De geheime droom van, een nieuw Sovjet- Unie Bollenexporteurs hebben kennelijk goedgevulde orderportefeuilles w§§B£aMffl Berucht stuk spoorbaan nu al jaren in discussie IN EN OM DE KAS BINNENLAND/BUITENLAND CcidaeSotnoni Botsingen op overwegen eisen jaarlijks 50 levens TWIJFELS AAN ECHTHEID RAPPORT: J President Egypte steunt ontmoeting LAND EN TUINBOUW -•-sfts Pn Bloemenprijzen weer in stijgende lijn WOENSDAG 231ULI1986 PAGINt UTRECHT Bij botsingen op overwegen vallen jaarlijks zo'n vijftig doden. Twee factoren houden hierbij elkaar ongeveer in evenwicht: enerzijds de forse toename van het autoverkeer, anderzijds de ver mindering van het aantal overwegen en het steeds vaker toepassen van de auto matische halve overwegbomen (ahob's). Er resteren nog ongeveer 2300 spoorwego vergangen. De meeste doden vallen op overwegen met een automatische knip perlichtinstallatie: jaarlijks tussen de der tig en veertig. Tussen de tien en vijftien mensen komen om het leven op een over weg met halve overwegbomen. Verder nog eens vijf mensen op een niet beveilig de overweg. Van de beveiligde spoorwegovergangen zijn er 874 voorzien van een automatische knipperlichtinstallatie. 799 met ahob s en 82 met handbediende spoorwegbomen. De overige (circa zeshonderd) overgangen worden aangegeven met Andreaskruizen of signalering met rode vlag. Er zijn zo'n 1.200 niet beveiligde overpaden (bij voor beeld in weilanden), maar deze zijn niet voor het publiek toegankelijk. DIT JAAR AL ZEVEN DODEN IN BRUMMEN BRUMMEN De veilig heid van de beruchte spoorwegovergang in Brummen, waar gister morgen een busje met ge handicapten door een trein gegrepen werd, is al jaren vruchteloos in dis cussie. Meermalen is van uit de bevolking om maat regelen gevraagd, maar tot nu toe is niets daad werkelijk ondernomen. In Brummen zijn dit jaar al zeven doden gevallen op de drie overwegen die de plaats telt. Op het korte traject DierenZutphen zijn in totaal achttien overgangen. Volgens loco-burgemeester J. Niemeijer van Brummen voert de gemeente continu overleg met de Nederlandse Spoorwe gen. Directeur De Kant van gemeentewerken zegt dat nu prioriteit moet worden gege ven aan een afdoende beveili ging. „Hoe de oplossing precies wordt, is nog niet te zeggen, maar de gedachten gaan uit naar de sluiting van twee overgangen en een ahob-be- veiliging op de derde, waar het ongeluk gisteren plaats had". Dit is dan in overeen stemming met een voorstel dat na een eerder ongeluk door de plaatselijke afdeling van Vei lig Verkeer was gepresen teerd. Discussie Dit vooijaar laaide de discussie over de beveiliging op naar aanleiding van het eerste do delijk ongeval. Op een van de overwegen kwam in januari een 35-jarige onderwijzer uit Leuvenheim met zijn beide zoontjes om het leven. De auto van de slachtoffers werd onge veer vijfhonderd meter mee gesleurd. De inzittenden wa ren op slag dood. Omwonenden drongen met een handtekeningenactie bij de gemeente aan op maatrege len. Een CDA-raadslid noem de in een brief aan B. en W. de spoorwegovergangen in Brum men levensgevaarlijk. „Ik weet uit ervaring dat er bij zonder veel bijna-ongelukken zijn gebeurd. Er zijn hier re gelmatig kinderen van de spoorwegovergang gehaald; ik heb zelf eens gehandicapte kinderen gered. Als naaste buurman heb ik geen enkel bezwaar tegen het afsluiten van een overgang". Op 12 april werd een vracht wagencombinatie door een trein gegrepen. De intercity- De trein die gisteren het busje greep waarin geestelijk gehandi capten en hun begeleiders werden vervoerd. trein slingerde de oplegger met een enorme klap in het tuinfje van een nabijgelegen woning. De bewoonster die er de was ophing, kreeg de schrik van haar leven maar ze liep wonderwel geen schrammetje op. Na deze botsing stelde het bovengenoemde raadslid vra gen in de gemeenteraad. Op 23 juni raakten nog eens drie mensen gewond bij een treinbotsing op een van de overgangen, na een bliksem inslag eerder op de avond in een regelkast. De slagbomen en knipperlichten van de be waakte overgangen functio neerden daardoor nauwelijks. De politie bewaakte de over wegen maar kon met voorko men dat een trein te laat af remde en achterop een stil staande intercity-trein knalde. De NS zijn voorlopig niet van plan wat te doen aan de spoor wegovergangen die door de NS-woord voerder veilig wor den genoemd. Hij acht het een zaak van de gemeente om wat aan de situatie te veranderen. „De gemeente is de wegbe- heerder. Als die de situatie als gevaarlijk beschouwt, moet ook die instantie daar wat aan doen". Wel stelt de NS voor waarden bij de aanleg van ahobs. De kosten zijn voor re kening van de gemeente. MOSKOU In de Sov jet-Unie is nog geen offi ciële reactie gekomen op een manifest van hoge functionarissen waarin gepleit wordt voor zeer drastische politieke en economische hervormin gen. De Russische pers heeft er ook nog niet over bericht, ondanks dat het manifest al een paar maanden oud is. Zjores Medvedev, een in Londen wonende Russische dissident noemt het onwaar schijnlijk dat het rapport van hoge partijfunctionarissen, waarin wordt gepleit voor grotere vrijheid in de Sovjet- Unie, echt is. Volgens Med vedev is het nauwelijks denkbaar dat hoge functiona rissen de Beweging Socialisti sche Vernieuwing zouden kunnen vormen zonder „po litieke zelfmoord" te plegen. Volgens het document van de Beweging, dat is toegespeeld aan de journalist Martin Wal ker van het Britse dagblad de Guardian, moet de Sovjet- Unie verschillende politieke groeperingen toelaten, pers vrijheid en vrijheid van me ningsuiting toestaan en ver gaande economische hervor mingen doorvoeren. Overi gens was het rapport ook in handen van gekomen van een Amerikaanse journalist van de omroep NBC, maar hem is het rapport afgepakt bij de Russische grens. De anonieme auteurs van het rapport stellen dat zij bereid zijn het plan voor de televisie toe te lichten, als het zou worden gepubliceerd door de Russische pers. De hoge par tijfunctionarissen schilderen in het document een gitzwart beeld van de economie van de Sovjet-Unie om hun radi cale voorstellen extra zeg genskracht te geven. „De Sovjet-Unie ligt op econo misch gebied tien tot vijftien jaar achter op de kapitalisti sche landen. De kloof groeit nog steeds; de Sovjet-Unie is op weg een onderontwikkeld land te worden". De Russische economie wordt gekarakteriseerd door wan beheer en onverantwoorde lijk gedrag door diegenen in het staatsapparaat die verant woordelijk zijn voor het peil van de nationale economie, aldus het document. Volgens de opstellers is de levensstan daard van de Russen één van de laagste van de geïndustri aliseerd wereld, de levens omstandigheden zijn slecht en er ls een tekort aan voed sel. De Beweging meldt dat de buitenlandse schuld van de Sovjets in het jaar 2000 zes keer zo hoog zal zijn als de 30 miljard dollar schuld (72 mil jard gulden) die het land in 1983 had. Als er tenminste geen veranderingen plaats vinden. Economische hervormingen zouden ook noodzakelijk zijn om te verhinderen dat de huidige „militaire gelijkheid" tussen de Sovjet-Unie en de Verenigde Staten omslaat ten gunste van de Amerikanen. De economische crisis heeft volgens de hoge Sovjets sterk te maken met de politieke crisis in het land van een éénpartijenstelsel, dat onder meer conservatisme, onver schilligheid en bureaucratie in de hand werkt. De voorstellen voor radicale politieke hervormingen bete kenen echter niet dat de groep pleit voor democratie naar westers model, dus met oppositiepartijen. Het gaat „slechts" om het toelaten van verschillende politieke groe peringen, die elk naar een so cialistische samenleving moe ten streven. De concurrentie* slag om het beste programm.' n( in zou nieuwe irfëen op Ir nen leveren ei de werkej; klasse ten gotde kunnen? men. De toegang ot de (gehei! Russische cifers én de gang tot we<erse media b~ kenen volg<ns Guardian-B respondent Walker datl groep intérdaad uit lfl Sovjets m>et bestaan, enl het om éfa van de door (fl batsjov ingestelde „dtfj tanks" jaat. Gorbatjsov 1 veel rjdicaler economist hervorningen gewenst 1 het latste congres vanl comministische partij T langs ïeeft doorgevoerd. I Deze radicale hervormirp staan nu dus in het d<L men- Dat wil zeggen: de r nomsche hervormingen.r lijn van het Manifest r nonische én politieke r vo'mingen is gedeelte irstrijd met de lijn van btsjov, die op het punt f je politieke hervorming liet zo ver gaat. Het is echter ook niet uif sloten, zo meldt de Guardk dat de openbaarmaking het document het werl| van anti-hervormingsgezig mensen, die zo de vernl wende politiek van Gorn iov in diskrediet zouden I len brengen. CAIRO De Egyptische president Hosni Moebarak heeft zich gisteren positief uitgelaten over het onver wachte bezoek van de Is raëlische premier Shimon Peres aan koning Hassan II van Marokko. Hij sprak van een initiatief dat de vredeskansen voor het Midden-Oosten zou kunnen vergroten. Moebarak kondigde aan dat hij Peres zelf zal ont moeten zo gauw Egypte en Is raël een akkoord hebben gete kend over arbitrage in het conflict rond het omstreden ver- van Sy rië om alle betrekkingen met Marokko te verbreken uit pres test tegen de ontmoeting van Peres en Hassan. De Palestijnse groep Abu Ni- dal heeft gisteren gedreigd Marokkanen te zullen ver moorden als vergelding voor de besprekingen die hun ko ning voert met Peres. „Executie zal het lot ?in van de verraders", aldus vbu Ni- dals revolutionaire raid Al Fa tah in Beiroet. Het wis het fel ste protest tegen het weedaag- se Israëlische bezoek Ook Algerije, Libi«, Irak en pro-Palestijnse greepén heb ben het bezoek scferp veroor deeld. Syrië was echter het enige land dat dedaad bij het woord voegde ei de betrek kingen met Rabit verbrak. De groep Abu Ndal wordt er van verdacht verantwoorde lijk te zijn voorde terreuraan slagen op de Israëlische lucht vaartmaatschappij El Al <L vliegvelden van Weneif Rome, waarbij in decel vorig jaar 20 doden vielel Chalil al Wazir (Abou Jij souschef van de Palesl strijdkrachten, heeft gisi het bezoek van Perez bel als een „nieuw Camp Dal Vanuit Moskou waarschö Abou Jihad voor het gq van „dergelijke ontwikli gen" die volgens hem de stijnse kwestie en de Af sche wereld schade toe| gen. Bij bloemenveiling „Westland" te Honselersdijk stegen de prij zen in week 28 aanzienlijk ten opzichte van vorige weken. Ge middeld waren de prijzen een dubbeltje duurder. Uiteraard is een dergelijk prijsniveau goed te noemen, vooral als men be denkt dat het gemiddeld elf procent hoger ligt dan vorig jaar. Bovendien zien we dat de afgelopen drie jaar de gemiddelde prijs in deze vakantieperiode niet zo hoog lag. De verbeterde omzet van afgelopen weken kunnen we dus grotendeels toe schrijven aan prijsverbetering: immers de aanvoer nam met slechts dertig percent toe. Hopelijk heeft men qua prijsniveau het dieptepunt had: in wielertermen uitgedrukt ziet men graag voor wat betreft de prijseurve bergen van de eerste categorie. Overigens vertoont het prijsverloop van week 28 de tendens van „vals plat"; als dit doorzet, zijn de prijzen in week 29 weer iets beter. Enkele middenprijzen van afgelopen week: alstroe- meria 25(119): standaardanjers 25(74); trosanjers 26(73); anthuri- um 111(910); bouvardia 20(71); chrysant 38(130); freesia 22(87); gerbera 41(129); gypsophila 43(121); lelie-kelk 45(162); nerine 104(158); rozen-grootbloemig 30(123) en idem-kleinbloemig 20(86). De plantenaanvoer steeg met 23 procent. De omzet ech ter maar met zeven percent, wat duidt op een lagere midden- prijs. Echter ten opzichte van de week daarvoor vertoonden de prijzen een stijgende tendens, alhoewel voor veel producten de prijzen op een bedenkelijk niveau schommelden, zoals voor ka- lanchoe 0,69; saintpaulia 0,66 en sinninghia 1,29. Enkele andere prijsnoteringen waren: begonia 1,75; anthurium 4.22; cyclamen 2,10; hibiscus 1,68; spathiphyllum 3,58; yucca 4,17; dieffenba- chia 1,67 en aechmea 5,67. Enkele middenprijzen van maandag 14 juli: alstroemeria rosario 0,45; yellow king 0,40; rosita 0,19; rio 0.63; advendo 0,19; flamingo 0,56 en jubilee 0,28. Freesia dudbel: escapade 0,28; golden wave 0,53; pallas 0,66; white wings 0,44; jessica 0,59; ilona 0,50. Freesia enkel: aurora 0,29; blue heaven 0,26; miranda 0,27; maya 0,31, oberon 0,43; magda- lena 0,43; polaris 0,30; angelique 0,30; lorelei 0,40 en yellow sea 0,43. Iris: blue magie 0,31; prof. blaauw 0,23; apollo 0,28 en wedgwood wit 0,23. Lelie kelk: longiflorum 0,79 en white euro pa 0,80. Lelie tak: sterling star 0,39; aristo 0,52; esther 1,25; Mont blanc 0.54; rubrum uchida 0,98; conn, king 0,26; rubrum 10 0,63 en yellow gigant 0,60. Nerine: bowdenü 1,12 en buiten 0,72. Gladiool: friendship 0,22; friendship rose 0,29; hunting song 0,19 en teach inn 0,38. Buitenland groeiende markt voor vollegrondsgroenten Verlengen van de periode waarin de produkten worden aange voerd en verbetering van de kwaliteit van de produkten zijn de komende jaren belangrijk om de positie van de groenteteelt in de vollegrond in ons land te verbeteren. De afzet van de groeiende stroom produkten zal bovendien in het buitenland moeten plaatsvinden, omdat de binnenlandse markt enigszins lijkt te zijn verzadigd, zo meldt een discussienota over deze sec tor. Ir. W.F.S. Duffhues, directeur akkerbouw en tuinbouw van het ministerie van landbouw en visserij, heeft de nota gis teren gepresenteerd. De produktiewaarde van de vollegrondsgroenten is de afgelo pen vijftien jaar gestaag gestegen en bedroeg in 1984 ruim één miljard gulden. Dat is een derde van de totale groenteteelt in ons land en ongeveer drie procent van de totale produktie waarde van de Nederlandse landbouw. De netto-toegevoegde waarde bedroeg ruim vijftig procent. Het exportsaldo (verschil tussen in- en uitvoer) was 648 miljoen gulden. Ondanks de strenge win ter en ondanks een serie zwartgallige voorspellin gen wordt dit jaar een tulpenoogst gerooid die zeker niet onbevredigend genoemd mag worden. Natuurlijk zijn er een paar uitzonderingen op de regel. Zo is het gewas op het oude land in West- Friesland niet om over naar huis te schrijven, maar daar staat tegenover dat de raap op het ge scheurde weiland in de Schermer en de Beemster wel goed is, terwijl ook op de zandgronden in Noord- en Zuid-Holland een bevredigend aantal leverbaren uit de roe wordt geraapt. Dat is de mening van de heer H. Barnhoorn, directeur van de Coöp. Nederlandse Bloembollencentrale, kortweg de CNB, in Lis- Hij stak die mening niet on der stoelen of banken, toen hij het veilingseizoen opende en dat werd hem niet altijd in dank afgenomen. Hij poneer de trouwens ook nog een paar andere stellingen, die wat boe-geroep in de veilingzaal veroorzaakten. Barnhoorn stelde namelijk dat de export een goed jaar achter de rug JL .a Bij de grote bloembollenexporteurs staan de containers straks in serie voor de deur. heeft en ook vandaag toont de handel voldoende kooplust en wil men goede prijzen op tafel leggen. Dat wijst er op dat de export goedgevulde orderpor tefeuilles in huis heeft. Barnhoorn zei dat niet, maar 't is een feit dat de exporteurs altijd klagen. Het minst in fe bruari... De bloembollenex porteur die het seizoen jube lend afsluit moet kennelijk nog geboren worden. Altijd is er wel wat. En als er eens een jaar tussen zit dat de voor spoed duidelijk over de mand loopt, dan verklaart men haastig dat men nu pas doen de is de verliezen van de af gelopen jaren een beetje goed te maken. Zout Men moet die klaagzangen in negen van de tien gevallen maar niet al te serieus nemen. Ook die van de kwekers trou wens niet. Het is altijd raad zaam de zoutpot erbij te ne men. De afgelopen jaren heb ben de producenten steeds kunnen profiteren van een zeer vriendelijk gestemde markt. Ook vorig jaar, al was de raap toen lang niet overal even feestelijk. Dit jaar is er, zeker wat de tulpen betreft, zeer veel voorverkocht tegen vriendelfke prijzen. En nu, ondanks de vaak wat pessi mistische voorspellingen, de oogst nie; tegen lijkt te vallen, kunnen de kwekers straks aan het eind van de rit met een aan zekerheid grenzende waarschjnlijkheid met een te vreden gezicht de balans gaan opmaken. Record-omzet Over de gang van zaken bij de CNB zelf was Barnhoorn zeer positief. In het seizoen 1985/1366 werd een record omzet bereikt van 311 miljoen gulden. Een fantastisch resul taat, alcus Barnhoorn, die dit een bewijs noemde dat vele vakgenoten erg veel vertrou wen in de CNB stellen. De le den van deze coöperatie heb ben daar trouwens ook de no dige graantjes van mee kun nen pikken. Besloten werd namelijk een restitutie te ge ven die niet minder dan twee miljoen bedroeg. En als straks de ledenvergadering ermee akkoord gaat, zal er binnen enkele maanden nog eens 500.000 gulden te verdelen vallen. Informatica De informatieverstrekking langs elektronische weg neemt ook in de bloembollen sector steeds grotere vormen aan. Ook CNB blijft daarin niet achter. De Lissesse coöp eratie doet dat via Infotel. De aangesloten relaties krijgen door één druk op de knop alle gewenste informatie op beeldscherm. Ook alle prij van de laagste tot de ho ste. Men verwijt de veilinj wel eens, aldus Barnhoo dat zij de prijzen in hun ov zichten oppoetsen. Met and woorden: de laagste prij komen nooit in beeld, moeten, zegt Barnhoorn, dat overigens valse imago Alle prijzen komen op scherm en ook de partijen niet verkocht, maar opgeh den zijn compleet met ophoudpriis. Verder wordt Infotel alle mogelijke in matie gegeven over het loop van de handel. Ver behoeven de vakgenoten het vervolg niet meer wachten tot de veilingcatal van de stencilmachines roll Ook de aanvoergegev kunnen ver voor de veil! begint al opgevraagd worij en dat betekent een groot j mak. Voor het overige is; aflevering van beeldscheri wat vertraagd, zo di Barnhoorn mee. CNB voor een Frans systeem uitgerekend in het land Marianne is de vraag n! elektronische beeldappa tuur zeer groot. Dat hoj voor een deel verband mei vervanging van telefoonb ken door elektronische ad ratuur. Het zal dan ook I wel enige tijd aanlopen v alle kwekers en exportÉ die hebben laten weten dal een aansluiting op Infi wensen, ook de benodigde paratuur in huis hebben. aan de prijs te merken, ze kosten nu 1,90 per kilo. De Veel groentegewassen wor- bloemkool is nog steeds vol den op het ogenblik in grote op te koop voor een prijs hoeveelheden aangevoerd, tussen 1 en 2 gulden per Hierdoor is het mogelijk dat stuk. Nu is de tijd rijp om de groenteman u met een eens met courgettes te expe- heel scala van interessante rimenteren, want ze kosten prijzen van dienst kan zijn. slechts 40 a 50 cent per stuk. De oogst van sperziebonen Sla, een frisse aanvulling bij komt nu goed los en dit is menige maaltijd, kost slechts 45 cent per krop. Ijsbergsla is niet duur, de prijs komt op 75 cent per stuk. Prei is weer iets goedkoper gewor den, een kilo kost nu/ 1,20. De prijs voor tuinbonen is wat opgelopen, men betaalt ongeveer 1 gulden per kilo. Voor bladgewassen als an dijvie, spinazie en postelein schommelt de prijs tussen 75 cent en f 1,- per kilo. Als men een keer echt goedkoop uit wil zijn, dan kan men spitskool kopen voor 50 cent per kilo. Een heel andere koolsoort is de Chinese kool, deze kost 1,40 per kilo. Er zijn nog steeds peultjes te koop, ze worden wel duur der, per 100 gram kosten ze f 1,50. Een goede combina tie met peultjes vormen worteltjes. Een bos kost f 1,20 a 1,50. Venkel, een groentesoort met een peper- muntsmaak, kost 2,50 per kilo. Bleekselderij, een zeer gezonde groente, vooral ook vanwege het voch taf drij vende effect, kost slechts 95 cent per struik. Deze groen te kan gestoofd worden, maar leent zich ook goed om in salades te verwerken. De koolrabi kost op het ogen blik 55 cent per stuk. Kro ten of bietjes zijn voor 75 cent per kilo te koop. Naast de alom bekende slasoorten zijn er ook minder bekende, zoals rode sla, deze kost 55 cent, rode krulsla voor f 1,60 per stuk en eikeblads- la voor 70 cent per stuk. Uien, een onmisbare groen tesoort bij de bereiding van veel gerechten, kosten 80 cent per kilo. Radijs kost 60 cent per bosje. De aubergi nes zijn flink in prijs geste gen, ze kosten nu 3,30 per pond. De rode en gele papri ka 's zijn een heel stuk goed koper geworden. Een pond gele paprika's kost2,25 en voor een pond rode papri ka's komt de prijs op 31 Voor ronde export torna schommelt de prijs rt 1,40 per pond. De vleei maten kosten 2,30 J pond. Voor komkoihm beweegt de prijs nog sta tussen 50 cent en 1,- j stuk. Er is een grote aanv van ogenmeloenen van gen bodem. De meloei met een stickertje hebl een gegarandeerd suikei halte van 8 procent. De p komt op gemiddeld per stuk. De perziken Griekenland, Italië Frankrijk kosten f2,- 2,50 per pond.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 6