Flinke uitbreiding museum Volkenkunde Uhoudt het droogt a -^idóc^owuvnt^ STAD OMGEVING ,Ik wil alles jezien hebben oor dat ik )ier verdwijn" -mz „Ik ga meteen een Mercedes kopen Verontruste bewoners blokkeren Marnixstraat LEIDEN Bewoners van de Marnixstraat hebben gisteren de rijbaan voor korte tijd ge blokkeerd. Zij wilden daarmee protesteren tegen de hoge snelheid waarmee auto's, door hun straat rijden. Met twee au to's versmalden de bewoners de rijbaan en plaatsten voor de doorgang een hek. Daarbij droegen zij borden bij zich met daarop „Matig uw snelheid, denk aan onze kinderen". Na dat de politie de actievoerders had gewezen op de mogelijk heid zich tot de afdeling ver keer van de gemeente te wen den, werd de blokkade opge heven. Autobrandje LEIDEN Een auto, eigen dom van een man uit Vlaar- dingen, is gistermiddag in de Breestraat spontaan in brand gevlogen. Twee Leidenaars wisten het autobrandje ech ter snel te blussen. De brand weer hoefde niet meer in ac tie te komen. De auto liep al leen lichte schade aan de motor op. V; 0 et deze fantastische, stevige kranteparaplu, die u van ons ca deau krijgt wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft. De nieuwe abonnee wordt hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Not I Nat Noteer als nieuwe abonnee ingaande. Naam: Adres: Postcode/plaats: Telefoonfvoor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de'eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per 0 maand automatisch ad f 22,49 0 kwartaal per acceptgiro ad f 67,43 Stuur als dank de kranteparaplu aan: Naam:Voc Adres: Postcode/plaats: Stuur deze bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 Vd Den Haag (postzegel betalen wij). CeidoeSouta/nt Bijdrage: Willem Spierdijk Foto: Wim van Noort Tips: 071-122244, tst 23 VRIJDAG 25 JULI 1986 PAGINA 7 ee gewonden door ;eren rood licht )EN Twee personen zijn en gewond geraakt bij aanrij- :n die werden veroorzaakt het door rood licht rijden. Op tationsplein reed een 17-jarige fietser uit Noordwijkerhout rood licht. Zij reed vervolgens 21-jarige fietser uit Noordwijk die kwam te vallen en een hersenschudding opliep. Breestraat reed een 25-jarige fiobiliste uit Leiden door het licht. Zij schepte een 51-jarige angster, die met een gebroken hersenschudding en enige fwonden werd overgebracht het Academisch Ziekenhuis. Vernielingen in spaarbank LEIDEN Een 47- jarige Leidenaar heeft gisteren in het kan toor van de Nuts- spaarbank aan de Oude Rijn vernielin gen aangericht. - De man was het niet eens met de beslissing van het bankpersoneel om hem geen geld te ge ven. De man ontstak daar op in woede en ver nielde een telmachine en twee plantenbak ken. Krakers Vrouwenhuis vrijwillig vertrokken LEIDEN De krakers van het voormalige Vrouwenhuis hebben het pand vrijwillig verla ten. Een Haagse officier van justitie had gister middag besloten de gemeente Leiden (de eige naar van het pand aan de Hooigracht 79) toe stemming te geven het pand te laten ontruimen. Vanmorgen stelde de politie vast dat dat niet no dig is: de krakers waren verdwenen. De krakers namen het pand begin deze week in bezit en lie ten de gemeente weten, dat ze er wilden werken en wonen. Ze zeiden afkomstig te zijn van de voormalige Haanstraschool aan het Rapenburg. De gemeente wees de eis van de krakers om het Vrouwenhuis te mogen gebruiken onmiddellijk van de hand. Het Vrouwenhuis staat pas ruim een maand leeg en dat terwijl burgemeester C. Goekoop als hoofd van de politie de regel han teert dat een pand negen maanden leeg mag staan. Pas daarna is kraken geoorloofd, aldus de gemeente. In die negen maanden moet de eige naar van het pand wel serieuze pogingen doen zijn bezit te verkopen of te verhuren. De ge meente Leiden heeft daar in dit geval aan vol daan, besloot de Haagse officier van justitie. Zo ligt er een afspraak met een groep uit Polen af komstige studenten, die in het kader van een uitwisselingsprogramma naar Leiden komen. De groep zou van 7 augustus tot begin september in het Vrouwenhuis ondergebracht worden. Boven dien had de gemeente de Stichting Algemeen Maatschappelijk Werk gepolst over een mogelij ke verhuizing naar de Hooigracht, omdat de hui dige behuizing te krap is geworden. Of de stich ting daarop ingaat, is nog onduidelijk. De ge meente heeft inmiddels een enkele studenten (een zogenoemde kraakwacht) gevonden die in het Vrouwenhuis willen wonen totdat de Polen aankomen. DOOR OVERNAME GEBOUW BOERHAAVE iEIDEN Het Rijks- iiiseum voor Volken- ;unde aan de Steenstraat irordt uitgebreid met de ebouwen waar nu het lijksmuseum Boerhaave n is gevestigd. Boerhaa- re verhuist naar het Cae- j iliacomplex in De »!amp, dat nu wordt ge- j estaureerd. folgens de heer G. van Wen- gen, hoofd van de educatieve dienst van het Rijksmuseum voor Volkenkunde, zal in 1988 of 1989 gebruik gemaakt kunnen worden van de Boer- haave-gebouwen, die grenzen aan Volkenkunde. „Eerst moet het Boerhaave Museum nog verhuizen, en dan moet het gebouw nog worden ver bouwd en ingericht". In het nieuwe gedeelte worden de educatieve dienst, de docu- mentatie-afdeling en de bi bliotheek van Volkenkunde gehuisvest. De verhuizing van Boerhaa ve naar het Caeciliacomplex leek vertraging op te lopen door de brand die onlangs in het complex woedde. Maar zoals het er nu naar uitziet verloopt de restauratie van het Caeciliacomplex toch vol gens het oorspronkelijke tijd schema. Momenteel wordt het mu seum voor Volkenkunde ver bouwd. De presentatie-ruim te wordt uitgebreid, onder andere met een vleugel van het belendende universiteits gebouw. De hal van het nieu- we museum wordt opnieuw ingericht en er komt een an dere trap. Volgend jaar bestaat het Rijksmuseum voor Volken kunde 150 jaar. Ter gelegen heid van dit jubileum wor den allerlei activiteiten geor ganiseerd. Men is nu al bezig met de voorbereidingen voor de jubileumtentoonstelling „Jaargetijden van de mens". De expositie belicht de ma nier waarop mensen, ver spreid over de hele wereld, belangrijke momenten in hun leven ervaren. Bij de tentoonstelling zijn alle afde lingen van het museum be trokken. De expositie wordt gehouden in de nieuwe ten toonstellingsvleugel op de be nedenverdieping. BEJAARDE MAN 20.000 GULDEN AFHANDIG GEMAAKT LEIDEN Een groep vrou wen heeft gisteren een bejaar de man 20.000 gulden afhandig gemaakt. De vrouwen waren met een smoesje de woning van de man in de Leidse bin nenstad binnengedrongen. Een meisje van ongeveer zestien jaar vroeg de man in gebroken Nederlands of hij een briefje voor haar wilde schrijven. Toen de man het meisje bin nenliet, kwamen plotseling nog vier vrouwen binnen. De man schreef het briefje, waar na de groep het pand verliet. Even later ontdekte de Leide naar dat uit zijn slaapkamer 20.000 gulden was ontvreemd. Een intensieve speuractie van de politie leverde helemaal niets op. aOFESSOR VOLGT CURSUS PLAT-LEIDS Met een joviale klap op de schouder neemt hij afscheid van de motoragent die zojuist zijn auto in beslag heeft ge nomen. In onvervalst Leids klinkt het: „Nou bedankt hoor. Ik ga meteen een Mer cedes kopen". Zonder zijn wrakkige Toyota Corolla stapt hij het politiebureau aan de Langegracht uit. „Volkomen doorgerot", is het oordeel van de politie. Slope rij Opdam kan weer in actie komen. Bij aankomst bij het politie bureau was het humeur van de eigenaar van de Toyota een stuk minder goed. Wan hopig probeert hij motora gent Bart nog te overtuigen van de voortreffelijke staat waarin het wagentje zich zou bevinden: „Wil je soms wat verdienen bij Opdam? Vorige week ben ik nog aangehou den door de politie in Leider dorp. Er was niets mee aan de hand, zeiden die agenten toen. „Je ziet zelf toch wel dat-ie rot is. Stel nou dat je een fiet ser aanrijdt. Die haal je hele maal open met die scherpe roestranden aan je wagen", antwoordt de agent. „Je moet er ook niet vanuit gaan dat ik ergens tegenaan rijdt", zegt de Leidenaar. Meter Dan wordt zijn wagen aan de onderkant aan een inspectie onderworpen. De monteur van de politie wijst zonder aarzeling de zwakke plekken op de bodem aan. De dragen de balken zijn doorgeroest. De wagen kan als een „wrak" betiteld worden. De eigenaar slaat om als een blad aan een boom. Vermoe delijk in een poging een boe te te voorkomen of in elk ge val zo laag mogelijk te hou den, probeert hij agent Bart tot een vriend te maken. „Je hebt helemaal gelijk, ja nu ik dit zie. moet ik toegeven dat- ie slecht is. Het was ook niet zo'n duur wagentje. Ik heb hem voor tweehonderd gul den gekocht. De auto moet maar naar de sloop. Zal ik 'm er zelf even heen rijden?". „Deze wagen komt geen me ter meer de weg op", is het zeer besliste antwoord van de politie. De eigenaar van de Ïuto moet een afstandverkla- ing ondertekenen en mag zonder boete te betalen naar huis vertrekken. „De mensen zijn hun auto al kxbijt, dan la ten we ze geen boete meer betalen. Of de auto moet wel heel slecht zijn. Als mensen in een auto zonder remmen rijden, krijgen ze wel een proces-verbaal", aldus Bart. De politie is vooral in de maand juli een goede klant van de sloperijen. Vooral de motorbrigade hoeft in de zo mermaanden minder tijd te besteden aan het in goede ba nen leiden van het verkeer en laat dan het oog vallen op de toestand van oudere au to's. De afgelopen tijd wer den vele auto's in het politie bureau aan de Langegracht aan een technische inspectie onderworpen. Ongeveer 75 procent van de auto's bleek rijp voor de sloop. „De men sen reageren in eerste instan tie heel boos. Maar als ze zien dat het voor hun eigen vei ligheid is, draaien ze wel bij. Je zag dat bij de eigenaar van de Toyota Corolla ook". Oog De agenten hebben in de Joop der tijd een oog ontwik keld om de wrakken van de weg te plukken. De eigenaar van de Toyota Corolla had bovendien de pech dat moto ragent Bart zijn wagen ken de. „Ik weet wie de vorige ei genaar van deze auto was. Hij heeft die wagen ingeruild bij een tjealer. Die zou 'm naar de sloop brengen. De auto is blijkbaar toch weer in de handel gekomen. Toen ik hem zag 'rijden heb ik hem meteen van de weg gehaald". De Toyota krijgt bij een poli tiebureau voorlopig een plaatsje naast een Alfa Ro meo, die ér echter van buiten nog best aardig uitziet. Deze wagen wordt echter op het bureau als „wrak van de maand" aangemerkt. „Je hebt best kans dat deze auto in tweeën breekt bij het rij den en dat alleen het voorste deel doorrijdt. Deze auto werd aangehouden toen er vier mensen in zaten. Die waren er mee op weg naar Spanje.... DERDORP Onder ten, ontdekken en tlaren: dat blijven de itelbegrippen in het le- van de 63-jarige doc- in de chemie Michel J. irn. Zelfs toen de Lei dorper in 1983 de dse universiteit als micus de rug toekeer- bleek zijn honger naar nis niet te stillen. Hij it in de wereld van alledaagse, geeft zijn n de kost, doet ontdek ken, verbaast zich over nigheden en valt naar n zeggen daarom „van :ne verbazing in de an- Zijn nieuwste „ont- king" is het plat- Is, een dialect dat hij alleen wil leren spre- maar ook wil begrij- en verklaren. Met be- van een plat Leids ïkende timmerman, hij via een advertentie ommelde. zijn huis in Leiderdorp ;t de sfeer van een man n. „De vrouw" bepaalt, vel lijfelijk inmiddels uit leven verdwenen, nog ls nadrukkelijk het beeld zijn interieur. Vergeelde s van Sarah Leander i op een muziekstandaard Ie hoek. Aan de muur een foto van Marilyn e naast een klok waar- net als in advertenties, de ïrs dag in dag uit „tien tien" aangeven. Verderop jt een ingelijste voorpagi na n het Franse blad „Le authentiek, 2 juni 1900. fotomontage op zwarte ergrond toont een pijnzen- 'rouw boven een man op naar de einder („Dat ben ;n mijn dochter, die ik t had. kijkt naar mij hoe ie red in deze wereld"). Op iano ligt muziek van Bach cot Joplin. li je hier om en je betreedt wereld van latere date- De muur aan de andere is modisch betegeld, op :hoorsteenmantel staat een e draagbare stereo-instal- en er hangt een klok die tikt. Op een kast staat een schuimen vrouwenhoofd, oid met pruik en zonnebril ieder geval spreekt zij me t tegen"). Hij is enorm dy- isch, gedraagt zich ruste- 1. al ziet hij die typering Motoragent Bart inspecteert de onderkant van een auto. eerder als een aantijging. „Life is as sweet as you make it", is dan ook zijn lijfspreuk. „Ik vergelijk mensen met eek hoorns", zegt hij ergens in het gesprek. „Eekhoorns verzame len voedsel. Mensen verzame len ook. Sigarenbandjes, be richten, van alles. Ik verzamel kenrils. Soms denk ik wel eens, wat heb ik aan die ken nis. Ik zoek relaties, ik wil verklaren. En wat ik dan ei genlijk nodig heb is wijsheid, maar dat heb ik niet. En dan is kennis wel leuk, maar je kunt er vaak niks mee". Op de middelbare school kwam hij in contact met schei kunde. „Dat was een wondere wereld. Je gooide twee vloei stoffen bij elkaar en je kreeg een andere kleur of een neer slag. Dat fascineerde me. Ik wilde doordringen tot het we zen van de chemische verbin dingen. Daarom ben ik toen in Utrecht fysische chemie gaan studeren. Ik heb er het groot ste deel van mijn leven aan gewijd, maar ik heb nooit tot gen. HetTs aïemaTl Pressor Voorn: „Ik wil me nog steeds manifesteren" Gevraagd naar zijn drijfveren, antwoordt hij dan ook: „Ik speur graag. Ik ben leergierig en dat wordt erger naarmate ik ouder word. Ik ontdek graag, maar eigenlijk alleen bij dode dingen. In mijn laatste ja ren aan de universiteit was ik te oud voor onderzoek. Maar ik ben nu eenmaal opgeleid tot onderzoeker en ik wil me nog steeds manifesteren. Bij de universiteit voelde ik me afge dankt. maar nu heb ik genoeg compensatie. Ik wil alles ge zien hebben voordat ik hier verdwijn. Wat je leert, neem je mee, dat blijft, heb ik wel eens ergens gelezen. Misschien is dat ook wel een drijfveer". Dialecten Bijvoorbeeld tot het bestude ren en het zich eigen maken van dialecten. Die belangstel ling daarvoor ontstond al in een ver verleden. „Ik werkte indertijd voor Organon en daar vroegen ze me mee te werken aan een onderzoek naar taalverschijnselen. Dat heb ik toen met plezier ge daan. Daarna heb ik in de mij nen gewerkt. Al die mijnwer kers spraken een een beetje anders. Ook dat interesseerde me en zo groeide de belang stelling voor dialecten". Bij zijn aanstelling (als hoogle raar in de chemie) in Leiden kwam hij in contact met het plat Leidse dialect. „Ik vind het zo mooi zangerig. Ik ben een Maastrichtenaar en de in tonatie van dat dialect lijkt zo veel op het plat Leids. In de Achterhoek bijvoorbeeld, klinkt alles zo kort: ,,'n ei eetn en de voetn wasn". Ik blijf me dan ook stug verzetten tegen de negatieve bijklank van het Leids". Door veel en gericht te obser veren heeft hij niet alleen het Leids maar ook de Leidenaar leren „ontdekken". „Ik kan vaak aan de gezichten zien of het echte „Leienaars" zijn. Ze lijken op mannen uit Malaga". Nu krijgt hij twee keer per week les van Paul Hartevelt, een timmerman, die de profes sor het plat Leids leert spre ken. „Ik kan met hem in vak termen over dialecten praten, dat vind ik prachtig. Ik heb hem wat geleerd over fonolo gie en syntaxis. Zo is er een soort van wisselwerking tij dens de lessen". Die allemaal op een band ingesproken wor den. Telkens nemen Voorn en Hartevelt weer andere ver schijnselen door van het plat Leids en soms maken ze een uitstapje naar de andere va rianten: beschaafd Leids en ordinair Leids. „Maar dat ordi naire Leids hoor je bijna niet meer", .zegt Voorn, die overi gens wel overal zijn oor te luisteren legt om nieuwe din gen te horen. „Ik laat Paul ook wel eens dingen voorlezen en op de band inspreken. Laatst zei iemand in de kroeg tegen me, dat ik Paul eens „Willem de Veroveraar" moest laten zeggen. Dat is heel moeilijk voor een Leidenaar, door die „r". Paul begon inderdaad vre selijk te wauwelen". Sinds zijn belangstelling voor het Leids bekendheid heeft gekregen, is Voorn in contact gekomen met mensen die hem willen helpen. Zo kreeg hij van een studente psychologie een brief, waarin ze aanbood om met Voorn „excursies" te maken naar Leidse kroegen. Daar vindt dan de vuurdoop van de professor plaats: zal hij niet als een „nagemaakte" door de mand vallen? Bankbiljetten Maar zijn leergierigheid be perkt zich niet tot het plat Leids. O nee, zeker niet. Zo bestudeert hij onze bankbiljet ten op zoek naar de verstopte geheimen van ontwerper Oxe- naar. Uren achtereen kan hij door een vergrootglas zitten staren. „Ik heb zelfs een oog aandoening gekregen van al dat turen naar die bankbiljet ten", bekent hij. En hij doet ontdekkingen, ziet letters, die niemand ooit ?al lezen. Op het bankbiljet van 250 gulden, ook ontworpen door Oxenaar, sa men met J.J. Kruit, stuitte hij plotseling op het woord „EA- GENIE", hetgeen volgens Voorn betekent „en ander ge nie". „Die Oxenaar leidt aan narcisme", is dan ook de stelli ge overtuiging van Voorn. Zo „ontdekte" hij ook dat de wiskundige cijferreeks van Fi bonacci van toepassing is op de anatomie van de zonnebloem. Hij sloot zich aan bij het Leids spiritsch genootschap en leer de het eterisch lichaam zien. Soms bekijkt hij de wereld door een roodfilter en ziet dan ook de meest opzienbarende „wonderen": zo gaat de slinger van zijn klok ineens rond draaien in plaats van heen en weer. In september mag hij twee maanden op proef bij de Leidse balletschool om tapdan sen te leren. En tot slot wil hij bij een sportschool nog op zijn handen leren lopen. „Man, ik barst van de energie". Van zijn ontdekkingen en bevindingen doet hij verslag in zijn buurt krant de „Emma-koerier", die in september zijn vijf-jarig be staan viert. Ter afscheid laat hij de tonen van „Ain't she sweet" uit zijn piano opwellen. „Ze vinden mij exentriek, hoorde ik laatst. Ach ze denken maar. Eigenlijk is toch ieder mens uniek". JACOB BERGSMA

Leidse Courant | 1986 | | pagina 7