Omwegen Dina Cozijn zette een kwart eeuw de Meerkreuk- kerk in de bloemen „De omstandigheden waarin wij werken zijn schrijnend" BURGERLIJKE STAND LEIDEN OMGEVING £ckbe£oumnt VRIJDAG 18 JULI 1986 PAG» Op mijn omwegen door stad en land I kom iit graag mensen tegen. U kunt I mij telefonisch of schriftelijk vertellen wie u graag in deze rubriek zou willen "^9 tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071 HHHHKtl - 12 22 44 op toestel 10. Hoor Ton Pietrrs WASSENAAR Het land goed ..Voorlinden" aan de Buurtweg in Wassenaar heeft meer dan alleen het riante op leidingscentrum van de PTT binnen zijn grenzen. Achter het stijlvolle gebouw, waarin het nieuwe management van het staatsbedrijf wordt onder richt, staat nog een pand. een huis met stallen. Het is de oude koetsierswoning van het landhuis. Een wit bordje naast de ingang met in blauwe let ters de tekst „groep bereden rijkspolitie", geeft de huidige bewoner aan. Sinds 1946 is dit het onderkomen voor elf rij paarden en tien surveillanten van de rijkspolitie. De baas van dit korps, adjudant Piet Dijkstra (40). blijkt niet zo ge lukkig met deze huisvesting. „De omstandigheden wij moeten werken zijn schrij nend. Voor de paardenhopen op de binnenplaats is. ondanks twintig jaar toezeggingen en dwingende voorschriften van de provincie, nog steeds geen mestput gebouwd. We hebben provisorisch een stro-opslag plaats aangelegd achter de stallen en op een binnen-ma- nege wachten we al jaren. Zonder zo'n manege kunnen we de paarden nauwelijks la ten bewegen. En U weet, paar den die weinig lopen worden niet oud. Het is de liefde voor deze beesten die ons hier bindt, anders waren we al lang vertrokken naar een andere werkgever". Het korps „Bereden Groep" is een zogeheten ondersteunende eenheid en verleent bijstand aan de rijkspolitie in de dis tricten Den Haag, Dordrecht en Middelburg. Het werkter rein omvat zodoende heel Zuid-Holland en de provincie Zeeland. Vaak is deze rijkspo litie te paard te zien in de re creatiegebieden. Op stranden en in duinen, bossen en andere terreinen waar met de porsche of de motor moeilijk te rijden is. Ook in het begeleiden van grote evenementen, variërend van Prinsjesdag tot een de monstratie bij de kerncentrale van Borssele. is voor de bere den groep een belangrijke taak weggelegd Kampeerverorde- ningen, toezicht op veevervoer en allerhande zaken die te ma ken hebben met het welzijn van het dier horen tot het pakket Het handhaven van Vogel wet en Jachtwet, contro les bij paardenkoersen en vei lingen zorgen ervoor dat Dijk stra en zijn mannen geen dui men hoeven te draaien. „De werkbelasting is enorm en de mensen zijn vaak dagen van huis. Vroeger was de taak van het korps louter de „harde bijstand", het uitdelen van meppen aan relschoppers, maar dat is de laatste tijd wel veranderd. Nu treden we ook op hele andere fronten naar buiten en zeker in de zomer maanden hebben we het daar druk mee. Deze weken zijn mijn mensen bijvoorbeeld naar de stranden van Renesse en Haamstede. Maar ook het werk hier gaat ook gewoon door. De controle s op de boer derijen bijvoorbeeld. Onlangs zag ik nog dat schapen met wintervacht bij dit warme weer in de wei liepen te puf fen. Tegen dat soort dieren mishandeling treedt de bere den groep ook op". Binnenmanege Een zwart geitje ontvangt al mekkerend de bezoekers in de stallen van de rijkspolitie. Slechts drie paarden, waarvan één geblesseerd aan het hoofd, vullen de ruimten. Het koper- beslag glinstert, de oude stal len zijn als nieuw en de bees ten lijken alleszins tevreden. „Op de huisvesting van de paarden is niets aan te mer ken", legt de adjudant uit. „Die is perfect. Dat is ook onze eerste zorg. Al deze paarden zijn op gelijke wijze afgericht zodat de surveillanten met een ruiteropleiding niet op één rij dier aangewezen zijn. Toch heeft iedere agent natuurlijk zijn voorkeur", vervolgt hij. Volgens de adjudant Dijkstra is de binnenmanege echt on ontbeerlijk. „Dat wij alleen buiten kunnen lopen is het ge volg van de bezuinigingswoe de. Er kon geen geld uitge trokken worden voor een bin nenmanege. Maar binnenkort gaat-ie komen. Mensen van de RGD hebben een offerte uitge schreven. Paarden moeten ie dere dag, dus ook met slecht weer, kunnen bewegen. Tot nu toe betekende dat een paar provisorische rondjes onder een bomengroep naast de oe- Adjudant P. Dijkstra van de Bereden Groep Rijkspolitie: „De paarden zijn onze eerste zorg". fenweide. Je kunt de dieren moeilijk op gladde of op bag- gerwegen laten lopen". Ook de huisvesting van het politiekantoor is volgens de adjudant een schamele verto ning. De ruimte wordt ge huurd van de PTT, maar geld voor onderhoud is er niet. Vol trots laat Dijkstra even la ter in zijn kantoortje de vorige maand geïnstalleerde kopieer machine zien. „Ja we gaan vooruit", zegt de korpschef enigszins ironisch. „Maar het is toch schrijnend dat wij hier niet eens centrale verwarming hebben, terwijl onze buren voor hun niet gebruikte kan toren op de bovenverdieping van dit gebouw alles keurig hebben aangelegd. Maar van de RGD, de rijksgebouwen dienst, mogen wij geen lei- dinkje op de ketel aansluiten en zitten zodoende iedere win ter met de jas aan achter ons bureau. Het ergste vind ik nog wel dat de hele boel hier 's nachts onbeheerd staat. Vroeger was er een particulie re bewakingsdienst op Voor- linden maar daar is de PTT van afgestapt. De Korpsleiding staat nachtdiensten niet toe, zodat de paarden zonder enige controle de nacht doorbren gen. Dat is toch schrijnend". Het kantoor van de Bereden Groep is op de begane grond van het voormalige koetshuis. De bovenverdieping staat leeg. Daar heeft de PTT enige bu reaus achtergelaten enf een schoonmaker nog t avond stof afnemen. Del dieping zit strak in de v» ruimten die door de ri# tie zijn gehuurd verke? mindere staat. Scheurt bladderende verf stal „schrijnend" contrast rj keurig onderhouden PTT van het gebouw. Eén vele ergernissen voor dant. FRANS BC| LEIDEN Ondertrouwd: F. B. Walraven en H. Arbouw; W. M. 't Hart en C. van der Zwet; J. C. A. van en E F. Kok; R. Eveleens en A E. A Wolffenbuttel; K Planqué en A. M. W. Grimbergen. M. J. W Fla ti en J. van der Hoogt; T Hou- thoff en F. Hakkaart, P. van Schoon- derwoerd den Bezemer en M J E. Verhoeven; J H. Robijn en M.T J. Gommans; R. van As en W. van Meijgaarden, J. T. H. Leijser en I. A. E. M. van Heek. Geboren: Mattheus Fredericus zv. F J. Moerman en F. C. J. Visser; Se- bastiaan zv F L. van Staveren en M. M. van der Steen; Ronald Daniël zv G. Hageraals en H. R. M. van Twillert; Milou dv J Hoogkamer en M. van der Pool; Theye zv. J. M. Wil- derink; Roel Cornelis Johannes zv. C B. A. van Alphen en M. M. Oost- dam; Benjamin Pieter Fokke zv. P. Nicola en E. van der Neut; Kees zv. C M van Rooijen en G. Rous; Clasi- na Jozephina Maria dv. S. A Juffer- mans en C G M van den Eijkel, Ca- tharina Elisabeth Maria dv. S. A Juf fermans en C. G. M. van den Eijxel; Sarah Louise Elisabeth dv. P T W. Hudson en K M. M- Brazenall; Dirkje Iris dv. G Vlieland en H M. Bosch; Sergio Marselino zv. L. H. H. Dort en G. D Floridas; Claudia Petra dv. J. J. Haug en W. van Vollenhoven; Minon dv. P. R. Rodenburg en C. J. Star; Jo hannes Wilhelmus Leonardus Corne lls zv. W. M de Haas en A. M. M. van der Goes; Christina dv. C. Schaap en S Kuijt, Erwijn Marien Jan zv. H. F. Boer en W Limburg; Robert-Jan Clemqnt zv. T. J. Simonis en M. C. Gehrke; Tim zv. B. Bérczy en J. L A. Lambreehts; Jacob zv A van Rijn en G. Gordijn; Pirn Nicole Maris dv. M. Kalf en A. F. Maris; Julian Blaine Frederic zv. E.G. Westbrook en H. C B. Looijestijn; Cornelia dv. J. van Klaveren en E. Meijvogel; Roel Simon zv. J. F. Libochant en A. W. van der Klaauw; Sander Bernard zv. J. F. Lobochant en A. W. van der Klaauw; Michael zv. C. van der Kraan en I. C. J. M. van den Berg; Timothy Michael zv. M. A. Kimman en M. E. C. A. Wiegant; Freek Chns- tiaan zv. C J. A. Kooloos en C. J van Putten; Bianca Frederika dv. J F C. Holman en D W. van der Meer; Ca- rola Rosalie dv. J. J. Calame en R. C. Prevo; Sophie Eva dv. C. H. M. Sim- merman en A. S. Kuivenhoven; Mar- loes dv. M. W, van der Linden en P. Ooms; Catharina Jacoba dv A. W. C. M de Jong en J A. M Elfe- ring; Angela dv P Lens en M. Ameyaw; Merel Martha dv A. C Siemer en I T C. M van Buuren; David Theo George zv. M. G. Popkes en R. E. Isada; Kjeld zv. S. J. Ver- sluijs en L. A. van Duijvenbode; Joy ce Irmgard Johanna dv. C. Vink en T. J P. van Houten; Dave zv. R. R. W. van As en C. Oranje; Marc Roeland zv M. K. Rexen en L. He- merik; Olav Erik zv. P. Kloosterman en F M A. van Haaster Overleden: D. van der Voort, geb. 18-3-1904, vrl.. geh.gew. met T. van Dijvenbode; M van Dorp, geb. 29-6- 1986, vrl., M. J. Olierook, geb. 14-7- 1913; vrl., echtgen. van J. C. Wasse naar; J. de Koning, geb. 30-9-1919, man; H. J. Parlevliet, geb. 28-10-1895, man, E. C. J van Mook. geb. 29-6- 1902. vrlgeh gew. met W den Her tog; A T Mohrmann, geb. 18-5-1902, vrl, P J. Verhoef, geb 11-2-1912, man; H van Brero, geb. 3-5-1906, man, J E. van Ham. geb. 12-4-1930, vrl., echtgen. van W. P. Bogerd; C. Tesink, geb. 4-1-1916, vrl., echtgen. van H.J. van de Vlekkert; E.A.J. Nijkamp. geb. 19-6-1926, vrl., echt gen. van P. D. Burggraaf, F P. Mi- chalski. geb. 3-5-1905, vrlgeh.gew. met J. J. van der Weide; J. A. van der Zwet, geb. 11-12-1930, man; B. A. Hitzert, geb. 16-12-1957, man; A. E. Kreuger, geb 8-6-1916, vrl., echtgen. van P N. Vlasveld; M. Barendse, geb. 12-3-1896, vrl.. geh.gew. met T. W. Zandvliet; M. Barendrecht. geb. 28- 12-1897, vrlgeh. gew. met H. J. Vel- ders, K Stikkelorum,- geb 24-5-1899, man; J. Bolle, geb 1-11-1912, man; W J Jaarsma, geb. 17-11-1969, man; J. N. Tulen, geb. 28-6-1911, man; D. van der Tuin, geb. 27-1-1913, man; S. K. Thoden van Velzen. geb. 6-11- 1905, man; T. Kouwenberg, geb. 26-4- 1900, vrlJ. A. van der Hoek, geb. 17-12-1906, man; E. C. Oosterveen, geb. 12-12-1919, vrl., echtgen. van J. P. Bakker; J van der PlasJ 1-1899. vrl., geh gew met Koning, geb. 27-12-1936, Slingerland, geb. 24-3-1901 Koolmoes. geb. 17-9-1920, gen. van F. La Grand; A.J geb. 21-2-1915, vO. geh.g Zorgman; J W. van Kuijfc, g B. M. P. Kornet, C. L. Koemans, R. P Wilson. L J B M van Noorf n. H van Duijn, g 1907. vrl.. geh gew mi Gehuwd: J. A. E. M Zoet van den Burg; E. Wassen 4 Singerling; M. Kluts en A. Jl vaart; S. S. Gontarek en V T C H. Verhage en K. den HoT Koolstra en E. Riethoven. 1962, 1914, 1905, 1935, 7-1934, ik dan die bloemen van verschillende lengte in". Hele gesprekken Ook viste Dina eens een stuk boomstam uit een sloot, een oude knoert, die ze schoonmaakte en beitste. Daar maakte ze dan ook een fraai stuk op, met spar- regroen in de kersttijd, en met brandende kaarsen. „Het was een mooie tijd", vertelt Dina Cozijn. „Ik was in de kerk soms uren bezig, samen met de Grote Baas. Hele gesprekken hielden we. Ik loop niet met O.L- .Heer in m'n zak, maar ik heb in m'n leven erg veel meegemaakt en God is steeds een grote steun voor me geweest. In '77 kreeg ik een herseninfarct. Ik was net 56, en m'n wereld ging onder hoor. Rechtszijdig verlamd en het werd suk- .kelen een tijdje. Toch maakte ik zittend een ad ventskrans. Tot vorig jaar héb ik die nog gemaakt, en andere versieringen ook. Samen met een schoonzusje dat me geweldig geholpen heeft en nu verder gaat met steun van een parochiaan. Ik kan wel janken dat ik dat allemaal niet meer kan doen. Lezen en puzzelen, cryptogrammen in de Leid- se Courant, dat is zo'n beet je alles". De „grote versierster" van de Jacobuskerk, het bloe- menvrouwtje van de paro chie. In de aangepaste tuin achter huize Cozijn blijft ze nog in de slag, aangeleerd linkshandig. De border, omgeven door 800 paaltjes, is daar opgehoogd, zodat ze op eigen niveau de planten en bloemen kan verzorgen. „Ik heb pas nog drie dagen op m'n kop gestaan om gras weg te halen en slakken te vangen met zout". En praten dat ze kan, Dina; geweldig. Daar kan haar Jan amper tegenop; of schoon je die ook z'n gang kan laten gaan, al sukkelt hij ook, met versleten lon gen. Ze heeft ook altijd ge weten wat resoluut aanpak ken was. Als je Dien ziet zitten op een stoel, denk je dat ze zó weg kan stormen om de ramen te lappen of te gaan behangen wat ze tien jaar terug ook nog deed. Ze is invalide, maar heeft de bloemen nog nooit in de steek gelaten. Van daag ging ze, nota bene, zelf nog naar de kerk om voor haar eigen feestversiering te zorgen. Nog één keer op de versiertoer, Dina Cozijn- van Oosten. Dat flikte ze toch maar even, al was het voor de laatste maal. „Het is altijd een hobby van me ge weest. Bij mij werden nooit bloemen zomaar in een vaas gestopt. Ik deed het erg graag; ik had 't in m'n vingers, zeiden ze altijd". De mensen van de Meer- kreuk gaan er wat aan doen. morgenavond tijdens de Mis. Het wordt <té afslui ting van een pro deo-taak. „Nou ja, ik kreeg weieens een taart van een bruidje, of een doosje chocolaatjes, maar voor mij was het lief dewerk met bloemen". Pas toor Mussert, die zijn „Dina-res" in vrede, maar toch onder enig bazuinge schal, wil laten gaan: „Ze paste de kleuren en de vorm van de bloemen ook altijd aan de persoon aan. Bij mijn installatie hier was haar bloemenschikking heel anders dan bij het af scheid van mijn voorganger pastoor Lemmers. Dien is gewoon een artieste". Haven Leidschendam maandag in gebruik LEIDSCHENDAM De passantenhaven aan de Vliet bij de sluis van Leidschen dam wordt komende maan dag in gebruik genomen. Watersporters komende uit de richting Voorburg moeten vóór de ingang van de ha vens ergens afmeren om de houten ophaalbrug bij het dienstencentrum „De Schui tenjager'' geopend te krijgen waarna kan worden binnen gevaren. Vanuit de richting Leiden kan de sluiswachter bij het schutten in de sluis worden gewaarschuwd. De brugbediening is volgens afspraak met de provincie een zaak van Provinciale Waterstaat. Milieuambtenaar J.J. van Nierop van Leid schendam fungert voor het innen van de havengelden een- of tweemaal per dag als havenmeester. Volgens het havenreglement mag een verblijf niet langer dan maximaal vijf maal 24 uur duren. Het liggeld is één gul den per strekkende meter scheepslengte per 24 uur. Voor passanten is de haven zes maanden per jaar, van 16 april tot 16 oktober, in ge bruik. De' bedoeling is inwoners met lage inkomens en oude ren in de gelegenheid te stel len de haven, die 87.000 gul den heeft gekost, de rest van het jaar als winterberging te gebruiken. Het ontgrendelen en ophalen van de brug is gebonden aan de bedienings tijden van de sluis: op werk dagen van 6.00 tot 16.30 uur en van 17.45 tot 21.30 uur, op zaterdag van 7.00 tot 18.00 uur en op zon- en feestdagen van 8.00 tot 11.30 uur en van 16.00 tot 20.30 uur. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, za terdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. AFSCHEID VANEEN VERSIERSTER DIE ER LIEFDEWERK VAN MAAKTE Om en nabij de 25 jaar heeft mevrouw Cozijn-van Oosten het in 't kerkelijk leven van Oude Wetering met bloemen gezegd. De laatste 10 jaar gekluisterd aan haar rolstoel, maar al tijd weer bokste zij het voor elkaar, deze kleur- en fleurmengster van St.Jaco- bus de Meerdere in de Meerkreuk. Maandag wordt ze 65; het is nu mooi ge weest. maar de parochie herder, pastoor Mussert, stond erop, dat „Dien" niet onopgemerkt het veld zou ruimen. Morgenavond, tij dens een eucharistieviering, krijgt mevrouw Cozijn te maken met de waardering en dankbaarheid van een gemeenschap die haar ..bloemschikkunst" op prijs wist te stellen. Daarna mo gen anderen in haar geest de arrangementen van een bloemrijk werk overnemen. Een sterke vrouw die haar licht niet onder de koren maat heeft gesteld. Goverdina Maria van Oos ten, geboren in de Haar lemmermeer en getogen aan de Beekbrug van Lisse. Vader van Oosten, die bol- lenkweker was, zei altijd: „Goverdina. dat is de groot ste vloek die ik ken, gvd". „Maar ze noemden me Dina en meneer pastoor hier zegt Dien. Dina is trouwens een van de oudste bijbelnamen. Jacob had twaalf zonen en één dochter, en dat was Dina. Verder ben ik van 21-7-'21, prachtig hè? Drie maal 7 is 21". In '48 trouw de Dina van Oosten met Jan Cozijn. die machinist was op de Meerkreukmo- len. Het echtpaar dreef des tijds de jeugdherberg van de KVC, de Kath.Vacantie- huizen Centrale, maar het woonhuis brandde af en Jan en Dina waren her bergvader en -moeder af. Een veld gladiolen In '56 begon Dina zich met bloemen in te zetten. Je had Mevrouw Dina Cozijn-van Oosten, bij de paarse Clematis in haar tuin: bijna niets kan haar van bloemen afhouden. toen pastoor Saraber het liep tegen Maria Hemel vaart die Dina polste. „Ik had een heel veld met witte gladiolen. Wilt u die hebben, meneer pastoor? „Graag", zei de pastoor en z'n huishoudster en een neef kwamen een mand vol snijden, voor de kerkversie- ring. Een jaar later vroeg pastoor: „mevrouw Cozijn, hebt u die witte gladiolen nog?" Ja hoor, u mag ze hebben" zei ik. Zo is het een beetje met die bloemen begonnen. We hadden hier op de Oude Wetering vroe ger een kleine, arme paro chie. Er viel voor een pas toor weinig te halen; een enkel trouwtje in het jaar en wat inkomsten aan sti pendia. misintenties. Toen pastoor Lemmers hier in '62 kwam werden mijn bloe men belangrijker. Met de feestdagen en voor de brui den ook. Voor de feestda gen vroeg pastoor Lemmers altijd om bloemen. Dat was van alles wat. De mensen kwamen met bloemen aan zetten. De een kwam met tulpen, de ander weer met fresia's, rozen of narcissen. Daar moest ik iets van zien te maken in dat oude kerk je met amper 200 plaatsen". In die dagen had mevrouw Cozijn minder tijd voor de versieringen, het gezin vergde alle aandacht. „Maar ik mocht van de pas toor tweemaal in het jaar, zo tegen Pasen en Kerstmis, achter in de kerk een col lecte voor de bloemenver siering houden. Men gaf daar graag voor; het was zo'n 700 gulden per keer wel. Zo kon ik zorgen, dat er met feesten altijd wat in de kerk stond, 's Morgens vroeg ging ik naar de vei ling of haalde bij de kwe kers zelf. Soms kreeg ik de bloemen ook voor niks. Dan knielde ik bij het al taar neer en zette een vaas waar ie moest staan. Ik maakte ook zelf bloemstuk ken, toeven. Het was echt arrangeren. Ik nam een trap en hing stokken aan een pilaar op en daar stak D66: huisvi gescheiden1 ophalen in Leiderdorp LEIDERDORP Hel vuil in Leiderdorp moj scheiden worden opgd te beginnen met papi blik. Dit is één van de, stellen die door D66 is; diend voor het beleiq 1987. De gemeenterad zich binnenkort buigen dit beleidsplan, waarii zogenoemde projeeti wordt opgenomen. i Voorts stelt D66 voo| kinderdagverblijf uit te den, in de Bloemerd I Houtkamp een pad hardlopers aan te leggl bij het nieuwe sportcol aan de Hoogmadesewe) beeld neer te zetten: laatste voorstel van dezi tij is het plaatsen van zi ken langs routes die. door bejaarden worde bruikt. Volgens D66 ku de kosten beperkt w wanneer bedrijven of I lingen deze banken ai gemeente schenken. Veel geld voor de uitvd van de projecten zal er gens niet zijn. Het cj van B en W heeft di gevraagd bij het aand van nieuwe projecten d dige terughoudendheid! trachten. Bij de uitvq van de projecten krijg collegeprogramma dat j gesteld voor de jaren 1990 voorrang. De u^ collegeprogramma i vloeiende projecten o| leidsuitspraken krijgej status van „verplichte p i". Deze worden danj jaarlijkse gemeentel ijkt groting opgenomen, i door uitvoering verzek< De overige projecten z\ hankelijk van toev meevallers en van evef rekeningoverschotten vorige jaren. De projecten die in het' geprogramma staan vej zijn: het openstellen v afdeling burgerzaken a vaste avond, verkeen zieningen op de Voorhd het invoeren van een f mum snelheid van 30( meter in de woonwijken afhankelijke controle stort van grofvuil en pt het gebied tussen rijl A4 en de Does, de besttf van de kleine criminf het streven om de gebrf starieven van overheid) sten, onder andere v» EBR, niet te verhogen i meentelijke belastinga tarieven worden alleer hoogd bij stijging van di ten of van het prijsino fer van de gezinscomt tie. ADJUDANT PIET DIJKSTRA VAN BEREDEN GROEP RIJKSPOLITIE:

Leidse Courant | 1986 | | pagina 10