Lemond werpt Frans juk af li idócSomom Knokpartij buiten de ring Dertig miljoen verlies Yriendschapsspelen it: ^in Moses gt aan op -atletiek Poolse handbalster vraagt asiel ZWARE BERG-ETAPPE DOET JOEL PELIER TUSSEN DOOD EN LEVEN ZWEVEN SPA MAANDAG 211UL11986 PAGINA 9 ■4ratilova jaar I# in Praag j- Martina Navratilo- jesfe tennisspeelster 'ereld. is na elf jaar mammerd in haar geboor- \rr\jechoslowakije. Zater- ***~>erde de in 1975 naar Onland uitgeweken va, die in 1981 het inse staa ts burger- kreeg, op de luchtha- Praag. De winnares ibledon vormt met •rt-Lloyd het dames- 'e Verenigde Staten, •mt aan het toernooi leratie-beker. \e Navratilova werd •ld Ruzyne verwei- ir haar ouders, Jana iv Navratil, een zeker 50 westerse •n en Cyril Suk, de van de Tsjechoslo- tennisfederatie. De n Navratilova, sinds 'ht naar het westen irgezwegen door de het Oostblok-land, éénregelig, gemeld LONDEN Een aantal be hoorlijk beschonken boks- supporters heeft zich na af loop van het gevecht Wi- therspoon-Bruno „geïnspi reerd" getoond en de woede en teleurstelling afgerea geerd met een ferme knok partij. De politie arresteerde 25 mensen, die de nederlaag van Bruno probeerden goed te maken. De oproerkraai ers trachtten zich al vech tend en stoelen slopend een weg te banen naar de ring toe om daar Witherspoon en zijn gevolg mores te le ren. De aanwezige politie voorkwam dat door een cordon te vormen en de ergste raddraaiers geboeid af te voeren. Achttien van hen werden gearresteerd wegens dronkenschap en wangedrag. De rest wordt beschuldigd van diefstal, agressief optreden en mis handeling. Er werd geen melding gemaakt van ge wonden. Bokspromoter Don King, wiens zoon Carl de manager is van Wither spoon, prees het optreden van de Londense politie. Martina Navratilova voor het eerst sinds 1975 weer eens op bezoek in het ouderlijk huis. in het communistische dagblad Rude Pravo. Navratilova, door veel fans verwelkomd met bloemen, bleek geroerd bij aankomst. Zij werd door haar ouders naar het spelershotel gereden. Vol gens ingewijden zal zij tijdens het toernooi echter in het ou derlijk huis te Revnice verblij- MOSKOU De Amerikaanse televisie-magnaat Ted Turner heeft tijdens een persconferentie in Moskou toegegeven dat de Vriendschapsspelen een verlies van waarschijnlijk dertig mil joen gulden zullen opleveren. Volgens Turner wordt het grote verlies veroorzaakt door de slechte kijkcijfers in Amerika. „De interesse van het Amerikaanse publiek is minder dan we ver wacht hebben. Door de lage kijkcijfers heeft een aantal sponsors het recht een deel van het sponsorgeld terug te eisen", aldus Turner. Ondanks het onverwacht grote verlies (Turners maatschappij investeerde honderd miljoen gulden en dacht een kwart miljard te verdienen) gaan de Vriendschapsspelen in 1990 gewoon door' Vijftien Amerikaanse steden hadden zich kandidaat gesteld om de volgende Spelen te organiseren. De keus van Turner viel ten slotte op Seattle, dat bereid was voor de organisatie rffim een kwart miljard gulden uit te trekken. Om het programma in 1990 voor sponsors aantrekkelijker te maken, zijn ijshockey, honkbal, voetbal en kunstzwemmen aan het evenement toegevoegd. Langer: vader van je. ;er wellicht Noordwijk De Westduit- psgolfer Bernhard s zaterdag vader ge- ,ijn echtgenote Vikki Ihet leven aan een )e aanstaande geboor- nadelige invloed op van Langer bij het ritse kampioenschap, aorlaatste ronde bezet- teleurstellende acht- i met een achterstand )vn slagen. Voor de or- ien van het Neder- £)*en, dat donderdag in ^k begint, is de beval- familie Langer ook gebeurtenis. De de voormalige Mas- naar in de Nederland tart komt, is daarmee K' yp tijd vrij i DN Vier honkbal- de New York Mets. \en opgepakt voor een ■tij voor de deur van zijn door de politie •t op tijd op borgtocht ten voor het duel van nrf tegen de Houston Hton Darling, de verlie- 3Werper in het Astrodro- f jtweedehonk-man Tim Iverden de nacht er- ■Kgearresteerd wegens gedrag tegenover de Twee andere Mets- Jers. de pitchers Bob Q- jfo Rick Aguilera, wer- roxkieens in staat van be- 'ing gesteld, omdat ze KJgeprobeerd de arresta- Vjmn teammaten te ver- i. Het incident in de ib gebeurde toen een de vier honkballers te beletten hun nee naar buiten te Met de te hulp geroe- jTJitie in de buurt esca- **het voorval in een *^meen. GHAM Edwin Mo- John Walker hebben Ie ontmoeting in Bir- i als reactie op de van de Gemenebest loor de Afrikaanse en he landen aange- op puur beroepsmati- 'ening van de atletiek. (s schaden de atleten", es. die in Birmingham (2e- achtereenvolgende ^ning boekte op de 400 lorden. „Politiek is één _Jletiek een andere". De |aanse wereldrecord- zei te geloven dat _je prof-atletiek de op is voor de internationa- Oat standpunt werd ge- _/)or de Nieuwzeelander Walker, die in 1976 ich goud veroverde op meter. „Hoe sneller we ionalisme doorvoeren ?ort, des te beter is het. »-atletiek kan namelijk zonder tussenkomst Igeringen en de poli- Boze Eddie Lawson loopt klappen op LE CASTELLET Eddie Lawson, de huidige leider in de stand om het wereldkampi oenschap in de 500cc-klasse, verscheen gisteren met een lichte hoofdwond en een blauw oog aan de start in Le Castellet. De Amerikaan had het een dag voor de Grand Prix van Frankrijk aan de stok gekregen met enkele Franse baancommissarissen. Die hadden Lawson en diens vriendin de toegang geweigerd tot een gedeelte van het cir cuit, omdat de coureur de ver eiste kaarten niet bij zich had. Lawson, die in Assen al verbaal in de clinch ging met baancommissarissen, poogde zich met geweld toe gang te verschaffen tot het verboden terrein. De Franse commissarissen toonden echter weinig respect voor de aan staande wereldkampioen en sloegen terug. De heetgebaker de Amerikaan bleek overigens weinig hinder te ondervinden van de bij het meningsverschil opgelopen kwetsuren. Hij won de race in de koningsklasse met ruime voorsprong. TERAMO De Pools hand balster Elzbieta Swiega, die al sinds 3 juli werd gemist bij een internationaal toernooi in Ita lië, heeft zaterdag bij de politie in Teramo politiek asiel ge vraagd. De 21-jarige speelster werd aangetroffen in een auto met drie Westduitsers. Aan vankelijk werd verondersteld dat ze Italië al zou hebben ver laten. Gezegd werd dat Swieta waarschijnlijk bij de Poolse delegatie was weggelopen we gens een romance met een Westduitse handballer. Voor lopig is ze ondergebracht in een vluchtelingenkamp in de buurt van Rome. Gemeentebestuur Deventer biedt Jan Jongbloed receptie aan DEVENTER Doelman Jan Jongbloed van Go Ahead Eagles neemt zater dag 9 augustus officieel af scheid van het betaalde voet bal. Jongbloed, die aan het begin van het afgelopen sei zoen getroffen werd door een hartinfarct en gedwon gen was zijn plaats bij GA Eagles af te staan aan Ray mond van der Gouw, zal bij de Deventer eredivisieclub in dienst treden als assistent- -trainer. De oud-internatio nal krijgt van het gemeente bestuur van Deventer een officiële receptie en ont vangst in 't Landhuis aange boden. Na de receptie, waarvoor Jongbloed sportvrienden uit zijn ruim 25-jarige profcar- riere mag uitnodigen, ver trekt Jongbloed met burge meester Cees Waal naar het GA Eagles-stadion De Ade laarshorst. Daar stapt hij over in een gereedstaande hete luchtballon voor een „afscheidsvlucht" boven De venter. Hef Eagles-bestuur heeft voor deze gelegenheid de trainers uit de glorie-pe riode van Oranje tijdens de WK in Mtlnchen en Buenos Aires uitgenodigd. Ook het KNVB-bestuur is door de Deventer club gevraagd op feestelijke wijze afscheid te nemen van de inmiddels 45-jarige sportman. SERRE CHEVALIER Het was een afschuwelijke si tuatie op de top van de col Granon. De eerste Ameri kaan in de gele trui, Greg Lemond, zwaaide trots met de bloemen naar het publiek. Er klonk slechts een be scheiden applaus. Iemand blies voortdurend op een trompet en als de tonen ervan wegstierven in het im mense rotslandschap op 2150 meter hoogte, riep een grote menigte in koor de naam van Bernard Hinault, de verslagene. Dat herhaalde zich elke vijftien secon den. En temidden van dit kabaal vocht de Fransman Joel Pelier, 24 nog maar, voor zijn leven. Hij lag ge strekt op de grond vlak onder het televisiepodium, nog geen meter van de plek waar Lemond uitbundig zijn greep naar de macht vierde. Ruzie De avond tevoren hadden hij en Hinault in hun hotel nog een hooglopende ruzie gehad. Lemond had zelfs gedreigd zijn koffers te pakken en de Tour onmiddellijk te verlaten. Het tweetal had geweigerd nog samen het avondeten te gebruiken. Miljardair Tapie trachtte de beide rivalen te kalmeren, maar ze waren dit maal niet te vermurwen. Uit eindelijk besloot. Lemond gis terochtend toch te starten. Op de Granon sprak hij, nadat Hi nault met meer dan drie mi nuten achterstand binnen kwam, een allesbetekendende zin uit: „Soms", zei Lemond, „soms regelen zaken zich van zelf. Er gingen beneden op de grond hevige schokken door het lichaam van Joel Pelier, drie Tour-artsen en een massa volgers stonden om de bewus teloze Fransman. Onbarmhar tig klikten de camera's van de fotografen. Pelier kreeg nu be halve zuurstof en mond-op- -mond-beademing ook adrena line in de aderen gespoten. Vier, vijf injectiespuiten wer den in zijn armen geduwd, de hartmassage ging door en de paniek rond wat een drama leek te gaan worden nam toe. De gedachten gingen terug naar de 13e juli 1967 op de Mont Ventoux. Daar had Tom my Simpson precies zo gele gen, ook bij hem was mon d-op-mond-beademing toege past en ook op zijn mond was een zuurstofmasker gezet. Voor Simpson was de hulp echter te laat gekomen. Steven Rooks zat op een stoel naast Greg Lemond, een me- tertje van Pelier vandaan. „Als je dit zo ziet", zei de na gisteren weer best geplaatste Nederlander in de Tour, „dan kan het toch nooit gezond zijn wat wij doen?". Coma Nu pas ontwaarde Greg Le mond in de euforie van het Pelier was een halfuur na rit winnaar Eduardo Chozas over het dunne kalklijntje op de top van de Granon gezwijmeld. Twee meter na het passeren van dat witte streepje viel hij keihard op de grond, bewuste loos. Hij had zichzelf gewoon van de wereld gereden. Artsen snelden toe en begon nen hartmassage toe te passen alsmede mond-op-mond-bea- deming. In allerijl werd een zuurstofapparaat aangesleept. Eddy Merckx, die in 1973 op de Mont Ventoux ook het be wustzijn dreigde te verliezen dpor zuurstofgebrek, stond naast Lemond. „Het is ver keerd wat ze doen, ze moeten geen zuurstof toedienen, laat hem zo maar even liggen", riep de Belg. Zijn woorden gingen in de chaos verloren. Greg Lemond, die met Urs Zimmermann door de finish was gegaan en veel te danken had aan de Zwitser die de ge hele beklimming van de Gra non op kop gereden had, riep dat het uur van zijn bevrijding was aangebroken en dat hij het Franse juk voorgoed had afgeworpen. moment van zijn glorie Pelier aan zijn voeten. „Waarom brengen ze hem niet in een helikopter weg?", vroeg hij. „Ze laten hem veel te lang op de grond liggen". Heel even sloeg Pelier de ogen open, maar het was aan hem te zien dat hij nog niet bij kennis kwam, want direct daarna zakte hij weer weg in een coma. Lemond: „Ik zou de fout niet maken Hinault af te schrijven, hij blijft mijn gevaarlijkste te genstander, je moet je er niet over verbazen als hij morgen meteen weer demarreert". On bewust had de Amerikaan zijn ploegmakker voor het eerst een „tegenstander" genoemd, hetgeen de situatie tussen het tweetal nog maar eens verdui delijkte. Steven Rooks hoorde de Ame rikaan zwijgend aan. „Wat een verschrikkelijke dag was het weer", zei hij even later. „Ze rijden elke dag als gekken, als of we morgen (vandaag, red.J niet naar Alpe d'Huez moeten klimmen". Dat rijden als gek ken had ook Johan van der Velde al vroeg in de koers op gemerkt. „De een na de ander ging weg uit het peloton. Ik dacht: ga ook maar eens mee. Zo kwam ik in een groepje van acht terecht dat de achter volging op Eduardo Chozas in zette, die al na 34 kilometer was weggegaan in de afdaling van de eerste col". Later kreeg Van der Velde op de laatste klim een enorme in zinking. „Eerst werd ik gepas seerd door Zimmermann en Lemond, later door Hinault en Rooks. Ik kon bij niemand mppr aanduwen Toen ben ik afgestapt, heb bij een tentje langs de weg beleefd om een cola gevraagd, deze rustig op gedronken en ik ben vervol gens naar de streep gesuk keld". Slachtoffers Intussen was er in deze tome loos gereden "73e Tour in de eerste zware Alpenrit over de Var, Izoard en Granon een waar slachtveld aangericht. Acht renners gaven onderweg op. Twee dagen eerder had Peter Post het voorspeld: „Let op", zei de ervaren Amstelve- ner, „de^e Tour wordt een af valrace. Elke dag zullen een paar mannen enorme klappen krijgen". Deze profetische woorden werden door Peter Winnen en Louis Herrera bevestigd. Win nen, die in de zaterdag-rit heel attent met een vluchtgroep was meegeglipt, klom door deze actie zelfs op naar de achtste positie in het algemeen klassement. Zaterdagavond zei hij nog dat hij zich bewust ge spaard had voor de rit van gis teren. Dat mocht echter niet baten, want op de Izoard (de top lag op 38 kilometer voor de finish) had hij al twintig minuten achterstand en bij aankomst op de Granon fi nishte Winnen als 84e op ruim 22 minuten, hetgeen hem zijn toppositie in het klassement kostte. Ook Louis Hererra kan worden afgeschreven als kans hebber voor de eindzege. De Columbiaan is stukgereden in de eerste Tour-week, die werd afgelegd in een record-gemid delde van boven 39 km per uur Hererra verloor op de an dere favorieten gisteren tien minuten en zakte naar de elf de plaats in het algemeen klas sement. Idioot Na de eerste zware Alpen-e tappe lijkt het duel om de Tour-zege zich nu toe te spit sen tot het duo Lemond-Zim- mermann met Bernard Hi nault in de rol van gevaarlijk ste outsider. „Maak niet de fout Hinault te vroeg af te schrijven", waarschuwde Joop Zoetemelk. „Dat doe ik ook niet", antwoordde Greg Le mond tot de ex-wereldkampi- oen. Eindelijk opende na drie kwartier bewusteloosheid voor de tweede keer Joel Pelier heel even weer de ogen. Hij werd voorzichtig op een bran card gelegd en in kritieke toe stand per helikopter afge voerd. De chef-arts van de Tour, dokter Gerard Porte, week ook in de helikopter niet van zijn zijde. Intussen riep de menigte nog altijd om Bernard Hinault, wiens auto op vijftien meter van de plek waar Pelier op de grond lag, werd opge houden. Dé idioot die vanuit zijn hoge positie (hij stond bo ven op een rots) toch ook Pe lier moet hebben zien liggen, blies nog altijd op zijn trompet en vuurde de spreekkoren voor Hinault aan. Soms wor den mensen zo opgejaagd dat ze op de rand de waanzin ba lanceren. Joel Pelier kwam nog net op tijd binnen, het kostte hem bijna zijn jonge le ven. Deze foto typeert niet de verhoudingen in de Tour de France van gisteren. Bernard Hinault leidt de koers met Greg Lemond in zijn wiel. De Canadees zai oe r-ransman even later zijn hielen laten zien.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 9