WdócSouACWit Leidse gehandicapten villen eigen sporthal a STAD OMGEVING 4 Nog duizenden nieuwe huizen nodig in Leiden AKENFEESTEN AAN REVISIE TOE Handig 'miniburo' Insluiper aangehouden Inbrekers betrapt Groot wespennest aan buitenmuur DONDERDAG 17 JULI 1986 PAGINA 9 •RA m PT OP NHUWELIJK Een 29-jarige vrouw uit Ghana kan jnlijk haar verblijfsvergunning niet ver te had de vergunning in februari van het ir gekregen, omdat ze wettelijk was ge- ïet een Leidenaar. Nadat de vrouw gis- de politie was gekomen met haar ver- verlenging, werd haar echtgenoot aan de roeld. Het bleek te gaan om een schijnhu- man had een boterbriefje gehaald, en daarvoor 2500 gulden. Het echtpaar heeft een gezamenlijke huishouding gevoerd, •rouw in aanmerking komen voor verlen- haar verblijfsvergunning, dan moet ze T wettelijke echtgenoot verblijven. Omdat {het geval is, zal haar vergunning waar- i niet worden verlengd. De vrouw ver- op het politiebureau. LEIDEN De Leidse politie heeft gisteravond rond half negen een insluiper aangehouden op het Stationsplein. De man, een 28-jarige man, die in een kraakpand in Den Haag woont, was even daarvoor bij twee panden aan de Rijnsburgerweg naar binnen geslopen en had cheques en papieren meegenomen. Buurtbewoners betrapten hem en gingen hem achterna. De man rende richting het station. Surveillerende agen ten zagen hem zeer bezweet aankomen. De insluiper ren de op de politieauto af en probeerde de zaak te redden door de weg naar de Breestraat te vragen. Hij zei dat hij vreselijke haast had. Enkele jongens kwamen naar de agenten toe en gaven een portefeuille en een pakje euro cheques, die de man tijdens zijn vlucht had weggegooid. De Hagenaar werd meegenomen waar het bureau waar hij vertelde dat hij in de bosjes bij de Boerhaavelaan an dere gestolen spullen had verstopt. LEIDEN De Leidse politie heeft om kwart voor vier vannacht vier knapen in de leeftijd van 17 tot 22 jaar aangehouden we gens vernieling en poging tot inbraak. Ze forceerden een ruit van een optiek aan de Haarlemmerstraat maar voordat ze iets kon den wegnemen, werden ze bij hun werk zaamheden gestoord. Even later werden ze in hun kraag gevat door de politie. Zonnebrillen gestolen LEIDEN Uit een optiek aan het Vijf Mei plein zijn in de nacht van dinsdag op woens dag een aantal zonnebrillen ontvreemd met een totale waarde van 4500 gulden. De in brekers forceerden een ruit. q ^JEN De Gehandi- 'Hn Sportclub De k^els wil in Leiden erpigen sporthal laten t fen. De vereniging /a|die aparte voorzie- d®nodig te hebben om Jjeden op een verant- ieide manier te lalen irafen. De bestaande ifeallen in Leiden en onvoldoende ®}e bieden om de 110 van de Sleutels ojsporten te kunnen n beoefenen. Een Do woordvoerder van de ge meente zegt in principe positief te staan tegen over de wensen van De Sleutels. Volgens K. van Eek, de pen ningmeester van de Sleutels, bestond eerst het plan een gymzaal aan de Brahmslaan om te bouwen, maar dat bleek niet haalbaar. „Daar bleken te veel haken en ogen aan te zitten. Zo zou de zaal een stuk verlengd moeten worden en verder waren er ook financiële problemen". Een andere oplossing die de vereniging de gemeente voorstelde, was het aanbou wen van een stuk aan de sporthal aan de Vijfmeilaan. Ook de bijna voltooide hal in De Mors zou volgens Van Eek op die manier geschikt gemaakt kunnen worden" De vereniging heeft de apar te voorziening nodig om on der meer rolstoelbasketbal, geweerschielen en tafeltennis te kunnen beoefenen. De penningmeester zegt het te betreuren, dat de gemeen te bij de bouw van de Mors- hal geen rekening heeft ge houden met de wensen van De Sleutels. „Dat was na tuurlijk een mooie gelegen heid om alles in één keer goed te doen al had het waar schijnlijk wel een flinke ver traging van de bouw van die hal betekent". Dat was dan ook de reden dat de gemeen te niet op dat verzoek is inge gaan. Het aanbouwen van een stuk aan een bestaande voorzie ning zou de goedkoopste op lossing zijn, met name omdat dan geen aparte beheerder aangesteld hoeft te worden. Volgens Van Eek zou aan bouw totaal 500.000 gulden vergen en de vereniging denkt daar zelf 100.000 gul den van op tafel te kunnen brengen. „We hebben al 20.000 gulden en we willen een grote loterij houden. Ook de opbrengst van de Rom- melmarkt-Sport-Inn die van 30 augustus tot en met 1 sep tember wordt gehouden voor dat doel bestemd". De penningmeester gaat er uit dat de gemeente en het ministerie van WVC de ove rige vier ton zullen financie ren. Na de zomervakantie zouden de gesprekken met de ge meente voortgezet moeten worden. ^VC aan de Breestraat lidt donderdag 24 juli een swingavond. De )r€ 's gratis. Vrijdag 25 nedt de Haagse reggae- q!ie Riddem Squad uit aag op. De toegang be- in dit geval drie gul- ijftg en het optreden 's avonds om elf uur. De reggae-formatie Riddem Squad. Werk De gemeente Leiden houdt ook dit jaar weer een groot aantal cursussen voor men sen zonder betaald werk. Op het programma staat onder meer: gitaar spelen, potten bakken. Engels. Frans. Ne derlands. Spaans en electro- nica. Nadere informatie is te lefonisch verkrijgbaar: 254763. Verder bestaat voor jongeren tussen de 17 en 23 jaar de mogelijkheid deel te nemen aan een oriëntatiejaar. Via de nummers 070-614351 of 071-130494 kunnen daar over inlichtingen worden in gewonnen. LEIDEN Er zullen in Leiden nog duizenden nieuwe woningen ge bouwd moeten worden om de woningnood op te lossen. Dat blijkt uit een meerjarenprogramma dat de gemeente heeft opge steld. Om aan de behoefte die de gemeente de ko mende jaren verwacht te kunnen voldoen, zouden in 1987 en 1988 1.000 tot 1.100 huizen per jaar opge leverd moeten worden en in 1989 en 1990 nog eens totaal 1.800 woningen. Pas daarna kan het aantal nieuwe huizen dat nodig is, lager komen te liggen. Of dat aantal ook werkelijk tot stand zal worden gebracht is echter nog maar de vraag. Het rijk moet daarvoor via de pro vincie de benodigde financiële middelen ter beschikking stel len, maar al een groot aantal jaren krijgt de gemeente min der dan wordt gehoopt. Daar komt nog een probleem bij: het rijk geeft geld voor andere woningtypen dan de gemeente wil hebben. Zo kan al een groot aantal jaren minder wo ningwetwoningen (huurwo ningenwaar veel subsidie op zit) worden gebouwd dan Lei den wil, terwijl minder koop woningen (waar weinig subsi die op zit) tot stand worden ge bracht dan Leiden mag. Zo mag Leiden dit jaar 1986 pre- mie-C-woningen bouwen (koophuizen met een eenmali ge subsidie voor de koper van 6.500 gulden), maar dat wor den er maar 189. Volgens de gemeente zou twee derde van het aantal huizen dat in Lei den wordt gebouwd, woning wetwoningen moeten zijn, maar in de praktijk is dat 55 a 60 procent. De gemeente gaat er vanuit dat Leiden in 1994 zal zijn vol gebouwd. Er is nog ruimte voor 5.350 huizen in Leiden, maar dan zouden de Stevens hof, het gedeelte van het Schuttersveld dat niet voor kantoren is bedoeld, de Coebel en Roomburg bebouwd moe ten zijn. Verder zouden ook al lerlei open plekken in na-oor- logse wijken als Zuid-West ge vuld moeten worden met hui zen. Vooral dat laatste heeft al veel protest opgeroepen, om dat daarmee vaak groenstro ken verdwijnen. Dat was on der meer het geval met de Schubertlaan. Daar moeten de noodgebouwen van een voor malige bejaardenhuis plaats maken voor woningen, terwijl omwonenden dachten dat er weer groen zou komen. Het nest zit tegen een muur langs het fietspad dat vanaf de Nachtegaallaan naar de volkstuinen loopt. Juist de plaats van de nest maakt het zo bijzonder. ONGEWOON VERSCHIJNSEL BIJ LEIDSE NACHTEGAALLAAN: LEIDEN „Zeer onge woon. Ik heb zoiets in elk geval nog nooit eerder meegemaakt. Een wes pennest, dat zomaar in de buitenlucht is gemaakt, komt normaal alleen maar in warmere, zuidelij ke landen voor. Maar in Nederland, een wespen nest dat zonder enige be schutting aan een muur hangt, daar heb ik nog nooit van gehoord". Zo typeert politie voorlichter D Graveland en kenner van bijen, wespen en aanverwante insecten het wespennest dat aan de Nachtegaallaan is ont dekt. Het nest zit op een muur die langs het fietspad staat, dat de Nachtegaallaan verbindt met een aantal volkstuinen Volgens Graveland moeten er enkele honderden wespen in het nest zitten. De wesp is familie van de bij, net zoals de hommel en de mier dat zijn. Een verschil tus sen de bij en de wesp is dat de eerste en stapje hoger op de trap van de evolutie staat. De bij bouwt van was zijn honing raten en produceert honing, maar de wesp knaagt aan hout. Het hout dat hij binnen krijgt, wordt met speeksel ver mengd en daarvan wordt het nest gebouwd. „Dat gaat zeer ingenieus", al dus Graveland. Ze bouwen echt etages boven elkaar met overal grote en kleine pilaren om het geheel overeind te houden. Als één etage klaar is, gaan ze met de volgende ver der". Om de vraag, waar een nest wordt gebouwd, geeft Grave land een klein lesje biologie. Tegen de winter sterft een wespenvolk uit. Alleen een paar koninginnen overleven. Deze al bevruchte koningin nen moeten de winter zien door te komen door een be schutte plek te vinden. Als ze dat lukt zoeken ze tegen de zo mer naar een geschikte plek om een nest te bouwen. In Ne derland is dat vaak tussen twee muren, in een schuur of onder een dak, maar altijd een beschutte plaats, omdat het nest erg kwestbaar is. „Eén flinke regenbui en van het nest is niet veel meer. De dra den waar wespen hun nest van bouwen zijn echt heel kwetsbaar", aldus Graveland. In het geval van het nest aar In het nest dat uit ongeveer zeven etages bestaat, zitten honderden wespen. de Nachtegaallaan koos de ko ningin echter toch voor een plekje op een muur, waar het nest nauwelijks beschut is te gen weer en wind. „We zullen nooit weten waarom deze ko ningin hier is gaan zitten, maar je kan je natuurlijk af vragen of ze op een of andere manier voelde aankomen, dat we in Nederland zo'n mooie zomer zouden krijgen". Bij het nest vliegen de wespen af en aan om voedsel voor de larven te halen. De hele dag gaat dat door. Volgens Grave land vormen de beesten in het nest nauwelijks een gevaar voor de omgeving. „Mensen moeten wel van het nest af blijven. Als je eraan komt, kan ik me voorstellen dat het fout gaat. En wat ook kan gebeu ren, is dat een bezweet paard lang komt en de wespen dan daar op af gaan. Iemand die nog heel erg bezweet is, nadat hij in de volkstuinen heeft ge werkt, zou dat ook kunnen overkomen. Maar verder kan er weinig gebeuren. De wes pen zullen niet zomaar zelf aanvallen". Bijenvolken in Lisse LISSE Twee maal moest de politie gisteravond imkers te hulp roepen om bijenzwermen weg te halen. Zowel in de Princessestraat als in de Voerman was een bijenzwerm neergestreken. Voor zo ver de politie weet, is niemand door de bijen gestoken. Volgens een woordvoer der van de politie zijn er dit jaar opmer kelijk veel bijenzwermen in Lisse aan getroffen. Al zeker vijf maal moest een imker er aan te pas komen om de dieren weg te halen. anisatoren tevreden, ondernemers kritisch I De organisatoren bornamelijk tevreden te le tweede editie van de jriakenfeesten, die in de in dinsdag op woensdag afgesloten, maar Leidse ttiers laten vooral kriti- uiden horen. „De meest feesten van Leiden", ioofdprijs voor creativi- „ieder eigen initiatief kt", zo luidt de kritiek de organisatie van de wordt geleverd. Al voe- ir wel aan toe: „De La- \en moeten blijven en ntie worden", de voornaamste criti- Dick Wansink, eige- jazzcafé The Duke en lis van de Stichting iarkt, waarin de tien lernemingen rond het verenigd hebben. Hij oor het festijn al kn- "loop van de feesten is ing niet gewijzigd. „Laat stellen dat ik het pri- dat die feesten worden Iseerd. Maar het moeten sten" zijn. Stel nu dat ie- lit Amsterdam naar Lei- tnt, omdat hij gehoord at er hier Laken feesten |S hij dan in de stad is, I alleen een beiaardier Lees het programma nu 4>r. Eigenlijk gebeurt er )1 niets. Mijn idee van de iesten is dat er tot diep in Q feest gevierd wordt, dat Men zich amuseren". *iet de Lakenfeesten was de jnarkt naast de tweede in het Van der Werff- ?(jde enige plaats die echt Het verdriet Wan- ook zeer dat hij maar gulden subsidie (vijf- 1 gulden min vierhon- "1 te betalen aan de NZH de noodzakelijke omlei dingen) krijgt van de gemeente. „Daarbij hebben we gevraagd of de Tros-opnames voor „Hoog en droog" bij de Beestenmarkt kon den plaats vinden, ook wilden /we graag dat de Peurbakken- tocht bij ons voorbij zou gaan". Volgens VVV-directeur C. Hu- gens, zeer nauw betrokken bij het Evenementenfonds dat de Lakenfeesten op poten zette, heeft de Tros zelf voor de lokatie bij het stadhuis gekozen en de peurbakken zouden de bocht bij de Beestenmarkt niet hebben kunnen nemen. Hugens voelt weinig voor een hogere subsidie voor de horeca rond de Beesten markt. „Vergelijk het maar met 3 oktober, de 3 Octobervereeni- ging subsidieert ook geen bands. De kroegen profiteren wel van de door de vereniging gehouden activiteiten. De Beestenmarkt profiteert ook van de publiciteit van de Lakenfeesten. Wij vragen ook de vergunningen aan. Wij betalen echter onze eigen activi teiten en niet die van anderen. Zoals Wansink het wil, is onmo gelijk. En als de Beestenmarkt zich hier niet mee kan vereni gen, dan haken ze maar af, dan gaan ze zelf verder. Al zou ik dat wel jammer vinden". De eigenaar van The Duke heeft verder zijn twijfels over de capa citeiten van de organisatie om vergunningen aan te vragen. „De vergunning voor de slota- vond op dinsdagavond klopte in elk geval niet. Laat men ook niet denken dat ik zelf geen vergun ning kan aanvragen. Ik doe dat voor 56 kroegen tijdens de Leid se jazzweek". Wansink heeft zelf wel ideeën om de Lakenfeesten meer cachet te geven. Zo wil hij volgend jaar muziekgroepen op boten bij de Beestenmarkt laten optreden. Zelf zou hij graag par ticiperen in de organisatie van de Lakenfeesten. De Leidse kroegeigenaar: „Ik maak echt geen enkele kans om daar in te komen. Als ze graag inspraak hadden gewild, dan hadden ze me allang gevraagd. Er zitten al leen maar vriendjes van vriend jes in de organisatie". Stoffig Sjaak Veringa, eigenaar van een botenverhuurbedrijf en een uit spanning aan het Galgewater vindt de Lakenfeesten evenmin een succes. „Het zijn de meest stoffige feesten van Leiden. Ze schieten aan hun doel voorbij. Het is toch de bedoeling om toe risten naar Leiden te trekken. Daar zitten er duizenden van in Katwijk en Noordwijk, maar die komen echt niet naar de Elcker- lyc kijken. Dan is ook de publici teit slecht verzorgd Langs de weg zijn reclameborden neerge zet. Op de affiches is het pro gramma in kleine letters opgeno men. Als je daar met zestig kilo meter per uur voorbij komt, is er helemaal niets van te lezen. Er hadden grote borden neergezet moeten worden langs de wegen naar de badplaatsen. Ik heb zelf dan ook helemaal niets van de Lakenfeesten gemerkt in m'n omzet. De maand juli is m'n slechtste maand". De Leidenaar laat het echter niet bij kritiek alleen. Hij heeft wel een idee om de Lakenfeesten meer inhoud te geven. „Ik heb gemerkt dat de mensen gek zijn op markten. Haal tijdens de La kenfeesten de streekfunctie van Leiden naar voren. Organiseer varkens- en veemarkten op de Beestenmarkt, laat de meelfa- Dick Wansink van de Stichting Beestenmarkt is niet tevreden over de invulling van de Lakenfeesten. „Mijn idee van de l Lakenfeesten is dat er tot diep in de nacht feest gevierd wordt, dat de mensen zich amuseren". briek iets organiseren op de Koornbrug, houd een kaasmarkt in de Waag en een planten en bloemenmarkt op de Boommarkt en laat vishandelaren naar de Vismarkt komen". Net als alle andere criticasters is hij echter vol lof over de Peurbakkentocht. „Dat kan echt uitgroeien tot een belangrijk evenement waar toe risten op af komen. Er zullen echter wel meer boten aan mee moeten doen". Bernard Stöxen, raadslid van de partij Leiden Weer Gezellig, kent aan de Lakenfeesten geen „hoofdprijs voor creativiteit" toe. Ook zet hij vraagtekens bij het hoge bedrag (twintigduizend gul den) dat de organisatie aan de Elkcerlyc spendeert. „Ik geloof niet dat dat een jaarlijks terug kerend evenement moet zijn" LEIDSE LAKENFEESTEN Elkcerlyc trok overigens minder belangstelling -dan vorig jaar. Compacter De organisatie van de Laken feesten streeft volgend jaar naar een compactere vorm. Vorig jaar werden de eerste Lakenfeesten gehouden en die duurden toen drie weken, dit jaar koos men voor 13 dagen en volgend jaar zullen de feesten in totaal 10 da gen duren. De VVV voelt er het meest voor om op koopavond (donderdagavond) te beginnen met de Peurbakkentocht en de feesten anderhalf week later af te sluiten met de tweede Laken- markt. De organisatoren willen voor een kortere duur kiezen om de aandacht voor de Lakenfeesten beter vast te houden. T. Kuipers, namens de stichting Evenemen- tenfons Leiden belast met de or ganisatie: „De hoogtepunten van deze Lakenfeesten waren de La- kenmarkten en de Peurbakken tocht. Na die hoogtepunt be merkte je een daling in de be langstelling. Daarom moeten de feesten wat compacter worden". De organisatie kijkt al met al te vreden terug op de feesten. „Het komt steeds steviger op zijn po ten te staan. Het heeft alles in zich om uit te groeien tot een echt spektakel. Je moet het al leen wel de tijd gunnen". WILLEM SPIERDIJK Leidenaar deelt klappen uit LEIDEN Een 36-jarige man uit Voorschoten kreeg gistermid dag rond vier uur een paar klappen op zijn hoofd, als dank voor zijn ijver om Leiden schoon te houden. De man ergerde zich aan een 23-jarige Leidenaar, die vanuit zijn auto op de Beestenmarkt papier en dergelijke op de grond gooide. De Voorschotenaar maakte daar een opmerking over, waarop de Leidenaar hem en kele malen op zijn hoofd sloeg en vervolgens wegreed. Het ken teken van zijn auto was bekend. De politie kon hem aanhouden op de Churchilllaan. Dit 'miniburo' is voor u wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft. De stevige cassette meet slechts 8 x 12 cm en bevat een schaar, een nietmachine met nietjes, een linaal(tje), paperclips, plakband in houder, vlakgom, lijm, een rolmaat en een mesje. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande. Naam Adres Postcode/plaats: Telefoon:(voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt bet abonnement betaald per 0 maand automatisch ad f 22,49 0 kwartaal per acceptgiro ad f 67,43 Stuur als dank het 'miniburo' aan: Naam:Voor Adres Postcode/plaats:. Stuur deze 998, 2500 plaats e bon ingevuld aan dc Leidse Courant, Antwoordnummer I I Vd Den Haag (postzegel betalen wij). I -Cl&ctei TGRTaqQ EeidócSouoant

Leidse Courant | 1986 | | pagina 9