ïlinisterie bepleit sterkere ancentratie groenteteelt „Gedoogsteun'" van klein rechts laat CDA weinig ruimte ezonken kustvaarder ordt „getakeld" Proces-verbaal wegens verstoren zeehonden paNENLAND CcidaeSougg/nt MAANDAG 21JULI1986 PAGINA 3 :ie vindt voor |^nln aan cocaïne RDAM Politie en douane """■het afgelopen weekeinde op rl-jp in de Rotterdamse Waal- **110,5 kilo cocaïne met een aarde van vier miljoen gul- beslag genomen. Vijf opva- van het schip, de onder Pa- vlag varende „Isle de la ver werden gearresteerd. Nog ïksyere personen werden later jenthillende adressen in Rotter- jk^igehouden. Van deze negen kt erikaanse en Portugese ar- 'in zijn inmiddels twee perso- ar Ier vrij gelaten. Zij hadden waet de zaak te maken. Het is jkbit bekend uit welk land het akekomstig is. Vrouw gewond door parachutesprong HOOGEVEEN Een 26-jnrige vrouw uit Hoogeveen is gister middag in haar woonplaats ern stig gewond geraakt bij het para chutespringen Zij sprong van een hoogte van 1600 meter uit een sportvliegtuigje. Haar parachute ging wel open, maar een lijn bleef over het valscherm heenhangen, waardoor twee kleine parachutes ontstonden. Haar val werd daar door onvoldoende geremd. Ze kwam daardoor met een hevige smak terecht in een weiland naast het Hoogeveense vliegveld. Met een gebroken been en ernstige rugletsel is zij opgenomen in een ziekenhuis. De ongelukkige parachutiste werd per ambulance naar een zieken huis vervoerd. Op de foto krijgt zij eerste hulp. Staatssecretaris wil ruimte voor informeel contact DEN HAAG De nieuwe staatssecre taris van binnenlandse zaken, me vrouw D.IJ.W. de Graaff-Nauta, wil af en toe een dag zonder officiële afspra ken. Ze wil zo'n dag gebruiken voor in formele contacten binnen of buiten het ministerie. Zij heeft dat haar naaste medewerkers laten weten. Het gaat haar om gesprekken met bijvoorbeeld burgemeesters en gemeenteraadsleden, die zij dan op haar ministerie kan ont vangen of waar zij naar tóe kan gaan, dus om officiële contacten in de infor mele sfeer. Mevrouw De Graaff wil daarvoor om de veertien dagen één dag uittrekken. Vergeefse zoekactie SCHOUWEN-DUIVELAND - Twee voor de Noordzeekust van Schouwen-Duiveland aangetrof fen catamarans hebben gisteren voor enige opschudding gezorgd. Omdat gevreesd werd voor het leven van de watersporters start te de rijkspolitie een zoekactie. Pas uren later bleek dat de eige naren van de catamarans niet aan boord van hun scheepjes wa ren toen deze zee kozen. Deze toeristen, twee Duitsers, hadden hun bootjes, zogenoemde „Hobie- cats", zaterdagnacht op het strand van Oostkapelle achterge laten. Volgens de rijkspolitie heb ben onbekenden de catamarans de zee ingeduwd. De stroom deed de rest. Defensieorder in problemen DEN HAAG Er dreigen proble men rond een door het ministerie van Defensie te plaatsen order voor mobiele raketwerpers. Het Ameri kaanse bedrijf dat de order zou krij gen, LTV Corporation, heeft uitstel van betaling aangevraagd. De mo biele raketwerpers zijn bedoeld ter vervanging van conventionele wa pens die de Nederlandse troepen in West-Duitsland gebruiken. Staatsse cretaris Van Hou welingen zou de Kamer in augustus berichten welk bedriif de order ten bedrage van enkele honderden miljoenen guldens krijgt en welke compensatie-op- drachten er aan vast zitten. J)DUKTIE ROND ZEVEN VEILINGEN er kj m idsi de eel (Van onze ^elementaire redactie) té I ziflAAG De groen- e tl de openlucht jeltin enkele streken je land rond een ze- veilingen worden ïentreerd. Boven- loet door het eerder 'Pi met teelten en het Ibn van produkten nbod over het hele w?spreid worden. Al- eno kan de toekomst van de sector verzekerd worden. Dit staat in de nota Groenteteelt in de vollegrond 1986-1990 die het ministerie van land bouw vanmiddag heeft uitgebracht. De teelt van groente in de openlucht vindt nu vooral plaats in Noord-Brabant, Zuid- Holland, Limburg, Noord-Hol land en Flevoland. De produk- tiewaarde beloopt ruim een miljard gulden per jaar, drie procent van de totale waarde van land- en tuinbouw. Het grootste deel van de produktie gaat de grens over. Daarop wordt een winst van circa 650 miljoen gulden geboekt. De voornaamste produkten zijn bonen, bloemkool en asperges in de zomer en spruiten, witlof en peen in de winter. Van de produktie vindt 35 procent plaats op gespecialiseerde be drijven. De rest komt vooral van akkerbouw- en gemengde bedrijven. Volgens de nota is de produk tie nu te gespreid om veel te kunnen doen aan automatise ring en het verhogen van de kwaliteit van de produkten. De winstgevendheid is boven dien slecht zodat er vaak te weinig geld over is om te in vesteren. Om daaraan een eind te maken is een concen tratie van de produktie nodig op gespecialiseerde bedrijven. Op die manier kan er ook meer gedaan worden aan in vesteringen en kwaliteit van de produkten. Tot 1990 is er zo een stijging van de produktie met een pro cent per jaar mogelijk. Het areaal grond kan met 0,8 pro cent per jaar toenemen. a;tnd in manege: idP paarden dood e")ERGEN Een felle brand Jhet afgelopen weekeinde het Tecomplex „De Wolf" in Huy- 'ni geheel verwoest. Daarbij n drie paarden gedood, —de brand werden het overgro eid van het restaurant, de stal de binnenbaan, slaapruimten le gasten en twee woningen in as gelegd. De brand werd jrijf brandweerkorpsen, onder ,ëie uit het Belgische Kalmthout, den. laa eet manegecomplex waren veertig n ondergebracht en tien bewoners, iele de helft sliep. Zij konden maar i red worden. Doordat er veel hout is iststof in de manege was verwerkt, }ade brand heel snel om zich heen. gQ paarden konden worden gered gQele stukken uit de buitenmuur te diDe andere paarden, waarvan som- ft ernstig gewond waren, vluchtten in lie de omliggende bossen in. Vier die- g sen uit de omgeving zijn uren bezig 1st met de behandeling van de ge- dieren. De totaal verwoeste stallen van de manege. I el e.iTervolg voorpagina) 3 Ci HELDER Totaal mensen en drie igsvaartuigen zijn ken bij de operatie voor de kust van 7 Helder. Binnen en- ^dagen arriveren nog hefbakken bij de B waar de kustvaar- gezonken. Terwille len snelle berging zal *)laf" niet eerst drij- ce worden gemaakt, hangende in de ta- >an de „bok" Taklift .5 Nederlandse haven (waarschijnlijk Rotterdam of IJmuiden) binnenge bracht worden. De eerste afdaling van duikers naar de „Olaf" was gister avond om zes uur gepland, maar de Taklift 4 liep op de reis naar het wrak door de straffe tegenwind een te grote vertraging op om dit tijdstip te halen. Pas rond één uur 's nachts werd een eerste inspec tie verricht, aangezien de dui kers alleen bij dood-tij veilig kunnen opereren. Volgens woordvoerder D.C. Krakebeen van Smit Interna tionale worden eerst trekka- bels aangebracht voor de late re stroppen waarmee de „Olaf" zal worden gelicht. „We streven er naar het op haar bakboordzijde gekantelde schip zo snel mogelijk rechtop te krijgen en binnen enkele dagen te heffen", aldus de woordvoerder. De berging zal waarschijnlijk binnen twaalf dagen zijn voltooid. Een woordvoerder van het mi nisterie van verkeer en water staat maakte gisteren bekend dat volgend jaar 6 april een meldingsplicht voor het ver voer van milieugevaarlijke stoffen over zee wordt inge voerd. Overtreding van deze bepaling kan resulteren in ge vangenisstraf. aldus de woord voerder. "itATIS ELKE WOENSDAG DE IJLAGE BIJ UW KRANT MET IRMATIEOVER FILMS,MUZIEK EATER, RECREATIE.EXPOSITIES IN EEN COMPLETE AGENDA Motorrijdster bijna onthoofd BRAKEL Een 22-jarige motorrijdster uit Brakel (bij Gor- kum) is dit weekeinde in haar woonplaats bijna onthoofd, toen zij tegen een over de weg gespannen nylonsnoer reed. De vrouw zei dat ze de draad nog wel had gezien, maar niet vroeg genoeg om te stoppen. Ze kwam er volgens de Brakel- se politie nog goed van af met snijwonden aan haar tong en verwondingen aan het gezicht. „Als ze tachtig gereden had, zou ze haar ongeluk zeker niet meer hebben kunnen naver tellen", zegt een woordvoerder. De politie neemt de „rare streek" hoog op en is een onderzoek begonnen onder de in woners van het dorpje. Aardappeloogst blijft achter LELYSTAD De opbrengst van de aardappeloogst dreigt iets achter te blijven. Volgens het proefstation voor de ak kerbouw in Lelystad is de situ atie echter niet dramatisch. De verwachting is dat de aardap pelen als gevolg van de droog te in het voorjaar, een korte regenperiode en de warmte in het eerste deel van de zomer iets kleiner zullen zijn dan vo rig jaar. Volgens een woord voerder van het proefstation is nog niet de conclusie te trek ken dat de prijs van de aard appel omhoog zal schieten. „Dat zou heel voorbarig zijn. Mogelijk zal de prijs iets hoger liggen dan vorig jaar. Maar op dit moment is dat slechts gis sen". Politiebond uit kritiek op subsidie projecten DEN HAAG De Nederlan- des Politiebond gaat een on derzoek instellen naar de 36 projecten ter bestrijding van de kleine criminaliteit, waar voor minister Korthals Altes (Justitie) recent 45 miljoen gulden beschikbaar heeft ge steld. Volgens voorzitter Van der Linden van de Politiebond zijn er bij deze projecten waar voor helemaal geen subsidie gegeven zou mogen worden. Hij wees bijvoorbeeld op een project in Nieuwegein, waar een bewakingsdienst in een winkelcentrum wordt betaald. „Als de politie voldoende geld krijgt, zijn dat soort zaken niet nodig", aldus Van der Linden. Schutte AMERSFOORT Het heeft niet zo mogen zijn. Alle gespierde taal in de verkiezingsperiode ten spijt is klein rechts ge woon weer terug in de functie die SGP, GPV en RPF gewoon zijn te ver vullen: luizen in de pels van het kabinet. Even hebben de christelijke partijen van regeren mogen dromen, maar die zeepbel is al lang heel stilletjes uiteen gespat. Geen stoelendans voor GPV, SGP en RPF, geen formatiebesprekingen en niks gedoogsteun. Van enige variant, Staphorster of Groninger, is ook al geen sprake. Klein rechts staat weer aan de zijlijn en mag toekijken hoe de coalitiepart ners elkaar de bal toespelen en tackelen, net hoe het hun uitkomt. Fractievoorzitter Gert J. Schutte van het Gerefor meerd Politiek Verbond lijkt er niet onder te lijden. Hij is de enige van „die drei im Bunde" die niet met vakantie is en bijna fatalistisch zit hij thuis in Zeist achter de schrijfmachine te werken, terwijl in het Haagse premier Ruud Lubbers zich met zijn nieuwe ploeg inwerkt. ,Ja", beaamt Schutte, „de verkiezingen hebben toch een ruimere winst voor de coalitie opgeleverd dan ik had ingeschat. Daardoor is het hele formatiegebeuren bij ons langs gegaan. Toch heb ben we indirect wel degelijk een rol van betekenis ge speeld, namelijk bij de dis cussies over de euthanasiepa- ragraaf van het regeerak koord. De marges, voor het CDA zijn door ons drieën zo danig bepaald, dat De Vries heel behoedzaam moest ma noeuvreren. Het CDA weet gewoon dat, als het de nei ging vertoont toe te geven aan de VVD op principiële punten, de achterban naar ons kijkt. Het betekent, dat het CDA niet of nauwelijks van het verkiezingsprogram ma kan afwijken zonder zichzelf meteen schade te be- rokkenen". Waarschuwend Net als Schutte trok in de weken voor 21 mei, de ver kiezingsdag, de fractievoor zitter van de Staatkundig Gereformeerde Partij ir Bas J. van der Vlies waarschu wend het land door. Overal waar hij sprak werd het ge hoor opgeroepen om niet te veel op het CDA te vertrou wen, omdat de C bij deze re geringspartij inhoudelijk veel aan betekenis had ingeboet. Maar de verkiezingen zijn voorbij en de verhoudingen genormaliseerd en dat houdt voor de SGP in dat de handel en wandel van het kabinet positief-kritisch wordt ge volgd. „We zijn een partij die zich objectief laat leiden door de concrete daden van het kabi net," zegt kamerlid Cornelis N. van Dis vanuit zijn Haagse woning. Hij vervangt Van der Vlies tot die terug is van vakantie. „Zolang die daden sporen met ons verkiezings programma, willen we ons welwillend opstellen. Gaat het de verkeerde kant op, dan zullen we niet nalaten om kritische kanttekeningen te plaatsen bij het beleid. Onze roeping is het kabinets beleid te sturen in de richting van wat Gods Woord van ons verlangt en wat in de Tien Geboden duidelijk omschre ven staat". Strijdlustig Fractieleider Meindert Leer ling van de Reformatorische Politieke Federatie rust op een camping in Italië uit van de eindsprint aan het slot van de vierde etappe van de periode Lubbers-I. Hij is de man die het verlies van één kamerzetel moest slikken, maar die meteen tijdens de verkiezingsbijeenkomst in Spakenburg door zijn getrou wen werd opgebeurd. Gebo gen maar niet gebroken sloeg de RPF strijdlustig de weg in naar de statenverkiezingen, in de wetenschap dat een aantal stemmen het CDA is gegund om het „rode gevaar" buiten het kabinet te houden. Het verlies van 21 mei zal in maart volgend jaar worden goedgemaakt. Daarvan zijn ze bij de RPF overtuigd. Dick Karssen, woordvoerder van Leerling, zegt: „Een waakhondfunctie, ja zeker. We zullen zeer alert blijven en zonodig niet schromen om ook buitenparlementair in actie te komen. Als het echt niet anders kan schakelen we het christelijk volksdeel in. In elk geval de kwart mil joen mensen die hun handte kening al hebben gezet onder de petitie van de (Nijkerkse) stichting Schreeuw om Le ven. Wij zien het als onze taak om te wijzen op ieders verantwoordelijkheid, zeker als het om zaken als euthana sie gaat. Zoiets als de profeet Ezechiël tijdens de balling schap van het volk in Babel: Want Ik heb geen welgeval len aan den dood van wie sterven moet, luidt het woord van den Here HEERE; daar om bekeert u. opdat gij leeft (Ez. 18:32)". Euthanasie Daarmee komen we bij de zaak die de komende, kabi netsperiode de gemoederen het meest in beroering zal brengen: het vraagstuk van de legalisering van euthana sie. Met Korthals Altes op Justitie en Brinkman op WVC is nauwelijks te ver wachten dat er wat dit be treft echt iets nieuws onder de zon zal zijn. Dat bleek ook uit het advies van de Raad van State dat actieve euthanasie voorlopig strafbaar moet zijn. De ont werpen voor een nieuwe eut hanasiewet van D66 en van Lubbers zelf zijn door de Raad van State afgewezen. Er zijn te veel onzekerheden, zo vindt het hoogste advies college van de regering, en daarom is het niet verstandig om tot een wet over te gaan die euthanasie legaliseert. Los hiervan is het voor Schutte nog maar de vraag of euthanasie in de portefeuille van de minister of in die van de staatssecretaris terecht komt en hoe die bewindsman met de materie zal omgaan. „Met Brinkman hebben we moeten ervaren dat hij er wat al te gemakkelijk over denkt. En het CDA heeft aan de regeling van de euthana sie te weinig prioriteit gege ven tijdens de onderhande lingen met de informateur. Over euthanasie is geen in houdelijk compromis moge lijk. Het CDA had een goede afspraak moeten afdwingen, desnoods door op mediage- bied toe te geven aan de VVD. Maar vanaf het begin heeft het voortbestaan van de coalitie voor het CDA zwaarder gewogen dan deze zaak van leven en dood. Ik til daar zwaar aan. Het is erg dat het huidige vervolgings beleid wordt voortgezet. Het is zaak om dubbel waakzaam te blijven". RPF-spreekbuis Karssen vindt ook dat euthanasie geen compromis verdraagt en als zoiets wel uit de hoge hoed wordt getoverd, dan moet er maar massaal actie worden gevoerd om het kwaad te stoppen. „Ik ben er wel blij mee, dat het pro bleem nu eindelijk eens dui delijk wordt omschreven. Op die manier is misschien mo gelijk de zaak vast te leggen bij het medisch tuchtcollege zodat er daadwerkelijk kan worden opgetreden tegen artsen die al te gemakkelijk de injectiespuit hanteren". Het mag duidelijk zijn. Klein rechts zit op het vinkentouw en daar zal het kabinet terde ge rekening mee moeten hcuden. En het CDA. De christen-democraten genie ten, al wordt het niet met zo veel woorden gezegd, ge doogsteun van de christen heid en inderdaad is de toe gemeten speelruimte in ethi sche en principiële kwesties minimaal. Dat vraagt een be hoedzaam opereren van het CDA, zeker in het komende parlementaire jaar. Want door de interventie van GPV, SGP en RPF zou deze regeringspartij bij de verkie zingen voor de provinciale staten op 18 maart wel eens een flink deel kwijt kunnen raken van de steun, waar door Lubbers voorlopig al thans zijn karwei mag afma ken. KLAAS SNIJDER Qfpr\f/■Nppi* ped een tocht naar Brussel zullen maken. Het langs de rit ingeza- vlvV/l 11 melde geld wordt besteed aan projecten om de honger in de we reld te bestrijden. Het initiatief voor de steptocht is van de Op de Dam in Amsterdam hebben gisteren twee mannen en Stichtng World Runners, een anti-hongerorganisatie die op spor- twee vrouwen laten zien hoe zij aanstaande zaterdag per auto- tieve manier geld inzamelt. GRONINGEN De rijks politie te water heeft pro ces-verbaal opgemaakt te gen een visser uit Usquert (Groningen) die tijdens het vissen op garnalen een groep zeehonden ernstig zou hebben verstoord. Staatsbosbeheer en Lenie 't Hart van het Zeehon dencentrum in Pieterbu- ren hebben hem daarvan beschuldigd. Krachtens de Natuurbescher mingswet is het verboden zee honden in deze tijd van het jaar te verstoren. De jonge zee hondjes worden namelijk nog door hun moeder gevoed. Volgens de visser, J.G. Liet- meijer, is er „totaal geen spra ke van" dat hij bij het vissen op garnalen de groep zeehon den heeft verstoord. Hij ont kent niet dat hij met zijn schip dicht langs de plaat is gevaren waarop de zeehonden lagen. Maar dat komt, aldus de vis ser, omdat daar de garnalen zitten waarop hij vist. De zee honden gingen zoals gebruike lijk wel van de plaat af, maar zaten er naar zijn zeggen eveneens zoals gebruikelijk, even snel weer op toen hij voorbij was gevaren. Hij over weegt een aanklacht wegens smaad in te dienen tegen Staatsbosbeheer en Lenie 't Hart. Lenie 't Hart verklaarde des gevraagd dat de manier waar op de visser viste „een enorme paniek" onder de zeehonden veroorzaakte. In die paniek zou een aantal jonge zeehond jes hun moeder zijn kwijt ge raakt. Twee zijn overgebracht naar het zeehondencentrum, waarvan één inmiddels is overleden.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 3