<amilie-feest wordt nationale happening Shultz wil gesprek met Nelson Mandela Reagan komt toch met SDI-aanbod Nederland juicht ontmoeting tussen Peres en Hassan toe Modewereld verrukt over bruidsjapon ichters geloven niet meer in verklikkers pacIENLAND CcktócQowuvnt DONDERDAG 24 JULI 1986 PAGINA 5 n tlan twee miljoen [^kinderen in Rio JANEIRO In het Bra- c Rio de Janeiro, een stad y|®en miljoen inwoners, pro- ^^meer dan twee miljoen inderen zonder steun van ioom te over'even- Dit heeft de 692jter van de nationale kin- I57«0pagne, Charles Mortiz, ver- 6005,l ,,In heel Latijns-Amerika 17550^ m'Uoen verlaten kinderen 10600 in Brazilië zijn de meesten. i2O.50pen ernstiger probleem dan ^^enlandse schuld van Brazi- i75 80n' de bedroevende levens- 20f8odigheden van deze kinde- 88 Ma kt hen agressief jegens een yjjfiappij die hen laat vallen". 164^00 Jongen dood onder blikjes-automaat OLD BRIDGE In de Ame- rikaanse staat New Jersey is een 14-jarige jongen verplet terd onder een meer dan 300 kilo zware cola-automaat. De jongen had geprobeerd blikjes cola uit de automaat te halen, door het apparaat te kantelen Bij een gekantelde automaat werkt de beveiliging niet. waardoor de blikjes er onbe taald uitrollen. Bij een iets te zware ruk aan de machine viel die om en kwam bovenop de 14-jarige jongen terecht. Britse klopjacht naar moordenaar Nederlands meisje LONDEN In Engeland is een grote klopjacht aan de gang op de man. die in april van dit jaar het 15- jarige Nederlandse meisje Maartje Tamboezer heeft vermoord. De dader wordt ook verdacht twee ande re moorden, op de 19-jarige Alison Day en op de 29- jarige Anne Lock. De eind vorige week vermoorde Anne Lock is het derde slachtoffer van een psycho paat, die volgens de politie mogelijk ook nog eens 27 vrouwen verkracht heeft. Maartje Tamboezer werd in april vlakbij een spoorweg verkracht en gewurd toen zij van haar woning in West Horsley, Surrey, onderweg was om snoep te kopen. Haar lichaam werd gevonden in een kanaal in de buurt van het station van Hackney Wick. Ook de lichamen van de andere twee slachtoffers werden bij een spoorweg ontdekt. Daarom spreken de Britten over de „spoor wegmoordenaar". Slang in postpakket TEL AVIV De werknemers van het hoofdpostkantoor in Tel Aviv hebben de schrik van hun leven gekregen toen een postbeambte een pakje openmaakte uit Ecu ador waar souvenir op stond en daar een twee meter lange slang uit kwam kruipen. De slang had ongeveer twee weken als post pakket doorgebracht, maar leek daar geen nadelige gevolgen van te hebben ondervon den. Het reptiel werd snel gevangen, waar na de politie werd gewaarschuwd. „Ik snap niet waarom er zo'n tamtam van wordt ge maakt", vertelde de geadresseerde, Amir Tzuri, aan de krant Yediot Ahronot. „Mijn zoon die in Ecuador ropdreist wilde me waarschijnlijk verrassen. Wij zijn dol op slangen". Dieren mogen echter niet per post worden verstuurd. De slang zal aan de uni versiteit van Tel Aviv of aan een dierentuin worden gegeven. (Vervolg van voorpagina) DEN HAAG De Nederlandse regering juicht de ontmoeting tussen de Israëlische premier Peres en koning Hassan van Ma rokko toe. „Verbreding van de Arabische dialoog met Israël kan een belangrijk on derdeel vormen van pogingen om de stag natie in het vredesproces te doorbreken". Tegelijkertijd vindt de regering dat oplos singen kunnen worden verwacht zonder Palestijnse vertegenwoordigers, inclusief de PLO, daarbij te betrekken". De PLO heeft de ontmoeting een „gevaarlijke stap" ge noemd. In een eerste officiële reactie op de ontmoeting roept de PLO op direct een top conferentie van Arabische leiders te hou den. De gesprekken vloeien regelrecht voort uit het vredesplan dat werd onder steund door de Arabische top tijdens de vergadering in 1982 in Fez. Dat heeft de Marokkaanse minister Mowlai Ahmed al- Alawi gezegd. Het vredesplan van Fez roept op tot de oprichting van een onafhan kelijke Palestijnse staat en impliceert ook het bestaansrecht van de staat Israël. Met deze opmerking wees de minister de vijan dige reactie van de andere Arabische lan den op het bezoek van Peres aan Hassan van de hand. „Marokko is een onafhanke lijk land en zal niet getroffen worden door het standpunt van andere Arabische lan den". aldus de minister. onze correspondent) 48ioDEN De weergo- JJJjyaren prins en prin- 8t70indrew goed gezind, •jjjjpen landauer waar- «1.00zij gistermiddag van J488minster Abbey te- 2 ferden was nauwe- 3le hekken van Buc- am Palace binnen in of de regen, die lige tijd dreigend in wjjJ^cht had gehangen, 52ooP met bakken uit de 96.00(1. 49.40ras een van de weinige ?s°°n op een verder bijzon- ^®®iestelijk verlopen huwe- 643 Ig Andere oneffenheid- 36.50 iren het overlijden van '0.00 an de paarden op weg ^luckingham Palace naar JoJjdij en een lichte hape- looo fan de bruid, toen zij de 15.00 lamen van haar bruide- nflO (noest uitspreken. Maar J®-* wie zich daar aan had 300 ird, maakte de innige o oo p het balkon alles weer 15.70 Het valt te hopen dat de 0.50 joden de jonge prins en 5®? |s gunstig gezind blijven, 4 00 i aan boord van het ko- 300 [jke jacht in de wateren isosde Azoren op een vijf- ooosB huwelijksreis zijn. 550 de weersvooruitzichten 9^0 ihet gebied waren niet 000 «moedigend. erdag itten hebben zich giste- 9.00 Kijf jaar na het huwelijk l20 pins Charles en Lady Di, >00 uw in een uiterst ko- ï^gezind feest gestort. Dat roo es te opvallender, omdat i.oo [igenlijk een „familie- i.OO tegenheid" betrof. Wie g per se in Londen wilde laken moest daarvoor, s dan vijf jaar geleden het hele land vrij was, snipperdag voor opne- Desondanks werd het _ie-feestje van de Wind- jgjen nationale happening, beschouwers moesten tot ^het middaguur wachten ;rk zij een eerste blik kon- *50 iverpen op de roodharige .75 Jie" in haar bruidsjapon. 50 regen er overigens maar ig van te zien: voor een '50 dig beeld van het ivoor- '00 rige bruidstoilet moesten .40 lachten op de televisie- 25 len thuis en de foto's in l^anten. Enkele uren voor de sluiting van zijn huwelijk was prins Andrew door zijn moeder hertog van York. graaf van Inverness (in Schotland) en baron van Killyleagh (In Ulster) gemaakt. Sarah Ferguson, die nog als gewoon meisje" Westminster Abbey was binnengegaan, kwam aan de arm van haar man als herto gin van York. gravin van Iverness en barones van Killyleagh naar buiten. De koningin-moedertot gisteren hertogin van York. is nu douairière van York. Zoals de Britse traditie wil, droeg Sarah iets ouds, iets nieuws, iets geleends en iets blauws bij zich. Het oude was een takje van de blauwe bes Prins William, het vierjarig zoontje van prins Charles en prinses Di ana. was een van de bruids jonkers. Hij kon het niet laten gekke gezichten te trekken naar de zesjarige Laura Fellows, een van de vier bruids meisjes. in haar bruidsboeket, afkom stig van stekjes uit het bruids boeket van koningin Victoria. Het geleende was een dia manten tiara, die zij overigens De bemanning van het koninklijke vliegtuig dat het bruidspaar nar de Azoren bracht, had kort voor het vertrek nog een grap in petto voor de achterblijvers. vertegenwoordigers van an dere kerken gebeden uitspra ken. Prins Charles, die voor las uit de Bijbel, bleek zijn ontroering moeilijk te kunnen verbergen. De plechtigheid in Westminster werd bijgewoond door de hele koninklijke fa milie, talloze adellijke Britten en speciale genodigden uit binnen- en buitenland onder wie Nancy Reagan en de met een paardestaart en roze bril uitgedoste zanger Elton John, een goede kennis van de brui degom. De meeste vrouwen hadden, al dan niet op ver zoek van Sarah, hun garde- robbe met iets blauws uitge breid. In het oog springende uitzondering was mevrouw Susan Barrantes, de met een Argentijnse polo-speler ge trouwde moeder van de bruid. Zij was in het eigeel. Na de dienst in Westminster Abbey vertrokken familie en genodigden voor het „brui- loftsontbijt" naar Buckingham Palace. De pasgetrouwde prins en prinses werden tij dens hun tocht in de open koets enthousiast toegejuicht door vele tienduizenden men sen langs de route. Voor pre mier Thatcher had men op haar heen- en terugweg naar Downing Street niet veel meer over dan gejoel en een scherp fluitconcert. Bij aankomst van de bruid in Westminster Abbey was ontwerpster Lindka Cierach geruime tijd in de weer om alle plooien in de bruidsjapon recht te trekken. LONDEN „Schitterend, in één woord", riep een redacteur van het tijdschrift Vo gue, de bijbel van de modewereld, nadat hij gisteren een eerste blik had geworpen op de trouwjapon van Sarah Ferguson. „Helemaal in de geest van de tijd het drukke borduursel komt terug". Volgens de Britse modewereld heeft ontwerpster Lindka Cierach een meesterwerk afgele verd. Sarah ging gekleed in een sprookje sachtige ivoorkleurige japon van glanszij de, geborduurd met bijen en distels de symbolen uit haar wapen en ankers en golven vanwege het beroep van prins Andrew. De japon had een lage neklijn, een zeer strak van balijnen voorzien lijfje en wijde met parels afgezette mouwen. De rok was wijd, van voren glad en van ach teren geplooid met een grote strik op de derrière. De sleep, bijna zes meter lang, had de vorm van een waaier, was langs de randen afgezet met geborduurde hartjes en in het midden met een A en twee S'en. Ook de sluier, gemaakt van zijden tule, was met hartjes geborduurd en met parels afgezet. In totaal is drie maanden aan de bruidsjurk gewerkt wapen van prinses Andrew, dat speciaal voor haar werd ontworpen) is namelijk op muziek gezet. In de tekst van het volgens Britse kenners „avangardistische" gedicht komen verwijzingen voor naar de miljoenen mensen die het feest via de televisie volg den en de helikopters waarin prins Andrew gewoon is te vliegen. Hoewel de meeste Britse critici het gedicht maar matig vonden, was het een hele vooruitgang vergeleken bij het gedicht dat Hughes' voorganger maakte bij het hu welijk van prinses Anne in 1973. De hofdichter kwam toen niet verder dan acht re gels. De eerste twee waren veelzeggend: „Honderden vo gels in de lucht/miljoenen bladeren op het trottoir". Aan het einde van de middag namen Sarah en Andrew, nu in burgerkostuum, nog één maal plaats in de open koets. Toegejuicht door opnieuw vele duizenden mensen reden zij naar het koninklijke zie kenhuis van Chelsea, waar-op een groot grasveld een heli- De plechtigheid in Westmin ster Abbey is voorbij. Een knipoogje van een tevreden prinses Sarah naar haar fami- pas droeg bij het verlaten van Westminster Abbey. Daar voor droeg zij op het hoofd een bloemenkrans. Het is niet bekend wat het blauwe was, dat Sarah met zich meedroeg. Roze bril De kerkdienst had een oecu menisch tintje, doordat ook Hofdichter Bijzonder in de uitzendingen van de Britse televisie was gisteren het ten gehore bren gen van het gedicht, dat hof dichter Ted Hughes speciaal voor de huwelijksdag had ge schreven. Het gedicht „De Bij en de distel" (de tekens in het Ontspannen Het vertrek van de koets bij Buckingham Palace was een treffend bewijs voor de uiterst ontspannen atmosfeer waarin de plechtigheden hadden plaatsgevonden. De koninklij ke familie, genodigden en personeel volgden het rijtuig tot buiten de hekken van Buckingham Palace. Temid den van lakeien, kamermeis jes en andere functionarissen bleef een blij lachende konin gin Elizabeth staan zwaaien, totdat haar zoon en zijn vrouw uit het zicht waren verdwenen. Opgelucht dat de bruiloft voorbij was, waren gister avond vooral de duizenden agenten en veiligheidsfunctio narissen, die gisteren waakten over de leden van de konink lijke familie en de tienduizen den toeschouwers. In het cen trum van Londen werd direct begonnen met het afbreken van alle persfaciliteiten en andere voorzieningen. Van daag is Londen weer gewoon de hoofdstad van Groot-Brit- tannië. onze correspondent JfGerard Kessels) B De strijd tegen de in Italië stokt. Enkele e belangrijkste maffia- „Jkken zijn in hoger be- 1/irijgesproken. De rech- 1 ^twijfelden of maffia- Vfomasso Buscetta, die al ennis aan de justitie 5/<eopenbaard, wel steeds de waarheid heeft gesproken. De twijfel aan de geloofwaar digheid van Buscetta kan be langrijke consequenties heb ben voor het grote maffia-pro ces dat momenteel in Palermo wordt afgewerkt. In Palermo, waar Buscetta als kroongetui ge optreedt, staan 474 mafiosi terecht. Luciano Liggio, de baas van de „Corleone", de meest beruchte maffia-clan van Sicilië, is in hoger beroep vrijgesproken van de moord pp de rechter Cesare Terrano va, zeven jaar geleden. De rechtbank oordeelde dat er, ook na de gedetailleerde ver klaringen van Buscetta, onvol doende bewijs was voor de schuld van Liggio. 71 It— JjJfcrant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, tele- >071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. JE VERHOLEN KARELTJE KNETTER EN DE TOVERBUBBEL liet verder gaan, mensekind. Niet verder zei het kleine manneke. „Ik zag je zojuist ~>ij komen en ik dacht zo bij me eigen: |e. dacht ik. Hou dat mensekind tegen. In Dllenbos is het niet pluis. Vandaar, begrijp odoende." - Kareltje had niet veel aan- voor de betekenisvolle woorden van het manneke. „Bent u misschien een kabou- vroeg hij met kloppend hartje. - Toen hief Deine manneke van pure ontzetting zijn bei- wandjes omhoog. „Een kabouter!" riep hij eiHij vraagt me of ik een kabouter ben! Na- bjk ben ik een kabouter! Wat zou ik anders vlk voldoe toch zeker aan alle bekende ;g»aarden? Ik ben klein, ik heb een baard en duntmuts, ik ben oud en ik woon in het bos! k dan een kabouter of ben ik een blikkie appelmoes?" - „Ja, dan zult u wel een kabouter zijn," merkte Kareltje op. „Maar de zaak is, wel eh. ik dacht dat er geen kabouters beston den." - „Wel-alle-bosbessen-nog-es-an-toe!" viel de kabouter gepikeerd uit. „Nou ziet dat mensekind er voor de eerste keer van zijn leven een voor zijn neus en nou schijnt-ie nóg niet te geloven, dat we bestaan!" - Hij frommelde toen een klein visitekaartje te voorschijn en reikte dat aan Kareltje over. „Ko Boltje, Erkend bos kabouter", stond er op dat kaartje. Met onge loof in zijn ogen bekeek Kareltje Knetter het be duimelde stukje karton en het drong nauwelijks tot hem door dat het hoe langer hoe donkerder werd en dat het hoe langer hoe harder begon te sneeuwen (Vervolg van de voorpagina) WASHINGTON PRETO RIA De Amerikaanse minister Shultz van bui tenlandse zaken heeft gis teren verklaard bereid te zijn tot een ontmoeting met de leiders van het verboden ANC, met inbe grip van de gevangen Nel son Mandela en de ver bannen Oliver Tambo. Ook hield Shultz de mo- geljkheid tot enkele be perkte maatregelen open, maar de Congresleden bleven furieus over de op stelling van Reagan. De Republikeinse senator Lo well Weicker sprak er schande van. De Republi kein Richard Lugar, voor zitter van de senaatscom missie voor buitenlandse zaken, kondigde aan dat hij een wetsontwerp met sanctievoorstellen zal in dienen. Het Huis van Af gevaardigden heeft al ge stemd voor een handels embargo tegen Zuid-Afri- ka, maar zover zal de Se naat vermoedelijk niet gaan. Minister Shultz heeft gisteren overigens ontkend dat de VS inlichtingen hebben verstrekt aan Pretoria over de activitei ten van het ANC in ruil voor informatie over Russische en Cubaanse troepen in Zuidelijk Afrika. Ook William Casey, directeur van de inlichtingen dienst CIA verklaarde dat een dergelijke ruil niet heeft plaatsgevonden. De Britse minister Howe noemde zijn gesprek met Bot ha „openhartig, beleefd en substantieel", maar hij weiger de iets over de inhoud van het gesprek bekend te maken. Wat de Zuidafrikaanse opposi tie betreft had Howe net zo goed thuis kunnen blijven. Bisschop Desmond Tutu, het Verenigd Democratisch Front en de gevangen zittende ANC- leider Nelson Mandela volhar den in hun weigering de mi- ninster te ontmoeten. Chirac begint alvast met privatiseren (Van onze correspondent Bob van Huet) PARIJS Vooruitlopend op de privatisering van 65 Franse staatsbedrijven en -banken heeft de Franse regering gisteren be sloten de president-directeuren van twaalf belangrijke staatson dernemingen te vervangen. Als officiële reden is „onvoldoende competentie" genoemd, maar in de meeste gevallen betreft het politieke benoemingen. Vrijwel alle vervangen directeuren wa ren aangesteld door het vorige, socialistische bewind. Hun op volgers zijn voor het merendeel gelieerd aan de nieuwe regering van neo-gaullisten en liberalen. De ministerraad ging gisteren ook akkoord met het wetsontwerp dat de privatisering moet re gelen nu president Mitterrand heeft geweigerd de verordening daarvoor te tekenen. Vandaag al mag het parlement zich over de kwestie buigen. Binnen tien dagen kan de zaak in het parle ment zijn afgehandeld, waarna president Mitterrand alsnog zal moeten tekenen. Nieuw dorp voor personeel Tsjernobyl MOSKOU Voor het personeel van de kerncentrale in Tsjer nobyl wordt een nieuw dorp gebouwd. Naar de partijkrant „Pravda" schreef is het de bedoeling dat in de nieuw te bouwen plaats met de naam „Groene Kaap" 10.000 mensen komen te wonen. Uit het bericht leiden waarnemers af dat de autoriteiten er niet in zijn geslaagd de oude woonplaats van het personeel Pripyat, op zes kilometer van de centrale vrij van straling te maken, en dat zij de hoop hebben opgegeven dat dit op korte termijn lukt. De toestand in Kiev, op 130 kilometer ten zuiden van Tsjernobyl, is nog steeds niet normaal. De inwoners wordt nog steeds aangeraden groenten en fruit alleen te kopen in win kels en op markten waar een streng toezicht plaatsheeft. NEW YORK President Reagan is bereid tot uit stel van plaatsing van SDI met vijf tot zeven jaar, mits de Sovjet-Unie in die tijd meer kernproeven wil toestaan, zo is vandaag ge meld door de New York Times. Dit staat in het antwoord dat Reagan in de komen de dagen geeft op het ont wapeningsvoorstel door Sovjet-leider Michaïl Gor- batsjov van vorige maand, zo zeiden regeringsfunc tionarissen in Washington volgens het blad. Reagans aanbod betekent dat de VS zich nog vijf tot zeven jaar zouden houden aan het ABM-Anti Ballistic Missile- verdrag ter beperking van sy stemen tegen strategische ra ketten van beide supermo- gendheden. Gorbatsjov had voorgesteld dat beide supermachten zich nog minimaal vijftien jaar aan het verdrag houden en dat de tekst inzake toegestaan onder zoek, ontwikkelen en beproe ven van nieuwe raketverdedi ging wordt aangescherpt. In het kader van SDI onder zoeken de VS de haalbaarheid van ruimtdefensie voor afweer tegen vijandelijke raketten. De Sovjet-Unie zegt dat feitelijke proeven in het kader van SDI buiten laboratoria schending van het ABM-verdrag uit 1972 zouden betekenen, maar de VS zijn het daar niet mee eens. De leider van de Amerikaanse onderhandelingsdelegatie in Genève, Max Kampeiman, had gisteren nog laten blijken dat de Verenigde Staten geen concessies willen doen voor wat betreft SDI. Kampeiman stelde dat in de zestien maan den dat het overleg aan de gang is een „belangrijke mate van vooruitgang" is geboekt. „De VS en de Sovjet-Unie kunnen nog dit jaar tot een globaal akkoord komen inzake kernwapenbeperking".

Leidse Courant | 1986 | | pagina 5