I Sprinkhanen verduisteren hoop op Afrikaanse oogsten Ontmoeting Hassan Peres mislukking noch succes OMNIVERSUM Heagans antwoord dit ïweekeinde in Moskou Rapport over Westland-affaire kapittelt medewerkers Thatcher BUITENLAND QeidóaQowumt VRIJDAG 25 JULI 1986 PAGINA 5 meeuw m Jostenrijk rENEN In Oostenrijk i de winter dit jaar uit- jnderlijk vroeg aangebro- en. Gisteren werd in jmmige passen in de Al en natte sneeuw gesigna- 91 ierd. De Oostenrijkse au- 9, imobielclub, de ARBÖ, 5. eeft de leden geadviseerd leeuwkettingen te ge- 4 ruiken bij het oversteken 5! an de passen. De sneeuw 0. iel op sommige plaatsen 1.600 meter hoogte, uit- inderlijk laag. In de nog ger geleden gebieden 7. as het fris en regende 5- et Man gedood bij verblijf paus ROME Italiaanse politiea genten hebben gisteren een 45-jarige man doodgeschoten die voor het zomerverblijf van paus Johannes Paulus II in Castel Gandolfo een verdacht pakje uit zijn auto had gegooid en en achtervolgende agenten had bedreigd met een bijl. Het pakje bleek achteraf alleen maar huisvuil te bevatten, al dus het Italiaanse persbureau ANSA. De paus vertoeft in zijn zomerverblijf, 25 kilome ter ten zuiden van Rome, maar zou volgens een Vati caanse woordvoerder niets van het voorval hebben gemerkt. Moskou: manifest in Guardian provocatie MOSKOU Het afgelopen dinsdag in onder meer het Britse blad The Guardian verschenen manifest van een oppositiegroep in de Sovjet-Unie is een „provocatie". Dat heeft het ministerie van buitenlandse zaken in Moskou gisteren verklaard. Het doel ervan is het proces van hervorming en vernieuwing in de Sovjetsamen leving stop te zetten, aldus de ver klaring van het Kremlin. Tot de au teurs van het document behoren vol gens The Guardian ook hoge Sovjet functionarissen. Zij spreken zich uit voor totale politieke en economische hervormingen in de Sovjet-Unie. Stad verbiedt klapperpistolen ANAHEIM Het stadsbestuur van Anaheim in Californië heeft een veror dening ingesteld, waarbij het verboden is om op „grove, boze of dreigende wij ze een speelgoed-vuurwapen te hante ren met de bedoeling daarmee iemand angst aan te jagen". Het is een zeer ge spannen situatie als je probeert vast te stellen of iemand een speelgoed- of een echt vuurwapen heeft, zei politiekapi- tein Randall Gaston. Als de agenten oog in oog komen te staan met iets wat op een wapen lijkt, zullen zij voortaan dienovereenkomstig handelen. In 1983 werd in het nabijgelegen Stanton een jongetje van 5 doodgeschoten toen hij een speelgoedpistool richtte op een agent. POLEN STELT GEVANGENEN OP VRIJE VOETEN WARSCHAU De Poolse au- toriteiten hebben gisteren de eerste politieke gevangenen vrijgelaten onder de nieuwe amnestieregeling. Volgens dis sidente bronnen in Warschau zijn tenminste vier gevange nen vrijgelaten die in voorar rest zaten wegens het drukken van illegale geschriften. De amnestie, waardoor circa 20.000 gevangenen op vrije voeten komen, leek in eerste instantie niet bestemd voor po litieke gevangenen. Tot dusver zijn gisteravond 974 gevange nen naar huis gestuurd. Surinaams leger pakt burgers op PARAMARIBO In het noord oosten van Suriname, in de omge ving van de grensplaats Albina, is gisteren een aantal burgers aange houden. Volgens de Raad voor de Bevrijding van Suriname zouden onder hen ook vrouwen, kinderen en bejaarden zijn opgepakt, maar dat is niet bevestigd door Parama ribo. De actie zou verband houden met de vermissing van twaalf mi litairen na een aanslag op een ka zerne in Stolkertsijver. Het Suri naamse leger houdt een klopjacht op de rebellen van „Robin Hood" Ronnie Brunswijk, die verant woordelijk zouden zijn voor de aanslag. Craxi mag nog acht maanden premier blijven (Van onze correspondent Gerard Kessels) ROME Craxi komt terug als premier van Italië. Dat is vrijwel zeker nu de socialisten een compromis hebben gesloten met de chris ten-democraten, die de grootste regeringspar tij vormen. Craxi zal tot maart volgend jaar de coalitie leiden, waarna een christen-demo craat de voorzittershamer van het Italiaanse kabinet zal overnemen. Met de overeenkomst tussen socialisten en christen-democraten is het voornaamste obstakel voor de vorming van een nieuwe regering uit de weg geruimd. Craxi heeft ook moeten beloven dat de socia listen de coalitie na maart volgend jaar zullen voortzetten. Het is vrijwel zeker dat Andreot- ti dan premier wordt. Of Craxi in maart ge heel terugtreedt of dat hij in het kabinet blijft, is nog niet duidelijk. 3j 5. j OME Zwermen s jrinkhanen die de zon j erduisteren en daar waar neerstrijken in een oog- ?nk alles kaal vreten. ?t schrikbeeld zoals dat i de bijbel staat vermeld J n in de jaren veertig o laatsvond, lijkt opnieuw J ealiteit te worden in Lfrika: momenteel ver- J leerderen maar liefst "ier vraatzuchtige soorten >rinkhanen zich zo ex- losief dat er groot gevaar jjreigt voor de oogsten in J et door droogte geteister de werelddeel. Dr. Lucas Brader is een van de topfiguren binnen de FAO, de Wereldvoedselorganisatie van de Verenigde Naties in Rome. Volgens hem moet tien tot twintig procent van de Afri kaanse oogst worden afge schreven en dreigt nieuwe honger wanneer de bestrijding van de sprinkhaan niet on middellijk van de grond komt. Als de sprinkhanen gaan zwerven is het eigenlijk al te laat. Brader: „Zwermen kunnen heel verschillend van omvang zijn. Een zwerm van een vier kante kilometer, die honderd ton vegetatie per dag eet, is een kleine. Er zijn in het ver leden zwermen gezien van en kele honderden vierkante ki lometers en een keer zelfs een van duizend vierkante kilome ter. Dat is onvoorstelbaar groot. Voor de mensen die dat meemaken, is het een angst aanjagende gebeurtenis: een dag lang geen zonlicht". Afrika werd van 1930 tot 1944 geteisterd door sprinkhanen plagen. Nu is de situatie echter veel dreigender omdat zowel de bruine als de rode sprink haan, als de woestijnsprink haan en de Afrikaanse trek- sprinkhaan zich in hoog tempo vermeerderen. De sprinkha- nenbestrijding in Afrika is in handen van nationale en en kele regionale organisaties. De FAO in Rome adviseert en coördineert. Dit systeem, opge zet na de plagen van de jaren '30 en '40, heeft lang uitste kend gewerkt. Met name van wege de nauwkeurige controle op die gebieden waar sprink hanen zich vermeerderen. De bewaking functioneerde zo goed en er waren zo weinig problemen dat na een aantal jaren de noodzaak van sprink- hanenbestrijding niet meer werd gezien. „Het ging zo goed dat wij ei genlijk het slachtoffer zijn ge worden van ons eigen succes", zei directeur-generaal Edouard Saouma van de FAO onlangs. Inderdaad, bevestigt Brader. „Het goede van het systeem was de systematische bewa king van de gebieden waar de sprinkhanen zich konden ver meerderen. De diensten wer den* van lieverlee ingezet voor de verdelging van schadelijke rupsen of vogels. Of soms be stonden de diensten alleen nog op papier". De donorlanden van de FAO, de rijke westerse landen, heb ben Afrika snelle hulp toege zegd. Zij hebben er tegelijker tijd op aangedrongen dat bij de bestrijding ook naar de gevol gen voor het milieu wordt ge keken. Zo wijst Brader op de gechloreerde koolwaterstoffen, behalve DDT dan, die zeer ge schikt zijn voor de verdelging van sprinkhanen, maar toch het milieu niet al te zeer aan tasten. Vroeger duurde het vele jaren voordat een plaag onder de knie was. Nu, met de moderne hulpmiddelen zoals vliegtui gen die gechloreerde koolwa terstoffen kunnen sproeien, rekent Brader op een jaar of twee, drie. Een Nederlands project kan straks een belang rijk hulpmiddel zijn bij het in de kiem smoren van nieuwe plagen. Met behulp van de sa telliet kan bekeken worden of zich ergens omstandigheden voordoen die gunstig zijn voor de vermeerdering van (woes- tijn)sprinkhanen. De gegevens gaan de computer in en zo ont staat een exact beeld waar sprinkhanen zich ontwikke len. De eerste zorg gaat echter uit naar de richting van de zwermen, opdat die snel kun nen worden vernietigd. Beroemde bierkelder afgebrand Een felle brand heeft gistermorgen de Löwenbraukeller in Mün- chen vrijwel volledig in de as gelegd. Samen met het Hofbrëu- haus was het 103 jaar oude gebouw een van de belangrijkste toeristische trekpleisters en vergaderplaatsen van München. Brandstichting wordt niet uitgesloten. Het gebouw, dat negen maanden geleden voor vijf miljoen mark werd gerenoveerd, was een van de belangrijkste ontmoetingspunten voor carnavalsgan- gers, politici en bierliefhebbers. Ongeveer 120 brandweerlieden hadden ruim zes uur nodig om de brand onder controle te krij gen. (Vervolg van de voorpagina) -WASHINGTON Het jongste aanbod van president 0 eagan is vervat in het ontwerp-antwoord op een rief, die de Russische partijleider Gorbatsjov vorige jaand naar Washington stuurde. Het ontwerp-ant- roord circuleeert momenteel onder de bondgenoten, let is de bedoeling het antwoord nog in het weekein- le aan Moskou voor te leggen. On ruil voor het Amerikaanse uitstel, zou Moskou dus de uitge breide Amerikaanse definitie van onderzoek moeten aanvaar- en. De Amerikanen beschouwen ook het testen van SDI buiten et laboratorium als onderzoek. Het uitstel van plaatsing van Dl is overigens niet zo'n groot gebaar. De directeur van het DI-programma verklaarde gisteren nog dat het nog zeker tien iar zal duren voor het systeem gebruikt kan worden, mits uit et huidige onderzoek blijkt dat het systeem haalbaar is. Belang- jker voor Moskou is dat de VS aanbieden zich aan het ABM- erdrag te houden. eagan wil in zijn antwoord ook opnieuw het Amerikaanse lorstel opnemen om alle middellange-afstandsraketten in fasen jn het Europese toneel te laten verdwijnen. Hij hernieuwt ook 3! en voorstel om het aantal strategische raketten in kleine stap- en met de helft te verminderen. Aan deze verminderingen wil 3 ij een reductie koppelen van het aantal ondergrondse kern- roeven. In zijn antwoord brengt Reagan ook opnieuw het be ing tot uitdrukking dat Washington hecht aan vermindering an de conventionele bewapening. nemen opnieuw kernproef ASHINGTON De Verenigde Staten hebben gisteren op- euw een ondergrondse kernproef gehouden in de Amerikaan- staat Nevada. Volgens het Amerikaanse ministerie van ener- ie was het de achtste kernproef dit jaar. Het ging om een kern- 1 om van minder dan 20 kiloton. De vorige kernproef hielden de Qir" Bnh PölH/lf fS vorige week donderdag, een dag nadat de VS en de Sovjet- ,,011 DUD VjclUQT Inie hadden bekendgemaakt dat zij nieuwe onderhandelingen ver kernproeven gaan houden. Die besprekingen zijn vandaag Genève begonnen. De Sovjet-Unie heeft sinds augustus 1985 n eenzijdige stop op kernproeven ingesteld, die tot kbmende ïaand van kracht.zal blijven. De Amerikaanse regering heeft j leeds geweigerd zich bij het moratorium aan te sluiten. (ADVERTENTIE) BELEEF HET ZELF... EUROPA'S EERSTE RUIMTETHEATER Koningin Elizabeth heeft rockzanger Bob Geldof, op de foto geflan keerd door zijn vrouw Paul, gisteren de versierselen uitgereikt die beho ren bij de decoratie „Knight Commander of the British Empire". Toen de koningin in Buckingham Palace het lint om Geldofs nek legde, zei ze tegen hem: „Het is niet veel voor al het werk dat u hebt gedaan". „Neemt u van mij aan, mevrouw, dat me in dit pak hijsen moeilijker was", antwoordde Geldof, die er zoals gebruikelijk ongeschoren bij liep. Maar zijn grijze jacquet van 1.000 pond sterling paste hem als gegoten. Samen met Geldof werd de in Engeland wonende Amerikaanse oliemil jardair en filantroop John Paul Getty onderscheiden. De Britse televisie omschreef de plechtigheid daarom als een treffen tussen een man die miljoenen weggeeft en een man die miljoenen inzamelt. Het KBE zou de Ier Geldof en de Amerikaan Getty, als zij Britten waren geweest, het recht hebben gegeven om „Sir" voor hun naam te zetten. Getty brengt de meeste tijd door in een suite van 360 pond sterling per dag in een particulier ziekenhuis in Londen. Hij heeft een zeldzame bloedziekte. 3MIDJE VERHOLEN KARELTJE KNETTER EN DE TOVERBUBBEL „Dus meneer Boltje," vroeg Kareltje Knetter. ,U bent een erkende boskabouter?" „Na- uurlijk! Dat staat er toch," viel het dwergje hem lijna vinnig in de rede. „Ja maar, wat is uw aak dan? Wat doen boskabouters eigenlijk irecies?" wilde Kareltje weten. „Erkende toskabouters lossen moeilijkheden op," legde loltje plechtig en trots uit. „Als er in de bossen ets mis gaat of als er hulp nodig is, dan komen rij en in een wipje is de zaak weer voor de bak er." Toen keek hij even ietwat droevig naar de oodgrijze lucht en hij zuchtte: „Jammer, dat er log maar zo bar weinig erkende boskabouters iver zijn. Er zijn nog wel boskabouters genoeg, loor. Daar gaat het niet om. Maar erkende bos- :abouters, begrijp je? Zodoende." „Wat zo- loende?" vroeg Kareltje nieuwsgierig. „Ke els met vakbekwaamheid. Déar is gebrek aan," 'ervolgde Boltje. „Die jongere kabouters, die broekies van beneden de 200 jaar, die zijn fut loos. Die hebben geen zin meer in het zware er kenningsexamen; dat is er niet meer bij." Het drong echter niet tot Kareltje door, dat Boltje bezig was de sociale moeilijkheden uit de doe ken te doen, die er onder de kabouters schenen voor te komen. Want wéér klonk die kreet om hulp door het roerloze kollenbos. En wég was Kareltje al. Met grote stappen rende hij er van door, dieper het bos in. Al maar dieper... „Doe het niet," gilde de kleine Ko Boltje toen, die opgewonden stond te springen. „Laat haar zitten! Ze zit daar goed! Misschien heeft Simon er wat aan." Maar Kareltje rende onverdro ten door, totdat hij dwars door de dikke sneeuwjacht heen een bewegende, schimmige figuur zag, die de handen omhoog hief en kla gend om hulp riep Koe mag loeien BüCKEBURG Een koe in het vakantieoord Krainhagen in Nedersaksen mag in het vervolg met gerechtelijke toe stemming loeien. Het Amtsge- richt in Bückeburg beschikte gisteren dat het loeien van een koe „geen aan de omgeving vreemd geluid" is. De rechts zaak was aangespannen door een vakantievierende buur man van de koe, die het geloei teveel van het goede vond: hij moest ook al naar een hinni kend paard, een blatende schaapskudde en naar snate rende eenden luisteren. TEL AVIV De topcon ferentie tussen de Israëli sche premier Peres en de Marokkaanse koning Hassan heeft geen door braak gebracht in het zoeken naar vrede in het Midden-Oosten, maar Pe res' reis doorbreekt een psychologische grens die het uiteindelijk andere Arabische leiders gemak kelijker zou kunnen ma ken directe besprekingen te houden met de joodse staat. Dat is al met al de wat magere conclusie van waarnemers van het on verwachte bezoek van Peres aan Marokko. Het bezoek van de Israëli sche premier, die eerder in het geheim met Hassan sprak, had hetzelfde verras sende en tevens openlijke karakter als het bezoek van de Egyptische president Sa- dat aan Jeruzalem, in 1977. De premier vloog in een vliegtuig van de Israëlische luchtmacht naar een Ara bisch land, hield er bespre kingen met het staatshoofd in één van diens paleizen, en aan het eind van de bij eenkomst kwam er zelfs een gezamenlijk communiqué. Het aspect van de openheid heeft in Israël de meeste aandacht gekregen omdat dat, bij gebrek aan andere concrete resultaten, een dui delijke stap voorwaarts bete kent. Voor Israël zijn er drie soorten Arabische landen. In de eerste plaats is er Egypte, het enige land dat officiële betrekkingen met de joodse staat onderhoudt. Dan is er een reeks landen, dat weliswaar Israël niet of ficieel erkent, maar dat be grijpt dat het niet aan het bestaan ervan voorbij kan gaan. Tot die groep horen de meeste Golfstaten, Tunesië, Jordanië en ook Marokko. Tenslotte zijn er de landen van het afwijzingsfront, met name Syrië en Libië. De voormalige Israëlische minister van buitenlandse zaken Abba Eban wees er deze week nog eens op dat de Israëlische politiek erop is gericht zoveel mogelijk landen van de tweede cate gorie in de eerste te krijgen. En als zodanig mag de reis van Peres op voorhand als een diplomatiek succes wor den beschouwd. Niet dat Marokko op korte termijn een ambassadeur naar Tel Aviv zal sturen, maar dat Peres in alle openheid en in zijn functie als premier naar Marokko kon gaan, laat zien dat er sprake is van een soort erkenning van Israël. Marokko ligt nu ergens in het niemandsland tussen Jordanië en Egypte. De Syrische president Hafez al-Assad, die er snel bij was om de betrekkingen met Marokko te verbreken, heeft dat laatste goed begre pen. En snel begrip toonde ook de president van Egyp te, Hosni Moebarak. Hij was het eerste en enige Arabi sche staatshoofd dat de be sprekingen tussen Hassan en Peres met gejuich begroette. Egypte ontworstelt zich langzaam aan het isolement waarin het na zijn vredes verdrag met Israël is ge drongen. Jordanië heeft al weer diplomatieke banden met Cairo, Jasser Arafat komt regelmatig in Egypte en het contact tussen Israël en Marokko kan alleen maar verder bijdragen tot heracceptatie van Moebarak in de Arabische wereld. De Egyptische president heeft laten weten dat hij een topgesprek zal hebben met Peres, zodra er overeen stemming is over de arbitra geprocedure inzake Taba, het omstreden stukje land aan de Rode Zee. Een ak koord, en een Egyptisch-Is- raëlische topbijeenkomst, wordt volgende maand ver wacht. Twijfel Toen de reis van Peres be kend werd, twijfelde eigen lijk niemand eraan dat de Jordaanse koning Hoessein van alles op de hoogte was. Het gesprek tussen de Israë lische en Marokkaanse staatslieden was een voorbe reiding op een ontmoeting Peres-Hoessein, zo werd ge zegd. Maar al snel groeide de twijfel aan die theorie. De verwarring in Amman was immers groot. Eerst was er geen enkele reactie en la ter verklaarden Jordaanse ministers, dat de bijeen komst in het Marokkaanse Ifrane de kloof in de Arabi sche wereld alleen maar zou vergroten. Een moeilijke si tuatie dus voor een land, dat vriendschappelijke betrek kingen wil onderhouden met zowel Egypte als Syrië. Het officiële communiqué zegt dat het Arabische vre desplan van Fez in Marokko is besproken. Hassan zou dat als basis voor vredesonder handelingen willen aanhou den. De Israëlische reactie daarop staat niet in de slot verklaring, maar is bekend. Het is duidelijk dat Peres niet naar Marokko is ge haald om de koning te ver tellen dat hij, net als zijn voorganger Begin, het plan Fez verwerpt. Evenmin moet het Hassan erom zijn begonnen de opi nie te horen van de Israëli sche regering. In het regeer akkoord van Israël staat im mers dat het kabinet zal worden opgeheven zodra het tot serieuze onderhande lingen komt over teruggave van bezet gebied, onderdeel van het plan Fez. En de ko ning weet ook dat Peres op 7 oktober van functie zal wisselen met minister van buitenlandse zaken Shamir. Het ziet er echter niet naar uit dat de Israëlische rege ring daarna nog een lang le ven zal leiden en mogelijk zal Peres dan aan het hoofd staan van een nieuw kabi net. Wat Hassan vooral wilde weten is hoe ver Peres per soonlijk bereid is te gaan, vooral voor wat betreft het bijeenroepen van een inter nationale vredesconferentie over het Midden-Oosten. Het is bekend dat de koning graag als gastheer zou optre den voor zo'n bijeenkomst van alle betrokken partijen, met inbegrip van de PLO, en de permanente leden van de Veiligheidsraad. Een paar weken geleden nog zei hij in een interview, dat Is raël en zijn buurlanden het in principe wel eens kunnen worden, maar dat een motor om het vredesproces op gang te brengen ontbreekt. Dat hij zichzelf als de motor ziet is de afgelopen dagen gebleken. Het kan zijn dat de koning teleurgesteld is in de opvat tingen van Peres. Vooral op het punt van PLO-deelname aan onderhandelingen lopen de meningen nogal uiteen. Het hele principe van een internationale vredesconfe rentie staat Peres trouwens tegen. Hij ziet zo'n bijeen komst eigenlijk alleen bij wijze van goedkeuring ach teraf van via direkte onder handelingen bereikte vrede sakkoorden. Al met al zal het met de Ma rokkaanse rol in een confe rentie over het midden-Oos ten niet zo'n vaart lopen. Syrië zal niet staan te pope len om naar Marokko te ko men, en hetzelfde geldt voor zijn Russische beschermher en. Jordanië heeft laten we ten dat het niet met Israël zal onderhandelen, als Syrië aan de conferentie deel neemt. Israël wil niet dat de PLO van de partij is, terwijl de meeste andere landen juist alleen willen komen als er ook een uitnodiging naar Arafat gaat. In Israël heerst tevredenheid, maar voorlo pig valt moeilijk te zeggen wat Hassan met de bijeen komst in Ifrane heeft ge wonnen. LONDEN Een Britse parlementscommissie heeft in een rapport over de Westland-affaire scher pe kritiek geuit op een aantal naaste medewer kers van premier Marga ret Thatcher. Maar vol gens de commissie heeft Thatcher zich niet schul dig gemaakt aan mislei ding van het parlement in de affaire. De commissie werd in februari ingesteld na de ruzie binnen het kabinet over plannen om de Britse helikopterfabriek Westland van de ondergang te redden. De affaire leidde tot het aftreden van minister van defensie, Michael Heseltine, en van de minister van handel en industrie, Leon Brittan. In het rapport worden vijf re geringsfunctionarissen, onder wie de kabinetssecretaris van Thacher en haar perschef, op de vingers getikt wegens het laten uitlekken van een ver trouwelijk regeringsdocument. De commissie noemde het la ten uitlekken van dit docu ment een „onfatsoenlijke daad". Maar volgens de com missie, die was samengesteld uit vertegenwoordigers van alle partijen, was Thatcher zelf niet betrokken bij de zaak. Veel parlementsleden waren het daar niet mee eens. De op positie heeft gedreigd het zo merreces van het parlement, dat vandaag begint, uit te stel len wanneer er geen debat wordt gehouden over het rap port

Leidse Courant | 1986 | | pagina 5