Het grote misverstand: Allen terug naar de katholieke kerk Vrouwenvredescongres stelt ambitieus programma op Spanningen tussen oost-west mee gevolg van onjuiste informatie aan tafel CeicLc Soukou kerk wereld beroepingen weer brieven lezers ACHTERGROND jteidóaOowicunt WOENSDAG 30 JULI 1986 PAGINA Ex-gijzelaar Jenco zal paus ontmoeten Priester Lawrence Jenco. die zaterdag na ruim anderhalf jaar door zijn ontvoerders in Libanon werd vrijgelaten, is naar Rome vertrokken om paus Johannes Paulus II te ontmoeten Hij heeft een boodschap voor de paus van andere ontvoerde Amerikanen in Libanon bij zich. De priester, die in een goede gezondheid verkeert, zal ook een ontmoeting hebben met de aartsbisschop van Canterbury, wiens speciale afgezant pogin gen in het werk heeft gesteld om Jenco en de overige in Liba non vastgehouden Amerikaanse gijzelaars vrij te krijgen. Jenco kwam zondag in Wiesbaden aan. waar hij voor medisch onder zoek in een ziekenhuis werd opgenomen. De ontvoerders heb ben de priester vrijgelaten vanwege zijn zwakke conditie. Bhagwan keert terug naar India dia aangekomen. Bhagwan. die gezeten in een rolstoel uit zijn vliegtuig op het vliegveld van Bombay werd gedragen, recht streeks uit Portugal. De verlichte meester zal waarschijnlijk een maand of drie in Bombay blijven om vervolgens definitief te beslissen waar hij zich zal vestigen. De 54-jarige goeroe werd verleden jaar november uit de Verenigde Staten uitgewezen nadat hij had bekend de Amerikaanse immigratiewetten over treden te hebben. Na zijn uitwijzing keerde hij terug naar India vanwaar hij in januari van dit jaar weer vertrok. Sindsdien heeft hij in een aantal landen tevergeefs getracht toestemming te krijgen om zich te vestigen. Bij veel twisten raakt de waarheid zoek PROF. R. HUYSMANS: MISKENNING KATHOLIEKE OVERTUIGING Katholieken leven met de verdenking dat oecu mene bij Rome betekent: alle afgescheiden kerken terug naar de Rooms-Ka- tholieke Kerk. Prof. dr. R.G.W. Huysmans, voor zitter van de r.-k. St. Wil- librord Vereniging pro beert in „Kosmos en Oe- kumene", het blad van de Vereniging, de katholie ken van die verdenking te ontdoen. ..Deze verdenking kan niet worden weerlegd door te zeg gen: De Katholieke Kerk moet evenzeer als de andere kerken naar de ene kerk groeien. Want dan miskent men een belangrijk punt in de katholieke overtuiging en maak je het je als katholiek te gemakkelijk", meent prof. Huysmans. „Naar katholieke overtuiging immers is de kerk van Christus bijzonder aan wezig en werkzaam in de ka tholieke kerk. Men kan dus niet doen alsof deze kerk nog helemaal moet groeien naar de ware kerk van de Heer. De moeilijkheid voor een katho liek is het één met het ander te blijven verbinden. Het één is: De geloofsgemeenschap is bijzonder in de katholieke kerk aanwezig. Het andere is: deze kerk moet groeien naar de volle en volledige katholie ke eenheid". Daaruit alleen de conclusie trekken: alle an dere kerken moeten katho liek worden, dat klopt nu net niet. meent de hoogleraar kerkelijk recht. ..Men ziet dan een belangrijk gegeven uit het laatste Concilie over het hoofd. Dit zegt in zijn Decreet over de oecumene: de oecu menische beweging staat on der de genade, de aandrijving van de Heilige Geest, en wij katholieken mogen geen be letsel vormen voor de wegen van de Voorzienigheid en niet op toekomstige impulsen van de Heilige Geest vooruitlo pen". Prof. Huysmans zegt dat het kan lijken dat deze uitspraken alleen maar een vrome bete kenis hebben. „Maar dat is een onderschatting er van. Immers, het Concilie wilde daar iets heel dieps mee uit drukken: ook de katholieke kerk hoe. dat weten wij nog niet. moet er voor open staan, dat zij in de Geest dient te groeien naar een volheid, die zij nu niet kent. juist ook door de oecumenische bewe ging. En op grond daarvan kan men niet meer eenvoudig zeggen: de andere kerken moeten terugkeren naar de katholieke kerk. Want dan verstaat men de katholieke kerk altijd zoals zij is". ..Daar komt nog iets anders bij. Hetzelfde Concilie heeft duidelijk gezegd dat de Heili ge Geest niet weigert de an dere kerken te gebruiken als heilsmiddelen. Dat versterkt, dat er een weg van de Geest is. de Geest van Christus, om de kerk tot volle eenheid te brengen. De rijkdom daarvan kan niet uitgedrukt worden in het idee van terugkeer tot de katholieke moederkerk". „De Belgische katholieke oe- cumenicus E. Lanne merkte onlangs terecht op dat het Concilie geen model van een heid voor ogen had. Het is daarom dat wij nu heden ten dage met een nieuwe vraag zitten, opgekomen dankzij de voortgaande oecumene: wat is voldoende en wat is vereist voor de eenheid naar katho lieke overtuiging? Zo'n vraag zou overbodig zjn, indien de eenheid zou bestaan in terug keer tot ons. Het is daarom goed de oecumene als werk van de Heilige Geest te blij ven zien", aldus prof. Huys mans. (Kosmos en Oekumene. 1986 nr. 5. Wal poort 10. 5211 DK Den Bosch) R.-K. Kerk Zuid-Korea niet blij met Olympische Spelen In krachtige bewoordingen heeft de aartsbisschop van Seoul, kardinaal Stephen Sou Hwan Kim, in een in de ka thedraal van de hoofdstad gehouden preek de in volle gang zijnde voorbereidingen voor de september 1988 in Korea te openen Olympische Spelen veroordeeld. „Wie zijn eigenlijk daarmee ge diend. de mensen-met-geld of de gewone burgers", vroeg de kardinaal zich af. Hij voegde hieraan toe :„Als de armen uit hun eigen stad worden verdreven wonen wij binnenkort in een onmense lijke stad". De bouw- en saneringsmaat regelen in Seoul die verband houden met de projecten voor de Olympische Spelen blijken vooral de minvermo genden te treffen, die van hun eenvoudige optrekjes worden beroofd. Kardinaal Kim heeft al meermalen in naam van de Rooms-Katho- lieke Kerk hiertegen protest aangetekend, omdat zijns in ziens de rijken hierdoor al leen maar rijker worden ter wijl dagelijks het aantal men sen groeit, dat het gelag moet betalen en wordt verwezen naar krottenwijken of het platteland. Conferentie over invloed kerken op veiligheidsbeleid Ds. C.B. Roos, oud-praeses van de hervormde synode, en bisschop R.Ph. Bar van Rot terdam behoren tot de deel nemers aan de internationale conferentie „Kerken onder weg vrede, vrijheid en ge rechtigheid in het nucleaire tijdperk" die in Bufcsum wordt gehouden. De organisatoren van de con ferentie zijn de Stichting Vredespolitiek, het Her vormd Beraad Vredesvraag stukken, de Stichting Geeste lijke Weerbaarheid, de Stich ting Bijbel en Vredesvraag stukken en de ICTO-afdeling Naarden-Bussum. De onge veer 40 deelnemers uit bin- nen-en buitenland kunnen van gedachten wisselen over het belang van internationale veiligheid voor de vrede in Europa. Ook wordt ingegaan op de invloed die kerken op het veiligheidsbeleid kunnen uitoefenen. De Portugees/Neder landse Carlota Lopes da Silva is één van de nieu we vice-presidenten van de Womens International League for Peace and Freedom (WILPF). Zij werd hiertoe verkozen op het 23ste congres dat deze vrouwenorganisatie deze week hield in het congrescentrum Woud- schoten bij Zeist. Vrouwen uit meer dan zestig landen discussieerden in werkgroepen over onderwer pen als ontwikkeling, vrede en mensenrechten in samen hang met economische en po litieke situaties, ontwapening en nucleaire proeven, vrede- sopvoeding en multinationale ondernemingen. „Ik ben hier heel blij mee", aldus Carlota. „Als lid van het uitvoerend comité ben ik in staat veel informatie door te spelen naar de Nederland se organisatie". In ons land werd deze internationale vrouwenorganisatie voor vrijheid en vrede pas drie jaar geleden her-opgericht, nadat door de Tweede We reldoorlog de activiteiten die in 1915 een aanvang namen, gesmoord waren. De jonge afdeling nam onmiddellijk de zware taak op zich het con gres van 1986 te organiseren. Wie betrokken wil raken bij de WILPF moet niet opzien tegen enige studie. De WILPF is als één van de NGO's (niet-gouvernemente- le organisatie) nauw bij het werk van de Verenigde Na ties betrokken. Om daar ten volle profijt van te kunnen hebben zullen ook landelijke Een Amerikaans initiatief, het maken van een vredeslint door vrouwen, is overgewaaid naar verschillende delen van de we reld, ook naar Nederland. Op de conferentie in Zeist werden enkele van de duizenden segmenten met de oproepen om vre de getoond. De lengte van het vrouwenvredeslint is inmiddels tot een dertig kilometer gegroeid. afdelingen jaarlijks een stu diedag moeten organiseren over de hoofdlijnen van van het WILPF programma en de VN organisatie. Ook inter nationaal zullen er de ko mende jaren seminars gehou den worden. Daarbij komen onder meer ontwapening, be ëindiging van de atoomproe- ven in de Stille Oceaan, de werkwijze van het bureau in Geneve, en de verhouding tussen ontwikkeling en wa penwedloop aan de orde. Het congres nam aanbevelingen aan om zoveel mogelijk ter zake kundige vrouwen uit te zenden naar internationale conferenties. De Nederlandse afdeling telt op dit moment nog slechts honderd leden. Veel vrouwen die zich aan getrokken voelen tot deze in ternationale vrouwenorgani satie zijn in eigen land al lid van een vredesbeweging. Rationeel Het voorstel om ook vredes groepen als organisatie het lidmaatschap te verlenen stuitte op het congres op veel weerstand. In ons land zijn het vooral de Vrouwen voor Vrede, Vrouwen tegen kern wapens, IKV vrouwen en Kerk en Vrede, waaruit de leden voortkomen. Maar juist ook veel vrouwen, die be wust niet voor een nationale organisatie hebben gekozen voelen zich thuis in dit inter nationale gezelschap, dat niet alleen emotioneel, maar vooral ook zeer rationeel zich met de problematiek van oorlog en vrede bezig houdt. Gesprekken tussen Afrikaan se, Japanse, Russische, Ame rikaanse en Europese vrou wen hebben ook op dit con gres zeer verhelderend ge werkt, zo bleek bij de slote- valuatie. Er werd een resolu tie verzonden naar de Vere nigde Naties over het instel len van atoomvrije zones en de beëidiging van kernproe ven in de Stille Oceaan. West-Duitsland diende een resolutie in omtrent sluiting van kerncentrales en er werd aangedrongen op een vredes conferentie voor het Midden Oosten. Wie bereid is te hel pen de Nederlandse organisa tie uit te bouwen kan contact opnemen met Carlota Lopes da Silva (Kometenlaan 31 in Bilthoven). Duitse priesters dragen weer herkenbare kleding Duitse priesters mogen er voortaan niet meer ongege neerd bij lopen in vrijetijds- kleding, zoals een spijker broek en een t-shirt. Officieel heet het:„De geestelijke moet in het openbaar door zijn kle ding onmiddellijk als zodanig herkenbaar zijn". Dat is een van de gevolgen van het inwerking treden van het nieuwe r.-k. bijzon dere kerkrecht in de Bonds republiek. Een ander gevolg is de terugkeer van het pries terboordje en van de „Orato- rianerkragen", een witte hemdkraag boven een zwarte pullover. Als daarvoor echt een geldige reden kan wor den opgegeven mag de pries ter zich ook vertonen in een donker pak met een kruisje op de revers. Als de priester of het ordelid meewerkt aan een televisie-uitzending, geldt het kledingvoorschrift ook. Alleen priesters die een taak hebben in het jeugdwerk in vakantietijd, mogen op cam pings iets „vlots" aantrekken als zij meedoen aan een bal spel of iets dergelijks. Nederland*» Hervormde Kerk: Beroepen te Hoevelaken J. Blom te Ridderkerk; te Laren (NH) tot predi kant voor geestelijke verzorging verpleeghuis De Stichtse Hof me vrouw J.T.Vos-Butijn te De Bilt. Aangenomen naar Burgh. R.J.Ten Have kandidaat te Santpoort- Noord; naar Goudswaard H.J. Cats- burg kandidaat te Houten Gereformeerde Kerken Benoemd tot bijstand in het pasto raat te Grave en Ravenstein, (her vormd-gereformeerd samen op weg). R.van den Berg. laatstelijk vlootpredikant verbonden aan de Zweeloo, die deze benoeming heeft aangenomen. Nederlandse Gereformeerde Ker- Benoemd tot legerpredikant W. In "t Hout te Doetinchem/Velp. die deze benoeming heeft aangenomen. KARDINAAL SIMONIS IN BRIEF OVER VREDESWEEK; T-v- ,j~ d v t>. *-«, tHoe oonTiiHioo nf nniuicto wnrdpn" alrfus mar Simnnis. wel bereid De voorzitter van de R.-K. bisschoppenconferentie, kar dinaal A.J. Simonis hoopt dat de Vredesweek 1986 zal lei den tot meer en betere infor matie over Oost-Europa en tot het aanknopen en intensi veren van contacten van pa rochies en katholieke groepe ringen met christenen in Oost-Europa. Dat blijkt uit zijn brief ter aanbeveling van de vredes- weekcollecte van Pax Chris- ti. Pax Christi en het Inter kerkelijk Vredesberaad ont vangen ieder de helft van de opbrengst van de collecte. De vredesweek, die dit jaar van 21 tot 28 september wordt gehouden, staat dit jaar in het teken van Oost- Europa. Mgr. Simonis meent dat de spanning tussen Oost en West in belangrijke mate wordt opgeroepen en in stand gehouden door gebrek kige, eenzijdige of onjuiste informatie. „Deze verontrus tende berichten bepalen een beeldvorming van Oost-Eu ropa. Daarin is geen plaats voor tekenen van authentie ke geloofsbeleving, voor op recht verlangen naar vrede, voor achtergronden van de bewapening, waarover door competente mensen op het terrein van economie en ideologie uit Oost en West gesproken zou moeten worden", aldus mgr. Simonis. Hij wijst erop dat velen in Oost-Europa als gevolg van onjuiste informatie een ver tekend beeld van het westen hebben. Alle bisdommen behalve Roermond zijn bereid de aan bevelingsbrief van mgr. Si monis alsmede een brief van mgr. Ernst ter aanbeveling van het vredesweekmateriaal naar de parochies te sturen. Mgr. Gijsen van Roermond is wel bereid het vredesweek materiaal naar de parochies te zenden. De opbrengst van de vredes- weekcollecte was vorig jaar 110.000 gulden, veel minder dan in andere jaren toen soms 180.000 gulden werd bij eengebracht. Niet meer dan 25 procent van de parochies nam vorig jaar aan de collec te deel. Pax Christi hoopt dit jaar de opbrengst te kunnen vergroten tot 150.000 gulden. Runderrolletjes met pittige tuinbonen en aardappelen hangop met vruchten Voor twee personen beeft u nodig: 2 runderrolletjes, 25 g margarine, tijm: 1,5 kg tuinbonen, 1 ui, 10 g margarine, sambal, 2 tomaten, 0,5 dl water, zout, ketjap, peterselie: OJ tot 1 kg aardappelen: 1 liter karnemelk, 150 g frambozen of aardbeien, basterd suiker naar smaak. Schroei de runderrolletjes rondom dicht in warme margari ne. Temper het vuur sterk en leg wat verse of gedroogde tijm naast het vlees. Bak de rolletjes, met het deksel schuin op de pan, in twintig minuten bruin en gaar. Zorg steeds voor een matig warme pit en keer het vlees geregeld, zodat het gelijkmatig bruin wordt. Leg de gare runder rolletjes op een warm bord. Doe weinig water bij het bakvet, laat de jus een minuutje koken en schenk hem door een zeef in de jus- kom. Maak de tuinbonen schoon. Fruit de kleingesneden ui in de margarine met wat sambal goudgeel. Dompel de tomaten in kokend water, ontvel ze en snijd ze klein. Bak de tomaten al omscheppende twee minuten mee met de ui, voeg water, tuinbonen en zout toe en kook de groenten in twintig minu ten gaar. Controleer in die tijd wel een keer of er voldoende vocht in de pan is, doe er zo nodig weinig water bij. Maak de tuinbonen op smaak af met zout en ketjap en strooi er fijnge knipte peterselie over. Leg een natgemaakte doek in een zeef en schenk er de kar nemelk in. Schep na ongeveer een halve dag de hangop uit de doek en doe het er door gelekte vocht weg. Zet de fram bozen of aardbeien een uurtje weg met basterdsuiker. Meng de vruchten met sap door de hangop en geef er apart nog basterdsuiker bij. JEANNE Doorwrocht hoewel weinig inspirerend Joei stra de regeringsverklaring, waarmee het tweede kabinet-Ijiet bers vandaag in de Tweede Kamer zijn opwachting heeftdan maakt, is enerzijds een doorwrocht stuk. waaruit een du(vrai lijke visie spreekt over de weg die ons land moet gaan. Te^F lijkertijd echter is het nauwelijks een inspirerend betoog^ noemen. Kennelijk moet de inspiratie in deze tweede mi|jn tersploeg van Lubbers nog komen. Ma; VlER jaar geleden, toen Lubbers voor de eerste maal premier aantrad, gaf de regeringsverklaring naast een somming van logisch op elkaar aansluitende maatregelen ook blijk van het besef dat het Nederlandse volk doordi gen diende te worden van de noodzaak van die maatrege Zo'n overtuigende uitleg ontbreekt dit keer echter goedd en daarmee de inspiratie voor eenieder, die toch uiteinde dat beleid mee zal moeten dragen. ALLEEN op het gebied van de bestrijding van de werkh heid, „de hoofddoelstelling van het beleid", blijkt een dui lijke gemotiveerdheid aanwezig. „De werkloze opzoek hem of haar uit het isolement halen. Vooral de langdi werkloze jongeren maatschappelijk nuttig maken en de ni we generatie jongeren voor langdurige werkloosheid bel den". Dat zijn allemaal noodzakelijkheden die in het kabi kennelijk diep worden gevoeld. Ze monden uit in de be heidsplicht voor jongeren beneden de twintig jaar. Een an tieus plan dat al heel wat kritiek te verduren heeft gekrej maar dat wat ons betreft een keuze in de goede richting Het is zeker de moeite waard er keihard aan te werken. MAAR dat is vrijwel het enige onderdeel van de regerii verklaring waaruit een daadwerkelijke, diepe betrokkenl met mensen in de samenleving spreekt. Verder blijft het toog steken in algemeenheden als „de terugtredende o^ heid". Ongetwijfeld mede als gevolg van de gevoelige one handelingen over immateriële kwesties tussen CDA en V is er op dat terrein slechts sprake van uiterst zorgvuldig redigeerde formules waarin niemand meer een echte v zal kunnen ontdekken. Visies die uit de partijprogramn van CDA en VVD wel degelijk bleken, ook al waren ze s< op onderdelen, of zelfs als geheel, tegengesteld. VEEL van wat bereikt mo'ét worden zal na deze regerii verklaring afhangen van de wijze waarop het kabinet zi zelf zal weten waar te maken. En dat zal weer afhangen het tempo, waarin de VVD intern verder orde op zaken weten te stellen. Van die VVD hangt het immers af, of liberale ministers hun volle aandacht zullen kunnen ge aan het ontwikkelen van een goed samenhangend coalitit leid. Hoe dat afloopt zal deze week tijdens het driedaagse bat over de regeringsverklaring uiteraard nog niet kun blijken. Dat wordt op zijn vroegst pas in de komende ma den enigszins duidelijk. Enkele buien Voor morgen valt hetzelfde weer te verwachten als dat van dinsdag: in de nacht en vroege ochtend enkele regen en onweersbuien en overdag een wisselende bewolking met nog slechts op een enkele plaats een bui. Vannacht daalt de temperatuur tot een graad of 16. Morgenmiddag wordt het ongeveer 22 graden. De 'hi Brieven graag kort en duidelijk geschreven De redactie behoudt zich het recht voor ingezon den stukken te bekorten Honderd jaar „Leren regeren kost meer dan honderd jaar", zo wordt be toogd in een ingezonden brief aan deze krant. En daarom, zo begrijp ik, moet Zuid-Afrika niet voor de zwarte bevolking worden opgeëist. Lariekoek natuurlijk (wil Willem Drees zich met spoed naar het Bin nenhof begeven, want de da mes en heren die het land re geren zijn nog veel te jong). Maar veronderstel dat het in derdaad tijd kost te leren rege ren, wordt het dan niet de hoogste tijd dat de zwarte be volking van Zuid-Afrika de kans krijgt praktijklessen op te doen? Echter, zo stelt de brief schrijver enigszins minach tend, honderd jaar geleden werden de negers nog door de Hollanders als slaven ver voerd. Daaruit kan ik alleen afleiden dat wij ons dan nog maar heel kort geleden als barbaren gedroegen. En niet dat zwarte mensen te dom zouden zijn om hun eigen land te besturen. A.M. Hubregtse, DEN HAAG. GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE Bil UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS.MUZIEK THEATER, RECREATIE.EXPOSIT1ES EN EEN COMPLETE AGENDA wind is vanavond nog zuidi en draait aan het eind van nacht naar het zuidwesten, windkracht zal overweg matig zijn, rond kracht 4, n aan de kust neemt de w morgen in de ochtend toe krachtig, 6. Het enigszins selvallige weer wordt vei zaakt door storingen die o de Britse Eilanden naar Noordzee trekken. Weersvooruitzichten voor verse Europese landen, ge voor vrijdag en zaterdag: Benelux en Noord-Franki Morgen zonnige peric maar ook enkele fikse weersbuien. Vrijdag meer en meest droog. Middagtern ratuur 20 tot 25 graden. Schotland en Midden-Ei land: Bewolkt met vrij veel gen. Vrijdag langzaam op rend. Middagtemperatuur tot 19 graden. Ierland: Wisselend bewolkl enkele buien. Middagtempi tuur 15 tot 20 graden. Zuid-Engeland en Frankrijk: Zonnige perio en meest droog. Middagten ratuur 18 tot 22 graden. Midden-Frankrijk en Di land: Zonnige perioden een plaatselijke regen of weersbui. Middagtemperat 22 tot 28 graden. Zuid-Frankrijk: Zonnige rioden met enkele onwe buien. Middagtemperatuur tot 30 graden. Spanje en Portugal: Fli zonnige perioden. Middagt peratuur 25 tot 35 graden. Joegoslavische kust en It; Zonnig. Middagtemperati 25 tot 35 graden. De Bilt Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam onbew. 29 17 Frankfort h bew Luxemburg h.bew. Madrid onbew. Malaga zw.bew. Mallorca onbew. Malta onbew. Moskou w.bew. 29 17 onbew. 31 21 v.bew. 26 18 Tel-Aviv l.bew.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 2