brand Duindigt Vrij zonnig DE KEER Mosselen schaars en duur Weinig loonruimte voor trendvolgers Londen bereidt zich voor op sancties tegen Zuid-Afrika Uitvoerders nieuw sociaal stelsel duizelt het £eidóG (Bowuvnt HET WEER BOEKHANDEL LEIDEN - LEIDERDORP OEGSTGEEST - KATWIJK VOORSCHOTEN CCOZ: daling ziekteverzuim valt tegen AMSTERDAM De daling van het landelijk ziektever zuim in ons land in de afgelo pen jaren is geringer dan tot nu toe is gesteld. Tot deze con clusie komt de Stichting CCOZ (Coördinatie, communicatie en onderzoek ziekteverzuim) op grond van een vergelijkend cijferonderzoek. Op basis daar van neemt zij aan dat het ziek teverzuim in de jaren 1977- 1985 jaarlijks met ongeveer eentiende procent is gedaald van 7,4 in 1977 tot 6,8 procent vorig jaar. Gezien deze reeks cijfers kan men nauwelijks van de daling van het ziekteverzuim onder de indruk zijn. DEN HAAG In heel Noord-Europa is als gevolg van twee strenge winters sprake van een mosselschaarste. Dat is ook in Nederland te merken, waar de eerste mosselen vandaag maar in een beperkt aantal viswinkels en restau rants te koop zijn. Volgens een moss- seldeskundige in Yerseke liggen de veilingprijzen zo'n tachtig procent bo ven die van vorig jaar. Volgens hem komen de meeste aangeleverde mosselen uit de Waddenzee en uit Zeeland, maar is ook sprake van Deense mosselen. Af hankelijk van de kwaliteit van de mosselen en de kosten en vaste lasten van de winkelier kost een standaardzak van twee kilo schelp mosselen in de winkel tussen de acht en twaalf gulden. Vanwege die hoge prijs kopen veel vishandelaren nog geen mosselen in uit vrees ze niet allemaal weer kwijt te raken. Een voorbeeld: bij de Haagse vissnackbar Janssen liggen de mosselen te koop voor 7,50 per twee kilo, tegen 5,75 vorig jaar. nge hond bijt handicapte ngen dood BURG Een negen maanden hond, een Franse staander, in Domburg in een vakantie- ^ig een Belgisch gehandicapt tje van tien jaar doodgebeten, ngen was tijdens het drama al thuis en zijn ouders ontdekten in thuiskomst wat er was ge- De jongen werd zwaarge- overgebracht naar het zieken en Vlissingen, waar hij aan zijn pndingen bezweek. Niet is vast n te staan waarom de hond de a heeft aangevallen. „Eva leefde 100.000jaar geleden in Afrika of Azië BAR HARBOR Amerikaanse onderzoekers hebben het spoor van nu levende mensen gevolgd tot hun verre voorouders en mogelijk tot aan de in de bijbel genoemde Eva. Door gebruik te maken van genetische techniek voor het analyseren en vergelijken van de drager van alle erfelijke eigen schappen kwamen de onderzoekers tot de conclu sie dat als er een Eva is geweest, deze 100.000 jaar geleden in Azië of Afrika geleefd moet hebben. De onderzoekers analyseerden het bloed van meer dan 600 vrouwen uit alle delen van de wereld om hun erfelijkheidsdrager te vergelijken. Zij vonden meer dan 50 typen, maar ontdekten dat deze alle van één originele vorm afstamden, die uitsluitend bij vrouwen voorkomt. „Er moet een vrouw zijn geweest die dit dan als eerste heeft doorgegeven. Als zij de enige was dan moet zij Eva zijn ge weest zo verklaarde een geneticus in Atlanta. Militairen schieten op jeugdkamp HARFSEN - Militairen op oe fening hebben gisteravond op deelnemers aan een jeugd kamp in Harfsen geschoten. De leider van het kamp scha kelde de politie in na het voor val. Na enig speurwerk wer den de militairen gevonden. Zij dachten dat de vakantie vierende jeugd „de vijand" was. Er werd geschoten met losse flodders, zodat er geen gewonden konden vallen. De politie heeft de militairen te rechtgewezen. Tientallen reeënkoppen ontdekt in bos EDE De politie in Ede heeft gisteravond enkele tientallen reeënkoppen in een bos gevonden. Het gaat om 32 koppen van dieren die niet zo lang ge leden op vrij deskundige wijze moeten zijn geslacht. Het waren zowel oude als jonge dieren. Agenten vonden de dierenkoppen na aanwijzingen van een jager. Wie de koppen heeft achtergelaten, is nog een raadsel. Gezien het grote aantal wordt niet aan stro pers gedacht. Man biedt agenten hasjpijp aan ENSCHEDE Een 21-jarige Hen- geloër, volop ge nietend van z'n hasjpijp, liep van nacht rechtstreeks in de armen van de Enschedese po litie. Op een hoek bood hij twee pas serende politiea genten aan ook en kele trekjes van zijn pijp te nemen. DEN HAAG Er is in de huidige si tuatie geen ruimte om de lonen van de trenvolgers (de gepremieerde en ge subsidieerde sector) in 1987 gelijk te behandelen als die in het bedrijfs leven. Minister De Koning van sociale zaken en werkgelegenheid wil midden augustus hierover overleg voeren. Tot deze sector behoren onder andere NS, streekvervoer, welzijn, ziekenhuiswe zen, kruiswerk, bejaardenoorden, sport, kunst, kinderbescherming en re classering. Voor incidentele loonont wikkeling moet volgens de bewinds man worden uitgegaan van 0,75 pro cent. De ruimte voor verbetering van de arbeidsvoorwaarden in 1987 is vol gens de bewindsman uiterst gering. Bij de huidige prijsontwikkeling voorziet de bewindsman dat toch sprake is van een werkelijke inkomensverbetering zonder aanpassing van de nominale lo nen. Volgens hem zal er enige speel ruimte in het arbeidsvoorwaardeno verleg zijn door een verwachte verde re verlaging van de pensioenpremies. Vrijdag 18 juli 1986, 77e jaargang no. 23554 Uitgave Westerpers. behorende tot Sijtholl Pers. Apothekersdijk 34.2312 DD Leiden, Postbus 11,2300 AA. tel.071-122244. Voor abonnementen: tel.071 -313677. Giro 103003 Bank: Amro-Bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: l.J.Hallewas, Chel-redacteur: Wim Bui|ieweg. Abonnementen: (incl.5% BTW) per maand f. 22,49 (aut.betaling),kwartaal f. 67,43, jaar f. 256,85. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071 -122248. Advertenties: (excl.5%BTW)f. 0,63 per mm, kleintjes f. 0,44permm. Losse nummers f. 1,10. Perioden met zon en bijna overal droog. Middagtempera- tuur omstreeks 20 graden, mi nimumtemperatuur rond 10 graden. Matige noordenwind. Zon op: 05.41, onder: 21.49; hoog water Scheveningen: 01.34 en 14.08, laag water: 09.27 en 22.04. SCHADE BEDRAAGT ENKELE MILJOENEN I De brand op de zijtribune van Duindigt ging gepaard met een enorme rookontwik keling. LONDEN Groot-Brittannië treft voorbereidingen voor het geval besloten wordt tot sancties tegen Zuid- Afrika. De sancties worden echter niet automatische van kracht in geval de vredemissie van de Britse mi nister Howe mislukt. Dat heeft premier Thatcher giste ren in het Lagerhuis verklaard. De premier leek giste ren in het geheel niet aangeslagen door een dreigende breuk met het Gemenebest en een botsing met konin gin Elizabeth. De zes Frontlijnstaten hebben zich van daag beraad over het boycotten van de Gemenebest- spelen, die volgende week donderdag in Edinburgh beginnen. Minister Howe heeft gisteren in Washington met president Reagan en de minister van buitenlandse zaken Shultz gesproken over het beleid ten aanzien van Zuid-Afrika. Reagan heeft aan gekondigd het beleid te herzien en zal hier woensdag een ver klaring via de televisie over afleggen. In het Amerikaans Con gres groeit de kritiek op Reagans „opbouwende betrokkenheid", wat zoveel wil zeggen dat er geen sancties tegen Zuid-Afrika worden genomen. Reagan vreest bovendien tegenmaatregelen van Zuid-Afrika bijvoorbeeld döor een exportstop van chroom. Ver van alle perikelen in de Westerse wereld heeft het symbool van de strijd tegen de apartheid, Nelson Mandela vandaag zijn 68ste verjaardag gevierd in de zwaarbewaakte Pollsmoor gevan genis in Kaapstad. De ANC-leider is in 1964 veroordeeld tot le venslange gevangenisstraf wegens sabotage; zijn werk is voort gezet door zijn vrouw Winnie. Advocaten hebben inmiddels aanvragen ingediend tot het bezoeken van zo'n zevenhonderd mensen die op grond van de noodtoestand worden vastgehou den. Onderzoek naar armoede moet doorgaan DEN HAAG In krin- gen van onderzoekers is met verbazing gereageerd op het besluit van staats secretaris De Graaf (Socia le Zaken) te stoppen met verder onderzoek naar de financiële nood van uitke ringsgerechtigden. De be windsman noemde een dergelijk onderzoek on langs „niet haalbaar en niet zinvol". De Tilburgse econoom prof. Kapteyn, die op dit terrein al onderzoek heeft uitgevoerd, meent dat een dergelijk onder zoek weliswaar zeer veel in spanningen kost, maar zeer wel mogelijk is. In de praktijk blijkt reeds een aantal onder zoeken gaande naar de finan ciële positie van de laagstbe taalden. Daaronder is ook een onderzoek naar de situatie in geheel Europa, dat met subsi die van Sociale Zaken wordt uitgevoerd. Staatssecretaris De Graaf heeft zich bij zijn afwijzing laten lei den door een rapport van het Tilburgse onderzoeksinstituut IVA, waarin wordt gesteld dat de onderzoeken op dit terrein vastlopen door gebrek aan me- derking: gemiddeld 50 procent van de mensen weigert zijn medewerking. De mensen lo pen niet te koop met hun fi nanciële situatie. De verlaging van de wao-uit- kering per 1 juli met gemid deld 70 gulden per maand heeft onder gehandicapten en arbeidsongeschikten verbijste ring gewekt, zo meldt de bond voor wao'ers, de ANIB. Het besluit is weliswaar al in 1983 genomen, maar toch komt de verlaging voor velen onver wacht door gebrek aan voor lichting. De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Voorletters: Adres: 1 Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. N.B. Indien daartoe aanleiding-bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd. VASSENAAR De tribune van de Renbaan Duindigt in Was- enaar, die vanmorgen vroeg door een felle brand in de as werd <elegd, moet waarschijnlijk geheel worden afgebroken. Het vuur leeft de betonnen spanten beschadigd, waardoor de draagcon- 'tructie is aangetast. Ook een horecagelegenheid, een publieks- uimte en de totohal gingen in vlammen op. •j)r moet rekening mee worden gehouden dat het schadebedrag ot zo'n 3 miljoen kan oplopen, aldus vanmorgen de Haagse irandweer. Bij nieuwbouw moet de tribune, bekend als de fjOude eigenarentribune", weer van de grond af worden opge bouwd. De tribune werd in 1964 geopend door de toenmalige urgemeester Geertsema van Wassenaar. Ie heer R. Milders, directeur van het renbaancomplex, liet van morgen weten dat de koersen die morgen en zondag op het pro- ramma staan hoe dan ook doorgang vinden. „Er is weliswaar Drse schade, maar de situatie is niet rampzalig", zei hij. Volgens 5 e brandweer kan de brand zijn ontstaan in de bar, vermoede- jk als gevolg van kortsluiting. Aan brandstichting wordt voor- lsnog niet gedacht. >ag. 11: „De paarden zijn ongedeerd, dat is het allerbelang- Rijkste". ADVERTENTIE AUTOVERHUUR F. PRANGERS Wib j ^tserse iken kkeren geld "rcos CH De afgezette Filip- president Ferdinand »s heeft zijn toezegging, goeden van zijn Zwitser- pjnkrekeningen terug te naar de Filippijnen, ingetrokken. De Zwitser- titie heeft daarop de te- n weer geblokkeerd. De erse autoriteiten hadden Jen bij een niet bij naam Rmde bank op 10 juli vrij en, nadat advocaten van >s en de Filippijnse rege- een overeenkomst had- lereikt. Daarmee was de Itrrijgemaakt om 515 mil- Pgulden naar de Filippij- ver te maken. Deze weg -dus weer geblokkeerd. Itsjer geeft jaar prijs ^ANO Het lijk van een it van het Oostenrijks- $arse keizerrijk heeft 70 lang in het ijs van de (r Langferner op de rand et Martelldal op de grens i Alto Adige en het ge- Trente in Italië gelegen. iu heeft de gletsjer de die tegen het einde van irste Wereldoorlog moet oodgevoren, vrijgegeven, aat om een in 1874 gebo- lan die woonde in Hein- bij Sankt Polten. Bij het erd een briefje gevonden |iet verzoek: „Mocht ik ■aan, waarschuw dan moeder in het vijfde dis- /an Wenen". De soldaat Iworden geïdentificeerd i hand van zijn goed ge- jveerde uniform en een •teitsplaatje om de hals. ZOETERMEER Zelfs de deskundigen duizelt het als zij moeten bereke nen welke gevolgen het herziene stelsel van socia le zekerheid heeft. Dat bleek gisteren tijdens de vergadering van ae Socia le Verzekeringsraad (SVR) over de uitvoe ringsmaatregelen van het nieuwe stelsel. Ook verte genwoordigers van het ministerie van sociale za ken en werkgelegenheid komen er niet altijd uit, ondanks het feit dat zij de wetgeving mede hebben opgesteld. Eén van hen verzuchtte: „Het is griezelig als je bedenkt dat de systematiek van de wet zo kan zijn dat je recht hebt op een uitkering die je niet krijgt uitbetaald". In de wet staat een artikel waarin een werkloze met recht op uitkering dat recht verliest als hij of zij een nood zakelijke opleiding volgt. De werknemersvertegenwoor digers in de raad voorzien na 1 januari, wanneer het herziene stelsel moet ingaan, chaos bij de uitvoeringsorganen. Zij noemden het stelsel onduide lijk, gecompliceerd en voor ve lerlei uitleg vatbaar. De Sociale Verzekeringsraad concludeert ook dat de privacy in de nieuw op te zetten verze kerdenadministratie slecht ge waarborgd blijkt. In deze ad ministratie worden gegevens van ongeveer 3,5 miljoen per sonen geregistreerd. Nu gaat het alleen om de gegevens van ruim een miljoen uitkeringsge rechtigden (werklozen, ar beidsongeschikten en zieken). Vóór 1 januari moeten gege vens van alle werknemers worden toegevoegd. In de nieuwe werkloosheidswet (nWW) speelt het arbeidsver leden een grote rol bij het be palen van de hoogte van de uitkering. WILDE ACHTERVOLGING EINDIGT IN RINGVAART LEIDEN/HAARLEMMERMEER „Jammer dat ik het verlo ren heb", kreeg de Leidse politie vannacht te horen van een 22- jarige inwoner van Rijpwetering na een wilde achtervolging met snelheden van 180 tot 190 per uur, waarbij de politie tien a twaalf auto's inzette. De achtervolging begon vannacht om half vier in Leiden. De bestuurder van een personenauto die op de Gooimeerlaan reed, gaf plotseling vol gas toen hij een politie auto tegenkwam. De politie reed achter de auto aan en via de Oegstgeesterweg, waar de bestuurder keerde, ging het richting Rijpwetering en Roelofarendsveen. In de Haarlemmermeer ver loor de bestuurder van de achtervolgde wagen de macht over het stuur. De wagen kwam in het Ringvaart tot stilstand. De be stuurder, die onder invloed bleek te verkeren, kon ongedeerd op de kant kruipen, waarna hij in de kraag werd gevat. Als er iets in Nederland is, waar we voorzichtig mee moeten omspringen dan is dat wel met het voorspellen van het weer. Hoewel het vrij vaak voorkomt, dat de weerkundigen er naast zitten, sla gen zij er toch ook vrij veel in de spijker op zijn kop te slaan. Zeker door te melden, dat het „vrij zonnig" wordt. Het staat iedereen overigens vrij hieruit nu te concluderen, dat je toch voor het weerbericht het beste maar de Leidse Courant kunt lezen. De Britse minister van buitenlandse zaken, sir Geoffrey Howe, heeft gisteren gepraat met zijn Amerikaanse ambtgenoot, Geor ge Schultz, waarbij Zuid-Afrika het belangrijkste onderwerp was.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 1