Meer busreizigers in regio Leiden STAD OMGEVING BUI1 hoef het niet deen te doen" Een cadeau van formaat "J Even op mijn moeder wachten hoor Postcode/plaats: Stuur deze bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 Vd Den Haagipostzegel betalen wij). 1 \WlrV Ccidóc Qowuvnt Eline en Philip uit Nieuw Zeeland keken hun ogen uit tijdens de rondvaart door Leiden. Bijdrage: Janet van Dijk Foto: Wim van Noort Tips: 071-122244, toestel 23 Stuurman Dick de Gunst start de motor van rond vaartboot „De Sleutelstad". Een meisje met lang blond haar staat op van het twee persoonsbankje in de boot en loopt naar voren. „U moet nog niet weggaan, hoor. U moet even wachten op mijn moeder, die i6 een kaartje uit de parkeerauto maat halen", zegt ze be zorgd. Een tumultueus be gin van een rondvaarttocht door de Leidse singels. Vier verre gasten zijn er onder de 37 passagiers die Leiden gedurende een uur van de andere kant gaan bekijken. Twee jongetjes uit Oman, en Eline Vine en haar man Philip Matthews, toeristen uit Nieuw Zeeland, varen mee. En omdat de laatsten geen Hollands verstaan, zet stuurman De Gunst de band op en door de luidsprekers klinkt in twee talen: „Da mes en heren, hartelijk wel kom op de Sleutelstad". De Nieuw-Zeelanders kijken hun ogen uit. Eline Vine geniet van de singels („want wij heb ben alleen grote rivieren j, van de vele fietsers („die zie je bij ons niet"), van de oude gebou wen („ons land is heel nieuw"), van de grote hoeveelheden wa terlelies („we hebben ze wel. maar je ziet er nooit zoveel bij elkaar als hier") en natuurlijk van de mensen („wij hebben meer ruimte, maar minder mensen"). Eline en Philip ver blijven bij vrienden in Den Haag, en zijn met de trein naar Leiden gereisd. Ze hebben in de stad geluncht en „nu doen we de boottocht". Hangen Een uur varen, kijken, praten, uitrusten, slapen en natuurlijk proberen de bruggen aan te ra ken. Zodra er weer een nadert, en dat gebeurt heel vaak, wor den veertien kinderarmen de lucht ingestoken. Met je vin gertoppen de binten van de brug aanraken. Het moet een fantastisch gevoel zijn. „Dat doen alle kinderen altijd", ver telt de stuurman. Pas was er een jongetje, die de binten vast pakte en boven het water bleef hangen. Z'n moeder schreeu wen. .Niks aan de hand, hoor. Ik voer achteruit, ert hij kon zo weer instappen Als meneer Westdijk uit Noordwijkerhout toen in de boot had gezeten, had hij hoogstwaarschijnlijk niets ge merkt van dat ludieke incident. Tijdens de tocht door de Leidse wateren heeft hij zijn ogen va ker dicht dan open. „Ik had mezelf beloofd, dat ik in de boot een dutje mocht doen", zegt hij. „Even bijkomen van het slenteren, hè". Zijn vrouw José vindt het niet erg. Zij en de kinderen vermaken zich wel. Ook de gezusters Endeveld en Cornet uit Voorschoten komen op de rondbaartboot een beetje bij van het geslenter. Het is niet de eerste keer, dat de da mes door de Leidse wateren varen. Als we moe zijn, dan gaan we dit doen". En moe zijn de dames. „Wat denk je, we zijn de hele Haarlemmerstraat afgelopen, hè Bep", zegt de jongste zus. Drie plaatsgenoten varen ook mee: Kees (7), Maar ten en hun pa. Maarten vertelt hun relaas: „Eerst wilden we al in de boot en toen kwamen we te laat en toen gingen we naar de kastelen kijken daarzo, in Leiden, en toen naar de molen en toen gingen we teruglopen naar de boot". De twee broer tjes hebben „zelf bedacht wat we gingen doen". Varen vin den ze altijd leuk". Ze doen het vaak „want we hebben zelf ook een bootje. Ze vonden vooral de andere boten mooi om te zien. Maar de sterren wacht, die vonden ze het aller leukste. Schaatsen De twee uit Oman afkomstige achterneefjes van mevrouw Gibbels uit Leiden zijn het roe rend eens met Kees en Maar ten. Ook zij vonden de sterre- wacht leuker dan de kweek school voor de zeevaart (ge sticht door Frederik Hendrik, de broer van Willem van Oran je), het steegje waar Rembrandt van Rijn ter wereld kwam, en bijvoorbeeld het stadhuis. Me vrouw Gillers vindt de rond vaart zelf ook „enig". „Je ziet Leiden eens van de andere kant. dat vind ik met schaatsen ook zo leuk". Nee. neem dan Marsha Spaans uit Limburg. Die vindt de zwa nen het leukst. „Want normaal zie je ze niet van zo dichtbij. Als je er naar toe gaat, gaan ze bijten". Met haar broertje Jur- riën, haar Leidse oom, Scheve- ningse oma en de al net zo Scheveningse zus van oma vaart ze mee met „De Sleutel stad". Grote man achter het idee om op een boot van rederij Slingerland te stappen, is opa. Maar die is inmiddels alweer richting Scheveningen vertrok ken. Oom Spaans: We hebben winkels gekeken, koffie ge dronken. Franse kaas gegeten en daar is hij ziek van gewor den. Hij is nu naar huis". Ook al zijn ze dan met een „gehan dicapt groepje" over gebleven, de familie Spaans geniet op i' boot. Alleen vindt „oom" h wel jammer, dat er onderweg niet zo uitgebreid over de be zienswaardigheden wordt ver teld. Stuurman Dick de Gunst: Veel dingen staan dicht bij el kaar, daar kan je dan niet zo lang over uitwijden 3 W 0 m MAANDAG 21JULI1986 PAGINA JAARDAGSCADEAU GT VOOR OVERLAST .jN De bewoners van een pand aan Jjjvossensteeg werden zondagochtend ?JPgeschrikt door het gemekker van een politie werd gewaarchuwd en die trof jad een geit aan in één van de tuinen, t was bedoeld als verjaardagscadeau t>«. bewoner, zo bleek uit een briefje om erd van het dier. De jarige was echter op je. De politie heeft de geit overgebracht is >t dierenasiel aan de Besjeslaan. s oyernicld hacriWIJKERHOUT Een 44-jarige het portier. Het voertuig stond gepar- 1p een terrein aan de Spanjaardskrocht, nielingen zijn in de nacht van zaterdag Jag aangebracht. Dieven lopen tegen de lamp NOORDWIJK De politie van Noordwijk heeft zaterdagnacht drie mannen aangehouden die bij de Golfflat een imperiaal van een auto hadden gestolen. De politie betrapte de drie een 19-jarige man uit Oudewater, een 20-jarige man uit Willeskop en een 20-jarige man uit Snel- lerwaard toen zij zich van de imperiaal ontde den op het Wantveld in Noordwijk. Zaterdaga vond wist de politie een 33-jarige en een 26-jari- ge man uit Den Haag in de kraag te vatten toen zij bezig waren met het openbreken van een con tainer. Deze stond bij een nieuwbouwwijk in Vinkeveld. Twee strandtenten in Noordwijk zijn zaterdagnacht het doelwit van inbrekers ge weest. Bij één van de gebouwtjes werd een raam vernield. De daders namen tweehonderd gulden uit de kassa, alsmede sigaretten en een radio mee. Bij de daarnaast liggende strandtent wer den ook twee ramen vernield. Hier werd een ra dio en een verrekijker gestolen. Auto over de kop LEIDEN Een 3I-ja- rige Leidenaar is za terdagmiddag op de Plesmanlaan met zijn aufo over de kop ge slagen. De wagen reed met het voorwiel te gen de stoeprand, en slingerde vervolgens van rechts naar links. Toen de auto weer met de stoeprand in aanraking kwam, sloeg hij over de kop. De bestuurder bleef ongedeerd bij dit on geval. De auto werd totaal vernield. Wasgoed - dieven aangehouden LEIDEN De Leidse politie heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag vier Leidenaars aangehouden, die wasgoed hadden gestolen. De politie zag hoe de mannen onder een auto die in de Duynstraat geparkeerd stond, wasgoed wegmoffelden. Later trof de politie in de auto van één der verdachten nog een stapel wasgoed aan. Dat wasgoed was een nacht tevoren ontvreemd. De eigenaren daarvan hebben zich nog niet bij de politie gemeld. De laatste weken is er verschillende malen aangifte gedaan van het stelen van wasgoed. Het is niet bekend of de verdachten met deze diefstallen te ma ken hebben. Zuurstof moet vissen redden Een brandweerman bracht zaterdagmiddag van half twaalf tot half vier het water in een sloot aan de Meijerskade in de Professorenwijk met behulp van een waterkanon in beroering. Dat was nodig omdat in de sloot veel dode vissen werden aangetroffen. Het stilstaande water aan de Meijerskade wordt erg slecht ververst, omdat het nauwelijks in verbinding staat met stromend water. Het gevolg is, dat de vissen weinig zuurstof krijgen en doodgaan. Doordat het slootwater met een waterkanon omhoog werd gespoten, kon het zich vermengen met de lucht en zuurstof opnemen. is drukkerij isweg gekraakt |CN Bij een dief-r |t een drukkerij aan irsweg is in de nacht rrijdag op zaterdag zend gulden gesto- (et bedrag lag in een jdie door de inbre- I gekraakt. De politie dt dat de dief zich litingstijd heeft laten |en in het pand en Igens zijn slag heeft (en. diefstal in een huis aan 'ikshorst werden twee televisie's, een video- ir en een stereo-instal- èstolen. De dieven heb- jin slag geslagen in de 1 van vier weken dat de prs op vakantie waren. p||§idenaar is zaterdagoch- allgn bedrag van driedui- lijulden kwijtgeraakt. De jjpprmoedt dat tussen het itoor aan de Breestraat Prinsessekade het geld achterzak is „gerold", café aan de Burgsteeg fgelopen week een mo pinstallatie gestolen. De konden de kroeg bin ten omdat de deur tond. e telefooncellen op per- in het station werden Jnacht de geldkluizen fcmd. De kluizen bevat- j ongeveer tweehonder- ulden. LEIDEN Het aantal busreizigers is in 1985 in de regio Leiden toegeno men. Deze stijging is vooral te danken aan het sterk toegenomen ver voer naar recreatiepark Duinrell in Wassenaar, dat door de NZH tot de regio Leiden wordt gere kend. In Leiden zelf pakten in de eerste helft van 1985 minder mensen de bus dan voorheen, maar deze daling werd in de tweede helft van vorig jaar goedgemaakt door een bijna even grote stijging. Dat meldt het fi nancieel jaarverslag van de Noord-Zuid-Holland se vervoermaatschappij, de NZH. over 1985. Het totaal aantal NZH-bus- reizigers was in 1985 onge veer gelijk aan het aantal in 1984, maar in het gebied ten zuiden van het Noordzeek anaal nam het aantal reini gers toe met één procent. Interlokaal nam het aantal reizgers met 1 procent toe, maar op lokaal niveau daal de het aantal buspassagiers met twee procent. Vooral begin 1985 was sprake van een stijging van het aantal reizigers en daarvoor noemt de busmaatschappij de strenge winter als oorzaak. Nadat de winter eenmaal achter de rug was, zakte het aantal mensen dat de bus nam. De vervoersmaatschappij boekte in 1985 een netto winst van 1,7 miljoen gul den, 0,1 miljoen minder dan in 1984. De oorzaak van deze teruggang is vooral een reorganisatie van het Centraal Automobielher- stelbedrijf in Utrecht, waar in de NZH voor 33 procent deelneemt. De NZH merkt bij het winstcijfer op, dat de financiële positie van de busmaatschappij wordt ver tekend door de subsidie die het rijk jaarlijks verstrekt. Zonder die bijdrage van ruim 113 miljoen gulden zou de maatschappij zwaar verlies leiden. Het grijs- en het zwartrij den daalde vorig jaar tot minder dan 1 procent, wat voor een belangrijk deel wordt veroorzaakt door het afschaffen van de stempe lautomaten en het inzetten van extra controlerend per soneel. Alleen in de gelede bussen van de NZH zitten nu nog stempelautomaten. De NZH dringt in het jaar verslag aan op het meer va riabel maken van de auto kosten, waarbij wordt ge wezen op de sterk gedaalde olieprijs. Door bijvoorbeeld de benzineprijs te verhogen en de wegenbelasting te verlagen, zou de concurren tie voor de busmaatschappij vooral op de langere trajec ten makkelijker worden. Verdere bezuinigingen op het streekvervoer zijn voor de NZH niet aanvaardbaar. Alleen door minder bussen te laten rijden, ziet de NZH kans te hesparen. Efficiën ter werken dan nu wordt gedaan, zou niet meer kun nen. 1600 buitenlanders evangeliseren in regio Vechtpartij met treinconducteur LEIDEN De Leidse politie heeft vrijdagavond een 26-jari- ge man uit Alphen aan den Rijn aangehouden. De man reisde per trein en weigerde zijn plaatsbewijs te laten zien. Er ontstond een handgemeen met de conducteur. In Leiden werd de licht aangeschoten passagier door de politie in de kraag gevat. EN Ruim zeshon- f^uitenlandse evange- kwamen zaterdag, Dag van Getuigenis, i «Leiden en omgeving •*e blijde boodschap te jndigen. De afgelo- lagen namen zij deel Amsterdam 86, het "iede Billy Graham As- v Jon georganiseerde e.«s dat achtduizend ceJelisten, afkomstig |tlj5 landen, moest bij en. bemoedigen en 'eren. n i detig evangelisten bezoch- méiden. De ene helft stond is&gmiddag van twee tot ejjur op het Bevrijdings- Bode anderen liepen rond n buurt van het Vrouwen- sljein bij de Haarlemmer- ik Daar vertelde Che Ahn nhet podium „hoe Jezus atfven heeft veranderd", e jhn is dertig jaar oud en t jee in Los Angeles. Hij is rt$n in Korea, maar woont tar in Amerika. Moeilijk lij het niet. om op het _ri te gaan staan. „Ik hoef —et alleen te doen", weet ipod geeft me er kracht ggaat hij bij Ron, Fiene, Monique en Marco zit- [ijf jonge Leidenaars, die de muur een ijsje veror- Che Ahn vertelt hen, ij op hun leeftijd aan de g verslaafd was. en dea- io Ik moest van mijn ouders 10 laar de kerk", vertelt hij. dat wilde ik helemaal niet, want ik wist niet, wat ik daar moest zoeken" Che Ahn veranderde, toen iemand met hem over een persoonlijke God sprak. „Ik ging geloven, en alles wqrd toen heel anders. Nu gelooft mijn hele familie ook". Zijn jonge toehoorders vinden het „leuk, dat hij dat aan ons vertelde". Ze menen, dat de Amerikaanse dominee „helemaal niet" opdringerig overkwam. „Hij wilde ook met ons bidden", zegt Corine, „maar dat hebben we maar niet gedaan". Of ze zelf gelo ven? „Nou, nee", klinkt het uit vier monden. Alleen Monique zegt, dat ze het „niet weet". Engels „Leuke mensen", vond de Amerikaanse dominee het. „Ik hou van jonge mensen. Ik praat ook veel en graag met ze. Want toen ik jong was, was ik zo ontzettend slecht. Ik wil ze helpen, voordat ze ook zo slecht gaan leven, als ik toen deed". Het Engels bemoeilijkt het evangeliseren wel, vindt Che Ahn. „Ik heb geprobeerd duidelijk te maken, wat het is om met Jezus Christus te le ven. en ik geloof dat ze me wel begrepen". „Als de taal een probleem wordt, doen de evangelisten een beroep op de medewer kers", zegt Hijme Tieleman uit Leiden, een van de coördina tors, zaterdag. „Maar ik geloof niet, dat de taal een probleem is. veel jongeren verstaan het Engels in elk geval goed". Hij vertelt, dat op de Dag van Ge tuigenis wordt geëvangeliseerd in 49 plaatsen, op 65 verschil- De Amerikaanse dominee Che Ahn. vertelde zaterdag onder meer aan Ron. Fiene. Corine. Monique en Marco hoe hij. eens een verslaafde drugsdealer, christen werd. lende lokaties. Tieleman: „In alle plaatsen treden zangers, muziekgroepen of soms ook dramagroepen op". Zo musi ceerden op het Bevrijdings plein enkele Leidenaars. die behoren tot verschillende evangelische groeperingen. En bij de Haarlemmerstraat bracht de Amsterdamse zanger John van de Lugt onder ande re een eigentijdse versie ten gehore van het verhaal van het Bruiloftsmaal. Treinreis Volgens Tieleman is men ze ven maanden bezig geweest om in alle plaatsen medewer kers te krijgen, ,,'t Viel niet mee om in de vakantietijd zo veel mensen te mobiliseren, maar het is uiteindelijk dan toch gelukt", aldus Tieleman. In Noordwijk en Katwijk wa ren 350 evangelisten op de been. In Lisse werd in winkel centrum Blokhuis geëvangeli seerd door 50 congres-gangers. Rijnsburg werd bezocht door vijftig predikers en in Alphen aan den Rijn werd door hon derd evangelisten de blijde boodschap gebracht in De Aar- hof. De meeste evangelisten zijn nu onderweg naar huis. G.M. Ja cobs ook. Zaterdag liep hij nog rond in de Leidse Haarlem merstraat. Hij vroeg aan de voorbijgangers of ze iets wil den lezen over Jezus Christus. En als ze dat wilden, stopte hij hen het traktaatje „Stappen naar vrede met God" in de handen. En aan sommige men sen gaf hij het adres van een christen uit de regio, bij wie ze met vragen terecht kunnen. Vandaag arriveert hij in Delhi. En dan wacht hem een trein reis van dertig uur voordat hij in het binnenland van India is. Dan gaat hij weer evangelise ren onder zijn landgenoten. Volgens de jonge Amerikaanse Che Ahn zijn de mensen over al hetzelfde. „Ze hebben over al dezelfde problemen en ze hebben allemaal hetzelfde no dig". SKE EN WISKE DE GLANZENDE GLETSJER hi lil zun rtrolrtr truprn1 Een aamlai (en Hetnetn tenomt Een terronsl (net, menttr. ih ben een pUihliVitrouu ambtenaar Uk heb opdraiht Sen luxe handdoek van 50 x 100 cm wordt uw deel als u ons een nieuwe abonnee opgeeft. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. I Noteer als nieuwe abonnee ingaandeI I Naam:Voorletters:I Adres:. Postcode/plaats:. Telefoon:(voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per 0 maand automatisch ad f 22,49 0 kwartaal per acceptgiro ad f 67,43 Stuur als dank de handdoek aan: Naam:Voorle Adres:

Leidse Courant | 1986 | | pagina 5