w ft sik SsisijlyssPisRM verzet tegen Bouterse EXPLOSIE BEIROET EIST 32 LEVENS Paal ANDIJVIE EN UNDERTARTAAR Hassan geen voorzitter neer van [Arabische Liga Centrales ANWB en SOS in staat van alarm reldroof via Jinnel mislukt Restauratie Panorama Mesdag kost miljoenen Gorbatsjov wil troepen uit Afghanistan terugtrekken Maandag 28 juli 1986, 77e jaargang no. 23562 Uitgave Westerpers. behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden. Postbus 112300 AA, tel.071 -122244. Voor abonnementen: tel.071:313677. Giro 103003 Bank: Amro-Bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: IJ.Hallewas, Chef-redacteur: Wim Bui|teweg. Abonnementen: (incl.5% BTW) per maand f. 22.49 (aut.betaling).kwarlaal f. 67.43, jaar f. 256,85. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071-122248. Advertenties: (excl.5%BTW)f. 0,63 per mm. kleintjes f. 0,44permm. Losse nummers f. 1,10. Half tot zwaar bewolkt en en kele regen- of onweersbuien. Vannacht omstreeks 17, mor gen ongeveer 22 graden. Mati ge wind draaiend van zuid naar west. Zon op: 05.56; onder: 21.35. Schev. hoog water: 9.51 en 22.08; laag water: 5.16 en 17.56 uur. ichtballon m gigantische luchtballon in de vorm van de Ja- |jjjj|se Kinkakuju ofwel de Gouden Tempel dreef dit ikeinde boven Tokio. Het gevaarte is 26 meter I g en 15 meter breed. De ballon werd bestuurd <r de Amerikaanse ingenieur Malcolm Forbes, rzitter van het gelijknamige zakenblad en tevens npjfêatieleider van de Forbes' Vriendschaps Toer, momenteel door Japan trekt. ME De politie van Rome heeft gisteren zes be- jderde mannen gearresteerd die waren opgedo- DE i uit het riool. Het zestal bleek al wekenlang tun- TIJD te graven die moesten leiden naar de kluis van districtspostkantoor. Op het moment van hun 14 ïstatie waren de voorgenomen inbrekers de kel- 05). van het postkantoor tot op enkele centimeters ^NQaderd. Volgens de Italiaanse televisie zou de roof lfl0 grootste in de geschiedenis van het land zijn ge- »st. De inhoud van de kluis vertegenwoordigt een irde van meer dan 165 miljoen gulden. DOI— BEIROET In het christelijke, oostelijke stadsdeel van de Libanese hoofdstad Beiroet is vanmorgen tijdens het spitsuur een met explo sieven geladen auto tot ontploffing gebracht in een dichtbevolkte woonwijk. Er zijn tenminste 32 mensen om het leven gekomen en 140 ge wonden gevallen. Er zouden zich nog zeker ze ven mensen onder het puin bevinden. Ploegen van de burgerbescherming, brandweerwagens en ambulances spoedden zich naar Ein Rum- maneh, de wijk waar de ontploffing zich voor deed. Via christelijke radiostations werd drin gend om bloeddonors gevraagd. Volgens de chef van de burgerbescherming, Elie Hnein, werd de ontploffing veroorzaakt door een met 200 kilogram explosieven geladen auto. Zeven flatgebouwen staan in brand. Veel bewoners zijn ingesloten door het vuur. Het is de zevende keer dit jaar dat een autobom tot ontploffing werd gebracht in het oostelijk deel van Beiroet. Bij de zes vorige aanslagen vielen 66 doden en 440 gewonden. Volgens christelijke zegslieden waren de aanslagen het werk van de Syrische geheime dienst, die daarmee de president van Libanon, Gemayel, tot aftreden wil dwingen. Syrië heeft deze beschuldigingen ontkend. Bioscoopbezoeker neergestoken DEN HAAG Een 27-jarige man is afge lopen nacht voor de Cineac op het Buiten hof in Den Haag door twee mede-bio scoopbezoekers neergestoken, nadat hij tij dens de voorstelling enkele opmerkingen had gemaakt over het gedrag van de man nen. Het tweetal zat in het theater achter het slachtoffer en zijn vriendin en legde con stant de benen op de rugleuning. Enkele verzoeken om hiermee op te houden wer den genegeerd. Toen de man na de voor stelling de bioscoop uitliep, werd hij ge schopt, geslagen en in de buik gestoken. Het slachtoffer is in het Westeinde Zie kenhuis aan zijn verwondingen geope reerd. Zijn toestand is zeer ernstig. Van de daders ontbreekt elk spoor. HAAKMAT: ACTIE ERNSTIGE BEDREIGING VOOR REGIME DEN HAAG/PARAMA RIBO Ronny Bruns- wijk, de opstandige Suri naamse ex-militair, die vorige week twee militai re posten overviel en twaalf militairen gevan gen nam, heeft opgeroe pen tot verzet tegen het „corrupte en misdadige regime-Bouterse". De twee belangrijkste media in Suriname, de Surinaamse televisiestichting en het och tendblad De Ware Tijd, heb ben het in scherpe bewoordin gen gestelde communiqué van Brunswijk integraal meegeno men. In het televisiejournaal werd het communiqué helemaal voorgelezen. De Ware Tijd bracht het vrijwel onverkort onder een grote kop op de voorpagina. In de verklaring, die zaterdag door Veronica's actualiteiten programma Nieuwslijn uitge zonden werd, stelt Brunswijk dat de militairen zich in de ka zerne moeten terugtrekken en de politiek aan burgers moeten overlaten. Brunswijk zegt dat hij streeft naar „een duurzaam herstel van de democratische rechtsstaat". Brunswijk, die zich schuil houdt in zijn geboortedorp Moengo Tapoe, heeft in 't ver leden overvallen gepleegd op konvooien, die onderweg wa ren naar de militairen in Para maribo. Hij verdeelde de buit gemaakte goederen als een „moderne Robin Hood" onder zijn dorpsgenoten. In de Nieuwslijn-uitzending verklaarde de Amsterdamse advocaat André Haakmat, voormalig vice-premier van Suriname, dat Brunswijk over een aanhang van 400 tot 600 mannen beschikt. Haakmat noemde de actie van Brunswijk een ernstige bedrei ging voor het militaire regime in Paramaribo „omdat het wordt bedreigd daar waar het dacht heel sterk te zijn, na- menlijk in zijn greep op het le ger". Een vooraanstaande Suri naamse militair heeft Neder land ervan beschuldigd Bruns wijk geholpen te hebben Ne derland binnen te komen, waarschijnlijk om steun te krijgen. „Het is ons bekend dat Bruns wijk in Europa was met mede werking van de autoriteiten, anders kom je Nederland niet binnen", zo heeft de eerste-lui- tenant Laurens Neede gisteren gezegd. Volgens Neede is het communique opgesteld door Haakmat, en niet door Bruns wijk. (ADVERTENTIE) ;is!lke maandagen dinsdag J lebben we groente en vlees n de aanbieding Andijvie, Qv <iio Zf O Rundertartaar, C. QO 500 g .ands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. IAROKKAANSE KONING WIL JEEN„OBSTAKEL" VORMEN kBAT Koning Hassan van Marokko heeft het orzitterschap van de abische Liga neerge- »d. Zijn besluit is een volg van de afkeurende acties in een deel van de rabische wereld op de itmoeting die de vorst gelopen week in Ifrane id met de Israëlische «mier Shimon Peres, it is gisteren officieel be- ;nd ge maakt door het arokkaanse persbureau ÊlAP. et deze stap zegt Hassan te illen voorkomen dat Marok- I, als voorzitter en als gast- nd, een obstakel vormt voor !t houden van een nieuwe rabische topconferentie, die nnenkort wordt gehouden, st bezoek door de Ameri- lanse vice-president George ishaan aan drie landen in t Midden-Oosten, dat giste- n is begonnen, is een uiting van de Amerikaanse wens weer greep te krijgen op het vredesproces. De VS willen in spelen op „de dynamiek die is ontstaan na de historische ont moeting van Ifrane". Dit me nen waarnemers in Jeruzalem. Na Israël zal Bush bezoeken brengen aan Jordanië en Egypte. Bush is overigens niet van plan met koning Hassan van Marokko te gaan praten. Het Israëlische coalitiekabinet heeft gisteren ingestemd met de toezegging van premier Shimon Peres aan koning Has san, dat Israël de bezette wes telijke Jordaanoever en de Ga- zastrook niet zal inlijven en zal streven naar een dialoog met de Palestijnen. In een in terview met het socialistische Israëlische blad „Davar" be vestigde de Marokkaanse mi nister van staat Mulla Ahmed Alaoui dat Peres aan koning Hassan een document heeft voorgelegd „waarin Israël be looft de bezette gebieden niet te zullen annexeren". Pag 4: VS willen opnieuw rol in vrede Midden-Oosten DEN HAAG Éénderde van de Nederlanders die dit jaar per auto hun zo mervakantie doorbrengen in het buitenland, is dit weekeinde thuisgekomen. En dat hebben ze bij de alarmcentrales van de ANWB en van SOS gewe ten. Een topdrukte zorgde voor een enorme belasting van de telefoonlijnen vooral bij de ANWB in Den Haag en het Franse steunpunt Lyon en het hulpverlenend personeel. Mede als gevolg van onge lukken kwamen zaterdag in Duitsland files voor van tachtig kilometer. „En ook de twee volgende weekeinden verwachten we nog veel drukte", al dus de heer Verweij van de ANWB-alarmcentrale in Den Haag. De afgelopen week moest de ANWB 164 Nederlanders op halen tegen 119 in dezelfde pe riode vorig jaar. Dit keer geen 171 auto's, maar 632 die moes ten worden gerepatrieerd. In totaal 146 Nederlandse auto's raakten total loss (was 97). De ANWB stuurde 79 keer (was 49) een chauffeur om gezinnen met hun auto terug naar Ne derland rijden, omdat de be stuurder was uitgevallen. Het aantal beschikbaar gestelde huurauto's verdubbelde: van 95 naar 200. Het aantal oproepen dat de ANWB de afgelopen week heeft moeten plaatsen bedroeg 385 tegen 196 in dezelfde pe riode vorig jaar. „Dat aantal loopt uit de hand", meent Ver weij, „maar we hebben het nog wel in de hand". Hij durft die enorme stijging van het aantal „spoorloze" vakantie gangers niet zonder meer te wijten aan het 25 tot 40 pro cent grotere aantal autovakan ties. Hij: „Meer mensen weten de ANWB te vinden voor het plaatsen van een oproep, nadat we in juni via een actie extra de aandacht op die servicemo gelijkheid hebben gevestigd". Een Nederlandse bus op terugreis naar Herveld brandde in Zwit serland helemaal uit. Van de 49 Nederlandse toeristen raakte niemand gewond. In dit geval hoefde geen enkele alarmcentrale in actie te komen. Het getroffen busbedrijf had vlak in de buurt nog een lege bus rijden. In de boeien... DEN HAAG Bij een in braak in een dumpzaak aan de Boekhorststraat in Den Haag is een 25-jarige Hage naar zaterdagavond op heter daad door de eigenaar be trapt. De winkelier sloeg de inbreker direct in de hand boeien, die als koopwaar in zijn zaak lagen. Op het mo ment van zijn overmeestering had de Hagenaar de hele vi trine al leeggehaald. Hierin lagen messen en luchtdruk pistolen. Door het optreden van de eigenaar kon de poli tie de dader betrekkelijk snel afvoeren. De goed van pas gekomen handboeien liggen inmiddels weer voor een zacht prijsje in de etalage. Weer nieuw wereldrecord paalzitten Zes volhouders hebben het wereldrecord paalzitten gister middag in Noordwijkerhout gebroken en op 104 uur ge bracht. Het oude record van 103 uur en 45 minuten was on langs in Vinkeveen gevestigd. Nico Bouwmeester werd gis termiddag onder het toeziend oog van duizenden toeschou wers als laatste van het zegevierende zestal van zijn paal ge haald. Pag 6: „Je gaat helemaal over de rooie om niks" DEN HAAG Het uit 1881 daterende Panorama Mes dag in Den Haag is hard aan restauratie toe. Dit zes ton wegende kunstwerk van schilder W.H. Mesdag, dat het vissersdorp Scheveningen van een eeuw geleden in beeld brengt, dreigt te scheuren. Om dit te voorkomen moet binnen een paar maanden al begon nen worden met het herstel. Volgens voorlopige berekeningen gaat dat drie a drie en een half miljoen gulden kosten. Via inza melingsacties wil het particuliere museum Panorama Mesdag proberen aan dit geld te komen. Overigens is het cirkelronde doek met een oppervlakte van 1680 vierkante meter in 1976 nog volledig gerestaureerd. De verantwoordelijke schilderijrestaura teur Nico van Bohemen liet toen na afloop van de werkzaamhe den weten dat „het doek zeker voor een halve eeuw geen ingrij pend onderhoud meer nodig heeft". Nauwelijks tien jaar later zijn deze woorden al gelogenstraft. Even paniek in slotrit van Tour PARIJS Als door alle sterren van de 73e Tour voorspeld, bracht het slot- weekeinde geen schokken in het algemeen klassement meer te weeg. Gisteren was er alleen een ogenblik van paniek. Na 181 kilometer van de 255 deed zich in de afdaling van de Cote de Saint-Remy een massale val partij voor. De hypernerveu ze Greg Lemond lag ook in de grote kluwen. Bernard Hinault bracht red ding en opluchting. De berg koning verzamelde onmid dellijk alle ploeggenoten om zich heen, hield halt en vormde vervolgens een snel trein om de gele-truidrager terug te brengen in het pelo ton. Twee uur later kon de eerste Amerikaanse Tour winnaar een traantje weg pinken bij het horen van zijn volkslied. Jan Janssen (46), in 1968 Ne derlands eerste Tourwin naar, over de Nederlandse malaise: „Nederland heeft een gouden periode achter de rug. Het is nu wat min der. Of het ooit weer zo goed komt, betwijfel ik. Als straks die Amerikanen met hun sponsors komen aanzetten, kan Nederland met zijn klei ne ploegjes wel op het dak gaan zitten". „Ik had", vervolgt Janssen, „in mijn tijd de drang om te rijden tot ik er bij neerviel. Ik kreeg een contract van 2100 Belgische franken, 140 gulden, per maand. Als ik geen uitslagen reed, had mijn gezin geen eten. De renners van tegenwoordig hebben geen honger, zoals ik die had". „Ik help", besluit Janssen, „nu Adri van der Poel een beetje voor zijn nieuwe con tract. Nu ik zie wat er aan renners betaald wordt, kan ik wel janken dat ik 25 jaar te vroeg geboren ben". Bernard Hinault (links) schudt Urs Zimmermann de hand, ter wijl Greg Lemond geamuseerd toekijkt. Het drietal was het toptrio uit deze Tour. Verder onder meer in Sporttribune: Verliezer rijdt voorop Hoog spel Italië werpt vrucht af Dubbelslag Bontempi Zonnige zomer voor zeilploegen Ballesteros schrijft geschiedenis Stug Quick Boys maakt het FC Den Haag moeilijk Jan-Willem Lugthart wint „Noordwijk" MOSKOU Sovjetleider Michael Gorbatsjov heeft vandaag gezegd dat de Sovjet-Unie voor het einde van het jaar zes regimenten uit Afghanistan zal terugtrekken. In een via de Russische televisie uitgezonden rede vanuit Wladivostok zei hij dat drie luchtafweerregimenten, twee mobiele regimen ten en een pantserregiment zullen terugkeren. Om hoeveel manschappen het ging werd niet vermeld. Door dit initiatief wil de Sovjet-Unie proberen een politieke regeling inzake Afghanistan te versnellen en daartoe nieuwe impulsen te ge ven, aldus Gorbatsjov. Doizenden toeschouwers waren er gisteren getuige van, hoe in Noordwijkerhout zes paalzitters, stram en stijf als ze na die prestatie waren, hun onge makkelijke zetels konden verlaten. Met hun „zit" wisten zij een record - 103 uur en 30 minuten - te breken. Heel wat deelnemers om hen heen waren tegen die tijd eerst in slaap en/of in het water ge vallen. Hoe alles precies verlopen is leest u van daag in de Leidse Courant. Dat staat als een paal boven water. De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Voorletters: Adres: Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. N B. Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd. £cidóc (Sowuvnt

Leidse Courant | 1986 | | pagina 1