Bondsdag voelt nog niets voor strenger asielbeleid f roorstel voor vergaande sancties tegen 2uid-Afrika in Senaat VS Huurlingen wilden zich voordoen als bankiers VS: Alle Sovjets moeten weg uit Afghanistan Parijse nieuwlichters steken monumenten naar de kroon BUITENLAND Cökióeöouaant DINSDAG 29IULI1986 PAGINA 5 SH WERKT AAN TOP RES-MOEBARAK iUZALEM Nog tijdens de huidige tiendaag- »is van de Amerikaanse vice-president George ih door het Midden-Oosten zou een topconfe- itie mogelijk zijn van tussen de Israëlische pre- er Peres en de Egyptische president Moebarak, zo'n bijeenkomst zou het geschil moeten wor- geregeld rond de landstrook bij Taba. Dit isconflict is al meer dan vier jaar oorzaak van iningen tussen beide landen. Volgens de „Je- ilem Post" zullen Peres en Moebarak in aan- •igheid van Bush in Kairo een akkoord voor |egging van het conflict tekenen, imier Peres heeft de Marokkaanse koning Has- vorige week voorgesteld voor de periode van jaar een bestand uit te roepen, zo zei hij giste- in het parlement. Tijdens dat jaar zouden alle jrokken partijen moeten onderhandelen over Jde. Peres zei niet, wat de reactie van Hassan Weer lek in reactor Sellafield LONDEN Acht medewerkers van de grootste opwerkingsfabriek voor kernbrandstof ter wereld, in Sellafield, zijn zaterdag geëva cueerd toen in de ruimte waar zij werkten een verhoogd stralingsni veau werd gemeten. De autoritei ten zeiden dat er geen aanwijzin gen waren dat iemand besmet was geraakt. De oorzaak van het ver hoogde niveau was een lekkage van een doos waarin schaafsel zat van de omkleding van brandstofs taven. De doos was oververhit ge raakt. In Sellafield hebben zich de afgelopen tijd meerdere incidenten voorgedaan waarbij radio-activiteit vrijkwam. Thatcher moet onder het mes LONDEN De Britse premier Margaret That cher moet volgende week onder het mes. Direct na de Gemenebest- conferentie wordt That cher geopereerd aan haar rechter pink, die bezig is krom te groeien. De Con servatieve eerste minister van Engeland moet daarna waarschijnlijk nog een maand met haar arm in een draagband lopen. Ter wijl Thatcher geopereerd wordt neemt vice-premier Whatelaw haar taken Aruba onderschept drugssmokkel met sportvliegtuig ORANJESTAD De Arubaanse politie heeft gisteren een sportvliegtuigje en twee auto's on derschept, die vermoedelijk betrokken waren bij een poging tot drugssmokkel. De daders wisten echter te ontkomen. De actie, waarbij door de politie werd geschoten, speelde zich af op het westelijk puntje van het eiland. De politie werd op het spoor gezet toen zij de tip kreeg dat een verdacht sportvlietuigje rond het eiland vloog en dat er vanaf land lichtsignalen werden afgege ven door middel van vuurpijlen. De Arubaanse premier Eman, op bezoek in Washington, heeft de Verenigde Staten gisteren alle medewerking beloofd bij de strijd tegen de drugssmokkel. Aru ba wordt vaak genoemd als doorvoerhaven van drugs uit Zuid-Amerika, op weg naar de VS. Militairen zweren trouw aan Aquino MANILA Het 250.000 man troepen tellende Filipijnse leger heeft trouw gezworen aan de interim-grondwet, als blijk van onderworpenheid aan de regering van president Corazon Aquino. In Manila zwoeren ongeveer 3.000 soldaten onder leiding van mi nister van defensie Juan Ponce Enri- le en opperbevelhebber Fidel Ramos hun gehoorzaamheid aan de „vrij heids-grondwet", die door Aquino werd ingevoerd. Ten minste drie ge neraals die op 6 juli een mislukte po ging deden een nieuwe regering te vormen, namen ook deel. De overige coupplegers hebben Aquino's aanbod de eed af te leggen in ruil voor niet- vervolging naast zich neergelegd. Londense politie pakt verdachte van moord op bejaarden LONDEN De Britse politie heeft een man gear resteerd in verband met de gruwelijke moorden op acht Londense bejaarden. De politie zei dat de man in het zuiden van de stad was gearresteerd, waar ook de meeste moorden werden gepleegd. Verdere details zijn niet bekendgemaakt. De moordenaar, de „Wurger van Stockwell", zou vier bejaarden in hun woningen hebben gewurgd. In totaal heeft hij acht slachtoffers gemaakt, vijf mannen en drie vrouwen, van wie er voor en na de moord zeker vijf sexueel werden misbruikt. De leeftijden van de slachtoffers varieerden van 67 tot 94 jaar. In geen van de gevallen werden sporen van braak ge vonden en de politie heeft alle bejaarden in het zuiden van Londen opgeroepen de ramen en deu ren gesloten te houden. (Van onze correspondent Rink Drost) BONN Bij de oprich ting van de Bondsrepu bliek Duitsland, in 1949, fvilden de Duitsers eens en voor altijd afrekenen fnet het odium, dat ze ie dereen die niet „arisch" dan wel Duits was vijan dig gezind waren. Er kwam een grondwet met asiel-artikel, dat waarschijnlijk het meest {liberale van heel Europa nag worden genoemd. Bondsrepubliek werd en veilig toevluchtsoord voor iedereen die in zijn "«eigen land werd ver volgd op grond van ras, 117jhuidkleur, geloof of poli- loertieke overtuiging. Dat recht op asiel hebben kreel vervolgden over de hele wereld dankbaar aangegre- „Te veel", vinden nu politici van de christelijke CDU/CSU. Dit jaar zal het aantal politieke vluchtelin gen dat de Bondsrepubliek binnenkomt, net als in 1980, de 100.000 overschrijden. De Beierse minister-presi dent en CSU-leider Franz- -Josef Strauss was een van de eersten die zich sterk maakte voor een grondwets wijziging. Die moet het de vluchtelingen aanmerkelijk moeilijker maken de Bonds republiek binnen te komen. Op Bondsniveau klinkt nu ook de roep om een grond wetswijziging. Vooral minis ter Zimmermann (Binnen landse Zaken) dringt erop aan. Een fors deel van de Bondsdagfractie van CDU/C- SU steunt dat standpunt. Sommige bondsdagleden hebben het al over „volks woede" en „gevaar voor soci ale uitbarstingen". De ultra rechtse uitspattingen in Ber lijn, waar twee tenten voor vluchtelingen in brand wer den gestoken zijn koren op de molen van deze volksver- tegen woord igers. Dat het (CDU-)stadsbestuur van West-Berlijn met klem ontkent dat er sprake is van een meetbare vreemdelin genhaat noemen ze niet in hun argumenten. Wel ver wijzen ze naar een medede ling van het rechts georiën teerde Wickert-Institut, dat zonder onderzoek weet te melden dat 66 procent van de Duitsers vindt dat de grond wet moet worden gewijzigd. Bondskanselier Kohl heeft laten weten, dat de stroom binnenkomende politieke vluchtelingen op de een of andere manier moet worden ingedamd en dat daarbij alle mogelijkheden, ook die van grondwetswijziging, in be schouwing moeten worden genomen. In september wil hij met de regeringsleiders van de tien deelstaten plus de burgemeester van West-Ber- lijn om de tafel gaan zitten om een oplossing te zoeken. Boosheid Kohl heeft zich hiermee de boosheid op de hals gehaald van de socialistische minis ter-president van de deelstaat Noordrijn-Westfalen en zijn tegenstander bij de komende bondsdagverkiezingen in ja nuari, Johannes Rau. Die vindt dat nu meteen spijkers met koppen moeten worden geslagen, in plaats van dat al leen maar dreigende taal wordt geuit aan het adres van Oost-Duitsland. De DDR wordt in de Bonds republiek gezien als de voor naamste veroorzaker van het vluchtelingenprobleem. Via het Oostberlijnse vliegveld worden de meeste asielzoe kers West-Berlijn binnenge- sluisd. Ze komen op Tempel hof doorgaans aan in vlieg tuigen van de Oostduitse maatschappij Interflug en de Russische maatschappij Ae- roflot. Echter, niet alleen Oost-Eu ropa sluist veel vluchtelingen naar de Duitse bondsrepu bliek. De KLM blaast vol gens de minister van buiten landse zaken Genscher (FDP) een flinke partij mee in het „vluchtelingencon- cert". Via Brussel heeft de KLM dit jaar volgens hem al duizenden asielzoekers naar West-Duitsland laten reizen. Ook andere luchtvaartmaat schappijen brengen veel bui tenlandse asielzoekers naar de Bondsrepubliek. Vooralsnog valt binnen de Bondsdag op geen stukken na een meerderheid te halen voor een grondwetswijziging. Alleen het grootste deel van de CDU/CSU-fractie staat achter een wijzigingsvoorstel. Op allerlei manieren zijn de asielzoekers volgens de oppo sitie en de liberale FDP al genoeg beperkingen opge legd. Via rechterlijke uitspra ken is menige asielaanvraag afgewezen en in de kampen waar de nieuw binnengeko- menen worden onderge bracht wordt hun vrijheid sterk beperkt. De raad van bestuur van de Evangelische Kirchen Deutschlands, met meer dan 24 miljoen leden, heeft zich het weekeinde vierkant te gen een wijziging van de grondwet ten aanzien van het asielrecht verklaard. WASHINGTON De in- loed rijke Amerikaanse fenator Richard Lugar, orzitter van de senaats- femmissie van buiten- ndse zaken, zal donder- jag in de commissie een letsvoorstel voor ver- ande strafmaatregelen Zuid-Afrika in ^temming brengen. I Iet voorstel voorziet in een ierbod op de import van Maal, uranium, aluminium cement van Zuidafrikaan- staatsbedrijven en geeft -esident Reagan de be- joegdheid om goud uit de 3 merikaanse reserves te 7 erkopen. 1 erder behelst het voorstel 4 et opschorten van de Zuida- 3 ikaanse landingsrechten in 2® e VS en het beperken van e visumverlening aan Zuid- 4 frikaanse regeringsfunctio narissen. 4 uidafrikaanse bezittingen ij Amerikaanse banken zul- fcn worden bevroren en Amerikaanse bedrijven die zich niet houden aan de code voor de gelijke behandeling van zwarten zullen geen nieuwe investeringen mogen doen. Ook kunnen Amerikaanse ondernemingen die zich te rugtrekken uit Zuid-Afrika op grond van het voorstel vervolging instellen tegen buitenlandse bedrijven die hun activiteit overnemen. Het wetsontwerp zou bijna neerkomen op een „volledige desinvestering". Ook een voorstel van de Republikein se senator Nancy Kassen- baum voor een totaalverbod op nieuwe investeringen zal wellicht in het wetsvoorstel worden opgenomen. Lugars voorstellen beteke nen dat de vorig jaar door Reagan ingestelde sancties, zoals het verbod op de im port van gouden Kruger- rands, definitief worden. De president is gemachtigd de door Lugar voorgestelde maatregelen in te stellen. Reagan heeft zich echter de afgelopen weken onwrikbaar getoond in zijn oppositie te gen strafmaatregelen. Het Huis van Afgevaardig den is vorige maand akkoord gegaan met een wetsvoorstel voor een veelomvattend handelsembargo tegen Zuid- Afrika. Op grond daarvan moeten Amerikaanse bedrij ven zich binnen 180 dagen nadat de wet een feit is uil Zuid-Afrika terugtrekken. Lugars voorstel omvat ver der tal van maatregelen die door de Democratische sena tor Edward Kennedy, een prominent tegenstander van het apartheidsbewind, zijn gesuggereerd. Lugar wil echter dat Reagan de strafmaatregelen kan in trekken als Zuid-Afrika te gemoet komt aan twee van de volgende vier voorwaar den: vrijlating van ANC-lei- der Nelson Mandela, ophef fing van de noodtoestand, le galisering van politieke par tijen waaronder het ANC (Afrikaans Nationaal Con gres) en het afschaffen van de zwarte thuislanden. MIDJE VERHOLEN - KARELTJE KNETTER EN DE TOVERBUBBEL Maar de sneeuwjacht vervormde alle geluid uit de verte drongen nog slechts verwaaide, v ofte stemflarden tot hem door. Het enige ver- ls(taanbare waren de woordjes „te laat" en „kol- a,intijd". Maar Kareltje Knetter was er het ventje iet naar om zich hierdoor te laten ontmoedi- w en. Met het lakschoentje in zijn hand volgde hij spoor van de blonde vrouw en hij zuchtte: IC Goeie hemel, wat kan dat mens rennen! Ik kan aar bijna niet inhalen." Doch langzaam laar zeker scheen hij tóch enig terrein op haar e winnen, want nu kon hij haar alweer duidelijk oor zich zien. Maar de vrouw scheen niet erg 11 eïnteresseerd in haar kostbare voetbedekking. 1 Met grote lenige sprongen rende ze op een hy- ermodern landhuisje af, dat fraai gelegen was i een open plek in 't dichte bos. „Daar zal ze wel wonen...," hijgde Kareltje. „Als dat zo is, dan., héhé..., bel ik aan en dan geef ik, héhé.. haar dat schoentje terug... Héhé.. is me dat lo pen!" Doch toen gebeurde er iets waar Kareltje Knetter geweldig van schrok. Het begon met de vlucht van dezelfde nare aasvogel, die op het waarschuwingsbordje had gezeten bij de ingang van het kollenbos. Akelig krassend en met een valse lach om de gemene mondspleet van zijn roofdierensnavel vloog het lugubere dier drie malen om en over Kareltje heen. Toen ver dween het weer in de bomen rondom het mo derne landhuisje. „Bah..., wat een akelig dier...." mompelde Kareltje. „Maar wat is dót? Lieve help! D..dat is verschrikkelijk! Hééélpl!" Maar de kreten van Kareltje verstikten vruchte loos in de sneeuwjacht Staking in VS Staalwerkers in Chicago, die de vierde dag van een staking tegen het bedrijf LTV waren ingegaan, blokkeerden gisteren de ingang. De rechter heeft de stakers bevolen weer aan het werk te gaan. Een wollen pullover op een zwart lederen minirok, een van de over het algemeen weinig geïnspireerde modellen van Cardin. Jerry Hall, de vriendin van Rolling Stone Mick Jagger, showt voor Dior een ge bloemde jurk met een drapering aan de zijkant. Hierbij een zwart fluwelen baret en een enorme pij! van git en imitatiediamant. PARIJS Er zit vaart in de haute couture, en dat is op zichzelf al nieuws.En omdat de kant-en-klare produktie van sommige stilisten zo onbeschrijflijk slecht afgewerkt is (of hij moest in Italië vervaardigd worden) groeit de bewondering voor vakmanschap en meesterschap. En die vind je overvloedig in de Pa rijse couture-ateliers. De vernieuwing zet zich door en al kun je nog niet helemaal van twee kampen spre ken; er is toch een duidelijke splitsing tus sen de oudjes en de nieuwlichters. De eer sten gaan zichzelf een beetje teveel als na tionale monumenten beschouwen. Neem nu bijvoorbeeld Saint Laurent, waarover Coco Chanel in 1958 zei: „Die jongen maakt het wel, als hij mij copieert en zijn haren wat korter knipt". Net vijftig jaar oud is die jongen nu al jarenlang bezig met tentoonstellingen en retrospectieven tot meerdere eer en glorie van zichzelf. Het laatste voorbeeld: driehonderd jurken verdeeld over negen verdiepingen in het nieuwe Musée des Arts de la Mode hier in Parijs. Het is zo uitputtend, dat alle 'lust je vergaat om ook nog eens de collectie van 1986-'87 te zien. Ook de collecties van Cardin, Balmain, Scherrer, Torrente, zijn voorspelbaar. De nieuwlichters heten Lagerfeld, Lacroix, Venet en Spook. Bij Hermes, een huis dat afwisselend wel en niet tot de coutureclub behoort (ditmaal niet) is een jonge ont werper, Eric Bérgere, aan een grondige facelift bezig. Het blijft er mooi en duur, maar al een paar seizoenen veel jonger en origineler. Bij een van de nieuwlichters, de 34-jarige Christian Lacroix, ontwerper van Patou, vlogen de vonken er gisteren vanaf. Hij maakte een massa nonchalante, geestige kleren waarin toch nog veel luxueuze en overvloedige details te vinden zijn. Jur ken en jassen hebben bij hem een ver hoogde taille. Op het gebied van de avondkleding was hier waarschijnlijk de wildste jurk een gezwollen, betoverend lamé rood topje met daaronder een volle, golvende rok. Mensen die genoeg hebben van een gewone nerts kunnen eens een micro-rok in parmaviolet in drie lagen proberen met een donkerblauwe fluwelen bloes. Het was de grootste blikvanger die je je kunt voorstellen. Veel soberder was de collectie van Dior. En over Cardin merkte iemand op, dat hij het zo druk heeft met zijn over de gehele wereld verspreide zaken zoals Maxim 's en het hotel in Parijs dat dezelfde naam draagt, plus nog eens de ruw geschatte 600 licentiehouders, dat de couture niet meer zijn Grote Liefde is. De avondjurken van Balmain zagen er geweldig elegant uit, vooral de driekleurige gedrapeerde stra pless modellen in regenboogkleurige taf- zijde. Jean-Louis Scherrer won de prijs voor pure overdaad, met de nadruk op af beeldingen van wilde dieren. Een mannequin draagt een grijze wollen crêpe combinatie met een zwaar gedecol leteerde V-hals en daarbij een volumineu ze dwaze" hoed met veren, deel van de Pierre Balmain collectie, ontworpen door de Deen Erik Mortensen. (Vervolg van de voorpagina) NEW ORLEANS Vol gens de Amerikaanse dou ane beroept de gearres teerde huurlingenleider Tommy Benley zich op een overeenkomst met de Nederlandse regering om het bewind-Bouterse om ver te werpen. De huurlingen zouden ieder een miljoen dollar krijgen als de machtsovername zou sla gen. Volgens de autoriteiten in de VS zouden zij bij hun invasie in Suriname steun krijgen van een grote groep Miskito-Indianen uit Mid- den-Amerika. Naar Denley bekende zouden de huurlin gen zich in Suriname voor doen als bankiers en een ge sprek arrangeren met rege ringsfunctionarissen, die ver volgens zouden worden ge gijzeld. De douane en agen ten van de FBI infiltreerden de groep in mei, nadat zij een tip hadden gekregen over de plannen. De aanhoudingen worden in verband gebracht met de activiteiten van de groep-Brunswijk. De Ansüs-stichting, die ach ter de recrutering van de huurlingen zou hebben geze ten, heeft dit jaar een adver tentie in het blad „The Inter national Herald Tribune" ge plaatst. De advertentie ver scheen op 6 juli '85 en vroeg om „mannen met een mili taire achtergrond die bereid zijn om bedrijven, fabrieken en instellingen tegen sabota ge en communistische guer rilla-activiteiten te bescher men". De stichting onder houdt contacten met wapen handelaren en internationale organisaties die huurlingen recruteren. Een van deze or ganisaties bood haar diensten aan voor ruim zes miljoen dollar. VN-BEMIDDELAAR POSITIEF OVER TROEPENVERMINDERING WASHINGTON De Verenigde Staten hebben gisteren op de aangekon digde vermindering van het aantal Sovjettroepen in Afghanistan gereageerd met een oproep aan Mos kou om alle Sovjetmilitai ren terug te trekken uit dat land. „Er is maar één aanvaardbare oplossing van de Russische be zetting van Afghanistan", al dus het ministerie van buiten landse zaken, „en dat is de di recte en volledige aftocht van de 118.000 Sovjetmilitairen uit Afghanistan". „De Sovjet-Unie zou bij het in directe overleg tussen Afgha nistan en Pakistan, dat in Ge- nève onder bemiddeling van de Verenigde Naties wordt ge voerd, een tijdschema voor de volledige terugtrekking op ta fel moeten leggen als zij echt in een oplossing is geïnteres seerd". „Voor de rest bleken overeen komstige aangekondigde troe penverminderingen in het verleden onderdeel van een vervanging van de troepen, zonder dat het totaal aantal Sovjetmilitairen in Afghanis tan daalde". De VN-diplomaat Diego Cor- dovez heeft gisteren de gedeel telijke troepenterugtrekking van de Sovjets uit Afghanistan echter een „positieve ontwik keling" genoemd. Cordovez leidt de indirecte be sprekingen tussen Afghanistan en Pakistan over een oplossing van de Afghaanse kwestie, die donderdag in Genève worden hervat. Het initiatief schept volgen^ hem een „goed kli maat" voor de hervatting van de besprekingen. VN-diplomaten in New York zeiden dat pas na afloop van de komende ronde van die be sprekingen duidelijk wordt wat precies het belang is van dit „gebaar" van Moskou. Het kan zijn bedoeld om Pa kistan bij de besprekingen in het defensief te dringen of het is een signaal van grotere flexibiliteit van de kant van Moskou. De onderhandelingen in Genève wringen vooral op een tijdschema voor de terug trekking van de Sovjettroepen uit Afghanistan.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 5