ïonkbalteam opent moeizaam en saai Dubbele winst favoriet Cuba GERARD NUBOER TEST CONDITIE RTTRIBUIME ècord Obwocha j incourante jrdenrace Amerikanen weten antwoord op massief basketbal Russen PAO £eidóc@outcuit MAANDAG 21JULI1986 PAGINA 11 ^ifpVEN Even m als het Neder- JJionkbalteam zich pHoefenperiode wor- j^begon het gisteren pgioven aan het ech- *<vei, het wereld- nschap. Niemand t dat de formatie l ,ch Shapiro daarin pfdrol zal spelen, 4 het voor een aan- Ér rdige wedstrijden Pl )e ouverture hoor ei* niet bij. Ook al •erg België de te der, het werd een lie vertoning. Ne- won wel, met 6-2, et droge commen- ^n assistent-coach v. Jenken zei alles: zaöaren nog niet zo r/ce/als België, want de Iden we verloren". etó^dcoach Shapiro zei or niets dat voor ieen de zege telde. wdP 2500 toeschouwers, veler» voor het eerst irnkbal gingen, een an resultaat-honkbal, ilg daarvan is dat Ne- lo goed als zeker geen lordt. Dat is een zeer "proost. Want een we- pioenschap in eigen unieke gebeurtenis nt met égards te wor- tandeld. Met andere fi JUU l/m 2 AUGUSTUS 76 WORLD CHAMPIONSHIP BASCBAUL woorden: Nederland behoort op z'n minst voor spektakel te zorgen tegenover het eigen pu bliek. Volgens de spelers zelf gaat dat gebeuren. Aanvoerder en achtervanger Paul Smit herin nerde de vele critici er aan dat Nederland in toernooien altijd op gang moet komen. „Je zou het misschien niet verwachten tegen België, maar de hele ploeg stond strak van de zenu wen. Nu we hebben gewon nen, is er een enorme last van ons afgevallen. Vanaf jiu gaan we voluit honkballen". Smit kreeg bijval van, nota bene, de Belgische manager Cees de Bruin. „Nederland groeit altijd, we kunnen nog heel wat van de ploeg ver wachten", verzekerde deze voormalige Nederlandse voet balscheidsrechter. De Bruin heeft het honkbal bij de zui derburen uitgetild boven het niveau van een vleesgeworden Belgenmop. De Belgische ploeg liet redelijk gedegen spel zien, maar ging in de slotfase toch definitief onderuit door fouten. „Dat is jammer", zei De Bruin", „maar we hadden hoe dan ook verloren, dat is wel duidelijk". Te ruim De vier punten verschil waren inderdaad te ruim. Nederland sloeg nauwelijks raak op wer- Cer Frank Mathys, die in het egin overigens weinig contro le had en vijf keer vier wijd gooide tegenover negen slag mensen. De thuisploeg scoorde niet voor niets vier punten in de eerste vier innings, waar mee de, basis voor de zege was gelegd. Daarna werd duidelijk waar om Mathys als de beste Belgi sche werper geldt en waarom een werper zo essentieel is in honkbal. In de strijd om de Europese titel houdt België Mathys altijd achter de hand voor de wedstrijden om de derde plaats tegen Spanje of Zweden. Nederland en Italië zijn te sterk, dus krijgen die landen de zwakkere Belgische werpers tegenover zich. Van daar vooral dat Nederland de tegenstander van gisteren als weinig meer dan een lastige vlieg beschouwde. Maar in een wereldloernooi zijn Nederland en Italië de enige ploegen waartegen België een kansje heeft. Vandaar dat die twee landen nu juist de beste Belgi sche werper tegenover zich vinden. Nu er dus ineens een pitcher van klasse op de heuvel stond, bleek meteen hoe vast de Ne derlandse slagmensen zitten. Pas in de laatste slagbeurt kre gen Knol. Groot (inside home run) en Kruijt greep op de bal, waardoor de score opliep naar 6-2. In de acht voorgaande in nings was de Nederlandse ploeg tot het schrijnende totaal van drie hits gekomen. Eén minder dan de Belg Spoelders in zijn eentje. Deze uitblinker haalde liefst vier uit vier, een prestatie van formaat. Spoelders was overigens wel de enige die wist hoe de Ne derlandse werper Haitze de Vries moest worden geraakt. Verder had de speler van Ni- cols weinig problemen, al gooi de hij geen grootse wedstrijd. Ook hier, riepen coach Shapi ro en aanvoerder Smit in koor, waren de zenuwen de oorzaak. Shapiro: „De Vries was duide lijk zeer gespannen, omdat hij de eerste wedstrijd van het toernooi moest gooien. Ook al was dat dan tegen de op papier zwakste tegenstander, je weet dat je móet winnen. Haitze had duidelijk last van die druk". Onder druk Een andere oorzaak ligt niet voor de hand, want de Belgen maakten het hem niet moei lijk. Goed beschouwd stond hij één keer echt onder druk, in de zesde innings. Spoelders had met een driehonkslag Demolie het tweede Belgische punt laten maken, waardoor de stand 4-2 werd. Er was nog niemand uit, dus voor Neder land dreigde het aansluitende punt (en meer), met Spoelders op het derde honk. De drié Belgische slagmensen die De Vries tegenover zich kreeg, sloegen wel allemaal driftig, maar de bal kwam niet voorbij derde- honkman Jacoba. De SCOREBORD SNEL UIT ROTTERDAM Rotter damse honkbaltoeschou wers hebben zaterdaga vond het belang van een scorebord in deze tak van sport beseft. Juist voor de eerste Rotterdamse wed strijd, TaiwanColumbia, deed zich in het stadion van Neptunus een stroom storing voor. Een nieuwe „opstart" van het score bord na herstel van de sto ring zou twee en een half uur vergen, ongeveer de tijdsduur van de door Tai wan met 17- 1 gewonnen wedsrijd. Gistermiddag kreeg het publiek wel de assistentie van het score bord, dat voor ruim een ton werd geïnstalleerd. Charles Urbanus bereikt met een snoekduik het tweede honk, waar de Belg Rudi Brouwers de bal te laat aangegooid krijgt. Vries zelf zorgde nog een keer voor drie slag tegenover Ha- meleers. Daarmee was de wedstrijd zo goed als beslist. Nederland haalde eindelijk flink uit, mede dank zij Belgische veld- fouten, en Bart Volkerijk mocht voor het eerst zijn rol als reliever waarmaken. Hij gooide de laatste slagbeurt moeiteloos uit (1-0-0), maar meer om warm te draaien voor wedstrijden waarin hij nog heel hard nodig zal zijn, dan als redder in de nood te gen België. Maar gezien de matige kwaliteit van de wer persstaf en het gebrek aan slagkracht om dat goed te ma ken, zal Volkerijk het de ko mende twee weken nog druk genoeg krijgen. DICK HOFLAND Kun-Wei-Lin van Taiwan oogstte veel bijval van het publiek met zijn ongewone manier van Van der Heijden beste voorzitter HAARLEM Voorzitter Guus van der Heijden van de honk- en soft- balbalbond (KNBSB) is in Haarlem door de we- reldhonkbalorganisatie (IBA) onderscheiden als bestuurder van het jaar. Shang-Mu-Wu van Tai wan werd uitgeroepen tot IBA-coach van 1986. Wu is tegenwoordig chef van de honkbalopleiding in zijn land. De Neder lander Chris Pieters ont ving een onderscheiding voor de beste scheids rechter. HAARLEM Cuba heeft uit het eerste weekeinde van het toernooi om het wereldkampioenschap de volle winst behaald. Ma nager Pedro Chavez van de titelverdediger was te vreden na de dubbele winst in Haarlem en Rot terdam. Gisteren wonnen de favorieten voor de titel met 15-3 van de Neder landse Antillen, een dag eerder was Porto Rico met 11-1 het slachtoffer. Nog forser ging het er aan toe, toen Taiwan in zes en een hal ve innings Columbia versloeg: 17-1. Meer evenwicht was er in de tweede ontmoeting van de Aziaten. De Italianen bogen pas in de zevende innings; Tai wan bracht in die slagbeurt de score naar 8-4. Italië gaat er prat op in elk toernooi goed te slaan. Dit keer nam Guiseppe Carelli de homerun voor zijn rekening. De Antilliaanse manager Phi lip Elhage beschikt uitsluitend over piepjonge werpers. Ach tereenvolgens stuurde hij gis teren Reginald Martina (20), Arthur Bonavacia (18) en Ge rald Dunlop (18) de heuvel op. Voor de Cubanen betekende dat prijsschieten. Achttien honkslagen liet de titelhouder op het prille trio los, waarbij de bal vijf keer het stadion uit vloog. Antonio Munoz en Luis Casanova mochten ieder twee maal voor 4500 toeschouwers op hun gemak een tocht langs de honken maken. Slechts in de vijfde innings (drie runs) konden de Antillianen iets te rug doen. Basis voor dat be scheiden weerwerk vormde een twee-honkslag van Marlon Balenlin. De Antilliaanse honkballers ontmoeten van daag Japan en morgen de Ver enigde Staten. Voor de hoogste score van het weekeinde zorgde de ploeg van de Verenigde Staten. Gis teravond tegen Colombia, dat zaterdag ook al zoveel runs moest toestaan, passeerden de honkballers van de formatie van manager Bob Bennet achttien keer de thuisplaat (18-2). Op grond van zijn eerste ver richtingen komt in elk geval de Amerikaanse scheidsrech ter Bill Lopina niet in aanmer king voor een ereprijs. De um pire in het college-honkbal had negen weken geen ont moeting geleid en was even de regels vergeten. Hij wilde de openingswedstrijd langer laten duren dan reglementair was voorgeschreven. Lopina, ken nelijk een liefhebber van het Cubaanse honkbal, gaf het sein door te spelen toen de we reldkampioen tegen Porto Rico al een voorsprong van tien punten had bereikt. Hijzelendoorn start tegen VS EINDHOVEN Jan Hij- zeiendoorn is vanavond de startende werper voor de Nederlandse honkbalploeg in het WK-duel met de Verenigde Staten. De rechtshandige pitcher van Tijgers moet het in Eind hoven opnemen tegen zeer krachtige slagmensen. Morgen leidt Tonny Co- hen de Nederlandse ploeg in Utrecht tegen Puerto Rico. De vierde startende werper is Roel Klaassen, die woensdag in Haarlem tegen Zuid-Korea op de heuvel verschijnt. Door te kiezen voor deze rotatie heben manager Harvey Shapiro en werperscoach Leen Volkerijk ook voor de rest van het toernooi de volgorde vastgelegd. Zo is het de bedoeling dat in het vijfde duel. tegen titelver dediger Cuba, de starter van gisteren, Haitze de Vries werpt. Prof geweerd AMSTERDAM Voor Boi Rodriguez duurde het WK honkbal niet langer dan een dag. De 20-jarige binnenvelder werd door de Amerikaanse ploeglei ding naar huis gestuurd. Rodriguez bleek een prof- contract in Puerto Rico te hebben getekend. Aan het toernooi mogen alleen amateurs deelnemen. iij. INGHAM De verrassendste prestatie op de fag van de internationale atletiekwedstrijden in ham kwam op naam van de Keniaan Samson a. Hij kwam als eerste atleet onder de 5 minu- ee 20 seconden op de 2000 meter hindernisloop, itlderdeel dat zelden in een programma wordt op- :gen. De tijd van Obwocha, 5.19,68, betekende een n%ring van het oude „record", dat al twee jaar op "fetond van de Pool Krzysztof Wesolowski, met m i| en wereldkampioen Edwin Moses vierde zijn eerste in Groot-Brittannië sinds zes jaar met een fraaie de- op de 400 meter horden, een onderdeel dat bijna sy- V| niet hem is. De dertigjarige Amerikaan veroorzaakte start, die echter totaal geen invloed op hem had. Moses seconden naar zijn 112e overwinning (sinds 1977 is ereeks al ononderbroken) en zag de tegenstanders pas na ~"h weer. De wereldrecordhouder (47,02) verklaarde na- H, dat hij nog dit seizoen de afstand binnen de 47 secon- jkt te kunnen lopen. Idgenote Evelyn Ashford heeft vergelijkbare plannen op |meter. Ze won zaterdag in 11,09 seconden vóór Alice Jdie na 11,14 over de streep stormde. Ze wil haar terug- ■de topatletiek, na een seizoen afwezigheid wegens zwan- p, voor haar definitieve afscheid bekronen met een ver- si van het wereldrecord, dat met 10,76 in haar bezit is. Bij n toonde de Jamaicaan Bert Cameron aan dat niet alleen akaanse atleten zullen worden gemist bij de Gemenebest in Edinburgh. Hij won de 400 meter, met een sterke be- jin 45,27 seconden. John Walker bewees op de 2000 meter, ook "Incourant nummer, nog steeds niet aan scherpte te heb- Walker versnelde de laatste 150 meter en finishte De vroegere wereldrecordhouder op de vijf kilometer 'PWoorcroft, hersteld van een blessure, eindigde op ander- >%cc ïconde als tweede.. nt Steve Cram, die volgende week in Edinburg een gooi i in naar het goud op de 800 en 1500 meter, was de snelste rovedstrijd over twee ronden: 1.45,06. John Gladwyn deed t meer dan een seconde langer over. e! der Maas kampioen met record iRENBEEK Junior Erik van der Maas heeft de senio- iljd bij het nationale waterski-kampioenschap beheerst. De lenjarige Leidenaar debuteerde gisteren in Hilvarenbeek op twee van de drie onderdelen en de tweede plaats derde. In de slalom vestigde hij een nieuw nationaal re- het onderdeel figuren kwarp hij dicht in de buurt daar- ij het springen werd hij tweede achter titelhouder Ard jrgen uit Paterswolde. MADRID Het wereld kampioenschap van de Amerikaanse ploeg, na de overwinning met 87-85 (48-38) op de Sovjet-Unie, is een ondubbelzinnige triomf van het College basketbal, de kweekvijver van alle Amerikaanse profclubs en van vereni gingen over de hele we reld, die zich de luxe van één of meer Amerikanen kunnen veroorloven. In Madrid stond dé Sovjet- Unie, door velen beschouwd als de beste ploeg die ooit in een wereldtoernooi is uitgeko men, tegenover een ploeg spe lers die in leeftijd varieerden van 19 tot 21 jaar. Een groep jeugdigen, die, geschoold in de zwaarste amateurcompetitie van de wereld, er in slaagde weerwerk te bieden aan het massieve basketbal van de Russen. Net als in de halve eindstrijd tegen Joegoslavië werd de Sovjet-Unie gedwon gen tot een inhaal-race. Het verschil was echter, dat hen dit keer aanzienlijk meer tijd gegund werd om een grotere achterstand weg te werken. Hoogtepunt De jonge Amerikanen, die bij rust een voorsprong van tien punten bezaten (48-38) ver grootten de marge tot zestien punten, op minder dan acht minuten van het eindsignaal. In die slotfase bereikte de strijd, voor 10.000 toeschou wers zijn ongekende hoogte punt. Net als tegen Joegoslavië hadden de Russen het betere afstandsschot met acht drie punters, maar in de bucket waren de Amerikanen - toch niet gewend aan het wat fysie- kere Europese spel - in de re bounds tenminste gelijkwaar dig. De Amerikaanse center David Robinson was opgewas sen tegen Arvidas Sabonis, zo mogelijk nog belangrijker voor de Amerikaanse ploeg was de inbreng van de geweldige guard Tyrone Bogues. De Amerikanen schoten iets scherper dan hun tegenstan ders, 50 tegen 44 procent, maar dreigden in de slotfase toch onder'de voet gelopen te wor den door de grotere lichamelij ke kracht van de tegenstan der. De Russen konden het hoge tempo tot de laatste mi nuten handhaven en daardoor slonk de Amerikaanse voor sprong tot slechts vier punten (81-77). De wedstrijd bleef open, mede door drie-punters van Sergej Tarakanov en Val- demaras Komichoes. In de laatste minuut echter redde de Amerikaanse topscorer Kenny Smith de wedstrijd en de we reldtitel voor de jeugdige stu- dentenploeg. GOES Gerard Nijboer heeft zaterdag met over macht het nationaal kam pioenschap 25 kilometer gewonnen. Nederlands succesvolste marathonlo per wilde in Goes voorna melijk zijn conditie testen in verband met de Euro pese kampioenschappen, eind augustus in Stuttgart. De atleet van Daventria begon daarom rustig aan het eerste van de vijf rondjes van vijf ki lometer. In die „inloopronde" ontdekte Nijboer dat hij geen hinder meer had van zijn oude blessures en daarom verhoog de hij na de eerste ronde het tempo. Geen van de concur renten bleek hem te kunnen volgen. Nijboer'vergrootte zijn voorsprong geleidelijk tot meer dan drie volle minuten op John Vermeule. De winnaar was na afloop dui delijk opgelucht dat de wed strijd hem totaal geen proble men had opgeleverd. „Ik ben heel erg tevreden dat het zo goed gegaan is. Er zaten een paar lelijke klimmetjes in het parkoers, maar ook daar heb ik totaal geen last gehad", ver telde Nijboer na afloop. De voorsprong van Carla Beurskens bij de dames was trouwens nog groter dan die van Nijboer bij de heren. De Limburgse atlete voltooide de 15 kilometer in 50 minuten en 21 seconden, provinciegenote Jeanine van der Bolt kwam 3 minuten en 14 seconden na Beurskens als tweede over de streep. Bij de junioren ging de overwinning naar Luc Krot waar (PSV, Eindhoven) in 49,06. Quinon De Franse polsstokhoogsprin ger Pierre Quinon, olympisch kampioen in 1984, zal nie,t deelnemen aan de strijd om de Europese titel die in augustus in Stuttgart wordt gehouden. Quinon verrekte tijdens een partijtje voetbal voor de Grand Prix-wedstrijd in Nice zijn en kelbanden De blessure houdt de Franse kampioen een maand buiten de wedstrijd sport. Jeugdrecord De Brit Colin Jackson heeft op de vierde dag van de WK atle tiek voor junioren in Athene het Europese jeugdrecord op de 110 meter horden met tweehonderdste van een se conde verbeterd tot 13,44 se conden. Verspringster Mieke van der Kolk kwam in de finale niet verder gekomen dan de te leurstellende tiende plaats. De atlete van DEM uit Beverwijk, die in de kwalificatie nog 6,20 had gesprongen, landde bij haar beste poging zaterdag al na 5,98 meter. Eyob Muller slaagde er niet in door te drin gen tot de eindstrijd van de 1500 meter. De hardloper van Spark uit Spijkenisse vlamde in de serie onvoldoende. Hij werd daarin vijfde met een tijd van 3 minuten en 51,77 se conden. Yvonne van der Kolk (Sagitta) was op hetzelfde nummer bij de meisjes dichter bij de finale. In de serie, die een rommelig verloop had, werd de Hilversumse welis waar zesde in 4.29,15, maar haar tijd bood even uitzicht op .kwalificatie. Ze kwam uitein delijk net iets tekort.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 11