Deel centrale Tsjernobyl in oktober in gebruik ferbittering over ipaanse Burgeroorlog haakt plaats voor jjnverschilligheid OMNIVERSUM Geen amnestie voor kopstukken Solidariteit Schadefonds slachtoffers Heizeldrama SÜERNICA SYMBOOL YAN SLACHTING West-Duitsland wil einde aan Meissneraffaire Dolly Parton zwaait scepter over eigen pretpark Dollywood Lady Di en „Fergie" agentes in nachtclub STENLAND QeidóaQoiviwnt VRIJDAG 18 JULI 1986 PAGINA 5 ^tel hasjzaak Dost ■getuige te zoeken IELDORF De rechtbank in Vdorf wil een Italiaan horen in tk-Dost. Omdat niet bekend is je getuige zich momenteel be- wordt het proces tegen Dost de week waarschijnlijk ver tot medio augustus. Volgens luitse getuige zou die Italiaan Arnhemmer Harm Dost (38) rden kilo's hasj en marihuana 1 geleverd. De verdediging be- dit ten stelligste en stelt dat e Italiaan niet eens kent. De be lde Italiaanse getuige is zelf in Duitsland tweemaal veroordeeld s het bezit van geringe hoeveel- hasj. Stil protest Andre Lajoignie, fractievoorzitter van de Franse Commu nistische Partij bond zichzelf giste ren een witte doek voor de mond tij dens de televisie zendtijd voor poli tiek partijen. Voor dat hij zichzelf het zwijgen oplegde, zei hij: „Ik maak be daar tegen het feit dat de Communisti sche Partij slechts 95 miserabele se conden krijgt om haar visie uiteen te zetten". BRUSSEL De Belgische re gering heeft een fonds in het leven geroepen waaruit scha devergoeding wordt betaald aan de slachtoffers van de rel len in het Heizelstadion, waar bij vorig jaar mei 39 mensen de dood vonden. Het bedrag van de schadeloosstelling zal door een speciale commissie „naar billijkheid" worden be paald, maar zal nooit meer dan twee miljoen Belgische frank (ongeveer 110.000 gulden) per uitkering bedragen. Super-satelliet in 1988 gereed EL SEGUNDO Bij Hug- hes Aircraft in Californië is gisteren een prototype ont huld van de krachtigste commerciële satelliet ter wereld, de Intelsat-VI. De satelliet is in staat tegelijk 120.000 telefoongesprekken en drie televisiekanalen te verwerken, hetgeen neer komt op een capaciteit van 400.000 vellen getikte tekst per seconde. Intelsat, een verband van 110 landen, betaalt 230 miljoen dollar voor de satelliet, die in het najaar van 1988 wordt ge lanceerd. Kamikaze-aanslag in Zuid-Libanon BEIROET In de Zuidlibanese stad Jezzine heeft een 26-jarige christelijke vrouw gisteren een met explosieven geladen auto tot ontploffing gebracht in de buurt van het stadhuis. De politie van Jezzine, een overwegend christe lijke stad, deelde mee dat de vrouw bij de aanslag om het le ven kwam. Zeven burgers liepen verwondingen op en twee gepar keerde auto's werden vernield. Ook liepen enkele winkels scha de op. De aanslag is opgeëist door de Syrische Sociaal-nationalisti sche Partij, die tegen de Israëli sche invloed in Libanon is. lis houdt 'htreus i grond KOK Een vlucht van Airways van Londen angkok is gisteren twee gehouden op het vlieg- i in de Maleisische hoofd- oeala Loempoer. Reden fe vertraging was een Iie door een passagier in fegtuig was gezien. De 'igheid van een knaag- een vliegtuig kan ge- lieveren voor zowel de peidals het veilig Hneren van het vlieg- H.ld us de maatschappij. ■I het oponthoud moes- passagiers het vliegtuig j? n. terwijl in het in te- 0 an de Lockheed TriStar 0 trdelgingsmiddel werd O n. Over het lot van de 0 verstekeling is niets be- MOSKOU Twee van de vier reactoren van de kerncentrale in Tsjerno byl worden in oktober weer in gebruik genomen. Dit heeft de nieuwe direc teur van de kerncentrale gisteren gezegd in een in terview met het officiële Sovjet-partijblad Pravda. Volgens de directeur Pozdys- jev moet de regeringscommis sie die na het ongeluk werd ingesteld eerst nog advies uit brengen over nieuwe veilig heidsmaatregelen voordat de twee reactoren weer in wer king worden gesteld. Deze commissie brengt medio au gustus verslag uit over de kernramp, die in april 26 men sen het leven kostte en leidde tot de evacuatie van bijna hon derdduizend mensen. Volgens directeur Pozdysjev zal de derde reactor, die ge koppeld was aan de verwoeste vierde eenheid, nog enige tijd buiten bedrijf zal blijven. Poz dysjev kreeg vorige maand de leiding over de centrale nadat zijn voorganger was ontslagen wegens nalatigheid. Volgens de autoriteiten had de ontsla gen directeur de ernst van het ongeluk onderschat. De Prav da hekelde overigens op haar beurt het gebrekkige toezicht van lokale autoriteiten op de schoonmaakoperatie in het ge bied rond Tsjernobyl. Aan de grensovergang tussen Oost- West-Duitsland is een partij van ruim 17 ton Hon gaarse aalbessen in beslag ge nomen, die een radioactieve straling van 983 Becquerel per kilo bleek te hebben. De con trole op straling is ingevoerd sinds de ramp in Tsjernobyl. leeft de Spaanse Burgeroorlog nog zo als in.het stadje Guernica, waarvan de vernieti- door Stuka's van de Duitse Luftwaffe een nieuw en afschuwelijk tijdperk in moderne oor- inluidde. De burgers van het kleine marktplaatsje die zich de dag kunnen herinne- Guernica door Franco's Duitse bondgenoten met de grond werd gelijk gemaakt, aan hun herinnering vasthouden met een koppigheid die is gegroeid in tientallen jaren onder Franco. Buiten Spanje denken de mensen bij Guernica vooral aan Wiso's muurschildering van de verwoesting, gemaakt in Parijs. Het schilderij kwam in 1981, na Picasso's dood, in het Madrileense Prado te hangen. M •«*<- - m - Een beeld van het geteisterde dorpje Guernica na de Duitse bombardementen tijdens de Spa*.: se Burgeroorlog. 3RID Op 18 juli brak in het toenma- Spaans-Afrika een jftse militaire opstand De toen 43-jarige icisco Franco ver- idde vanuit de Cana- le Eilanden een ma lt, waarin hij het le- opriep zich achter I te scharen en een pve orde te vestigen ppanje. De opstand zich al snel uit oc het Spaanse vaste- april 1931, toen de bevolking zich had voor een repu- en koning Alfonso XIII ballingschap ging om te voorkomen, Spanje geteisterd door |t, verdeeldheid en poli- 9:0 deed een beroep op 9iger om Spanje te behoe- Voor volledige chaos en ||uitenlandse belangen in 2lnd uit te roeien. In zijn 1 werden die belichaamd shet liberalisme, het com- G|me, het atheïsme en de „internationale samenzwering van het jodendom en de Vrij metselarij". Franco's oproep ontaardde in een van de bloedigste burge roorlogen in de geschiedenis die minstens een half miljoen mensenslevens eiste. De Spanjaarden van vandaag hebben de politieke onenig heid en gepassioneerde dis cussies die de burgeroorlog losmaakte grotendeels achter zich gelaten. Er is veel veran derd sinds er in 1975 met zijn overlijden een einde kwam aan het 36-jarige dictatoriale bewind van Franco, de aan stichter en winnaar van het conflict. La Vaquilla, Spanje's popu lairste film van vorig jaar, schilderde de nationale trage die van de periode 1936-1939 op komische wijze. Een punk- rockgroep in Madrid heeft de naam van een anarchist uit die periode gekozen, iets dat ten tijde van Franco volko-. men taboe zou zijn geweest. De socialistische regering van Spanje heeft geen plannen of ficieel stil te staan bij het feit dat de burgeroorlog vijftig jaar geleden tot een uitbar sting kwam. De algemene verbittering over de oorlog is weggeëbd en ook in officiële kringen overheerst inmiddels een zekere mate van onver schilligheid ten aanzien van dit weinig glorierijke verle den. De historische belangstelling is echter groter dan ooit tevo ren. Kranten en uitgevers overstelpen het publiek met gedetailleerde verslagen van de belangrijkste veldslagen en politieke debatten, plaatjes van de wapens en uniformen van destijds, reproducties van propaganda-affiches en de grimmige beelden van een van de eerste oorlogen, waar van de wereld kon kennisne men via foto's. Uit een enquête van het weekblad Cambio kwam naar voren dat 76 procent van de ondervraagde Spanjaarden slecht geïinformeerd is over de oorlog, terwijl slechts 21 procent begrijpt waarom het zover moest komen. Van de 1000 ondervraagden was 56 procent nog niet gebo ren toen de oorlog uitbrak en 21 procent was destijds nog teen dertien jaar oud. Slechts 5 procent bleek ooit gehoord te hebben van Buenaventura Durruti, naar wie de punk- groep in Madrid zich ge noemd heeft. Hij was de. le- fendarische leider van een olonne anarchistische strij ders en sneuvelde vijftig jaar geleden bij een handgemeen in de lobby van het luxe hotel Ritz. Overwinnaars Tot voor tien jaar was de eni ge lezing over de burgeroor log die onderwezen werd, die van de overwinnaars een lezing die een oorlog tussen klassen en tegengestelde be langengroepen vervormde tot een kruistocht tegen commu nisten, liberalen en de Vrij metselarij. Dit jaar verscheen de speel film Dragon Rapide van Jai me Camino. Het is de eerste Spaanse film waarin Franco's machtsovername in een histo risch perspectief wordt uitge beeld. De première van de film op 10 juli viel samen met de vijftigste verjaardag van het uitbreken van de oorlog. De film toont Franco's vlucht in de nacht van 18 op 19 juli 1936 van de Canarische Eilan den naar Tetuan aan boord van een Havilland DH-89 vliegtuig, dat ook wel Dragon Rapide werd genoemd, en de samenzwering die hij leidde en die het startschot voor de oorlog vormde. Camino heeft verscheidene andere films over de Burger oorlog geregisseerd omdat hij het als zijn burgerplicht be schouwt de herinnering eraan levend te houden. Maar die ene grote film, het grote fres co, zoals hij het noemt, moet nog steeds gemaakt worden. De meeste hoofdpersonen in de film hebben de burgeroor log niet overleefd of stierven later in ballingschap of door executies. Onderwijs In het onderwijs over deze be wogen periode in de Spaanse geschiedenis worden inmid dels de ware achtergronden en feiten aanzienlijk beter be licht. Er is een grote hoeveel heid archiefmateriaal vrijge komen dat onder Franco angstvallig achter slot en grendel werd gehouden. Veel scholieren leggen echter nauwelijks belangstelling aan de dag voor een oorlog die zich vijftig jaar geleden af speelde en die voor hen oude geschiedenis vormt. Het on derwijzend personeel doet zijn best een objectief beeld van de gebeurtenissen over te dra gen, maar zegt over te weinig tijd te beschikken om alles uit de doeken te doen. „Slechts vijftien procent van mijn collega's", vertelt ge schiedenisleraar Rafael Mazo, „komt in de lessen tot het jaar 1931 toen de Tweede Repu bliek werd uitgeroepen". Op papier is het zo dat in de voorlaatste klas van de lagere school en in het derde jaar van de middelbare school de burgeroorlog aan bod moet komen. Een ander probleem zit hem in het feit dat de huidige ge neratie onderwijzend perso neel nog nauwelijks toe is aan het presenteren van een ob jectief beeld. Dolores Gomez Molleda, hoogleraar geschie denis aan de Universiteit van Salamanca, verwoordt het als volgt: „Wat de geschiedkunde betreft bevinden we ons in een tijd van totale herziening. Maar de veertig jaar onder Franco hebben de wijze waar op we de geschiedenis bestu deren dermate beïnvloed, dat het nog minstens een genera tie zal duren eer we de afstan delijkheid bereikt hebben die nodig is om er in een werke lijk historisch perspectief op terug te kunnen blikken"; 3JE VERHOLEN EN HET KNETTERCARTER d „Met Eelkema, brigadier eerste klasse dorpspolitie te Rijkhuyz'n!" klonk een ichtige stem. „Spreek ik met de commis- lalf?" „Ja, daar spreek je mee, brig- fntwoordde commissaris B. Bruutjes Bzn. b er van je dienst?" „U moet twee rfn anhouw'n en voorgeleid'n, commissa- d Eelco. „Er is rommel an de knikker ge- oij de knapper-rees hier in Rijkhuyz'n. Na ijgebreid en diepgaand onderzoek ben ik a:er gekoom'n dat een zekere Linke Lo- en een niet minder zekere Bennie de f naar Grav'ndrecht moet'n zijn ont- Ze hebb'n alhier geprobeerd aan- ate pleeg'n op de leev'ns van onschuldige c Ze wild'n met echte miertaljeurs ii en met bomm'n gooi'n. De betreff'nde irtikel'n zijn door mij airede in beslag ge- „Bedankt, brigges," antwoordde ttsaris B. Bruutjes Bzn tevreden. „Maar jerust te stellen. De hoofdstedelijke poli tie heeft de nodige stappen reeds ondernomen. Dank zij ons onfeilbare inlichtingensysteen heb ben wij de verblijfplaats van de twee schelmen reeds kunnen localiseren. Ik ga ze nu onmiddel lijk arresteren. Ik was het eerlijk gezegd al van plan, vat je?" Daarmee maakte de commis saris een einde aan het gesprek en Eelco vond dat ze daar in de stad toch maar van wanten wisten. Maar de ferme B. Bruutjes wist van wan ten, dat bleek. Hij reed tenminste even later al in een overvalwagen door de reeds stille straten van de grote stad. In eigen persoon lerdde hij de operaties en bij het hospitaal aangekomen, gaf hij het bevel: „Gebouw omsingelen en alle uitgangen in het oog houden!" Zulks ge schiedde en de dappere agenten zochten hun plaats. Doch nauwelijks hadden de brigadiers Kwajebreurtje en van Moppersum zich bij de achtergevel verdekt opgesteld, of daar zagen ze een vreemd toneeltje in de dakgoot van het zie kenhuis. BONN/BERLIJN De Westduitse regering wil de affaire rond de Oostduitse econoom Herbert Meissner zo snel mogelijk oplossen. Maar terwijl Oost-Duitsland gisteren de onmiddellijke vrije terugkeer van Meissner eiste, werd in de Bondsrepu bliek een arrestatiebevel te gen de man uitgevaardigd, op verdenking van spionage. Meissner zou vorige week hebben willen overlopen, maar verdween uit het hoofdkantoor van de inlich tingendienst. Meissner zit vermoedelijk op de West duitse ambassade, maar Oost- Duitsland zegt dat de geleer de tegen zijn zin wordt vast gehouden. GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BU UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS, MUZIEK THEATER. RECREATIE. EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA TENNESSEE Beschut tussen twee bergtoppen van de paradijselijke Smo ky Mountains in Tennes see ligt een nieuwe toeris tentrekker, waarschijnlijk de meest betoverende in Amerika. In dit nieuwe familiepretpark, Dolly wood genaamd, kunnen mannen langekoesterde fantasieën uitleven, vrou wen hun Assepoesterdro- men werkelijkheid zien worden en kunnen kinde ren in de stroomversnel lingen spelen. Dollywood is Dolly Partons ei gen pretpark van ruim 1600 hectare, slechts op kleine af stand van het armoedige hou ten hutje waar ze haar kinder jaren doorbracht. Het is Dol ly's reactie op de glitter en gla mour van Hollywood. „Een paar jaar geleden, toen ik voor het eerst het naambordje met Hollywood erop zag staan, dacht ik steeds hoe grappig het zou zijn als ik die H eens in een D kon veranderen", aldus de beroemdste vrouw uit de geschiedenis van Tennessee. „Ik kreeg opeens het idee dat het een goede naam voor een pretpark zou zijn". Dolly is 48 miljoen gulden ar mer, maar de eigenaresse en meest prominente inwoonster van het voormalige Silver Dollar City. Het is een schil derachtige verzameling van hutjes, paden en beken in de beste Western-traditie, die de volkskunst en de cultuur van het golvende heuvelgebied in Tennessee verheerlijken; am bachten van bezembinden tot houtsnijden zijn er vertegen woordigd. Tijdens de weekein den kan men Dolly zelf zien ronddartelen in de stroom versnellingen onder het slaken van hoge kreten dat zij nat wordt. De duizenden bezoekers van Dollywood worden van het uitgestrekte parkeerterrein naar de ingang gereden door paard en wagen, compleet met hoogblonde gastvrouw. Ook al Dolly Parton zoals haar fans haar kennen: zingend en swingend op het podium. is de eigenaresse zelf niet aan wezig, haar beeltenis is alom vertegen woordigd. Degenen die in vervoering ra ken van Dolly's weelderige vormen kunnen een bezoekje brengen aan het Dolly Parton museum. Daar kunnen zij zich vergapen aan haar pruiken, jurken en keurslijfjes, die naar Dollywood zijn overgebracht van het kledingmagazijn dat zich onder haar huis in Nash ville bevindt. Hier kan men ook allerlei Dolly Souvenirs aanschaffen, van strakke T- shirtjes tot abrikozenjam. Vanuit een enorme muziek tent in een diepe vallei mid denin het park galmen de klanken van folk muziek, ge produceerd door Dolly's fami lieleden Billi en Rosie Caswell. Zij moeten het evenwel opne men tegen het ingeblikte stemgeluid van Dolly, dat eveneens door het park schalt. „Iedereen hier is familie van mij", zei Dolly toen het park geopend werd. „Ik heb gewel dig leuke ooms, tantes, nich ten, neven". Bobby, één van haar tien broers, heeft de scha mele berghut uit Dolly's jeugd exact nagebouwd, aangezien de huidige bewoners weiger den het te verkopen. Haar va der Lee, een gepensioneerde boer, zag zichzelf plotseling als hoofd van een soort uitzend bureau voor familieleden. Voor Dollywood-bezoekers die dromen van een zang-carrière ligt de kans voor het grijpen in een grote muziekwinkel aan de Dolly Parton snelweg, waar iedereen in de gelegenheid ■wordt gesteld om een plaatje te maken. Als de bezoekers door honger overmand worden, kunnen ze Dolly's favoriete barbecue-re cepten uitproberen in het res taurant „Tante Oma's Zuidelij ke Keuken". Tante oma is Dolly's bijnaam, die zij kreeg .van haar nichtjes en neefjes. De grote afwezige onder de fa milieleden is Carl Dean, een aannemer uit Nashville, die zo'n twintig jaar het huwe lijksbed deelde met Dolly Par ton. Zijn enige bijdrage aan Dollywood is het advies: „Hou het schoon Copyright The Guardian LONDEN Lady Diana heeft het gisteren toegegeven: Met Sa rah Ferguson, die op 23 juli prins Andrew trouwt, heeft de prin ses zich, vermomd als agent, in een Londense nachtclub ver maakt. In Engeland is de nachtelijke escapade van het tweetal het gesprek van de dag, maar het heeft niet veel gescheeld of de uitsmijters van de club hadden de met pruiken getooide agentes radicaal verwijderd. Ze dachten namelijk dat het om meisjes ging van een felicitatiedienst, die „gekochte" kussen uitdelen. De overredingskracht van Diana, de toekomstige koningin van Engeland, en „Fergie" was kennelijk echter ruimschoots vol doende. Society-gastvrouw Juanita Kerman onthulde dat twee giechelende agentes die nacht een hoop pret hebben gehad. Het is in Engeland overigens verboden om je als agent te vermom men, maar verwacht wordt dat het incident verder geen conse quenties zal hebben. (ADVERTENTIE) 'N REIS DOOR COMPUTERWONDERLAND EN 'N UITZONDERLIJKE NEDERLAND TOER! WARSCHAU Het Pool se parlement heeft giste ren een amnestiewet aan genomen op grond waar van duizenden gewone criminelen en mogelijk honderden politieke ge vangenen zullen worden vrijgelaten. Vooraanstaan de politieke gevangenen zullen echter alleen „on der bijzonder gerechtvaar digde omstandigheden" hun vrijheid herkrijgen. Op grond van de nieuwe wet, die woensdag van kracht wordt, zullen 20.000 van de 114.800 gewone criminelen in Poolse gevangenissen worden vrijgelaten, zo zei minister van justitie Lech Domeracki. Leden van een Australische parlementsdelegatie die nu in Polen is, zeiden van Poolse re geringsfunctionarissen te heb ben begrepen dat de amnestie betrekking zou hebben op 230 van de 350 politieke gevange nen in het land. Minister Domeracki stelde het aantal niet-criminele gevange nen op 189, en zei niet te we ten hoeveel van hen onder de amnestiewet zullen vallen. De amnestie is beperkter dan die van 1983 en '84. Soms wordt aan de amnestie de voorwaarde gesteld dat mensen hun illegale activitei ten tegen de regering staken, terwijl de amnestie ook niet van toepassing is op de belang rijkste mensen van de verbo den vakbond Solidariteit. Onder de mensen die waar schijnlijk buiten de amnestie vallen bevinden zich vooraan staande politieke gevangenen als Adam Michnik, Wladyslaw Frasyniuk, Bogdan Lis, Zbig- niew Bujak, Bogdan Boruse- wicz en Tadeusz Jedynak.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 5