Britse koningshuis: tv-feuilleton met goede kijkcijfers Sjaal met kranten Venetië weert rugzaktoeristen Reagan is bereid tot concessies ontwapening - I j^agan: Pretoria doet iel tegen apartheid HUWELIJK BEVESTIGT VERANDERING BRITSE HOF GENLAND Ceidóc Sou/toni WOENSDAG 23IUU 1986 PAGINA 5 ifotre: Oplossing _ord Palme nabij fKHCLM De Zweedse politie ;en bekngrijke aanwijzing te on- ■feken ii de moord op premier r) Palme, die zeer binnenkort tot Joorbraik zou kunnen leiden. <0nderzo«k naar de moord is snel Wihoten ui het kritieke punt is ,^-JAls we dat punt voorbij zijn, 90, we zeke- weten waar we op ja- 52.flaar we willen meer dan 100 75.ifit zeker -ijn voor we in actie Mfli". Als he verhaal van de poli- Jjjjpt. zou htt voor het eerst zijn schot in ie zaak komt sinds 75.» op 28 febriari in Stockholm op 03.#werd vermord. De politie heeft JJJens maar li«fst 24.000 tips ver- Nederland is niet geliefd bij Duitser MÜNCHEN Nederland is met zo geliefd bij de Duitsers, zo blijkt uit een enquête. 1.530 Westduitsers werd gevraagd welke landen zij zeer sympathiek, sympathiek, niet sym pathiek of zeer onsympathiek vin den. 84 Procent van de ondervraag den streepte noemde Frankrijk zeer sympathiek en sympathiek. Dene marken scoorde twee keer 83 pro cent. Spanje kreeg 82 procent, Italië en Zweden 80 procent. Nederland kwam met 65 procent vrij laag uit de bus. Maar als troost kan gelden dat Ierland slechts 62 procent scoorde, terwijl Joegoslavië het met 55 pro cent moet stellen. Franse geheim agenten op atol Hao aangekomen PAPEETE De Franse agenten Alain Ma- fart en Dominique Prieur. die door Nieuw- Zeeland aan Frankrijk zijn overgedragen om nog drie jaar uit te zitten van hun cel straf van tien jaar in verband met de aan slag op het Greenpeace-schip Rainbow Warrior, zijn vandaag op het atol Hao in Frans Polynesia aangekomen. Mafart en Prieur zijn inmiddels benoemd tot adjudan ten van de commandant van de basis Hao. De agenten zijn door Nieuw-Zeeland vrij gelaten in het kader van een arbitrage-re geling, die door VN-secretaris Perez de Cuellar is uitgewerkt om de wrijvingen tus sen Frankrijk en Nieuw-Zeeland op te los sen. Frankrijk moet Nieuw-Zeeland boven dien zeven miljoen dollar schadevergoeding betalen. Star Wars kost 700 miljard dollar WASHINGTON Star Wars, het in de ruimte te stationeren verdedigingssysteem te- Sen intercontinentale raketten, zal de Ameri- aanse belastingbetaler de komende tien jaar tussen de 670 miljard en 770 miljard dollar gaan kosten Dat blijkt uit een onderzoek. De auteurs, Barry Blechman en Victor Utgoff, stellen dat de VS zich Star Wars niet kunnen veroorloven, omdat de begroting nu al te hoog is door de start van het project. Het Pentagon heeft tot dusver geweigerd een schatting van de kosten te maken, omdat het onderzoek naar de haalbaarheid van Star Wars nog niet ver genoeg gevorderd zou zijn. De onderzoekers stellen dat Star Wars zal lei den tot een verhoging van de staatsuitgaven met elf procent. THATCHER NIET WELKOM IN EDINBURGH EDINBURGH Het gemeentebe stuur van Edinburgh, waar morgen de Gemenebestspelen beginnen, heeft de organisatoren gevraagd de uitnodiging aan premier Thatcher de opening bij te wonen, in te trek ken. De spelen worden geopend door prins Philip. Het ligt echter in de verwachting dat Thatcher ge woon aanwezig zal zijn. In Edin burgh is gisteren een standbeeld onthuld dat een eerbetoon is aan de Zuidafrikaanse strijders tegen apartheid. Het beeld stelt voor een moeder met kind in gevangenschap. Spoedberaad Suriname na schietpartij DEN HAAG/PARAMARIBO Drie mensen, twee burgers en een militair, zijn maandagnacht gewond geraakt in de Suri naamse grensplaats Albina in het oosten van het land. De gewonden vielen toen ze ven mensen schoten afvuurde op de daar gevestigde militaire kazerne. Precies een week geleden waren al schoten op de ka zerne gelost, waarbij geen gewonden vie len. De schoten zijn vanuit het kampement beantwoord. De schutters sloegen hierna op de vlucht. Naar in Paramaribo verluidt wordt de schietpartij vooral in legerkrin- gen zeer ernstig opgevat. De militaire auto riteiten hebben gisteren spoedberaad ge houden en de te volgen strategie bespro ken. farte Republikeinse Congnslid William Gray luistert naar 53.5Bvisierede door president Feagan. waarin deze zich verzet inctles tegen Zuld-Afrika. S84 m (Vervolg van de vooioagina) &2HINGTON/KAAPSTAD Presdent Reagan heeft een 1%-ogramma aangekondigd voor alk landen in de Zuidafri- regio. Hij riep de leiders van debuurlanden van Zuid- op om samen te werken „om een boedige vrede te berei- 3lj)Ofschoon Reagan de apartheid in Zjid-Afrika in felle be- W.iiingen afwees, legde hij gisteravond Och een grote nadruk g-Jt het huidige blanke minderheidsbewind in Pretoria heeft jj J» om de apartheid terug te draaien. En daarom moeten 35jAmerikaanse Congres en onze Westeu-opese bondgenoten sa.segrijpelijke emotionele geneigdheid oncerdrukken sancties I8öwillen leggen". Reagan bekritiseerde he verzet: „De Zuid- regering is niet verplicht te ondenandelen met par- zich van terreur bedienen". Overigen; riep hij Pretoria gevangenen, met name ANC-leder Nelson Man- to.otrrij te laten. Vfoidafrikaanse regering heeft gisteren in 6 omgeving van een groot aantal rebellen van het AfrUaans Nationaal (ANC) gearresteerd. Zij zouden betrokken zijn geweest minste negen bomaanslagen en overvallenin deze Zuida- ïse havenstad. Bij de arrestatie zou ook een^rote hoeveel- apens, munitie en explosieven in beslag zij» genomen, is de New York Times hebben de VerenigdeStaten lange iformatie over de activiteiten van het ANC Verstrekt aan toriteiten in Pretoria. In ruil daarvoor kregen de VS in- igen over Russische en Cubaanse troepen ii Zuidelijke 3ofc Pari>~ 50 pde-ont- 3fi er Phi- 78i Venet is op DJE VERHOLEN KARELTJE KNETTER EN DE TOVERBUBBEL LONDEN Het Britse koningshuis is de afgelo pen tien jaar steeds meer een televisie-feuilleton geworden, een koninklij ke soap-opera, met hon derden miljoenen aan dachtige kijkers over de hele wereld. Dat is niet altijd zo geweest. Een jaar of tien geleden maakte koningin Elizabeth zich bijvoorbeeld nog grote zorgen of een rijtoer ter gelegenheid van haar twintigjarig koningschap voldoende mensen op de been zou brengen. Dat de Britten inderdaad mas saal langs de route ston den, doet in dit verhaal verder niet ter zake. De sterk toegenomen belang stelling voor het Britse ko ningshuis is mede de verdien ste of als men er anders over denkt: de schuld van radio en televisie. Bucking ham Palace heeft deze ont wikkeling overigens zelf be vorderd, bezorgd als men was over het beeld dat met name in de roddelpers werd geschil derd van de leden van de ko ninklijke familie. Sprookjes Sinds Buckingham Palace heeft ontdekt dat het grote publiek zijn beeld van en het oordeel over de koninklijke familie vrijwel uitsluitend vormt aan de hand van tele visiebeelden, is de houding ten opzichte van de roddel pers wat minder gespannen geworden. „Ze mogen sprook jes vertellen over tamelijk on schuldige onderwerpen", al dus een lid van de hofhou ding. Als het echt te gortig wordt, roept de woordvoerder van de koningin de paleis- journalisten bijeen voor een uiterst krachtige ontkenning. Dat gebeurde onder meer in 1981, nadat enkele kranten hadden gesuggereerd dat prins Charles en toen nog lady Diana kort voor hun huwelijk gezamenlijk de nacht hadden doorgebracht. Niet in een hotel of een paleis, maar in een op een zijspoor gerangeerde wagon van de Britse Spoorwegen. Namens een woedende prin$jCharles liet de woordvoerder weten dat er, ook voor de roddel pers, grenzen zijn. Deze bla den nemen sindsdien zekere normen in acht, zodat nog beland. „We mogen onzin schrijven, zolang het vriende lijke onzin blijft", luidt de stelregel van Fleet Street. Mug en olifant De journalisten die er hun vak van hebben gemaakt de koninklijke familie op de voet te volgen, worden in Groot- Brittannië „hacks and snap pers" genoemd. De hacks zijn de verslaggevers, de snappers zijn de fotografen. Zij vormen een speciale, zeer gesloten journalisten-klasse, worden dik betaald, beschikken op af roep over ruimte in hun krant en zijn buitengewoon begaafd in het van een mug een olifant maken. Een sim pel voorbeeld: wanneer we de roddelbladèn hadden moeten geloven, stond prinses Diana nu dik onderstreept in het Guinness recordboek. Als zij al in verwachting was ge weest op het moment dat de populaire bladen er over be gonnen te schrijven, zou zij alles bij elkaar achttien maan den zwanger zijn geweest. Alle schreeuwende koppen in bladen als de Daily Mirror en The Sun kunnen niet veran deren, dat Buckingham Pala ce vooral oog heeft voor de te levisie. Soms gaan de leden van de koninklijke familie zo ver, dat zij de tv-journalisten vragen of een bepaalde actie of een gebaar goed zal over komen op het publiek. Vooral de koningin-moeder en prins Charles hebben een goed ge voel voor publiciteit. Spanningen De vraag die blijft is of de Britse vorstelijke familie in derdaad zo is, als zij zich voor doet. Volgens zeer ervaren kijkers naar de koninklijke soap-opera is dat in grote lij nen het geval. Koningin Eli zabeth wordt omringd door een familie, waarvan de leden het ondanks alle anderslui dende verhalen in de kranten Er kan geen twijfel bestaan over de koningsgezindheid van dit tweetal, dat gisteren In deze opzichtige uitmonstering plaats nam voor de hekken van Buckingham Palace. goed met elkaar kunnen vin den. Zo wordt onder meer de kille verhouding tussen prin ses Diana en haar schoonzus prinses Anne naar het rijk der fabelen verwezen. Als er gens spanningen bestaan, is dat tussen de medewerkers van de verschillende leden van de koninklijke familie, die elkaar het licht in de ogen niet gunnen. P' prinsessen eigenlijk alleen over de voortdurende aan dacht voor triviale onderwer pen als hun kleding, haar dracht en make-up. Veel lie ver zagen zij, dat veel aan dacht wordt besteed aan de goede doelen die zij vrijwel dagelijks met een koninklijk bezoek vereren. Volgens de hof-verslaggever Oud en nieuw verplicht in bruidsjurk LONDEN Van welke stof de jurk van prinses Andrew is gemaakt is nog niet bekend. Maar het zal in elk geval Brit se kant, satijn of zijde zijn. Gebruik van stoffen van het Europese vasteland wordt nog steeds als een soort verraad gezien, evenals het dragen van kleding van niet-Britse ontwerpers. Nog zo'n typisch Britse ge woonte, gebaseerd op een on uitroeibaar bijgeloof, is het ge bruik van oude, nieuwe en geleende onderdelen in het bruidstoilet. Iets ouds zorgt er voor dat de bruid in haar hu welijk net zo bemind wordt als ervoor. Het lenen van een attribuut maakt dat je altijd een beroep kunt doen op oude vrienden. Iets nieuws garan deert succes in de toekomst. Zo was de kant in de bruids jurk van prinses Diana antiek en haar tiara kwam uit het ju- welenbezit van haar familie. Iets blauws in de kleding is een teken van trouw. Daarom droeg prinses Diana een blauw strikje in de tailleband van haar jurk. van de commerciële televisie ITN, Anthony Carthew, zal de Britse koninklijke soap opera nog heel wat afleverin gen meegaan. Carthew: „Ik denk dat het symbool van een verenigde koninklijke familie een goed effect heeft op de mensen in dit land. In een steeds veranderende wereld is het iets. waar men zich aan vast kan houden". (Vervolg van de voorpagina) LONDEN Prins Andrew en zijn bruid vertrokken rond de klok van half twee (Neder landse tijd) voor de feestelijke terugtocht naar Buckingham Palace. waar de receptie werd gehouden voor de genodig den. De prins en prinses ver schenen op hef balkon om zich te laten toejuichen door de duizenden mensen die zich voor de hekken van het paleis hadden verzameld. Later op de dag brachten zij nog een bezoek aan het koninklijke ziekenhuis van Chelsea, waarna zij per koninklijk vliegtuig op huwelijksreis vertrokken, zeer waarschijn lijk op weg naar de Azoren. Het koninklijke huwelijk was omgeven met zeer uitgebreide veiligheidsmaatregelen. Ter wijl de toeschouwers van nacht toestroomden, voerden veiligheidsmensen de laatste controles uit langs de wegen die de koetsen met de ko ninklijke familie later zouden rijden. Daarbij werd geen en kel risico genomen. Elke ruimte waarin explosieven zouden kunnen worden ver stopt van de schakelkasten van lantaarnpalen, brieven bussen, rioolputten tot de ver- keerszuilen op vluchtheu vels werden onderzocht, bomvrij bevonden en verze geld. Overigens is onbekend geble ven wie de bruiloft allemaal als genodigden bijwoonden, omdat Buckingham Palace heeft geweigerd een volledige lijst te publiceren van de gas ten. Prins Andrew en Sarah Ferguson wilden op deze ma nier het familiekarakter van de dag bewaren. Alleen de hoge buitenlandse gasten wer den bekendgemaakt. In de interviews die zij enkele dagen geleden gaven zeiden Sarah en Andrew zich te heb ben neergelegd bij het feit, dat Andrew's carrière bij de Britse marine hij is heli kopterpiloot hen tot 1992 regelmatig van elkaar zal scheiden. Sarah zal daarom voorlopig op Buckingham Pa lace blijven wonen, omdat Andrew in september in So merset aan een officiersoplei ding begint. Omdat haar man veel van stuitgeverij. Haar baan is goed te combineren met de cere moniële verplichtingen. Ver der zal zij om veiligheids redenen veel thuis moeten werken. „Mijn werk zal mij er dus niet van weerhouden een foede echtgenote te zijn. Je unt alles doen, als je maar wilt", aldus Sarah, die later dit jaar vlieglessen gaat ne men. „Vliegen is Andrew's lust en leven. En ik wil daar deel van uitmaken". Sommige Britten zien in het huwelijlc van Andrew en Sa rah het bewijs dat het Britse koningshuis, zij het met enige vertraging, met zijn tijd mee gaat. Twintig jaar geleden was het nog onaanvaardbaar dat prinses Margaret, een zus van koningin Elizabeth, met een gescheiden man zou trouwen. Ook al was hij. kapitein Peter Townsend, niet de schuldige partij. In dezelfde periode zou het ook ondenkbaar zijn ge weest dat een prins zou trou wen met een meisje met een rijk liefdesverleden. Tegen woordig zou het echter vreemd worden gevonden, wanneer een 26-jarige bruid nog nooit een vriend zou heb ben gehad. „Er verandert dus wel dege lijk iets", aldus een lid van de Britse hofhouding. „Nog een voorbeeld. Wanneer prinses Diana een hoed draagt bete kent dat allang niet meer, dat iedere vrouw in het gezel schap ook een hoed op moet. Vroeger was dat wel zo. Een nieuwe generatie treedt op het voorste plan. Het gebeurt alleen wat langzaam". Het huwelijk van vandaag is de derde grote gebeurtenis in één jaar, die samen de tegen stellingen en de successen van het Huis van Windsor bloot leggen. Het begon in april met de vie ring van de zestigste verjaar dag van koning Elizabeth en de 34e verjaardag van haar kroning. Vrijwel iedere Brit is het er over eens, dat zij haar op 21-jarige leeftijd gedane belofte gestand heeft gedaan. Elizabeth heeft haar leven in dienst gesteld van haar volk. Drie dagen na die feestelijke plechtigheid overleed in Pa rijs de nertogin van Windsor. Zij was de laatst levende her innering aan de dagen, dat het Britse imperium op zijn grondvesten trilde. In 1936 deed Edward VII afstand van de troon, omdat hij een geluk kig leven met de Amerikaan se mevrouw Simpson verkoos boven de troon. Sommigen hebben Edward, maar vooral zijn vrouw de hertogin van Windsor, nooit kunnen verge ven. Als Edward een halve eeuw geleden een andere keus had gemaakt, was Elizabeth vrij wel zeker nimmer koningin geworden, prins Charles geen troonopvolger en was het hu welijk van vandaag niet dat festijn, dat de Britten er nu van hebben gemaakt. ROME De stad Venetië is het beu dat in de zomer dui- en slapen. De duizenden schaars geklede toeristen die da- zenden jeugdige rugzak-toeristen in het pittoreske centrum gelijks van de Adriatische kusten voor een dagje naar Ve- bivakkeren en rommel achterlaten. Burgemeester Nereo netië komen, zullen wat meer aan moeten trekken om niet Laroni heeft boetes vastgesteld van 35 tot 350 gulden voor beboet te worden. Burgemeester Laroni heeft ingegrepen „ongepast gedrag". In het historische centrum van de stad ..omdat teveel mensen onze stad verwisselen met een cam- zal het voortaan verboden zijn op de grond te liggen, te eten P*ng me* bet strand". aiDaar roept geloof ik iemand om hulp," épelde Kareltje Knetter. „Het lijkt wel de nivan een kind. Of van een dame misschien, p moet ik op af." - Het pientere ventje zette rrt pas stevig in en drong hoe langer hoe die- n het bos door. „Ik geloof dat ik de goede -ng te pakken heb," zei hij. „Ik begin de tenminste hoe langer hoe duidelijker te n." - En zo liep Kareltje maar door, totdat r Snslotte in een deel van het bos terecht un, dat hem helemaal onbekend was. De bo- Evertoonden daar grillige en merkwaardige eien en het was eigenlijk heleméél niet zo'n bos. Als het niet zo gesneeuwd had, >11. we geloven dat de bomen daar er dan raald griezelig hadden uitgezien. Maar Karel- ?l«ad daarvoor nu helemaal geen oog. Hij 5t iemand gaan helpen, die in nood ver- de en daarop was nu heel zijn aandacht ge concentreerd. Hij had dan ook helemóèl geen erg in het bordje, dat op een dode boomstronk gespijkerd was. „U nadert nu het kollenbos", stond er op dat bordje. „Betreden van dit bos geschiedt op eigen risico. De gemeente aan vaardt geen enkele verantwoordelijkheid." - Dat was dus een dreigende boodschap, die op dat bordje stond, maar eilaas. Kareltje zag er niets van. Al evenmin zag hij de griezelige aasvogel, die roerloos op dat bordje gezeten was en een kapje van sneeuw op zijn kale kop droeg. Met een valse blik in zijn koude ogen keek dat beest Kareltje na.- En toen werd er plotseling met een krachtige mannenstem geroepen: „Hela, jij daar! Mensekind!" - Verbaasd draaide Kareltje Knetter zich om en wat hij toen zag, wel, daar had hij wel het allerlaatste op gerekend. Een klein manneke kwam aangelopen en een deurtje in een holle boom stond nog open. (Van onze correspondent Jo Wijnen) WASHINGTON Eind deze maand zal de Amerikaanse president Reagan een brief aan de Russische partijleider Gorbatsjov de deur uit doen die, zoals het er nu uitziet, be langrijke concessie op het stuk van de kernbewapening bevat Nu ligt in het Witte Huis een ontwerpbrief klaar met een „veelomvattende" reeks voor stellen. Het belangrijkste ele ment in de brief schijnt te zijn dat Reagan het ABM-verdrag niet alleen tot diep in de jaren 90 wil verlengen, maar zich ook strikt aan de regels van dat verdrag zou willen hou den. Het ABM-verdrag voor ziet in de beperking van de fensieve kernwapens. De consequentie daarvan is dat Reagan zichzelf beperkin gen oplegt voor wat betreft het testen en plaatsen van wapen systemen die bij het Strate gisch Defensie Initiatief (SDI) horen. De Russen zijn fel ge kant tegen SDI (het nucleaire verdedigingsschild in de ruim te) dat nu overigens nog in een onderzoeksstadium verkeert. Tot dusver heeft de Ameri kaanse president niet van eni ge beperking van het SDI-pro- ject willen horen. De ontwerpbrief is een ant woord op de brief die de Rus sische leider Gorbatsjov op 23 juli aan Reagan schreef. Gor batsjov meldde Reagan dat hij bereid was aanzienlijke beper kingen van het aantal offen sieve wapens door te voeren in ruil van het verlengen met 15 tot 20 jaar van het ABM- SALT-II OVERLEG VAN START De Sovjet-Unie en de Ver enigde Staten zijn gisteren in Genève begonnen aan besprekingen over het Salt-II-verdrag ter beper king van de strategische bewapening. De bespre kingen hadden vooral be trekking op procedure-za ken, zoals de agenda. Hoe lang het overleg zal duren, is niet bekend. Deze sjaal met kranteprint is voor u wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeefl De sjaal meet 80 x 80 cm en is zwart/wit uigevoerd. De nieuwe abonnee wordt hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande. Naam:. Adres:. Voorletters: -verdrag. Weliswaar vroeg Gorbatsjov niet rechtsreeks om het blokkeren van het SDI-project, maar het strikte naleven van het ABM-verdrag betekent in feite dat het SDI niet of slechts in zeer beperkte zin kan worden uitgevoerd. Postcode/plaats: Telefoonjvoor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per 0 maand automatisch ad f 22,49 0 kwartaal per acceptgiro ad f 67,43 Stuur als dank de sjaal naar. Naam:Voor Adres: Postcode/plaats Stuur deze bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 Vd Den Haag (postzegel betalen wij). JNZl CeidócScHuont

Leidse Courant | 1986 | | pagina 5