Ambtenaar krijgt meer voor overwerk Vrijheid Bon: <M& DE KEER Radio-actieve kersen in Groningen aangetroffen Justitie gaat nieuw tansspel Vervolgen Den Haag tevreden over aanbod Reagan Acht man gewond bij demonstratie Molukkers Kaunda leest Howe in openbaar de les Ceidóc (Sowuvnt Vrijdag 25 juli 1986, 77e jaargang no. 23560 Uitgave Weslerpers, behorende tot Sijthofi Pers. Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 11,2300 AA, tel.071 -122244. Voor abonnementen: tel.071-313677. Giro 103003 Bank: Amro-Bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: JJ.Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijieweg. Abonnementen: (inCl.5% BTW) per maand f. 22,49 (aut.betaling),kwartaal f. 67,43, jaar f. 256,85. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071-122248. Advertenties: (excl.5%BTW)f. 0,63 per mm, kleintjes f. 0,44permm. Losser Wisselend bewolkt en moge lijk wat regen. Vannacht rond 13 graden. Morgen ongeveer 20 graden. Zuidwestenwind, matig, aan de kust af en toe vrij krachtig. Zon op: 05.51; onder: 21.40. Schev. hoog water: 7.22 en 19.48; laag water: 3.15 en 15.43 uur. Hevige bosbranden in Zuid-Frankrijk IICE Bij hevige bosbranden in iet zuiden van Frankrijk, in de iuurt van Nice en Monaco, is één lode gevallen. Honderden personen jjn geëvacueerd en ongeveer 1500 lectare bos is in vlammen opge- aan. Alle kustwegen tussen Nice n Monaco, met uitzondering van de ioofdweg, zijn tijdelijk gesloten. Verscheidene bergdorpen in het de- iartement Alpes-Maritimes zijn loor het vuur ingesloten. De bran- |en, die volgens de brandweer gis- eren zijn aangestoken, worden be treden door 2500 brandweerlieden n negen blusvliegtuigen. Het vuur laait hoog op in het berggebied op twin tig kilometer van Nice. RECLAME OP MOSKOUSE STADSBUSSEN MOSKOU Het straatbeeld van Moskou is, met goedkeuring van de Sovjetleiding, opgefleurd met stads bussen die zijn versierd met reclame voor Pepsi-Cola, vruchtensapjes en de nieuwste kleurentelevisies. „Een opinie-onderzoek heeft aangetoond dat het publiek deze nieuwe manier van adverteren waardeert", aldus de krant. De autoriteiten willen nu ook reclameboodschappen aanbrengen op trolley-bussen, trams en vracht wagens. In de Sovjet-Unie wordt slechts op beperkte schaal reclame gemaakt voor consumptie-artikelen. Het reclame-project heeft volgens de krant een positieve uitwerking ge had op de buschauffeurs, omdat al leen de besten reclame op hun bus krijgen. Dode bij aanvaring tussen surfers MAKKUM Na een aanvaring met een andere surfer op het IJsselmeer bij Mak- kum is gistermiddag de 36-jarige B.J. Wie- linga uit Sneek overleden. Wielinga na derde 400 meter uit de kust met hoge snelheid een 21-jarige Westduitse plank zeiler. Deze zag dat hij de aanvaring niet kon ontwijken en sprong van zijn plank. Die wipte omhoog en belandde tegen de borst van de surfer uit Sneek. Het slacht offer werd door de Duitser op de surf plank naar de wal gebracht, waar hij vrij wel onmiddellijk bezweek aan inwendige bloedingen. Volgens de politie van Bols- ward was het ongeluk ondanks de harde wind niet nodig geweest, wanneer de sur fers tijdig voor elkaar waren uitgeweken, hetgeen zij verplicht zijn. Olifant slachtoffer van eigen charmes GIVSKUD Frederik, een olifant in de dierentuin van Givskud in Dene marken die eerder deze week door ze ven onderling stinkend jaloerse vrouwtjesolifanten in het water was gegooid, is gisteren aan hartstilstand gestorven. De zestienjarige Frederik werd door de vrouwtjes zo begeerd, dat geen van haar duldde dat hij een van haar het hof maakte. En toen hij desondanks een welgevallig oog op een van de vrouwtjes had laten val len, werd hij door de overigde vijver ingewerkt. Er moest een kraan aan te pas komen, om Frederik uit het water te tillen. De directeur van de dieren tuin zette hem apart, maar het hart had te zeer geleden. „Mollen" ondergraven golftoernooi Noordwijk NOORDWIJK Het programma op de tweede dag van het golftoernooi om het open Nederlands kampioenschap te Noordwijk is vandaag een half uur te laat begonnen. Twee van de achttien holes bleken onbruikbaar te zijn, door dat de actiegroep „Mollen tegen apart heid" 's nachts de greens had omgespit. De actievoerders, die protesteren tegen de aanwezigheid van enkele Zuidafri- kaanse golfspelers, hadden bij drie ho les een spa in de grond gestoken. Het derde en het elfde hole waren vandaag niet te gebruiken. Bij het zevende hole lag een groot gat, dat evenwel door de organisatie kon worden gedicht. DEN HAAG Alle ambtenaren krijgen met terugwerkende kracht tot 1 januari meer netto uitbetaald voor hun overwerk. Over de óverwerktoeslag zal niet langer 10,5 procent pensioenpremie worden ingehouden. Daartege nover staat dat het overwerk ook niet meer wordt meegerekend in de pensioengrondslag, zodat in geval van pen sionering minder zal worden uitbetaald. Op die manier heeft deze verandering voor de schatkist geen gevolgen. De nieuwe regeling geldt voor iedereen wiens salaris onderworpen is aan de Al gemene Burgerlijke Pensi oenwet. Dat zijn alle ambte naren in dienst van rijk, provincie en gemeente. Ook het grootste deel van de trendvolgers profiteert er van. Tegenover de verminderde korting op hun' overwerk staat dat ze iets meer belas ting gaan betalen. Afhanke lijk van hun salarisschaal gaan ze er wat hun netto- overwerkvergoeding betreft toch nog zo'n zeven procent op vooruit. Het zijn vooral de ambtena ren in lagere en middenran gen die van de nieuwe rege ling profiteren. Boven schaal 10 wordt overwerk geacht in het salaris te zijn inbegrepen. Veel ambtena ren sparen hun overwerk op tot het eind van het jaar en laten het dan in een keer uitkeren. AMSTERDAM Het )penbaar Ministerie in \msterdam gaat als eerste 0 larket in Nederland men- 0 en vervolgen die het to tansspel Roulette-Compe- jjitie organiseren. Volgens ie Amsterdamse hoofdof ficier van justitie mr. C. -van Steenderen gaat het (Q hierbij om een verboden -kansspel. De officier dag- J vaarde daarom zes men- ill sen die bij het spel betrok- 10 ken waren, om op 20 au- lOgustus voor de rechtbank t te verschijnen. Als de rechter het met de hoofd- io Dfficier eens is, kunnen de 10 zes worden veroordeeld 10 lot maximale straffen van wee jaar gevangenis of i0 een boete van 25.000 gul- den. cDf een kansspel verboden is volgens de Wet op de Kans- 'pelen hangt af van de invloed iie de spelers kunnen uitoefe- 5 len op het resultaat. Volgens 5 iet Amsterdamse parket heb- 5 len spelers van dit spel in het 5 ilgemeen geen overwegende 5 nvloed op de uitslag. 5 (ADVERTENTIE) BOEKHANDEL LEIDEN - LEIDERDORP OEGSTGEEST - KATWIJK VOORSCHOTEN DEN HAAG/WASHING TON De jongste voor stellen van de Ameri kaanse president Reagan om de plaatsing van een verdedigingsschild in de ruimte (SDI) enkele jaren uit te stellen is een bewijs, dat er ook van Ameri kaanse kant beweging zit in de standpunten over wapenbeheersing. Het gaat de goede richting op, aldus een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag. De woordvoerder weigerde verder inhoudelijk commen taar te geven op berichten van gisteren, dat president Reagan de plaatsing van SDI wil uit stellen als de Sovjet-Unie be reid is het testen van delen er van toe te staan. Washington zou zich de komende vijf tot zeven jaar blijven houden aan het uit 1972 stammende ABM- verdrag, dat onder meer het stationeren van een Star Wars-achtig systeem verbiedt. Moskou zou dan wel akkoord moeten gaan met het testen van zo'n systeem, dat momen teel eveneens verboden is. Waar het werkelijk om gaat, aldus de woordvoerder, is wat er straks aan de onderhande lingstafel in Genève gebeurt. Pag. 5: Reagans antwoord dit weekeinde in Moskou. Ook onderling kwam het tot een handgemeen tijdens de Molukse demonstraties, doordat oudere Molukkers de opgewonden jon geren probeerden te kalmeren. DEN HAAG De demonstratie van 1500 Molukkers in Den Haag tegen de schending van de mensenrech ten op de Molukse eilanden zijn gisteren niet zonder incidenten verlopen. Zeven agenten en een persfoto graaf raakten gewond, twee Molukkers werden gear resteerd. De schermutselingen ontstonden rond het middaguur toen een groep van vijftig Molukkers stenen begon te gooien naar agen ten. De te hulp geroepen ME behoefde echter niet in te grijpen. Ook op het Binnenhof liet de Molukse groep van zich horen. De politie wist de demonstranten rustig te krijgen, maar toen de groep bij Houtrust aankwam werden opnieuw vernielingen aan gericht. Enkele demonstranten gooiden twee politiewagens om. De zeven agenten die door stenen werden getroffen, konden na behandeling in het ziekenhuis naar huis. Ook een persfotograaf kreeg met de groep te maken toen hij foto's stond te maken. Men schopte en sloeg de Hagenaar en nam hem twee camera's af. Na bemiddeling van de organisatie van de demonstratie kreeg de fotograaf zijn toestellen, zonder filmrolletjes, terug. De politie hield een 22-jarige man uit Assen en een 24-jarige man uit Vaassen aan wegens openlijk geweld. 'Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll minium Ook Flora Rijnsburg veilt geen d Zuidafrikaanse produkten meer RIJNSBURG Behalve de Aalsmeerse bloemenveiling VBA heeft ook de veiling Flora in Rijnsburg besloten geen bloemiste- ie rijprodukten uit Zuid-Afrika meer te veilen. Ze deed dit overi gens al eerder dan de Aalsmeerse veiling. Andere veilingen, waaronder de Bloemenveiling Westland, met een omzet van ruim één miljard gulden de grootste na de VBA, nemen binnen kort een besluit of ze wel of niet zullen doorgaan met het veilen .an Zuidafrikaanse produkten. Overigens is de omzet van Zuidafrikaanse produkten in het af gelopen seizoen (juli '85/juni '86) met ongeveer zes procent ge stegen tot bijna zeven en een half miljoen gulden. Daartegeno ver staat een daling van de uitvoer van Nederlandse produkten •af naar Zuid-Afrika met ongeveer een derde tot ruim drie miljoen li gulden. Zoals bekend heeft de Aalsmeerse veiling uit praktische over wegingen besloten geen Zuidafrikaanse produkten meer te vei- en. Het veilingbestuur, dat vreest voor mogelijke acties van te enstanders van de apartheid, vindt dat uit andere landen vol doende vervangende produkten kunnen worden aangevoerd om -de kopers toch een volledig assortiment aan te kunnen bieden. Schotse ruit Leden van het Gemenebest koor verschuilen zich onder parapulu's van typisch Schotse ruit, wanneer tijdens de ope ning van de spelen in Edin burgh een wolkbreuk los barst. De opening van de dertiende Gemenebestspelen door prins Philip bood een wervelende show met veel vlagvertoon, dansende schoolkinderen, dui- ven, kilts en doedelzakken. Toch zullen deze spelen niet de bijnaam „Vriendelijke Spelen", krijgen, zoals dat zestien jaar geleden in Edinburgh het geval was: de boycot door 32 deel nemende landen heeft de ge halveerde spelen daarvoor te politiek beladen. Spaanse gevangenen vluchten in boeken MADRID Spaanse gevange nisautoriteiten constateren met genoegen dat een groei end aantal gedetineerden vlucht in de literatuur. Vol gens een woordvoerder van het Spaanse gevangeniswezen heeft een onderzoek bij gevan genisbibliotheken uitgewezen dat gedetineerden meer boe ken lezen dan ooit. De meest geliefde titels waren Papillon van Henri Charrière, het ont- snappingsverhaal van de be ruchte gevangenis op Duivel seiland, de Odyssee van Ho merus, GRONINGEN De Keu- partij en een aantal kleine der Haar van de Keurings- ringsdienst van Waren heeft hoeveelheden, zijn afkomstig dienst van Waren in Gronin- in de provincie Groningen uit Griekenland. De markt is gen, die niet wil zeggen waar het afgelopen weekeinde 1500 nu in elk geval in de provin- de vernietigde kersen precies kilo radio-actieve kersen ver- cie Groningen „redelijk vei- weggehaald zijn. Over de nietigd. De kersen, één grote lig", aldus directeur G. van exacte hoogte van de radioac tiviteit wil Van der Haar al leen kwijt dat het hoger was dan de veiligheidsnorm van 600 becquerel. Gevaar voor de volksgezondheid is er echter niet, aldus de directeur. Na de actie van de Keurings dienst ontdekte een groep on derzoekers van de Rijksuni versiteit Groningen afgelopen dinsdag nog een kilo radio-ac tief besmette Griekse kersen op de markt in de stad Gro ningen. De radio-activiteit van die kersen, een gevolg van de ramp met de kerncentrale in Tsjernobyl, bedroeg tussen de 800 en 900 becquerel. Bomaanslagen in West - Duistland STUTTGART In de Bonds- republiek is afgelopen nacht opnieuw een bomaanslag ge pleegd. Een met explosie ven geladen auto ontplofte op een parkeerterrein bij een gebouw van de vliegtuigfabriek Dor- nier in Friedrichtshafen in het zuidwesten van het land. Er is aanzienlijke materiële schade aagericht, aldus een woord voerder van Dornier. De ex plosie was enkele minuten eerder telefonisch aangekon digd. Het is niet bekend wie verantwoordelijk is voor de aanslag. Gisteren werd bij een onderzoekscentrum voor laser technologie in Aken een bom aanslag gepleegd door een splintergroepering van de Rote Armee Fraction (RAF). LUSAKA Ten over staan van vele fotografen en verslaggevers die hem op zijn vredesmissie vol gen, heeft de Britse minis ter van buitenlandse za ken Howe een fikse uit brander gekregen van president Kenneth Kaun da van Zambia. Kaunda sprak zijn verbittering uit over de rede over Zuid- Afrika die president Reagan van de Verenigde Staten dinsdag hield. „U en Ronald Reagan omhel zen de apartheid, en ge ven die uw zegen. Dat kan ik niet aanvaarden. U bent niet welkom als zegs man van uw regering". Kaunda zei Howe alleen te willen ontvangen uit liefde en respect voor ko ningin Elizabeth. De Britse minister, die mo menteel bliksembezoeken brengt aan Zambia, Botswana, Lesotho en Swaziland, leek behoorlijk van zijn stuk ge bracht door de weinig diplo matieke aanval van Kaunda. Hij weersprak de beschuldi ging van een samenzwering tussen Pretoria, Londen en Washington. „Ik ben niet be trokken bij enig onaanvaard baar proces, enige charade of samenzwering om iets anders te bereiken dat dat u en alle andere staatshoofden van het Gemenebest willen, een proces van verandering in Zuid-Afri ka door vreedzame dialoog", aldus Howe. De Britse minis ter heeft volgende week een tweede gesprek met de Zuida frikaanse president Botha over de vrijlating van ANC-leider Nelson Mandela en het ophef fen van de noodtoestand. (ADVERTENTIE) AUTOVERHUUR F.PRANlOtiM Verhuur van luxe auto's en per- sonenbusjes vanaf 30.- p.dag. Spaanse gevangenen blijken steeds vaker hun toe vlucht te nemen tot een boek. De meest gelezen ti tel is Papilion, het ontsnappingsverhaal van de be ruchte gevangenis op Duivelseiland. Kennelijk is dit boek achter de tralies tegelijkertijd ontspan- nings- èn ontsnappingslectuur. Hoe het ook zij, met een boek zit je goed. Dat geldt evenzeer voor een krant als de Leidse Courant. Want waar krijg je zoveel leesvoer voor zo weinig geld? hebt de vrijheid om u daarvan veertien dagen te overtuigen. De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Voorletters: Adres: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den- Haag. N.B. Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 1