Howe waarschuwt Botha voor de allerlaatste maal Jeruzalem verwacht niet veel van bezoek Peres j?t geheim inde i uidstaart Er is hooguit sprake van enige spanning" Israël maakt duur gevechtsvliegtuig Genland Ceidóe Sou/temt DINSDAG 22 JULI 1986 PAGINA S ïhtpartijen rond ^zoekers Berlijn jJN Bij een tentenkamp voor Ükers in West-Berlijn is het tot vechtpartijen gekomen tussen >n tegenstanders van de aanwe- k van de vluchtelingen. De asiel- 0 i zelf, vooral Iraniërs. zouden o het handgemeen betrokken zijn 0 t. Nadat tegenstanders pamflet- jden verspreid en een spandoek 01 opgehangen met de tekst Asie- 0 roming, protesteerden linkse 0 ringen en kwam het tot rellen, 0 j de politie met de wapenstok 3 hgrijpen. De stroom asielaanvra- 3 aar West-Berlijn ging in het 3 nde onverminderd door. De 3 itingsmogelijkheden in de stad J niddels uitgeput. 1 Overleg Salt-II vandaag begonnen GENEVE Ontwapeningsdeskundigen van de Verenigde Staten en de Sovjet- Unie zijn vandaag begonnen aan het overleg over Salt-II, de beperking van strategische wapens. Gisteren werden de laatste voorbereidingen getroffen voor het overleg waarin ook over een verbod op kernproeven wordt gespro ken. De VS hebben het Salt-akkoord nooit willen ratificeren en president Reagan maakte in mei bekend het ver drag geheel te willen opzeggen, omdat de Sovjet-Unie zich er niet aan zou hou den. Hoewel de kernproeven wel aan de orde worden gesteld, hebben de VS in middels gezegd geen verbod te willen instellen; de Sovjet-Unie heeft een een zijdig moratorium afgekondigd. Modai neemt ontslag, maar wil terugkomen JERUZALEM De Israëlische minister van justitie, Yitzhak Modai, heeft gisteren aangekon digd dat hij zijn ontslag zal aanbieden aan pre mier Shimon Peres. Het ontslag is volgens Mo dai definitief, maar uit politieke bron is inmid dels vernomen dat de voormalige minister terug wil komen wanneer de huidige minister van buitenlandse zaken Shamir in oktober het pre mierschap van Peres overneemt. Overigens had Peres Modai ontslagen als deze niet de eer aan zichzelf had gehouden en was opgestapt. Door ontslag te nemen voorkomt Modai een crisis in de regeringscoalitie van Peres' Arbeiderspartij en het conservatieve Likoedblok van Shamir, waartoe Modai behoort. De voormalige minister veroorzaakte eerder dit jaar bijna een crisis door zich toen ook al in weinig diplomatieke bewoor dingen over de premier uit te laten. Walesa kritisch over amnestiewet WARSCHAU Lech Walesa, de leider van het verboden vakverbond Solidariteit, heeft de onlangs door het Poolse parlement aangenomen am nestiewet bekritiseerd omdat deze de vrijlating van voor aanstaande activisten van Soli dariteit uitsluit. „Ik betwijfel of hier sprake is van een am nestie", aldus Walesa. Hij voegde hieraan toe dat wet zou moeten worden ingetrokken. De strafvervolging bij de mili taire gerechtshoven tegen vooraanstaande activisten van het vakverbond wordt niet ge staakt, zo verklaarde hij. Craxi mag opnieuw formeren (Van onze correspondent Gerard Kessels) ROME De demissionaire Italiaanse premier Betti- no Craxi heeft de opdracht gekregen een nieuwe re gering te vormen. De socialist kreeg de opdracht gis teravond nadat de christen-democraat Giulio Andre- otti aan president Cossiga had laten weten, dat hij er niet in geslaagd was de regeringscrisis op te lossen. Craxi heeft drie jaar geregeerd en daarmee voor een na-oorlogs record gezorgd. Craxi staat voor het moei lijkste karwei uit zijn loopbaan. Hij wil proberen de coalitie van vijf partijen, waarmee hij tot nu toe suc cesvol geregeerd heeft, voort te zetten. De christen- -democraten, die verreweg de grootste regeringspar tij vormen, zijn echter slechts bereid hem nog voor hoogstens een jaar als minister-president te accepte ren. Zij vinden dat Craxi ruim voor de verkiezingen van 1988 plaats moet maken voor een christen-de mocraat. Bodem Californië beeft weer hevig BISHOP Voor de tweede keer in twee dagen is de Amerikaanse staat Californië gisteren getroffen door een aardbeving. Het ging om een krachtige beving van 6,0 op de schaal van Richter. Er zijn echter geen berichten over schade of ge wonden. De beving deed zich voor om 7.45 uur in de ochtend (16.15 uur Ned. tijd) en werd binnen een kwartier gevolgd door zeker vier korte naschokken. De beving kon worden gevoeld van San Francisco tot het 700 kilometer zuidelijker ge legen Los Angeles. In Salt Lake City, meer dan 1.100 kilometer ver der, stonden hoge gebouwen te tril len. 9EN KLAAR VOOR WKLIJKE io ÏOFT s 50 r .00 I oo 00 \)EN Alleen de re- tan nog een spel b re - Worden, morgen bij wmuwelijk van prins pw en Sarah Fergu- jjj jn Londen. Bij alle oos pellingen en vooruit- 00 en richt de aandacht 53 rfe Britten zich mo- 50 pel vooral op de woorspellers. Het oo I niet net zulk mooi oo 'te worden als bij de so )ft van prins Charles oo inses Diana in de zo- van 1981, als het oo droog blijft. Maar ff \dat is nog lang niet 00 f/iden zijn vandaag de 50 voorbereidingen getrof- 90 por de bruiloft die, hoe- gj tor het koninkrijk van 2Q Ir belang dan die van 30 fs en Diana, de konings- 30 fe Britten al weken be- ■jOSjKft. En niet alleen de £jsp. Honderden miljoenen 50 In zullen morgenochtend ?0 de televisie plaatsne- 30 lm de uitzending vanuit mi te volgen. I centrum van Londen, jo Rwegen langs de paleizen '0 Westminster Abbey, zijn >0 nden dranghekken ge- |0 it en politie en veilig- ,0 flensten hebben hun po rn ingenomen. De eerste yuwers hebben zich met ik en al langs de route Ueerd. Alle onderdelen optochten en ceremo- jn uitgebreid gerepe- De paarden van de ko- jke stoet trokken vorige in alle vroegte door de Londense straten. En Ie aartsbisschop van Can- —<y oefenden de bruid en %gom verscheidene ma kt langzame, statige door ■Irk schrijden. Dat Sarah 1 |son daarbij haar schoe- j litdeed en even later wat 5 let orgel pingelde, was 2 de populaire Britse bla- 5 natuurlijk belangrijk iratie Hie sensatiebladen, zoals aily Mirror, de Daily Waily Express en The is een huwelijk tussen ins met een uitgebreid verleden en een dito trouwens toch een bron \itputtelijke inspiratie, an de bladen drukte pro- t de foto's af van alle p kant gezette vriendin - van de prins. En de Dai- ror hulde de gebruikelij- lf-blote dame op pagina gisteren in een weinig llend bruidsgewaad. zelfde kranten ook rui- \n indacht voor de vader Iarah Ferguson, die zich te in superlatieven bij ischrijven van zijn doch- zich boos maakte over r zijn idee overdreven cht voor haar kleding en figuur in de pers. „De dat ze niet lacht is ze spottend Fatty jenoemd in plaats van aldus vader Ferguson. Met veldbedjes, slaapzakken en een grote parasol hebben de 39-jarige Sue Hammond (I) en de Zoe Nicholls (14) zich gisteren al vast tegenover de kathedraal geposteerd, waarin prins Andrew en Sarah Ferguson morgen in het huwelijk treden. „Bij het vorige huwelijk van prins Charles en lady Diana hadden we geen goede plaats, dus besloten we nu het zekere voor het onzekere te ne men", aldus Sue Hammond. JE VERHOLEN KARELTJE KNETTER EN DE TOVERBUBBEL Maar, zo noteerden de Britse bladen uit zijn mond: „Mijn dochter trouwt met Andrew, die haar aanvaart zoals ze is. Ze trouwt niet met de media". Voor de Britten blijft het ech ter wennen. Toen een bezoe ker bii Madame Tussaud er in slaagde een centimeter te leg gen rond Fergies wassen beeld was er bijna sprake van een nationale schok: de heupom- vang van de aankomende prinses bedraagt 106 centime ter. Het komt op veel Nederlan ders misschien allemaal wat overdreven over, de manier waarop de Britten hun ko ningshuis vereren. Daar staat tegenover dat aan de andere kant van de Noordzee weer met de nodige verbazing wordt gekeken naar bijvoor beeld de nationale gekte die zich van de Nederlanders meester maakt, wanneer tien duizenden zich op de schaats over bevroren Friese wateren haasten. Bruidsjonker Bij gebrek aan echt hard nieuws zijn de Britse media op zoek gegaan naar „achter grondverhalen" rond de brui loft. Zo was op tv een inter view te zien met een zus van Sarah Ferguson over het gees telijk en lichamelijk welzijn van de bruidsjonkers. In de kranten wordt gespeculeerd over de betekenis van de af beelding van Pegasus, het vlie gende paard, op één van de etages van de meer dan ander halve meter hoge bruidstaart. De afbeelding zou op speciaal verzoek van Sarah Ferguson zijn gemaakt. Het waarom is inmiddels the mystery of the wedding cake" (het geheim van de bruidstaart) gedoopt. Van die taarten zijn trouwens twee identieke exemplaren ge maakt en in aparte vrachtwa gens naar Buckingham Palace vervoerd. Voor het geval dat. En de BBC besteedde gister avond ruime aandacht aan de koninklijke straatvegers, die er alvast een stevige slok champagne op namen. Ondanks de voor de Britse monarchie beperkte betekenis van het huwelijk kroon prins Charles heeft immers in middels twee opvolgers die vóór Andrew komen zijn veel Britten vastbesloten niets van de dag van morgen te mis sen. Zelfs als ze daarvoor een vrije dag moeten opnemen. Want anders dan in 1981 is ditmaal geen nationale vrije De toeschouwers zullen de toe komstige prinses Andrew in een glazen koets de route van Clarence House naar West minster zien afleggen. Op het moment dat Sarah Ferguson uit Clarence House naar bui ten stapt, zullen tientallen me dewerkers van mode-ateliers in Londen in actie komen. Vier uur later, zo heeft één van de kledinghuizen beloofd, zullen de eerste kopieën van Sarah's trouwjurk te koop zijn. De terugweg van Westminster Abbey naar Buckingham Pala ce legt het jonge bruidspaar af in een open Landauer uit 1902, voor zover het op dat moment natuurlijk niet regent. Azoren Na een bezoek aan het ko ninklijke ziekenhuis van Chel sea de route daar naar toe langs kantoorgebouwen en flats baart de politie veel zor gen vertrekken prins en prinses Andrew op huwelijks reis naar de Azoren. Het ko ninklijk jacht Brittannia is daar al naar op weg. Volgens de Britse pers met alle beno digdheden aan boord voor de jacht op haaien. Het meest ingenomen met het koninklijk huwelijk is na de direct betrokkenen de Londense h tel wereld. Veel Amerikanen die aanvankelijk wegbleven uit angst voor ter rorisme en de gevolgen van Tsjernobyl, zijn in navolging van First lady Nancy Reagan alsnog massaal naar de Britse hoofdstad gekomen. et was winter geworden en de sneeuw relde neer in dikke vlokken. Heel het land- was overdekt met een mollige, dikke en de bomen van het Rijkhuyzense Bos den roerloos temidden van al die blanke Mht. Maar temidden van al die roerloosheid I het bewegende figuurtje te zien van een if parmantig jongetje. Dat was Kareltje Knet- de ijverige en pientere leerjongen van de iijssmid J. J. F. Verholen. Kareltje was een opB wandeling aan het maken, want hij hield "de sneeuw. Hij was van plan om tegelijk een i p te wagen aan de vele denneboompjes, die efet bos stonden, want het liep tegen Kerst een er moest van 't jaar maar eens een ge- 9 boompje opgetuigd worden in de smids- 'ng. Zo wandelde Kareltje Knetter dus vro lijk en opgewekt door het bos en hij merkte niet dat Simon de Stroper hem stond na te gluren van achter een dikke boom. „Wat mot dat blikskaterse jong op mijn jachtgebied?" dacht Simon. „Dat is dat kleine, eigenwijze hullepie van Verholen. Sakkerdemallehazestrik! As-ie maar van me valletjes en me klemmetjes afblijft! Anders za'k hem leren!" - Nu was Kareltje na tuurlijk helemóél niet van plan om aan de on wettige bedrijfsmaterialen van Simon de Stro per te komen. Kareltje had van dat soort dingen helemaal geen weet en het interesseerde hem geen zier. Hij was een eindje verder gelopen en toen werd zijn aandacht door héél andere din gen getrokken, zoals bijvoorbeeld het zwakke hulpgeroep van een stem, die van ver weg tus sen de bomen klonk (Vervolg van de voorpagina) BRUSSEL De Britse minister van buitenlandse zaken Sir Geoffrey Howe heeft gisteren opnieuw gezegd dat de Europese Gemeenschap mogelijk economische sancties in stelt tegen Zuid-Afrika, maar wilde niets zeggen over de mogelijke omvang of het tijdstip ervan. Howe gaf zijn elf EG-collega's een anderhalf uur durend verslag van zijn recente bezoeken aan zuidelijk Afrika teneinde Pretoria te bewegen tot afschaffing van de apartheid en vrij lating van politieke ge vangenen, onder wie ANC-leider Nesion Man dela. In antwoord op de vraag wel ke sancties tot de mogelijkhe den behoren, en wanneer die zouden worden ingesteld, zei Howe: „Het is in dit stadium niet mogelijk een exact tijdstip aan te duiden of de volgende stappen te noemen. Iedereen heeft erkend dat wij die zouden moeten overwegen in het licht van de uitkomst van het volgende stadium van mijn missie". Tijdens de EG-top, eind juni in Den Haag, werd besloten dat sancties onder meer een verbod op investe ringen en op de invoer van kolen, ijzer, staal en gouden munten, zou kunnen inhou den. Maar het lijkt niet waarschijn lijk dat Botha minister Howe naar huis zal laten gaan met een pakket Zuidafrikaanse consessies op zak. Botha heeft meerdere malen gezegd dat zijn land „zich niet in de luren zal laten leggen door buiten landse bemoeials". Als Howe's missie faalt komt Thatcher on der nog zwaardere druk om in te stemmen met sancties. De Britse premier redeneert tot dusver dat sancties het beoog de doel niet bewerkstelligen en bovendien immoreel zijn. Overigens hebben zich nu 28 landen teruggetrokken van de Gemenebestspelen uit protest tegen die houding. De Ethiopische leider Mengis- toe Haile Mariam wil dat de Organisatie van Afrikaanse Eenheid realistische en uit- President Botha en bisschop Tutu voerden gisteren ruim twee uur overleg over de noodtoestand in Zuid-Afrika. voerbare maatregelen neemt om een een einde te maken aan de apartheid in Zuid-Afri ka en om de economische cri sis op het continent op te los sen. Mengistoe sprak gisteren voor de ministersvergadering van de vijftig OAE-landen. Gepeperde rekening voor wegblijvers LONDEN De Gemene bestspelen worden niet al leen een sportieve, maar ook financiële chaos, om dat de geldschieters het la ten afweten. Krantenmag naat Robert Maxwell, voorzitter van het comité dat voor de sponsorgelden zorgt, eiste gisteren finan ciële compensatie van de wegblijvers. De landen, die tot een boycot hebben besloten, kunnen een nota tegemoet zien van in totaal zeven miljoen gulden. Maar Maxwell een soci alistische miljonair is ook van plan een gepeper de rekening naar de rege ring Thatcher te sturen, omdat die veranwoordelijk wordt geacht voor de boy cot. BRITSE AMBASSADE OVER STOELENDANS ROND GEMENEBEST: 11 LONDEN/DEN HAAG De woordvoerder van de Britse ambassade in Den Haag spreekt liever niet van „constitutionele cri sis" in zijn land naar aan leiding van het nemen van sancties tegen Zuid- Afrika. Dat lijkt hem zwaar overdreven. Het kan, volgens de ambassa de wel zijn dat er „enige spanning" is tussen konin gin Elizabeth II en pre- tnier Margareth Thatcher. Maar mocht er een geschil zijn tussen deze twee machtigste vrouwen van het land, dan moet dat worden uitgesproken tijdens de wekelijkse audiëntie van de premier op Bucking ham Palace. De audiëntie is vandaag dan ook gewoon doorgegaan en bovendien wordt Thatcher vanavond op het diner verwacht ter ere van Nancy Reagan, die een bezoek brengt aan Groot-Brittannië. De Britse vorstin heeft zoals dat ook in Nederland het ge val is geen mogelijkheden (bevoegdheden) haar mening in politieke issues in het pu bliek naar buiten te brengen. Groot-Brittannië kent een de mocratische monarchie, zoals in Nederland. Dat betekent eenvoudig gezegd dat Marga reth Thatcher het laatste woord heeft, omdat zij door het volk gekozen is. De konin gin heeft wel het recht haar mening aan de premier ken baar te maken en deze te advi seren of zonodig te waarschu- Nu speelt het koninklijk huis in Groot-Brittannië traditio neel gezien een belangrijke rol. Geschillen tussen de mo narch en de premier zullen daarom ook altijd zoveel mo gelijk buiten de publiciteit worden gehouden en zo nodig geminimaliseerd. Van konin gin Elizabeth II wordt overi gens ook niet verwacht dat zij via „lekken" in haar persoon lijk adviescollege haar mening naar buiten zou brengen, zoals de Sunday Times schreef. De koningin weet haar plaats in het systeem en zij zou nooit deel uit willen maken van een dergelijk stiekeme opzet, aldus dagbladen zoals de Guardian ■en de Times. Het blijft echter speculeren of de verhalen over de botsing tussen Thatcher en Elizabeth rouleren om eerstgenoemde ten val te brengen. Bovendien is het dan nog maar de vraag wie het onderspit werkelijk •gaat delven. Thatcher is de ge kozen Britse leider, maar de Britten zijn bijzonder konings gezind; ook de conservatieve Britten, die dus nu voor de keuze staan hun leider te vol gen en te kiezen voor het eco nomische belang van Groot- Brittannië of hun vorstin te volgen en het belang van het Gemenebest zwaarder te laten wegen. Het wachten is nu op het besluit van de Gemene- bestlanden die op 2 augustus meedoen aan de minitop. Strijdlied Biko via televisie JOHANNESBURG De Zuidafrikaanse staatstele visiezender TV-4 heeft mogelijk de wet overtre den door een verboden lied over de zwarte leider Steve Biko ten gehore te brengen. De directeur van de staatszender zei niet te weten hoe het mogelijk was dat de song vijf minu ten lang te horen was op de achtergrond van een aflevering van Miami Vice. Deze veel bekeken politieserie wordt welis waar nagesynchroniseerd, maar de muziek blijft het zelfde. Het strijdlied gaat over de zwarte leider Biko, die in 1977 op du bieuze wijze in een politie cel stierf. Het eerste prototupe van het supersonische en peperdure Israëlische Lavi (Leeuw)-gevechtsvliegtuig is giste- VLIEGVELD BEN GURION, ISRAEL In Israël is gisteren het Lavi-gevechtsvliegtuig van nationale makelij gepresenteerd, dat de luchtmacht tot in de 21e eeuw moet dienen. Het toestel wordt geroemd om zijn veelzijdig heid en unieke data-systeem, dat de piloot slechts de voor zijn missie belangrijke gege vens doorgeeft zonder dat hij zich hoeft te be kommeren om omslachtige controlepanelen. Maar Israëls grootste bondgenoot en medefi nancier, de VS, heeft kritiek geuit op de hoog oplopende kosten. Als duurste project van de Israëlische defensiebegroting zou de ontwikke ling van de Lavi wel vijftien miljard gaan ver gen, aldus Washington. Israël zelf denkt voor veel minder uit te komen. Experiment wijst op leven op Mars WASHINGTON Het resul taat van een tien jaar durend biologisch experiment wijst uit dat er meer dan 50 procent kans bestaat dat er levende or ganismen zijn op Mars, zo heb ben Amerikaanse wetenschap pers gemeld. Het experiment omvatte het inbrengen van ra dio-actieve organische chemi caliën in een koker met een monster aarde van Mars. Dat gebeurde om vormveranderin gen bij eencellige of „hogere" levende wezens te meten. De conclusie van de Amerikanen is overigens omstreden en wordt niet gesteund door de bevindingen van twee andere naar leven speurende experi menten aan boord van de Vi king 1 en 2 ruimtesondes die op Mars landden. (Vervolg van de voorpagi na) TEL AVIV Israëlische politici hebben steun be tuigd aan de reis van pre mier Peres naar Marokko, maar weinigen verwacht ten dat diens besprekin gen met koning Hassan concrete resultaten zullen opleveren. Israëlische functionarissen zeiden te verwachten dat Peres de steun van Marokko zal vragen voor zijn plan om de Palestijnen in de bezet te gebieden meer autono mie te geven. Er zijn echter geen aanwijzin gen dat Peres of Hassan nieu we ideeën kunnen aandragen om het vredesproces een nieu we impuls te geven. Deson danks is de reis naar Marokko voor premier Peres een per soonlijk succes. Om zijn be zoek zoveel mogelijk publici teit te geven, heeft 'hij talrijke journalisten meegenomen. Aan Palestijnse kant heeft de reis van Peres voor een grote verrassing gezorgd. Hannah Signora, hoofdredacteur van het blad Al Fajar (pro-PLO) noemde het -bezoek van Peres „een moedige en belangrijke daad voor het vredesproces in het Midden-Oosten". Het dag blad Al Mitak (anti-PLO) uitte daarentegen kritiek op deze „nieuwe Camp David, die door Jordanië en Israël op touw is gezet met hulp van Washing ton over de rug heen van het Palestijnse volk". De VS hebben positief gerea geerd. Het bezoek van Peres aan Marokko valt kort voor een rondreis die vice-president George Bush door het Midden- Oosten, die aanstaande vrijdag begint. Bush zal zich dan waarschijnlijk beijveren om het Amerikaanse vredesplan voor het gebied nieuw leven in te blazen.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 5