„Vierdaagse van Nijmegen is eigenlijk Haagse zaak" mens Vreemdeling wacht ruim drie maanden op Schiphol dagjes [otels 1 iet in lek Provincie wil opheldering over bijbaan Van Agt nbtenaren Mlen snel Heen doen g»t Van Dijk Nederlanders niet gearresteerd in Moskou Politie haalt baby uit hete auto Dagboek van een AOTNENLAND Ccidóe Courant VRIJDAG 18 JULI 1986 PAGINA 3 em i jHAAG De vier cen- van overheidspersoneel |n in een informeel ken- vo|kingsgesprek met de et re minister van binnen- zaken, Van Dijk, er op drongen het overleg de arbeidsvoorwaarden ee1g af te ronden, in elk ge- volgende maand. De laat- jpjverlegronde was op 21 at jiet de toenmalige minis- Korte. »t gesprek zei CFO-voor- 06 De Jong de indruk te vrh dat minister Van Dijk de hand zal houden aan •geerakkoord. De CFO is Jt regeerakkoord betreft trust op de ontwikkelin- h|ie daaruit voor de ko- 8oé jaren voortvloeien. Er teii ecbt over inhoudelijke gesproken. De minister wel de hoop uitgespro- fen goede relatie met de ■narencentrales op te in. overleg van 21 mei zeg- Korte de centrales toe n' leel van de loonruimte 1 boven de 2 procent) die rgtfs in het bedrijfsleven is at ingekomen, beschikbaar t ?len voor het overheids deel. De Korte wilde een irige overeenkomst met 'trbtenarenbonden, waarbij ha|mte van de metaal-cao orbeeld zou kunnen die- voorzitter Van de Scheur Tit FNV-ambtenaren uitte rejjrect al in sceptische be- jingen. komend overleg zal ook genoemde pakket-verge el aan de orde komen. De isle van middelbare en ambtenaren (CMHA) beschikbare ruimte om de inkomens- lillen tussen middelbare ■"jere ambtenaren en ver- )are werknemers in het Isleven weg te werken. ar hr Ie ;st van duizenden dekcassettes /ERDAM De politie op de Albert Cuyp in j-irdam en in enkele wo- [Jh in Monnickendam on- r vierduizend illegale kcassettes en 42 recor- yn beslag genomen. Drie yen werden bij deze actie A houden. De cassettes be- 1 alle top-veertig materi- •/aarover geen auteurs- "n waren betaald. Cfpgale produktie van top- g cassettes begon enkele 1 geleden als hobby van maar is, aldus het au- 'echtenbureau Buma/S- nu uitgegroeid tot een mvangrijke fraude. Sondering in tgebieden ftCHENDAM Het zo- ■zoen verloopt tot nu toe ■tellend voor de hotels, van de ac- odaties aan de kust. Aan 'n sprake van een uitste- bezetting maar in de an het land is vaak de yan de kamers vrij. Mo- 1!tel zijn er naar een voor de schatting van het Ne- ce)ds Bureau voor Toeris- 1BT) ongeveer een mil- toeristen in land. Dit aantal zal nog nen doordat eind deze "1 de vakanties in West rand beginnen. campings in ons land is miatie kalm. Nergens gro- iblemen en geen lange wachtenden, net zoals jaar. De meeste cam- t^hebben nog ruimte. In gebieden is de ge dode bezetting rond de 90 vooral in Limburg. hdelijk gemiddelde staat oi procent. De bungalow- h zijn daarentegen vrij- lemaal vol. ar zijn er in diverse de in het land opmerkelijk lenen en Zweden geregi- i Dit komt vermoedelijk Je bliksemactie van het op de Scandinavische eerder dit jaar, na het ten van de Amerikaanse, gens verwacht het NBT Amerikanen en Cana- volgend jaar weer met kelijke aantallen Neder- ullen bezoeken. DEN HAAG De Nederlander Michel Post en zijn reisgenote Marlie Hollands blijken in Mos kou niet gearresteerd te zijn geweest. Zij zijn woensdag van hun vakantie in Amsterdam te ruggekeerd. Volgens het Amsterdamse „Groep- pa Doverjija" comité werd Post vorige week ge arresteerd in het bijzijn van twee actieve leden van de Moskouse onafhankelijke vredesgroep „Groeppa Doverjia", Olga Medvedkova en Dina Brodski. Van Post en Holland werd volgens het comité sindsdien niets meer vernomen. Volgens een woordvoerder van Buitenlandse Zaken heeft de Russische politie twee personen uit de auto van Post gehaald. PTT'ers bieden tegen regels in verzet bij overval HILVERSUM Voor de tweede keer in twee dagen hebben mede werkers van de PTT een gewapen de overval weten te voorkomen. Gebeurde dat eerder deze week in Den Haag, gisteren waren het PTT'ers in Hilversum die een over val verijdelden. Bij de Centrale Di rectie van de PTT betreurt men het feit dat PTT'ers tegen de voor schriften in verzet bieden aan overvallers. Het geld is in dergelij ke situaties ondergeschikt aan de veiligheid van het personeel. De di rectie neemt echter geen maatrege len tegen de dappere „overtreders". Inenting Tamils tegen de bof LOCHEM In het ver- blijfscentrum van Tamil- asielzoekers te Lochem zijn twee gevallen van de bof geconstateerd. Op ad vies van de geneeskundige hoofdinspectie van volks gezondheid zullen alle Ta- mil-asielzoekers in ons land daarom worden in geënt tegen de bof. Bof is als regel een onschuldige ziekte die op kinderleef tijd optreedt. Bij volwasse nen kunnen zich in enkele gevallen complicaties voordoen. Tandartsen boos over erkenning tandprothetici UTRECHT De Nederlandse Maatschap pij tot bevordering der Tandheelkunde is er „ontsteld en boos" over dat het kabinet deze maand akkoord is gegaan met een wetsvoorstel waarin het beroep van tand- protheticus wordt erkend. De tandartsenor ganisatie heeft gisteren aangekondigd, dat ze geen medewerking zal verlenen aan de opleiding en de erkenning van het beroep tandprotneticus als niet wordt bepaald, dat het afleveren van volledige kunstgebitten moet gebeuren „op voorschrift van tandarts of arts". De NMT vindt dat voor het maken van prothesen ook medische en biologische kennis nodig is waarin de tandarts wel en de tandprotheticus niet is opgeleid. NIJMEGEN „De Vier daagse is een typisch Nij meegs evenement dat door een rijke traditie al leen in deze stad kan wor den gehouden. Wat veel mensen echter niet besef fen, is dat het wandeleve nement qua voorbereiding een geheel Haagse zaak is". Marsleider A.J. van Dongen (70) van de vandaag afgesloten 70e aflevering van de Nij meegse Vierdaagse neemt vol gend jaar, na twintig slopende arbeid, afscheid als centrale man in het wandelevenement. De vice-voorzitter van de Ko ninklijke Nederlandse Bond voor Lichamelijke Opvoeding (KNBLO) moet, zo luiden de spelregels, bij overschrijding van de 70-jarige leeftijdgrens plaats maken voor een jonge re. „In Den Haag zetelt onze bond en door de contacten die je als marsleider moet leggen met de ministeries van defensie, bui tenlandse zaken en veel am bassades is Den Haag onmis baar voor het welslagen van deze Vierdaagse", aldus Van Ruim 26.000 stappers over de finishlijn NIJMEGEN Ruim 26.000 kilometervre ters hebben vandaag in Nijmegen de fi nishlijn van de Vierdaagse-in-jubileume- ditie gepasseerd. De een schijnbaar zo fris als een hoentje, de ander op zijn allerlaat ste benen, passeerde de volgepakte tribu nes in het krioelende Nijmegen. De etappe van vandaag voerde langs Overasselt, Grave, Gassel en Beers naar de pleister plaats Cuijk en vervolgens over de pon tonbrug over de Maas via Mook en Mal den terug naar Nijmegen. Gisteren was het aantal uitvallers veel la ger dan de dag ervoor: slechts 703. De hoge temperaturen van de laatste dagen hebben wel hun tol geëist. De helpers van het Rode Kruis hadden handenvol werk. Vele deelnemers werden bevangen door de warmte en moesten tijdelijk in het zie kenhuis worden opgenomen. Dongen. Hij besteedt jaarlijks de helft van zijn tijd aan het voorbereiden van de Vier daagse, In Den Haag assisteren hem daarbij in totaal 170 me dewerkers. Het organiseren van een grote sport-evenement als dit noemt Van Dongen, die na dertig jaar wonen in Den Haag onlangs is verhuisd naar het Gelderse Overasselt, „uiterst boeiend". Van Dongen was eerder onder meer betrokken bij de Olym pische Spelen voor Gehandi capten in Arnhem en keerde kort voor het begin van de vandaag weer voltooide Vier daagse terug uit Japan, waar hij is gevraagd grote marsen in de stad Osaka te organiseren. Het grootste probleem bij de Vierdaagse van Nijmegen van dit jaar noemt Van Dongen het sterk gestegen aantal deel nemers. „Met name op de knelpunten in het parcours waar alle routes samenkomen, is het passen en meten. Toch geloof ik dat we, in tegenstel ling tot wat sommige mensen menen, nog niet aan ons maxi mum zitten. Ik vermoed dat het grote aantal deelnemers deels te maken heeft met ons 70-jarig jubileum dat voor wat extra publiciteit heeft gezorgd, en deels met de aandacht die de wandelsport het afgelopen (aar in het algemeen heeft ge kregen. Wandelen is plotseling ,in", het lopen is een trend ge worden", aldus Van Dongen. SCHIPHOL In de wacht ruimte voor reizigers op Schiphol bivakkeert al drie en een halve maand een door de Nederlandse justitie geweiger de vreemdeling. Hij wacht daar totdat een land hem wil opnemen. De man heeft de af gelopen tijd veelvuldig heen en weer gereisd tussen enkele landen om steeds opnieuw te horen dat hij daar niet wel kom was. De KLM heeft gisteren contact gezocht met het ministerie van justitie om „in gezamenlijk overleg" een oplossing voor de man te vinden. Volgens de marechaussee op Schiphol heeft nog nooit eerder een vreemdeling zo lang op de luchthaven gebivakkeerd. De man, van wie wordt aange nomen dat hij Ethiopiër is, ar riveerde op 3 april op Schiphol met een lijnvlucht van de KLM vanuit Saoedi Arabië. Bij de marechaussee bleek dat hij reisde op een vals paspoort dat in Somalië was afgegeven. Hierop werd hem de toegang tot ons land geweigerd. De man vroeg daarop asiel aan. Dat is hem geweigerd op grond van zijn verklaring dat hij vier jaar in Saoedi Arabië heeft gewerkt, nadat hij Ethio pië legaal met een geldig pas poort had verlaten. Hij reisde vervolgens twee keer voor niets naar Cairo, waar de autoriteiten hem niet toelieten. Vervolgens wilde hij via Rome naar Ethiopië, maar de Ethiopian Airlines weiger de hem te vervoeren omdat men bang was dat hij door de Ethiopische autoriteiten niet zou worden toegelaten. Saoedi Arabië, waar de man vandaan kwam, wil hem evenmin toe laten. Bovendien zou hij zelf te kennen hebben gegeven niet terug te willen. Toch moet Saoedi Arabië hem krachtens internationale verdragen op nieuw toelaten, als kan wor den aangetoond dat hij daar inderdaad heeft gewerkt voor hij naar Nederland reisde. On dertussen draait de KLM op voor de kosten van zijn ver blijf op Schiphol. DEN BOSCH Provinciale Staten van Noord-Brabant willen van de commissaris van de koningin mr. A. van Agt opheldering over de betaalde bijbaan die hij sinds maart vervult bij de raad van bij stand van het Rotterdamse be leggingsfonds Orco. Fractie voorzitter van de PvdA, me vrouw Baartmans, zei gisteren: „Het stuit mij zeer tegen de borst, zeker van iemand als Van Agt van wie je een zeker ethisch handelen verwacht". Van Agt zou vuile handen ma ken omdat Orco zich bezig houdt met het omzeilen van de belastingwetge vi ng. Ook CDA en D66 willen de nevenfunctie ter discussie stel len. Ir. A. de Smet van D66 noemt de nieuwe bijbaan van de commissaris van de konin gin ongepast. „Op dat vlak moet je je als commissaris niet bewegen". Van Agt heeft in een eerste reactie laten weten dat zijn werk bij Orco „geme ten naar morele normen ver gelijkbaar is met wat accoun tants, advocaten of belasting consulenten doen, namelijk het informeren over de inhoud van een bepaalde wetgeving". Volgens Van Agt levert de ne venfunctie geen direct voor deel voor Brabant op, maar kunnen de contacten die je legt met het Nederlandse bedrijfsleven wel ten goede komen aan die provincie, zo liet zijn woordvoerder weten. Volgens mevrouw Baartmans is het tegen de geest van eer der gemaakte afspraken over bijbanen dat Van Agt zijn ad viseurschap bij Orco niet bij Provinciale Staten heeft ge meld. EMELS Rood katertje tweemaal gered Tot twee keer toe heeft Ben in 't Veld, tuinman van een be jaardentehuis in Voorst, een rood katertje het leven gered. Het ongeveer twee maanden oude dier was de eerste keer opgehangen in een conifeer; de tweede keer vond de tuin man het dier aan de andere zijde van het tehuis. Hij was op dezelfde wijze met een strop vastgemaakt door een nog on bekende dader en zou zich bij een sprong hebben opgehan gen. De tuinman heeft de poes aan de zorgen van zijn jarige dochter toevertrouwd. In Rotterdam zoekt de politie naar twee motorrijders die een poes bij een eerste aanrijding verwondde en vervolgens op zettelijk doodreden. Heerma beëdigd in Florence DEN HAAG Oud-wethouder Heerma van Amsterdam is gis teren in Florence door koningin Beatrix beëdigd als staatssecre taris van economische zaken. De beëdiging vond in Italië plaats omdat de koningin er op vakantie is. Proefdierenlab TNO in Amerikaanse handen DEN HAAG Het Ameri kaanse bedrijf Harlan Sprague Dawley Inc. (HSD) neemt het Centraal Proefdierenbedrijf van TNO in Zeist over. Het bedrijf kwam tevens met mi nister Deetman (Onderwijs en Wetenschappen overeen om een nationaal proefdierbedrijf in het Limburgse Onderban- ken op te richten. Dat moet het bedrijf van TNO in Zeist vervangen. Organisaties voor dierenbe scherming hebben al verschil lende keren geprotesteerd te gen deze gang van zaken. Vol gens de organisaties kan voor de helft van de nu geraamde kosten het bedrijf in Zeist worden aangepast. De rest van het geld zou dan kunnen wor den gebruikt voor alternatieve dierproeven en onderzoek daarnaar. Bovendien hebben de organisaties grote beden kingen tegen het Amerikaanse bedrijf, omdat daar commer ciële belangen zwaarder tellen dan het welzijn van de dieren. De organisaties zullen zich danook verzetten tegen de overname. De Dierenbescher ming sluit niet uit dat er blok kades zullen komen bij even tuele nieuwbouw. HSD is het op één na grootste proefdierfokbedrijf ter wereld. Het heeft zijn hoofdzetel in In dianapolis en zal een voorstel doen voor de opzet van het be drijf in Onderbanken. De tota le kosten zullen niet meer mo gen bedragen dan 25 miljoen gulden. De overheid is bereid onder voorwaarden de helft van de bouwkosten voor haar rekening te nemen. Voor het leveren van proefdieren aan universiteiten, onderzoekin stellingen en industriële labo ratoria wil het kabinet een na tionaal bedrijf. In het kader van het regionaal spreidings- beleid is gekozen voor het Limburgse Onderbanken als vestigingsplaats. ZUTPHEN De politie in Zutphen heeft gisteren op een parkeerterrein bij een super markt een baby uit een auto gehaald. Het kind lag badend in het zweet in een door de zon 'opgewarmde' auto. De moeder van de baby werd op gespoord en door de politie „ernstig onderhouden". In het voetspoor van honderdduizenden landgenoten trekken onze verslaggevers er in deze vakantieweken in eigen land op uit. In deze kolommen geven zij hun persoonlijke impressie van zomerse gebeurtenissen die voor de lezer mogelijk een tip kan bevatten voor een dagje uit. Barend Strang wandelde door het Buitenmuseum van het Zuiderzeeniuseum in Enkhuizen. Hij kreeg er een beeld van de manier waarop de mensen langs de Zuiderzee in de periode van 1880 tot 1930 woonden, leefden en werkten. ZUIDERZEEMUSEUM: Honderddertig panden afgebroken en weer opgebouwd Na afloop van de rit met de stoomtrein verdringen de kinderen zich bij de nahij gende locomotief Hun wens gaat in vervulling. Wie wil len er graag kolen zien?", vraagt de conducteur. Moe der gaat terug in haar ge heugen: „Die kunnen bran den. Daar loopt-ie op". Een dag in oostelijk West- -Friesland is snel gevuld. Kies je voor het Buitenmu seum van het Zuiderzeemu seum in Enkhuizen, dan blijft er nauwelijks tijd over voor een rit met de stoom tram Hoorn-Medemblik. Om over alle andere historische mogelijkheden maar te zwij gen. Eerst maar naar het Buiten museum. Drie jaar geleden geopend nadat er vijftien jaar aan was gebouwd. Het museum is wat ontoeganke lijk gelegen aan het IJssel- meer, achter de Enkhuizer binnenstad. Dat probleem is handig opgelost. Nabij de sluizen in de dijk naar Lely stad is een parkeerplaats. In een grote tent kan een kaar tje worden gekocht, waarna een bootje je in een kwartier naar het museum voert. Wie met de trein komt, kan zich achter het station inschepen. Vanaf het water uitzicht op Enkhuizen met zijn Drome daris, wat wil een mens nog meer. „Markerwaard mis daad", staat er al jaren op de havenmuur. Niemand in Enkhuizen heeft er ooit be hoefte aan gehad die tekst weg te zwabberen. Bij de kalkbranderij stap je aan wal en in het verleden. Het routebord op het eerste pleintje schept even verwar ring. Rechtdoor ga je naar de wc en Urk, linksaf naar de koffie en de Gracht, recht door naar Zoutkamp, terug naar de veerboot. De behoefte aan een gratis rondleiding doet zich gelden. Twee keer per dag kun je gedurende een uur een gids volgen. Luisteren is leuker dan lezen. En wat gratis is, moet je niet laten lopen. De gids vertelt: „Het Buiten museum wil een beeld geven van de manier waarop de mensen langs de Zuiderzee in de periode van 1880 tot 1930 woonden, leefden en werkten. Er zijn honderd dertig panden en maar twee duplicaten. Alle andere zijn origineel. Afgebroken en hier weer opgebouwd. Drieëndertig zijn er inge richt. Niet zomaar, maar naar de verhalen van de be woners zoals die het zich van vroeger herinnerden „We gaan nu naar Monnic kendam. Het grootste deel van de huizen is gebouwd met kalk uit de kalkovens. De huizen staan op eenzelf de plek. Aan het water, of buitendijks bijvoorbeeld. Ook de tuinen zijn historisch verantwoord. Je vindt er on der andere de mispel. Alles berust op informatie, niks is op fantasie gebouwd". „Dit is nog Monnickendam en dat is Zoutkamp... Nu lo pen we ook gelijk op de Gro ninger rode klinkers. Kijk, er werden ook oude deklui- ken en zwaarden gebruikt om de straat te repareren „Weet u waar dat luikje in de gevel voor is? Dat is het luikje onder de bedstee. Kon je de aardappelen opbergen. Ook werd de ruimte onder de bedstee gebruikt als slaapplaats voor de kinde ren. De zolder was nodig voor de visnetten. Daar moest het brood mee worden verdiend". Een ouderwetse houten ha- ringkar rekent moderne prijzen voor nieuwe haring. De snoepwinkel levert an tieke drop in puntzakjes. De winkelierster past de bestel ling stiekem af op een elek tronische weger. Over de IJsselmeerdijk is het een korte wandeling naar de nettenboeter. Van daaruit heeft men uitzicht op de belendende camping. Allemaal piepkleine „huis jes", pal op elkaar. Vroeger leefden ze ook zo langs de Zuiderzee. Alleen niet vrij willig. Langs de dijk in Medemblik staat de „Ir.P.H.Bosboom zich puffend en blazend op te winden voor de twintig kilometer lange tocht naar Hoorn. Elf atmosfeer druk moet de uit 1922 daterende locomotief hebben om de be jaarde rijtuigen naar Hoorn te trekken. De machinist steekt zijn authentiek zwart besmeerde gezicht naar bui ten. Een grootmoeder met kleindochter blijft in stijl: „Die mag vanavond eerst wel de boender over zich heen hebben". Het sein tot vertrek kan nie mand ontgaan. De machinist laat de stoomketel fluiten, de conducteur blaast op zijn fluitje en de rook verlaat in overvloed de schoorsteen. Een paar honderd meter verder stopt de trein. De eerste overweg. De conduc teur springt naar buiten en stopt met zijn rode vlag het verkeer. Gedurende het ko mende uur blijft hij zo aan zijn conditie schaven. Ook hier moet een kaartje gekocht worden. De conduc teur verkoopt ze vanuit een blikken trommel. De kaar- bes hebben verschillende kleuren en worden nog van een blokje afgescheurd. Een linnen zakje met de opdruk „wisselgeld" maakt het ge heel compleet. Bij een inge wikkelde klant gaat de con ducteur er rustig voor zitten. Dat kon in die tijd nog. De rit langs de vergeten sta tionnetjes van Opperdoes, Twisk en Wognum duurt een uur. In Hoorn wacht de werkplaats, waar iedereen zomaar binnen mag lopen. Glimmend van trots dat ze het hebben overleefd, staan daar nog meer locomotieven. Tijdens de reis kun je de trein door lopen om op het voorbalcon naar de kont van de locomotief te kijken. De roetwolken golven zo naar binnen. Een enkeling krijgt roetdeeltjes in het oog. De conducteur waarschuwt: „Als je je kleren straks niet meteen wast, dan krijg je het er in geen maanden uit".

Leidse Courant | 1986 | | pagina 3