fINDIGT: dat is het allerbelangrijkste" NAAL lazerswoudse molen rijgt opknapbeurt Borsumij breidt kantoorruimte uit Wassenaar koopt huishoudschool Politie kamt gebied bij Duinrell uit 2!DÊN OMGEVING fUidóaQowuwt VRIJDAG 18 JULI 1986 PAGINA 11 Calyx De Nederlandse country westerngroep Calyx treedt morgenavond op in het Lido theater in Noordwijk aan Zee. Naast het eigen concert zal de groep ook voor de be geleiding zorgen bij het op treden van de zangeres San dra Vanreys. Calyx, dat wordt geleid door de leadzan ger/gitarist Wim Pols, won in 1977 en 1980 de Zilveren Gitaar. Het concert begint om negen uur, toegangskaar ten kosten tien gulden. K&O Het kantoor van K&O Kat wijk is de komende week (van 21 tot en met 25 juli) ge sloten. Vanaf maandag 28 juli kan men weer in het gebouw aan de Sluisweg 16 terecht. Op zaterdag 30 augustus houdt K&O Katwijk open dag. Fout In het verhaal over de vis wedstrijden in Sassenheim, dat op woensdag 16 juli in deze krant verscheen, is een storende fout geslopen. In het verhaal is, zoals door de or ganisatie van deze wedstrij den was doorgegeven, sprake van kampioen Peter Smids. Dit moet Dennis Smits zijn. Beesten maken Kinderen van 4 tot en met 12 jaar kunnen maandagmiddag bij Sjelter in Leiderdorp te recht voor het zelf maken van pre-historische beesten. De pre-historische dieren - middag wordt van 13.30 tot 15.30 uur gehouden. De kos ten bedragen 1,25 per kind. Het sociaal-cultureel centrum Sjelter is gevestigd aan de Heemraadlaan 67 in Leider dorp. Huttenbouw In het kader van de vakan- tiespelen worden er vanaf dinsdag weer drie dagen lang hutten gebouwd op het veld achter de Hugo van der Poel- laan in Rijpwetering/Oud Ade. Kinderen tussen de 4 en 14 jaar kunnen voor een rijksdaalder per persoon da gelijks tussen 9.00 en 16.00 uur aan de slag. Tussen 12.00 en 13.00 uur is het schafttijd. Hamer en zaag dienen de bouwers zelf mee te nemen. Spijkers zijn voor dertig cent per zakje op het terrein te koop. Open huis Het Cultureel Centrum aan de Achterweg in Nieuwe Wetering houdt dinsdag, woensdag en donderdag voor de tiende keer open huis. De jeugd van 4 tot en met 14 jaar kan dagelijks tussen 9.00 en 12.00 en tussen 13.00 en 16.00 uur terecht in het centrum om er te kleien, verven, knippen, plakken en spelle tjes te doen. De kosten bedra gen vijftig cent per dag. De film „Peter en Elliott de Draak" die donderdagmiddag gedraaid wordt kost een gul den extra. vtN WONING I#ESTEINDE r| 4AAG/ROELOFARENDSVEEN L* heer P.J.M. van der Meer uit arendsveen mag geen woning P|i op het perceel naast het pand nde 8d. Dit heeft de Raad van jet»eslist naar aanleiding van het Van der Meer had ingesteld )g de weigering van de gemeente om ^'er toestemm'ng voor te F ?n. De commissie voor bezwaar- [oepschriften van de gemeente 'Sjh niet in de plannen van Van leijer vinden. Zij menen dat het on radde perceeltje beeldbepalend is jjeikt aanzien van het Pastoor Onel- *riianaf het Westeinde. Bebouwing aanzien van het dorpsgedeelte d nadelig beïnvloeden, aldus de 'ooisie. Brandje bij het Anker HAZERSWOUDE Een brandje in de koelinstallatie van de biertap zorg de gistermorgen voor een flinke rookontwikkeling in het multifunctio neel centrum het Anker in Hazers- woude. Toen de brandweer van Hazerswoude en Koudekerk arri veerden bleek de politie de brand al te hebben geblust. Hersenschudding na glijpartij LEIMUIDEN Een 21-jarige Nieuw- koopse is gistermiddag met een zware her senschudding naar het Rijnoordziekenhuis in Alphen aan den Rijn gebracht. De vrouw, werkzaam in een banketbakkerij, gleed rond half vijf uit op een natte vloer en kwam met haar achterhoofd op het ste nen oppervlak terecht. Inbraak in De Bron ALPHEN AAN DEN RIJN Inbrekers hebben in de nacht van woensdag op don derdag 70 pakken koffie, 40 pakjes sigaret ten en 8 pakjes shag ontvreemd uit het multi-functioneel centrum De Bron aan de Troubadourweg. Bovendien haalden ze 300 gulden uit een geldkistje. De daders kwamen binnen door een ruit te forceren. Jongen vernielt lantaarnpaal DE ZILK Een 18- jarige jongen uit Lei derdorp is vannacht rond drie uur op de Zilkerduinweg in De Zilk aangehouden nadat hij een lan taarnpaal had ver nield. De Leiderdorper had meegedaan aan een dropping en maakte zich met zijn vrien den boos omdat hij café De Doofpot aan de Zilkerduinweg niet in mocht. Werkkampers Casa Materna morgen terug ZOETERWOUDE De 26 jeugdige vrijwilli gers uit Zoeterwoude die in het Napolitaanse weeshuis Casa Materna allerlei onderhouds werkzaamheden hebben verricht, komen mor gen weer thuis. Rond half drie arriveert het ge zelschap op het centraal staion in Leiden. Twee weken geleden vertrok het gezelschap naar Ita lië om diverse klaslokalen van de school van het weeshuis alsmede het hospitaal op te knap pen. Het gezelschap telde een groot aantal de butanten voor wie het een hele ervaring zal zijn geweest om op een alternatieve manier twee weken van de zomervakantie op te offe ren. Er is de afgelopen twee weken géén kon- takt geweest met de deelnemers aan het werk kamp, en de woordvoerder van het thuisfront Jan Vis. „Geen nieuws, goed nieuws was de af spraak", zo deelde de heer Vis mee. Auto's Duitsers doelwit inbraken NOORDWIJK Acht auto's van Duitse toeristen zijn af gelopen nacht doelwit ge weest van inbrekers. Vijf keer slaagde de inbraakpo ging ook en namen de die ven kostbare radio-cassatere- corders mee. De Noordwijkse politie hield een 25-jarige Amsterdammer aan, die in brekersgereedschap in zijn auto bleek te hebben. Dat is volgens de Noordwijkse poli tieverordening verboden. De Amsterdammer had echter geen van de diefstallen ge pleegd. Dochter moet woning moeder binnen een maand verlaten NOORDWIJK/DEN HAAG Mevrouw A. Koomen moet de woning van haar moeder aan de Vogelaardreef 11 in Noord- wijk binnen een maand verlaten. Dit heeft rechtbankpresident Portheine vanochtend bepaald. Vertrekt mevrouw Koomen niet, dan mag haar moeder de politie inschake len. Op vrijdag 11 juli eiste de 71-jarige mevrouw J.C.H. Hulsbosch in kort geding dat haar dochter met haar vier kinderen het huis uit moet. Mevrouw Koomen en haar vier kinderen trokken in november 1985 bij hun moeder en oma in. Deze kon op den duur de drukte niet meer aan en eiste per brief dat haar dochter zou ver trekken. Toen haar dochter niet voldeed aan dat verzoek, spande zij een kort ge ding aan. Borsumij Wehry gaat binnenkort beginnen met de bouw van een nieuw kantoorgebouw in het verlengde van het bestaande pand. betrekken. Dat halen wij nu natuurlijk onmogelijk meer. Als er zich geen vertragingen voordoen, denk ik dat het pand op z'n vroegst in april 1987 voltooid is". Met het oog op eventuele uit breidingen in de toekomst heeft Borsumij al in 1975 bij de opening van de Veense vesti ging, een braakliggend stuk grond van 25.000 vierkante meter achter het pand aange kocht. „Daar gaan wij nu dus voor het eerst gebruik van maken. De afdelingen zijn de afgelopen jaren steeds verder gegroeid. De kantoorruimtes zijn te klein geworden. Het is de laatste tijd steeds meer be helpen", aldus de onder-direc teur. Omzet Borsumij Wehry is een hol ding maatschappij met vijftig a zestig werkmaatschappijen over de hele wereld. Het con cern bestond drie jaar geleden precies een eeuw. De omzet bedroeg anderhalf miljard gul den in 1985. 735 miljoen daar van wordt in de Nederlandse vestigingen omgezet. Het Ne derlandse hoofdkantoor be vindt zich in Den Haag, maar ook het Roelofarendsveense industriegebied huisvest een deel van het hoofdkantoor. Verder biedt het kantoorcom plex onderdak aan vijf werk maatschappijen van Borsumij Wehry Nederland: Borsumij Foto B.V. voor de im- en ex port van foto-, film- en vi deoapparatuur; Borsumij Tex tiles B.V., de afdeling van het concern die dames- heren- en kinderkleding verhandelt; en kindernachtgoed alsmede badgoed; Hesco B.V. die zich bezighoudt met de handel in allerlei schoeisel; Pollyflame International B.V. voor ro kersbenodigdheden, relatiege schenken en mode-accessoires en Sharp Optonica Nederland B.V. voor televisie-, audio- en videoapparatuur. De textiel- werkmaatschappij is verreweg de grootste. Een deel van het personeel van die afdeling komt dan ook in het nieuwe gebouw op de eerste verdie ping terecht. Op de parterre komt vermoedelijk de afdeling Pollyflame. Bij Borsumij in Roelofarends- veen werken in totaal drie honderd mensen. „Tweehon derd daarvan zitten op kan toor en ongeveer honderd in de buitendienst", voegt De Boer daar nog aan toe. De onder-directeur is er geen moment bang voor dat de ver gunningen voor de uitbreiding niet rond zullen komen. „Per slot van rekening zorgen wij hier voor een belangrijk stukje werkgelegenheid. De kans is aanwezig dat wij in de nabije toekomst meer mensen aan zullen nemen. Onze kracht is dat wij onze handelsactivitei ten spreiden over een geva rieerd aantal soorten en bran ches. Er zijn natuurlijk wel eens ups en downs, maar nooit allemaal tegelijk. Daarnaast zijn wij geen vervuilende, maar een schone industrie", aldus De Boer. De plannen voor het nieuwe kantoorgebouw zijn door een Gorkumse bouwmaatschappij in eerste instantie op papier gezet Welke aannemer de plannen straks gaat uitvoeren is nog niet bekend. JEANNETTE SCHREUDER secteur De paarden ziin ongedeerd, SjNBAAN L J (Vervolg van de voorpagina) tv<AAG/WASSENAAR Directeur Milders van de brand |rde Renbaan Duindigt in Wassenaar betreurt de tegen- caar blijft er niettemin laconiek onder. „Er is forse schade, dje situatie is niet rampzalig. Een deel van de tribune is ndgebruiken. De koersen van zaterdag en zondag kunnen i gewoon doorgaan. Niemand heeft persoonlijk letsel op- en de paarden zijn ongedeerd. Dat is het allerbelangrijk- brandweer om precies vier minuten over half zes werd «Behuwd door een omwonende, die rook had zien opstij- |i Duindigt, kreeg hij rond zes uur een telefoontje van de n,„Daarna ben ik onmiddellijk naar Duindigt gereden". ufe de tribune gingen ook een horeca-gelegenheid, een pu- bimte en de totohal in vlammen op. De Haagse brand en verhinderen dat een op de de begane grond gelegen nodig voor televisieuitzendingen, eveneens uit- anj was zeer bezorgd over de mogelijke schade aan televi- jkiratuur in de regiekamer en de geluidsapparatuur elders deel waar de brand zijn verwoestende werking uitoefen- ?k^lukkig zijn de tv-camera's in een ander gebouw opgebor- z£ we de camera's niet kunnen gebruiken omdat de regie- beschadigd, moeten we uitzien naar noodvoorzienin gen geldt ook voor de geluidsapparatuur. Het is trouwens geluk dat de mobiele computer-totalisator ergens anders Mildere denkt niet in de eerste plaats aan brandstichting. e^jat geloof ik niet. Er zijn geen boze mensen die aan mij bij fien veel geld hebben verloren ofzo. Ik denk eerder aan 3ting" Weehonderd stoeltjes zijn weggesmolten noemt de direc- 1 Siet relevant". De (overdekte) tribune is volgens hem ei- galleen noodzakelijk bij slecht weer. hcl Duindigt op Wassenaars grondgebied ligt, wordt het ge- 'tot het verzorgingsgebied van de Haagse brandweer. Op dat die enkele minuten later ter plekke was, stond al in lichterlaaie. Met onder meer een hoogwerker en foluswagens werd het vuur bestreden. Nauwelijks een uur ptas de brand al onder controle. Daarna volgde het nablus- •ijl enkele uren in beslag nam. stijeveer zeventig meter lange tribune door de vaste be- nl ook wel aangeduid met „Oude eigenarentribune" is jr/d van beton en telt ongeveer tweehonderd stoeltjes van idpf. Duindigt is tegen brand verzekerd. ROELOF ARENDSVEEN De handelsonderne ming Borsumij Wehry B.V. aan De Lasso in Roe- lofarendsveen gaat zijn kantoorruimte uitbreiden. In het verlengde van het bestaande gebouw wordt een nieuw pand aange bouwd dat ongeveer 1500 vierkante meter beslaat. Het perceel is al in eigen dom van Borsumij, inder tijd aangekocht voor eventuele uitbreiding van de gebouwen. Vorige week heeft Borsumij de plannen bij de gemeente Alkemade gedeponeerd. Zodra het bedrijf de benodigde ver gunningen van de gemeente heeft gekregen, wordt met de bouw begonnen. Het nieuwe gebouw krijgt twee bouwla gen, waar hoofdzakelijk kan toren en showrooms gehuis vest worden. Bovendien wor den er magazijnruimte en en kele parkeerplaatsen ge creëerd. „We waren zo langza merhand uit ons jasje ge groeid", verklaart de onder-di recteur van de handelsonder neming J.J.M. de Boer. Het huidige gebouw telt een rech tervleugel bestaande uit drie bouwlagen, een voorvleugel met twee bouwlagen en een stuk dat uit één laag bestaat. Deze vleugels bevatten uitslui tend kantoren en showrooms. Los van het gebouw staat een grote opslag- en magazijnruim te voor schoenen. In totaal worden de kosten van de uitbreiding op twee miljoen gulden geschat. „Het was oorspronkelijk de bedoe ling dat de bouw nu al gestart was", aldus De Boer. „Wij hoopten het nieuwe gebouw op 1 januari volgend jaar al te fa ®JPE UNIEK IN NEDERLAND d IRSWOUDE-DORP pkorenmolen Nieuw Le- in de Dorpsstraat in Ha- tude-dorp is een nieuw beschoren. Deze enig nolen van dit type krijgt ïkort een opknapbeurt, oor gemeenteambtenaren kte bestek hiervoor werd ;s door de Rijksdienst Monumenten in Zeist ïkeurd. Na de vakantie de gemeenteraad dan en verzoek om het beno- krediet beschikbaar te WASSENAAR De gemeen te Wassenaar gaat de voorma lige LHNO-school „de Spin- baan" aan het parkeerterrein Kloosterland kopen van de Rijksoverheid. Wethouder Wensveen van welzijnszaken wil over de prijs niets zeggen en van de Dienst der Domei nen gaat eveneens een diep stilzwijgen uit. Toch gaat de verkoop over een maand plaatsvinden, als er tenminste niets tegenzit. Wethouder Wensveen: „Het is jammer dat de school i§ opgeheven, maar zo is het en niet andere. We zijn nu met de Domeinen in onderhandeling". De in 1965 gebouwde LHNO- school, toen in de volksmond nog gewoon huishoudschool geheten, heeft dit schooljaar de zaken afgebouwd. Het aan tal leerlingen, dat voor een deel afkomstig was uit de bol lenstreek, liep drastisch terug. Reden om tot sluiting over te gaan. De Wassenaarse wethou der V.J.W. Wensveen heeft meer dan twaalf jaar les gege ven op „de Spinbaan". Tegen woordig is hij directeur met buitengewoon verlof vanwege zijn wethouderschap van een LHNO-school in Poeldijk. Wensveen: „Natuurlijk is het zo dat steeds meer oudere de keus lieten vallen op bijvoor beeld scholengemeenschappen, waardoor de LHNO's leerlin gen verloren. Anderzijds be staat het probleem dat er altijd leerlingen zijn waarvoor het een goede opleiding is, en die kinderen moeten nu ergens anders heen. Dat is op zich te betreuren". De Wassenaarse bejaardenbonden, zijn teleurge steld. Zij wilden het gebouw wel hebben voor onder meer kookles voor ouderen. Dat een projectontwikkelaar het grote gebouw aan het kloosterland in Wassenaar centrum zal ko pen word onwaarschijnlijk ge acht. WASSENAAR Twee agenten van de Wassenaarse politie hebben gisteren op het terrein „Bierlap" nabij Duinrell, twee losse patronen en een gedeelte van een patronenband van een mitrailleur aangetroffen. De munitie is van Duitse makelij en ofamt uit de tweede wereldoorlog. De agenten kamden gisteren het hele gebied uit, nadat eergiste ren twee Haagse jongetjes enkele levensgevaarlijke granaten vonden in een duinpan, die overigens in een verboden water wingebied ligt. Volgens de Wassenaarse politie is het gebied, voor zover de agenten kunnen nagaan, nu helemaal schoon. Wassenaarse agenten keerden gisteren met de jongetjes terug naar de vindplaats om te kijken of er nog meer munitie zou lig gen. Bovendien kregen de driehonderd kinderen, die net als de twee Haagse jongens op jeugdkamp zijn in Wassenaar, een „preek" van de politie over de gevaren van munitie. olen kent in Nederland ïen tweelingbroertje in i. Maar de bekende tele- lersoonlijkheid Fred Os- ie er de eigenaar van is, ed de molen van zijn ko- aipil en maalwerk, zodat s een hol karkas rest. ÏNieuw Leven kan mo tel niet draaien, maar dat iet aan het enthousiasme Ie eigenaar, de gemeente jswoude, die ook de Rhij- irchermolen bezit. Al lang gepoogd de benodigde |ie voor restauratie los te ren. In 1983 liet een groep Uligers, onder wie ge- Jeambtenaar en mole- fcusiasteling C. Morsch, ■llem Waldam, werkzaam Van Beek, de stilstaande molen proef- rën. Zij controleerden het perk, hesen de molen- eiop zijn plaats en verplaat- vle meelkoker. Daarna kon ïjblen weer voor anderhalf :e)raaien bij matige wind. ujtoen bij windkracht drie ajkken van de wieken over en vlogen, werden de onthekt. Nu staat de i al weer een jaar stil. Dit dhet verval toenemen. De n raken doorgerot, even- it houtwerk. „Het rot per zegt de heer Morsch. Je restauratie zal het bo- 5)is eraf moeten. De zin- jtien en het houtwerk van laidertoren moeten vervan- forden en het stenen on- j^eelte opgeknapt. Maar J mooi, want de oude ste- gflijven erin". jouten binnenwerk, zoals Sjderen, waaraan in bijna 'jeuwen nooit iets vervan gt kan in zijn geheel be- fln blijven. Alleen de wat $re as zal vervangen wor- een lichtere. In de on- fen liggen een nieuwe »de kaar en de schudde- U op de molenmaker te wachten. Na de restauratie wil len Waldman en Morsch weer op windkracht gaan draaien en liefst niet machinaal, waarop de molen in de loop der tijd ook werd ingericht. Maar eer het zover is, en de molen weer meel kan leveren aan de plaat selijke bakkers voor het echte molenbrood, zal nog wel de no dige tijd verstrijken. Poldermolen De molen is overigens al aan zijn derde naam toe. De wip molen, dus zonder de omloop en stenen voet, begon zijn be staan als poldermolen in de Ha- zerswoudse Butterpolder. De molen, die stond aan de Kerk- vaart op de plaats waar nu de boerderij van Sol is, droeg dan ook de naam Buttermolen. Hij dateert al van voor 1687. In 1810 werd hij door vervening van de polder overbodig. Arie Jongejans kocht de molen en bracht hem over naar de Dorpsstraat waar hij als „de Zwaluw" het bestaan als dorps korenmolen begon. Enige malen verwisselde het maalwerktuig van eigenaar. In 1944 bleek de molen te weinig wind te vangen en werd er een machine geplaatst om altijd te kunnen malen. Maar ook wer den de wieken „verdekkerd". Gestroomlijnd naar het ont werp van de Leidse molenbou wer Dekker, die stamde uit een oud Hazerswouds molenma kersgeslacht. Door deze ver dekkering bleek de molen weer volop op de wind te kun nen draaien, zodat hij de naam Nieuw Leven kreeg. De laatste molenaar was Hen drik Verheul, met zijn zoon Krijn. De matrijs met zijn naam, die gebruikt werd om de meelzakken van de molenaars- naam te voorzien, hangt nog in de molen. Bij zijn vertrek in 1962 ging de molen voor het luttele bedrag van één gulden over in handen van de ge meente. Die zal er nu voor zor gen dat Nieuw Leven aan zijn zoveelste leven kan gaan be ginnen. De heer Morsch voor „zijn" korenmolen.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 11