Franse politie jaagt op Action Directe AMERIKAANSE BOEREN BIDDEN OM REGEN Bonn wil stroom asiel zoekers keren HP Voor vrouwelijke ambtenaren gaat verzorgingstijd kinderen meetellen uit de weekblad BINNENLAND/BUITENLAND £eidóe£omcmt Minister verwacht herstel bouwmarkt Proces tegen Harm Dost verdaagd Sommige gewassen bloeien op door zwa veldioxide Meer zorg voor buk dan voor chauffeur DE TIJD Htf DONDERDAG 24 JULI 1986PAGI(; (Van onze correspondent Jo Wijnen) WASHINGTON De boeren in de zuidoostelijke staten van de VS bidden om regen. Al meer dan drie weken schommelen de temperaturen in een van Amerikas grootste landbouwgebieden rond de 40 graden. De hittegolf, die bo vendien al aan 26 mensen het leven heeft gekost, blijkt fataal te zijn voor een gebied dat nu al maanden door droogte wordt geteisterd. Elke dag kijken boeren én stadsbewoners naar de lucht, maar die is onveranderd staal-blauw. Een enorm hogedrukgebied dat zich over het hele zuid-oosten uitstrekt weet van geen wij ken. Het landschap biedt hier en daar de aan blik van een woestijn. Eeuwenoude eiken heb ben het begeven en tal van bomen staan nage noeg bladerloos in de zinderende hitte. Honderdduizenden kippen en kuikens zijn al afgemaakt. In sommige gebieden hebben de veeboeren, bij gebrek aan gras, hun koeien al naar de slachthuizen moeten brengen De meeste beregeningsinstallaties staan, bij gebrek aan grondwater, nutteloos op de velden en wei landen. Een speciale „hooiluchtbrug" heeft enige ver lichting gebracht. De boeren uit Indiana heb ben namelijk vele tonnen hooi afgestaan voor hun collega's in het zuidoosten en die worden nu met treinen en vliegtuigen van de Ameri kaanse luchtmacht naar het zuiden getranspor teerd. De meeste rivieren bevatten veertig procent minder water. Meren die in de zomermaanden doorgaans goed gevuld zijn, staan droog. In sommige kleinere stadjes in Georgia en Nort h-Carolina is de grond watervoorraad uitgeput. Het water moet met nu tankwagens worden aangevoerd. De miljoenenstad Atlanta gaat ge bukt onder straffe beperkingen van het water verbruik. Op het sproeien van gazons en het wassen van auto's staan zeer hoge boetes. Een speciale werkgroep van het ministerie van landbouw reist op dit ogenblik door het gebied. De democratische afgevaardigde Thomas heeft al laten weten dat de boeren worden gecon fronteerd „met de grootste agrarische ramp in de geschiedenis van het gebied". Zelfs als op dit ogenblik aanzienlijke hoeveel heden regen, zouden vallen wat niet wordt verwacht dan nog moeten de meeste oogsten als verloren worden beschouwd. De veeboeren hebben al vastgesteld dat ze het volgend voor jaar zeer grote hoeveelheden veevoer in andere delen van de VS moeten gaan kopen. In de agrarische sector worden dan ook tal van fail lissementen verwacht. Normaal gesproken begint in de zuidoostelijke staten Alabama. Georgia en North- en South- -Carolina rond deze tijd een zich tot ver in het najaar uitstrekkende droogteperiode. Voor die tijd moeten de meeste oogsten binnen zijn en moeten de voorraden hooi voor de winter- en voorjaarsperiode op peil zijn. Daar is nu geen spraKf van. Zware onweersbuien en hevige regenval heb ben het afgelopen weekeinde wel enige ver lichting gebracht in de meer noordelijk gelegen landbouwgebieden van Virginia en Maryland. DEN HAAG Er zijn verschijnselen die op een duidelijk herstel van de bouwmarkt wijzen. Een opleving van de econo misch groei, een toename van het besteedbaar inkomen en een dalende rente betekenen een kentering in de negatieve ontwikkelingen tot nu toe. Op basis van in 1985 door de gemeenten afgegeven bouw vergunningen valt dit jaar een toename van de bouwproduk- tie met zes procent te ver wachten. Vorig jaar daalden de investeringen in de bouw nog met vier procent. Minister Nijpels (VROM) heeft dit de Kamer laten weten in het eerste kwartaalbericht bouwnijverheid 1986. De be windsman spreekt van een niet onaanzienlijke opleving in de particuliere bouw. Hij ver wacht dat de werkloosheid on der bouwvakkers zal dalen. Gezien het financieringstekort bij de overheid ziet Nijpels geen mogelijkheid om met sti muleringsmaatregelen van de overheid voor de bouwmarkt te komen Vanaf 1980 is de bouwproduktie met twintig procent afgenomen. De werk gelegenheid daalde daardoor met 30 procent. BONN De Westduitse regering wil de groeiende stroom asielzoekers en vluchtelingen naar de Bondsre publiek zo snel mogelijk afremmen. Daarbij zal gebruik worden gemaakt van nieuwe wetten, waar bij ook een wijziging van de grondwet wordt overwogen. Dit heeft minister van binnenlandse zaken Zimmermann gisteren verklaard na het kabinetsberaad. Hij noemde het hoge aantal asielzoekers een „ondraaglijke last". In 1985 hebben 74.000 mensen asiel aangevraagd in de Bondsre publiek. Daarmee staat dat land in Europa bovenaan de lijst. Het aantal asielaanvragen bedroeg dat jaar in Frankrijk 22.000, in Zweden 11.000 en in de Benelux 6500. In de eerste helft van dit jaar bedroeg het aantal aanvragen voor asiel in West-Duitsland al 42.000. De asielzoekers zijn vooral Li- banezen of Palestijnen (21 procent), Iranièrs (18 procent). Tur ken (tien procent) en Polen (negen procent). Slechts 16 procent van alle asielzoekers van de eerste zes maan den van dit jaar worden door de Westduitse regering erkend als politieke vluchtelingen. Het betreft vooral Afghanen en Ira- niërs. Dit cijfer toont volgens Bonn dat het gros van de vluchte lingen uit economische gronden komt. De toevloed van vluchtelingen is in de Bondsrepubliek een be langrijk politiek thema. In de christen-democratisch-liberale coalitieregering wordt heftig gedebateerd, vooral omdat de libe rale FDP tegen verandering van de grondwet is. Het vluchtelingenprobleem heeft ook geleid tot een controverse met de DDR. omdat duizenden vluchtelingen (in de eerste helft van 1986 23.000) via Oost-Berlijn naar West-Berlijn en de Bonds republiek zijn gekomen. In West-Berlijn worden geen grenscontroles gehouden omdat de Bondsrepubliek vasthoudt aan de ongedeelde status van de stad. De DDR weigert vluchtelingen in Oost-Berlijn tegen te houden of terug te sturen naar het land van herkomst. Tram ramt huis Een Amsterdamse tram kwam gisteren na een verkeerde bocht pas tot stilstand in de huiskamer van een woning. De lijn 10 richtte slechts materiële schade aan. DEN HAAG Minister Van Dijk van binnenland se zaken voelt er weinig voor in het Algemeen Rijksambtenarenregle ment (ARAR) de moge lijkheid op te nemen dat er ten gunste van vrou wen kan worden afgewe ken van de ontslagvolgor de bij reorganisaties. Van Dijk meent dat dit met name in het onderwijs tot rechtsongelijkheid kan. leiden. Hij geeft er de voorkeur aan dat voor vrouwen de verzorgings tijd van kinderen tot vier jaar meetelt bij de vast stelling van de diensttijd. Dit antwoordt de bewindsman mede namens zijn collega Deetman van onderwijs op vragen van vrouwelijke ka merleden van D66. CDA, PvdA. PPR en PSP. Zij had den geïnformeerd naar de wij zigingen van het ARAR in het kader van de voorkeursbehan deling van vrouwelijke ambte naren bij ontslagzaken. Daar bij gaat het om de uitvoering van de motie Groenman (D66) uit 1983 om vrouwen bij ge dwongen ontslag te ontzien en bij eventuele herplaatsing een voorrangsbehandeling te ge ven. Dat zou vooral in middel bare en hogere functies moe ten gelden. Ook Van Dijks voorganger De Korte wilde de ontslagvolgor de handhaven, maar voortaan de verzorgingstijd van kinde ren tot vier jaar laten meetel len als diensttijd. De betrokke nen zouden minder snel voor reorganisatieontslag in aan merking komen. Voordeel is ook dat de verzorgingstijd te voren vaststaat en daarmee dus ook de ontslagvolgorde. Het voorstel tot wijziging van het ARAR, mét de nieuwe be palingen omtrent het meetel len van de verzorgingstijd, wordt nu besproken met de centrales van overheidsperso neel. De minister zal geen maatregelen nemen voordat er met de Kamer van gedachten is gewisseld over de voorstel len. DÜSSELDORR Het proces tegen Harm Dost (38) in Düs- seldorf is verdaagd tot 19 au gustus. Dost staat daar terecht omdat hij ervan wordt ver dacht de afgelopen jaren enke le honderden kilo's hasj en marihuana te hebben verkocht aan inwoners van West-Duits land. Het proces tegen de uit Arnhem afkomstige Dost is tien dagen geleden begonnen. Hij is voor een deel van de nu ten last gelegde feiten al eer der in Nederland veroordeeld. Hoorn aan stoot De tiende open lucht biljartdag in Hoorn heeft gis teren weer veel effect gehad op de bevolking. Op elf tafels kwamen 176 mensen aan stoot, jong en oud, mannen en vrouwen. WAGENINGEN Een onderzoek van Britse deskun digen heeft uitgewezen dat sommige gewassen baat hebben bij een geringe luchtverontreiniging door zwa- veldioxyde. Bij lage concentraties SO-2 blijken de on derzochte planten, zoals wintertarwe en -gerst, gezon der te zijn, beter te groeien en meer graan op te bren gen. Een en ander is onder meer afhankelijk van de soort plant en het gebrek aan zwavel in de grond. Uit het onderzoek van het Glasshouse Crops Research Institute in Littlehampton (Sussex) is gebleken dat een gehalte van 80 tot 90 microgram zwaveldioxyde per kubieke meter lucht voldoen de is om achteruitgang van landbouwgewassen te voorkomen. Dit zou betekenen dat de huidige belasting van de lucht met uit de schoorstenen van krachtcentrales, chemische fabrieken en raffinaderijen afkomstige stof gezond is voor de planten. Het IPO in Wageningen plaatst wel enkele kanttekeningen bij de resultaten vaij het Britse onderzoek. Ten eerste geldt de be schermende werking van zwaveldioxyde slechts voor bepaalde soorten gewassen. Ten tweede zal alleen de landbouw enig voor deel kunnen halen uit deze bevinding, omdat de SO-2 belasting van de lucht zelfs in geringe mate wel nadelige gevolgen heeft voor de natuur in het algemeen. Rijksluchtvaartdienst moet hand in eigen boezem* steken SCHIPHOL Het is de Nederlandse Rijksluchtvaartdienst (RLD) zelf geweest die een overname van de Nederlandse lucht verkeersbeveiliging door de Eurocontrolorganisatie vrijwel on mogelijk heeft gemaakt. Het Nederlandse voorstel daartoe is door de directeur-generaal van de RLD, mr. H~ Raben, op een zodanig negatieve wijze aan de overige lidstaten van Eurocon trol gepresenteerd dat daarop een nagenoeg definitief nee moest volgen. Dit vindt de vakbond Europese beambten, waarin de verkeers leiders van Eurocontrol verenigd zijn, aldus woordvoerder A. Bonne. „Uit de notulen blijkt dat de Nederlandse RLD de hele zaak in Brussel heeft voorgesteld uitsluitend als een Nederlands sociaal probleem. En dat op een wijze dat de andere lidstaten niets anders overbleef dan te zeggen dat Nederland eerst deze problemen maar moest oplossen. Eurocontrol is niet voor sociale problemen", aldus Bonne. (Van onze correspondent Bob van Huet) PARIJS De Franse po litie houdt een klopjacht op het Action Directe-lid Max Frerot, een springs tofspecialist van de ex treem-linkse stadsguerril- la die verantwoordelijk zou zijn voor de bomaan slag twee weken geleden op het Parijse hoofdkwar tier van de brigade zware delicten (BRB), een eli te-eenheid van de politie. Een rechercheur kwam daarbij om het leven, ter wijl twintig mensen ge wond raakten. Frerot, bijgenaamd „Max la Menace" (Max het Dreigende Gevaar), is uitgeroepen tot staatsvijand nummer een. De ex-commando van de Franse marine is getraind in het om gaan met wapens en expert wat betreft het plaatsen van dynamiet. Sommige kranten hebben hem daarom al omschreven als een „terroristische Rambo". Met. een ijzeren koelbloedigheid zou hij begin juli een tien kilo zware bom hebben geplaatst op een toilet van de vierde etage van de BRB, die voor een deel belast is met de op sporing van terroristen. Frerot (32), afkomstig uit de omgeving van Lyon, hoort tot de „tweede generatie AD-ter- roristen". Deze lijkt veel radi caler dan de oprichters Jean- -Marc Rouillan en Nathalie Menigon. Min of meer symbolische ac ties tegen gebouwen van de overheid of de werkgevers- bond aan het begin van de ja ren tachtig zijn door de nieu we lichting vervangen door gerichte moordaanslagen. Eerste slachtoffer was in janu ari 1985 de Franse generaal Audran, belast met de Franse wapenverkoop in Europa. Zijn executie bezegelde een pact dat werd gesloten 'tussen AD, de Duitse RAF en de Belgische CCC, de communistische strij dende cellen. Aanslagen op een andere Franse generaal, Blandin, en de tweede man van de werk- geversbond Guy Brana zijn daarna mislukt. Gezien de be ginletters van de achternamen van de slachtoffers houdt de Franse politie er rekening mee dat AD een op alfabetische volgorde gestelde zwarte lijst afwerkt. De ludieke stunts uit de begin jaren van AD, zoals het pik ken van de auto van de socia listische partijleider Jospin, zijn definitief begraven. Rouil lan en zijn vriendin Menigon zouden door radicale elemen ten zijn overvleugeld en de or ganisatie nauwelijks nog in de hand hebben. De oprichters van AD werden in 1981 vrijgelaten na een spe ciale amnestiemaatregel van de pasgekozen socialistische president Mitterrand. Beiden worden inmiddels weer ge zocht door de Franse politie en volgens het weekblad Le Nou- vel Observateur zouden ze zich in Nederland schuilhou den. Duidelijk is inmiddels dat zich binnen Action Directe een na tionale en een internationale tak ontwikkelen. Deze lijken gescheiden te opereren. De buitenlandse tak onderhoudt behalve met Europese terreur groepen nauwe banden met de Gewapende Libanese Revolu tionaire Fractie (FARL). De vermoedelijke chef hier van, Ibrahim Abdallah, is on langs in Lyon tot vier jaar cel veroordeeld wegens wapenbe zit en valse papieren. Binnen kort moet hij in Parijs terecht staan voor medeplichtigheid aan de moord op een Ameri kaanse en Israëlische diplo maat. De FARL zou nieuwe acties hebben aangekondigd Frankrijk als Abdallah niet snel op vrije voeten wordt ge steld. Dat Action Directe daar bij steun zal leveren leidt vol gens de Franse politie geen twijfel. In De Tijd een artikel over het grote geld achter de ve detten van de Tour de Fran ce. „Volgens sponsor Tapie is deze vorm van reclame ook van het grootste belang voor zijn personeel. Hinault heeft de uitstraling van een formi dabele winnaar en wie zou niet graag in dienst zijn van hetzelfde bedrijf als deze gi gant? En werken onder de bezielende leiding van nog zo'n winnaar, Tapie zelf?" Aandacht ook voor het har de leven van de chauffeurs achter het stuur van de tou ringcars naar Spaanse va kantiebestemmingen. Eén hunner: „Als de passagiers alles zouden horen, durfden ze niet eens meer in te stap pen. De mensen hebben een te mooie kijk op ons beroep, maar in Nederland wordt beter gezorgd voor het bus- materieel dan voorde chauf feurs". Het blad heeft een special over de gang van za ken op de rechtbank. Een parketwachter: „Het straf proces is een schaakspel. De rechters spelen altijd met wit, ook al zijn ze in het zwart". Elsevier praat met ambassa deraad drs. E. Klipp, die tweeeneenhalf jaar in Suri name heeft gewerkt. „Men spreekt nu over een waar achtige democratie. En het kon wel eens zo zijn. dat er uiteindelijk een democratie uitrolt die nogal ver van de onze ligt. maar dat heeft Ne derland dan maar te accep teren". Voorts een gesprek met staatssecretaris van bin nenlandse zaken De Graaff- Nauta. „Situaties waarin mensen verkeren spreken me altijd erg "aan Ik ben niet gecharmeerd van een eigenwijze, arrogante over heid. die het wel even zal zeggen, zonder dat ze reke ning houdt met wie daaron der leeft. Het omslagartikel beschrijft de ontwikkeling van activisme naar geweld. De jurist mr. R. de Mulder, deskundige op dit terrein: „Het uitgangspunt is de aan val op de staat. Als vadertje staat machtiger wordt, neemt de kans op geweldda dige activiteiten toe". Elders blikt Jan Timman vooruit op het aanstaande wereld kampioenschap schaken. „Mijn mening over het eind resultaat wisselt met de maand, maar oud-wereld kampioen Spaski beschouwt Kasparow als favoriet, niet omdat hij de betere speler is, maar omdat hij goed geleerd heeft hoe hij Karpov moet bestrijden". Chinees staatscircus da{e derland bezoekt. De teur: „Er is een inten&L hoefte aan contact metj|< terse technieken en Eujs se voorstellingen. Nu Ge open is gegaan, wil iedev naar die wereld, die totji kort verboden was. V<fe pig zullen wij nog Chfi nummers brengen, maat willen graag van het leren". Elders een get met Arnoud Chevaal eij rette Welter, die dor VVD zijn ontslagen ge hun poseren voor boy Chevaal: Onze hebben de kritiek over! En dus vind ik dat ik rijker mens ben". De renbijlage is gewijd aa( Spaanse burgeroorlog. Van Agt, over wie staf Prop van D66 in Vrij Nt land: zegt: „Hij kijkt om heen vanuit een baan dl houdelijk niets voorstel hij ziet mensen in i bedrijfsleven die het t» drievoudige verdienen, groeit de mentaliteit de la te gaan eten". In de Haagse Post aandacht voor de opheffing van Emancipatiezaken. Kamer lid Jeltje van Nieuwenho- ven: „Sinds Hedy d'Ancona is het bergafwaarts gegaan. Nu zitten we in het ravijn". Voorts een portret van pre mier Eman van Aruba. „Eén van de meest schadelijke er fenissen van het tijdperk Be- tico is het idee dat bij veel Arubanen is ontstaan, dat je niet hoeft te werken voor je geld Daarom zijn we bezig tijdelijke arbeidsvoorziening af te schaffen en daarmee de gedachte, dat mensen maar op een houweel hoeven te leunen om een salaris te krijgen". Elders aandacht voor het succes van de popu laire zanger Gerard Joling. „Laatst had ik een optreden in Oegstgeest. Hadden ze mijn hele auto onderge- zoend Zag helemaal rood van de lippenstift. En alle maal briefjes onder de ruite- wisser met telefoonnum mers, uitnodigingen. Maar daar begin ik dus niet aan. Ik vind het zielig als een meisje van twaalf, dertien, zich wil geven". Daarnaast komen de ooit even populai re Blue Diamonds aan het woord vanwege hun 25-jarig jubileum. Riem: „Wat ik heb overgehouden aan Indonesi sche cultuur, is wat sommi gen als onderdanigheid be schouwen. Ik noem het res pect voor de ouderen". In Vrij Nederland aandacht voor de vele bijbanen van de Brabantse commissaris van de koningin Van Agt. Sta tenlid Prop van D66: „Ik weet dat hij heeft gesollici teerd naar het ambassadeur schap in Washington en geen schijn van kans maak te. Hij kijkt om zich heen vanuit een baan die inhou-. delijk niets voorstelt en hij ziet mensen in het bedrijfs leven die het twee-, drievou dige verdienen. Dan groeit de mentaliteit om uit de la te gaan eten". Het blad keek achter de coulissen bij het De Groene Amsterdam beschrijft hoe het intei kelijk comité Tweezij Ontwapening in handen de oudstrijders kwam.l Spanjaard, ex-secretarisf de Commissie van Gj Diensten: „Wij hebbeir commissie onder elkaar zegd: jongens, bewijzen f nen we het niet, maar af tegen ons zeggen: de voo ter komt op de payroll j van de Amerikaanse wa- industrie, dan zeg ik: ja.I kan je donder op zeggen! een ander artikel de hoe minister De Koning' ciale Zaken) zal omsprii met Emancipatiezakenj zijn portefeuille. Een I spraak van een vrouwej politicus: „Hij is één vaj meest geemancipeerde ii nen daar". In Hervormd Nederl een politieke analyse Willem Aantjes. Hij ci teert dat het kabinet n; lijks is aangetreden eerste stapjes worden zet naar een toekoi coalitie CDA-PvdA. „Van groot belang zal dat de PvdA zich spi aan het geduld vj en zich geheel op 19! stelt. Dat Den Uyl bij zijl treden onmiddellijk al speculeerde op een tus tijdse val van het kaa kan alleen maar avert werken". Ook wordt get met drs. Matthijs van Bo die werkt aan een ene] pedie van de domheid:i wereld van de domoor een heel eigen logica, j heel eigen esthetica, heel eigen rechtspraak. I gelden gewoon andere gels. En die zien we 1 ook al lopen we er dage tussendoor". Voorts een tische terugblik op Evangelistencongres Billy Graham in Am dam. „We kennen in, land de gevolgen van soort evangeliseren: de keer van het geloof neen niet door af, maar toe, e afstand tussen gelool meenschap en volksgero schap wordt alleen i groter". In dat kader een portret van het om den predikantenecht Goeree uit Zwolle. „I> den zal een vreselijke, nietiging treffen door dat uit de hemel on: valt. Voor het zover is, len ze ten prooi vallen toenemende onreinheid grootse uitspanningen o lerlei gebied. Homo naaktstranden etcetera staat op dit moment mens verder van God al een jood".

Leidse Courant | 1986 | | pagina 6