Severiano Ballesteros schrijft geschiedenis SOLLY DOET BOYCOT SNEL VERGETEN Creetower verrast IfVangelista springt 8,24 Mexicaan Tazzer de sterkste in Grote Prijs van Twente PORTTRIBUIME V bal^RLE De Italiaanse verspringer Giovanni Evangelista Ikaifde gisteren voor het gesprek van de dag bij wedstrijden in versla. Hij zorgde met een afstand van 8,24 meter voor een ver- vcfring van het Italiaanse record. De verrichting van de Poolse ?1 vte Bulakowska mocht er overigens ook zijn. Zij flopte over -s v meter en bleef daarmee de oud-Olymisch kampioene Sara kinjeoni twee centimeter de baas. 00 JWestduitser Marc Odenthal won het kogelslingeren met een V 9e afstand van 74,28 meter. Zijn landgenoot Rolf Danneberg, inaar van Olympisch goud in Los Angeles bij het discuswer- "^ri, verraste bij een ontmoeting in Dingolfing. Hij profiteerde S"de sterke tegenwind en wierp de schijf 66,16 meter van zich ^Tlarineberg bleef daarmee maar 44 centimeter onder de pres te die hem twee jaar geleden de Olympische titel opleverde, terwerper Klaus Tafelmeier kwam gesteund door de wind tot 18 meter. Philippe Collet, die onlangs in Parijs met de pols- q Ti nog 5,85 meter haalde, bleef nu op 5,50 steken. De Bulgaar ®nas Tarev ging over 5,60. £eidóc(3omant MAANDAG 28IUU 1986 PAGINA 13 GEESTEREN De komst van de Mexicaanse WK-equi- pe naar het internationale con cours hippique van Geesteren pakte goed uit. De twaalfde Grote Prijs van Twente werd een prooi voor de 34-jarige projectontwikkelaar Gerardo Tazzer uit Mexico-staa. Met zijn pas 7-jarige in Argentinië gefokte Puntero bleef de Mexicaan de volledige concur rentie de baas. Puntero, een paard waarvoor Tazzer al een bedrag van 400.000 dollar ge boden heeft gekregen („maar ik verkoop hem voor geen goud") bleef als enige foutloos in de barrage waarvoor zich vijf combinaties plaatsten. Franke Sloothaak met Far mer, Geoff Luckett met Radi us en de verrassende nummer vier Wiljan Laarakkers uit Ot- tersum met Up te Date tilden alleen een balk uit de lepels. Wout Jan van der Schans en Olympic Treffer moesten met een weigering en een spring- fout genoegen nemen met de vijfde plaats. Voor de Nederlandse deelne mers redde de jeugd het con cours in Geesteren. Ook Piet Raymakers met Jogger (ze vende) en Ans Rauweler met Olympic Dominca (negende) nestelden zich bij de eerste tien in het klassement waarin als laatste ook Rob Ehrens voorkwam. De weg naar de top zal echter ook voor de jon ge garde lang zijn als Neder land volhardt in het verkopen van zijn beste paarden. Het eindstation zal in dat geval vermoedelijk zelfs nooit be reikt worden. Nu staat de transfer van Dechinto naar Amerika weer voor de deur al houdt eigenaar Henk Nooren vol dat er nog niets beslist is. Erik van der Vleuten moet wel degelijk met het afscheid van de voormalige Opstalan, nog maar amper terug uit Ja pan, rekening houden. Sinds 1 juni met de toppaarden van Nooren aan het werk, begint Van der Vleuten net aan de paarden wennen, maar de vreugde lijkt nu al van korte duur. Wiljan Laarakkers is in elk geval van plan een uitzon dering op de Nederlandse re gel te vormen. De 25-jarige ruiter uit Ottersum beseft in Up to Date een beestje van hoge kwaliteit te bezitten. „Als ik hem verkoop, krijg ik nooit zoiets weer, want deze springt echt alles. Al train ik ander halve maand niet met hem, als het moet vliegt hij weer overal overheen". Laarakkers hoopt op deelneming aan het CHIO van Rotterdam, wat hij na het CSI van Geesteren als zeker mag beschouwen. De paarden van Wout Jan van der Schans en Ans Rouweler liggen vast bij de stichting Het Nederlands Olympiade Paard en wat die viervoeters betreft, is er voor alsnog geen grote reden tot on gerustheid. De impulsen van Tjerk Westerterp en Leon Melchior en de beslissing van Jan Maathuis Albert Voorn paarden van hoog kaliber ter beschikking stellen, moeten de vaderlandse springtop weer wat dichter in de buurt van de wereldelite brengen. )ORDWIJK Severia- Ballesteros heeft de af- ,open dagen bij het In- nationaal Open golf- npioenschap van Ne land een stukje ge- iedenis geschreven. ?t alleen veroverde de anjaard met een straat- igte voorsprong (acht ■Agen) op landgenoot jHj]sé Rivero z'n vijfde titel mt zeven weken, met het iargaarde prijzengeld van 2|rid de 90.000 gulden JJerschreed hij vooral de "agische grens van één 0jljoen Engelse ponden, afgelopen tien jaar ver- lard in Europese toer- tuiooien. En omdat Balles- a<jos in de Verenigde Sta- e,h al eerder meer dan tfki miljoen dollar op zijn jnkrekening mocht bij schrijven, werd hij de eer- eqe golfprofessional met s fn dergelijke staat van ;ejenst. lllesteros kende in Noord- jk. waar de slotdag gisteren I de valreep toch nog een zo- ws tintje kreeg, amper con- rrentie. Bernhard Langer [rtelde zaterdagavond op de festduitse televisie nog eens irom hij een korte pauze eft ingelast. Titelverdediger aham Marsh nam gisteren Marshalls houden hun namaak-cricketbat op om aan te geven dat de toeschouwers rustig moeten zijn. weliswaar afscheid met een knappe score van 69 (drie on der par), maar had zijn kansen op een derde achtereenvolgen de zege op de fraaie duinbaan vrijdag en zaterdag al tot een minimum zien slinken. De overige „belagers" bleken voor 's werelds nummer één geen serieus obstakel. Ballesteros zegevierde met een onaantast baar machtsvertoon, maakte met een serie van respectieve lijk 69, 63 (vrijdag over slechts zestien holes), 71 en 68 ook verreweg de meest constante indruk van de in totaal 130 deelnemers. En bleef ten slotte negen slagen onder het door de „mollen-aktie" in de nacht van donderdag op vrijdag van 288 tot 280 gedevalueerde baangemiddelde. Oogde de 30-jarige Bask echter in het begin van het toernooi redelijk ontspannen, gaande weg verdween de (glim)lach steeds vaker van zijn gezicht en werd Ballesteros hoe langer hoe prikkelbaarder. Opdringe rige fotografen, soms inder daad wat te luidruchtig pu bliek en niet in de laatste plaats zijn eigen caddie moes ten het dan ook meermalen ontgelden. Ook in zijn com mentaren na afloop van elke ronde was Ballesteros niet echt mededeelzaam en om te zeg gen dat hij zich in Noordwijk qua publiciteit goed verkocht, nou nee. Verzoeken om hand tekeningen werden in het ge heel niet of slechts met een ui terst zuur gezicht beantwoord en Ballesteros had de afgelo pen dagen dan ook bijzonder veel weg van een verwend kind. Ballesteros heeft dan ook re centelijk een vermoeiend pro gramma van toernooien, de monstraties en veel reizen achter de rug. De paar dagen rust die hij neemt alvorens eind deze week aan het Ame rikaanse PGA-kampioenschap te beginnen, zullen dan ook beslist aan hem zijn besteed. Al hoeft heus niemand enig medelijden met hem te heb ben, want Ballesteros kan zich gerust een riante vakantie per mitteren. De stress was hem echter duidelijk aan te zien. Mopperen op te lang durende rondjes deed hij om de haver klap en echt blij reageerde hij pas toen hij gistermiddag na iets minder dan vier uur de laatste bal sloeg. Na de prijs uitreiking voor de verande ring nu eens niet door een wat oververmoeide Prins Bern hard, maar door de hoofdspon sor verricht repte hij zich in allerijl naar Schiphol om nog op tijd het vliegtuig te kunnen halen. „Speedy Gon zales", noemde Jan-Willem Verloop, de voorzitter van de Nederlandse Golf Federatie, Severiano Ballesteros in actie in de bunker op weg naar de zege in Noordwijk. de Spaanse vedette liefkozend. In zijn dankwoord had Seve Ballesteros overigens geen woord van kritiek op het hele gebeuren, want zo hoort dat nu eenmaal in de edele golf- sport Hij was plotseling zelfs weer, voor heel even, de vriendelijkheid zelve: „Ik heb tien jaar geleden hier in Ne derland mijn eerste grote in ternationale toernooi gewon nen, toen overigens ook met acht slagen voorsprong op mijn naaste concurrent. Na tuurlijk heb ik het dan ook hier in Nederland goed naar m'n zin". Problemen De organisatie in Noordwijk was ook al reuze blij met het welslagen van het, inclusief de Pro-Am, vijfdaagse evene ment. „President" Verloop noemde in één heel lange adem alle sponsors nog maar eens op, want die kregen als vanzelfsprekend alle voor rang. Dat de nog immer toene mende populariteit van de golfsport echter ook bedenkin gen met zich meebrengt, schijnt de Golffederatie niet of nauwelijks te (willen) besef fen. Ondanks de zestien tussen parkeerweiland en ingang continu rijdende pendelbusjes ontstond een welhaast onaf zienbare file rond de Noord- wijkse golfclub. Het is maar te hopen dat volgend jaar in Hil versum dergelijke, toch niet onbelangrijke faciliteiten wat beter geregeld zullen zijn. Golf lijkt namelijk een beetje uit z'n voegen te gaan barsten en waarschuwen is immer nog beter dan genezen. Ondanks de goede publieke belangstel ling en het fraaie golf van Seve Ballesteros, dient men beslist niet de ogen te sluiten voor andere zaken die veel be ter geregeld zullen moeten worden, willen in de toekomst de moeilijkheden zich niet nog hoger opstapelen. Een feit dat zowel de plaatselijke als de overkoepelende organisatie zich mag aantrekken. DICK KIERS Weer hoop voor volleyballers ROZENBURG De in- terlandserie tegen Brazilië heeft het Nederlands vol leybalteam de hoop gege ven op veel betere tijden. Tegen de nummer twee van de wereld kwam het nationale herenteam tot onverwachte hoogten, met de winst (3-2) van vrijdag in Aalten als toppunt van het Nederlands volleybal- kunnen. Zaterdag nam Brazilië revanche op het taaie verzet van de Oran je-ploeg en won in Rozen burg, onder de rook van Rotterdam, met 3-0 (15-6, 15-13, 15-9). De serie met de Brazilianen werd daar door met 3-1 verloren. Coach Murphy, in pftaats van Arie Seliriger die in de Vere nigde Staten zijn definitieve overgang naar Europa moest afronden, was dik tevreden over de verrichtingen van zijn team. „We zijn pas drie weken met deze ploeg in dit nieuwe concept bezig en hebben een knappe prestatie tegen een topploeg als Brazilië geleverd. Drie keer verliezen is geen schande", aldus Murphy, die de winst van vrijdag graag met hoofdletters geschreven zag. De Nederlandse ploeg vertrekt deze week naar Griekenland, treft in een later stadium de Sovjet-Unie en traint tussen door vrijwel elke dag. Dat am bitieuze programma moet in mei volgend jaar leiden tot de plaatsing voor de Europese ti telstrijd, in september in Bel gië. Volgens de Braziliaanse coach Bronoro is veel spelen ook de basis van een toekom stig Nederlands succes. „Wij heben vrijdag verdiend verlo ren. Nederland heeft niveau getoond, maar deze ploeg moet veel wedstrijden spelen". Vol gens Bronoro is dat het geheim van succes in het volleybal. 1 Daley Thompson edekt reclame <INBURGH Daley hompson heeft behalve voor 'e prestaties op de eerste van de tienkamp ook r oproer gezorgd. De Brit allround-atleet haalde zich woede van de brouwerij. de Spelen sponsort, op de iIs door de reclame op zijn \irt te bedekken. Chris Da- 'idson. de woordvoerder van geldschieter, reageerde gferbeten. „Als de atleten de \aam van de sponsor van hun iirt halen, dat zal er iemand •n cheque moeten uitschrij- van een slordige zeven \iljoen gulden. Want dat is ..et bedrag wat wij erin pom- ïtpen". ■nige opwinding was er ook )ver de loopstijl van de Welshman Roger Hackney. Die werd na anderhalf uur vergaderen en protesteren nrwan de uitslagenlijst op de p W00 meter hindernisloop ge- n chrapt. Hackney, kennelijk j net een hekel aan natte voe- en, zette steeds het linker- I leen naast de waterbak neer. Dertienjarige Higson jongste kampioene Gemenebest EDINBURGH Tijdens het eerste atletiekweek- einde van de Gemenebest Spelen was op enkele on derdelen de afwezigheid van Afrikaanse en Caraï- bische atleten snel verge ten. De tien kilometer werd verrassend gewon nen door de Engelse kampioen John Solly in 27 minuten en 57,42 se conden. De hordensprin ters zorgden eveneens voor opwinding. De Ca nadees Mark McCoy won, opgejaagd door de kers verse jeugdwereldkampi oen Colin Jackson, in 13,31 seconden. Welsh man Jackson stormde na 13,42 seconden over de eindstreep en haalde daarmee opnieuw 0,02 van zijn Europese junio renrecord af. De Canadees Ben Johnson, een van de topsprinters van dit seizoen, maakte al direct ernst met zijn bewering drie gouden medailles te zullen halen. In de series van de honderd meter liep hij al 10,15. In de finale was zijn winnende tijd zelfs 10,07. John Solly zorgde voor het eerste hoogtepunt in Edin burgh. De 23-jarige Engels man liep een perfecte race en drong met zijn landgenoot Steve Binns en Steve Jones, ooit 's werelds snelste op de marathon, de afwezigheid van het Afrikaanse contingent lange-afstandslopers naar de achtergrond. Binns wierp zich van begin af aan in het win derige Meadowbank-stadion op als de tempomaker. Hij schreef constante rondetijden voor van 68 seconden. Hal verwege maakten behalve de twee Engelsen alleen Jones en de Canadees Paul Williams nog kans op een ereplaats. Williams haakte met nog drie kilometer te gaan af. Twee ronden voor het einde ver snelde Binns, maar hij kwam mede door het vele kopwerk niet weg. In de eindsprint was Solly genadeloos. Aspiraties Sprinter Ben Johnson moet zijn aspiraties het wereldre cord van Calvin Smith (100 m in 9,93) te verbeteren weer even in het achterhoofd hou den. Nadat de 25-jarige don kere Canadees in Moskou al 9,95 had gelopen, dacht hij in Edinburgh een geslaagde coup te kunnen plegen. De electro- nische tijdwaarnemening gaf in de Schotse hoofdstad ech ter een, ook uitstekende, tijd van 10,07 aan. Johnson was daarmee aanzienlijk sneller dan Linford Christie, die niet verder kwam dan 10,28. Hij maakte daarmee zijn Britse record van 10,04 weer iets on geloofwaardiger. Bij de dames werd dit onderdeel gewonnen door Heather Oakes in 11,20. Haar nauwelijks bekende En gelse teamgenote Paula Dunn was een honderdste seconde langzamer. Engeland haalde ook verras send goud op de 400 meter dank, zij de jeugdige Roger Black. Die versloeg de Au stralische favoriet Darren Clark duidelijk: 45,57 om 45,98. De 3000 meter was eveneens een spannende aan gelegenheid. De Canadese at lete Lynn Williams won in 8.54,29. Haar landgenote De borah Bowker en Yvonne Murray bleven daar maar weinig bij achter. Judy Simp son was de beste zevenkamp- ster met 6282 punten. Dank zij een goede 800 meter bleef Simpson de Australische Jane Fleming de baas. Het verschil bedroeg echter slechts vier punten. Tienkamper Daley Thom- spon, tweevoudig Olympisch kampioen en de regerende wereldkampioen, stuurde de eerste dag aan op een totaal van 8700 punten. De Engelse superatleet toonde zijn vorm al op het eerste onderdeel, de honderd meter, die hij 10,37 seconden, sneller dan ooit, af legde. De verrichtingen met de kogel (15,01) en in de ver- springbak (7,70) zijn niet de beste uit zijn loopbaan, maar het hoogspringen (2,08) en de 400 meter (47,30), bij matig weer, mochten er zijn. Zwemmen De tweevoudig Olympisch kampioen Alex Baumann gaf het zwemtoernooi cachet met een wereldtijd op de 400 me ter wisselslag persoonlijk. De 22-jarige Canadese allrounder, die in Praag is geboren, tikte na 4 minuten en 18,29 secon den aan. Die tijd betekende, drie weken voor de wereld kampioenschappen in Madrid, een verbetering van de beste seizoensprestatie, die met 4.18,77 op naam stond van de Amerikaan Dave Wharton. Van de aangekondigde, inte ressante confrontatie met de Australiër Rob Woodhouse was nauwelijks sprake. Bau mann was 4,22 seconden snel ler dan zijn opponent. De Au straliër was daarover enorm teleurgesteld. „Ik heb er dit jaar alles aan gedaan. Een maal hier op het startblok voelde ik al dat het niet zou gaan", zei hij. Op de derde dag kon ook de jongste Commonwealth-kam- pioene aller tijden worden be groet. De pas dertienjarige Canadese zwemster Allison Higson won in de voor haar doen ongelooflijk goede tijd van 2.31,20 de 200 meter schoolslag. Haar favoriete landgenote Cindy Ounpuu, vierde op de wereldranglijst, werd tweede in 2.32,63. Tot nu toe stond de Australische Jenny Turrall als de jongste winnares van een gouden me daille te boek. In 1974 werd zij, eveneens op dertienjarieg leeftijd, eerste op de 400 vrij. Ze was toen echter 127 dagen ouder dan Higson. IN GOLD CUP WASSENAAR Dertien ólbloeds kwamen giste- èn op Duindigt in actie oor de belangrijke ren m de Gold Cup. Creeto wer zorgde in handen van e daarvoor speciaal uit ingeland ovefgekomen eter Bloomfield voor een rote verrassing om tegen en cote van twintig tegen én de hoofdprijs te win- en voor Rustica Flesh en Lnthony's Dream. ireetower is eigendom van eila Jacobs, de dochter van et muzikale echtpaar Pim Ja- obs en Rita Reys. Leila, die in et verleden als amatrice zelf de koersen uitkwam, is ook ■ainster van het paard. Vorig lar had de ruin dikwijls moei- jkheden aan de start en bleef zo nu en dan zelfs in de start- boxen staan. Maar dat is verle den tijd. Dat Creetower niet tot de favorieten behoorde bij deze Gold Cup, kwam door het feit dat de gehele Nederlandse volbloed-top aan het vertrek stond. De meeste deelnemers faalden echter, zoals de zes voudig winnaar op rij, de drie jarige Key to Freedom. Ook Boxberger Apollo, nummer twee in de derby, en oud-dêr- bywinnaar Sydney Raaphorst kwamen in het stuk niet voor. In de W5-draverijen deden de meeste favorieten hun plicht. Yonkers, met Gé Kleyweg, ze gevierde enigszins volgens de verwachting in het eerste on derdeel. Yubina Boszorg won met Hugo Langeweg het twee de onderdeel en de torenhoge favoriet Wenri Princess deed zoals mocht worden aangeno men van zich spreken met een sterke overwinning in W5-3. Outsider Terence Hill won met Frans van Klaveren het vierde onderdeel. Giel van der Togt was slechts voor één paard uit Staphorst naar Was senaar gekomen, te weten Uwe, in het laatste onderdeel van het W5. De oud-Voorbur ger won voor Wina Oostland en de grote favoriet Star of Goldstar. Er waren liefst 105 goede formulieren zodat een bescheiden uitbetaling volgde1 van 419,90. Voor Hugo Langeweg was het trouwens een goede dag op Duindigt. Naast de overwin ning met Yubina Boszorg in het W5, kwam hij nog aan twee overwinningen toe. In de eerste koers won hij heel sterk met de driejarige ruin Alfons en in de laatste koers bracht hij Ysa Z als eerste over de eindstreep. Tips voor Duindigt Voor woensdag staan er twee rennen en negen draverijen op het program ma van de Wassenaarse baan Duin digt. De eerste start is om 14 00 uur Onze tips voor deze meeting luiden. SANDOW PARK-PRIJS Zuidster Voorne. Amarant en Anjo Vreden- LINGFIELD PARKPRIJS Zambie Baker. Zipper Mac en Amito Mara- ASCOTPRIJS Ax Iris Boshoeve. Al batros O en Alberdina STAMINAPRIJS Boartday, Ilvico NOTTINGHAMPRIJS: Zesta Rijn stroom, Zelayo Arlo en Yfke Uithui- WINDSORPRIJS (eerste afdeling): Zignal Frisia, Yantro W en Zorro Ri- cardo. BODENS RIDEPRIJS: LeuUnk Mau. Boxberger Komeet en Intensi ve. REDCARPRIJS: Zingaro Evento. Wmn Together en Zorro Stap. WINDSOR PRIJS (tweede afdeling) Yonina. Zazou Lie en Zip van de GOODWOODPRIJS Vanka Pride. Winchester T en, Welcome Jacky ARTHUR VAN RIJSWIJK S3 Creetower (nummer 8) gaat als eerste over de finish in de ren om de Gold Van der Meer pakt record met speer HECHTEL Je roen van der Meer van het Haagse VLTC heeft giste ren tijdens wedstrij den in Hechtel (Bel gië) het Nederlands record speerwerpen verbeterd. In zijn tweede poging wierp hij de speer 73,22 meter. Het oude record stond met 71.84 meter op naam van Mare Heijneman van AAC.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 13