Gratis vakantie voor Franse agenten tot woede Greenpeace ilsnog miljoenen hgewisseld aan ude honderdjes dagjes mens iamervragen over bijbaan Van Agt ZET UW VAKANTIEGELD OPDEBANCODIROMA. Illegalen vaker verstoken van voorzieningen Amerikanen blokkeren hulp Nicaragua CetdócSotiicwt Opleiding huisarts mogelijk jaar langer LEER.LEDER. MONDILEDER. Bokrijk: meer dan openlucht museum en speeltuin Dagboek van een GENLAND DONDERDAG 24 JULI 1986 PAGINA 3 erzoek naar seksueel J^ruik hulpverleners RDAM De Amsterdamse wet- ■van volksgezondheid Wildenkamp t inspecteur verslavingszorg ver- "1 -n onderzoek in te stellen naar mo- eksueel misbruik van verslaafde les door hulpverleners. Ing hiertoe zijn beschuldigingen ïrgelijk misbruik door Marjolijn at. veldwerkster van de stichting ienboog", een organisatie die hulp an aan heroïneprostituées in Am- Ifr* Haar uitlatingen stonden giste- n vitraa! tijdens een kort geding in ngf jam dat Keesmaat tegen „De Re- re^j" had aangespannen: zij eiste dat JTltelijke schorsingsmaatregelen die en bur tegen haar nam naar aanlei- ire,h de beweringen worden opgehe- acte Zeven arrestaties na cocaïnevondst ROTTERDAM In een woning in Rotterdam heeft de politie het drie kilo cocaïne met een straatwaarde van 750.000 gulden aange troffen. Naar aanleiding van deze vondst werd een inval gedaan in een andere Rotterdamse wo ning, waarbij gebrui- kershoeveelheden cocaï ne, verpakkingsmateri aal en weegapparatuur in beslag werden geno men. De politie arres teerde in totaal zeven personen, van wie er in middels vier na verhoor zijn heengezonden. DEN HAAG De opleiding van huisartsen in ons land wordt met ingang van 1988 zeer waar schijnlijk met een jaar verlengd. Nu is die op leiding zeven jaar. De verlenging is een gevolg van een voorstel dat de Europese Commissie aan de EG-landen heeft voorgelegd om de oplei dingsduur van huisartsen in de gemeenschap gelijk te trekken. Staatssecretaris Dees is het met de strekking van de plannen eens. De Eu ropese Commissie wil dat iedere huisarts na een basisopleiding van zes jaar, twee jaar lang een gespecialiseerde opleiding krijgt. Daarbij is een stage van een half jaar in een ziekenhuis voorzien. Ook moet een half jaar stage worden gelopen bij de praktijk van een al gevestigde huisarts. De Graaff-Nauta Friese taal in taken pakket De Graaff-Nauta DEN HAAG Staatssecretaris De Graaff-Nauta (Binnenlandse Za ken), oud-lid van gedeputeerde sta ten in Friesland, zal als bewind spersoon onder meer de Friese taal onder haar hoede krijgen. Minister Van Dijk is dit met zijn staatssecre taris overeengekomen. Volgens de gemaakte taakverdeling krijgt de kersverse staatssecretaris ook de fi nanciële aangelegenheden van ge meenten en provincies, gemeente lijke herindelingen, het kiesrecht, sanering van uitkeringen aan ge meenten en provincies, de brand weer, rampenbestrijding, civiele verdediging, de staatsuitgeverij en de centrale archief selectiedienst toebedeeld. tan» ging Olaf 'Hr storm Verbroken ?t. I *>li|ELDER Bergers Imit Internationale i de berging van n^schip Olaf vanoch- eeitioeten staken door -sc^rde noord-westelij- kripd (kracht 7). Vol- eijvoordvoerders van als'aterstaat en Smit t eft de berging ver te werigens voorspoe let tempo van de aamheden is afhan- van de weersom- piheden, maar ge- onwordt dat men vlak uv#* weekeinde het jechtop kan zetten. P .rgers hebben vast- dat het gifschip tding meer verliest. 'ê'lels is de kapitein van geifcf weer terecht. De et iraartinspectie heeft te- aesfh contact met hem ge- nd|ver de verdere gang ken zoals de oorzaak l ongeluk en de kosten e berging, wordt nu gepleegd met de Kaai- i.Janden, de vlaggestaat I Olaf. met schadelijke stof- resi boord, zullen vanaf 6 i zjlgend jaar onmiddellijk Het melden als hun lading ,erferecht is gekomen. De moet de dichtsbijzijn- itstaat dan precies zeg- i welke stoffen het gaat. - meldingsplicht wordt op- n in het internationale OL-verdrag, dat ver- van de zee moet voor- pei eUlTIS ELKE WOENSDAG DE twOLAGE BIJ UW KRANT MET j-JlMATIEOVER FILMS.MUZIEK XTER, RECREATIE.EXPOSITIES I n EEN COMPLETE AGENDA vol ZEIST „Het is een eiland waar het leven zeer prettig is. Ze krijgen de beschikking over een prachtige kleine bunga low, er zijn mooie stran den en er is alle gelegen heid tot watersporten. Bo vendien komt hun familie over en kunnen ze gaan en staan waar ze willen, omdat er geen controle op is of ze een vliegtuig ne men naar een ander eiland of zelfs naar Frankrijk". Zo luidt de omschrijving van de antropoloog B. Danielsson van het eiland Hao, het 'ver banningsoord' van de twee Franse geheim agenten die vo rig jaar meehielpen het Green- peace-schip de Rainbow War rior tot zinken te brengen. Bij die aanslag kwam de Greenpe- ace-fotograaf Fernando Perei- ra om het leven. Het tweetal, Dominique Prieur en Alain Mafart, is gisteren met een Frans militair toestel op Hao aangekomen. Hoewel hun komst door de Franse autoriteiten voor de buitenwereld werd afge- de militairen ter plaatse een flink feestmaal hadden bereid om de terugkeer van hun 'wa penbroeders' te vieren. De Franse agenten kunnen nu drie jaar van een gratis vakan tie genieten, aldus Danielsson, die gisteren op uitnodiging van Greenpeace in Nederland was. De antropoloog van Zweedse oorsprong woont al veertig jaar op Tahiti, 800 kilo meter oostelijk van Hao. Beide eilanden maken deel uit van Frans Polynesië, de eilanden groep in de Stille Oceaan waar ook de Franse ondergrondse kernproeven worden gehou den. Danielsson, een groot kenner van de eilanden, voert al vele jaren strijd tegen de proeven. Bitterheid Bij Greenpeace heerst bitter heid over de vrijlating van de agenten. Door economische druk van Frankrijk maat regelen tegen de invoer van landbouwprodukten uit Nieuw-Zeeland hebben de twee hun gevangenisstraf van tien jaar kunnen ontlopen. Die wijze van afhandeling Op het atol Hao zijn Franse militairen gelegerd die mee werken aan de kernproeven in het gebied. Op het eiland is ook een nucleair onderzoeks centrum gevestigd. Prieur en Mafart krijgen er militaire schouwt de milieu-organisatie functies. Mafart wordt chef als een groot onrecht. van de logistieke dienst van de Franse militaire basis en zijn „echtgenote in geheime Frankrijk betaalde wèl zeven dienst" Prieur is vanaf die da- miljoen dollar schadevergoe- turn adjudant van de comman ding en bood ook nog officiële dant van Hao. excuses aan. Greenpeace Danielsson: „En dan te beden- moest echter machteloos toe kijken bij het resultaat van dit kunststukje van internationale diplomatie, waarbij een bemid delende rol is gespeeld door VN-secretaris-generaal Perez de Cuellar en de Nederlandse premier Lubbers. ken dat het er om ging dat Nieuw-Zeeland nu zijn boter weer mag exporteren naar Frankrijk, terwijl we in Euro pa al met een enorme boter berg zitten. En die wordt tegen een zacht prijsje aan de Russen verkocht. Snapt u het nog?". 100.000e in Autotron Gerrit Huyzer uit Vlaardingen was gisteren de 100.000e bezoe ker van het Auto tron van dit jaar. En terwijl hij en zijn vrouw in Dru- nen in de bloe metjes werden gezet, speelden hun zoontjes Gerben en Jacco met hün ca deaus. HAAG Minister Dijk (Binnenlandse ■i) is door het kamer- Htoffelen (PvdA) ge- Hd om zijn mening ^le nevenfuncties van mmissaris der konin- d« in Noord-Brabant, premier Van Agt. JJj'Agt adviseert onder meer het beleggingsfonds ORCO, dat is gespeciali seerd in het ontwijken van belastingen. Stoffelen wil weten hoe de functie van Van Agt bij ORCO te rijmen valt met de geloof waardigheid van een kabinets beleid dat er op gericht is om belastingontduiking en -ont wijking aan te pakken. Hij wil ook weten welk advies de voorgangers van Van Dijk Van Agt hebben gegeven toen deze zijn bijbaan bij het minis terie aanmeldde. In zijn vragen aan minister Van Dijk wijst Stoffelen op antwoorden die Van Agt in 1978, toen hij premier was, gaf op vragen over nevenfuncties van politieke ambtsdragers. Van Agt zei toen, dat een ne venfunctie niet schadelijk mocht zijn voor een goede ver vulling van de taak in dienst van het openbaar bestuur. Ook zei hij dat nevenfuncties al leen konden als er geen ver menging van belangen, of zelfs maar de indruk daarvan, door ontstond. VAN DIJK: DEN HAAG Illegaal in Nederland verblijvende bui tenlanders blijven in toenemende mate verstoken van belangrijke voorzieningen. Tot die slotsom is het kabi net gekomen op 16 mei, tijdens een discussie over een rapport van de Interdepartementale Coördinatiecom missie Minderhedenbeleid (ICM). Minister Van Dijk (binnenlandse zaken) heeft dit gisteren gemeld aan de Tweede Kamer in antwoord op schriftelijke vragen van het kamerlid Van Es (PSP). Er zijn wel uitzonderingen op de weigering illegalen van allerlei voorzieningen te laten profiteren. Medische hulp in het belang van de volksgezondheid is er één. De kosten zullen dan, als be trokkene niet verzekerd blijkt, veelal worden verhaald op de bijstandskas. Ook moeten leerplichtige illegalen naar school. De algemene regel is dat de verstrekkende instantie dient te in formeren naar de verblijfstitel en derhalve als het om illegalen gaat de voorziening kan weigeren. Dat hoeft alleen niet als wet telijk is bepaald dat deze gegevens van een andere overheidsin stantie mogen worden betrokken. Overigens staat de regering geen meldingsplicht van opgespoorde illegalen door verstrek kende instanties voor ogen, aldus Van Dijk. (ADVERTENTIE) HAAG Duizen- imensen in het hele hebben gisteren in [ij gestaan om hun i honderdjes met de Riding van Michiel de jer alsnog bij de ban- in te wisselen. De (ten hoorden pas eer- ren op het NOS-jour- jdat de oude honderd- pet ingang van giste- jiit de roulatie werden pen. ll bij de Nederlandsche Bank in Amsterdam en haar dertien agentschappen was het uitzonderlijk druk. Naar schat ting 2500 mensen wisselden werden daar ruim 40.000 bil jetten in. Tot gisteren waren er nog zo'n 3,2 miljoen in om loop. De Bank kan slechts gis sen waar die biljetten zijn ge bleven. Pas gisteren in de loop van de dag werd bekend dat de Ne derlandsche Bank niet al te moeilijk zal doen wanneer de komende weken mensen nog met oude honderdjes aanko men. Officieel heeft iedereen nog dertig jaar de tijd om oude honderdjes in te wisselen. Over enkele weken moet men dan echter wel naar het hoofd kantoor van de Nederlandsche Bank in Amsterdam, waar aannemelijk moet worden ge maakt waar de biljetten van daan komen en waarom men niet eerder is komen wisselen, aldus de woordvoerder. De Nederlandse Bank bewijst de Staat overigens geen dienst met de officieuze verlenging van de inwisseltermijn. Wan neer de 300 miljoen gulden niet worden geïnd, kan de Staat dat geld in eigen zak ste ken. EMELS Een primadonna onder de tweezit- ters. Italiaans raf finement tot in de details. Excellente kwaliteit rundleer en een beuken houten romp. In een scala van kleu ren leverbaar. La dolce vita thuis voor •Alkmaar «Amstelveen ^Eindhoven «Groningen «Heerlen *Heteren*Oisterwijk «Rotterdam «Rijswijk «Soesterberg «Zevenaar Vrijdag koopavond «Donderdag koopavond. In het voetspoor van hon derdduizenden landgeno ten trekken onze verslag gevers in deze vakantiewe ken er op uit. In deze ko lommen geven ze hun per soonlijke impressie van zomerse gebeurtenissen die voor de lezer mogelijk een tip kan bevatten voor een dagje uit. Gerrit van Logchem ging daarvoor naar het Belgi sche Bokrijk. Een gewel dig mooi afwisselend na tuurgebied waar ook de Vlaamse cultuur in ere wordt gehouden. Dagjesmens zijn en dan eens niet naar een speel tuin of pretpark, maar naar een gebied waar de oude cultuur bewaard is gebleven. Dat was ons doel. En dat gebied vonden we in de Belgische provincie Domein Bokrijk, zo'n vijf tig kilometer over de grens en zes kilometer van de Belgische plaatsen Genk en Hasselt. Het is een stuk reizen maar wie het er voor over heeft, kan een lange dag volop genieten van niet alleen een open luchtmuseum en een speel tuin die de grootste van België is, maar ook van een rozentuin, kruidentuin, arboretum, visvijvers en een kasteel. Daarnaast zijn er onbeperkte wandelmo gelijkheden. Het gebied is 550 hectare groot en nie mand zal in staat zijn alles in één dag te bekijken. trekken in het altijd koele kerkje. Verder zijn er ty pisch Vlaamse eetgelegen- heden waar ook een glas trappistenbier niet ont breekt. Wandelend over het dorps plein. wordt de aandacht getrokken door een groep jongelui die luid loeiend om een paal staan de dan sen. Ze hebben een reisge noot aan de schandpaal ge bonden en als echte dorpe lingen wordt met hem de „spot"gedreven. Op kleine afstand staat het oude Bel gische paard te dromen in de hoop dat hij vandaag niet meer de half uur du rende rit met bezoekers door het museum hoeft te maken. Hij heeft dit al zo veel jaren gedaan. De voerman hoeft alleen maar De Wellenshoeve is één van de luchtmuseum te zien zijn. Het bouwd. boerderijen die in het open- is in 1777 in Lummen ge in het openluchtmuseum krijgt de bezoeker een beeld hoe het leven in Vlaanderen van de zestien de tot het begin van deze eeuw is geweest. In Bok rijk werd voor de eerste keer in de geschiedenis een nieuwe museumopvatting doorgevoerd en uitge werkt. Bij de aanleg wilde men niet alleen huizen uit voorbije tijden met hun oorspronkelijke binnenhui sinrichting tonen maar ook hun nederzettingsvorm herkenbaar maken. Daar bij staat niet elk gebouw afzonderlijk centraal, maar een gehele nederzetting, dorp, of erf. Met busladingen worden de bezoekers aangevoerd. Niet alleen uit eigen landt maar ook uit Nederland en Duitsland. Zelfs Engelsen komen steeds meer naar Bokrijk om een stukje Vlaamse cultuur te bele ven. Tot vorig jaar bestond de bewaking van de huizen en gebouwen voor het me rendeel uit bejaarde mijn werkers, veelal stil hun krantje lezend of kruis woordpuzzels makend. Dit jaar is die bewaking over genomen door jonge Bel gen die tijdelijk werkloos zijn. Ze dragen wel de typi sche Vlaamse kleder dracht, maar roepen niet meer de sfeer op die de be jaarde bewakers omringde. Wie genoeg heeft van het bezichtigen van gebouwen kan zich altijd nog terugge- „vort" te zeggen en verder vindt het paard blindelings zijn weg langs de verschil lende activiteiten die de hele zomer wisselen. In het openluchtmuseum alleen al treft men hon derd en twaalf gebouwen en andere bezienswaardig heden zoals een schepen bank of een schiethoorn. Nieuw is het in aanleg zijn de stedelijk gedeelte. Hier aan wordt sinds 1972 ge werkt. Dit geeft een beeld van karakteristieke stads uitbreidingen. Een be zwaar is wel dat het zo ver van het eerste gedeelte af ligt. Maar het Domein Bokrijk heeft de dagjesmens meer te bieden. De kinderen kunnen rustig worden ach tergelaten in de veilige speeltuin en ouderen kun nen de overgebleven tijd doorbrengen in het prach tige Koningin Astridpark waar over een oppervlakte van één hectare vijftien duizend rozen van juni tot december geuren. Van heel andere schoonheid is het arboretum met zijn vijftien d ui zen d gein den tificeerde struiken en bomen. Wie het Domein Bokrijk bezoekt moet het niet bij één keer laten. Daarvoor is er te veel te zien. Overal zijn voldoende rustmoge- lijkheden en veelal loopt men onder de bomen. Een dagje België, even over de grens kan een heel fijn en leerzaam verblijf zijn voor het hele gezin. GERRIT VAN LOGCHEM (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Bukman (Ontwikkelings samenwerking) beraadt zich over een protest bij de Verenigde Staten tegen het onderscheppen van hulpgoederen aan Nicara gua. Het gaat om vier tweedehands havenkra nen die via Panama naar Nicaragua vervoerd moe ten worden. De kranen hebben een waarde van ongeveer 500.000 gulden. De affaire is aan het licht ge bracht door het weekblad Vrij Nederland. Men wist daar de hand te leggen op een telex van de Nederlandse ambassa- desecfetaris Van Kesteren in Bogota (Columbia) die ook de Nederlandse belangen in Pa nama behartigt Van de vier havenkranen zijn er drie in Amerika gekocht en" een in Canada. De Panamese firma Mercadeo International voerde de levering uit omdat in de VS een strikt handels embargo tegenover Nicaragua geldt. De betaling voor de kra nen zou lopen via de ABN. Het geld is verstrekt door het ministerie van Ontwikkelings samenwerking. De Amerikanen kregen lucht van de zaak door documenten die door de douane werden aantroffen in de koffer van een Canadees. Het Ameri kaanse scheepvaartbedrijf dat de kranen naar Panama had vervoerd werd gelast ze weer aan boord te nemen. Dat zou gebeurd zijn. Een woordvoer der van minister Bukman be nadrukt dat ons land formeel buiten de hele zaak staat. Het gaat om een contract tussen Mercadeo en het staathaveri- bedrijf in Nicaragua.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 3