Speciaal politieteam moet vernielingen scholen voorkomen Sowumt Jitvinding Leidse tandarts volgende maand in de handel 'DONZIGE' «.ZEEP STAD OMGEVING Ka u wborsteltje moet gebit beter reinigen Ceidóe Qowuvnt DINSDAG 29 JULI 1986 PAGINA 9 iderdorp heft te veel OGB HAAG/LEIDERDORP De gemeente Lei- lorp laat de burger meer onroerend goedbelas- (OGB) betalen dan op grond van de gemeente- is toegestaan. Leiderdorp is één van de vijftien neenten in Nederland die teveel OGB vraagt fM arnaast zijn er ook nog eens 28 gemeenten die t wettelijk maximum dreigen te overschrijden, t is gebleken uit een onderzoek van de Consu- - ntenbond. De instelling publiceert deze gegevens 9' bet augustusnummer van de Consumentengids. ndat de OGB volkomen uit de hand loopt, wordt inwoners van de vijftien gemeenten geadviseerd twaar aan te tekenen tegen hun aanslag. De Con- mentenbond heeft de minister van binnenlandse ken gevraagd de belastingverordeningen van de ^Éftien gemeenten te vernietigen. Wie nalaat een ^rwaarschrift in te dienen verspeelt zijn rechten de minister of de rechter inderdaad de belas- gverordening later vernietigt Krakers in boven woning Lange Mare LEIDEN Vier mannen en een vrouw hebben een boven woning aan de Lange Mare 39 gekraakt Enkelen van hen za ten vorige week in het kraak pand aan de Hooigracht. Vol gens de politie zullen de kra kers niet uit de woning aan de Lange Mare worden gezet, omdat het pand al ruim zestien maanden leeg staat. De eige naar van het pand is met va kantie. Hij wilde het sterk ver waarloosde pand gaan opknap- Een, maar is daar nog niet mee egonnen. Als hij wil dat de krakers de woning verlaten, moet hij een kort geding tegen hen aanspannen. Pruiken gestolen LEIDEN Inbre kers hebben het afgelopen week einde twee prui ken, drie vlechten, twee flesjes 4711 en wat make-up gestolen uit een kapsalon aan de Morsstraat. Ze vernielden het slot van de etalage. De gestolen spul len hebben een waarde van 600 gulden. Man mishandeld door buurmannen LEIDEN Een 36-jarige Leidenaar die woont aan de Rijnzichtstraat, is gister avond mishandeld door twee buurman nen. Hij is voor behandeling van ver wondingen aan zijn arm en hoofd over gebracht naar het Academisch Zieken huis. De onenigheid ontstond gister avond rond half acht. De twee buur mannen, een man van 57 jaar en zijn 25-jarige zoon, hadden vuil achtergela ten en weigerden dat op te ruimen. De 36-jarige man ging de rommel toen zelf met water wegspuiten, waarop de twee buurmannen hem met een schep en een zweep te lijf gingen. Daarbij sneuvelde een ruit van een pergola. Vader en zoon zijn aangehouden. Opschudding in Dijkstraat LEIDEN Er is gisteren nogal wat deining ontstaan onder de bewoners van de Dijkstraat en omgeving. Op 11 juli werd een 20-jarige jongen uit die buurt aangehouden, die ervan wordt verdacht ontucht te hebben gepleegd met enkele iongetjes. Gisteren heeft de rechtbank de voorlopige hechtenis ge schorst, zodat de jongen weer op vrije voeten kwam. Hij spoedde zich naar zijn woonomgeving. Ongeruste ouders kwamen zeer geëmotioneerd naar het politiebureau en seinden ook de offi cier van justitie in. Politiefunctionaris sen hebben bemiddeld. De verdachte heeft inmiddels een kamer gevonden buiten Leiden. WANDELTOCHT IN LEIDEN LEIDEN De Wandel- kring Leiden en Omstreken houdt zaterdag 2 augustus een „corso-wandeltocht" door Leiden. Op die dag trekt het Rijnsburgse bloe mencorso door het centrum van de stad. Voor de wan deltocht kan worden gestart tussen 9.00 en 14.00 bij het VVV-kantoor aan het Sta tionsplein. Er kan 10, 15 of 20 kilometer worden gelo pen. Inschrijven bij de start of door 2,50 over te maken op gironummer 549595, ten name van penningmeester Wandelkring Leiden en Omstreken, Aarlanderveen. LEIDEN De Leidse politie zal de komende weken extra aandacht besteden aan de bewa king van scholen. Vooral in de laatste weken van de zomervakantie wor den er vaak nogal wat vernielingen aan scholen gepleegd. Door het inzet ten van het speciale pro jectteam en extra aan dacht van de surveillan cedienst hoopt de politie het vandalisme in de kiem te smoren. Volgens politievoorlichter D. Graveland is het vernie len van schoolgebouwen aan het einde van de va kantie een bekend ver schijnsel: „Aan het einde van de schoolvakantie slaat bij jeugdigen blijkbaar de verveling toe. We bemer ken dan ook een stijging in het zinloze geweld en de grove vernielingen. Met ons projectteam proberen we daar wat aan te houden. Agenten in burger houden zich eens wat langer bij scholen op". Afgelopen weekeinde had dat overi gens resultaat. Niet bij een school, maar bij een naast gelegen wijkgebouw aan het Valkenpad, werd een inbreker in de kraag gevat. De politie schat dat er jaar lijks in Leiden voor onge veer een miljoen vernield wordt aan scholen. Vooral glazen ruiten zijn een ge liefd doelwit voor jongeren. Ook wordt er vaak op plat te daken van scholen ge klommen en wordt het lood van het dak gesloopt. Het dak gaat dan lekken en dat heeft zeer dure reparaties tot gevolg. Tevens vernie len vandalen vaak beplan tingen, verlichting en be strating. Politievoorlichter Graveland: „Het gaat als je de gevallen apart niet om zulke grote bedragen, maar als je alles bij elkaar optelt krijg je een flink bedrag. Dat is een enorme aanslag op de gemeentekas. Van daar ook dat wij extra aan dacht aan dit soort zaken besteden. Ondanks het feit VANDALISME KOST LEIDSE SCHOLEN JAARLIJKS EEN MILJOEN GULDEN dat dit dan kleine crimina liteit wordt genoemd". De projectteams van de po litie pakken in andere tij den van het jaar met be hulp van de projectteams overige dringende zaken aan. Graveland: „De illega le verkoop van vuurwerk, die meestal al in de maand november begon, is door de projectteams teruggedron gen. De vuurwerk-handela ren wisten op een gegeven ogenblik dat we de illegale verkopers van vuurwerk zouden opsporen en het vuurwerk in beslag zouden nemen. De handelaren zien nu in dat het voor vele dui zenden guldens inkopen van vuurwerk zinloos is". Ook werd door de project teams in het verleden iets gedaan aan de toename van zakkenrollers op de markt. Verder probeerden agenten in burger het (brom)fietsen op de Haarlemmerstraat aan banden te leggen. De politie hoopt dit soort schade aan schoolgebouwen te voorkomen door extra surveillance. !IDEN Een immens gebit het kamertje, 't Is eigen- bedoeld als zitplaats voor achtende patiënten. Momen el wordt er een grote model- luwborstel bij gemaakt, zodat de Indro-parfumerie-beurs, nd augustus, alle drogisten apothekers kunnen zien de uitvinding werkt van Leidse tandarts Han Goud- ïit. Een uitvinding, die vol- ns hem „ideaal" is. „Ik kan zelf geen nadelen van noe- fijn, overal en al- d te gebruiken, verwijdert ndplak (witte aanslag) en ilpt tegen tandvléesontste- ngen. Dat is het kauwbor- eltje, „chewing brush", zoals it officieel heet, van tandarts oudsmit. Sinds 1978 is hij be- g met het ontwikkelen er- an. Eind augustus is het te oop. Omdat de grote machi- es, die het borsteltje moeten aken nog niet klaar zijn, irwacht de tandarts dat de aag naar zijn produkt in het gin het aanbod zal overtref- in. „En ik hoop, dat dat zo lijft", lacht hij. Als de produc- e eenmaal op gang is zal het n orsteltje bij de drogist ver- rijgbaar zijn voor de prijs van 3,95. kauwborsteltjes in door- ukstrips, verpakt in een auw doosje. Uitpakken, de ïbruiksaanwijzing goed lezen, borsteltje in de mond doen, luwen, even wennen, en hoon wordt je gebit. „Het at vanzelf", zegt Goudsmit. edereen kauwt, vindt knab- ilen lekker. Iedereen wil zijn pnd gebruiken. Dat gaat in- inctief. Het is net als met suwgom. Zonder dat je het erkt, ben ie al een uur aan kauwenKauwgom ver- ijdert alleen plak van de iuwvlakken. „Chewing ush" schijnt het gebit overal reinigen. borsteltje is niet groter in een kubieke centimeter, an het borsteltje zit een klein ;eltje, waarmee het borsteltje kauwend gehanteerd dient worden. Goudsmit: „De ha- liggen dan automatisch te- de kiezen en tanden aan", ocht het kleine tandenbor- Jeltje in het verkeerde keel- schieten, dan zorgt een Bijna tien jaar heeft hij er aan gewerkt, maar nu komt het dan in de handel: Het „ideale" kauwborsteltje van de Leidse tandarts Goudsmit. klein gaatje in het borsteltje ervoor, dat de kauwende tan- denpoetser kan blijven adem halen. Aanvulling „Het kauwborsteltje vervangt de tandenborstel niet hele maal", aldus Goudsmit. „Som mige mensen, zo is uit onder zoek gebleken, hebben moeite om met hun voortanden te kauwen. Dus de buitenkant van hun voortanden wordt niet goed schoon. Maar de voorkant is weer heel gemak kelijk om te poetsen". De Leidse tandarts ziet zijn pro dukt daarom als een aanvul ling op het gewone poetsen. „Het probleem bij het poetsen is dat niemand dat goed doet. En daardoor zijn er nog steeds mensen met gaatjes en tand vleesontstekingen. Om het voor de patiënten gemakkelij ker en plezieriger te maken om hun gebit schoon te hou den, heb ik dit borsteltje ont wikkeld. In principe kun je tandbederf en tandvleesontste kingen volledig voorkomen. Maar dat eist ontzettend veel tijd en aandacht: Goed poetsen en niet snoepen. Het kauwbor steltje maakt het allemaal wat eenvoudiger. Het heeft een lekkere smaak, zodat je geen behoefte hebt om te snoepen en bovendien wordt de tijd verkort, dat er suikers in je mond zitten. Want je hoeft niet te wachten totdat je een tandenborstel en een wastafel bij de hand hebt". Doodslag Vorig jaar heeft de Universi teit van Nijmegen onderzoek tedaan naar de werking van et kauwborsteltje. De conclu sie: De op de juiste manier ge bruikte kauwborstel kan even goed werken tegen de opeen hoping van plak als het gewo ne tanden poetsen. Bovendien heeft het produkt „een duide lijk en ongeëvenaard effect" op tandvleesontsteking. En, zo melden de onderzoekers, „de eenvoudige en plezierige toe pasbaarheid van de kauwbor stel, die niet aan tijd of plaats is gebonden, zal het gebruik ervan stimuleren en zo de mondhygiëne bevorderen". En dat laatste, dat is wat tandarts Goudsmit wil. Ook al zou dat de doodslag voor gaatjesvul- lend Nederland zijn. „Als ik voor de financiën had ge werkt, dan had ik wel toffies of marsen geproduceerd. Maar je moet patiënten helpen, daar sta je voor. Dat is het frustre rende van elk medisch beroep. Ben je succesvol, dan maak je jezelf overbodig. Dat hoort er nu eenmaal bij. Dat is je ver antwoordelijkheid". Hij verwacht dat het kauwbor steltje sneller zal aanslaan dan andere hulpmiddelen als tan denstokers en tandzijde. „Men sen vinden het lastig om dat te gebruiken". De tandarts zou ontevreden zijn, als alleen „freaks" zijn produkt gaan ge bruiken. „Iedereen moet het doen, dan loopt het tandbederf terug en dan ben ik tevreden". De tandarts mikt vooral op jongeren, „want die lopen de 'iele dag kauwgom te kauwen sen, die hun hele leven hun tanden poetsten, maar toch nog last nebben van bloedend tandvlees, lijkt het kauwbor steltje hem zeer geschikt. Zo moet het borsteltje, terwijl de gebruiker ijverig kauwt, zijn werk doen. Daarnaast is het handig voor iedereen, die geen tijd en gele genheid heeft om hun tanden te poetsen. „Voor vertegen woordigers, voor mensen die op reis zijn". Bovendien is „chewing brush" een uitkomst voor lichamelijk gehandicap ten en bedlegerigen. „Die wor den dan minder afhankelijk van derden. In het ziekenhuis poetst de zuster de tanden van de patiënt, maar dat gaat toch maar halfzacht", zegt hij. Vies Het kauwborsteltje wordt af geraden voor kinderen onder de tien jaar. Ook als veel kie zen ontbreken, is het kauw borsteltje niet geschikt. En beugeldragers kunnen het ook beter niet gebruiken. Het is de bedoeling dat het kauwborstel tje een keer wordt gebruikt. „Maar iedereen gebruikt het vaker, want de smaak blijft er lang aan", aldus Han Goud smit. En die smaak is volgens hem het unieke van zijn pro dukt. „Het is nog nooit voorge komen, dat aan plastic smaak is gegeven. We hebben het met veel moeite uitgevogeld". Vandaar dat de Leidse tand arts wat geheimzinnig doet over de produktie zelf. „We hebben al bedrijfsspionage ge had". Voorlopig zal het kauwborstel tje alleen in Nederland ver krijgbaar zijn. Ook voor ver schillende andere landen heeft de Leidse tandarts octrooi ge kregen. Vooral van Amerika heeft hij grote verwachtingen. „Daar eten ze de hele dag kauwgom. In Nederland vin den veel mensen het een vies gezicht als ze iemand zien kau wen. Maar ik denk, dat een vieze mond viezer is". JANET VAN DIJK The Oxford Wild Cats LISSE ,The Oxford Wild Cats" treden zondag 24 au gustus tijdens de Engelse Week op in De Beurs. De Cats wordt gevormd door Ed Ossevoort, oud-Lisser en slagwerker; Frans Bouw meester, bas; Frank Wouters, trompet; Robert Boore-banjo; Pieter Adringa-klarinet en Adriaan Jeggie-trombone. De band brengt het klassieke repertoire met veel bekende Dixieland nummers. Het op treden begint om 15.00 uur. Inbraak in kelderbox LEIDEN Een racefiets, een tent, een vloerkleed, hockey schaatsen en twee keukenkast deuren zijn het afgelopen weekeinde ontvreemd uit een kelderbox aan de Condorhorst. De daders vernielden de toe gangsdeur. Leiden niet gelukkig met uitbreiding Winkelhof LEIDERDORP/LEIDEN De gemeente Leiden is niet gelukkig met de plannen van Nationale Nederlanden (NN) om winkelcentrum Winkel hof in Leiderdorp uit te breiden met 3.000 vier kante meter. Dit zegt de heer J. van Iersel, beleids medewerker van de direc tie economische zaken van de gemeente Leiden. Vol gens de heer A.W.N. de Graaf, adjunct-directeur van NN vastgoed, hoeft Leiden echter niet bang te zijn voor concurrentie. „Maar ik verwacht wel dat ze weer wat zullen proberen", wijst hij op de felle protesten die Leiden destijds tegen de bouw van Winkelhof liet horen. „Ik zou het onzinnig vinden wanneer er nog langer be zwaar zou worden gemaakt", aldus De Graaf. „Vroeger was Leiden bang dat Winkelhof koopkracht uit Leiden zou wegzuigen. Maar dat is niet het geval". De adjunct-direc teur zegt dat Leiderdorp alle medewerking aan de plannen verleent. „Waarom zou je bij het winkelcentrum een half moeras laten liggen?" De heer van Iersel, die zegt dat hij wegens vakantie van wethouder J. Fase niet het of ficiële Leidse standpunt kan vertolken, weet niet of Leiden protest tegen de uitbreiding zal aantekenen. „Maar we moeten niet ten koste van alles allerlei ontwikkelingen trachten tegen te houden. In Leiden zijn ook wel winkelcentra die willen uitbreiden". Volgens Van Ier sel kan Winkelhof nooit de vervanger zijn van het Leidse kern winkelapparaat. „We moeten ons eigen centrum ge woon aantrekkelijker en dus concurrerend maken". Winkelcentrum De Winkel hof, dat zes jaa» oud is, heeft een oppervlakte van 15.000 vierkante meter en telt 56 winkels. Volgens het bestem mingsplan is uitbreiding mo gelijk. Het is wel noodzakelijk dat een onderzoek aantoont, dat er behoefte aan meer win kels is. De resultaten van dit 50.000 gulden kostende en al lopende onderzoek worden binnen enkele maanden ver wacht. Met een eventuele uit breiding van het winkelcen trum is een bedrag van tien miljoen gulden gemoeid. Welke winkels er bij komen is nog niet duidelijk; dit moet on der meer blijken uit het on derzoek. De Graaf sluit de komst van een C&A-vestiging echter niet uit. Hij noemt daarbij de zogenoemde ABC- formule die in andere delen van het land wordt toegepast. Albert Heyn, Blokker en C&A vestigen zich dicht bij elkaar om zo veel klanten te trekken. Hij acht het uitgesloten dat C&A een grote vestiging in Winkelhof opent, zeker nu de kledinggigant nieuwbouw in Leiden pleegt. De Graaf wijst op de plannen van C&A om kleinere winkels te openen, maar hij geeft toe dat NN mo menteel niet met C&A in on derhandeling is. Not I Noc Deze grappige zeepdieren zijn heel bijzonder. Zodra u ze uit de verpakking haalt begint namelijk... hun haar te groeien. Zó donzig worden ze dan, bijna zonde om te gebruiken! Wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft krijgt u een eekhoorn en een poes. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam: Adres: Postcode/plaats:. Telefoon:(voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald pen 0 maand automatisch ad f 22,49 0 kwartaal acceptgiro ad f 67,43 Stuur als dank de Soapy dierenflguren naar Naam: Adres: Postcode/plaats Stuur deze bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 Vd Den Haag (postzegel betalen wij). n Ivt_. rvML~flJNZl "tó*

Leidse Courant | 1986 | | pagina 9