Öomant ■1 Zwarte leiders razend over afkeuren sancties Koffie Lpg-prijs opnieuw omlaag REAGAN WIL „BLIJVEN EN WERKEN IN ZUID-AFRIKA": an ontdoet met rorme knal Tn kruit Interpol zoekt kapitein gifschip Sarah Ferguson nu prinses Andrew £eidóe(5ou/ta/rit Woensdag 23 juli 1986, 77e jaargang no. 23558 AS Uitgave Weslerpers, behorende lol Sijthoff Pers. Apolhekersdijk 34 2312 DD Leiden. Postbus 11,2300 AA, lel.O'/l 122244 Voor abonnementen. lel.071.313677.Giro 10X03 Bank: Amio-BankN.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: IJ. Hallewas, Chel-redacleur:Wim Buijteweg. Abonnementen: (incl.§% BTW) per maand f. 22/49 (aul.belaling), kwartaal f, 67,43, jaar f. 256,85. PV Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van l&OOtot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071-122248. Advertenties: (excl.5%BTW)f. 0,63 per mm. kleintjes!. 0,44permm. Losse nummers f. 1,10. DAGBLA VOOR ZUID-HO «■asm HET WEER Half tot zwaar bewolkt, vooral in de ochtend buien. Later vanuit het westen meer zon. Vannacht omstreeks 10 gra den. Morgen ongeveer 18 gra den. Matige noordwestelijk wind, langs de kust af en toe krachtig. Zon op: 05.48; onder: 21.43. Schev. hoog water: 5.48 en 18.25; laag water: 1.34 en 13.59 uur. de honderdjes nog "Te weken inwisselbaar HAAG De Nederlandsche Bank vanmorgen besloten de termijn dat londerdjes (met de afbeelding van Mi- e Ruyter) ingeleverd kunnen worden ree weken te verlengen. Ook in de pe- laarna zullen verzoeken tot inwisseling nodige souplesse worden behandeld kelijk zou het honderdje vanaf van iet meer geldig zijn. derlandsehe Bank besloot hiertoe nadat het hele land vandaag zijn over- met verzoeken alsnog oude honderdjes risselen. Veel mensen verklaarden gis- nd bij het NOS-jornaal voor het eerst ben gehoord over het verdwijnen van iderdjes. Ook bij veel banken was men irdeel dat er weinig publiciteit aan was RIETJE TABOE OP BRITSESCHOLEN LONDEN Het Britse Lagerhuis heeft met een meerderheid van één stem lijfstraffen op alle scholen in het land definitief afgeschaft. Een voor stel van de regering om ouders te la ten uitmaken of lijfstraffen nog mo gen worden gebruikt, werd afgewe zen. Groot-Brittannië was tot nog toe het enige Westeuropese land waar het rietje (of iets andersnog werd ge bruikt. Het Europese Hof van de Mensenrechten bepaalde vier jaar ge leden dat ouders zich mochten verzet ten tegen het traditionele pak slaag. Het Hogerhuis stemde eerder deze maand al voor het afschaffen van de lijfstraffen. Cassatie tegen niet-vervolgen RSV-topman De Vries DEN HAAG De procu reur-generaal bij het ge rechtshof in Den Haag heeft vandaag cassatie aangetekend tegen de buiten vervolging stelling van de voormalige RSV-topman J. de Vries. Het hof oordeelde maandag dat de rechtbank terecht van vervolging wegens meineed had afgezien. Er zou te wei nig materiaal zijn om te be wijzen dat De Vries tijdens de RSV-enquête heeft gelogen over de aard van zijn bankre keningen. ROTTERDAM De liter- prijs van lpg gaat als gevolg van prijsdalingen op de in ternationale produktenmarkt met ingang van morgen met 1,4 cent omlaag. Als meest voorkomende adviesprijs geldt dan 38,5 cent per liter. Afgelopen maandag zakte de lpg-prijs al naar 39,9 cent. Wraakactie: bloedmonster van aids-patiënt in koffie LAKE BUTLER Twee gedeti- neerden in een gevangenis in de Amerikaanse staat Florida hebben het bloedmonster van een aids-pa- tiënt in de koffie van een van hun bewaarders gegooid, uit wraak dat de man hun vluchtpoging had verij deld. Dit schrijft de Gainsville Sun, een locale krant. Het incident deed zich op 17 juni voor. Een arts ver klaarde dat de kans dat de bewaar der met aids besmet zal worden ge ring is. fh° l (Van onze correspondent) '^WASHINGTON/ —KAAPSTAD De Zuidafrikaanse bisschop ^Desmond Tutu, domi- ngenee Allan Boesak en it.dveel Congresleden in de 3 VS hebben afgelopen nacht verslagen en zeer boos gereageerd op de toespraak van de Ame rikaanse president Reagan, waarin deze strafmaatregelen tegen Zuid-Afrika „immo reel" noemde en krach tig van de hand wees. De minister van buiten landse zaken in Zuid-Afri ka, Roelof Botha noemde de rede „positief" en zei dat economische sancties de hongerdood van miljoenen mensen zou betekenen. „Het westen kan naar de hel lopen", zo reageerde echter een razende bisschop Tutu; „Ik werd misselijk van de toespraak. Ik vind het schandelijk dat dit komt van de leider van de weste lijke naties wiens land sanc ties heeft afgekondigd tegen Nicaragua, Libië en Polen zonder zich ooit af te vra gen of die sancties doeltref fend zijn". Volgens Reagan moet Zuid- -Afrika een tijdsschema op stellen waarbinnen de op heffing van de apartheid is geregeld: alle betrokken partijen moeten zo snel mo gelijk een dialoog beginnen over het beëindigen van de apartheid in hun land. De president wil geen sancties afkondigen en vindt dat Amerikaanse bedrijven in Zuid-Afrika moeten blijven werken. Dominee Allan Boesak zei boos en misselijk te zijn: „Ik geloof dat wij nu de rege ring van Reagan moeten vergeten en onze hoop rich ten op het Amerikaanse volk en het Congres". Veel Congresleden zijn eveneens teleurgesteld over de toe spraak en het ziet er naar uit dat de Senaat, waar de Republikeinen de meerder heid hebben, tegen de wil van Reagan, een pakket sancties tegen Zuid-Afrika zullen aanvaarden. Pag. 5: Reagan: Pretoria doet veel tegen apartheid WÊÊM Ba wDHOVEN Een 25- Jr) p Eindhovenaar heeft gisteren met een me knal ontdaan van en restant kruit en wat "gire spullen die hij ge- J eikte om er raketjes 93 te maken. Hij wilde ui kwijt in verband een op handen zijnde [uizing. ian liet het materiaal in jiolst van de nacht in een jsoen in Eindhoven een eiig in de lucht vliegen. ;lap was zo hard dat de ie in een straal van entig meter scherven van gdn heeft teruggevonden, .jiens de Explosievenop- iingsdienst, die de zaak |er in onderzoek heeft, i het een erg gevaarlijke Mpsie zijn geweest, /verdachte, die in verze- Njtig is gesteld, maakte het Ht zelf. Hij gebruikte •voor materiaal dat vrij joop is bij drogisterijen, lfiolitie kwam de man vrij Toudig op het spoor. Op ~5ek van de explosie vond lolitie tussen de scherven Jeen pakje shag met daar- _pn paar kaartjes van een handel. Op die kaartjes "p niet alleen de naam, jr ook het adres van de lachte. WKPaalzittert vanstart Vijf vrouwen en dertien mannen stapten vanoch tend in Noordwij- kerhout op een paal om een gooi te doen naar het wereldkampioen schap Paalzitten. Geduldig zitten ze hun tijd uit op een klein plankje, en kele meters boven het water van het Oosterduinsemeer bij Noordwijker- hout. De achttien deelnemers moe ten het tot zon dagmiddag kwart voor vijf uithouden om het wereldre cord te verbeteren en op 4 dagen, 8 uur en 15 minuten te stellen. Kees de Vreugd, sterkste man van Neder land en wereld kampioen power- liften, zette om half negen op het strand bij het Oos terduinsemeer een Mini op zijn kant en gaf daarmee het startseinvoor de zesde editie van het WK Paal zitten. Het evene ment trok vorig jaar 160.000 toe schouwers. BLUBBERLADING NIET DOOR SCHOTTEN GESCHEIDEN DRIEBERGEN De Rijkspolitie te Water heeft de hulp van Interpol inge roepen om de Westduitse kapitein Oltman van het voor Den Helder gezon ken gifschip Olaf op te sporen. De kapitein en zijn bemanning zijn on middellijk na hun redding op 7 juli afgereisd en se dertdien is de gezagvoer der onvindbaar. In de Westduitse gemeente waar de man zou moeten wonen, blijkt hij onbe kend. De kapitein wordt niet ver dacht van een strafbaar feit. Wel heeft de rijkspolitie de nodige vragen over het ver gaan van de Olaf. Daarom is de politie zeer verbaasd dat de bemanning is vertrokken zon der enige verklaring. De poli tie wil weten hoe de Olaf slag zij heeft kunnen maken ter wijl er zo weinig wind stond. De kapitein is waarschijlijk (mede)eigenaar van het schip en Rijkswaterstaat wil, via het naar hem genoemde bedrijf Oltman in Hamburg de ruim twee miljoen gulden bergings- kosten verhalen. Volgens woordvoerder J. Ko- nink van de Scheepvaartin spectie zijn er mogelijk voor schriften overtreden bij het la den van het schip Gebleken is dat de poederachtige lading vliegas bij het storten in het schip is natgehouden om stui ven te voorkomen. Konink: „Daardoor kan wat wij noe men verpapping zijn opgetre den: de lading wordt blubber- achtig of zelfs bijna vloeibaar en kan zich gemakkelijk in een schip verplaatsen". Dit kan worden voorkomen door het plaatsen van zogeheten langsschotten. Die zijn echter vrij kostbaar en worden daar om vaak weggelaten. Zo ook in de Olaf. Inmiddels vordert de berging gestaag. Als het weer blijft zo als nu kunnen spoedig de tros sen onder het schip worden doorgetrokken, waarmee de Olaf kan worden gelicht. (ADVERTENTIE) MEUBELS HALF GELD Oude Wetering - Ann Christian Art meubelen, meubelproduktie- en importbedri|f aan de Kerkstraat alhier, stopt haar toonkamer- aktiviteiten voor de groothandel. Daarom stelt zij sinds enige tijd haar totale toonkamercollectie aan particulieren beschikbaar voor halve prijs. Om u een paar voorbeelden te noemen zware eiken slaapkamer van f 1.598,-- voor t 799,-; deken kist van I 498,--voor f 198,--; originele secretaire van I 798,- voor f 399,-: complete eiken eethoek van I 2.980,-- voor f 1.498,-; modern bankstel van I 2.500,- voor t 1.250,-.Wie binnenkort meubels nodig heeft kan dus een grote slag slaan bij Ann Christian Art, donderdag, vrijdag en vanaf 11.00 uur aan de Kerkstraat 82 in Oude Wetering. Vrijdag koopavond. Het huwelijk van prins Andrew met Sarah Ferguson riep bij sommige Britten nog meer nationale gevoelens op dan ze normaal al koesteren. LONDEN Meer dan driehonderd miljoen te levisiekijkers, van Ja pan tot de Falkland Ei landen, hebben van daag op de eerste rij ge zeten bij het huwelijk van prins Andrew en Sarah Ferguson in de Londense Westminster Abbey. Dank zij elek tronische camera's kon den zij, in tegenstelling tot de zeventienhon derd officiële gasten in de kerk, op de voet vol gen hoe de 26-jarige Sa rah Ferguson de even oude tweede zoon van koningin Elizabeth trouw beloofde. Enkele uren voor de sluiting van zijn huwelijk werd prins Andrew door zijn moeder hertog van York, graaf van Inver ness en baron van Kil- lyleagh gemaakt. De Britten hebben de „brui loft van het jaar" aangegre pen om er een ware happe ning van te maken. Hon derden belangstellenden hebben de afgelopen nacht op straat doorgebracht om verzekerd te zijn van een ongehinderd zicht op het bruidspaar. In de loop van de morgen groeide de me nigte aan tot vele tiendui zenden, die zich niets aan trokken van het wisselvalli ge weer. Veel meisjes had den hun gezicht geschilderd in de kleuren van de Britse vlag. Precies om kwart voor twaalf (Nederlandse tijd) vertrokken de eerste leden bey voor de huwelijksvol trekking door de aartsbis schop van Canterbury. De koningin-moeder vertrok vanuit het even verderop de route gelegen Clarence House, waarvandaan om kwart over twaalf als laat ste ook Sarah Ferguson, ge zeten in een glazen koets, richting Westminster Abbey ëinê- Op het moment dat Sarah Ferguson de deur van Cla rence House uitstapte, werd een van de best bewaarde geheimen van Groot-Brit- tannië onthuld: de ivoor kleurige glanszijden bruids japon, ontworpen door de vrij onbekende Lindka Cie- rach. De bruid en haar vader, ka pitein Ronald Ferguson, kwamen om precies half één langzaam en statig over het middenpad van de uit bundig met bloemen ver sierde Westminster Abbey naar voren. Drie kwartier later was de dienst voorbij, had Sarah haar prins trouw beloofd en zal zij voortaan als prinses Andrew door het leven gaan. In interviews verklaarde Sarah Ferguson dat zij An drew weliswaar gehoor zaamheid zou beloven, maar dat dit niet betekent dat zij een slaafse echtgenote zal worden. „Ik dacht aan ge hoorzaamheid in moreel op zicht. Ik ben niet het soort vrouw dat slaafs achter haar man aanloopt", aldus de 26-jarige „Fergie". Het huwelijk werd bijge woond door talrijke hoge buitenlandse gasten, onder wie Nancy Reagan. Het Ne derlandse koningshuis liet wegens vakantie verstek gaan. Pagina 5: Huwelijk beves tigt verandering Britse hof. Koningshuis: tv-feuil- leton met goede kijkcij fers „Koffie, koffie, lekker bakkie koffie". We horen het Rita Corita nóg zingen. Er gaat geen dag voor bij of dit onderwerp is uiterst actueel. Geen won der, dat de reclame op radio- en televisie daar ook telkens weer op inhaakt. Neem die liedjes over koffie, waarvan het aroma je al tegemoet komt, die praatjes over „heb je tóch echte koffie?" zonder caffeine en dat ene lepeltje, dat uw koffie pas com pleet maakt. Bij een lekker dampend kopje, van welk merk ook, is het volgens onze abonnees ook heel gezellig om hun krantje te lezen.. En dan is er... de Leidse Courant. De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Voorletters: Adres: Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar: de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. N B Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 1