Premier Peres in Marokko: Arabische wereld geschokt Sport NZR: Werfkracht ziekenhuizen op de arbeidsmarkt verdwijnt het Binnenhof kinderen gedood botsing trein-busje iederland flag over fricties Sovjetpers onthult groeiend drugsprobleem Planten verweren zich tegen luchtvervuiling Dinsdag 22 juli 1986, 77e jaargang no. 23557 Uitgave Westerpers. Directeur-hoofdrede Klachten bezorging: behorende tot Sijthoff Pers. Apolhekersdi|k34,2312 DD Leiden, Postbus 11.2300 AA, tel.071-122244. Voor abonnementen: tel.071-313677. Giro 103003 Bank: Amro-Bank N.V. Leiden, icteur: JJ-Hallewas. Chefredacteur: Wim Buijteweg. Abonnementen: (incl.5% BTW) per maand f. 22,49 (aut.betaling),kwartaal f. 67,43, jaar f. 256,85. maandag t/m vnjdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071-122248. Advertenties: (excl.5% BTW) f. 0,63 per mm, kleintjes f. 0,44permm. Losse nummers f. 1,10. HET WEER Half tot zwaar bewolkt en vooral overdag enkele buien, mogelijk met onweer. Van nacht ongeveer 13 graden. Morgen omstreeks 18 graden. Matige, later aan de kust af en toe krachtige wind uit west tot noordwest. Zon op: 05.47; onder: 21.44. Schev. hoog water: 5.02 en 17.42; laag water: 13.11 uur. EN Zeker vijf inzittenden van een personenbusje ■n groep gehandicapte kinderen zijn vanmorgen om het jekomen door een botsing met de stoptrein Arnhem-Zutp- A hoogte van Brummen. Minstens zes inzittenden van het >-< makten zwaar gewond. Zij zijn overgebracht naar een zie- in Zutphen. ng vond plaats rond half tien op een met knipperlichten le spoorwegovergang. Beide sporen raakten versperd, tak van het ongeluk is nog niet bekend. Agent Het lijkt een pri ma idee voor Ne derlandse super markten die te lij den hebben on der winkeldiefstal len: haal een agent in de zaak! In Zweedse ste den heeft men prima resultaten geboekt met het in de zaak plaat sen van karton nen agenten, die waarschuwen te gen winkeldief stallen. Volgens agent Birgen Sjö- berg, op de foto met zo'n karton nen collega, is het aantal diefstallen in sommige zaken met zeventig pro cent teruggelo pen. 6-4. i. BSEL Nederland van mening dat de 'd iïf EG-landen econo- 1Je sancties moeten btjn tegen Zuid-Afrika, /jieer de missie van de usfe minister van bui- stifndse zaken sir Geof- 62j Howe geen succes ui Minister Van den 1;k heeft gisteren in °6iel gezegd dat Neder- in ieder geval ,ja" peggen, maar hij wilde -2. niet uitlaten of Ne- JHnd op eigen houtje "3ies neemt, wanneer Atdere EG-landen niet 4 willen doen. Boven- en is niet precies duide- :*lvelk pakket maatre- vi de EG in gedachten j. Van den Broek was 5ei"en in Brussel waar 'ivster Howe een ver- 'deed van zijn pogin- -veeen einde te maken "Jta a*)art*le*C* *n ^u^" heeft vandaag een ge- ,q gehad met de Zuidafri- an5e president Pieter W. 'c|. Ontmoetingen met verzetsleiders, waar tot op het laatste mo- op gehoopt had, lijken snog onwaarschijnlijk. Mi had gisteren al een ruim "'uur durend gesprek met iglikaanse bisschop Des- Tutu. Botha riep de bisschop op economi- incties en buitenlandse iging in Zuidafrikaanse plegen heden af te wijzen. lee rivalen bleken het, Is tijdens hun eerste ont- ïg oneens over de nood- van de noodtoestand. De lent meent dat de nood- and de bevolking een gro- •voel van veiligheid heeft ■en. Hij ontkent de me- van Tutu dat de situatie t land alleen maar is ver- £rd. 5: Howe waarschuwt i voor de laatste maal Aiperworp: 36 biggen biel De veestapel p boer H. Klein Willink J De Biel bij het Gelder- 'Borculo is de afgelopen .gen aanzienlijk uitge lid. Een van zijn zeugen Viel van maar liefst 26 jlgen. De worp geschied- in twee etappes. Vorige |ek woensdag werden iïst dertien biggen gebo ft, zondag volgde de rest. Tde keren was een van 'biggetjes dood bij de ge- brte. De overige 24 ma- 'h het echter uitstekend, Jus Klein Willink. De pr heeft wel speciale iatregelen moeten tref- [jl om de biggen in leven houden. Drie van de Igen zijn bij een andere vg ondergebracht. De Sterende 21 zijn verdeeld twee groepen die om de Ie uur bij hun moeder ?rden geplaatst. Trekvogels wacht stralingsondezoek DEN HAAG Trekvo gels die na hun verblijf in verre oorden straks weer in Nederland neerstrijken staat een onderzoek te wachten naar mogelijke besmetting als gevolg van de kernramp in Tsjerno- byl, aldus minister Braks (Landbouw). Hij geeft vooralsnog geen gehoor aan de andere oproep van het ex-kamerlid Lank- horst (PPR) om de jacht op trekvogels te verbieden. Luier-bom WICHITA Een DC-9 van de Amerikaanse luchtvaartmaatschappij TWA heeft een noodlan ding gemaakt toen een verdacht pakje in het toe stel werd gevonden. Het vliegtuig had 49 passagiers aan boord. Na de noodlan ding werd het verdachte pakje door bomexperts van de politie tot ontplof fing werd gebracht. De in houd bleek bij nadere be studering te bestaan uit een vuile luier. Na een op onthoud van bijna twee uur konden de passagiers hun reis in het toestel ver volgen. ANWB-aanval tegen afval DEN HAAG De ANWB gaat gedurende de maand augustus 750.000 auto-afvalzakjes ver spreiden via de eigen kantoren en technosta- tions en via alle tankstations en wegrestau rants in Nederland. Dit nuttige gebaar is on derdeel van de langere actie ter bestrijding van afval op en langs de wegen. Voor dit schone doel is de oude ANWB-leuze „Laat niet als dank voor het aangenaam verpoozen de eigenaar van het bosch de schillen en de doozen" uit de prullenmand gehaald. Hoewel onachtzaamheid van de automobilisten de Be langrijkste oorzaak van het afvalprobleem langs de wegen is, wordt deze naar de me ning van de ANWB mede in de hand ge werkt doordat in de standaard-uitrusting van personenauto's geen afvalbakje is opgenomen. Het gewone asbakje wordt daardoor vaak langs de kant van de weg leeggekiept. MOSKOU De Sovjetpers heeft onthuld dat het drugsge bruik een groot sociaal probleem is in het land. Drugsgebruik, eens een taboe-onderwerp, wordt nu besproken door de pers op een manier die in de buurt komt van de openhartige bena dering van het probleem in Oosteuropese landen als Polen en Hongarije. Het precieze aantal drugsgebrui kers in de Sovjet-Unie is overi gens niet bekend, maar een nar cotica-expert verklaarde in 1984 dat er zo'n 2500 geregistreerde drugs verslaagden zijn. De Sov jet-vertegenwoordiger in de Narcotica Commissie van de Verenigde Naties, Edoeard Bab- jan, heeft gezegd dat er in zijn land geen mensen aan heroïne, cocaïne of amfetamine zijn ver slaafd, maar hij maakte niet be kend welke stoffen er dan wel gebruikt worden. Op het ver vaardigen en verhandelen van verdovende middelen staat in de Sovjet-Unie eên maximum cel straf van tien jaar. Het verbou wen van papavers zonder ver gunning kan worden bestraft met maximaal twee jaar. Hond op dievenpad AMSTERDAM Toeristen in Amster dam moeten verdacht zijn op was wei eens de nieuwste dieven truc kan zijn: een hond die tassen pikt. Twee Finse meisjes werden daar dit weekeinde het slachtof fer van toen zij in een restaurant op de Dam zaten te eten. Groot was de hilariteit toen een grote zwarte hond binnenkwam, zonder aarzelen de tas van het meisje in de bek nam en zich snel uit de voeten maakte. Aanvankelijk dachten ook de meisjes dat het om een grap ging, maar buiten bleek de hond in de mensenmenig te te zijn verdwenen. Voor de meisjes rest te niets anders dan aangifte te doen. Ove rigens bevatte de tas geen waardevolle voorwerpen of geld. De politie houdt er rekening mee dat het hier inderdaad gaat om een hond die door zijn baas is afge richt als gaphond. JERUZALEM/RABAT In het Midden-Oos ten is grote opschud ding ontstaan door het bezoek dat de Israëli sche premier Peres van daag en morgen brengt aan Marokko. Hij voert daar besprekingen met de Marokkaanse koning Hassan II. Peres' reis is een historische gebeur tenis, omdat een Israëli sche premier voor het eerst een ander Ara bisch land bezoekt dan Egypte. De reis was tot het laatste moment ge heim gehouden. Slechts enkele ministers waren op de hoogte gesteld. Het bezoek van Peres aan Marokko is extra opmerke lijk, omdat de Marokkaanse koning op het moment voorzitter is van de Arabi sche Liga en van de Islami tische Conferentie, wat hem tot een belangrijke persoon lijkheid in de Arabische we reld maakt. In die Arabi sche wereld was Syrië van morgen het eerste land dat reageerde. Volgens Radio- Damascus zijn de betrek kingen op alle terreinen met Marokko met onmid dellijke ingang verbroken. Syrië riep alle andere Ara bische landen op vergelijk bare „beslissende stappen" te nemen. Sinds Hassan aan de macht is, is Marokko het meest ge matigde land van Arabische Liga, die officieel sinds 1948 in staat van oorlog met Is raël verkeert. Hassan, die ook al een discrete rol speelde bij het bezoek van de Egyptische president Sa- dat aan Jeruzalem in 1977, heeft onder andere voorge steld dat de Arabische lan den een onderhandelaar aanwijzen. Deze zou de con tacten met Israël moeten onderhouden. De koning heeft laten doorschemeren zelf die taak op zich te wil len nemen. Daarbij bena drukte hij dat de Arabische landen vroeger of later toch een dialoog zullen moeten aangaan met Israël. Hassan zelf heeft die dialoog al een aantal malen gezocht en in het geheim gesprekken ge voerd met Peres (toen hij nog oppositieleider was) en tien jaar geleden met de toenmalige premier Rabin en minister van buitenlande zaken Dayan. Pag. 5: Israël verwacht niet veel van bezoek Pe res. Premier Peres (rechts) en koning Hassan II (links). UTRECHT De werf kracht van de ziekenhui zen op de arbeidsmarkt is volstrekt aan het verdwij nen. Dat betekent niet al leen een kwantitatieve maar ook een kwalitatieve bedreiging. Mr. A.G. Man- dersloot van het college voor arbeidszaken van de Nationale Ziekenhuisraad (NZR) zei dit gisteren in een reactie op de brief waarin minister De Ko ning heeft meegedeeld dat er onvoldoende ruim te is om de ionen in de ge premieerde en gesubsi dieerde sector in 1987 die in het bedrijfsleven te la ten volgen. De NZR heeft die brief ook gekregen als werkgeversor ganisatie voor de ziekenhui zen, zwakzinnigeninrichtin gen, verpleeghuizen en psy chiatrische ziekenhuizen (met in totaal een kleine 200.000 werknemers). Vol gens Mandersloot zal de be staande achterstand in ar beidsvoorwaarden ten op zichte van het bedrijfsleven nog groter worden. „Er is al jarenlang gekort en een der gelijk beleid kun je niet tien jaar voortzetten". De ziekenhuizen hebben niet alleen problemen bij het aan trekken van leerling-ver pleegkundigen en -zieken verzorgenden. Ook bij het werven van bijvoorbeeld ge schoold technisch personeel, ecojaomen, automatiserings personeel en operatie-assis tenten moeten ze op de ar beidsmarkt opboksen tegen bedrijven die meer bieden. Er is voor 1986 nog steeds geen cao voor het zieken huiswezen afgesloten en of het er nog van komt is vol gens Mandersloot zeer de vraag. De voor dit jaar door minister De Koning beschik baar gestelde onderhande lingsruimte is niet eens vol doende om de bestaande ar beidsvoorwaarden te hand haven. Voor incidentele ver beteringen (promoties e.d.) is geen geld en het doorvoeren van verbeteringen voor één groep personeel betekent dat andere groepen offers moe ten brengen. TikibadDumrell De vijfjarige Emmely Rozing uit Oud-Bei erland bleek gister middag de miljoen ste bezoeker van het Tikibad op Dulnrell in Wasse naar. Het Tikibad werd 19 april 1984 geopend. Emmely (de kleinste op de foto) kampeert met haar ouders en broer en zus op Duinrell. De familie dacht eerst nog aan een grapje toen ze hoorde dat kleine Emmely de miljoen ste bezoeker was. Pas op het moment dat directieleden de familie kwamen feli citeren, met in hun kielzog de Duinrell- kikker en een aantal fotografen, waren ze overtuigd. De bloemen zorgden nog voor een klein probleempje, want mevrouw Rozing had er niet aan ge dacht om een vaas je mee te nemen naar de camping. De badkleding en - handdoeken die de Rozings kregen, konden de jonge Emmely maar korte tijd boeien: zij wilde zwemmen en van de 135 meter lange glijbaan glijden. Oneigenlijk gebruik voorraadaftrek kost schatkist miljoenen DEN HAAG Oneigenlijk gebruik van de voorraadaftrek voor belastingen kost de over heid naar schatting 22,5 mil joen gulden per jaar. De belas tingdienst doet nu een gericht onderzoek. Met de in 1981 in gevoerde voorraadaftrek moest het effect van de infla tie op de waarde van voorra den teniet worden gedaan. Zo als bekend vervalt de voor raadaftrek met ingang van 1 november en de vermogensaf trek wordt beperkt. (ADVERTENTIE) AUTOVERHUUR F.PRANGE&S Verhuur van luxe auto's sonenbusjes vanaf 30.- p.dag. per- WAGENINGEN Plan ten blijken te beschikken over een natuurlijk af weermechanisme tegen te veel zwaveldioxyde in de lucht. Het Botanisch Insti tuut van de Universiteit van Keulen heeft dat ont dekt bij komkommers en kalebassen. Deze ontdekking is voor het instituut aanleiding te onder zoeken of ook andere gewas sen over een dergelijk mecha nisme beschikken. Dat kan volgens dr. Heinz Rennenberg van het Westduitse instituut van groot belang zijn bij de be strijding van de schade die de landbouw als gevolg van de luchtverontreiniging onder vindt. Bij een studie van de stofwis seling van planten ontdekten de onderzoekers dat komkom mers en kalebassen zich kun nen verweren tegen te veel zwaveldioxyde door de vor ming van zwavelwaterstofgas, dat weer aan de lucht wordt afgegeven. Ook zwavelverbin- dingen in de bodem, die daar terecht komen door overbe mesting, worden op dezelfde wijze verwerkt. De onderzoekers van de Keul se universiteit zijn van me ning, dat de planten het af weermechanisme tegen zwavel hebben opgebouwd in lang vervlogen tijden toen er veel en omvangrijke vulkaanuit barstingen waren. Daarbij kwamen grote hoeveelheden zwaveldioxyde vrij, veel meer dan nu het geval is. Evenals de veredeling van gewassen zou het eventueel aanwezige afweermechanisme Kunnen worden verbeterd en ver sterkt. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en 1 nabezorgd. .—ww ww.. zaterdags tussen 14.00 krant wordt nog dezelfde avond Wie sportief is ingesteld moet een krant lezen met veel sport in zijn kolommen. Niet dat wij dat bewe ren, maar dat doen de sportliefhebbers zelf. Van daar dat de Leidse Courant elke dag de nodige sportpagina's telt. Of het nu gaat om het wereld kampioenschap honkbal of de Tour de France, om home-runs of demarrages: waar de actie is, daar staat de Leidse Courant vooraan. Het Binnenhof wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Voorletters: Adres: Postcode/plaats: Telefoon (voor cbntrole bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar: dagblad Het Binnenhof, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. N B. Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 1