Huwelijk LI Andrew en Sarah slechts „familiefeestje" nalë ANIMO VOOR DUIKSPORT IN NEDERLAND GROEIT GESTAAG: Onder water Niet in het zilte nat, maar in het chloorwater van het zwembad wordt door de duikers wekelijks getraind en krijgen 1 beginnelingen hun eerste lessen. j Links: Veel duikers hebben genoeg aan het zoeken van wrakken langs de Noordzeekust. Anderen zoeken het in warmere wateren zoals bij de Bahama's (foto: Milan Konvalinka). LONDEN - De cartoonkat \an het nieuwe Londense dagblad Today heet Bogart. Het is een heel nieuwsgierig beestje. Laatst zou hel vrouwtje met vakantie gaan. Zij brengt Bogart twee weken onder in een dierenpension. Bogart leert daar Bemie kennen, een doorgewinterde kater met levenservaring en goede connecties. Op een mooie dag vraagt Bogart hem: ..Ben jij hier op tijd weg om naar het grote huwelijk te kunnen kijken?". ..Kijken?", antwoordt Bernie nijdig. ..ze hadden me moeten uitnodigen". ..Hoezo?". raagt Bogart geboeid. ;.Ik heb in dezelfde straat gewoond als Lergie". onthult Bernie vanuit de hoogte. ..Ik had daar kennis aan haar kat, een schatje dat luisterde naar de naam Emma". „Heb je haar ooitvraagt Bogart gefascineerd. Bernie \indt dat dit \oor de hand ligt. „Heeft Pinnochio een houten neus?", antwoordt hij laatdunkend. Het huwelijk van prins Andrew en Sarah „Fergie" Ferguson dat op 23 juli ingeze gend wordt in Londens Westminster Ab bey is niet alleen in Britse cartoons aan de orde. Op alle redacties hangt hier de boodschap: „Koninklijke trouwfestijnen verkopen kranten". En daarom staan de dagbladen al sinds weken bol van het huwelijksnieuws. Zo riep de zondags krant Sunday Express haar lezers op de potloden te slijpen en een fraaie tekst te verzinnen voor een gelukstelegram. De beste tekst wordt door de redactie van de krant naar het „gelukkige paar" ge stuurd en het telegram wordt op de och tend van het huwelijk voorgelezen voor de radio. De winnaar krijgt op de grote dag een ontbijt met champagne in het Londense Savoy-hotel en mag boven dien een galadiner en een dansfeest in dit hotel bijwonen. Omdat de 26-jarige prins Andrew slechts de tweede zoon van koningin Elizabeth is, in de rangorde voor de troonopvol ging pas op de vierde plaats komt en dus niet direct belangrijk is voor het land, heeft premier Thatcher hardnekkig ge weigerd van de 23e juli een algemene feestdag te maken. Toch wordt voor het huwelijk van Andy en Fergie in Londen veel volk verwacht. De British Tourist Authority, Groot-Brittanniës nationale VVV, vindt dit soort koninklijke plech tigheden nog de beste stroop om toeristi sche vliegen te lokken. Een grote toeloop van vreemdelingen zou de zware verlie zen die de jongste tijd werden geleden doordat de Amerikanen wegbleven uit angst voor Libische en andere bommen nog een beetje kunnen goedmaken. Het huwelijk komt uiteraard wereldwijd op de tv. De BBC gaat er met driehon derdvijftig camera's een reportage van liefst zes uur aan wijden. Dit program ma zal rechtstreeks worden overgeno men door minstens dertig landen, waar onder Taiwan en Zuid-Korea. Vooral bij de Amerikanen staat de „royal wedding" waanzinnig in de belangstelling. Televi siemaatschappijen van Canada, de Vere nigde Staten, Japan en Brazilië brengen zelfs eigen camera's naar Londen. De Amerikaanse NBC stuurt vijfentwintig mensen extra naar Engeland om de vas-" te Londense staf van vijftien man bij te staan. Bommetjes Het beeld van Andrew en Sarah, gearmd in de Westminster Abbey, moet aanto nen hoe veilig Engeland is. Maar dan mogen er op de grote dag geen bomme tjes ontploffen en geen schoten knallen. Scotland Yard neemt de nodige voorzor gen. Zo'n tweeduizend politiemensen, onder wie een onbekend aantal scherp schutters. zullen samen met zestienhon derd soldaten de koninklijke huwelijks route bewaken. Mocht aan de voora vond blijken dat er echt gevaar dreigt, dan worden extra troepen ingezet. De IRA (het verboden Ierse republikeinse leger) heeft dan wel bekendgemaakt geen brood te zien in aanslagen op prinsen en prinsessen, maar de Amerikaanse „First Lady" Nancy Reagan komt de huwe lijksplechtigheid bijwonen en dus zou den volgelingen van kolonel Khaddafi wel eens een kamikaze-actie kunnen pro beren. Premier Thatcher, die de Amerikanen zo goed heeft geholpen bij de uitvoering van hun luchtaanvallen op Libië, staat trouwens ook bovenaan Khaddafi's weerwraak!ijst. En er zijn zelfs Britten die op „de grote dag" graag herrie zou den schoppen. Anarchisten en leden van het Dieren Bevrijdingsfront haten heel de koninklijke familie. De Dierenbewe- ging heeft zich voorgenomen de West minster Abbey vlak voor het huwelijk helemaal wit te schilderen en een bom te plaatsen bij de abdijkerk. Veel kans van slagen zal dat plan echter niet hebben. In tegenstelling tot het huwelijk van l kroonprins Charles en Diana, nu vijl jaar geleden, is deze „royal wedding" he- lemaal gepland als „maar een familie- feestje". Er zijn geen staatshoofden gein- viteerd en de plechtigheid zal worden bijgewoond door nauwelijks zeventien honderd gasten. Fergie heeft twee van haar vroegere vrijers - Paddy McNally en Kim Smith-Bingham - uitgenodigd. Paddy McNally is de 48-jarige weduw naar met wie Sarah Ferguson drie jaar samenwoonde in Lausanne. Voor die tijd was ze goed bevriend met Old Eto nian Smith-Bingham. Afgelopen jaar brandde de 26-jarige Sarah Ferguson nog van verlangen om de gewezen rallyrijder McNally te trouwen. Maar deze voelde daar niet veel voor. Hij was kennelijk opgelucht dat prins Andrew zijn meisje aan de haak sloeg en haar ten huwelijk vroeg. Wat Paddy nog het meeste ver heugde, was dat Fergie gretig toehapte, k „Ze is een aardig meisje", zei hij. ..Wie haar trouwt, weet niet hoe gelukkig hij is". Prins Andrew schijnt Paddy's me ning over zijn aanstaande helemaal te delen. De vrolijke prins heeft namelijk geen enkel oud liefje geïnviteerd. De Amerikaanse „actrice" Koo Stark - naar verluidt Andrews eerste liefde - e kreeg bijvoorbeeld geen uitnodiging in de bus. Wie Andrew en Fergie op de valreep nog een cadeautje wil geven, kan de wensen lijst inkijken die het paar heeft gedepo neerd bij Asprey's in Londens Bond Street, een zeer voorname zaak van ju-1 welen en andere dure dingen. De totale waarde van wat op die lijst staat, be draagt omstreeks anderhalf miljoen pond. Een cassette met zilveren couverts kost bij Asprey bijna veertienduizend pond. Sarah Ferguson is trouwens tuk op dure dingen. Deze dochter van een majoor vermeldt voor meer dan duizend pond leren reiskoffers op haar verlang lijst. Als toekomstige prinses wenst ze het fijnste zilverwerk, het zuiverste kris tal en prachtig, met de hand geschilderd Hongaars porselein dat een fortuin kost. Rl ZATERDAG 19 JULI 19» DEN HAAG - Grote schijnwer pers zetten de omgeving in een vreemd wit licht; gevangen in de stralen voeren zweverig bewegende figuren een traag schimmenspel uit; de figuren spreken niet met el kaar, gaan zwijgend langs elkaar heen. Slechts met een simpel O-ge- baar - toppen van duim en wijs vinger tegen elkaar - laat de een de ander weten dat alles okee is. Hoewel de omgeving een zware druk op de trommelvliezen legt, is er geen sprake van onvriendelijk heid; integendeel, belletjes bubbe len op de bodem van het warme zwembad is aangenaam. De animo voor de duiksport, want daar over gaat het, wordt groter in Neder land. De leden van zo'n tweehonderd verenigingen verspreid over het hele land laten zich wekelijks kalmpjes met een paar flessen op de rug in het zwem bad glijden. Bedroeg het aantal leden tien jaar geleden ruim 4500, dit jaar zijn er bij de Nederlandse Onderwatersport Bond bijna tienduizend leden ingeschre ven. Hoewel de animo dus groeit, is dui ken geen sport waar de Nederlander zich massaal voor aandient zoals eerder met bijvoorbeeld surfen gebeurde. Duiken is overigens ook geen bezigheid die zich van de typering „mannensport" heeft kunnen ontdoen, hoewel er toch echt geen grotere nadelen of gevaren voor vrouwen bestaan. „Het diepe water is een vijandig milieu waarin mensen eigenlijk niet thuis ho ren", zo wordt aan het begin van de eer ste duikles meegedeeld. De afhankelijk heid van het materiaal waarmee naar de overgoten aardbodem wordt afgedaald is groot en derhalve dienen die spullen per fect in orde te zijn en tot en met gecon troleerd. Zit de theorie in het hoofd en is in het bad voldoende bewezen dat je kunt dui ken - merkwaardig genoeg hoef je voor die sport met in staat te zijn te zwem men - dan kan het ruime sop gekozen worden. En zo gooien leden van de Haagse duikvereniging Sirene op een mislukte zomeravond de trossen los en - dag havenmeester - ploetert de botter Zeeschuimer Anno Domini 1929 buiten gaats. Bellenspoor Al het materiaal staat klaar. Zwemvlie zen, pakken plus vest en duikbrillen; de messen zijn geslepen - een duiker kan immers verstrikt raken in verloren vis netten -. de flessen zijn gevuld, de ademautomaat is nagekeken. De auto maat is een handige uitvinding van de vermaarde Franse duiker Jaques Cous- teau; het apparaat laat de lucht door met dezelfde atmosfeer als de omgeving. Omdat de druk onder water vele malen hoger is. is het namelijk niet mogelijk lucht in te ademen van éën atmosfeer zoals wij dat op de wal gewend zijn. Een automaat zorgt er voor dat zonder Over matige inspanning toch voldoende lucht per inademing in de longen komt. Op de plaats van bestemming, recht bo ven Het Wrak dat met de nodige sonar- apparatuur werd gevonden, wordt de razendsnelle Zodiac, een rubberboot met motor (bekend van Greenpeace) over boord gelaten. Een duiker zou immers al te ver van de boot kunnen bovenkomen en dan is het prettig als hij het vermoei de lijf in de toegesnelde boot kan hijsen. Eenmaal alle ledematen in het duikers- pak gesjord, plonsen de kikvorsmannen overboord, een laatste blup ten afscheid en tot over een .half uur dan maar weer. Een paar traag golvende kwalletjes, uit gevoerd in zachte badkamerkleuren. dansen weg als een bellenspoor aan de oppervlakte verschijnt. Uit het donkere water duikt na verloop van tijd een gemaskerd gelaat op. Langs het trapje hijst de duiker zich omhoog, triomfantelijk zwaaiend met het vlijm scherpe mes en een duikerslamp in de ene hand en wat bemodderd scheepsma teriaal in de andere. Het galjoen De Delft, ooit behorende tot de Rotterdamse admiraliteit de Maze ging in 1797 zo'n veertig kilometer bui ten de kust van Scheveningen verloren in een storm. De Engelsen, die het schip de Directie der Domeinen. Zijn de ge vonden voorwerpen eenmaal via een mandje aan de zanderige zeebodem ont-l trokken en zijn de foto's van flora enf fauna gemaakt, dan is het een kwestie# van langzaam naar boven gaan. Onder water, dus onder hogere druk. lost meerj zuurstof en stikstof in het bloed op danj boven water waar de gebruikelijke één, atmosfeer heerst. Er ontstaan gasbellen,; die de bloedsomloop belemmeren. Dui-[ zeligheid en misselijkheid zijn nog de[; minst kwalijke gevolgen hiervan. Voor-j —dat de wetenschap het chemisch proces# in de gaten had, waren al vele onderwa-# ter-arbeiders overleden die werkten aan! de caissons, de bekistingen voor de fiin-jj dering van dijken en andere waterwer-j ken. Wanneer een duiker met al die gasbellen# in zijn bloed te snel opstijgt, zoekenj zuurstof en stikstof met explosieve snel-„ heid een uitweg uit bloed en weefsels.. Het is te vergelijken met het snel open-,' draaien van een fles koolzuurhoudendef frisdrank. De fles kan daar tegen; heta menselijk lichaam niet. Door niet te langj op grote diepte te blijven en door minu-j, tenlange pauzes te houden bij het opstij gen, went het lichaam aan de lager wor-| dende druk en kan zuur- en stikstof ge-) leidelijk verdwijnen. De leden van Sirene uit Den Haag zijn helemaal dol-enthousiast van het duiken, naar wrakken: historisch wapenmateri aal. scheepsbellen en patrijspoorten vor-a men de zoete overwinningen op het ver-, hullende nat. Over aanbod is in elk ge-i val niet te klagen want verspreid langs de Noordzeekust liggen er zo'n vierdui-j zend. Anderen vinden juist in de meer, exotische gebieden het grootste plezier in duiken. Neem de kust van Zuid-Frank-, rijk, neem de Arubaanse wateren, de[ Golf van Mexico Het water heeft een 4 aangenamer temperatuur dan de Noord-; zee. de flora en fauna zijn er kleurrijker: van spons tot haai van koraal tot barra-, cuda. Biologisch onderzoek, geologie en archeologie, spectaculaire fotografie of alleen maar belletjes bubbelen. Het is ge woon een feit dat de zee nu eenmaal meer mogelijkheden biedt dan de bad kuip thuis. JOOS PERSOON kon daarvoor tijdens de Slag bij Kam perduin wisten te overmeesteren, heb ben er weinig plezier van gehad. De Haagse Sirene zoveel te meer. Zo wer den een houten rolpaard (een kist op wieltjes waarop de kanonsloop lag) opge haald, een bronzen en een gietijzeren ka non plus kogels en een kolossaal slotan- ker, dat nu voor het kantoor van de Scheveningse Havendienst ligt. indringers Ofschoon de Noordzee tot brakens toe beweegt, raken de duikers niet uitge- juicht over het zeldzaam schitterende uitzicht. Hoezo, mooi uitzicht daar in dat dreigende donkere water? Wel tien meter zicht, zo gebaart een nat mansper soon en zwaait met zijn armen alsof hij de geduide afstand wil omvatten. Hij heeft spijt als haren op zijn hoofd juist nu zijn fotocamera niet mee naar bene den te hebben genomen. Zo'n wrak in het zilte nat herbergt na verloop van decennia een rijke schake ring aan algensoorten, mosselen, krabbe tjes, wuivend zeewier en vele vissoorten die met weke koeieogen in de duikbril van de indringer staren. Over belangstel ling hebben de duikers niet te klagen: „Ik moet de kabeljauw altijd wegjagen anders krijg ik niks anders voor de lens", aldus de onderwaterfotograaf. Overigens moet daar eerlijkheidshalve aan worden toegevoegd dat het zicht op de bodem van de zee zich regelmatig be perkt tot twintig centimeter. In die ge vallen moeten sterke lampen licht op de waterige historie werpen. Duiken vereist trouwens nog wel meer aanpassingen. Nooit in je eentje naar be neden; ten minste met zijn tweeën, zo luidt het devies van de Nederlandse On derwatersport Bond. Stel dat een adem automaat kapot gaat - het membraan zou kunnen scheuren - dan kunnen de twee duikers beurtelings het overgeble ven apparaat gebruiken. Of veronderstel: je zit in de stuurhut of een andere ruim te van een wrak en de deur slaat dicht. Het is wel prettig voor lijf en leden als je „buddie", je mede-duiker, de deur open- wrikt, want „wonderbaarlijke vermenig vuldiging" is niet van toepassing op de lucht in de flessen. Wat in De Delft wordt gevonden, mag Sirene voor het grootste deel houden omdat de vereniging het alleenrecht heeft op het wrak. Vondsten van andere wrakken moeten worden aangemeld bij Stroom-, grot- en ijsduiken, snorke len, speleologie, onderwaterhockey en -rugby, zwemmen, video en foto grafie; duiken is meer dan een diepe plons in het water. Het Onderwater sport Magazine biedt elke maand uitdagende verhalen over de moge lijkheden onder de zeespiegel. En zo moeten advertenties van speciale duikreizen zoals „Naar Bonaire met vakantie" en „Vanaf 2210 gulden naar de Maladiven" de duiker, koud van de Noordzee, naar exotische oorden lokken. Belangstellenden kunnen terecht bij de Nederlandse Onderwatersport Bond in Utrecht. Nassaustraat 12, tel. 030 - 517014.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 20