Bernard Hinault gelooft niet in zijn nederlaag We worden nu tweede of derde Raas pleit voor verjonging "BO komt met plan competitie-opzet :«AN VAN DE WEDSTRIJD JACKY JACOBA: ^sportuitslagen Ceidóc Soumfit WOENSDAG 23 JULI 1986 PAGINA 7 De betaalde voetbalclubs in and hebben van hun belangen- e FBO een alternatief voorstel in- |e promotie- degradatieregeling in - en eerste divisie ontvangen. Over an moet op de vergadering van lag 4 augustus worden beslist. De ran het alternatief is een geleidelij- jrimping van de hoogste klasse in nd van achttien naar zestien clubs, inkelijk gold een versterkte degra- jln het komende seizoen waardoor 'Jet twee af konden vallen. koeling van de FBO is de tegemoet enien aan de tegenstand, die er voor buit de eerste divisieclubs bestaat. leifis het nieuwe plan zal in de nabije toekomst het volgende gebeuren: in het seizoen l986-'87 degraderen de nummers zeventien en achttien automatisch uit de eredivisie. De kampioen van de eerste divisie promoveert. De nummer zestien uit de eredivisie degradeert niet recht streeks zoals tot nu toe, maar wordt met de nummer vijftien geplaatst in een na- competitie ere- en eerste divisie, samen met de vier periodekampioenen van de eerste divisie. Die nacompetitie bestaat uit twee groe- pen van drie clubs. Nummer vijftien speelt met de kampioenen van de perio den een en drie in groep A, terwijl num mer zestien dus met de kampioenen van de perioden twee en vier wordt inge deeld. Er wordt een hele competitie ge speeld en de winnaars gaan naar de ere divisie. Door dit model krimpt de eredivisie van achttien naar zeventien clubs. Het sei zoen 1987-'88 is de tweede fase. De num mers zestien en zeventien degraderen automatisch uit de eredivisie en uiter aard promoveert de kampioen van de eerste divisie. Net als in het vorige mo del vindt er een nacompetitie ere- en eerste divisie plaats, nu met de nummers veertien en vijftien van de eredivisie en de vier periodekampioenen. Vervolgens verloopt alles net als in het seizoen daar voor. Na dit jaar bestaat de eredivisie dus uit zestien clubs. Maar nu het seizoen l988-'89. Dan degra deert slechts de nummer laatst (zestien) direct uit de eredivisie en spelen de nummers veertien en vijftien precies volgens het daarnet al twee keer ge schetste model met de vier periodekam pioenen van de eerste divisie. Zo blijft dan het aantal clubs op peil. De conse quenties voor de zwakke broeders uit de eerste divisie worden een seizoen opge schoven. In het komende seizoen zou er dan geen sprake zijn van een automati sche degradatie naar de amateurs. Het seizoen daarop valt er één club uit de boot en het daaropvolgende nog één. De FBO stelt in zijn alternatief voorstel zelfs nog een onafhankelijkenklasse onder de eerste divisie voor. Het komt dus op de vergadering betaald voetbal van 4 augus tus aan de orde en het is zeer de vraag of de clubs (vooral die van de eerste divi sie) met dit voorstel akkoord zullen Sectiebestuurslid Renze de Vries liet des gevraagd weten dat er oppositie van „on verwachte" kant tegen het alternatieve plan bestaat. Volgens de reglementen moet een promotie- degradatieregeling overigens vóór 1 juli vast staan. De Vries deelde mee dat „één van de topclubs" op het punt staat naar de burgerrechter te stappen om de regeling met versterkte degradatie, dus direct naar zestien clubs, er door te krijgen. Volgens De Vries heeft die club een goeie kans van slagen. En dat zou dan weer alle tussenvoorstel len dwarsbomen en de eerste divisie clubs voor een voldongen feit plaatsen. HENK MULDER Ruud Gullit in ziekenhuis VARSSEVELD Ruud Gullit is bij een oe fenduel van zijn club PSV tegen de ama teurvereniging Varsseveld gewond geraakt aan zijn rechterarm. Met een uit de kom ge schoten elleboog werd de international naar het ziekenhuis vervoerd. Daar zal vandaag worden bekeken hoe ernstig de kwetsuur van de centrale man bij PSV is. PSV won het duel - mede dank zij vier treffers van Jurrie Koolhof - met 9-1. Ajax haalde uit tegen de amateurs van Axel: 7-0. Rijkaard (2), Van Basten (2), Bosman, Blind en Silooy zorgden voor de treffers. FC Groningen versloeg SC Veendam: 5-0. Houtman doelpuntte tweemaal. SC Cam- buur was met 4-2 te sterk voor PEC Zwolle. Bij de thuisploeg schoot Bram Rontberg een maal raak. Pr de France beleefde zijn eerste en enige Greg Lemond (links) |hard Hinault nemen het Jom maar even van. La Fqullou» Saint Chamond ^orbiers^ 37.skmj St. Etienne L'ALPE D'HUEZ Op de rustdag likten de ver slagenen hun wonden en triomfeerden Hinault en Lemond samen op een persconferentie in het kerkje, waar in de loop der jaren meer over de marreren, afzien en com bines is gesproken, dan in welk ander godshuis ter wereld. Hoog op de alp in het stralende zonlicht en in de ijle lucht hingen de koersbroeken over het traliewerk van de balkons te drogen en verlustigde zich een enorme menigte supporters van vooral Ne derlandse origine in het van dichtbij aanschouwen van etende en lanterfan- terende renners. Alleen Robert Millar en Peter Winnen bleven op hun kamer. Ze trainden niet en gaven aan de rustdag de ware betekenis zoals in de dikke Van Dale is om schreven. In het kerkje van pastoor Reu ten uit Heerlen verstoorden dus Hinault en Lemond al om negen uur in de ochtend de il lusie van journalisten, die ge hoopt hadden eindelijk eens in de ronde uit te kunnen slapen. Voor wie nog niet helemaal wakker was, had Hinault pitti ge teksten die terstond de waakzaamheid deden opvoe ren. „Waar hfb je de Tour verloren?" vroeg één van de honderd journalisten. De Bre ton antwoordde kribbig: „De Tour verloren? Ik heb de Tour nog niet verloren. Er komt donderdag een tijdrit over 58 kilometer in St. Etienne over een heel lastig parcours, mis schien zijn de heren vergeten dat ik toevallig goed kan tij drijden". De persmensen bleken niet overtuigd. Tussen Lemond en Hinault gapen immers twee minuten en 45 seconden. „Wat zegt dat?" riep Hinault toornig in de microfoon, „zijn jullie vergeten dat ik al eerder ge stunt heb in mijn leven. Ik heb mijn laatste woord in deze Tour nog niet gesproken". Eerst buiten het kerkje, na de persconferentie, sprak ook Greg Lemond enige woorden van betekenis. „Ze hebben mij de afgelopen week knap ner veus gemaakt. Niets is erger dan elke dag keihard te moe ten werken in een ambiance die door mensen gemaakt wor den waarvan ik weet dat ze erop zitten te wachten totdat ik een fout maak. Ik heb mijn hele leven ontspannen gesla pen, dat was altijd mijn groot ste kracht. De afgelopen nach ten heb ik vaker een uur wak ker gelegen. Laat ik er echter niet teveel woorden meer aan besteden, want in onze ploeg is eindelijk de lucht iets opge klaard en Hinault heeft be loofd dat hij, als ik na de tijdrit in St. Etienne nog de gele trui draag, hij mij vrijdag niet meer zal aanvallen". Afgang De afgang van Luis Herrera in de Tour betekende voor de Colombiaanse kolonie in Frankrijk drie miljoen dollar weg gegooid geld. Een overwinning, dan wel een paar etappeze ges, waren de beste reclame geweest voor nationale koffie planters. Zij telden drie miljoen dollar neer voor de start van de ploeg in de Tour en een uitgebreide reclamecampag ne daar om heen. Dagelijks werden duizenden kopjes koffie uitgedeeld aan Tourvolgers en aan publiek bij start en fi nish. Het waren overigens niet zijn jaarsalaris van 500.000 gulden, het reclamekapitaal en de hoge verwachtingen waar Herrera aan ten onder ging. „Ik ben ziek geworden meen de hij zelf. „Er was niets aan de hand geweest, als de Tour in de buurt van de bergen was begonnen. In dat geval had den Lemond en Hinault op mij moeten jagen in plaats van- andersom Sponsor Skala heeft vandaag bekend gemaakt, dat het bedrijf niet op zelfstandige basis de sponsoring van een professionele wie lerploeg in 1987 ter hand zal nemen. Wel blijft Skala geïn teresseerd in de wielersport als sponsormogelijkheid. Diver se gesprekken met co-sponsors zijn nog gaande, doch kon den in dit stadium nog niet worden afgerond", aldus direc teur Monshouwer. Met name door de vakantieperiode kan een definitief besluit pas eind augustus worden genomen. Loonderving De zes Nederlandse beroepsrenners in de Amerikaanse etap pekoers Coors Classic van 8 tot 24 augustus krijgen loonder ving van het Amerikaanse filiaal van de KLM. Dit werd gisteren in Frankrijk door Hein Verbruggen, de voorzitter van de profsectie van de KNWU, meegedeeld. De Coors Classic dient als voorbereiding op het wereldkampioenschap van 6 september. De betreffende renners missen in die pe riode het startgeld van ongeveer acht criteriums. Zeker van deelneming aan de Coors Classic zijn Adri van der Poel en Eric Breukink. De overige vier worden geselecteerd uit: Twan Poels, Peter Stevenhaagen, Gerard Veldscholten, Teun van Vliet en Jan van Wijk. Overigens werd ook be kend dat de KNWU geen baanrenners zal afvaardigen naar het wereldkampioenschap. Derde ritzege Jeannie Longo ALPE D'HUEZ „De dzaak dat wij moeten ver ten dient zich steeds meer zegt Jan Raas op de idag in l'Alpe d'Huez. „Wij 'en dus voor enkele jaren ?en gat. We hebben geen olgers voor de mannen zo- Zoetemelk en Kuiper, die het einde van hun loop- !Vi zijn. Dat weten we al J1 tijdje en moeten een beet- ofeduld uitoefenen. Maar in interim-periode moet je jichtig zijn mét de andere rlandse coureurs af te ijven. Die fout mag je niet :en. Want het vorig jaar Zoetemelk ook afgeschre- Ik las overal dat hij oud :°'versleten was en dat hij er kon stoppen. Wat deed "itemeik? Hij won de Tirre- no en hij werd ook nog we reldkampioen". Ook voor een echte insider als Jan Raas, die nog maar an derhalf jaar geleden is afge stapt, is dit een Tour de Fran ce met heel verrassende wen dingen. Raas bekent heel eer lijk: „Hinault heeft mij ver baasd. Ik - had verwacht dat hij op l'Alpe d'Huez minuten zou gaan verliezen. Maar wat blijkt? Hij is eens temeer de beste renner in deze Tour en ik denk ook dat hij uiteinde lijk zal gaan winnen". Waarop baseert Raas deze veronderstelling? De ploeglei der van Kwantum: „Greg Le mond heeft in alle grote ron den die hij heeft gereden nog een heel slechte dag doorge maakt, hij is overal nog door het ijs gezakt, daarom denk ik dat dat ook in de laatste Tour week nog zal gebeuren. Hi nault is voor mij de winnaar, en hij zal heus nog wel een speciale truc achter de hand houden. Bovendien is Hinault voor veel mensen publicitair interessanter dan Lemond, en dat is ook heel belangrijk". Hoe denkt Raas over de toe komst van Nederland in de Tour de France? „We moeten het dus voor een tijdje met minder doen. We zijn heel verwend geweest, hebben veel etappes gewonnen en konden altijd meedingen voor een plaats op het podium. Die overdaad is eraf. Maar er ko men nieuwe talent aan. Ik voorspel Twan Poels een gro te toekomst als ronderenner. Verder hebben ook Eric Breukink, John Talen en Frans Maassen veel mogelijk heden. We moeten die jon gens een paar jaar krediet ge ven en dan zijn we er weer". Wat zijn ploeg betreft is Raas niet tevreden. „Ik heb vast gerekend op minstens twee etappezeges. We hebben er pas één. Een voordeel is dat de rode trui van Solleveld pu blicitair een goede zaak blijkt te zijn. Hij komt elke dag op de tv en dat is al heel wat. Ik ga gewoon door met het ver jongen van mijn ploeg en pro beer de juiste karakters te vinden. Dat is het belangrijk ste van alles. Want door de grote bedragen, die tegen woordig geboden worden voor goede renners, gaat een aantal jongens aan andere dingen denken, tenminste het vak anders benaderen. Dat kun je je nu eenmaal niet per mitteren in dit harde metier, daarom moet je mannen zien te vinden van het type Van der Poel, Hinault en Lemond. Die verdienen ook veel geld, maar getroosten zich deson danks nog altijd grote inspan ningen om aan de top te blij ven." VILLARS DE LANS Jeannie Longo heeft zich bevrijd van haar Canins- complex. De Francaise won de tiende etappe van de Ronde van Frankrijk voor dames. Voor de we reldkampioene betekende het de derde zege in de etappekoers. In de voor de vrouwen zwa re bergritten nam Canins zo veel afstand van de concur rentie, dat zij praktisch onbe reikbaar werd. Longo, die toch had gehoopt op de hoog ste positie in het klassement, richtte zich van dat moment op dagzeges met de bedoeling haar record van vorig jaar - vijf overwinningen - te ver beteren. In de behoorlijk vlakke rit over 65 kilometer, verdeeld over twee ronden om het Alpenplaatsje Villars de Lans, liet zij dat zien. Zij reed voortdurend op kop en controleerde, vertrouwend op haar sprintkracht, elke ontsnappingspoging. Zo leid de Longo het peloton, met de Colombiaanse rensters weer achterin, naar de eindstreep. In de finale versloeg Longo haar landgenote Valerie Si- monnet en Nadine Fiers, die daarmee de eer van de Belgi sche ploeg een beetje redde. De Nederlandse inbreng in de tiende etappe, niet over dreven zwaar maar net ber gachtig genoeg om dagprij zen te kunnen vergeten, kwam op naam van Corrie Timmermans. Ze was de bes te Nederlandse met een tien de plaats. m B JUU t/m 2 AUGUSTUS 36 WORLD CHAMPIONSHIP BASEBALL •F Succes kan eeauw in overmoed ver- ^n. Dat gegeven is ook n e sportwereld maar al Jer bekend. En wat er gebeuren als gevoe- io! van onderschatting etde opponent in de ge- ^tenwereld van een ^man ontstaan laat v/ al evenzeer eenvou- te'raden. Toch was het laszins begrijpelijk dat iffisteravond nadat het e !erlandse honkbalteam 3-2 van Porto Rico gewonnen een klein •2*je werd gebouwd. a n, want honkballers hun grenzen en 'luid verkopen voor de rjl. is geschoten is hen efgaans vreemd. Twee ps in het toernooi om vi wereldtitel vormen i iswaar de helft van van vier a p Maar die overwinin- moeten toch eerst nog pie boeken worden ge werd. Pas dan kan de ins worden opge- ikt. over de op een bijna onbegrij pelijk „vanzelfsprekende" ma nier tot stand gekomen winst op de Middenamerikaanse middenmoter nam Jacky Jaco- ba toch al vast een voorschotje. „We worden nu tweede of derde", sprak de Rotterdamse electricien bij een grote petro- leummaatschappij en gister avond de meest opvallende speler van het oranje negental. „Vóór dit toernooi werd ons nauwelijks een kans op een re delijke klassering toegedacht. En nu hebben we al twee we reldpartijen achter elkaar ge speeld. En we gaan door". De derde-honkman van Nep- tunus vestigde in het niet ge heel uitverkochte UVV-sta- dion in Utrecht in tweeledig opzicht de aandacht op zich. Hij was Nederlands meest pro- duktieve slagman met drie hits uit vier slagbeurten, waaron der een twee-honkslag. Maar daarnaast permitteerde de Rotterdammer, ooit voor UW spelend, zich enige foutjes. Om met dat eerste te beginnen: „Ik ben anders gaan slaan", deelde een uiterst opgewekte Jacoba mee. „Coach Shapiro vertelde me vorige week dat ik anders aan slag moest gaan staan. Meer met de benen uit elkaar en het gewicht beter verdelen. Dat lag bij mij altijd op mijn achterste been en vandaar dat was om een goede balans te vinden. Maar de verandering heeft wel succes. Het slaan gaat nu stukken beter". Nummer 13 De sinds zijn eerste interland (1984) met shirtnummer 13 spelende, 24-jarige Jacky Jaco ba droeg er gisteren tegen Por to Rico nadrukkelijk zijn steentje mee bij. Hij nam van de in totaal slechts zes Neder landse honkslagen het leeu wendeel voor zijn' rekening. Waarmee hij zijn twee veld- fouten vrijwel wegpoetste. „Dat waren ongelukkige bal len", reageerde de Rotterdam mer, die dank zij zijn veldposi- tie coach Shapiro voortdurend direct naast zich weet. „En dat is nuttig", zegt Jacoba, „want hij kan me daar steeds aanwij zingen geven. Ik ben soms zo geconcentreerd dat ik daar door gauwer fouten maak. Met Shapiro bij me gaat dat beter". Jacky Jacoba verwijst overi gens het verhaal dat hij we gens luiheid bij Neptunus van de energie vretende positie van kortestop naar die van derde-honkman werd verban nen breed grijzend naar het rijk der fabalen. „De mensen die dat zeggen hebben er geen verstand van; ze moeten mij eens zien trainen", zei hij. Incidentje De Rotterdammer speelde ove rigens ook een hoofdrol bij een incidentje in de geljkmakende negende slagbeurt van de Por- toricanen in het achteraf slechts tweeëneenhalf durende duel. Met een actie naar het tweede honk veronderstelde hij de derde nul en daarmee de zege te hebben bewerkstel ligd. Maar de door Santana ge slagen bal werd „fout" gege ven en deze mocht het op nieuw proberen. „Dat was be slist een goede actie, die bal was niet naast de lijn ge weest", aldus Jacoba. „Het werd daardoor nog even kri tiek, want Porto Rico had daardoor terug kunnen komen in de race. Maar dat gebeurde gelukkig niet". Het Nederlandse team, dat dank zij uitstekend veldwerk (vooral Urbanus en Knol) en goed optreden van de werpers Tonny Cohen en Ron Giroldi de nog wel eens tegen top- teams stuntende Portoricanen aan banden legde, boekte daarmee zijn tweede winst uit de geschiedenis tegen de Mid denamerikanen. En legde daarmee de basis voor wat wel eens het beste WK-toernooi De tot eerste-honkman omge-. achtervanaer Paul Smit „tikt" Luis Fontanez uit met een stijlvolle actie. lu" ooit zou kunnen worden. Waarmee weer eens zou zijn bewezen dat het spelen voor eigen publiek een niet te on derschatten factor kan zijn. Coach Shapiro was zoals te doen gebruikelijk nuchter en ander dat overmoed een slech- kort van stof. „We hebben goed werk geleverd", nam hij in elk geval geen voorschot. Di Amerikaan weet als geen te raadgever is. De man met nummer 13 zal zich dat mis schien ook nog wel eens reali seren. FRANK WERKMAN Nederland 0-0-0-0-0-3-0-0-0=3 Porto Rico 0-1-0-1-0-0-0-0-0=2 Werpcijfers Nederland: Cohen (6): 1- 2-5-2, Giroldi (3): 1-1-0-0. Porto Rico: Melendez (5): 1-2-4-1, Rodrigues (4): 1-1-2-0. Taiwan 9-0-3-0-0-4-0=16 België 0-0-0-0-0-0-0=0 Werpcijfers Taiwan: Tu (5 innings): 3- 0-1-0, Chen (2): 4-0-1-0. België: Aerts (6 2/3): 0-3-12-2, Van Cleemput (1/3) 1-3-4-1. Homeruns Taiwan: Wang (2). Tsai (1). Cuba 0-0-3-0-0-0-0-8=11 Columbia 0-0-0-0-0-0-0-0=0 Werpcijfers Cuba: Rene Arocha (7) 4- 0-2-0, Luis Tissert (1) 0-0-0-0. Colum bia: Osvaldo Ramos (7 1/3) 1-4-10-2, Daniel Castro (5 man) 0-0-5-0, Calixto Gonzalez (2/3) 0-1-1-0. Homeruns Cuba: Orestes Kindelan 2 (6e inn. 1. 8e Inn. 2). Japan 2-0-0-1-0-0-0-0-X=3 Italië 0-0-0-0-0-0-0-0-0=0 Werpcijfers Japan: Tsuyoshi Nishioka (9) 3-5-7-2. Italië: Roberto Radaelli (8) 5-2-7-3. Ned. Antillen 0-0-0-0-0-0-1-0-1=2 Ver. Staten 0-1-3-4-0-0-0-0-2-1 11 Werpcijfers VS: Jeff Plymton (7 2/3) 5-3-7-1, Paul Dejaynes (1) 3-2-1-1, Barry Manuel (1/3) 1-0-1-0. Ned. Antillen: Hyacinth Richardson (4 1/3) 0-2-6-1, Angelo Clemencia (4 2/3) 3-1-5-1. Homeruns: VS: Steve Finley 2 2), Ned. Ant.: Rudsel Poulina 1 (solo). Stand: 1. Cuba 3-6, Zuid-Korea 3-6, Verenigde Staten 3-6. Taiwan 3-6, 5. Nederland 3-4, Japan 3-4, 7. Ned. Antillen 3-2, 8. Porto Rico 4-2, Co lombia 4-2, 10. Italië 3-0, Venezuela 3-0, België 3-0. WIELRENNEN Tour des Femmes Tiende etappe: 1. Longo (Fra), 65 km met vertrek en aankomst in Villars- de-Lans in 1 uur 41 minuten en 54 seconden, gemiddelde snelheid 38,273 km/uur, 2. Simonnet (Fra) op 1 seconde, 3. Fiers (Bel), 4. Canins (Ita), 5. Carmine (Zwl), 6. Niehaus (Wdl), 7. King (Vst), 8. Chiappa (Ita), 9. Rogers-Dunning (Vst), 10. Timmer mans (Ned), 11. De Bruin (Ned). 15. Hage (Ned) allen dezelfde tijd als Si monnet, 35. Meijer op 0.07, 40. Havik op 0.16, 53. De Bruin op 1.44, 57. Van Rijnsoever z.t. Algemeen klassement: 1. Canins (Ita) 19.51.31, 2. Longo (Fra) op 11.07, 3. Thompson (Vst) op 12.23, 4, Schuma cher (Wdl) op 22.29, 5. Simonnet (Fra) op 23.15, 6. Hepple (Aus) op 23.55, 7. Lafargue (Fra) op 25.27, 8. Rogers- Dunning (Vst) op 27.43, 9. Bonnoront (Fra) op 27.55, 10. Damlani (Ita) op 28.24. 14. De Bruin (Ned) op 30.43, 15. Havik (Ned) op 30.59, 23. Hage (Ned) op 35.27, 30. Timmermans (Ned) op 38.33, 32. Meijer (Ned) op 40.00, 44. De Bruin (Ned) op 52:32, 59. Van Rijnsoever (Ned) op 1 03.52.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 7