FBI rolt complot tegen Bouterse 011 Inkomensverschillen laatste tien jaar aanzienlijk kleiner Autoverkopen 13 procent gestegen ©Ik Reclameborden Nederland ontkent betrokkenheid Vrouw ontslagen die niet tegen rook kan )uders mgekomen ongen og zoek Bemanning Challenger wist van catastrofe Zeeuws-Vlaanderen zet raddraaiers op veerpont Dinsdag 29 juli 1986, 77e jaargang no. 23563 Uitgave Westerpers, behorende tot Sijtholl Pers. Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 11,2300 AA, tel.071-122244. Voor abonnementen: tel.071-313677. Giro 103003 Bank: Amro-Bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: I.KHallewas, Chef-redacteur: WimBuijteweg. Abonnementen: (incl.5% BTW) per maand f. 22,49 (aut.betaling),kwartaal f. 67,43, jaar f. 256,85. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071 -122248. Advertenties: (excl.5%BTW)f. 0,63 per mm, kleintjes f. 0,44 per mm. Losse: Perioden met zon maar in de avond een enkele regen- of onweersbui. Vannacht rond 13 en morgen ongeveer 25 gra den. Matige zuidwestelijke wind, rond windkracht 3. Zon op: 05.57; onder: 21.34. Schev. hoog water: 10.47 en 23.15; laag water: 5.23 en 18.38 uur. rouwelijke ambo's het kader van nieuwste film p Sylvester allone, die bin- nkort uitkomt, n in Rome idstrijden pddrukken pr vrouwen ge- juden. De win- ires kreeg een Is naar de VS. Isschien mag daar Stallone li de hand Ukken. Architecten Haags stadhuis mogen geen publiciteit zoeken DEN HAAG De zes architecten en daaraan ver bonden projectontwikkelaars die meedingen naar de opdracht voor de bouw van een nieuw stadhuis in Den Haag mogen voorlopig geen publiciteit zoeken. Alle voorlichting gaat via de gemeente 's-Gravenha- ge. „Interviews met architecten en de projectontwik kelaars zijn dus uit den boze", aldus een woordvoer der van de gemeente. De zes kandidaatbouwers hebben deze voorwaarde in de overeenkomst met het Haags gemeentebestuur morrend moeten accepteren. Zij liepen anders kans de opdracht te verspelen. Enkele kandidaten hadden al persconferenties voorbereid. Volgens de gemeente lijk woordvoerder is er geen sprake van censuur. „We willen alleen maar voorkomen dat er via de pu bliciteit oorlogjes worden gevoerd". Cheques-vissers in politiefuik GORINCHEM Twee Haagse mannen zijn in Go- rinchem betrapt toen zij pro beerden girocheques uit brie venbussen te vissen. Volgens de politie hebben de aangehouden K.A.A.T. (26) en R.L. (20) met valse giro pasjes al voor honderddui zenden guldens £eïnd op de postkantoren. Een van hen heeft bekend dat ze al sinds april met veel succes in di verse Zuidhollandse plaatsen rekeninghouders beet heb ben genomen. Eindelijk prijs voor olympisch kampioen uit 1936 reaan Sohn Kee-Chung, die in 1936 in Berlijn olympisch kampioen werd op de marathon, krijgt een halve eeuw na die prestatie eindelijk de toen beloofde prijs, een 2600jaar oude Griekse helm. Het lan ge wachten van de atleet op het aanden ken, dat indertijd niet werd uitgereikt om de Olympische amateurregels geen ge weld aan te doen' wordt op 17 augustus in West-Berlijn beloond. De helm ligt, met Sohn's naam erin gegraveerd, in een Westberlijns museum. De atleet kwam in 1936 op de 42,195 kilometer overigens voor Japan uit. Het Koreaanse schierei land was toentertijd een Japanse kolonie. NEW ORLEANS Agenten van de Ameri kaanse federale recher che FBI hebben veer tien huurlingen aange houden, die in staat van beschuldiging zijn ge steld wegens samen zwering tegen de Suri naamse regering. De veertien zouden van plan zijn geweest leden van de Surinaamse re gering te gijzelen. Afge luisterde telefoonge- prekken zouden wijzen op Nederlandse betrok kenheid bij dit complot tegen het bewind-Bou- terse. De leider van de huurlin gen beweert dat hij door de Nederlandse regering en door niet nader ge noemde Amerikaanse se natoren is benaderd om de staatsgreep uit te voeren. Het Nederlandse ministe rie van buitenlandse za ken wilde vanmorgen geen commentaar geven op de arrestaties „omdat er geen sprake is van Ne derlandse betrokkenheid". De woordvoerder volstond met een verwijzing naar de verklaring die gisteren in verband met het optre den van de ex-militair Brunswijk werd afgelegd. Die hield in dat Nederland „er nauwgezet op blijft toezien dat in ons land ac ties worden* georganiseerd die zijn gericht op de ge welddadige omverwerping van de regering van een andere staat": Ook het Su rinaamse verzet in Neder land tegen Bouterse ont kent iets met de samen zwering te maken te heb ben. Amerikaanse autoriteiten verklaarden dat de bende onder leiding stond van ene Tommy Denley, die met twaalf mannen op weg was naar een vlieg veld, waar een vliegtuig klaar stond om hem naar Suriname te brengen. El ders in de VS pakte de FBI die in de bende was geïnfiltreerd een veertiende verdachte op. Uit afgeluisterde telefoon gesprekken is gebleken dat de huurlingen zijn aangeworven door de in Amsterdam gevestigde Ansus-Stichting. Deze stichting wordt geleid door George Baker, die van morgen in tegenstelling tot zijn gewoonte niet in zijn Amsterdamse koffies hop is verschenen. Van Baker is bekend dat hij hoort tot een groep ide alistische Surinamers die al jaren mogelijkheden be studeert het regime van Bouterse met geweld te verjagen. Baker wordt ook genoemd in verband met handel in drugs en vrou wen. Voorzitter Tjon Akiet van de Surinaamse Bevrijdingsraad in Rotter dam zegt Baker wel te kennen en ook van het bestaan van diens stich ting te weten, maar ont kent dat de raad banden met Ansus onderhoudt. Pagina 5: Huurlingen wilden zich voordoen als bankiers Eindelijk regen in zuiden VS NEW YORK In de zuidelijke staten van de Verenigde Staten is het zondag na een droogtepe riode van bijna twee maanden ein delijk gaan regenen. De droogte heeft de boeren in de streek tot nu toe een strop van twee miljard dollar opgeleverd. Goeverneur Joe Frank Harris van de zwaar getroffen staat Georgia had de bevolking opge roepen in hun gebe den om regen te smeken. Uitgere kend op die dag werd Georgia, dat 47 dagen geen spa tje regen gezien had, getroffen door een zware storm met windvlagen van bijna 100 kilo meter per uur. Na de storm werd in de stad Columbus 6,3 centimeter regen gemeten, in andere delen van Georgia werd 7,6 centimeter regen bereikt. Puinhoop in Beiroet De christelijke gemeen schap in Oost-Beiroet heeft vandaag gerouwd voor de slachtoffers van een autobom, die gisteren het leven kostte aan 32 mensen. Voorts raakten bij deze explosie 140 mensen gewond en werden tiental len gebouwen vernield. Op de foto een beeld van de enorme ravage die de ont ploffing aanrichtte. Vrijwel zeker als vergelding voor de aanslag van gisteren ontplofte vanmorgen in een drukke winkelstraat in het islamitische, westelijke deel van Beiroet eveneens een autobom. GRONINGEN Omdat ze niet kan werken als haar col lega's roken, is de 36-jarige Stella Blankers uit Gieter veen ontslagen door haar werkgever, het regionaal zie kenfonds Groningen. De vrouw onderging aan beide ogen een hoornvliestrans plantatie, waarna ze last kreeg van rook. Ze verzocht daarom in een apart, rookvrij kamertje haar werk te mo gen doen, maar haar baas weigerde dat. Ook al vinden de bedrijfsarts en de oogspe cialist haar wens redelijk. Het regionaal ziekenfonds zegt dat ze per 1 september twee jaar achtereen voor honderd procent arbeidson geschikt is. Op basis van die regel in de cao zou ze mogen worden ontslagen. De vrouw is het daar evenwel niet mee eens. Ze wil een advocaat in de arm nemen om schade vergoeding dan wel smarte- geld te eisen. Ze zegt on- rechtvaardigd te zijn behan deld en er de afgelopen jaren zowel lichamelijk als geeste lijk sterk op achteruit te zijn gegaan. JERDE In West-Noorwe- ;n kammen dertig militairen voet en een helicopterbe- lanning nog steeds de on- ergbergzame streek bij Gjer- af op zoek naar het door in lawine getroffen echtpaar an der Kamp uit Lutten bij ardenberg. Het wordt uitge- oten geacht dat het tweetal og in leven is. De politie ond gisteren al het stoffelijk verschot van hun 16-jarige ion Frank van der Kamp. et slachtoffer lag bij de glets- r Jostedalsbreen, ongeveer 50 kilometer ten noordoosten an Bergen. Een andere zoon an het gezin Van der Kamp Vas in Nederland gebleven. te Noren hebben ook een heli- opter ingezet bij hun speur- ocht naar het verongelukte chtpaar Van der Kamp. (ADVERTENTIE) AUTOVERHUUR F.PRANOEM Verhuur van luxe auto's en per- sonenbusjes vanaf 30.- p.dag. GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BIJ UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS,MUZIEK THEATER, RECREATIE,EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA LEIDEN Over een lan gere periode bezien zijn de inkomensverschillen onder de werknemers aanzienlijk kleiner gewor den. De gemiddelde inko mens van de verschillen de beroepsbeoefenaars zijn naar elkaar toege groeid. De ongelijkheid van inkomen in de vrije beroepen is echter nog steeds groot. Dit blijkt uit een studie van P. Hermkens van de faculteit der sociale wetenschappen van de Rijksuniversiteit in Utrecht, die gisteren op een internatio nale conferentie over sociale rechtvaardigheid in Leiden werd gepresenteerd. Uit onderzoek komt naar vo ren dat de inkomensongelijk heid tussen de lager en hoger betaalden het laatste decen nium bruto gezien weliswaar is toegenomen, maar na aftrek van de belasting blijkt de situ atie geheel anders te liggen. Wanneer de netto inkomens met elkaar worden vergeleken is de ongelijkheid minder ge worden. Het inkomen van de laagstbetaalde werknemers met drie kinderen nam met 29 procent toe, terwijl het inko men van een werknemer met een gelijk aantal kinderen in de hoogstgemeten salarisklasse (twee maal modaal) met 21 procent steeg. De inkomensontwikkeling bij ambtenaren geeft echter een geheel ander beeld te zien. Daar is zelfs de ongelijkheid in bruto salarissen kleiner ge worden. Het inkomen van de laagstbetaalde employé steeg met 22 procent, terwijl het sa laris van de hogere ambtenaar (twee maal modaal) niet meer dan elf procent omhoog ging. Wanneer men de netto inkom sten van de laagstbetaalde ambtenaar met die van de ho gere ambtenaar (elk met drie kinderen) vergelijkt, blijkt dat de eerste thans 21,5 procent meer in handen heeft dan tien jaar geleden. Zijn beter betaal de collega zag zijn inkomen in dezelfde periode met slechts tien procent toenemen. Een belangrijk thema op de twee dagen durende conferen tie is volgens de twee Leidse onderzoekers de sociale zeker heid. Deze gaat thans snel ach teruit. Dit uit zich in het oor deel en het gedrag van de mensen zonder eigen inko men, die afhankelijk zijn van een sociale uitkering. „De gro te vraag is tot hoe ver de over heid kan gaan met korten op de sociale uitkeringen. Waar ligt de grens van aanvaarding door de bevolking van de aan tasting van het sociale zeker heidsstelsel?", aldus Steensma. AMSTERDAM Het aantal autoverkopen in Nederland is in het eerste half jaar van 1986 met ruim dertien procent ge stegen ten opzichte van de eer ste zes maanden van 1985. Van januari tot en met juni 1986 werden 42.354 auto's meer verkocht dan in diezelfde pe riode vorig jaar. In de eerste helft van dit jaar werden in totaal 349.550 auto's verkocht. In de eerste zes maanden van 1985 waren dat er 307.196. De grootste stijging deed zich voor bij Peugeot- /Talbot (van 15.222 tot 21.138). Andere automerken waarvan het aantal verkopen steeg wa ren onder andere Opel (57.185 naar 59.794), Ford (van 36.768 naar 38.706), Fiat (van 17.955 naar 22.506), Citroën (van 15.066 naar 19.356) en Volks wagen (van 28.452 naar 32.159). Een daling van het aantal ver kochte auto's was te zien bij onder andere Renault (van 19.276 naar 18.460), BMW (van 8.464 naar 8.204) en Seat (van 4.160 naar 2.771). WASHINGTON Uit nieuw onderzoek is gebleken dat ze ker enkele van de zeven inzittenden van het Amerikaanse ruimteveer Challenger wisten dat er iets misging tijdens hun vlucht op 28 januari. Bij het nauwkeurig afluisteren van de cockpitrecorder, die op de bodem van de oceaan is terug gevonden, hebben experts vastgesteld dat co-piloot Michael Smith „Ooooh, ooooh" riep, wat er op duidt dat hij doorhad wat voor ramp zich ging afspelen. De bemanning van het ruimteveer kwam om het leven, toen het toestel kort na de lancering als een enorme vuurbal uiteenspatte. Onderzoek heeft ook uitgewezen dat vier van de zeven inzittenden hun zuurstofmasker te voorschijn hadden gehaald, en dat zeker drie van hen het opgezet hadden. OOSTBURG De politie zet vakantiehoudende raddraaiers Zeeuws-Vlaanderen uit. De raddraaiers worden onder bege leiding van de politie op de veerpont van Breskens naar Vlissingen gezet. Dit strenge uitzettingsbeleid heeft een gun stige uitwerking op het vakantiegedrag van de duizenden jonge vakantievierders, aldus de politie. Men plaatst jongeren die zich misdragen bovendien op een zwarte lijst, zodat zij nergens meer terecht kunnen. De politie van Katwijk heeft de opdracht alle recla meborden, die overal in dit dorp aan zee zijn opge hangen, niet alleen goed te lezen, maar vervolgens ook op hun legaliteit te controleren. Er komen na melijk steeds meer aankondigingen voor, waarvoor geen gemeentelijke vergunning is afgegeven. Daar wil men in Katwijk nu eens wat tegen gaan doen. Een illegaal bord met de tekst „Lees de Leidse Courant zullen de agenten in Katwijk echter te vergeefs zoeken. Alle Katwijkers weten immers, dat zij voor een soortgelijke tekst in dit hoekje op de voorpagina van hun regionale krant moeten zijn. De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Voorletters; Adres: Postcode/plaats: Telefoon (vöor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. N B. Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor- Ceidóe Soincwit

Leidse Courant | 1986 | | pagina 1