Omwegen erard Caspers ruikt hooi n paarden als hij een boerenkar in elkaar zet Ik moet nog zien dat ze het hier afbreken Provincie heeft geen aandelen meer van Dierenpark Wassenaar [arate Kid lijft ok lief Japan r>r> ÜIDEN OMGEVING SaidMOowuwt VRIJDAG 25 JULI 1986 PAGINA 9 VETER WOUDSE POSTBODE BIJT NIET OP EEN HOUTJE; \U MAAKT ER KUNSTWERKJES VAN Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. U kunt mij telefonisch of schriftelijk vertellen wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071 - 12 22 44 op toestel 10. doer Ton Pinters tils de postbode 's middags itiuiskomt na de bestellingen di zijn wijk, gaat hij eerst een dalf uurtje slapen. Daarna Juikt hij z'n werkplaats in, i(n atelier in de schuur ach- ;r in zijn lange, neerwaarts •llende tuin, en werpt zich zijn liefhebberij: houtbe- ierken, houtsnijden ook, en lodellen construeren. Dan imen de mooiste werkstuk- uit zijn vaardige handen, lat doet Gerardus Jozef Cas- irs (54) nu al zes jaar lang, zijn passie wordt steeds viger, zo hebben vrienden Jn bekenden de indruk. De atste paar weken was het te arm in het „atelier", toen erd er niet gezaagd, ge lord, gepast en gemeten, aar van de winter kan hij' jter uit de voeten daar. Met et kacheltje aan. Dan is Cas- >rs er niet vandaan te slaan, ij heeft een voorliefde voor id eiken; daar sloopt hij esnoods hele ameublemen- n voor, of zoekt bij de aatselijke opeenstapelingen oor de kraakwagen naar ts bruikbaars. Wat er daar- a uit zijn handen komt is oor hem een geweldige vol- oening, en de bewonderaars tggen: „Hoe is het mogelijk, /aar Gerard dat vandaan aalt!" „Eigenlijk vreemd", indt z'n echtgenote, me- rouw Caspers-de Boer, vroeger kon-ie nog geen lijker ergens in slaan. Dat ioest-ie dan aan iemand an- ers vragen..." an huisuit is Gerard Cas- ers een Noordwijker, een irvente Zeeer, die ruim vintig jaar geleden PTT-be- nbte in Zoeterwoude werd. ij is Zoeterwoudenaar ge leven, daar aan de Vrou- enweg, ofschoon hij en zijn ledewegbewoners in '66 oor Leiden werden geanne- eerd. Die mensen daar zijn en slag „Elzas-Leidenaars", aar het voorbeeld van 1871, 914 en 1940, toen de Duit- ers stukken van Frankrijk ia/1 hun rijk toevoegden, faar in hun hart en nieren oelen verreweg de meeste bordbuurters van de Vrou- 'enweg zich nog steeds Zoe- rwoudenaars met hun ei gen (Zoeterwoudse) telefoon nummer. En Gerard bezorgt nog immer de post op het dorp, even verderop, over het viaduct in de Europaweg. Is er in Zoeterwoude Dorp iets cultureels aan de hand, of iets gezelligs (wat niet al tijd samengaat), dan is de Vrouwenweg, de echte Noordbuurt, er altijd als de kippen bij. Ook als de Zoeter woudse gemeenteraad (in connectie met de Leidse) iets naargeestigs op het gebied van verkeersmaatregelen wil ondernemen. Zweet van het paard „Als kind", zo vertelt Gerard Caspers, „als knaapje was ik altijd bij de boeren te vinden. Dan ging ik op Noord wijk steeds mee hooi rijden en melken. En maar kou lijden. En nu nog, ruim 40 jaar later, als ik hier in m'n werkplaats bezig ben met een boerenkar te construeren, ruik ik nog steeds de geur van het hooi en het zweet van het paard. Gek, maar het is zo". Zo ont staan Caspers hooi- en mest wagens in soliede eikenhout; geheel demontabel. Daarvan heeft hij er al 22 gemaakt; Gerard is nu aan z'n 23ste exemplaar bezig: „Ik begin er steeds opnieuw aan, tot ik het exacte model te pakken heb". Hout- en modellenminnaar Caspers die intussen nog even in de tuin een prieel (waar de familie de „tea kan gebruiken, of een naaikransje beleggen) in elkaar zette, en een pergola, en aan z'n „ate lier" een fietsenbergplaats bouwde enfin Gerard de postbode is na een stuk of drie stellingwipmolens, na tuurgetrouw en op schaal, helemaal in z'n métier thuis- geraakt. Een autodidact, die jaren terug in de Weipoort voor de buurtvereniging zelfs een cursus „houtbewerking" kon geven. „Ik werk precies naar voorbeeld, maar dan wel uit 't hoofd, want ik heb geen enkele tekening". Zo ging Caspers een keer of der tig kijken bij die prachtige stellingwipmolen bij Hazers- woude Dorp. Dat was zijn glanzende voorbeeld waar hij steeds weer van genoot. Het schijnt nu in alle ver trouwen, en we praten er verder nog maar niet over dat Gerard Caspers iets te maken krijgt met een „mo numentale" opfleuring van het „dorpspleintje", het Zoe terwoudse „winkelcentrum" nevens de dorpskerk. burgemeester moet er meer van weten, maar het blijft voorlopig even geheim, zul len we maar zeggen. Die voortekenen tonen overigens wel aan, dat de creaties van de postbode niet aan de aan dacht van het gemeentelijk apparaat ontsnapt zijn. Dat geeft de burger moed. Onderwijl bouwt Gerard Caspers onverdroten voort op zijn herinneringen van vroe ger aan Noordwijk Zee. „Zo iets raak je nooit meer kwijt. Ik was ook gek op paarden. Ik zou er best een willen hebben, maar mijn vrouw houdt er niet van. Maar een paard raak ik hier aan de Vrouwenweg best nog wel kwijt; daar is achter nog land genoeg". Het paard zit er dus kennelijk niet in, maar dat hindert Gerard niet erg, sinds hij houten bootjes ging maken, paardestalletjes en stoven. „Ik begon met een bootje, een soort iacht met kajuitje, een „weekendkrui ser" noemden ze dat; 50 cm. lang. En een beurtschip, dat nog eens werd geveild voor de missionarissen van het dorp". Minutieuze arbeid Allengs ging Caspers zich verder ontwikkelen, de zaak verfijnen, met wielen met acht spaken tot wielen met twaalf spaken. Minutieuze arbeid. Werken met de fi guurzaag, maar ook met de nieuwe boormachine voor de exacte details, aangeschaft na de verkoop van enkele hou ten exemplaren. Zonder goed gereedschap begin je niets. Maar verder is het allemaal handwerk. In zes jaar tijd fa- Brievenbesteller Gerard Caspers bij één van zijn doorwrochte stellingwipmolens in de tuin. briceerde Gerard Caspers 23 wagens, 3 molens (die in de achtertuin heet „Reiger '81", omdat ter plekke een honge rige reiger tegen de wind in een raid ondernam op het piepkleine vijvertje, afremde en er de goudvissen in een mum van tijd uit haalde), een paar bootjes ook. Alles opera tioneel, op het droge. Een paar maanden geleden deed de postbode mee aan een expositie „Expo '86" in Zoeterwoude, een manifesta tie die eens in de 5 jaar ge houden wordt. Daar stonden ook z'n karren, en een aldaar rondsnuffelende bekende Leidse juwelier werd er sop histicated en gedistingeerd verliefd op een kaasbrik die hij dolgraag als etalagevul ling bij hem in de nieuwe vestiging aan de Breestraat in de kast wilde hebben. Ge rard streek over z'n gulle en nog onbedorven hart en nu staat de brik te pronken tus sen oud-Hollandse sieraden, maar is, waarschijnlijk, niet te koop. Of Gerard moet nog eens met zijn hand over het hart strijken. Gerard Caspers is een erkend kunstenaar par excellence a la Chemin des Femmes aan het worden, en zijn oude ver trouwde gemeente heeft al optie op één van zijn karren, moet je maar denken. Zijn millimeterwerk gaat het jaar door, daar werkt deze model bouwer uit z'n blote hoofd en hamerend op koperen spij kertjes voor de verbindin gen stug aan. En in de huiskamer kan hij altijd nog uit de voeten met z'n uitge sproken aanleg voor houts nijden: kistjes, dienbladen met een lijstje er omheen, een klokje gevat in perfect snijwerk. „Als ik straks na je vijftigste gaat het allemaal zo verschrikkelijk snel ge pensioneerd ben, zal ik me best kunnen vermaken". Wat een hobby, een gedreven liefhebberij, niet allemaal uit kan halen. WASSENAAR De pro vincie Zuid-Holland kan het Nootdorpse raadslid C. de Kok niet helpen aan aandelen van Dierenpark Wassenaar B.V. In ant woord op schriftelijke vragen antwoorden Gede puteerde Staten dat de provincie Zuid-Holland sedert 1 december 1985 haar aandelen heeft over gedragen aan de andere aandeelhouder van deze B.V., te weten Nimag B.V. van Evert Louwman, mede-eigenaar van het park. Gedeputeerde Staten verwij zen het raadslid voor verdere vragen naar Dierenpark Wassenaar te Wassenaar of wel naar Nimag B.V. Het raadslid De Kok kan al leen aandeelhouder worden van genoemde B.V. door aankoop c.q. overdracht van aandelen van Dierenpark Wassenaar B.V. van de nog enig bestaande aandeelhou der, Nimag B.V., aldus de provincie. Het raadslid had afgelopen maand een aantal vragen ge steld aan Gedeputeerde Sta ten van Zuid-Holland inzake de liquidatie van het dieren park Wassenaar. Het raadslid zou graag afschrift ontvan gen van de notulen van de aandeelhoudersvergadering van de Dierenpark Wasse naar B.V. van november 1985. Voor de gevraagde no tulen van de vergadering van de Raad van Commissa rissen verwijzen G.S. tevens naar Nimag B.V. of Dieren park Wassenaar. Het raadslid De Kok over weegt nu een bezwaarproce dure op grond van de Wet Administratieve Rechtspraak Overheidsbeschikkingen (AROB) te beginnen. Hij heeft een afschrift van de brief van Gedeputeerde Sta ten van Zuid-Holland ter kennisname heeft toegezon den aan Burgemeester en Wethouders en de gemeente raad van Nootdorp. )/STUDIO (Leiden): „De ite Kid deel II" (a.l.) met ih Macchio en Noryuki Morita. Regie: John G. naar het gezicht van ac- Ralph Macchio en je weet voor film je met „Karate in de kuip hebt: Macchio er uit als een lieve brave erikaanse tiener, waar greintje kwaad in zit en op z'n best is als hij wat g in de camera kijkt. „Ka- Kid II" is evenals deel I ook een film waarin weer stig met lief sentiment, ka ler wijsheid, en een mooie aal is gestrooid. En waarin gevochten wordt als de hterikken de goeierikken tot het alleruiterste ge el hebben. film speelt zich deze keer endeels af in Japan, want vader van de karate-leer- ster Miyachi (Noriyki Morita) - die de jonge liël (Ralph Macchio) er in I één via de vechtsport itelijk bovenop hielp - ligt op sterven. Dat uitstapje r het eiland Okinawa heeft voordeel dat deze vervolg- i in elk geval niet een com- e herhaling van het origi- I is. Aan de andere kant rdrijft regisseur Avildsen een beetje erg met z'n )ie beelden, Japanse ritue- en toeristische trekpleis- BESTEMMING DORPSHUIS IN LEIDERDORP ONDUIDELIJK Karate Kid Daniel probeert zes blokken ijs met de hand te door klieven, leermeester Noriyuki „Pat" Morita hoopt er het beste van. ters. Het maakt de film uitge sproken traag. In Okinawa wacht behalve de vader, ook een oude liefde van Miyachi en zijn oude rivaal die hun vete op leven en dood wil uitvechten. Door dat alles wordt de grappige Ameri kaans-Japanse acteur ..Pat" Morita stiekem de eigenlijke hoofdpersoon van de film en daar hoef ie niet rouwig om te zijn. Macchio blijft een beetje in de kantlijn met een mooi Japans meisje en het boze neefje van de rivaal van zijn leermeester. De laatste weet door pure goedheid zijn tegen stander te bekeren, Macchio moet er nog een karate-ge- vecht voor leveren aan het slot. Ondanks dat blijft het al lemaal lief en aardig, maar ook kinderlijk en voorspelbaar als een te vaak verteld sprook- BERT JANSMA LOEMENPRACHT IN NOORDWUKSE KAPEL 0RDWIJK De oude serskapel aan de Hoofd- at in Noordwijk aan Zee is Is gisteren herschapen in lusthof vol bloemenpracht, en met zondag valt daar grote verscheidenheid aan ra's kinderen te bewonde- De meeste van hen zijn liolen. Dit ligt trouwens r de hand, want Noordwijk eeds vanouds de bakermat vele variëteiten van dit llengewas. aamde kwekers en winners van nieuwigheden als de Ge broeders Salman en de firma Konijnenburg en Mark heb ben in de loop van de jaren talrijke variëteiten aan het as sortiment toegevoegd. Tal van deze aanwinsten zijn nog steeds in de handel. Arrangeur Hermand van den Berg heeft deze bloemen in de Kapel op z'n voordeligst uitgestald. Be halve deze gladiolen staan op deze expositie vele andere zo merbloemen uitgestald. Bijzon der fraai waren ook de schik kingen van lelies en anthuri- ums (wit). Deze expositie is een initiatief van het Bloe- mencomité Noordwijk. Zij heeft daarbij de medewerking gekregen van de veiling Flora uit Rijnsburg. „Zonder deze sponsor hadden we het nooit voor elkaar gekregen", vertel len de comitéleden Van Kan en J. Rietmeijer. De show is vandaag, zaterdag en zondag dagelijks van twee uur 's mid dags tot tien uur 's avonds geo pend/ LEIDERDORP Hij heeft er nog op school ge zeten toen het, zoals de voorgevel aan de Hoofd straat nog altijd aangeeft, de gemeenteschool was. Ab Diseraad (63) is sinds 1950 zelf de baas in het oude schoolgebouw, dat sinds die tijd het Dorps huis heet en dat hij met zijn echtgenote Zus (55) beheert en exploiteert. Heel wat Leiderdorpers hebben in de afgelopen 36 jaar gebruik gemaakt van deze goedkope accommo datie, om er te vergade ren, te schaken, te dam men of te bridgen of om er feest te vieren. Als het aan de gemeente Leider dorp ligt, is dat in 1987 af gelopen. Het Dorpshuis is te duur in onderhoud en de verenigingen hebben al te horen gekregen dat ze hun heil elders moeten zoeken. „Waar moeten die mensen heen?", vraagt Ab Diseraad zich af. „In het nieuwe sport complex dat aan de Hoogma- deseweg wordt gebouwd zie ik die denlcsporters niet zo mak kelijk zitten. Die hebben rust om zich heen nodig, geen her rie van balsporters. De Hol- landsche Tuyn? Die reserver en liever ook geen ruimte voor bijvoorbeeld de dammers die maar een paar consumpties op een avond gebruiken. Grote verenigingen kunnen daar trouwens toch niet terecht. En naar Muzenhof gaan ze ook niet". De bezetting van het Dorpshuis is nooit een pro bleem geweest, ondanks de komst van allerlei andere openbare voorzieningen. Dat hangt waarschijnlijk samen met de lage tarieven: de grote zaal kost 45 gulden per avond, de kleinere ruimten 12 en 8 gulden per avond en verder zijn de consumpties zeer be taalbaar. „Maar ook vanwege de nostalgie, de mensen vin den het hier gezellig", vertelt Ab Diseraad. Ab Diseraad staat in elk geval tot 1987 nog achter de bar van „zijn" Dorpshuis: f|| „Waar moeten al die mensen heen?" Nostalgie valt met volle teugen op te scheppen in de oude ge meenteschool die uit 1863 da teert. Hoge plafonds en bijpas sende ramen, een lange gang waar talloze kindeijasjes in een nette rij gehangen moeten hebben. Al rondleidend geeft Ab Diseraad aan hoe de grote zaal in schoollokalen was on derverdeeld. De hoofdingang zat vroeger aan de voorkant, maar werd later dichtgemaakt. De kantine zit er nu, die in de grote zaal in de bar overgaat. Er kwam een nieuwe uitge bouwde hoofdingang aan de zijkant van het gebouw. Het toneel dateert uit de vijftiger iaren, maar wordt nu nauwe lijks meer gebruikt. Volgens de gemeente zou het tonnen gaan kosten om het gebouw aan de eisen des tijds aan tev passen. Verplaatsing van de kantine, nieuwe toiletten, het wegbreken van het toneel om de zaal groter te maken. „Overdreven", vindt Ab Dise raad. „Eigenlijk hoeft alleen de verwarming verbeterd te worden. Het is hier in de win ter niet warm te krijgen". En een beschuldigende vinger richting Leiderdorpse politiek. „Ze hebben de verbouwing van het Dorpshuis alleen maar zo duur gemaakt om het sport complex door te kunnen drij ven Ab en Zus wonen in de onder- wiizerswoning, die in feite één geheel met de school vormt. „Volgens mij valt die woning onder monumentenzorg, dus die kan niet afgebroken wor den. Het lijkt mij dan weinig zinvol om de school af te gaan breken, iets waar volgens mij veel weerstand tegen bestaat, omdat het toch een uniek ge bouw is in Leiderdorp. Het lijkt me niet makkelijk om het gebouw aan iemand anders te verhuren. En als het leeg staat kost het goud geld". Ab Dise raad heeft nog enige hoop. „Ik reken nergens op, maar ik moet het eerst allemaal nog zien. In september 1987 moet het nieuwe sportcomplex af zijn. Zover is het nog niet, en in die tijd kan veel gebeuren". De gemeente Leiderdorp heeft nog geen beslissing over het Dorpshuis genomen. Vast staat wel dat de activiteiten van het Dorpshuis naar elders moeten worden verplaatst. Volmaken „Ik werk hier nu 36 jaar. Ik had graag de 40 jaar volge- maakt Mijn vrouw had nog wat langer door kunnen gaan. Het gebouw is een stukje van ons leven geworden. We zou den nooit meer aan een nieuw gebouw kunnen wennen. We doen hier alles zelf, het schoonmaken, dingen klaar zetten. En we zijn ontzettend gehecht aan de mensen die hier vaak al jarenlang komen. En dat zijn er heel wat: de 132 bridgers bijvoorbeeld, de marktkooplui die hier donder dagochtend vroeg koffie ko men drinken, de zwemvereni ging uit Leiden, er komt zelfs een ponyvereniging uit Gouda hier feestvieren omdat het zo goedkoop is. Ik heb nog tegen de gemeente gezegd: als er zo veel geld bij moet, verhoog dan de tarieven. Volgens mij is het trouwens niet zo dat het Dorpshuis veel verlies ople vert. Natuurlijk moet er geld bij, maar als je ziet waar de ge meente allemaal hopen geld aan uitgeeft, zoals dat kunst- grasveld van Alecto waar we als Leiderdorpers toch alle maal aan mee moeten betalen, dan lijkt het me dat een door heel veel mensen tot volle te vredenheid gebruikt Dorps huis wel de moeite waard is om te behouden", stelt Ab Di seraad.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 9