Droogte teistert zuidoosten VS w YS willen praten over kernproeven [ertraging bij louw Russisch Uimtestation jhirac zet privatisering door via het parlement Genland Nederlanders zoek in Sovjet-Unie Nabestaanden astronaut eisen schadevergoeding Zomer Italië heeft herfstachtige kuren Lachmon: er komt in Suriname democratie Doodstraf voor ex-chef geheime politie Haïti YS breiden „oorlog tegen drugs" uit CeicbeSoivumt donderdag 17 juli 1986 pagina 5 Inlawine doodt jerlandse glier faèv De Nederlandse r Herbert Toes (17) uit h is gisteren in Frank- A [i het leven gekomen, Mij tijdens een bergwan- 30 in het departement ÜJSavoie werd overvallen 30 ;n steenlawine. Het ro leed zich rond half twee ïO .ags voor in het Massief Wpbuy, boven het plaats je henex. De jongen werd „j i plotseling neerdalende M over een afstand van ter meegesleurd. Zwitserse banken geven geld Marcos aan kabinet Aquino MANILA Zwitserland zal de Filipijn- se regering binnenkort het geld terug geven, dat de afgezette Filipijnse dicta tor Marcos op een aantal banken heeft uitstaan. Het zou gaan om 213 miljoen dollar. De Filipijnse regering stelt dat Marcos zijn miljarden-vermogen op on rechtmatige wijze heeft verworven. De Europese Commissie zal de Fiiipijnen dit jaar 100 miljoen gulden extra aan ontwikkelingshulp geven en voor 12,5 miljoen gulden aan voedselhulp, zo is in Brussel vernomen. Oorspronkelijk zou de Fiiipijnen dit jaar voor 33 miljoen gulden hulp krijgen. Dambreuk Italië was te voorkomen ROME De dambreuk die een jaar geleden het Italiaanse bergoord Stava met de grond geliik maakte en aan 269 mensen het leven kostte, had voorkomen kunnen worden. Dit heeft een commissie, die in opdracht van premier Bettino Craxi een onderzoek instelde naar de toedracht van de ramp, deze week in een rapport aan de regering gemeld. De commissie kwam tot de slotsom dat de meest ele mentaire veiligheidsmaatregelen ont braken, dat er geen instrumenten be schikbaar waren om de stabiliteit van de dijk in de gaten te houden en dat regelmatige inspecties van de dam aan grondigheid te wensen over lie ten. Oppositie kraakt plan regering Sri Lanka COLOMBO De Srilankaanse oppositie en de Tamil-rebellen hebben het vredesplan van presi dent Junius Jayewardene ge kraakt. Volgens de oppositie zal het plan het eiland verscheuren, terwijl de rebellen het zien als een voorwendsel van de regering om tijd te winnen. Jayewardene heeft voorgesteld de negen provincies van het eiland elk hun eigen geko zen parlement te geven met een aantal bevoegdheden op het gebied van plaatselijk bestuur, die nu in handen van de centrale overheid zijn. Intussen werd opnieuw mel ding gemaakt van 11 doden op het eiland. DEN HAAG De Nederlander die vorige week in het bijzijn van Russische vredesacti visten in Moskou werd gearresteerd is de 26- jarige student Michel Post uit Amsterdam. Dit heeft het Amsterdamse comité Groeppa Doverija meegedeeld. Volgens dit comité zit diens 25-jarige reisgenote Marlie Hollands ook vast. Het comité, IK V-secretaris Mient Jan Faber en ouders en vrienden van de Ne derlanders hebben van de Sovjets ophelde ring geëist. Faber vindt de aanhouding zorg wekkend. Zelfs het ministerie van buiten landse zaken in Den Haag kan geen ophelde ring. Bovendien is het volgens Faber verba zingwekkend dat Nederlanders zo lang wor den vastgehouden. WASHINGTON De nabestaanden van Michael Smith, de piloot van het verongelukte Amerikaanse ruimteveer Challenger, hebben een eis tot schadever goeding ter waarde van vijftien miljoen dollar inge diend tegen de NASA. De ruimtevaartorganisatie wordt nalatigheid verweten: „De NASA had moeten weten dat een catastrofaal ongeluk zeer waarschijnlijk was". Bij de ramp in januari kwamen zeven astronauten onr het leven. De weduwe van Smith heeft de eis tot scha devergoeding ingediend. Tot nu toe hebben de gezinsle den van de overige slachtoffers nog niet tot een derge lijke stap besloten. (Kizim (rechts) en Vladimir Solovjov (links) na terugkeer uit ite. De twee hebben, na hun recordvlucht van 237 dagen IQ uimtestation Saljoet-7 in 1984 en hun gisteren beëindigde 0 In het ruimtestation Mir, definitief hun positie Ingenomen o meest ervaren ruimtereizigers ter wereld. Kizim heeft tij- 0 rie vluchten in totaal meer dan een Jaar in de ruimte door- o o 0 5 COU Met de behouden terugkeer op aarde van Oismonauten Leonid Kizim en Vladimir Soloviov de Sovjet-Unie gisteren de eerste fase van net 3 roject kennelijk met succes afgesloten. Het in fe- 6 in een baan om de aarde gebrachte ruimtesta- d t/lir (Vrede) een verbeterde en permanent-be- s are versie van de oudere Saljoets functioneert 1 het vertrek van Kizim en Solovjov volstrekt ge- tatiseerd. Maar verwacht wordt dat er spoedig ^ieuw kosmonautenteam heen zal gaan. J tt zenden van een nieuwe bemanning zal in elk geval niet j n gewacht op uitbreiding van de Mir met aankoppelbare j icapsules voor speciale doeleinden. In die door de Russen J condigde opzet is namelijk enige vertraging ontstaan. Vol- J cosmonaut Vladimir Dzjanibekov gaat de aflevering van ®>dules wat langzamer in zijn werk dan de bedoeling was. j -ste lancering van zo'n compartiment bestemd voor as- nisch onderzoek en onder meer met een .instrumentarium geleverd door het Utrechtse Laboratorium voor Ruimte soek zal wellicht niet meer voor het einde van dit jaar rinden. e hebben de Sovjets nu twéé ruimtelaboratoria in banen aarde. Behalve de Mir is dat de sinds begin 1982 om de cirkelende Saljoet-7 die, tegen de verwachtingen in, zo jls zeker nog jarenlang in de ruimte blijven. Kizim en So- g hebben vijftig dagen in de Saljoet doorgebracht, tijdens Verblijf ook twee ruimtewandelingen werden uitgevoerd, ■gen naderhand met een lading van 350 kilo aan materiaal Trumenten uit die Saljoet terug naar de duizenden kilome- 0ïrder zwevende Mir. >5 Russen er in slagen de oude Saljoet op de been te houden, '5ft toestel waarschijnlijk nog voor allerlei experimenten 12 n gebruikt. Volgens de Russische vluchtleider Viktor Bla- jfll het echter niet nodig zijn om „in de nabije toekomst" flinauten naar Saljoet-7 te sturen. Pas in een later stadium 5Et interessant worden, aldus Blagov, om Saljoet-7 nog eens zoeken, zijn systemen te testen op hun werking na een jrig verblijf in de ruimte en bepaalde onderdelen voor na- pderzoek mee terug te brengen naar de aarde. Westerse jfvaartdeskundigen leiden daar onder meer uit af dat met B-7 systemen en materialen worden getest, die in de toe- ■ook dienst zouden kunnen doen bij zeer langdurige mis- Dals bij voorbeeld een expeditie naar de planeet Mars. TIEN DODEN ALS GEVOLG VAN HITTEGOLF: (Van onze correspondent Jo Wijnen) WASHINGTON De on gekend hoge temperatu ren en de daarmee ge paard gaande droogte be gint rampzalige vormen aan te nemen voor de zuidoostelijke staten van Amerika. Minstens tien mensen zijn om het leven gekomen als gevolg van een hittegolf die het kwik al wekenlang laat schom melen rond de 40 graden Celcius. Voor veel radio stations vormen de tempe raturen een goede aanlei ding kerstliedjes te draai en. Het zijn vooral de staten Louisiana, Georgia en North- en South Carolina die enorm te kampen hebben met de hitte en de droogte. Het ge bied van zeer hoge tempera turen strekt zich verder uit naar de meer noordelijk ge legen staten Virginia, Mary land en de Amerikaanse hoofdstad Washington. De stad Atlanta (Georgia) be vindt zich in het centrum van een reusachtig hoge- drukgebied dat alle regen op afstand houdt. In Atlanta is het sinds mensenheugnis niet meer zo droog geweest. De autoriteiten in de zuid oostelijke staten hebben zeer strenge maatregelen geno men om het overmatig ge bruik van water in te dam men. Ze hebben de gebrui kers van het openbaar wa terleidingsysteem aangera den nog slechts enkele minu ten per dag te douchen en geen bad meer te nemen. Het wassen van auto's en het be sproeien van gazons is vol strekt uit den boze. Wie in North Carolina buitenshuis op het gebruik van water wordt betrapt, hangt een ge vangenisstraf van dertig da gen boven het hoofd. Het zwaarst getroffen zijn echter de boeren. Hun graan-, soja- en maisoogsten moeten als afgeschreven worden beschouwd. Grote landbouwgebieden zijn in stoffige vlaktes veranderd. Beregening van de gewassen is al lang niet meer mogelijk. In sommige gebieden hebben de veeboeren hun weidevee al moeten slachten. Ook de kippenboeren dreigen op korte termijn in grote moei lijkheden te komen; zo'n 400.000 kippen zijn reeds be zweken. De droogteproblemen in het zuidoosten worden nog ver hevigd doordat afgelopen voorjaar al relatief weinig regen is gevallen. In de meeste staten is sinds 1 janu ari slechts een-derde van de normale hoeveelheid regen gemeten. In meerdere gebie den woeden bosbranden. Het ziet er overigens niet naar uit dat er spoedig ver betering in de situatie zal ko men. Als het weer niet snel gaat veranderen zullen een aantal meer noordelijk gele gen staten eveneens met gro te droogteproblemen te kam pen krijgen. In sommige wij ken van de Amerikaanse hoofdstad Washington is het waterverbruik al aan banden gelegd. Voor de landbouwge bieden rond de hoofdstad be gint de situatie eveneens kri tiek te worden. Weliswaar regent het in die gebieden zo nu en dan, maar door, de aanhoudende hitte verdampt de neerslag nagenoeg onmid dellijk. (Van onze correspondent) ROME De Italiaanse zomer houdt er dit jaar herfstachti ge kuren op na. Mooi weer wordt afgewisseld door perio des van ongekend slecht weer: stortregens, hagel, rukwin den en koude. Omdat de vooruitzichten niet erg rooskleu rig zijn, hebben veel grote toeristencentra de maand juli al afgeschreven. Het land vraagt zich af waar de „echte" zo mer blijft. Vooral afgelopen maandag was een slechte dag en gisteren hingen zware onweersbuien boven Midden- en Zuid-Italië. Maandag viel er meer regen dan ooit eerder het geval was op één dag in juli. In Rome werd na enkele wolkbreuken 68 mm. regen gemeten. Straten en tunnels kwamen blank te staan en het verkeer raakte volledig in de knoop. Alleen al in het centrum werden ruim vijftig mensen gewond bij verkeersongevallen. In Noord-Italië richtten zware hagelbuien grote schade aan aan de gewas sen op het veld. Zwaar getroffen zijn ook de vakantiecen tra aan de Adriatische Zee. De toeristenbranche klaagt over dertig tot veertig procent minder inkomsten als ge volg van het slechte weer. PARAMARIBO De Su rinaamse politicus Jagger- nath Lachmon van de Hindoestaanse partij VHP heeft gisteren bij de beë diging van het nieuwe ka binet in Paramaribo ver zekerd dat er „een demo cratisch gestructureerde volksvertegenwoordiging komt, gestoeld op de be ginselen van de waarach tige democratie. Een de mocratie die door het volk wordt geaccepteerd". Lachmon reageerde op een aanval die commandant Desi Bouterse zondag deed op de parlementaire democratie. Volgens Lachmon moet daar niet te zwaar aan worden ge tild. Hij verwees naar het re geerprogramma, waaronder ook de handtekening van Bouterse staat. PORT-AU-PRINCE Luc Desyr, het voormalig hoofd van de vangenhouding, marteling en moord. De jury kwam unaniem Tonton Macoutes, de gevreesde gehejme politie van de vroegere tot zijn uitspraak na de getuigenverklaring van de 74-jarige Em- Haïtiaanse dictator Francois Papa Doe Duvalier, is gisteren ter manuel Ambroise die de wreedheden van Desyr aan den lijve dood veroordeeld. De 61-jarige Desyr stond terecht op beschuldi- heeft ondervonden, ging van het verrichten van onwettige arrestaties, onwettige ge- n onze correspondent Jjj Bob van Huët) 51js De Franse pre- 5thirac verwijt presi- vMitterrand het her- Jan de Franse econo me vertragen, door zijn s*ring een decreet te ondertekenen waardoor 65 staatsbedrijven zouden kunnen worden geprivati seerd. In een plechtige verklaring op alle drie de televisienetten zei Chirac gisteravond, dat hij zijn plannen nu door het par lement zal laten aanvaar den. Dat moet Mitterrand wel tekenen. Het was de eerste keer sinds de begin dit jaar door rechts gewonnen verkiezingen, dat firemier Chirac zich in een te- evisieverklaring rechtstreeks tot het Franse volk richtte. Af gelopen maandag had presi dent Mitterrand in zijn tradi tionele toespraak op de 14e juli laten weten de privatiserings plannen van de neo-gaullisti- sche/liberale regering niet te zullen aanvaarden. De Franse staatsbedrijven die geprivatiseerd worden, zullen voor maximaal vijftien pro cent in buitenlandse handen mogen komen. Chirac noemde Mitterrands vrees voor een uitverkoop van het nationale erfgoed daarom „volkomen ongegrond". Bovendien zullen staatsbedrijven buiten de con- currentiesector, zoals de Fran se spoorwegen of het elektrici teitsbedrijf, niet worden gepri vatiseerd, aldus Chirac. De premier benadrukte dat de weigering van Mitterrand hem geen politieke crisis waard is. „De regering verandert niet van koers en zal de missie vol tooien die het volk haar heeft toevertrouwd", zo zei Chirac. De Europese Commissie heeft de Franse regering inmiddels laten weten dat het privatise ringsplan mogelijk in strijd is met de EG-bepalingen inzake vrij verkeer van kapitaal en goederen. Met name de beper king van het buitenlandse aandeel in de te verkopen be drijven strookt niet met de ei sen van de EG. IIDJE VERHOLEN EN HET KNETTERCARTER a~- Eelco Eelkema sloeg bijna steil achter aan schrik. „Die ding'n benn'n écht!" gilde Die moet'n onverwijld In beslag genom'n j*n door de bevoegde instanties! Ik leg be- „Ga je gang, leg jij maar beslag," zei !e Verholen. „Maar je bent het zeker wel Ine eens, dat Kareltje Knetter het publiek 5 professor voor grote onheilen heeft be lt' „Dat mot de commissaris in de stad *n," zei Eelco. „Die mot de twee schelm'n Sddellijk aanhoud'n en voorgeleid'n." J greep onmiddellijk naar de telefoon en p, verbinding met het hoofdbureau van poli- t Gravendrecht. Daar zat de hoofdcommis- [gB. Bruutjes Bzn. aan zijn bureau juist een |.nbarend artikeltje te lezen aangaande de jg van de knetterrally en aangaande alles ïr zo om en bij de race te doen was ge- I. Dat was een artikeltje van de hand van de kundige en dikbetaalde verslaggever Sipko Stunt en deze stelde aan het eind van zijn arti kel enkele klemmende vragen aangaande de heren Linke Lowietje en Bennie de Klapper. Het sensationele artikeltje werd afgesloten met de mededeling dat deze twee snaken in verfom faaide toestand te vinden waren in het stads- en gemeentehospitaal te Gravendrecht, alwaar ze waren terechtgekomen ten gevolge van de be schadigingen, die ze elkaar bij het knokken hadden toegebracht. Da's óók sterk mompelde commissaris B. Bruutjes Bzn. „Daar lees ik zojuist wat voor kwalijke streken die op getuigde stukkies onderwereld hebben uitge haald en ik mag ze dus wel eens aan d'rlui ver brokkelde tandjes gaan voelen. Maar één ding verbaast me. Hoe is het mogelijk, dat de dorps- politie te Rijkhuyzen niet&van dat alles gemerkt heeftEn toen ratelde de telefoon. Celstraf voor taxichauffeur die pijproker weigerde LONDEN Een Londense taxichauffeur heeft zeven dagen hechtenis gekregen omdat hij de geldboete niet wilde betalen die hij kreeg voor het weigeren van een pijprokende passagier. Het incident deed zich een jaar geleden voor op de Londense luchthaven Heathrow, waar de 44-jarige cabbie Richard Carless een pijproker de toe gang tot zijn wagen ontzegde. Carless stelde dat hij aan ast ma lijdt, maar dat mocht hem niet baten. Hij kondigde direct na het vonnis een hongerstaking aan. NEW YORK De Russi sche minister van buiten landse zaken Sjevardnad- ze heeft gisteren tijdens zijn bezoek aan Groot- Brittannië bekendge maakt dat Moskou en Washington overeen zijn gekomen te gaan praten over een verbod op kern proeven. De Amerikaanse regering sloot echter direct de mogelijk heid uit dat de onderhandelin gen zouden leiden tot een ver bod op ondergrondse kern proeven. De Sovjet-Unie neemt nog tot 6 augustus, de herdenking van het bombar dement op Hiroshima, eenzij dig een moratorium op kern proeven in acht en heeft de VS opgeroepen zich daarbij aan te sluiten. Partijleider Michail Gorbatsjov heeft begin deze week gezegd dat een verlenging van het moratorium af zou hangen van de Amerikaanse houding ten aanzien van wapenbeheersing. De regering-Reagan stelde echter dat de nieuwe bespre kingen met de Sovjet-Unie ge richt zouden zijn op middelen om te controleren of er proe ven worden gehouden die nu nog wel zijn toegestaan. Van daag hebben de Amerikanen in de woestijn van Nevada op nieuw een ondergrondse kern proef gehouden. President Reagan heeft een brief aan Sovjet-leider Michail Gorbatsjov opgesteld waarin hij voorstelt gelijktijdig het aantal strategische kernwa pens en kernproeven te veri- minderen. Dit heeft de New York Times vandaag gemeld, onder aanhaling van rege ringsfunctionarissen. Volgens de functionarissen houdt het plan van Reagan in het aantal testen en wapens met gelijke percentages terug te brengen. De krant wijst erop dat het voor het eerst is dat de regering voorstelt haar kernproeven te verminderen. Het Witte Huis wilde nog geen commentaar geven. (Van onze correspondent Jo Wijnen) WASHINGTON De Verenigde Staten sturen honderdzestig militairen, zes helikopters en een groot en drie kleine trans portvliegtuigen naar Boli via om de regering van het Zuidamerikaanse land te helpen bij een offensief tegen de cocaïneboeren en -smokkelaars. Hiermee heeft de oorlog die de VS aan de drugs hebben ver klaard het karakter van een gewapende^ strijd in het bui tenland gekregen. Woordvoer der Djerejian van het Witte Huis verklaarde met nadruk dat Amerika de militairen en de vliegtuigen op uitdrukke lijk verzoek van de Boliviaan se regering beschikbaar heeft gesteld. Maar in Washington is algemeen bekend dat de VS Bolivia min of meer tot zo'n verzoek hebben gedwongen. De actie lijkt op het eerst ge zicht alleszins gerechtvaar digd. De bendes in het Bolivi aanse bergland behoren tot de grootste producenten van de cocaïne, die de Amerikaanse markt overspoelt. Maar de zes Blackhawk-helikopters die naar Bolivia zijn gezonden, zijn typische gevechtstoestel len. Bovendien is niet precies vastgesteld welke rol de Ame rikaanse militairen in Bolivia gaan spelen. „We hebben alles gedaan om de Amerikaanse militairen buiten eventuele confrontaties te houden", zei de Witte-Huiswoordvoerder. Maar in Washington wordt niettemin gevreesd dat de Amerikaanse militairen zeer gemakkelijk betrokken kun nen raken bij gvechten met de zwaar bewapende bendes. Het is overigens nog zeer de vraag of de acties van de Boli viaanse politie en de Ameri kaanse militairen tot het ge wenste resultaat leiden. De teelt van coca-bladeren is voor veel boeren het enige middel van bestaan en functionarissen van leger en politie zouden bij de drugshandel betrokken zijn. Bij dat alles komt nog dat de zeer dichte oerwouden van het land een grootscheepse jacht op de drugsbendes nage noeg onmogelijk maken. Les in ontvoering LONDEN De Britse terro- ristenbestrijdingsbrigade SAS heeft prins Andrew en Sarah Ferguson en prins Charles en prinses Diana onderricht gege ven in „omgang met ontvoe ring". Instructeurs van de bri gade leggen daarbij onder meer uit waaraan iemand is te herkennen die een aanslag in de zin heeft en hoe men bij een aanslag het beste kan han delen. Andere leden van de koninklijke familie zijn al „ge schoold' en gaan af en tos „op herhaling".

Leidse Courant | 1986 | | pagina 5