Als we elkaar hier beneden niet meer ziendan straks daar boven „Bukman mag de mensen in Derde Wereld niet vergeten' £eidóe(3ou/ia/ VEEL STEUN VOOR ABT TON BAETEN aan tafel kerk wereld /weer brieuen vb i lezers ACHTERGROND Ccidacgomcuit MAANDAG 21 JULI1986PAj Abt Ton Baeten van de abdij van Berne, Heeswijk, heeft meer dan vijfhonderd reacties ontvangen op zijn optreden tijdens de Acht Mei-viering en het daarop volgende ont slag uit de Bisschoppelijke Be leidsadviescommissie. Hij ont ving bloemstukken, maar vooral veel brieven (vaak met afschrift aan de bisschoppen). Die zijn niet alleen afkomstig van individuele gelovigen, maar ook van groepen uit pa rochies, dekenale besturen en religieuze gemeenschappen. Slechts in vijf binnen geko men reacties wordt afkeuring uitgesproken over het feit dat abt Baeten is voorgegaan in de manifestatie, waarbij tij dens de eucharistieviering in strijd met de officiële ker kelijke regels de consecra tiewoorden werden meege zongen door de aanwezigen. Een en ander blijkt uit een bijdrage in het opinieweek blad De Bazuin in Nijmegen, dat als participant in de Acht Mei Beweging een kroniek heeft gepresenteerd van het begin van de Acht Mei Bewe ging tot het ontslag van abt Baeten. Een ander heeft altijt de schuit geen mensch en siet z'n eigen bult. BILL Y GRAHAM ZWAAIT8000 EVANGELISTEN UIT: AMSTERDAM De man in Aalsmeer spreekt duidelijke taal. „Billy Graham is een dief en een leugenaar en jullie Almachtige God kan nog geen sigarettenaansteker aan het branden krijgen," roept hij tot de predikers die vanuit Amsterdam door het land trekken. Zij laten zich niet uit het veld slaan. Ze hebben Graham net een week aangehoord en gelogen heeft hij niet. En waarom zou God een aansteker gebruiken? Echte christe nen roken immers niet? Nee, het geloof van de acht duizend evangelisten is er de afgelopen week niet op ach teruit gegaan. Ook dat van Billy Graham niet. Zaterdag ging hij, evenals de andere deelnemers van de internatio nale conferentie voor rond trekkende evangelisten „Am sterdam '86", zelf de straat op, om het oude handwerk op te nemen. Vermomd in oude kleren preekte hij het Evan gelie in het Amsterdamse Vondelpark. Zijn collega's de den dat intussen in vele plaat sen in de rest van het land. De evangelisten brachten zo Zwarte en blanke evangelisten namen gisteren emotioneel bid dend afscheid van elkaar. prekend voor het eerst de les sen van de conferentie, die gisteren werd afgesloten, in praktijk. Als ze straks thuis zijn zullen gemeente, vrouw en kinderen nog opkijken. Walter Smyth, voorzitter van het organiserend comité: „We. gaan naar huis als veranderde mensen". Dat geldt in ieder geval voor de prediker die voor het eigen journaal van de conferentie openhartig verklaarde zijn vrouw voort aan anders te zullen behande len: „Terwijl ik aan het werk was deed zij het huishouden. Dat vond ik gewoon. Ik heb nooit sorry gezegd, haar nooit om vergeving gevraagd, nooit gezegd dat: Ik hou van jou. Ik ga dat veranderen, dat is de les die ik hier geleerd heb". Bekering „Ik kwam hier leeg aan", zegt Graham in zijn laatste Am sterdamse preek. „Ik kwam zoekend naar mezelf, God vragend om zijn zegen. Maar nu ben ik overvoed. Ik voel me een vetgemest varken, zo veel voedsel heb ik deze week ontvangen", 's Werelds be- kendse prediker bindt zijn broeders nogmaals op het hart bij hun opdracht te blijven. „Ze hebben me ooit gevraagd ambassadeur te worden, bij de film te gaan of me kandidaat te stellen voor de presidents verkiezingen. Altijd heb ik gezegd: God roept me om. het Goede Nieuws te verkondigen en iets anders zal ik niet doen. Jezus komt terug om vrede en gerechtigheid te brengen. Daar moeten we de mensen op voorbereiden. Wat we hier doen is belangrijker dan al het werk van de Verenigde Naties. We hebben het hier over hemel en hel!" De keus tussen die twee, le ven of dood, hangt af van Je zus Christus, aldus Graham. „Als mijn verlossing afhangt van Billy Graham, dan ben ik verloren. Maar het hangt niet van mij af, maar van Jezus Christus. In Hem geloof ik en ik heb nooit betwijfeld dat ik naar de hemel zou gaan". Voor de evangelisten die daar misschien wat minder zeker van waren had Graham giste ren nog een „bekering" in petto. „Er zijn hier mensen die niet zeker van hun verlos sing zijn. Stel je voor dat Christus terugkomt over der tig seconden, waar zul je dan zijn? Hoe pakt het uit? Hij komt over twintig seconden, ben je zeker van jezelf? Hij komt over tien seconden, ne-, gen, acht, zeven... en jij bent er nog niet klaar voor? Ga staan, dan zullen we bidden. Schrijf deze datum in je bijbel, want vanaf vandaag weet je zeker dat Christus voor jou gestoven is". En terwijl Gra ham bidt staan inderdaad en kele evangelisten op, nu zelf eens in de rol van bekeerling. Daarna kan Graham emotio neel afscheid van ze nemen, voor honderd procent verze kerd van hun gezamenlijke bestemming. „Als we elkaar hier beneden niet meer zien, dan straks daar boven". En na die woorden klinkt het „Hal lelujah" nog uren na in de hallen van de RAI. STEVO AKKERMAN Katholiek joods overleg over klooster Auschwitz Een joods-katholieke delega tie zal deze week proberen het conflict over de vestiging van een Karmelietessen klooster op het terrein van het vroegere Duitse concen tratiekamp Auschwitz in Po len op te lossen. De delegatie staat onder voorzitterschap van Theo Klein, voorzitter van de Centrale Joodse Raad van Frankrijk en kardinaal Albert Decourtray, aartsbis schop van Lyon. Als verga derplaats wordt het neutrale Genève genoemd. De tien Karmelietessen, die voorlopig ondergebracht zijn gehuisvest in het gebouw dat door de Duitsers werd ge bruikt voor de opslag van Zyklon-B gifgas, veroorzaak ten vorig jaar al hevige beroe ring in joodse kring. Nog on langs bracht kardinaal Simo- nis zijn collega Macharski op de hoogte van de bezwaren tegen het klooster die leven bij het Overlegorgaan tussen joden en Christenen in Ne derland, het OJEC. Volgens de Centrale Joodse Raad van Frankrijk, één van de deelnemers van het ko mende topoverleg, wordt nu gezocht naar een oplossing, „die het geloof en de waarde van beide confessies recht doet en, trouw blijvend aan de gedachtenis van de holo caust, een vruchtbare dialoog tussen de rooms-katholieke kerk en het joodse volk be gunstigt". ONTWIKKELINGS SAMENWERKING NIET MEER VRIJGESTELD VAN BEZUINIGINGEN Na vier jaar liberaal be leid staat het ministerie van ontwikkelingssamen werking sinds een week weer onder leiding van een christen-democraat: ex-CDA-voorzitter Piet Bukman is minister ge worden. Maar wie vooraf voorspelde dat de toe komstige CDA-bewinds- man (over zijn benoeming bestond geen twijfel) het onder minister Schoo da nig aangetaste blazoen van het departement zou gaan oppoetsen, lijkt be drogen uit te komen. In het regeerakkkoord van CDA en VVD staat im mers dat ook op de hulp aan de Derde Wereld kan worden bezuinigd. Mensen in het ontwikkelings wereldje weten de omstreden passage in het regeerakkoord trefzeker te vinden. „Pagina veertien bovenaan" is inmid dels bijna een begrip gewor den. Tussen haakjes en voor zien van mitsen en maren over nog verder tegenvallen de overheidsinkomsten. Maar het staat er. Een vreemde zaak, vindt Hans Kruijssen, algemeen-di recteur van de ontwikkelings organisatie Cebemo, die sa men met Icco, Novib en Hivos zo'n 300 miljoen gulden aan overheidsgeld in de Derde Wereld besteedt. Ofschoon de afgelopen jaren langs allerlei wegen al ruim een miljard minder aan ontwikkelings geld is uitgegeven dan de be doeling was, is de hulp aan de Derde Wereld tot op heden aan het snoeimes van minis ter Ruding ontkomen. Maar het kabinet-Lubbers-II zou het eerste kunnen worden, dat breekt met de stelregel dat onze problemen niet mo gen worden afgewenteld op de rug van mensen, die er nog veel slechter aan toe zijn. Ter herinnering: in Bukmans ei gen verkiezingsprogramma stond, dat de Nederlandse ontwikkelingshulp in elk ge val anderhalf procent van het Netto Nationaal Inkomen zou blijven bedragen. Drs. Kruijssen, tot mei vorig jaar nog ambtenaar op het mi nisterie van ontwikkelingssa menwerking, weet dat er op andere departementen genoeg mensen afgunstig kijken naar de ontwikkelingsbegroting. „Het is natuurlijk een heel apart ministerie. Bij veel an deren departementen gaat het meeste geld op aan salarissen en dergelijke. Bij ontwikke lingssamenwerking wordt het geld vooral besteed aan pro jecten. Waar anderen steeds moesten bezuinigen, was op ontwikkelingssamenwerking toch altijd geld voor iets nieuws". Vooral op het ministerie van financiën worden de uitgaven van ontwikkelingssamenwer king nauwlettend gevolgd. Overigens kan financiën ook zonder door het kabinet opge legde bezuinigingen de uitga ven beperken: bijvoorbeeld door projecten vertraagd goed te keuren en te betalen. Erfenis Die mogelijke bezuiniging is maar een deel van wat de er fenis van minister Schoo kan worden genoemd. Onder haar bewind is ontwikkelingssa menwerking van onderge schikt belang geworden. Dat kwam voor een deel door de grote financieel-economische problemen in eigen land. Maar duidelijk is ook, dat de minister er geen moment in is geslaagd haar beleid „te ver kopen". Dat was het geval in de ministerraad, waar zij vaak slecht voorbereid verscheen, maar ook op het internationa le vlak, waar zij geregeld ver stek liet gaan. Bij de formatie heeft haar op volger Bukman nu een „wa pen" in handen gekregen om' het prestige van zijn departe- Hans Kruijssen: „Mensenrechten moeten criterium voor ontwikkelingsbeleid blijven". ment wat op te vijzelen. In de ministerraad is een onderraad gevormd, die het Nederlandse ontwikkelingsbeleid gestalte moet gaan geven. De raad, waarin onder anderen ook de ministers van financiën ea economische zaken zitting hebben, staat onder voorzit terschap van premier Lub bers. Maar de coördinatie is een taak van het ministerie van ontwikkelingssamenwer king. Die onderraad is een goede zaak, oordeelt Kruijssen. Door het gebrek aan coördinatie hebben de overige departe menten de afgelopen vier jaar al aardig uit de ruif van ont wikkelingssamenwerking mee kunnen eten. Waarbij lang niet altijd voldoende re kening werd gehouden met Mensen Waar Kruijssen de instelling van zo'n onderraad positief beoordeelt, heeft hij kritiek op andere onderdelen van het regeerakkord. Dat spreekt vooral over structuren, maar de mensen in de Derde We reld komen niet aan bod. „Sommigen zeggen dan: „Als er niets over in staat, zal alles wel bij het oude blijven". Maar zo werkt het natuurlijk niet", aldus Kruijssen. „Ver der is en een tegenstelling tus sen het streven ons te richten op de allerarmsten en-de aan dacht voor de inschakeling van het Nederlandse bedrijfs leven. In die allerarmste lan den valt voor het bedrijfs leven immers heel weinig te doen". Bukman zal volgens Kruijssen ook het mensenrechtenbeleid inhoud moeten geven. „Je kunt natuurlijk alle kwesties langs informele weg aan de orde stellen, zoals minister Van den Broek doet. Maar dan is naleving van de men senrechten natuurlijk geen criterium meer voor het Ne derlandse ontwikkelingsbe leid". Als andere dringende taken voor de nieuwe be windsman noemt Kruijssen het herstel van de relatie met een of meer landen in Latiins- Amerika en hulp aan landen, die grote vooruitgang maken bij het herstel van de demo cratie. Ministerschap Tot slot over de bewindsman zelf. Hoewel hij ooit in een in terview heeft gezegd dat het ministerschap geen beloning mag zijn voor, bijvoorbeeld, een succesvolle partijvoorzit ter, heeft Bukman niet geaar zeld zijn plaats in te nemen in Lubbers-II. De meeste men sen in het ontwikkelingswe reldje zijn daarover maar ma tig te spreken. Als opvolger van minister Schoo hadden zij veel liever minister De Ko ning of CDA-Kamerlid Aarts gezien. Daar staat tegenover dat Buk man, afkomstig uit de agrari sche wereld, wel vertrouwd is met het ontwikkelingsvraag stuk. Dat kon niet gezegd worden van zijn voorgangster, noch op het moment dat zij aantrad en eigenlijk ook niet op het moment dat zij het de partement aan Bukman over droeg. Volgens CDA-Kamerlid Aarts zijn „de persoonlijkheid van de minister en de politieke wil om bij te dragen tot ver andering van de onrechtvaar dige houding in de wereld" van doorslaggevend belang voor het succes van in dit geval minister Bukman. En in een boekje over de toe komst van het ontwikkelings beleid schreef ex-minister Udink (1967-1971), wellicht mede naar aanleiding van de ontembare reislust van minis ter Schoo: „Ik ging niet veel op reis. Dat is helemaal ver keerd. Er zijn duizenden amb tenaren die projecten kunnen bezoeken. Wat kan een minis ter daar nu doen: gaan zitten staren naar een rijstproject? Waar het werkelijk om gaat is het benoemen van een krachtige minister. Het is een heel belangrijke post, die iemand vergt die niet be vreesd is om conflicten te krijgen en spanningen op te roepen door zijn presentie". Er zijn mensen die zeggen, dat Bukman in elk geval aan die laatste voorwaarde al heeft voldaan. JOS TIMMERS Aardappelschotel met ham en kaas tomatensalade yoghurtvla met frambozen De benodigdheden voor twee zijn: zachte margarine, 75 g schouderham, ui of sjalot, 0,5 tot 1 kg aardappelen, 1 ei, 2 dl melk, zout, peper, 75 g geraspte kaas; een kwart krop sla, 250 g tomaten, 2 lepels azijn, zout, peper, suiker, 1 lepel olie, bieslook; 100 g frambozen, basterdsuiker naar smaak, 2 dl gele vla (2 dl melk, 10 g custard, 12 g suiker), 2 dl yoghurt Vet een ovenschaal dik in met zachte margarine. Sniid de ham en de ui of sjalot in stukjes en meng ze door elkaar. Schil de aardappelen, was ze en snijd ze in dunne plakken. Leg de aardappelplakjes laag om laag met het ui-hammeng- sel in de ovenschaal, laat de laatste laag uit aardappelen be staan. Klop ei, melk, zout en peper los en schenk het mengsel over de gehele oppervlakte van de aardappelplakjes. Strooi er de geraspte kaas over en zet de schotel ongeveer veertig minu ten in een oven die op 5 of 200 staat, tot de aardappelen gaar zijn en de kaas licht gekleurd is. Controleer de oven halver wege de bereidingstijd, leg een deksel op de schaal als de kaas dan al wat kleur heeft. Haal alleen heel dikke nerven uit de slablaadjes. Laat de ge wassen groente uitlekken en beleg er een schotel mee (leg altijd de glanzende kant van de blaadjes boven). Snijd de ge wassen tomaten in dunne plakken en leg die dakpansgewijs op de sla. Klop azijn, zout, peper, suiker en olie door elkaar en sprenkel het sausje over de tomaten. Strooi er royaal fijn geknipte bieslook over. Was de frambozen, laat ze op een zeef uitlekken en zet ze een uurtje weg met basterdsuiker. Meng vla (afgekoeld als ze zelf gekookt is) met yoghurt en schep er de frambozen met het sap luchtig door. JEANNE Tsjernobyl: geen duidelijkh I Het officiële rapport van de Russische staatsco; over de oorzaken van de ramp in Tsjernobyl ver in het weekeinde dat in ons land radioactieve Grieks* moesten worden vernietigd roept eerder vragen! dat het duidelijkheid verschaft. Grove menselijké hebben de kernsmelting in reactor vier veroorzaakt,1 de belangrijkste (en eigenlijk enige) conclusie. Maar fouten zijn gemaakt, waarom ze werden gemaakt, waj veiligheidssystemen in de centrale die fouten blijkb konden ondervangen en welk samenspel van oorzakd uiteindelijke kernsmelting heeft geleid, blijft duister Het zal niemand verwonderen dat de zogeheten „rt ke factor" een belangrijke rol gespeeld zal hebber kernramp in Tsjernobyl en de uiteindelijk vèrstrekke volgen daarvan. Maar het is wat al te simpel de cat< gebeurtenissen geheel in de schoenen van enkele woordelijken te schuiven. En dat is precies wat het reau tracht te doen. In Moskou, Kiev en Tsjernobyl het dit weekeinde immers reprimandes, degradaties slagen. Dat wekt een beetje de indruk dat de Sovjet teiten werkelijk kostbare maatregelen trachten te ver NERGENS in het rapport van de Russische staatsco is ook maar een verwijzing te vinden naar mogelij! structiefouten en eventueel ontbrekende veiligheids! ningen (zoals een dubbele veiligheidsmantel) in de centrale die 26 april in slechts enkele minuten tijd eet centrale werd. Het heeft er dan ook veel van weg nieuw aangestelde voorzitter van het „Staatscomité veiligheid in de nucleaire industrie" het werk van zij ganger op de oude voet kan voortzetten. Gespierde t breekt niet in het Tsjernobyl-rapport, maar we zoek geefs naar aanbevelingen die eventuele toekomstige gelukken moeten voorkomen. HET is bijzonder triest dat de morele plicht om ope te spelen na de bijna mondiale milieuramp van 26 j het Kremlin blijkbaar nog steeds niet wordt gevoeld., meer gedetailleerde gegevens uit de Sovjet-Unie w<| uiterst moeilijk zo niet onmogelijk een sluiteri klaring voor de Tsjernobyl-ramp te vinden. NoG verontrustender is het, dat noodzakelijke aaj gen in vergelijkbare Russische kerncentrales nu dre te blijven. Ook de westerse atoomindustrie mist eeni rijke kans om te leren van de fouten, die aan de and^ van het IJzeren Gordijn zijn gemaakt. Zonder aanw: voor „zwakke plekken" in het ontwerp of de bedienj de Tsjernobyl-centsale, wordt het immers erg lastig dft heid van westerse reactoren opnieuw te beoordelen. ging van een nieuw kernongeluk blijft derhalve on( derd aanwezig. Veelal noemen ze zich.' kelijk of ongodsdiensti bij mag dan we' bedac den wat de joodse hoi H. van Praag over da „ongodsdienstig" opm pagina 34 van zijn boel telwoorden van de Van Praag schrijft das gaat in de Bijbel om ee, rische opdracht, die mensheid aangaat. Diei tekent „de wil doen r mand". Godsdienst is i Tweedeling De kritiek van enkele r.-k. po litici op de verhouding katho liek/protestants in de samen stelling van het tweede kabi- net-Lubbers gaat uit van de onjuiste tweedeling (katho liek/protestant) van het Ne derlandse volk. Behalve de ka tholieke en de protestantse groeperingen is er een belang rijke volksgroep, die zich hu manistisch noemt of mag noe men. En dan is er nog het joodse volk, dat minder om vangrijk is dan de drie boven genoemde groeperingen. Ten onrechte wordt dat huma nistische volksdeel onderge bracht bij de protestanten. Volgens Van Dale is protestant „de algemene naam voor de leden van die christelijke kerkgenootschappen, die ten gevolge van de kerkhervor ming der 16e eeuw zijn ont staan". Humanisten hebben juist de christelijke kerkge nootschappen (zowel de rooms-katholieke als de refor matorische) de rug toegekeerd. Wisselvallig en iets te koel DE BILT (KNMI) Ook de komende 24 uur blijft het weertype in grote lijnen het zelfde. Er zijn wat wolkenvel den waar plaatselijk wat regen uit kan vallen en er is zelfs af en toe ook wat zon. De tempe raturen liggen rond een ni veau, dat iets te laag is voor de Jerde week van juli. De zwakke westelijke stro ming die de koele Oceanische lucht blijft aanvoeren, wordt in stand gehouden door een depressie in het zeegebied tus sen IJsland en Noorwegen enerzijds en een hogedrukge- bied op het midden van de At lantische Oceaan anderzijds. De computerkaarten geven overigens aanleiding het ko mende weekeinde met enig voorzichtig optimisme tege moet te zien. Weersvooruitzichten voor di verse Europese landen, geldig voor woensdag en donderdag: Zuid-Scandinavië: Veel bewol king en perioden met buien. Middagtemperatuur van 15 graden aan de westkust tot 18 graden elders. Britse Eilanden en Ierland: Brieven graag kort en duideii|k geschreven De redactie behoudt zich het recht voor ingezon den stukken te bekorten wu van ooa aoen. uaj de tegenstelling van gQ stig eigenlijk niet on-gq stig, maar God-ondi] Het humanisme heeft ji gen indentiteit, die ni{ geerd of miskend magj door nivellering met h testantisme. A.E. Schouten, DEN HAAG. (Naschrift In ons „Pleidooi voor katholie zitter CDA" werd niel van opmerkingen bint CDA, waaruit geconc. kan worden, dat het h\ tisch volksdeel werd gt tot de protestanten. He de kabinet-Lubbers tel katholieke ministers ei van protestantse huizei nieuwe voorzitter bi moet worden bij het Cl er stemmen binnen dik opgegaan tot opvolger heer Bukman bij voor ld katholiek aan te wijzê standpunt dat overige door alle katholieken I. het CDA wordt gedeè( dactie). Eerst wisselend be wit enkele buien, woensdag mende bewolking en westen uit regen. Midfi peratuur van 20 gradeif zuiden tot 14 in het nof Benelux en Duitsland: zwaar bewolkt en enk en. Middagtemperatuu 19 graden. Frankrijk: Af en toe vooral in het oostelijk tegen de Pyreneeën en gen- of onweersbuien. S temperatuur van 18 gr het noordwesten tot 28| zuiden. e Spanje en Portugal: VeL lijk bewolkt met zonn| rioden en enkele lokf weersbuien. Middagtö tuur van 20 graden Golf van Biscaje tot 301 binnenland en langs dr1 oostkust. Italië en Joegoslavische. Zonnige perioden, ook u lijk een onweersbui, wc» vooral in het Alpen!" Middagtemperatuur 26! graden. Alpengebied: Van het uit bewolking en enk« gen- of onweersbuien. NI temperatuur rond 22 gl Nulgradenniveau bovei,] meter. J

Leidse Courant | 1986 | | pagina 2