet onder de indruk van de argu menten waarmee de Amerikaanse regering een verdrag met de Sovjet-Unie over het volledig stopzetten van kernproeven af wijst. Dat zei gisteren R. van Schaik, de Nederlandse afgevaar digde in de Geneefse Ontwapenings Conferentie. Naar Nederlandse opvatting is een kernstopverdrag een nuttig instrument om de kwalitatieve verbetering van de kernarsena len te vertragen. Tegenover het Amerikaanse argument dat proeven nodig zijn voor het moderniseren van de arsenalen stelt Van Schaik dat modernisering ook mogelijk is door micro-ex plosies en zelfs niet-explosieve experimenten in laboratoria. Dat proeven gehouden zouden moeten worden om zeker te zijn van de betrouwbaarheid van wapens is volgens Nederland geen sterk argument aangezien „een bepaalde, bescheiden, mate van onzekerheid" over het functioneren van een kernwapen „niet van doorslaggevend belang voor het behoud van de nucleaire afschrikking". Nederland heeft op zich waardering voor het eenzijdige moratorium op kernwapenproeven dat de Sovjet- jaar geleden afkondigde, maar dergelijke moratoria Unie i Dode dieren en vuilnis op Spaans strand (Van onze correspondent Paul van der Voort) BARCELONA Bijna 500.001 toeristen die vakantie houdei in de omgeving van Guarda mar, op zo'n dertig kilomete van Alicante, zijn de dupe vai een door de burgemeester uit gevaardigde strand- en zwem verbod. Aanleiding tot he verbod is de ernstige vervui ling langs een stuk strand vai i twaalf kilometer lengte, me alle mogelijke schadelijke ge volgen voor de badgasten van dien. De stranden van Guar damar liggen vol met honder den dode dieren en tiendui zenden kilo's plastic, vuilni en hout. De gevaarlijke rom mei is door de rivier Segur. vanuit het binnenland naar d< kust gesleurd na het zeer zwa re noodweer dat het afgelopei weekeinde de bergstreken ii j het nabijgelegen binnenlam geteisterd heeft. Schoonmaak ploegen zijn aan een stuk doo de de puinhoop van het strand t< ruimen. Nieuwe water- ei zandmonsters zullen vervol gens moeten uitwijzen, of he WASHINGTON Het Ame- rikaanse ministerie van defen- het Pentagon, heeft geld dat bedoeld was voor het Star Wars-onderzoek, uitgegeven andere ^projecten waar- geen toestemming was gegeven, zoals de aanleg van air conditioning in kantoor panden. Dit staat in het ver slag van de Algemene Reken kamer over de uitgaven in 1984 en 1985. Zo gaf de lucht- macht ruim een half miljoen dollar uit aan het verbouwen een pakhuis tot kantoor gebouw en het leger gaf 125.000 dollar Star Wars-geld uit aan een verbouwing van een computercentrum. Reagan beter kroonprins dan president WASHINGTON De voor zitter van het Amerikaans Huis van Afgevaardigden Thomas O'Neill, heeft gezegi dat hij president Reagan ii 1988 niet alleen de kandidaat uur voor een derde ambtster mijn gunt, maar zelfs de ko ningskroon. „Het liefste zie il j Reagan als kroonprins. He zou hem van zijn macht bero ven en wij zouden niet me zo 'n enorm begrotingstekor zitten", aldus O'Neill. Hij rea geerde op een voorstel van af gevaardigde Guy Vander Jagt die steun probeert te verwer ven voor een amendement on presidenten ook een derdt ambtstermijn toe te staan. Vol gens Van der Jagt is Reagai zo'n goede president, dat dt VS eigenlijk niet zonder hen kunnen. Maar zelfs als he voorstel van Vander Jagt dooi het Congres wordt aangeno men, zal het waarschijnlijk nooit op tijd door de afzonder lijke deelstaten (minimaal 31 j van de vijftig) worden goedge keurd. Het amendement dai j de president een derde ambts termijn verbiedt, werd aange nomen op initiatief van de Re publikeinen. Zij konden niei verkroppen dat de Democraat Franklin D. Roosevelt in 1941 voor de vierde keer tot presi dent was gekozen. DEN HAAG De op vorig jaar november ingevoerde re migratieregeling voor oudere werkloze of arbeidsongeschik te buitenlanders wordt met nog eens een jaar verlengd tot 15 november 1987. Staatssecre taris De Graaf (Sociale Zaken) heeft tot dit uitstel besloten om meer buitenlanders in staat te stellen met overheids steun naar het moederland te rug te keren. Oudere buitenlanders die van de regeling gebruik willen ma ken kunnen de wao of ww- uitkering tot het pensioen be houden en krijgen reis- en transportkosten vergoed. In de oorspronkelijke plannen was gerekend met de remigratie van 1830 gezinnen per jaar. Tot dusverre zijn echter niet meer dan duizend gezinnen met behoud van de uitkering teruggekeerd; ééntiende van de Marokkaanse werklozen of arbeidsongeschikten boven de 55 jaar en veertig procent van de Turken in deze categorie. Door de regeling een jaar te verlengen hoopt De Graaf nog eens vierhonderd gezinnen te laten remigreren. SMID JE VERHOLENKARELTJE KNETTER EN DE TOVERBUBBEL 8: Nauwelijks was de aasvogel over het moder- ne huisje in de daar achter liggende bossen ver- dwenen of daar vond een alleronmogelijkste ge beurtenis plaats. Als Kareltje di1 niet met eigen 3a ogen had gezien, wij van de krant zouden hem 'ij dan ook nóóit geloofd hebben. Het hele moder- :"l ne huisje scheen namelijk te vervagen. Het zak- 3/| te scheef en het verbrokkelde. Het scheen lang zaam maar zeker te veranderen in een sinister 5/i en morsig metselwerkje, dat in geen enkel op zicht meer deed denken aan 't moderne land- j huisje, dat er zoëven nog gestaan had. „Dat Llijkt wel toverij...," stamelde Kareltje, die met ei een angstige ontzetting in zijn oogjes het hele ui huisje had zien veranderen. De muren waren hoe langer hoe schever gezakt, het betonnen dakwerk was veranderd in stinkende bossen vunzig en vies stro, kortom het hele huisje ging I Y"-"*"*nrfo vor, onbewo^nHs^r- heid over. Wat er nu nog restte was slechts een armoedige, lugubere hut. Een hut, waarin eigen lijk alleen maar een heks kan wonen. Een vieze, griezelige hut, vol spinrag, stof en ontbinding... En dat alles had de kleine Kareltje vlak voor zijn jeugdige, onervaren oogjes zien gebeuren. Geen wonder dus, dat hij met een angstige kreet om hulp in elkaar zakte en bewegingloos bleef liggen op de koude sneeuw. Het elegante schoentje van de jonge vrouw ontglipte aan zijn hand en rolde dwaas weg in de sneeuw. En toen veranderde die schoen ook. Hij veranderde in een versleten, vieze muil, die ook best eens het eigendom van een heks kon wezen... Toen keerde de aasvogel terug om enkele malen triomfantelijk te krassen, waarbij een tevreden uitdrukking zijn schrikaanjagend snuitwerk overtoog. MOSKOU De proble men van de naar schatting 400.000 uit Afghanistan te ruggekeerde Sovjet-solda ten, de „Afganets" verto nen opvallend veel over eenkomst met de proble men van veel Vietnam- - veteranen in de VS. Toen in de VS de eerste „Ram- bo"-film werd uitge bracht, greep de Sovjet pers gretig deze uitgelezen kans om nog eens te wij zen op de agressieve aard van het imperialisme en het gewelddadige karak ter van de Amerikaanse samenleving in het bijzon der. „Rambo" vertelt het verhaal van een gedesillusioneerde Vietnam-veteraan die het recht in eigen hand neemt en vervolgens als een soort één- mansleger moordend en brandstichtend over het doek trekt. De film sneed in over trokken vorm wel het gevoeli ge probleem van het „Viet- nam-trauma" aan. Een typisch Amerikaans pro bleem? Maar wat dan te den ken van een bericht in de Rus- Cisrhe V,rpr,i Knmwmo'^ Pravda", het orgaan van de Russische jeugdbeweging Komsomol, waarin gewag wordt gemaakt van een groep je jonge Afghanistan-vetera- nen die uit onvrede met het „a-sociale gedrag om hen heen" in de stad Tolyatti een soort van burgerwacht hadden gevormd. In het verslag wordt de verbitterde jonge veteraan Anatolii opgevoerd, die ach tervolgd wordt door zijn erva ringen op het Afghaanse slag veld: „Hij bleef zichzelf afvra gen waarom zijn vrienden hun leven hadden gegeven in Af ghanistan en waar die oorlog nu eigenlijk goed voor was. Was het werkelijk voor die toeschouwers, die zelfvolda ne... dieven?" Drobotov zegt dat hij de groep veteranen heeft gewaar schuwd het recht niet in eigen hand te nemen, maar neemt het verder duidelijk voor hen op. Niet zonder trots meldt het bericht dat de oud-soldaten erin slaagden een van oplich ting verdachte man, tegen wie onvoldoende bewijs bestond, „de stad uit te jagen". De veteraan Karanda zegt dat hij „Afganets" op het eerste gezicht kan herkennen. „Er is iets in hun houding, hurt stem of dat O verraadt. Onder mijn wapen broeders zul je geen geldwol ven of parasieten, speculanten of onverschillige bureaucra ten, luiaards of conformisten tegenkomen. De idealen van eerlijkheid, plicht, patriottisme en menselijkheid zijn voor hen geen abstracte begrippen. Volgens Karanda ontmoeten Afghanistan-militairen elkaar nog regelmatig om over het verleden te praten en over de problemen die ze om zich heen zien; zij zijn ervan overtuigd dat ze veel te bieden hebben waar het gaat om de „patriotti sche opvoeding" van jonge JOS VISSCHER GRATIS ELKE WOENSDAG DE THEATER, RECREAHE.EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA Deze sjaal met kranteprint is voor u wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft. De sjaal meet 80 x 80 cm en is zwart/wit uigevoerd. De nieuwe abonnee wordt hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande- Naam:. Adres:. Postcode/plaats: Telefoon:(voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per 0 maand automatisch ad f 22,49 0 kwartaal per acceptgiro ad f 67,43 Stuur als dank de sjaal naar Naam:Voor Adres: Postcode/plaats: I rosicoae/piaats: Stuur deze bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer I 998, 2500 Vd Den Haag (postzegel betalen wij). L- Jd$o\i!2l CcidócSomont

Leidse Courant | 1986 | | pagina 5