io-technologie Leeuwenhoek weer uit De Leidse Courant is een krant vol advertenties CommitSTAD OMGEVING Leidse politie wil wetgeving voor alarminstallaties iden wil meer toeristen trekken Daarvoor wordt gezorgd door Wil Brogtrop samen met haar collega's van de Advertentie-afdeling. Elke dag staat zij telefonisch vele adverteerders te woord, die hun advertenties aan haar opgeven. Kleine en grote advertenties. Van bedrijven en van particulieren. Zij zorgt ervoor dat ze foutloos onder uw ogen komen. Advertenties voor een regionale krant met een duidelijke signatuur: nooit oppervlakkig, nooit sensationeel, maar wel kritisch en gedegen. 5PA(k 0 m /7\ i WOENSDAG 23 JULI 1986 PAGINA 11 Voormalig Vrouwenhuis gekraakt LEIDEN Het pand aan de Hooigracht, waar voorheen het Leidse Vrouwenhuis was gevestigd, is vanochtend ge kraakt. Het pand stond vol gens de politie sinds 6 juni leeg. De vrouwen zijn op die datum naar een pand aan de Doezastraat verhuisd. Om hoeveel krakers het gaat en wat de groep met het pand wil, was vanochtend nog niet bekend. De gemeente is eigenaar van het pand. In hoeverre de ge meente op korte termijn stappen tegen de groep kra kers wil ondernemen, was vanochtend nog niet duide lijk. Men wil eerst „de zaken op een rijtje zetten", aldus een woordvoerder van de ge meente. Volgens de woord voerder staat het pand aan de Hooigracht 79 sinds 19 juni leeg. „Dat was de datum waarop de vrouwen naar dè Doezestraat verhuisden". Van echte leegstand is vol gens de gemeente geen spra ke: „Al voordat de vrouwen vertrokken is natuurlijk na- gadacht over een bestem ming voor het gebouw. Er liggen afspraken met een groep studenten uit Polen die in het kader van een inter nationale uitwisseling in au gustus naar Nederland zou komen. Die groep zou tijde lijk in het Vrouwenhuis wor den ondergebracht". Wat er daarna mét het kapitale pand zou moeten gebeuren, is nog nog onduidelijk. Volgens de gemeente is er wel een aan tal gegadigden voor verhuur of verkoop. Zo wordt onder meer gedacht aan het onder brengen van het algemeen maatschappelijk werk. Fietser gewond LEIDEN Een 22-jarige fietser uit Sassenheim is gis teren gewond geraakt op de kruising Hoge Morsweg- Haagse Schouw weg. Hij kreeg geen voorrang van een 21-jarige automobiliste uit Leiden. De jongeman werd met beenletsel overgebracht naar het Academisch Zie kenhuis. LEIDEN De Leidse po litie wil dat er wetgeving komt voor het gebruik van alarminstallaties. De kwaliteit van vele alarm- apparatuur laat ernstig te wensen over, zodat de po litie in 95 procent voor de gevallen voor niets uit rukt. Politiewoordvoerder D. Graveland schat dat per jaar honderden uren mankracht aan loos alarm wegens slecht functione rende apparatuur wordt verspeeld. „Het is bijzon der frustrerend. Het is loos, loos en nog eens loos", aldus Graveland. De politiefunctionaris is er voorstander van om een vergunningenstelsel voor alarminstallaties in het le ven te roepen. De Leidse politie heeft tus sen de vijftig en honderd keer per maand te maken met alarm dat afgaat on danks het feit dat er geen onraad is. Het gaat dan om zogenaamd „stil" alarm: op het politiebureau komt een signaal binnen zonder dat dat op de plaats van de in stallatie wordt gemerkt. Volgens Graveland heeft het ten onrechte afgaan van het alarm drie oorzaken. „De eerste is een technisch man kement in de installatie, de tweede het verkeerd inscha kelen. Ook komt het voor dat een fout is gemaakt bij het aanleggen van de appa ratuur. De laatste jaren is er een enorm stijgende vraag naar beveiliging ontstaan. Particulieren hebben zich daarom massaal apparatuur aangeschaft. Daar zat nogal wat rommel tussen. Ook ge beurt het dat men een luid alarm aanschaft. Dan moet de buurt als alarmcentrale functioneren. Men vergeet dan de ergernis die het onno dig afgaan van die dingen oplevert". Er zijn in Neder land ongeveer twaalf grote en vijfhonderd kleine bedrij ven die in deze apparatuur handelen. Volgens Graveland moeten er kwaliteitseisen aan de alarminstallaties worden ge steld. „Het zou het beste zijn wanneer de overheid nor men zou stellen. Als de cen trale overheid dat niet doet, kan de gemeente het altijd nog bij politieverordening regelen. Die moet dan bepa len dat voor het gebruiken van die apparatuur een ver gunning noodzakelijk is". Er zijn voldoende alarmin stallaties in de handel die wel aan de kwaliteitseisen voldoen. „Belangstellenden kunnen bij de politie een lijst krijgen met namen van er kende installateurs. Willen mensen nadere informatie over de voorkoming van misdrijven dan kunnen ze ook bij de politie terecht". CPSC Het dagelijks bestuur van de Centrale Politie Surveillance Commissie (CPSC) wil een projectgroep oprichten die met alle betrokkenen (ook de commercie) eens flink de be zem gaat halen door de brei van meestal kleine hande laartjes in beveiligingsappa ratuur in ons land. Het zou de politie een hoop ergernis en een bedrag van rond de dertig miljoen gulden per jaar kunnen schelen, zo is becijferd door de CPSC. „Er is in het wereldje van de alarminstallaties een gewel dige wildgroei. Het wordt tijd dat een commissie van bedrijfsleven, politie, justitie, het landelijk bureau voorko ming misdrijven, de Vereni ging van Nederlandse Ge meenten en de verzekeraars eens wat gaat snoeien", zegt mr. G. Bijvoet, secretaris van de CPSC. De reacties op dit plan van de kant van de Ne derlandse Politie Bond en zelfs van de Nederlandse Vereniging van Onderne mingen op Beveiligingsge bied (NVOB) zijn overwe gend positief. De,iw eethuisje aan ^Bioniksteeg gaat door jremijjIAAG/LEIDEN Het pand aan de Hiideéeg mag worden verbouwd tot een londefc met een overkoepelde binnenplaats. Ir Wang, die naast het pand woont, had id van State gevraagd de bouwvergun- -jjie de gemeente heeft afgegeven, te >n. Staatsraad mr. P. Kapteijn heeft dat k vanochtend afgewezen. Uitstel van de jwing, totdat de gehele beroepsgang is l>en, zou het restaurant te veel schade be- I Hen. Buurman Wang vreest dat het res- M Jn overlast zal veroorzaken. Volgens me- ^iG.C. Schramm, die optrad namens de ite Leiden, zal het restaurant aan de r?eg toeristen trekken. Het autovrije Pie- fkplein ligt vlakbij de straat, dus is het isitief als in de Kloksteeg eethuisjes met komen", aldus mevrouw Schramm. Iron Maiden komt naar Leiden LEIDEN De popgroep Iron Maiden treedt zater dag 22 november in de Groenoordhallen in Lei den op. De kaartverkoop voor dit concert begint op zaterdag 4 oktober. De toegangskaarten kosten dertig gulden. Het is op dit moment nog niet be kend welke groep in het voorprogramma optreedt. Het ,concert begint om acht uur. Leiden en Den Haag pakken afvalprobleem samen aan LEIDEN/DEN HAAG De gemeenten Leiden en Den Haag willen gezamenlijk hun problemen met de vuilverbranding oplossen. Beide gemeenten en de provin cie Zuid-Holland hebben een ambtelijke werkgroep geformeerd, die voorstellen moet doen over de afvalverwerking in de jaren negentig. De Leidse vuilverbranding gaat in de jaren negentig dicht en tot dus ver is nog onduidelijk wat er dan met het huishoudelijk afval moet gebeuren. Aan vankelijk bestond het plan in Roomburg een nieuwe vuilverbrandingsinstallatie te bouwen, maar daar werd later weer vanaf gezien. De gemeente Den Haag wil zijn vuilverbranding aan de Gaslaan opheffen. Het initiatief voor de samenwerking tus sen Leiden, Den Haag en de provincie is door gemeente Den Haag genomen. AUTOMOBILIST MISHANDELD LEIDEN Een 28-jarige au tomobilist uit Den Haag is gis teravond door twee 18-jarige Leiderdorpers mishandeld. De man maakte op de Zijldijk een beledigend gebaar naar de Leiderdorpers toen hij gesne den werd. De twee jongens zetten vervolgens de achter volging op de man in. Op de Burggravenlaan werd de Ha genaar klem gereden. Daarop werd de man geschopt en ge slagen. Hij liep daarbij een spierkneuzing op. Twee sur veillerende agenten die in de buurt waren, konden het tweetal Leiderdorpers in de kraag vatten. Politie slaat twee vliegen in één klap LEIDEN De politie heeft afgelopen nacht twee gestolen auto's opgespoord en daarbij zeven perso nen aangehouden. De politie kreeg om kwart over twee vannacht het bericht door dat aan de Olmen- rode een auto was gestolen. Twee agenten in een surveillancewagen zagen de auto kort daarna rij den op de Haarlemmerweg. In het gezelschap van die auto bevond zich nog een wagen. De agenten vermoedden dat de twee wagens bij elkaar hoor den en gaven een beschrijving van die auto door naar omliggende korpsen. Zelf hielden de agenten de op de Olmenrode gestolen wagen aan en sloten de drie inzittenden, afkomstig uit Den Haag, in. Later in de nacht hield de Leidschendamse politie de tweede wagen aan. Die bleek de nacht daarvoor in Den Haag gestolen te zijn. Ook de inzittenden van die auto, afkomstig uit Rijswijk en Den Haag, werden gearresteerd. AANRIJDING OP CHURCHILLLAAN LEIDEN Een 28- jarige vrouw uit Rhe- nen is gistermiddag gewond geraakt bij een aanrijding op de Churchilllaan. Zij was inzittende van een auto, die van achteren werd aangereden door een auto, be stuurd door een 30-ja- rige man uit Alphjsn aan den Rijn. vrouw is overge bracht naar een zie kenhuis in Veenen- daal. Beide auto's werden zwaar bescha digd. ok nieuwbouw voor Academisch Bedrijven Centrum De Rembrandtburg is mor gen en vrijdag voor alle verkeer afgesloten. Met hekken zullen de grote aantallen fietsers en voet gangers die dagelijks over de brug over het Galgewa ter rijden, gedwongen wor den een andere route te kiezen. De afsluiting is noodzakelijk in verband met het aanbrengen van een nieuwe slijtlaag op de brug. de gebieden Strengen en Tengnagel een functie geven in de water- en oeverrecrea tie. Zo wordt gedacht aan een camping, ligweiden, sa nitaire voorzieningen en aanlegplaatsen voor boten. Dit gebied moet bereikbaar worden via de Broek- en Si- montjespolder. Ook de binnenstad moet aan trekkelijker gemaakt wor den, meent de gemeente en dat zou onder meer moeten gebeuren door de grachten beter toegankelijk te maken voor boten. Daarvoor zou de doorvaarthoogte van een aantal bruggen groter moe ten worden en verder denkt de gemeente aan het creëren van een passantenhaven in De Haven. Per jaar zou één brug aangepakt kunnen wor den. Bij de ingang van het Rijks museum voor Volkenkunde wil Leiden een Japans boog- bruggetje bouwen, dat als blikvanger moet dienen. Het plantsoen naast het museum wil Leiden opnieuw inrich ten, zodat de entree van het museum beter opvalt en daar zou ook een podium ge bouwd kunnen worden, waar muziekgroepen van et nische minderheden kunnen optreden. Voor voetgangers zou een betere verbinding tussen het Rijksmuseum en Molen de Valk moeten aan gelegd moeten worden. De gemeente hoopt 400.000 gul den te krijgen voor het ver- beteren van de groenvoorzie ningen in de binnenstad. Tot de aanleg van een fontein op de Plesmanrotonde hoopt de gemeente volgend jaar over te kunnen gaan. De gemeente wijst er nog eens op dat het in Leiden aan voldoende goedkope overnachtingsmogeljkheden ontbreekt. Daarom zouden in Cronesteijn trekkershutten gebouwd moeten komen. In dat kader wordt verder ge pleit voor de aanleg van een stadscamping. In 1987 wil de gemeente bij de Wassenaar- seweg een eerste voorziening voor kampeerders aanleggen. In Cronesteijn zouden op langere termijn ook ruiterpa den aangelegd moeten wor den SÜIDEN Nog dit jaar een derde bedrijf, dat de bio-technologie &rkzaam is, de poorten n een vestiging in Lei openen. De derde die naar Leiden en net zoals de eer- twee in de Leeuwen- ondergebracht zal is Ovabloc. Het mede dank- inspanningen van ollandse Ontwikke- Maatschappij voor vestiging in Neder- gekozen. zal in eerste in werk bieden aan vijftien personen, maar moeten er later enkele worden. Ovabloc Amerikaanse firma, een nieuwe methode van sterilisatie van de vrouw heeft ontwikkeld. Operatief ingrijpen is daar bij niet meer nodig. De me thode houdt in dat siliconen via de vagina in de eileider worden gespoten. De in greep kan poliklinisch wor den uitgevoerd. De vesti ging in Leiden van Ovabloc zal zich bezighouden met produktie van deze silico nen voor Europa. De gemeente Leiden heeft zich inmiddels over een bouwplan gebogen. Een bouwvergunning is nog niet verleend, maar R. van Nood van de gemeentelijke directie ruimtelijke orde ning verwacht dat dat bin nen vijf a zes weken zal ge beuren. Hij denkt dat er geen bezwaarschriften te gen ingediend zullen wor den. De gemeentelijke wel standscommissie heeft zijn instemming met het bouw plan inmiddels betuigd. Ovabloc denkt nog eind dit jaar het pand te kunnen be trekken, waarna begonnen zal worden met het opstar ten van de produktie. Een dergelijke snelle bouwtijd is mogelijk door gebruik te maken van elementen- bouw. Het gaat om een pand van 990 vierkante me ter. Behalve over een bouwver gunning beschikt Ovabloc ook nog niet over een hin derwetvergunning, maar ook daar wordt geen ver traging door verwacht. Het bedrijfspand moeten komen op de hoek van de Niels Bohrweg en de Ein- steinweg. De vestiging komt daarmee tegenover de onderkomens van Mogen Aan de vestigingen van Centocor (links) en Mogen in de Leeuwenhoek wordt druk gebouwd. Ovabloc. de nieuwe Amerikaanse firma die Leiden komt, wil een bedrijfspand bouwen dat op de voorgrond moet komen. en Centocor. Deze twee be drijven, die actief zijn in de bio-technologie meldden zich het eerste in Leiden. Leiden wordt als een goede vestigingsplaats voor deze bedrijfstak gezien door de aanwezigheid van de Leid-' se universiteit en de kennis die daar van de bio-techno logie bestaat. De gemeente Leiden en de universiteit promoten de Leeuwenhoek speciaal met het oog op deze bedrijfstak. ABC Niet alleen de bio-technol- gie in de Leeuwenhóek breidt uit, ook het Acade misch Bedrijven Centrum (ABC) is uit zijn jasje ge groeid. Het ABC ook ge vestigd aan de Niels Bohr weg is opgezet om hui vesting te bieden aan be drijven die werkzaam zijn in de bio-technologie, medi sche technologie en electro- nica. Dergelijke bedrijven die met een nieuw of ver beterd produkt bezig zijn, kunnen in het ABC labora toriumruimte en kantoor ruimte huren. Toen het ABC werd opge richt, was al rekening ge houden met een uitbreiding in fasen. Dit najaar staat de bouw van de tweede fase voor deur. Dat betreft bijna 2.300 vierkante meter. Het gebouw is zo opgetrokken dat ook een derde fase een voudig met het bestaande gebouw gecombineerd kan worden. Er moeten meer naar Leiden ko- Met dat uitgangspunt in heeft de ge- een groot aantal opgesteld, die de aantrekkelijker maken voor de toe- Leiden heeft net zoals aantal andere ge- bij Gedeputeerde van Zuid-Holland fi- steun gevraagd voor van de plan- Omdat veel meer ge- willen profiteren provinciale subsidie- dan er geld beschik- is, staat nu al- vast dat van de Leidse plannen op langere termijn gerea- rd kunnen worden, lemeente wil onder meer

Leidse Courant | 1986 | | pagina 11