tcldócSoimmt .eiden Zuid-West Log jaren in de stank U houdt li a STAD OMGEVING aad van State erbi jsterd over istorische haven Het pak gaat uit en het worden allemaal kinderen" Drank gestolen VRIJDAG 18 JULI 1986 PAGINA 9 nde Rommelmarkt Sport-Inn in Leidse Ijshal ■Sen De tiende 'Rommelmarkt icht-Inn', wordt ook dit jaar weer ge- ~ietn in de IJshal aan Vondellaan. Vrijdag 29 tot en met zondag 31 au- i dk vormt de ijshal net zoals in de er< ipen jaren het decor van vereni- en instellingen, die alles wat los zit aan de man proberen te o>n- pSbrengst van het festijn komt ten l(|aan het plan van de Gehandicap- Ijortclub De Sleutels in Leiden een le sporthal voor gehandicapten te ten. Verder proberen de vereni- d^n zoveel mogelijk leden te wer- stijDe verenigingen presenteren zich t f igavond van 19.00 tot 22.30 uur, iMagmiddag van 13.00 tot 17.00 uur en zondag van 11.00 tot 17.00 uur. Ver enigingen en instellingen, die een goed doel nastreven kunnen zich inschrijven bij Henny Kwik, tel. 765317. Omdat het voor de tiende maal is, dat de vereni gingspresentatie wordt gehouden, wijkt deze Sport-Inn af van de rommelmark ten van de afgelopen jaren. Er worden niet alleen allerlei spulletjes verkocht, er is ook ruimte voor kermisachtige at tracties. Vrijdagavond treedt The Old Black Horse Saloon Band op, zaterdagmiddag staan volksdansgroepen op het podium en zondag wordt medewerking ver leend door Jazz on Sunday. De entree prijs bedraagt drie gulden per persoon. Politie helpt invalide vrouw vakantie door LEIDEN Een invalide be woonster van de Burggraven- laan heeft gisteren de politie te hulp geroepen om haar etage woning te kunnen verlaten. Gebruikelijk is dat één van haar buren haar de trap af helpt, maar deze zijn allemaal op vakantie. De vrouw liet weten dat ze de komende da gen nog een aantal keer zou bellen met hetzelfde verzoek om hulp. De politie antwoord de geen enkele moeite te heb ben met het bieden van dit soort burenhulp. Windmolens getest op vogelvriendelijkheid DEN HAAG/LEIDEN De provincie Zuid- Holland gaat onderzoeken of het plaatsen van windmolens langs de kust hinderlijk is voor vo gels. In augustus wordt gestart met een proef op de Maasvlakte. Bij een daar geplaatste windtur bine gaat men het aantal dode en gewonde vo gels tellen. De keuze is op de Maasvlakte geval len omdat er aan de kust geen windmolens staan. Het onderzoek vergt zeker enkele jaren. Hoewel de kuststrook aantrekkelijk is voor de vestiging van windturbineparken heeft de pro vincie nog geen locaties aangewezen. Dit omdat vooral parken met hoge molens (50 meter of meer) slachtoffers kunnen eisen onder de vo gels. De kuststrook kent een intensieve vogel trek en vooral bij slecht weer, als de vogels laag vliegen, kunnen zich problemen voordoen. LLEEN NIEUWBOUW WATERZUIVERINGSINSTALLATIE BIEDT OPLOSSING lest is verlost van de stank, wordt veroorzaakt door zuiveringsinstallatie van 'alwater aan de Voorscho- eg. Het Hoogheemraad- ip Rijnland, dat verant- trdelijk is voor de zuive- ig van afvalwater, hoopte stank dit jaar een stuk te minderen, maar de voor- lomen maatregelen blijken |n aantal technische proble- >n tot gevolg te hebben, jlgens de gemeente is er één goede oplossing het stankprobleem: een iwe installatie bouwen, verwacht dat het daar [teindelijk wel op uit zal aldus G. in 't Veld de gemeentelijke directie lilieu. Dat kost echter mil- Jjenen en het hoogheemraad- hap wil dat bedrag voorlo- g niet op tafel leggen, iwoners van Leiden Zuid- est klagen al jarenlang 'er de stank, die de zwaar 'erbelaste en verouderde stallatie veroorzaakt en ook ■en probeert de gemeen- meiden met het hoogheem- adschap een einde aan de - oblemen te maken. In 1985 erd tussen beide instanties 'ereengekomen dat in het Dorjaar van 1986 een aantal wrzieningen zou worden ingebracht, die de stank zou loeten verminderen. Zo erd onder meer voorgesteld in het afdekken van de gro- bassins, maar dat bleek linder eenvoudig dan ge- icht. „Voor het zuiveren in het water is zuurstof no- en het afdekken van de issins zou de toevoer van lurstof volgens de technici an het hoogheemraadschap fe zeer bemoeilijken. Boven den zou het tot gevolg kun- De gemeente Leiden verwacht dat het nog ?eker vijf jaar duurt, voordat de stankoverlast die door deze waterzuiveringsinstallatie aan de Voorschoterweg wordt veroorzaakt, definitief verle den tijd is. nen hebben dat het beton, waarvan de bakken zijn ge maakt, wordt aangetast", al dus In 't Veld. Chemicaliën Uiteindelijk werd geconclu deerd dat het afdekken van de bakken waarschijnlijk weinig zinvol zou zijn ^en men ging op zoek naar een andere oplossing. Vorige maand werd in overleg tus sen de gemeente en het hoog heemraadschap vastgesteld, dat het bij wijze van proef af dekken van één bassin bij nader inzien toch de minst slechte oplossing zou zijn. Deze proef moet één tot twee maanden duren en als het succes heeft, zullen toch ook de overige bassins worden af gedekt. Als blijkt dat het af dekken van de bassins niet de gewenste resultaten heeft of het zuiveren van het wa ter te zeer bemoeilijkt, dan wil het hoogheemraadschap in 1987 de stank met chemi caliën te lijf te gaan. In 't Veld heeft niet al te veel vertrouwen in de maatrege len. „Wanneer alle bassins zouden zouden worden afge dekt, neemt dat maar 50 pro cent van de stank weg, ver wachten wij. De vraag is ech ter of dat voor de omwonen den merkbaar is. Ik ver wacht van niet. Minder stank wil zeggen dat er nog steeds stank is. Het is net zoals met hondepoep. Als een grote hoop stinkt en je haalt de helft weg, stinkt het restant nog steeds. Alleen door 99 procent van de stank weg te nemen, zouden bewoners van Zuid-West geen last meer hebben". Het toevoegen van chemicaliën acht de milieu deskundige op langere ter mijn de slechtste oplossing: „Dan verander je niets aan de installatie en worden al leen de symptomen bestre den. Dat is echt geld in een bodemloze put gooien". Dat brengt In 't Veld tot de conclusie dat de bouw van een nieuwe afyalwaterzuive- iepen liggen zonder vergunning in het galgewater HAAG/LEIDEN De rekkerij over het feit of er il of geen historische haven tomen aan het Galgewater, ig wel even voortduren. Dit iks het feit dat de afdeling praak van de Raad van zich verbijsterd toonde ie handelwijze van de ge- e Leiden, die de schepen bijna een jaar zonder ver- aan het Galgewater laat >leek gisteren tijdens een litting bij de Raad van State de beroepsprocedure die ondernemer N. Blonk tegen meente is aangespannen. A. Paridon liet namens de ge- 'te Leiden weten, dat eerst valuatie van de historische afgewacht dient te wor- voor een defenitief besluit genomen over het al dan laven van de schepen in ialgewater. in Leiden een histo- haven te stichten vloeit uit de nota „Leiden de waard", die in juni 1984 de gemeenteraad werd pteld. In september werd PP aan de Stichting Histori- j Haven Leiden een vergun- jvoor een periode van een yerleend tot het exploiteren haven aan het Galgewa- uie vergunning, waartegen k in beroep is gegaan, is dus verlopen. de eerste schepen in de afmeerden, kwamen los. De schepen belemmerden het uitzicht, de gebruikte hout kachels veroorzaakten stank en de restauratie van de schepen had ook nogal wat geluidsover last tot gevolg, lieten ze weten. Een ander belangrijk bezwaar van de buurt was dat de schepen werden bewoond, ondanks de toezegging van de gemeente dat dat niet zou gebeuren. Verbaasd Uit uitlatingen van een verte genwoordiger van de stichting bleek, dat op dit moment 13 van de 16 schepen worden bewoond. „Dat kan ook niet anders, want met het opknappen van die sche pen zijn bedragen van rond de honderdduizend gulden gemoeid. De eigenaren kunnen zich het niet permitteren ook een woning op de wal te hebben". Staatsraad Barendsen-Cleveringa was hoogst verbaasd over deze gang van zaken. „Heeft de gemeente dat dan niet gecontroleerd", wil de zij weten. „We hebben incidenteel onder zoek gedaan, natuurlijk niet al leen naar de bewoning, maar ook naar de andere voorwaarden in de vergunning", aldus de ver tegenwoordiger van de gemeente Leiden Van Paridon. Die uitla ting van Van Paridon wekte de woede van ondernemer Blonk op. „Dat is een pertinente leu gen, bedenkt u zich wél dat u hier voor het hoogste rechtscol lege zit, u zit op het pluche van Hare Majesteit". ringsinstallatie waarschijnlijk 1 de enige echte oplossing zal zijn. Ook het hoogheemraad schap sluit dat niet langer uit, want een ingenieursbureau in Amersfoort heeft inmid dels opdracht gekregen een onderzoek te doen naar de bouw van een nieuwe instal latie. Volgens het hoogheem raadschap zal de overlast dit najaar in elk geval minder worden, omdat dan de uit breiding van de installatie in Leiden-Noord in gebruik wordt genomen. Een deel van het afvalwater, dat nu j nog naar Leiden Zuid-West gaat, zal dan naar Leiden- Noord worden geleid. Vervelend In 't Veld zegt moeilijk een schatting te kunnen maken van de termijn waarop de nieuwe installatie tot stand zou kunnen komen. „Ik rea liseer me dat dit voor de be woners van Zuid-West erg vervelend is, maar dat kan makkelijk vijf jaar duren. Het hoogheemraadschap heeft er simpelweg geen geld voor. Elders in het gebied van het Hoogheemraadschap Rijnland wordt het water nog helemaal niet gezuiverd en uit dat oogpunt kan ik me wel voorstellen, dat Rijnland Leiden Zuid-West wat op de lange baan schuift. Boven dien: Rijnland heeft als taak het reinigen van oppervlak tewater en niet het tegen gaan van stank". Hij acht het uitgesloten dat de gemeente Leiden zal mee betalen aan een nieuwe zui veringsinstallatie in Zuid- West. „Leiden heeft daar geen geld voor en bovendien is de verontreinigingsheffing van het hoogheemraadschap daarvoor bestemd". altijd zonder vergunning liggen. „Waarom gelden er andere re gels voor deze" schepen. Het zijn. misschien geen schepen, waarop normaal gesproken wordt ge woond, maar ze moeten toch wel als woonschepen in de zin van de wet beschouwd worden. De gemeente zegt alle tijd nodig te hebben om bij de evaluatie ook de belangen van de omwonen den te waarborgen. Als de ge meente daar schepen zonder vergunning toelaat, vind ik dat de rechtsbescherming van de omwonenden wel minimaal. Het gaat bovendien niet om de bewo ning alleen. Het gaat ook om de waai en het beslag nemen van parkeerplaatsen. En er zijn toch al zo weinig parkeerplaatsen in de binnenstad", aldus de in Lei den woonachtige staatsraad Ba rendsen-Cleveringa. Verdwijnen De Raad van State zal op 28 au gustus uitspraak doen in dit ge schil. Een beslissing in het voor deel van de tegenstanders van de historische havens betekent ove rigens niet het verdwijnen van de schepen van het Galgewater. De tegenstanders kunnen het college van B en W wel verzoe ken de schepen weg te slepen, ren. Tegen zo'n beslissing staat dan weer beroep bij de Raad van State open. Van Paridon: „Wei wachten nu eerst de uitspraak af. We zullen de overwegingen van de Raad van State in de eva luatie meenemen". Tijdens een gesprek tussen ge meente, buurtbewoners en verter genwoordigers van de Stichting Historische Haven kwam vorige maand het park achter de voor malige Zeevaartsschool als een mogelijke andere lokatie voor de schepen naar voren. De gemeen te onderzoekt nu of die plaats geschikt is voor situering van de 99 -"^711 v\^\ Badmeester H.F. Heidweiller, bedrijfsleider van zwembad De Vliet, is een van de men sen, die de hele zomer moet werken. Hij loopt langs het bad, staat op de uitkijktoren („34 graden in de schaduw was het een paar weken gele den"), houdt alles en ieder een en vooral de duikplan- ken in de gaten, controleert de kwaliteit van het water en laat zich er 's avonds inval len. Vaak ben ik dan te moe om echt te zwemmen. Ik lig meestal lekker op mijn rug. Dan vallen de vermoeidheid en de spanning zo van me af". sinds de opening, 22 jaar geleden. Kent dan ook ontzettend veel mensen in Leiden. Als hij door de stad loopt, kijkt hij weieens de an dere kant op als hij de zo veelste bekende tegenkomt. Want je blijft gedag zeggen De 59-jarige Leiderdorper heeft het nog steeds prima naar zijn zin bij het zwembad aan de Voorschoterweg. „We hebben een leuk team, en ook wel een verantwoordelij ke taak". Op een warme, drukke dag gebruiken de badmeesters wel een meter Hansaplast. „De sluitingen van blikjes zijn een verhaal apart", vertelt Heidweiller. „Tientallen kinderen per dag verwonden zich eraan. Da's echt een ramp". Over afval heeft het personeel trouwens helemaal niet te klagen. Tij dens drukke weekeinden wordt er ongeveer negen ton rommel verzameld. Veertig afvalbakken staan er op het terrein. Maar denk maar niet, dat iedereen zijn afval daarin deponeert. Ongeveer drie kwartier voor sluitings tijd staan rijen kinderen te dringen bij de uitkijktoren. Dan worden namelijk „vuil niskinderen" opgeroepen. De troep op het veld opruimen, en je hebt een vrijkaartje verdiend. Bijdrage: Janet van Dijk Foto: Wim van Noort Tips: 071-122244, toestel 23 „De afgelopen weken waren er echte ouderwetse zwem- baddagen weet Heidweiller. „Het was bij het water dan ook de enige plek waar het nog was uit te houden". Op een warme zondag zochten ruim 3500 mensen verkoeling in De Vliet. Ter vergelijking: Op 7 juni kwamen er 52 mensen naar het zwembad. „Vroeger had je dagen dat er op een dag meer dan 8.000 mensen kwamen zwemmen. Die tijd zal wel nooit meer terugkomen. Bijna iedereen gaat nu op vakantie, al dan niet naar het buitenland, en veel mensen beschikken over vervoer, zodat ze ergens an ders naar toe kunnen gaan Het aantal ongelukjes in zwembad De Vliet is niet zo groot. Heidweiller: „We hou den er sterk de hand aan. Letten goed op dat er geen twee personen gelijk van de duikplank afspringen. En dat ze niet vanaf de zijkant naar de kant springen". Neemt niet weg, dat hij toch wel de hele dag in spanning zit. Want er zijn toch altijd wel kleine voorvalletjes. Neem dat suikerpatiëntje van een jaar of drie. Kreeg plotseling een tekort aan suiker. De badmeesters moesten hem die voedingsstof toedienen. Of dat meisje, dat een paar keer achter elkaar door vrienden onder water werd geduwd. Ze kreeg nauwelijks lucht, maar wel een heleboel water binnen. Raakte op het gras bewusteloos. „We heb ben wat ademhalingsoefenin gen gedaan, en haar toen in de schaduw gelegd". Badmeester Heidweiller zelf is ontzettend bruin. Maar hij ziet ze, hoor, kinderen, „die tot schreiens toe zijn ver brand". En al die mensen die op het terras een biertje drin ken. „Door de alcohol ver branden ze nog sneller dan normaal, en bovendien mer ken ze het helemaal niet". Meestal gaat een van de drie aanwezige badmeesters erop af en raadt de zongenieter aan een shirtje aan te trek ken of de schaduw op te zoe ken. „De mensen zijn hier altijd in een vrolijke stemming", zegt de bedrijfsleider. „Ze houden van de zon, en genieten er van. Je ziet haast nooit cha grijnige gezichten". „Speels", wordt iedereen in het zwem bad, weet badmeester Heid weiller. „Mensen van het stadhuis komen hier binnen. Keurig in het nette pak ge stoken. Maar het pak gaat uit en het worden allemaal kin deren. Ze gaan collega's nat- spetteren en een „bommetje" maken. Mensen veranderen in het water". Vechtpartij op Beestenmarkt LEIDEN Een 22-jarige Katwijker is gisteravond met vermoedelijk een gebroken neus naar het AZL overge bracht. De man kreeg een paar klappen van een tafel genoot in de McDonald's- vestiging aan de Beesten markt. Ook een paar andere bezoekers van de eetgelegen heid bemoeiden zich met de ruzie. IJoe het conflict is ont staan, is de politie niet duide lijk. LEIDEN Uit een bedrijfs pand aan de Rooseveltstraat is in de nacht van woensdag op donderdag een grote hoe veelheid drank gestolen. De dieven gingen er vandoor met achttien dozen met fles sen cognac, whiskey, jenever en wodka. Ook een aantal sloffen sigaretten verdween. De dieven kwamen het pand binnen via een dakknenel. et deze fantastische, stevige kranteparaplu, die u van ons ca- j deau krijgt wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft. De nieuwe abonnee wordt hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Not I Nac Noteer als nieuwe abonnee ingaande. Naam: Adres: Voorletters: Postcode/plaats: Telefoon:(voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de'eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per 0 maand automatisch ad f 22,49 0 kwartaal per acceptgiro ad f 67,43 Stuur als dank de kranteparaplu aan: Naam:Vooi Adres: Postcode/plat Stuur deze bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 Vd Den Haag (postzegel betalen wij). \jyv~ Ccidöc Soma/nt

Leidse Courant | 1986 | | pagina 9