Lefebvre-klooster terug in kerkelijke bedding aan tafel CcidócSomcr Ronald Lepez voetbalt tot eer van God Weer minder priesters, maar meer seminaristen ACHTERGROND CecdaeCou/icwl Fresco's rampzalig „bijgeschilderd' kerk wereld Vaticaan kondigt rapport over bio-ethiek aan Crisis in Gemenebest weer DINSDAG 22IULI1986 PAi Twee werkloze schilders hebben de fres co's in een 15de-eeuwse kerk in het En gelse plaatsje Cilycwm zo fleurig bijge schilderd dat de kerk van de monumen tenlijst moest worden afgevoerd. Het „gesubsidieerde vandalisme" werd ontdekt door de kunsthistoricus Lynn Hughes die verleden week de kerk van Sint Michael bezocht. Hij trof daar een „historische ramp" aan. De schilders ble ken de waardevolle fresco's onherstel baar te hebben bijgewerkt. Een bijna verdwenen wandschildering-, waarop de dood als een skelet met een speer was af gebeeld, was met heldere glansverf tot nieuw leven gebracht. Op een andere fresco was de pij van een monnik weer diep-zwart geschilderd en een engel was voorzien van vreselijk hypnotiserende ogen. Ook bijna vervaagde schilderingen van bijbelteksten, uit het jaar 1724 waren „opgefleurd". Naast de teksten stond in heldere kleuren vermeld: „Opgespoord door de geachte heer J. Davies (MSC), geschilderd en verfraaid door de geachte heer D. .H. Jones (MSC) A.D. 1986". De kunsthistoricus dacht aanvankeliikd dat „MSC" stond voor „doctorandus'maar ontdekte al gauw dat het de afkorting was van „Commissie voor arbeidskrach ten", een regeringsinstelling voor werk loosheidsbestrijding die de boosdoeners Davies en Jones voor een schilderklusje naar de dominee had gestuurd. Wie niet dwaalt, wordt nooit verstandig. De leden van het „Lefeb vre-klooster" Sint Jozef van Clairval, in de Fran se plaats Flavigny sur Ozerain, zijn terugge keerd in de rooms-katho- lieke kerk. Onder de 75 teruggekeerde klooster lingen bevinden zich twintig paters die door de geschorste aartsbisschop Marcel Lefebvre tot priester zijn gewijd. Lefebvre werd indertijd uit het ambt gezet vanwege zijn verzet tegen besluiten van het Tweede Vaticaans Con cilie, met name tegen die over oecumene, liturgie en godsdienstvrijheid. Zijn volgelingen in Sint Jo zef van Clairval leiden een kloosterleven volgens de re gel van de H. Benedictus. Ze zijn weer tot de rooms-ka- tholieke kerk toegelaten na tussenkomst van de prefect van de Romeinse Congrega tie voor de Religieuzen en de Seculiere Instituten, kar dinaal Hamer, en de abt van de Benedictijnenabdij van Solesme, die optrad namens bisschop Balland van Dijon. In september vorig jaar aan vaardde de kloostergemeen schap al de ritus voor de viering van de Eucharistie, die het Tweede Vaticaans Concilie heeft ingevoerd. Om hun terugkeer mogelijk te maken hebben de kloos terlingen daarnaast de brief ondertekend die kardinaal Joseph Ratzinger, hoofd van de Congregatie voor de Ge loofsleer, enige jaren gele den heeft gestuurd aan Lef- bevre. Daarin wordt ge vraagd om instemming met de vernieuwingen die het Concilie heeft ingevoerd. De wijding van de priesters en diakens in de kloosterge meenschap wordt door het Vaticaan als in overeen stemming met het kerkrecht erkent. De geschorste aartsbisschop Lefebvre, wiens volgelingen zich „bekeerd" hebben tot het rooms-katholieke kerkgezag. Het Vaticaan zal binnen kort een rapport publice ren over de ethische as pecten van experimenten met menselijk leven. Dat heeft het hoofd van de Congregatie voor de Ge loofsleer, kardinaal Jo seph Ratzinger, gisteren in de Peruaanse hoofd stad Lima meegedeeld. De Congregatie houdt zich al lange tijd met dit vraagstuk bezig, aldus de kardinaal. Hij sloot niet uit dat het Vaticaan binnenkort ook met een uit spraak over de fundamenten van de moraaltheologie zal komen. Ratzinger is in Lima op uitnodiging van de Peru aanse bisschoppen. Hij heeft aan de theologische faculteit van de universiteit van Lima een eredoctoraat in ontvangst genomen. In zijn dankrede waarschuwde Ratzinger vrij heid niet gelijk te stellen aan anarchie en willekeur, en van revolutionair geweld geen nieuwe mens en nieuwe maatschappij te verwachten. Volgens Ratzinger vormen geordende verbanden en Kardinaal Joseph Ratzinger die in Lima een ere-doctoraat kreeg uitgereikt. maatschappelijke structuren de krachtigste bescherming van de vrijheid. Nederlands Hervormde Kerk: Beroepen te Burgh. R.J.ten Have, kandidaat te Santpoort-Noord. Be roepen te Leidschendam. M.S.F.Kemp te Groningen. Beroe- Gereformeerde Kerken: pen te Zwolle. R.Holwerda te Apel- Beroepen te Emmen als predikant doorn- legerpredikant. E.K.Stam. kandidaat L.Raven te Haren (Gn). Gereformeerde Gemeenten: Bedankt voor Naaldwijk. A.Moer- kerken te Nieuw-Beijerland. JAARCIJFERS VATICAAN: Het aantal katholieke priesters is voor het vijfde achtereenvolgende jaar afgenomen, maar meer dan ooit hebben zich nieuwe seminaristen aan gemeld. Dat blijkt uit de cijfers over 1984 die het Vaticaan gisteren bekend heeft gemaakt. Hoewel er nog altijd meer priesters overlijden dan er bij komen, steeg het aantal pries terwijdingen in 1984 met twee procent. Sinds het Vaticaan in 1973 met de tellingen begon is het aantal priesters afgeno men van 433.089 tot 405.959 in 1984. Het aantal nieuwe semi naristen steeg in 1984 echter tot een record van 80.302, een kwart meer dan in 1973. Volgens het Vaticaan werden in 1984 in totaal 6333 mannen tot priester gewijd, van wie 4609 priester van een bisdom en 1724 van een religieuze orde. De groei van het aantal nieuwe priesters was het grootst in Europa (dertien procent), Midden-Amerika (twintig procent) en Zuid- Amerika (vijftien procent). Een derde van alle priesters die in Europa werden gewijd was afkomstig uit Polen, het vaderland van de paus. In Noord-Amerika was een ster ke daling te zien van het aan tal priesters en seminaristen. Het aantal priesters daalde daar sinds 1973 met vijf pro cent en het aantal seminaris ten met ruim 36 procent Het aantal priesters en reli gieuzen dat in de lekenstand is teruggebracht, is in verge lijking met tien jaar geleden aanzienlijk verminderd. Ver lieten in 1973 nog 3690 pries ters en religieuzen hun ambt, in 1984 waren dat er wereld wijd niet meer dan ruim dui zend. Het moet een steeds weerkerende aanvechting zijn. Principieel de wed strijdsport vaarwel zeggen en dan dagelijks op tien meter van huis het voetbalveld zien. Die situatie doet zich dagelijks voor in Nieuwehorne. Ronald Lepez woont daar vlakby het veld van Udiros. Jaren was hij voetbalfanaat en nog steeds zit hij voor de buis als zich een kampioen schap ontrolt. Zelf voetbalt hij niet meer in wedstrijdverband. Uit ge loofsovertuiging. Omdat hij bang is dat de sport zijn toewijding tot God in de verdrukking zal brengen. Ronald is in 1956 geboren en groeide op in Heeren veen. Al gauw bleek dat hij een aardig balletje kon trappen. Via het eer ste van Heerenveen kwam hij in '73 bij Cam- buur terecht, waar hij in een periode van zes jaar uitgroeide tot de lieveling van het publiek. Het Nederlands jeugdteam, het Friese elftal, het Neder landse studententeam: het be hoorde allemaal tot zijn moge lijkheden. En waarschijnlijk had hij het nog verder kun nen schoppen, als hij niet een contract bij Cambuur kreeg aangeboden, waarvan zijn steile zwarte haren begonnen te krullen. Wat een geld! Maar als er nu zoveel afkon, dan had men hem vijf jaar met een smoes en voor niets meer dan een schouderklopje laten aantreden. Dat nam hij niet. Hij liet het Cambuur- aanbod voor het was en ging spelen bij hoofdklasser Steen- wijk. Een lieverdje was hij er niet. Zo heeft hij eens uit pure baldadigheid de keeper van een tegenstander de broek van het achterwerk getrok ken. Maar in die periode kwam ook de grote verande ring. Buschauffeur Het begon allemaal met een buurman, die met Ronald praatte over de bijbel. Ronald was erg gevoelig voor de toe komstverwachting, waarover de man sprak. Hier kreeg hij iets te horen, wat hij met alle gezoek in yoga en occultisme niet kon vinden. Na een lang zame inweekperiode kwamen de zaken in een stroomver snelling, toen Ronald een boek van Hall Lindsey te le zen kregen. Terugkomend van een training vertelde een buschauffeur hem dat diens kind van twee jaar was ver ongelukt. „Maar," zo zei de man, „Soms moet je dingen weg doen, om er andere din gen voor in de plaats te krij gen". Het was voor Ronald de druppel.Hij moest het voet ballen opgeven om de vrijge komen tijd aan God te beste den. „Het voetbal hield me af van God, omdat ik in de kerk al aan de wedstrijden moest denken. En altijd als ik thuis kwam, moest ik opschieten, om op tijd op het veld te zijn. Ik heb dat als heel vervelend Aan die hectische periode is nu een eind gekomen. Een jaar voetbalde hij nog bij Udi ros, maar nu heeft hij zijn ge liefde sport vaarwel gezegd. Zijn enthousiasme voor de sport ruimde het veld. Rust kwam er voor in de plaats. „Er is meer lijn in mijn leven gekomen doordat ik Jezus Christus persoonlijk heb leren kennen. Ik heb ervaren dat je een relatie met Hem kunt hebben. Je wordt rustig, om dat je ziet dat God al die tijd in je leven bezig is". Er is hoop Dat besef, dat God zijn leven leidt, voelt Ronald erg sterk. Zo ervaart hij ook het contact wat hij later kreeg met Arie Don als door God bedoeld. Arie Don is net als Ronald een ex-betaald voetballer. Hij speelde bij Holland Sport, NAC en Fortuna Vlaardin- gen. Arie Don probeert sinds het einde van zijn voetbalcar rière zijn voetbaltalenten toch te benutten. Maar dan wel in dienst van het Evangelie. In Er-is-Hoop-verband heeft hij inmiddels een zestal zaalvoet balteams gevormd, die overal in de lande voetballen. Ro nald zag deze mogelijkheid letterlijk als een Godsge schenk. Het evangelisatori- sche van het team bestaat er uit, dat men eerlijk en spor tief probeert te spelen zonder overigens tot vrome lievertjes te vervallen. Na afloop delen de voetballers foldertjes uit Wie dat wil kan de teamleden natuurlijk aanspreken, maar dit is geen geëikt programma- -onderdeel. Het idee om door sport het evangelie verbreiden is Ame rikaans. Sam Mings nam een tiental jaren geleden in de Verenigde Staten het initia tief tot „Lay Witnesses for Christ", een organisatie van leken die door sport het evan gelie willen verspreiden. Be gin dit jaar trad Sam Mings in contact met Arie Don om de organisatie te laten overwaai en naar Europa. In dat kader zal er in augus tus een Amerikaans voetbal team op toernee gaan door West-Europa. Verschillende nationaliteiten zijn erin verte genwoordigd, waaronder Ronald Lepez neemt een voorbeeld aan Carl Lewis, de bekende Amerikaanse sportman die lid is van de organisatie Lay Witnes ses for Christ. Mexicanen en Brazilianen, christen is. Komend jaar, als Van de Braziliaan Müller is het Nederlands Olympisch bij voorbeeld bekend dat hij Comité zijn 75-jarig jubileum hoopt te vieren, zal er een uit gebreidere delegatie uit de Verenigde Staten naar Neder land komen. Men denkt dan ook sporten als atletiek en basketbal. Carl Lewis Van de organisatie Lay Wit nesses for Christ rijn 5000 at leten lid. De meest bekenden onder hen zijn wel Carl Lewis en Calvin Smith. Ook in Ne derland zijn klinkende namen van sportlui, die vasthouden aan hun christelijke overtui ging. Ronald noemt Nelly Cooman en Yvonne van Gen- nip. Ronald hoopt dat de or ganisatie er in zal slagen in ons land de christelijke krachten te bundelen op een manier zoals dat in Amerika is gebeurd. Christelijke spor ters kunnen zich melden. De Europees kampioen powerlif- ten Norwin Matina heeft dat al gedaan. De sport zou er een klein beetje anders van kunnen worden. En toestanden zoals ze rond de persoon van Jan Jongbloed hebben afgespeeld zullen ondenkbaar zijn. Deze top-doelverdediger verloor in één jaar een zoon door de bliksem en werd zelf afge keurd voor het voetbal. Het enige wat zijn vrienden uit de sportwereld hem gunden was zegge en schrijve één kaartje. Het getuigt van weinig res pect voor de mens. „God roept sporters, net als kunste naren, musici en zo om te la ten zien dat ze Hem in alles de eer kunnen geven," zegt Ronald. KLAAS VAN DER KAMP Gestoofd gehakt met Chinese spitskool en aardappelen vla met vruchtenschuim Als u met zijn tweeën bent, dan heeft u nodig: 1 sneetje brood, 200 g gehakt, zout, peper, nootmuskaat, iets kruid nagel, uitje, 25 g margarine, 1 rijpe tomaat; knoflook of uitje, 1 lepel olie, 500 g spitskool even tueel 100 g extra voor de bami van overmorgen), 3 lepels water, zout, suiker, halve lepel ketjap, 1 lepel sherry, pe terselie; 0,5 tot 1 kg aardappelen; 0,5 liter melk, 25 g custard, 30 g suiker (0,5 liter gele vla), handje rode bessen, frambozen of bosbessen, half eiwit, 12 g suiker. Week het brood met warm water, druk het zo droog moge lijk en maak het fijn. Kneed brood, gehakt, zout, peper, noot muskaat, kruidnagel, fijngesneden ui en ei (zoveel dat de massa stevig blijft) flink door elkaar. (Door goed kneden blij ven de ballen bij het bakken beter heel). Vorm van het mengsel met iets natgemaakte handen per persoon een glad de bal en leg die ten minste een uur koel weg. Bak de ge haktballen vlot bruin in de margarine, temper het vuur, leg het deksel schuin op de pan en schenk daar zo veel lauw wa ter op dat het erge bruisen van het vet vermindert. Leg de ontvelde en kleingesneden tomaat in de jus en stoof het vlees in een kwartier gaar. Fruit de geperste knoflook of de kleingesneden ui goudgeel in de olie. Bak vervolgens de gewassen en fijngesneden kool een paar minuten mee. Voeg water, zout, suiker, ketjap en sherry toe en laat de groente in acht minuten beetgaar wor den. Strooi er fijngeknipte peterselie over. Zet de helft van de melk op. Maak een papje van custard, suiker en weinig koude melk. Schenk al roerende wat hete melk bij het papje, doe het in de pan en laat de vla een mi nuut koken. Voeg van het vuur de overige koude melk toe. Klop het eiwit, kort voor het gebruik, stijf onder toevoeging van de suiker. Kleur het schuim met sap van door een zeef gewreven vruchten en leg het op de vla. je anne Pe •bi ig AMSTERDAM, met zijn niet geringe olympische a£j( is maar vast gewaarschuwd: opnieuw dreigt een orrer( internationaal sportevenement de mist in te gaanar reldpolitiek slaat wederom genadeloos toe bij de orf11 van een grootschalige manifestatie. De Gemenebesefl die donderdag in de Schotse hoofdstad Edinburgh iL! zijn bij voorbaat gedevalueerd tot een schijnvertoning tussen ongeveer de helft van de Gemenebestlanj>e heeft teruggetrokken. Sneu voor de Schotten natuiai voor de atleten die zich stevig hebben voorbereid op tieve ontmoeting. Voor het overige hoeft er ed^j zwaar getild te worden aan dit sportieve minidrama, voltrekt in de marge van de internationale politiek— ANDERS is het met de crisis in het Gemenebest. Hp koningin Elizabeth is zeer gehecht aan de hoofdzake; moniële banden die nog bestaan tussen Groot-Britfc zijn voormalige koloniën. Als politiek en economisch! blok stelt het Gemenebest niet veel voor, zeker n Engeland zich jaren geleden is gaan oriënteren op pese Gemeenschap. Maar als wereldwijde hoedsteru uniek cultuurpatroon heeft het natuurlijk wél iets, al waardige alliantie tussen al die wijd verspreide ple aarde, waar de Engelsen de mensheid onder meer hc ren theedrinken en cricket spelen. MARGARET Thatcher lijkt er niet al te zeer ond^ te gaan. De IJzeren Dame laat zich tot dusverre j£ schijnt tot uitgesproken misnoegen van de Britsi gin nauwelijks van de wijs brengen door de steeds meer Gemenebestlanden via de spelen op héi fenen. Thatcher wil tegenover Zuid-Afrika zo lang de lijn vasthouden die zij, met behulp van de Westdt,r met instemming van Amerika, binnen de EG hej dwongen: eerst nog maar eens overleggen met Bothjn pas praten over mogelijke sancties en boycotacties, ij ZOALS gewoonlijk heeft ook deze zaak twee kant; mevrouw Thatcher de morele verontwaardiging Gemenebest-partners niet in alle opzichten ever neemt, valt wel enigszins te begrijpen. De woede verfoeilijke apartheidsregime is uiteraard even voorin liggend als terecht. Maar onder de regeringsleiders^ Gemenebest, die thans de mond vol hebben over Dij slappe houding, bevinden zich allerlei hele en halveju ten, die in eigen land ook niet al te zorgvuldig orn^ met politieke en etnische minderheden. Landen als r en Nieuw-Zeeland hebben zich niet voor Edinbur^ meld, maar dringen wel aan op een harder Brits \t gens Zuid-Afrika. Daar zullen de aboriginals en m^< getwijfeld van opkijken. rt DAT neemt niet weg, dat Thatcher slechts uit wejl gen eigenbelang vasthoudt aan de diplomatieke wiv harde lijn afwijst. Binnen haar kabinet komt zij echf1' meer alleen te staan. Zelfs vanuit haar standpunt neerd staat zij voor een uiterst moeilijke keuze. A Britse belangen in Zuid-Afrika laat prevaleren bovL having van goede banden met de Gemenebestlandeifc dat Groot-Brittannië op de langere termijn ook ecot 1 nadelen opleveren, zij het minder ernstige. THATCHER zal de druk uit haar onmiddellijke oï van de meerderheid van de Gemenebestlanden erv wereldopinie uiteindelijk niet kunnen blijven negef1 zij dit wel, dan getuigt dat niet van moed of standv/* maar eerder van onverzettelijke koppigheid. In eik zal de Britse premier een confrontatie met koning)» beth uiteindelijk verliezen. Nu haar conservatieven het in de opiniepeilingen uitermate slecht doet, zou P stitutionele crisis er wel eens toe kunnen leiden dr van Thatcher en haar partij voor de eerstkomende zijn uitgespeeld. Natter en tamelijk koel DE BILT (KNMI) Aan de langdurige periode van droog weer is een eind gekomen. Het koufront van een depressie bo ven de noordelijk Noordzee trok vandaag met regen over ons land. Plaatselijk viel de re gen in de vorm van fikse bui en, in de kustgebieden zelfs gepaard met onweer. De komende dagen draait de wind geleidelijk naar de noordwesthoek en dat bete kent tamelijk koel weer. Bo vendien wordt de aangevoerde lucht onstabieler zodat de bui enkans vrij groot wordt. Vol gens de computer herstelt het weer zich in het weekeinde enigszins dankzij de gunstige invloed van een zwak hoge- drukgebied. De buiënaktiviteit neemt dan af en perioden het zon krijgen de overhand. Weersvooruitzichten voor di verse Europese landen, geldig voor donderdag en vrijdag: Zuid-Scandinavië: Half tot zwaar bewolkt. Af en toe re gen of buien. Middagtempera- tuur 15 tot 20 graden. Britse Eilanden: In het noord westen veel bewolking en pe rioden met regen. In het zui den zonnige perioden en plaat selijk een bui. Middagtempera- tuur van 15 graden in het noorden tot 22 graden in het zuidoosten. Denemarken: Wisselend be wolkt en enkele buien. Mid- dagtemperatuur ongeveer 17 graden. Duitsland: Op woensdag voor namelijk in het zuiden be wolkt met regen. Overigens zonnige perioden en een enke le bui. Middagtemperatuur 15 tot 20 graden. Benelux: Zonnige perioden en voornamelijk op woensdag landinwaards enkele buien. Middagtemperatuur ongeveer 18 graden. Frankrijk: Woensdag zonnige perioden en in het oosten en kele buien, op donderdag overwegend zonnig. temperatuur op woei* 19 graden in het no»' tot 25 graden in het donderdag enkele giÊ ger. Alpengebied: Woensdp in het oosten en zuid« of onweer, donderdak het westen zon. Midd? raturen in de noord1 tot 20 graden, aan de ongeveer 25 graden. Spanje en Portugal: 1 het midden en no< plaatselijk een regerj weersbui. Overigen^ maar in het noordwe, kenvelden. Middagte ren van 20 graden in den en noordwesten tugal tot 35 grader waarts in het zuiden.j Italië, Adriatische 1 woensdag in noord-j noord-Joegoslavië en) zware onweersbuien gens flinke zonnige Middagtemperatuur r sen 25 en 30 graden. WEERRAPPORT HEDEN MO Weer Amsterdam onweer De Bilt regen Eelde regen Eindhoven zw.bew. Den Helder regen regen Zd Limburg zw.bew. Aberdeen zw.bew. Athene onbew. Barcelona onbew. Berlijn l.bew. Bordeaux onbew. Dublin motregen Innsbruck onbew. Klagenfurt onbew. Kopenhagen zw.bew Mallorca Malta MUnchen Las Palmas l.t>

Leidse Courant | 1986 | | pagina 2