mens Dood vroeggeboren baby Leyenburg is incident stoutenbeek „CDA en VVD doen pte geheimzinnig i)ver formatie" KANTELEN OLAF DAG VERTRAAGD Bolkestein tweede man VYD-fractie Dagboek van een dagjes —31JMJnlNLAND CcidócSotvtant DINSDAG 29 JULI 1986 PAGINA 3 laders overval ejaarde vast ;ERLEN De politie van jeerlen heeft gisteren de 28-jari- R.K. uit die plaats aangehou- •n verdacht van beroving en istige mishandeling van een 76- ige alleenwonende man. Heerlenaar werd zaterdaga- zijn woning door twee lajjiannen overvallen. Eén van hen, icenfc 25-jarige M.S., kon ter pl miorden ingerekend. R.K. ei; ,,0n liep diverse verwondingen erfp. Zo werden zijn vingers gebro- ïn {en om de gouden ringen te be- Verder werd hij be- heitoofd van zijn portefeuille met gulden en van zijn polshorlo- Dieselolie twee cent duurder ROTTERDAM Een liter dieselolie wordt met ingang van morgen 2 cent duurder. Ook de prijs van gasolie- huisbrandolie gaat met twee cent per liter omhoog. De prijsverhogingen zijn een gevolg van de ontwikkeling van de internatio nale produktnote- ringen en de dollar koers. Ook in Den Haag computerregistratie schoolverzuim op proef ZOETERMEER De proef met de compu terregistratie van het schoolverzuim onder middelbare scholieren wordt zeker nog een jaar voortgezet. „De ontwikkeling van regi stratieprogramma's blijkt meer tijd te kosten dan was voorzien", aldus een woordvoerder van het ministerie van onderwijs. Het aantal experimenterende scholen wordt komend schooljaar uitgebreid met scholen in Den Haag en Amsterdam. In de loop van 1987 hoopt men zover met de programma's te komen dat het experiment kan worden afgerond. Spijbelen blijkt met behulp van de computer doelmatiger te kunnen worden bestreden omdat er sneller op de afwezig heid van de leerlingen kan worden gerea geerd. Veel batterijladers onvoldoende veilig DEN HAAG Een behoorlijk aantal batterijladers is onvol doende veilig. Ze hebben on deugdelijke stekkers, het snoer is slecht bevestigd en er be staat ontploffingsgevaar omdat de batterijen er verkeerd om kunnen worden ingezet. Tot deze conclusie komt de Stich ting Vergelijkend Warenon derzoek na een onderzoek naar 37 typen laders. De op laadbare batterijen komen er wat betreft veiligheid beter vanaf. Jongetje dood na mysterieuze val GRONINGEN Een tweejarig jongetje uit Groningen is gisteren overleden aan de ver wondingen die hij bon dag had opgelopen bij een val van de derde etage. Hoe het kind bij het raam kon komen en eruit kon klimmen is nog niet duidelijk. De recherche van de Gro ninger politie stelt een onderzoek in. Lijk ontdekt tegenover begraafplaats AMSTERDAM De Amster damse politie heeft gistermid dag het stoffelijk overschot aangetroffen van een 22-jarige vrouw. De politie meent dat de vrouw door een misdrijf om het leven is gekomen. Het slachtoffer moet al een paar dagen geleden overleden zijn. De vrouw werd gevonden in de bosjes tegenover de be graafplaats op de Amsterdam se Spaarndammerdijk. De hond van een voorbijganger sloeg bij het passeren van de bosjes aan. BRINKMAN ANTWOORDT OP KAMERVRAGEN DEN HAAG Artsen hoeven niet ten koste van alles te proberen het leven te redden van ba- by's die tussen de 25 en 27 weken oud zijn. In ®1J] een aantal gevallen kun- nen te vroeg geboren ba by's louter een optimale en menswaardige verzor ging krijgen om een na tuurlijke dood de ster- Volgens minister Brinkman (WVC) gebeurt dit doorgaans ook in de Nederlandse zie kenhuizen. De affaire Leyen burg is volgens hem dan ook een uitzonderlijk incident. In dit Haagse ziekenhuis werd in april een baby van ver moedelijk 25 a 27 weken aan haar lot overgelaten, terwijl ze na een mislukte abortus tot ieders verbazing toch le vensvatbaar was gebleken. Het kind zou zelfs in een koelkast zijn gezet. Er loopt momenteel een gerechtelijk vooronderzoek naar aanlei ding van deze geruchtma kende zaak. De betrokken artsen is moord dan wel doodslag ten laste gelegd. Minister Brinkman ant woordde gisteren op vragen van kamerlid Leerling (RPF) dat deze affaire „niet repre sentatief" is voor de door gaans zeer zorgvuldige ma nier waarop in dit soort ge vallen wordt opgetreden. De minister wijst er wel op, dat bij te vroeg geboren kinderen zorgvuldig moet worden af gewogen waaruit de optimale verzorging moet bestaan. Daarbij dient het belang van het kind voorop te staan, het moet ook zonder ernstige ge breken of een blijvende han dicap kunnen leven. De grens van levensvatbaar heid ligt momenteel rond de 25 weken. Jongere baby's overlijden in veruit de mees te gevallen. Bij kinderen tus sen de 25 en 27 weken is de kans op ernstige gebreken of beschadigingen nog zeer groot. Deze kinderen kunnen tegenwoordig wel in leven worden gehouden, maar in overleg met de ouders moet worden bepaald of de artsen dat ook inderdaad zullen pro beren. In Nederland worden jaarlijks ongeveer driehon derd baby's geboren die jon ger zijn dan 27 weken. Onge veer de helft van hen kan overleven zonder gebreken. Brinkman erkende dat het aantal couveuses voor vroeg geboren baby's moet worden opgevoerd tot tweehonderd. Hij denkt niet dat dit aantal nog voor 1990 zal worden be reikt. Personeels- en finan cieringsproblemen zijn daar van de oorzaak. Academische Ziekenhuizen krijgen overi gens steeds meer verzoeken van regionale ziekenhuizen om te vroeg geboren kinde ren voor verzorging op te ne men. (Van onze parlementaire redactie) t( )EN HAAG Met hun wei- (ering de reeks amendemen- to en op de eerste versie van het ij egeerakkoord openbaar te oj naken geven CDA en VVD lijk van weinig zelfvertrou- fen. Het is buitengewoon ïerkwaardig dat ze zo over- reven geheimzinnig zijn. -)eze kritiek uit dr. P. Maas, irecteur van het Centrum [oor Parlementaire Geschie- inis van de Katholieke Uni- irsiteit van Nijmegen van- lag in de Volkskrant. Maas ïldt als specialist op het ge il van kabinetsformaties en :ft deze tussen 1959 en 1973 boekvorm beschreven. iAls de formatie in het geheim j erloopt kun je de Tweede 1 tamer ook wel achter geslo- en deuren laten vergaderen", ineent Maas. Hij verwerpt de weigering van CDA en VVD [evolg te geven aan het ver- oek van oppositieleider Wim ^Cok om alle relevante forma- iestukken openbaar te maken, j .Alle kiezers en in het bijzon- ii Ier die van CDA en VVD lebben er recht op te weten I loe die partijen hun belangen J lebben behartigd in de discus sie over het nieuwe kabinets beleid. Alleen met de amende menten in de hand kun je zien hoe CDA en VVD zich hebben doen gelden". Volgens Maas kan middels deze wijzigingsvoorstellen, die waar de regeringspartijen bui ten de grenzen van hun ver kiezingsprogramma zijn ge gaan. Dat geldt met name de aspecten van de legitimatie plicht en het jeugdwerkplan, twee zaken die in geen van beide programma's voorkwa men, maar niettemin wel een centrale plaats in het regeer akkoord innemen. Dr. Maas ziet de kwetsbaar heid van de VVD als voor naamste oorzaak voor het ge heimzinnige verloop van de formatie. „Als er iets voor de VVD dreigde mis te lopen, konden ze het niet over de band van de media spelen. Had Nijpels dat gedaan dan was hij onmiddellijk onderuit gehaald. Omdat de VVD niets zei, hoefde het CDA niet te re ageren. Dat had er geen be lang bij de vorming van een broos samenwerkingsverband te frustreren". DEN HELDER Harde wind heeft opnieuw voor enige vertra ging gezorgd bij de berging van het gif schip de Olaf op bijna 80 kilometer ten westen van Den Helder. De berges verwachten pas vandaag de laatste van de zestien dubbele kantelstroppen onder het schip door te trekken en aan te brengen in de takels van de „Taklift 4" en de „Hebe 3". Daarmee is de voor vandaag geplande kanteling van het schip verschoven naar morgen. Voor dat precisiewerk zijn de bergers echter afhankelijk van een rustige zee. Zowel het kantelen als het latere lichten van het schip geschiedt centimeter voor centimeter en flinke golfslag kan de vereiste stabiliteit van de drijvende bokken gemakkelijk teniet doen. De weersvooruitzichten zijn met een verwachte toe name van de westelijke wind in dat opzicht „niet onverdeeld unstig", aldus woordvoerder Schriel van Rijkswaterstaat, ijkswaterstaat heeft, mits aan een aantal voorwaarden wordt voldaan, toestemmming van zowel de havenautoriteiten in IJ- muiden als Rotterdam om de Olaf binnen te brengen. IJmuiden heeft volgens Schriel een lichte voorkeur in verband met de gunstiger ligging ten opzichte van de bergingslokatie (een ver schil van circa zeven uur varen). De definitieve aanlanding plaats zal echter pas op het laatste moment worden bepaald aan de hand van de toestand waarin de Olaf en zijn giftige lading zich dan bevinden. Maidenspeech Kamervoorzitter Dolman (rechts) en fractievoorzitter Kok van de PvdA leken zich gisteren in een lege Tweede Kamer alvast voor te bereiden op de gang van zaken rond de regeringsverklaring morgen. Tijdens het debat dat er op volgt houdt Kok zijn mai denspeech. Voorzover bekend is het nog niet eerder gebeurd dat een parlementariër zijn carrière aan het Binnenhof begint als fractieleider. Fractievoorzitter Voorhoeve van de VVD houdt voor de aanvang van de vergadering de tijd in de gaten. Rechts VVD-voorzitter Kamminga. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Mr. dr. Frits Bolkestein is giste ren gekozen tot tweede man van de VVD-fractie. Met twaalf tegen veertien stemmen versloeg hij drs. Loek Hermans in de strijd om het eerste vice-voorzit- terschap. Bolkestein wordt coördi nator sociaal- en finan- cieel-economische zaken, Buitenlands Zaken en De fensie. Hermans, die tot tweede vice-voorzitter ge kozen werd, gaat WVC, Onderwijs, Justitie, Bin nenlandse Zaken en Emancipatiebeleid coördi neren. Voorhoeve werd gisteren zoals verwacht voor de tweede maal ge kozen tot voorzitter van de VVD-fractie. Volgens ingewijden is de uit slag van de stemming opmer kelijk, omdat hieruit zou blij ken dat de VVD nog steeds een verdeeld huis is. De fractie zou bestaan uit twee kampen met elk een eigen aanvoerder: Bolkestein en Hermans. Eerst genoemde, ex-staatssecretaris van buitenlandse handel, was degene die op 22 mei, de dag na de verkiezingen, de stoot gaf tot de val van Nijpels. Bolkestein zei desgevraagd dat de fractie als eerste taak heeft het verdedigen van de belan gen van de 1,5 miljoen mensen die op de VVD hebben ge stemd. Maar onmiddellijk daarop volgt zijns inziens de plicht van de fractie zich con structief op te stellen tegen over het kabinet. „Alleen waar nodig zal er kritiek gele verd worden". In het tijdperk- Nijpels kwam het nogals eens tot ernstige botsingen tussen fractie en bewindslieden van de VVD. Gisteren bleek verder dat VVD en CDA niet bereid zijn in te gaan op het verzoek van PvdA-leider Kok om de eigen wijziginsgvoorstellen op het eerste concept-regeerakkoord van informateur De Koning openbaar te maken. Beide re geringsfracties menen dat de oppositie nu reeds de beschik king heeft over alle belangrij ke formatiestukken. Uit het verschil tussen het concept en het definitieve akkoord moet „voldoende" af te leiden zijn. De VVD-fractie verwees bo vendien naar haar verkie zingsprogramma, waarin de wensen van de liberalen staan opgesomd. ADVERTENTIE Onze unieke en zeer uitgebreide kollektie kar petten biedt u de kwaliteiten exclusiviteit, die u van Stoutenbeek mag verwachten. Werkelijk een overweldigende keuze. Handgeknoopt of geweveningeraffineerdgemêleerdetintenals parelgrijs, azuur, amber, nègre, sepia, zalm en crème. Maar ook woeste Berbers, double face handweef, verfijnde kamgarens, Marokkaan se, Indiase, Pakistaanse en origineel Perzische tapijten. U kunt uw kleed door ons exclusief laten ontwerpen wat betreft maat, kleurstel ling en poolhoogte. Ontdek de exclusieve visie van Stoutenbeek op wonen. NET'N TIKKELTJE EIGENZINNIGER Donderdag koopavond. Maandagochtend gesloten. Artifort Auping BanzBord Besouw Bulthaup Castle furniture Cor DeSede Fischbacher Duriet Gelderland Hülsta Castelijn Interlübke JAB. Kendix Koekoek Leolux Miller Montis Musterring M.I.D. Parade Pastoe Ploeg RolfBenz Saporiti I FRIEMELS Politie wil verplichte keuring van caravans APELDOORN De ver- keersgroep van de Rijkspolitie Apeldoorn bepleit een ver plichte jaarlijkse keuring voor caravans. Bij recente landelij ke controles bleek dat veertig tot zestig procent van de cara vans gebreken vertoonde. Bij tien tot vijftien procent waren de mankementen zelfs gevaar lijk. „Het ging dan om niet- werkende remmen, slechte koppelingen of versleten ban den aldus R. Berkhout, die de actie coördineert. De mankementen zijn meer dan eens het gevolg van onwe tendheid. Berkhot: „Zo'n cara van staat meestal zeker veertig weken per jaar stil. Maar stil stand is achteruitgang. Het ge wicht drukt veertig weken op hetzelfde punt. Ook de banden staan steeds op hetzelfde punt, daar krijg je dus een slijtvlak. Draaipunten en remmen gaan vastzitten. Op die manier slijt de wagen even hard als wan neer je er veertig weken mee zou rijden. Veel mensen weten dit echter niet". Gezien de bedroevende staat, waarin veel caravans verke ren, is een verplichte keuring dan ook dringend gewenst, al dus Berkhout. Voorlichting en acties op vrijwillige basis schieten tekort. „Bij vrijwillige keuringen zie je steeds weer dezelfde mensen, die toch al vrij goed materiaal hebben en de verkeersveiligheid heel se rieus opvatten. Hoewel zo'n controle vrij simpel is en dus niet al te duur hoeft te zijn, is er toch een grote groep die denkt: daarvan kan ik een paar biertjes extra kopen. Maar dan wordt het gevaar toch onderschat". In het voetspoor van honderdduizenden land genoten trekken onze verslaggevers er in deze vakantieweken in eigen land op uit. In deze ko lommen geven zij hun persoonlijke impressie van zomerse gebeurtenis sen die voor de lezer mo gelijk een tip kan bevat ten voor een dagje uit. Zo verdiepte Jan Bakker zich in de geschiedenis van bet landschap Wes- terwolde waar in de ri ant verbouwde huisjes van de landarbeiders te genwoordig soms meer „chic" woont dan in de langzaam vervallende boerenpaleizen van toen. Westerwolde: waar de 80-jarige oorlog begon Geen mooier land dan Wes terwolde. Behaaglijk ligt het uitgestrekt van Ter Apel tot (bijna) aan de Dollard en van de Veenkoloniën en 't Oldambt tot daar, waar over de grens het dal van de Ems begint. Want een landschap houdt niet op bij een lands grens. Westerwolde is ge worteld op hoge keileem- koppen vol grillige eiken en warrig hakhout en op schra le gronden met ruigten en door berken afgezoomde kronkelwegen. Daartussen door slingeren zich riviertjes als de Westerwoldse-, Mus sel-, en Ruiten-A, geflan keerd door weiden van vochtig groen, zompige me anders, akkers-vol granen, mais, bieten en bloeiende aardappelen met in de verte dorpjes onder rode en rieten daken. Westerwolde is een weelde rig land. Dat spreekt uit de oude buitenhuizen en boer derijen, omgeven door park achtige tuinen onder stoere eiken en melancholische beuken. Koeien achter een empire-gevel, graan in een schuur met Jugendstil-ele- menten. En daar tegenover de stulpjes, waarin aan het begin van deze eeuw nog landarbeiders leefden in ho righeid aan hun door geld zucht vaak nogal grillige meester. Nu woont er in die riant-verbouwde optrekjes soms meer „chic" dan in de langzaam vervallende boe renpaleizen van toen. Westerwolde is een land van rust en evenwicht. Een land om een dagje zwervend te mediteren. Over de sociale ontwikkelingen of over het vrij worden van de Neder landers en van hun land. In de zuidpunt van deze landstreek, op het landgoed Apell, stichtten de Reguliere Kanunniken van het Heilig Kruis (de „Kruisheren") in de tweede helft van de vijf tiende eeuw hun „Huis van het Nieuwe Licht". Daar bo den ze gastvrijheid aan land lopers, marskramers en zwervende huursoldaten, die zich een weg zochten door de gevaarlijke moerassen tussen Groningen, Drenthe en Westfalen. Hun klooster was een „streekcentrum" van zielzorg. Niet zoveel lan ger dan een eeuw. Toen voerden de graven Willem Lodewijk en Maurits van Nassau met harde hand de nieuwe religie in. De vre de in het afgelegen Wester wolde was al ernstig ver stoord. Want uitgerekend in Heiligerlee, aan de west grens van Westerwolde. hadden de graven Lodewijk en Adolf van Nassau op 23 mei 1568, de eerste slag te gen de legers van Spanje ge leverd. De aanvoerder van de Spanjaarden, Johan de Ligne, graaf van Aremberg, stadhouder van koning Phi lips voor de noordelijke ge westen, sneuvelde. Ook graaf Adolf was op raadsel achtige wijze „gebleven in Vriesland in de slag". De strijd bleef onbeslist en de soldaten konden geen buit halen. Ze weigerden daarom verder te vechten. Voor Westerwolde en het klooster ter Apell braken nog benarder tijden aan toen George Lalaing, graaf van Rennenberg, de stad Gro ningen aan koning Philips uitleverde. Op de Boeren- tange. noordelijk van Ter Apel, werd een fort ge bouwd. Dat trok krijgsvolk uit beide kampen aan, zoals een mestvaalt vliegen trekt. De prior kreeg patentbrie- vefi van de landvoogdes en van de staatse aanvoerders, die het convent op papier voor plundering vrijwaar den. Maar nadat de gravin- -weduwe Aremberg m 109Li een veilig heenkomen had gezocht, verlieten ook de monniken het klooster; in de nazomer van hetzelfde jaar werden ze in het Staatse Steen wijk gevangen geno men. Het klooster werd dooi de Staten in beslag genomen en aan de oude bestemming onttrokken. Tot 1637 was een deel ervan in gebruik als passantenhuis, dat tot 1614 beheerd werd door Jo hannes Emmen, die 30 jaar, prior geweest was. Aan die functie van „herberg" is het waarschijnlijk te danken dat het gebouwencomplex la ter in bezit van de stad Gro ningen op één vleugel na behouden bleef. Na een bezoek aan kruiden tuin, kloostergang, refter en priorskamer kan men er in de kerk met zijn gemetselde kruisribgewelf, gothisch oxaal en sedia, „sacraments huisje" en koorbanken zijn gedachten laten gaan bij Jo hannes Emmens grafsteen, die vertaald het op schrift draagt: „Op last van de senaat (Staten) heb ik het volk brood gegeven voor li chaam en ziel. Nu, aan hel eind van mijn arbeid, rust ik hier tevreden slechts met het hemels brood". Verder gaat de trip door Westerwolde. Naar Wedde. Daar ligt een „Huys" dat sinds zijn bouw, rond 1370, zeer bewogen tijden heeft beleefd. In 1561 ging het leen ervan over van Karei Schenck van Toutenburg op Johan de Ligne, graaf van Aremberg, die evenals zijn voorganger stadhouder was van de noordelijke gewes ten. Nadat Aremberg ge sneuveld was, werd de heer lijkheid Westerwolde van hieruit bestuurd door zijn weduwe, Margaretha. Het Huys te Wedde was toen een klein kasteel. Het was ge deeltelijk ommuurd en lag binnen aarden wallen, om ringd door een vierkante gracht In de hoeken van de wallen lagen vier vernuftige stenen geschutskelders, door aarde gedekt. Van daaruit kon een tamelijk kleine be- berg wilde dat Wedde neu traal bleef. Maar het Huys was een open huis voor de Spaanse koning. In 1576 had het een Staatse bezetting ge had, na de coup van Ren nenberg in 1580 was het korte tijd Spaans, werd he roverd maar kwam tot 1593 weer in Spaanse handen. In 1617 werd het Huys te Wedde, dat door stutten overeind werd gehouden, door Philips van Aremberg verkocht aan de koopman Willem van den Hove, die het aan de stad Groningen doorverkocht. Vijfenvijftig jaar later bulderde het ge schut van Bommenberend uit Munster weer voor Wed de. Sindsdien is de rust er weergekeerd. Het Huys is schitterend gerestaureerd de moeite van een wande ling door het omliggende park waard. JAN BAKKER

Leidse Courant | 1986 | | pagina 3