Vrijlating eigen huis in bijstand voldoet dagjes mens iINNENLAND ^rtsen Ai] met angere Opleiding Berging Olaf weer hervat Euthanasiebeleid niet bij specialist Dees Oorzaak treinongeluk Brummen blijft raadsel Dagboek van een CeidaeSomcmt VRIJDAG 25 JULI 1986 PAGINA 3 WS niet ontevreden >ver nachttreinen [TRECHT De Nederlandse Spoorwegen jn „bepaald niet ontevreden" over de ge- iiddelde bezetting van de nachttreinen die nds 1 juni een uurdienst onderhouden tus- in Schiphol en de vier grote steden. De erste maand hebben in totaal 12.000 men- ;n van de nachttrein gebruik gemaakt. Per reek dus gemiddeld 3000 mensen. Dat zijn weliswaar zevenhonderd minder dan de 700 reizigers die de NS wekelijks nodig nleeft om quitte te spelen, maar de NS ver- g acht dat het fenomeen door grotere be- j endheid meer in trek zal raken. De spoor- egpolitie. die 's nachts op de stations in de ote steden toezicht houdt en soms meer- st, heeft in juni geen noemenswaardige ,ix>blemen met reizigers gehad, aldus een S-woord voerder. Wethouder neemt zelf vervanger in dienst WAGENINGEN Mevrouw C. Merkelijn (PPR) heeft ais eerste wethouder in Nederland zelf een assis tent in dienst genomen, aan wie zij via een speciaal in het leven geroepen stichting een salaris uitbetaalt. De 37-jarige bestuurster, zo meldt het weekblad Bin nenlands Bestuur, kreeg in Wageningen van de ge meenteraad geen toestemming voor een gedeeld wet houderschap. Daarop trok zij een 31-jarige student tuinbouwkunde aan om toch aan een werkweek van slechts drieëneenhalve dag te komen. Het fenomeen wethoudersassistent komt op zich in grote steden als Den Haag en Amsterdam wel voor, maar dan alleen als een door de gemeente betaalde „gewone" assistent van full-time wethouders. In Wageningen zal de assis tent wethouder Merkelijn mogen vervangen in be stuurlijk en ambtelijk overleg. Hij mag daarbij ook sommige collegevergaderingen bijwonen en inzage krijgen in belangrijke stukken. Bestuurlijke bevoegd heden krijgt hij niet. Reisbureau in opspraak over reizen Z-Afrika EMMEN Het reisbureau Rotunda Tours in Emmen, dat zich onder meer bezighoudt met de verkoop van reizen naar Zuid-Afri- ka, is in opspraak geraakt door de inhoud van een brief, die men naar potentiële klan ten stuurt. De brief, met onder meer de op merking dat „wij als reisagent daar geen on rustige toestand hebben aangetroffen" is voor de werkgroep Kairos in Utrecht reden om Rotunda Tours te bestempelen als een „apert pro-apartheid-reisbureau". Volgens woordvoerder Hans Zwaanstra van Rotunda Tours, een onderdeel van het meer bekende reisbureau BBI, heeft het toerisme niets met politiek te maken. „Ik heb ook best wel moeite met de situatie in Zuid- -Afrika. Maar ik ken ook mensen die daar familie hebben wonen. Moet je die dan ver bieden om daar heen te gaan?". Uniek stadspaleis in Vlissingen gesloopt VLISSINGEN Op 11 augustus valt defini tief het doek over een van de belangrijkste voorbeelden van barokarchitectuur in Ne derland. Dan wordt het Van Dishoeckhuis in Vlissingen, een stadspaleis uit 1733, gesloopt. Het Van Dishoeckhuis heeft tot 1965 dienst gedaan als stadhuis van Vlissingen. De afge lopen twintig jaar is het ernstig in verval ge raakt. Er waren plannen voor verplaatsing en restauratie, maar die kosten ruim 15 mil joen gulden en dat was voor de gemeente Vlissingen niet op te brengen. De Rijksdienst voor de Monumentenzorg heeft intussen de waardevolste spullen uit het interieur ver wijderd. Deze onderdelen worden gebruikt bij de restauratie van het voormalige pand van de Koninklijke Bibliotheek aan het Lan ge Voorhout in Den Haag. In dat pand wordt de Hoge Raad der Nederlanden gehuisvest. IEN HAAG De huis- rtsen zijn blij dat de op- iding tot dit vak vanaf i. 988 één jaar langer zal uren. Momenteel duurt (ze, na de artsenstudie, dén jaar. De huisartsen ij ereniging LHV heeft ja- r inlang geprobeerd de op- iding met twee jaar uit breiden. LH V-voorzit- lir W. de Regt is echter ?er verheugd met de ieuwe regeling, die giste- in door de EG werd i Dorgesteld. „De overheid ail nu wel door de bocht loeten", meent De Regt. en probleem is nog dat huis- tsen de kosten van hun op- 1 iding moeten terugbetalen ze geen huisarts worden, een verdubbeling van de leidingstijd kan dat pro- eem twee keer zo groot wor- n. rtsen die een opleiding tot tecialist volgen (doorgaans s jaar) verdienen gewoon n salaris. Voor huisartsen j Idt een „inverdienregeling" I e erop neerkomt dat er elk ar dat zij praktijk uitoefenen n deel van het voor hun op- iding „geleende" bedrag ordt kwijtgescholden. Huis- tsen die geen praktijk vero- iren er zijn momenteel iel werkloze huisartsen oeten daarentegen de kosten èl terugbetalen. Iedereen ndt dit onrechtvaardig, e betrokken ministeries (wvc i o en w) vinden ook dat de verdienregeling moet ver- vijnén, maar ze zijn het on- rling niet eens over de aag wat er dan voor in de aats moet komen. Ook in het ngste regeerakkoord staat erover volgens De Regt lechts een vage kreet". het ogenblik maken jaar- ks ongeveer tweehonderd tsen de eenjarige opleiding huisarts af. Bij eerder over- dit jaar met de LHV heeft t kabinet vanwege de op nden zijnde verlenging van opleiding tot twee jaar irgesteld het aantal huisart- in opleiding dan maar te Iveren. Volgens de LHV is t probleem daarmee beslist wereld niet uit. oename kinkhoest EN HAAG De geneeskun- ge en gezondheidsdiensten JG&GD's) zijn een onder- lek begonnen naar de sterke ijging van het aantal kink- oestgevallen. Tot 21 juli zijn jaar bij de hoofdinspectie de volksgezondheid in en Haag al 1057 gevallen ge- eld. In 1985 noteerde de in- lectie 1522 en in 1984 nog aar 534 gevallen. Over de irzaken durft men nog geen ;rmoedens uit te spreken. In jaren zeventig kwam kink- est in ons land bijna niet eer voor. Dat was een direct ivolg van de zeer gunstige entingsgraad in ons land. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De nieu we regeling voor het vrij laten van het eigen huis voor mensen met een bij standsuitkering voldoet en hoeft dus niet verder te worden verruimd. Dat staat in een evaluatie die staatssecretaris De Graaf (Sociale Zaken) naar de Tweede Kamer heeft ge stuurd. Op het zogenaamde „opeten van het eigen huis" door men sen die hun spaarcenten in een woning hadden gestoken en vervolgens in de bijstand be landden, kwam enkele jaren geleden toenemende kritiek. Mensen waren gedwongen hun huis te verkopen en dat geld eerst op te maken voor ze een beroep op de bijstand kon den doen. Onder invloed van het verzet daartegen verruim de staatssecretaris De Graaf op 1 januari 1983 de vrijlatingsbe palingen met zo'n 15.000 gul den tot een basis van 30 mille. Van de eerste 75.000 gulden daarboven (bij alleenstaanden 67.000) wordt bovendien de helft vrijgelaten. Uit de evaluatie blijkt dat van deze regeling in de afgelopen jaren 3900 mensen hebben ge profiteerd en staatssecretaris De Graaf maakt daaruit op dat het beoogde effect daarmee is bereikt. Fleurig SI Deze fleurige jongedame geeft alvast een voorproefje van de bloemen pracht tijdens het corso op 2 augustus in Rijnsburg. De specifieke kenmer ken en kleuren van vele landen zullen in bloemen worden uitgebeeld bij deze 40e bloemenoptocht door de bollenstreek. Bloemsierkunstenaar Her man van de Berg uit Wassenaar tekent voor de arrangementen van de zomerbloemen. PvdA in glazen huis DEN HAAG In de Tweede Kamer bestaan plannen voor de bouw van een grote, groten deels uit glas op te trekken vergader zaal bovenop het dak van het vroe gere ministerie van Koloniën aan het Plein. Dit ge bouw, ingeklemd tussen het Mau- ritshuis en de Hoge Raad, is sinds enige jaren in gebruik bij de Tweede Kamer. De vergaderzaal zal bestemd zijn voor de fractiever gaderingen van de PvdA, die nu nog gehouden worden in het hoofdge bouw van de Tweede Kamer. De huidige verga derzaal ligt echter ongeveer 500 me ter van de werk kamers van de ka merleden en is ook te klein om alle fractieleden en -medewerkers een plaats te bie den. Na de laatste ver kiezingen zijn de werkkamers van alle PvdA-kamer- leden samenge bracht in het ge bouw aan het Plein. De verga derzaal zou mid den 1987 gereed moeten zijn. DEN HELDER De ber ging van het voor Den Helder gezonken gifschip Olaf is weer hervat. Door de flinke storm van giste ren hebben de bergers van Smit-Tak een halve dag verloren. De drijvende bok „Taklift 4" werd echter zodanig gema noeuvreerd, dat duikers in de luwte daarvan konden wer ken, ondanks de twee tot drie meter hoge golven. Daardoor ging er niet meer tijd verloren. Het trekken van schuurdra- den is derhalve voortgezet en er is een begin gemaakt met het aanbrengen van zogeheten kantelhaken, die nodig zijn pm het schip rechtop te zetten. Als het weer geen verdere spel breker is, moet dat zondag ge beuren. Het gevaar van ver vuiling door spontaan uitspoe lende giftige lading is daarna belangrijk kleiner, omdat alle luiken boven op het dek rus ten. Ook het gevaar dat het schip zal scheuren, breken of kantelen, acht men miniem. EN HAAG Evenals jn voorganger Van der eijden, zal ook de nieu- e staatssecretaris Dees rVD) zich op wvc niet ezighouden met het eut- anasie- en abortusbeleid. lat blijven zaken voor minister Brinkman (CDA). Dees was in de fractie van de VDD speci alist op deze twee terrei nen. Uit de gisteren gepu bliceerde taakverdelingen tussen ministers en staats secretarissen blijkt echter dat hij voor zijn specialis men geen verantwoorde lijkheid krijgt. Op economische zaken krijgt Evenhuis (net als de vorige staatssecretaris Van Zeil belast met het midden- en kleinbe drijf) er wat zaken op defen siegebied bij. Van Houwelin- gen, die al was belast met de fensiematerieel, gaat zich ook toeleggen op personeelsbeleid voor vrijwilligers, dienstplich tigen en burgerpersoneel. Me vrouw Ginjaar-Maas (voortge zet onderwijs) krijgt er na het verdwijnen van haar collega Van Leijenhorst het basison derwijs bij. Staatssecretaris Heerma, op economische za ken belast met exportbevorde ring, mag zich evenals zijn voorganger Bolkestein in het buitenland minister noemen. Deel medicijnen goedkoper voor particulier verzekerden UTRECHT Particulier verzekerde patiënten gaan waarschijnlijk met ingang van september vijf pro cent minder betalen voor een deel van de geneesmid delen. De organisaties van apothekers, particuliere ziektekostenverzekeraars en verzekeringen voor amb tenaren (KNMP, KLOZ en KPZ) hebben deze week overeenstemming bereikt over een voorlopige tarie faanpassing. Het gaat hierbij om ongeveer 20 procent van het assortiment ge neesmiddelen dat uitsluitend op recept of uitsluitend in de apo theek mag worden afgeleverd en om bepaalde zelfmedicatiepro- dukten. Die 20 procent komt neer op aanzienlijk meer dan 20 procent van de omzet, doordat dit deel van het assortiment juist de veel voorgeschreven geneesmiddelen (waaronder veel medi cijnen die chronisch moeten worden gebruikt) omvat. In welke mate de individuele particuliere patiënt van de nieuwe regeling profiteert hangt af van de vraag bij welke groothandel zijn apotheker de geneesmiddelen inkoopt. De zogenoemde pa rallel geïmporteerde medicijnen en homeopathische geneesmid delen vallen buiten de regeling. BRUMMEN De politie heeft nog geen aanwijzingen over de oorzaak van de aanrijding tussen de trein en een busje in Brummen afgelopen dinsdag waarbij vier inzittenden omkwamen. Adjudant Van Hoogmoed van de rijkspolitie Brummen zei gisteren dat tijdens het technisch onderzoek geen mankementen aan het busje zijn geconstateerd. Ook de knipperlichten en het bel- signaal bij de spoorwegovergang hebben normaal ge functioneerd. „Een concrete oorzaak is moeilijk aan te geven. Er zijn geen remsporen gevonden. De machinist van de trein heeft verklaard de indruk te hebben dat de vrouwelijke chauffeur van het busje met matige snelheid is doorgereden en waarschijnlijk de trein eenvoudig niet heeft gezien. Ook op signalen van de machinist werd niet gereageerd'aldus Hoogmoed. Gisteren is ter nagedachtenis van de vier overledenen een her denkingsdienst gehouden in de Brummense Nederlands Her vormde Kerk. De vier slachtoffers zijn vandaag begraven of ge cremeerd. Honderden mensen woonden gisteren in Brummen de herden kingsdienst bij. In het voetspoor van hon derdduizenden landgeno ten trekken onze verslag gevers er in deze vakantie weken in eigen land op uit. In deze kolommen ge ven zij hun persoonlijke impressie van zomerse ge beurtenissen die voor de lezer mogelijk een tip kan bevatten voor een dagje uit. Zo ontdekte Marion van der Voort dat een half uurtje vliegen boven wes telijk Nederland niet al leen sensationeel is, maar dat de maag zich daarte gen sterk kan verzetten. Maar het „misselijke ein de" kon een opwindende dag op Schiphol niet ver gallen. Af valzak je nuttig in city-hopper „Dames en heren hier spreekt uw gezagvoerder. Door wind en bewolking kan enige turbulentie voor komen maar toch wens ik u een prettige vlucht met onze city-hopper", klinkt opge wekt door het vliegtuigje vlak na het opstijgen. Boven Wassenaar begint de misse lijkheid, boven het IJssel- meer komt het zakje te voor schijn en tijdens de landing wordt daar dankbaar ge bruik van gemaakt. Gelukkig vond de vlucht met de city-hopper plaats aan het eind van een dagje Schiphol en een bezoek aan het luchtvaartmuseum Avio- dome. De Amsterdamse luchthaven Schiphol beleeft de top- 'en het opstijgen en landen van de machinale vogels wordt het verlangen zelf te vliegen steeds groter. Men sen die een retourtje Las Palmas of New York achter de rug hebben, beschouwen zichzelf misschien als expert, De opvallende aluminium koepel van de Aviodome. maanden van het jaar. Of het nu dag of nacht is, zon dag of maandag, de vliegtui gen vliegen af en aan. Passa giers laten zich met drom men tegelijk naar verre of minder verre oorden ver voeren. Bovendien besluiten familieleden en vrienden die de vakantiegangers naar de luchthaven brengen, vaak een ommetje te maken op de pier. Mensen komen niet alleen naar Schiphol om iemand weg te brengen. Velen ko men voor een dagje uit met de kinderen. Daarom zijn niet alleen de aankomst- en vertrekhal overvol, maar staan ook op de pier en de trappen daar naartoe de mensen te dringen. Het snel- buffet doet z'n benaming geen eer aan. Het schouwspel op de lan dings- en startbanen is het meest populair. Het is de vraag of pa meegaat voor de kinderen, of de kinderen mee mogen omdat pa er zo van geniet. Het kroost krijgt tekst en uitleg terwijl het op de schouders van de ouders over de hoofden van het veeltallige publiek naar de vliegtuigen kijkt. Een leek kan echter niet alle vragen over de luchtvaart beant woorden. De Aviodome biedt uitkomst. De aluminium bol waarin de Aviodome is gevestigd, is duidelijk zichtbaar op het terrein van Schiphol. In het lucht- en ruimtevaartmu seum, waarvoor de subsi diekraan van WVC wordt dichtgedraaid omdat het niet van „nationaal belang" zou zijn, zijn modellen van vlieg tuigen, foto's, films en docu mentatie te zien. Zo is de eerste man te zien, die in de vorige eeuw met twee vleugels aan zijn ar men probeerde te vliegen. Ook de cabine van de lucht- vaarders, die vorig jaar tij dens een trans-atlantische tocht in zee stortten, is in het museum ondergebracht. De ruimtevaart komt ruim schoots aan bod. De actuali teit ontbreekt echter. Het enige wat te zien is van de ontploffing van de space- shuttle dit voorjaar is een krantebericht uit één van de landelijke dagbladen. Tijdens het bekijken van de oude en nieuwe modellen, „Stelt niets voor joh, een auto is veel griezeliger" mensen die tot nu toe de auto en trein kozen, willen het toch zelf eens meema ken. Om nu gelijk enkele honder den guldens uit te geven gaat letterlijk wat ver, maar met de city-hopper kunnen mensen dichter bij huis blij ven voor de luchtdoop. In het kleine vliegtuig kunnen evenveel passagiers als in de bus die hen er naar toe rijdt vanaf de hal in het gebouw van Schiphol. Een tochtje met de city-hop per is een leuke gelegenheid het vliegen aan den lijve te ondervinden, maar ook om de Randstad met de toeristi sche plaatsjes eens van een andere kant te bekijken. Voor 75 gulden kunt u een half uurtje mee met de Fok ker Friendship F-27 van de NLM, een dochteronderne ming van de KLM. Voor sommige een fantasti sche ervaring, anderen hou den er een minder geslaagde herinnering aan over. Welke van de twee voor u zal gel den hangt af van het weer en de gesteldheid van uw maag. Meestal vliegt de city-hop per op vierhonderd meter met een snelheid van 240 ki lometer per uur over Haar lem en het Noordzeekanaal, langs de kust naar het IJs- selmeer met de schilderach tige visserdorpen en terug over de stad Amsterdam. De clichés blijken nog altijd waar. „Die koeien lijken wel mieren en de auto's zijn even groot als die in mijn speelgoedgarage", klinkt op getogen uit een stoel. Eenmaal op de trap naar buiten krijgen de stewardes sen vèrschillende opmerkin gen te horen. „Kan ik dit zakje hier ergens kwijt. Ik kan het niet helpen maar ik werd zo misselijk". De man daarachter had nergens last van. Een fantastische ervaring. In deze tijd van het jaar wordt op verjaardagen altijd gepraat over vliegen. Nu weet ik ook eens hoe dat is". Zijn zoon is nog vol van het kijkje in de cockpit. „Wan neer gaan we weer?" MARION VAN DER VOORT 'RIEMELS 1'jrv ZUS IH OMAUP S Al 15" pOWD KWIJT ri ceveicHT-w/ficyefis £"9 Vergoeding voor onterecht verblijf in politiecel LEEUWARDEN Twee be woners van Leeuwarden krij gen een schadevergoeding voor de vier dagen, die zij in 1985 op het politiebureau heb ben doorgebracht. Zij werden op 18 mei van dat jaar opge pakt tijdens rellen rond de voetbalwedstrijd Heerenveen- -Cambuur, maar hun zaak werd geseponeerd bij gebrek aan bewijs. Op aanraden van de officier van justitie dienden zij een claim voor schadever goeding in. Die werd in hoger beroep toegewezen: 100,- voor elke dag, dat ze vast heb ben gezeten. Van Vollenhoven vanavond terug naar vakantieadres DEN HAAG Mr. Pieter van Vollenhoven keert vanvond weer terug naar zijn vakantie adres in Italië. Zoals bekend was hij de enige van het ko ninklijk huis die kans zag zijn vakantie te onderbreken om op woensdag jongstleden deel te nemen aan de jaarlijkse Pro-Am-golfwedstrijden in Noordwijk, voorafgaand aan de Dutch Open. Pieter van Vollenhove verkoos dat bal spelletje boven het bijwonen van het huwelijk van prins Andrew en Sarah Ferguson, waarvoor hij en prinses Mar griet de uitnodiging niet had den kunnen accepteren omdat ze met vakantie waren... Reiger dood door panty en politiekogel BORGER De politie van het Drentse Borger is er niet in geslaagd een in moeilijkhe den geraakte reiger te redden. Vissers hadden een aangesla gen reiger gezien met iets dat vast zat in zijn bek. Toen het de gewaarschuwde politie niet lukte de vogel te vangen of te verdoven, werd besloten dat doodschieten de enige oplos sing was om het dier uit zijn lijden te verlossen. Later bleek dat de reiger met zijn bek ver strikt zat in een panty.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 3