„„Noodsituatie overwonnen; vertrouwen in de toekomst" Bon: Missie Howe naar Zuid-Afrika mislukt Horens mJ Bouterse: Nederland wél betrokken bij couppoging Kleuters niet meer op vierde verjaardag naar school Woensdag 30 juli 1986 77e jaargang no. 23564 Uitgave Westeipers, behorende tot Sijtholl Pers. Apothekersdijk 34.2312 DD Leiden. Postbus 112300 AA, tel.071-122244. Voor abonnementen: tel.071-313677. Giro 103003 Bank: Amro-Bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: IIHallewas. Chefredacteur: Wim Bui, te weg. Abonnementen: (incl.5% BTW) per maand f. 22,49 (aut.betaling).kwarlaal f. 67,43, jaar f. 256,85. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071 -122248. Advertenties: (excl.5% BTW) f. 0,63 per mm, kleintjes f. 0,44permm. Losse nummers f. 1,10. Perioden met zon. Ook nu en dan enkele regen- of onweers buien. Middagtemperatuur tussen 20 en 25 graden. Mor gen half tot zwaar bewolkt en enkele regen- en onweersbui en. In de loop van de dag weer opklaringen. Wind matig, aan de kust toenemend tot krach tig. Zon op: 05.59; onder: 21.32. Schev. hoog water: 12.00; laag water: 06.04 en 19.28 uur. 2: landelijke actie vrijwillige rijtest EEUWARDEN De proef met de tgebreide vrijwillige rijtest in Fries- nd is dusdanig geslaagd, dat ANWB en ovag-COA er een landelijke actie van laken. De actie start 1 september en ndigt eind dit jaar. Half augustus zul- n de rijschoolhouders over het gebeu- n worden ingelicht. Volgens de heer Schalk, chef sectie rijvaardigheids- raagstukken van de ANWB, is dit be- uit gebaseerd op de belangstelling voor eze rijtest. De rijtest bestaat uit een rit an een half uur en een gesprek van irca tien minuten. Naar gelang de ge- unstateerde afwijkingen van het rijge- rag krijgen de deelnemers adviezen oor verbetering. Koe Else breekt opnieuw door IJzeren Gordijn LUNEBURG Koe Else van een West- duitse veehouder in Gartow in Nedersaksen schijnt vastbesloten zich van een grens tus sen beide Duitse staten niets aan te trekken. Op dezelfde manier waarop zij dat in mei ook had gedaan, is zij begin deze week op nieuw naar de DDR gegaan: zwemmend door de Elbe, die ter plaatse de grens vormt. Deze keer werd Else liefderijk opgenomen door een Oostduitse landbouwcoöperatie. Haar eigenaar reisde naar de DDR en kon Else, na betaling van een rekening van 150 mark, mee naar huis nemen. De eerste keer na Else's avontuur was er driftig getelefo neer tussen Oost- en Westduitse instanties nodig geweest, alvorens de koe naar Gar tow werd teruggestuurd. Eén op vijf brie's besmet DEN HAAG De Consumentenbond heeft dertig in Nederland gekochte soorten brie tegen het licht gehouden en daarbij ontdekt dat zes ervan (twin tig procent) bacteriologisch verontrei nigd waren. Ook ontbraken vaak gege vens over hoe lang en op welke manier deze Franse kaas houdbaar is. In de test kwamen flinke besmettingen met mo gelijk diarree en braken veroorzakende staphylococcen boven tafel, aldus de Consumentenbond. Ook trof men de groep enterobacteriën aan, waaronder de beruchte coli-bacterie valt, die in oktober 1983 het coli-brie schandaal veroorzaakte. Driehonderd Nederlan ders werden toen ziek. Amerikaanse raket treft olietanker NORFOLK In de Atlanti- sche Oceaan, zo'n 95 kilome ter ten oosten van Norfolk, is gisteren een raket van de Amerikaanse marine op een olietanker terecht gekomen. De raket sloeg een gat in de wand van een meter breed en er onstond kleine brand, maar er vielen geen gewonden. De Sidewinder luchtafweerraket werd afgeschoten vanuit een F-14 gevechtsvliegtuig dat deel nam aan een oefening van de Amerikaanse marine. Er wordt een onderzoek naar de toedracht van de gebeurte nis ingesteld. Waspoeder bedwelmt chauffeur BARNEVELD Een 20-jari- ge automobilist is gisteren in Bameveld verdoofd aange troffen achter het stuur van zijn wagen. De man lag te midden van een grote hoe veelheid wit poeder, dat door de hele auto verspreid lag. De vreemde, stinkende stof bleek doodgewoon waspoeder te zijn. En dat wasmiddel, waar mee de vader van de bestuur der een dag eerder de wagen had gereinigd, zou de bestuur der bedwelmd hebben. LUBBERS IN REGERINGSVERKLARING: (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG „De noodsituatie van vier jaar geleden is gelukkig overwonnen. De sfeer van pessimisme en neerslachtigheid is ver drongen door een besef van meer vertrouwen in de toekomst". Dit stelde premier Lubbers vanochtend in de rege ringsverklaring, waar mee hij het tweede mede naar hem ge noemde kabinet in de Tweede Kamer introdu ceerde. Toch zijn we er volgens de minister-president nog lang niet, noch met het bestrij den van de werkloosheid, noch met het terugdringen van het financiële tekort van de overheid. Lubbers wees op de terugval in de aardgasbaten de komende jaren „die veel ernstiger is dan kon worden voorzien". In 1987 treedt een daling op van ruim twaalf miljard gulden, wat neerkomt op achthonderd gulden per Ne derlander. Dit betekent volgens hem dat doorgaan met de verso bering van de uitgaven noodzakelijk is. „niet met de botte bijl, wél systema tisch en consequent om de lasten niet alsmaar op de toekomst af te wentelen". „We zijn er nog lang niet", hield de premier de Tweede Kamer voor. Dat geldt ook voor de hoofddoelstelling van het beleid: de vermindering van de werkloosheid. „Werk boven inkomen" zal ook de komende vier jaar het devies moeten zijn. Vol- fens de premier betekent at allereerst een voort gaande arbeidskostenmati ging, in beginsel met be houd van de koopkracht. De collectieve sector, de overheid, de gesubsidieerde instellingen en de sociale zekerheid zullen het voor beeld blijven geven. Ook herverdeling van werk moet blijven bijdragen aan MAXIMUM SNELHEID OMHOOG DEN HAAG Het nieu we kabinet zal desnoods op eigen houtje de maxi mumsnelheid op de rijks wegen verhogen, zo liet premier Lubbers vanmor gen weten, alhoewel er een voorkeur blijft bestaan om dit in EG-verband te doen. Bij infrastructurele werken ligt de nadruk op de wegen rond de grote steden in de Randstad, de bereikbaarheid van Schip hol en van de grote zeeha vens waaronder Rotter dam. Voor het openbaar vervoer zal opnieuw een meerjarenafspraak worden gemaakt over te te ver wachten rijksbijdrage. een vermindering van de werkloosheid. Wanneer de omvang van de algemene arbeidstijdverkorting te be perkt zou zijn, is een forse aanvulling met andere vor men noodzakelijk. Daarbij noemde de premier met name meer deeltijdbanen en ploegendiensten. Het grote aantal langdurig werklozen leert ons volgens Lubbers dat de werkloze mensen als het ware opge zocht moeten worden om hen kansen op werk te ge ven. De premierzei daarbij te hopen dat de regering met werkgevers en werkne mers tot nieuwe afspraken over het aangekondigde jeugdwerkplan zal kunnen komen. Meer groei, minder werk loosheid en minder fraude zullen ertoe moeten bijdra gen dat van iedere verdien de gulden meer wordt over gehouden. Naarmate de koopkracht zich positief ontwikkelt zullen eenmali ge uitkeringen en subsidies worden verminderd en zul len burgers meer voor de diensten die zij gebruiken moeten betalen. Pag«3: Kabinet komt met plannen voor privatise ring Premier Lubbers legde vanochtend de regeringsverklaring af, waarmee hij het tweede mede naar hem genoemde kabinet in de Tweede Kamer introduceerde. DEN HAAG Kinderen die vier jaar worden in ruwweg de laatste vijf maanden van het jaar mogen binnen kort niet meer onmiddellijk naar de basisschool. Zij moeten wachten tot het begin van het nieuwe schooljaar. De regering zal een daartoe strek kend voorstel bij de Kamer indienen, aldus premier Lubbers vanochtend in de regeringsverklaring. De minister-president liet doorschemeren dat deze maatregel noodzakelijk is uit be zuinigingsoverwegingen. Door de maatre gel gaan ongeveer tachtigduizend kinderen later naar school. Hetzelfde wil de regering bereiken in het speciaal onderwijs, dat bedoeld is voor kin deren die om een of andere reden (moeilijk opvoedbaar, lichamelijk of geestelijk ge handicapt) speciale aandacht behoeven. Het kabinet gaat proberen de „enorme groei" van dit onderwijs af te remmen. Er worden maatregelen genomen, waardoor meer leer lingen in het gewone (voortgezet) onderwijs kunnen blijven. De kosten van het hoger onderwijs zullen worden beperkt door voortgaande taakver deling en concentratie van voorzieningen. Ook zullen de universiteiten en hogescho len worden aangemoedigd eigen inkomsten te verwerven. Wat betreft de invoering van de basisvor ming in het voortgezet onderwijs (soort middenschool) zal „zo spoedig mogelijk doch uiterlijk vóór 1 januari 1988" een wetsvoorstel worden ingediend. Lubbers kondigde ook aan dat er 40 nieuwe experi menten met deze „middenschool" komen. Pag.3: Gezondheidszorg moet nog goed koper Nijpels en Van Eekelen niet geschikt als minister (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De WD'ers drs Ed Nijpels en dr Wim van Eekelen hadden geen minister mogen worden. PvdA- fractieleider Wim Kok heeft deze mening van middag geuit in het de bat over de regerings verklaring. Kok wees erop dat Nijpels „het vertrouwen van zijn ei gen fractie verloren heeft". Dat hij deson danks tot minister (van VROM) is benoemd, komt des te harder aan, aldus Kok, omdat een veelgeprezen man als Winsemius het veld heeft moeten ruimen. De benoeming van Van Eekelen tot minister van defensie kreeg veel kritiek van de PvdA-leider, omdat onder deze VVD'er, als staatssecretaris op Defensie, de affaire van de Walvis- onderzeeboten is begonnen. Deze kwestie heeft de staat uiteindelijk vijfhonderd miljoen gulden gekost. Van Eekelen „is de verkeerde man op de verkeerde plaats", aldus Kok. De PvdA-leider meent dat CDA-leider Ruud Lubbers deze benoemingen als for mateur niet voor zijn ver antwoordelijkheid had mo gen nemen. Volgens hem heeft Lubbers dat toch ge daan omdat hij mede daar door „een verdere ineen storting van de VVD kon voorkomen". Pag.3: „CDA cn VVD tas ten positie parlement aan" IHHHHHIiH PRETORIA „De signa len die ik heb ontvangen, stellen me niet in staat om te beweren dat ik de vor deringen heb gemaakt, die ik had willen maken". In deze diplomatieke be woordingen deelde de Britse minister van bui tenlandse zaken Sir Geof frey Howe mee dat zijn vredesmissie naar Zuid- Afrika is mislukt. De Zuidafrikaanse president Botha heeft Howe giste- en tijdens hun tweede gesprek te verstaan gege ven dat de ANC-leider Nelson Mandela niet wordt vrijgelaten en dat het ANC zelf een verbo den organisatie blijft. De Britse minister, die inmid dels in Londen is terugge keerd, heeft Botha opnieuw scherp gewaarschuwd voor uitgebreide economische sanc ties van de internationale ge meenschap als daadwerkelijke hervormingen uitblijven. Ove rigens heeft Howe van de EG tot eind september de tijd ge kregen Botha alsnog over te halen, voordat de Gemeen schap een besluit over even tuele maatregelen neemt. Botha toonde zich ernorm ver bolgen over de „dreigemen ten" van Howe: „Als men druk op ons uitoefent, totdat wij met de rug tegen de muur staan, dan hebben wij geen an der alternatief dan met zel frespect op te staan en de we reld kenbaar te maken dat Zuid-Afrika zich niet tot zelf moord laat dwingen". De pre sident sprak verder de hoop uit dat de „hysterie van be paalde Westerse landen tegen Zuid-Afrika" spoedig afgelo pen zal zijn. Vissterfte in Saar Leden van een technische noodbrigade scheppen dode vis uit de Saar in West-Duitsland. In de rivier drijven zeker een miljoen vis sen, die door cyanide zijn gedood. Het giftige cyanide is via een zuiveringsinstallatie van een cokesfabriek geloosd. De fabriek is echter gesloten en het minsterie van milieu sluit niet uit dat de cyanide door derden in de installatie is gestort. ADVERTENTIE MEUBELS HALF GELD Oude Wetering - Ann Christian Art meubelen, meubelproduktie- en importbedrijf aan de Kerkstraat alhier, stopt haar toonkamer- aktiviteiten voor de groothandel. Daarom stelt zij sinds enige tijd haar totale toonkamercollectie aan particulieren beschikbaar voor halve prijs. Om u een paar voorbeelden te noemen: zware eiken slaapkamer van 1.598," voor/ 799,--;deken kist van f 498.-- voor 198,-; originele secretaire van 798,-voor f 399,-; complete eiken eethoek van f 2.980 - voor t 1.498,-; modern bankstel van I 2.500,- voor 1.250,-.Wie binnenkort meubels nodig heeft kan dus een grote slag slaan bij Ann Christian Art, donderdag, vrijdag en zaterdag vanaf 11.00 uur aan de Kerkstraat 82 in Oude Wetering. Vrijdag koopavond. ement I Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071- 122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabe zorgd. ,Man over boord!" De bemanning van „De Drie Gebroeders" moest zich gistermid dag aan het want vastklampen nadat hun skütsje tijdens door noodweer geteisterde zeilwedstrijden op het Heegermeer was omgeslagen. Een bemanningslid van een tweede gekapseisde skütsje brak zijn rechterbovenbeen toen hij in een sleepkabel verstrikt raakte. DEN HAAG/PARAMA RIBO De Surinaamse regerings- en legerleider Bouterse heeft Nederland er gisteren van beschul digd steun te geven aan het verzet tegen zijn rege ring. Bouterse neemt de verklaring dat de Nederlandse regering niets afweet van de mislukte couppoging van veertien in de VS gearresteerde huurlingen, niet serieus. Bovendien heeft Nederland volgens hem op standeling Ronny Brunswijk gesteund en de Amsterdamse advocaat André Haakmat de kans gegeven „via de staatsra dio" aanvallen op Suriname te doen. „Welingelichte bronnen" in Suriname veronderstellen dat de veertien huurlingen, die een hoeveelheid wapens bij zich hadden, kennelijk van plan waren een coup uit te voeren in samenwerking met Brunswijk. De huurlingen wil den zich als bankiers voordoen en hoge regeringsleden gijze len. De „bankiers", die met de Surinaamse regering onder handelden over een lening, wilden per se op 21 juli naar Suriname komen, de dag dat Brunswijk zijn overvallen pleegde. De huurlingenleider. Tommy Denley, beroept zich op een akkoord met de Neder landse regering. Minister van buitenlandse zaken Van den Broek heeft echter uitdrukke lijk ontkend dat Nederland bij een couppoging betrokken zou zijn. Pag 5.: „Bevrijdingsleger Su riname gaat z'n kracht to nen" Voor de tweede keer is de koe Else, eigendom van een Westduitse veehouder te Gartow in Nedersak sen, op de loop gegaan in een richting waarheen niemand er over denkt te vluchten, namelijk van Oost-Duitsland. Net als in mei dit jaar zwom ze de Elbe over, zich totaal niets aantrekkend van de - daar zelfs natuurlijke - grens tussen de twee Duitslanden. Ze werd deze keer liefderijk opgeno men door een landbouwcoöperatie en haar eigenaar kon haar, na een rekening van 150 mark te hebben betaald, weer mee naar huis nemen. Of de geschie denis van Else zich nogmaals herhaalt leest u wel in de Leidse Courant. Bent u nog geen (proefabon nee aarzel dan niet. Vat de koe nu bij de horens en vul onderstaande bon in. De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Voorletters: Adres: Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar: de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. N.B. Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd. Ceidóc Soinant

Leidse Courant | 1986 | | pagina 1