Iet wordt steeds warmer op aarde da«Jes ET UW VAKANTIEGELD P DE BANK OF ENGLAND. <95,- Dagboek van een Raad van State: laat rechter grenzen voor euthanasie stellen ILEER.LEDER. MONDILEDER. Donder en bliksem Minister Nijpels onthulde overigens met toestem ming van ex-informateur De Koning een voorval tij dens de besprekingen van de euthanasieparagraaf in het regeerakkoord. Juist toen de discussie was afge rond brak er boven het Binnenhof een geweldige donderbui los. „De Heer is vertoornd", was de reactie van Nijpels. De Vries (CDA) meende echter dat de donder de Wet Gelijke Behandeling moest betref fen. De Koning hield het er op dat Ruud Lubbers zelf achter het gedonder en gebliksem moest zitten. is. De rechtszekerheid kan naar de mening van de Raad nog verder worden vergroot door ook een aantal „zorgvul digheidseisen" vast te stellen. Dit zijn eisen waaraan een arts die euthanasie pleegt te allen tijde moet voldoen, zoals het raadplegen van een collega en het bijhouden van een verslag. Deze bepalingen hoeven vol- ^inehelikopters niet voldoende gerust voor reddingswerk Ontslag VVD'er definitief na Playboy-foto's toegangspoort van Bourtange. DONDERDAG 17 JULI 1986 PAGINA 3 In het voetspoor van honderdduizenden landgenoten trekken onze verslaggevers er in deze vakantieweken in eigen land op uit. In deze kolommen geven zij hun persoonlijke impressie van zomerse gebeurtenissen die voor de lezer mogelijk een tip kan bevatten voor een dagje uit. Zo bezocht Barend Strang het Groningse vestingstadje Bourtange. De Friese stadhouder graaf Willem Lodewijk van Nassau zocht daar driehonderd jaar geleden een leuk plekje voor op, bovenop een zandrug in het Bourtanger moeras. Geen mens is het dan ook ooit gelukt de vesting in te nemen. Nu wordt het stadje alleen nog door toeristen Aangevallen. aNENLAND Ecid&eCoirtq/nt voerders Heineken /24 dagen in Parijs De twee Heineken-ontvoerders zul- minimaal 24 dagen in Frankrijk moeten Het zal namelijk ongeveer twee weken jer de Franse premier Chirac en justitie- »r Chalandon een decreet ondertekenen pvering van de ontvoerders aan Neder- aarna hebben de twee Nederlanders nog vjren de tijd om tegen de uitwijzing in be- ïcfgaan bij de Franse Raad van State. Doen [iljiiet, dan kunnen ze snel terug naar Ne- laj. Volgens een van de Parijse advocaten Jlleeder en Van Hout, mr. De Jong-Du- ullen de Nederlanders „zeker nog enige ?njn Frankrijk blijven". Hij wilde niet zeg- dl(e van plan zijn bij de Raad van State in te gaan, maar eerder lieten beide ont- fs al duidelijk weten zo snel mogelijk naar %d terug te willen. Milieuschip neemt monsters bij gifboot DEN HELDER Rijkswa- terstaat laat haar milieu schip Holland wacht hou den en watermonsters ne men bij het vorige week op de Noordzee gezonken vrachtschip Olaf. Zoals be kend bevinden zich aan boord van de Olaf sterk lood- en ijzerhoudende stof fen die bij vrijkoming scha delijk zijn voor het milieu. Het onderzoek naar de exacte samenstelling van de lading duurt nog voort, al dus Rijkswaterstaat. Beslissing verwacht over hoger beroep tegen De Vries (RSV) DEN HAAG Het gerechtshof in Den Haag zal naar verwachting volgende week beslissen over het hoger beroep dat het openbaar ministerie heeft inge diend tegen het besluit de voormalige RSV-topman De Vries niet te vervol gen wegens meineed. De rechtbank achtte begin juni onvoldoende bewezen dat De Vries zou hebben gelogen over zijn bankrekeningen tijdens de verho ren door de parlementaire enquêtecom missie RSV. Volgens de rechtbank was er geen enkel bewijs voor de stelling dat De Vries over 1976 vliegkosten heeft gedeclareerd aan RSV die hij niet had gemaakt. Douaniers verdacht van diefstal geldkoffer SCHIPHOL De Rijkspolitie Dienst Luchtvaart heeft twee ex-medewerkers van de douane op Schiphol en een doua nier die nog in dienst is gearresteerd. Zij worden ervan verdacht betrokken te zijn bij de diefstal van een koffer met voor 1,4 miljoen gulden aan franken van de Cen traal Afrikaanse Republiek. De diefstal werd in november 1983 gepleegd. De kof fer werd indertijd leeg teruggevonden en van het geld is tot nu toe nog niets boven water gekomen. Volgens de Haarlemse of ficier van justitie staat vast dat de drie aangehouden mannen „in aanzienlijke mate" in de opbrengst van de diefstal moeten hebben gedeeld. Het staat nog niet vast of zij alleen medeplichtig zijn geweest of de diefstal zelf pleegden. Jacht op water uitgebrand ZEEWOLDE Op het Wolderwijd bij Harderwijk is gisteren een jacht volle dig uitgebrand, nadat een explosie had plaatsgevon den op het achterschip. De explosie was het gevolg van een brand die ont stond bij het bijtanken van de buitenboordboter. De vijf bemanningsleden za gen zelf geen kans de brand te blussen en spron gen in paniek in het wa ter. Twee van hen moes ten voor onderzoek in het ziekenhuis worden opge nomen. Ezeltjes-lunch De tiende Ezeltjesdag in Hoorn trok gisteren erg veel bezoekers. Absoluut hoogtepunt voor de kinderen was het aanbieden van een lunch aan de door het Nederlands Ezelstamboek verzamelde dieren. Lopen op de benenbrekers - met een ou D10I1S n)EL METEOROLOGEN VOORSPELLEN KLIMATOLOGISCHE RAMPEN mj De eeuwenoude kanonnen bovenop de wallen van Bourtange zijn niet stuk te krijgen. „Papa, u bent de vijand- vuur. Maar papa geeft geen krimp en maakt blijmoedig een foto van zijn kroost dat bo venop het geschut zit. Leuk voor later, als de strijd met zoon en dochter echt is be gonnen. Als je Vlagtwedde gevonden hebt, halverwege tussen Winschoten en Ter Apel, rijd je over een smalle weg pal naar het oosten tot aan de rand van Nederland. Daar ligt de vesting Bour tange, gereconstrueerd naar de situatie zoals die was in 1750. Driehonderd jaar geleden was het één van de belang rijkste vestigingen van het noorden, oorspronkelijk door de Friese stadhouder graaf Willem Lodewijk van Nassau opgeworpen in de tachtigjarige oorlog. Hij had daarvoor een leuk plekje op gezocht, bovenop een zan drug in het Bourtanger moe ras, strategisch gelegen op de weg naar Groningen. Geen mens is het dan ook ooit ge lukt de vesting in te nemen. Zelfs de bisschop van Mun ster, beter bekend bij zijn koosnaam Bommen Berend, kreeg dat niet voor elkaar. In 1851 werd de vesting we gens verregaande nutteloos heid ontmanteld. De wallen en de poorten verdwenen en van de grachten bleef maar een klein stukje over. Zo werd Bourtange een gewoon dorp. Toen het in de zestiger jaren langzaam dreigde weg te sterven, ontstonden de re constructieplannen. Over twee jaar zal de klus vol tooid zijn. Ruim vóór de vesting par keert de bezoeker zijn auto om langs de gracht naar de toegangspoort te wandelen. Bij de VVV zijn tolkaarten te koop, waarmee je in vier musea terecht kunt. Wel mag iedereen zonder betalen de vesting binnen. Daar gaat het leven zoveel mogelijk zijn dagelijkse gang. De VV V-in forma trice heeft voor de dagjesmens nog een waardevolle tip: „Vooral op zondag is het druk. Dan staat het vol auto's. Niet echt leuk, wanneer je alles op je gemak wilt bekijken". In de Baracquen, de solda tenbarak, tonen vitrines de spullen die tijdens de recon structie in de bodem gevon den zijn. Gereedschap, bij het onderhoud van poorten en bruggen gevallen, kwam bij het uitgraven van de grachten weer boven water. Ook huishoudafval dat des tijds in de plomp werd ge mikt. Van alles kwam er te voorschijn. Nabij het secreet voor de Munsterse poort werden veertienhonderd stenen pijpen opgegraven. Bij de vertoning van de dia serie over de geschiedenis van Bourtange is het rustig. Maar zelfs voor één bezoe ker is het meisje bereid de diaserie te draaien. Als het nodig is vertelt ze over de vergeefse aanvallen van Bommen Berend in het Duits. Daar mogen geen mis verstanden over ontstaan. In de synagoge rijdt de stof zuiger rond. De mevrouw die even later ook geschie denisles blijkt te kunnen ge ven: „Ik ben net aan 't rui men. Er is een schoolklas ge weest. Dan mag je altijd wel even schoonmaken". Zij blijkt een aantal boeken over Bourtange te hebben geschreven: Geeske S.Koe- man-Poel. Tot een groepje Duitsers: „U komt uit Nord- horn? Daar kwamen de troe pen van Bommen Berend ook vandaan". Het maakt geen indruk. Mevrouw Koeman wil graag dat Bourtange met ou wordt geschreven. „Post met oe zijn we in staat terug te ge ven met het verzoek het op nieuw te adresseren". Dat is nogeens historische strijdvaardigheid. „Alle wegen in Bourtange leiden naar één punt, het midden van het Marktplein. Van daaruit dan kun je alles overzien. Sommigen laten het daarbij. Het lopen op de kinderhoofdjes is tenslotte ook niet gemakkelijk. Die staan te boek als de benen- brekers van Bourtange". „We liggen met de recon structie tien jaar op het tijd schema voor. Als we het streefjaar 1988 halen, heb ben we vijftig miljoen ge bruikt, het dubbele van de aanvangssubsidie. We spre ken over miljoenen zoals an deren een kopje koffie drin ken. Straks kan iedere be lastingbetaler zich eigenaar van een stukje Bourtange noemen Een competentiestrijd tussen Groningen en Friesland heeft er tijdens het twaalfja rig bestand toe geleid dat de bouw in Bourtange voor tweederde plaats vond met gele Friese bakstenen en voor éénderde met rode Groningse bakstenen. Me vrouw Koeman zegt daar de bewijzen voor te hebben, al mag ze het verhaal van de gemeente eigenlijk niet ver tellen. „Ze gaan er van uit dat het niet waar is. Het ver haal is door mij in de wereld gebracht. Ik heb hier tot uit Frankrijk toe mensen gehad die het kenden De ijsverkoopster doet het noodgedwongen kalm aan. Ze vertelt over de nadelen van het toerisme. De nieuwsgierigheid kent geen grenzen. Haar buurman heeft al een paar keer een verbiedend bord opgehan gen omdat steeds maar weer platgedrukte gezichten het uitzicht belemmerden. „Dan zitten ze te eten en dat wordt er weer naar binnen gegluurd. Zo heb je nergens een plek om rustig te zitten. De privacy is weg. Vroeger vonden de bewoners het hier veel gemoedelijker en gezelliger". BAREND STRANG iu SejECHT Geen me- qloog twijfelt er nog isl binnen enkele tien- e h jaren zal de témpe er op aarde fors ho- Ifcijn. Langzaam maar dq- zullen daardoor de- van de ijskappen op Koord- en Zuidpool oiten, zodat de zeespie- liial stijgen. Onrustba- zje veranderingen, die n bijten zijn aan de zils verder toenemen- rsioeveelheid koolstof- Nde (CO-2) in de at- elleer. De warmte van ieormaal door de aarde ggekaatste zonnestra- jlijft in de dampkring jen, zodat als het j een soort broeika st ontstaat. De toena- prvan CO-2 is het ge- ;a van het gebruik van j^ele brandstoffen als en olie, in onder jj de chemische indus- en raffinadrijen. ftrologen over de hele Hd voorspellen dat onze iten enorme klimatologi- >e rampen te wachten tg, De temperatuurstijging onder meer tot gevolg èn dat enorme beboste den in woestijnen zou- -veranderen en veel laag en gebieden onder water B. Steden als Amsterdam. Ben, Hamburg, Venetië. Bcok, Singapore en Dja- Bom er maar eens een 7; te noemen zouden ride aardbodem verdwij- 2* Veertig procent van de Nederlandse bevolking zou el ders woon- en leefruimte moeten zien te vinden. Econo mie, en land- en tuinbouw zullen in elkaar klappen, al dus de Internationale Vereni ging van Wetenschappelijke Instellingen (IFIAS)in Zwe den. Professor dr. Karl Heinloth van het befaamde fysica-insti- tuut van de universiteit van Bonn sprak begin dit jaar zelfs over een "meteorolo gisch en ecologische holo caust". Uit metingen van het CO-2-gehalte in de lucht had hij berekend, dat er over vijf tig tot honderd jaar drie keer zoveel van dit gas in de atmo sfeer zou zijn dan aan het be gin van deze eeuw. De samen hang tussen CO- 2-concentra- tie en temperatuurstijging leidde hij af uit vergelijkingen tussen de aanwezige hoeveel heid CO-2 tijdens vroegere ijs- en warmtetijden. Dertig graden Heinloth verwacht een tem peratuurstijging van ten min ste vijf graden: „Dat is mijn minst sombere voorspelling. Ik zal er ook niet van staan te kijken als de gemiddelde jaar temperatuur over enige tien tallen jaren met twintig tot dertig graden zal zijn toegeno men". In het jaar 2030 zou, al dus deze Westduitse geleerde, het waterniveau van de Noordzee naar schatting 140 centimeter hoger zijn dan nu. De Zwitserse hoogleraar na tuurkunde prof. dr. H. Oesch- ger presenteerde, eveneens begin dit jaar, in de Berner Zeitung enkele opmerkelijke feiten uit een door hem ver richt onderzoek. Daarin trok (Vervolg van de voorpagina) De Raad van State advi seert voorlopig af te wachten hoe de recht spraak ten aanzien van euthanasie zich ontwik kelt. Wellicht biedt die ontwikkeling houvast voor de vaststelling van de vraag wanneer levens beëindiging op verzoek al dan niet strafbaar is. Verder stelt de Raad voor vooruitlopend op definitieve wetgeving alvast in het Wet boek van Strafrecht enkele bepalingen op te nemen waar in staat welke medische han delingen beslist niét tot eutha nasie gerekend mogen wor den. Het gaat hier bijvoorbeeld om het staken van een alge meen als zinloos bestempelde behandeling of om het toedie nen van middelen tot bestrij ding van pijn (zoals morfine), hetgeen als bijkomend effect een verhaasting van de dood ten gevolge heeft. Volgens de Raad van State biedt het vastleggen van der gelijke bepalingen al meer rechtszekerheid aan artsen en patiënten dan thans het geval temperatuur in Nederland zal dan zo'n vier graden omhoog gaan. Op de twee polen schat hij de stijging op ongeveer ze ven graden. Mureau twijfelt er niet aan dat de grotere warmte een stijging van de zeespiegel tot gevolg heeft. „Maar hoeveel dat zal zijn, durf ik niet te zeggen. Mis schien een halve meter. Maar vijf meter, zoals hier en daar wel eens wordt gesuggereerd, acht ik zeer onwaarschijn lijk". Mocht Mureau ongelijk krijgen en het niveau van de Noordzee bij voorbeeld ander halve meter stijgen, dan is dat naar de mening van Rijkswa terstaat geen enkel probleem voor ons land. „De duinen en Deltawerken zijn daar wel te gen bestand. De zee-keringen in Zeeland zijn bestand tegen een stormvloed als we in 1953 hebben gehad, waarbij het water heel wat hoger kwam dan anderhalve meter', aldus woordvoerder Spaarman. Naar de mening van prof. dr. Heinloth is het inmiddels al te laat om maatregelen te ne men. Hij stelt dat het gebruik van fossiele brandstoffen als kolen en olie vandaag nog moet worden gestopt. „Maar ja, de consequenties daarvan zijn zo onmetelijk groot, dat de politici dat niet aan de bur gers durven te verkopen", vindt Heinloth. Meteoroloog drs. Mureau ziet het minder somber. „Stoppen met het ge bruik van fossiele brandstof fen houdt in dat je moet over stappen op kernenergie. Dat zal denk ik niet nodig zijn. Veel uitspraken van buiten landse collega's vind ik nogal spectaculair en onwaarschijn lijk". HENDRI BELTMAN hjERDAM „De reddingshelicopters van de Koninklij- nirine zijn nog steeds niet allemaal uitgerust met mari- ,vterwijl dat wel belooft was. Daardoor kunnen water- tfs in nood niet optimaal worden geholpen". Dat zegt iur C. van der Zweep van de Koninklijke Noord- en bllandse Reddingmaatschappij in Amsterdam. 1 ni hevige storm op Hemelvaartsdag 1983, waarbij negen u>n op het water het leven verloren, beloofde de marine '4ddingshelicopters uit te rusten met apparatuur waar den contact kan houden met de kust, koopvaardijsche- in nood zijnde watersporters. Tot nu toe zijn echter twee helicopters met deze zogenaamde marifoons uit- De aanschaf van meer verbindingsapparatuur is vol- e marine te duur. DEN HAAG De VVD-frac- tie heeft van de Haagse recht bank toestemming gekregen haar geschorste fractiesecreta ris Aernout Cevaal (38) te ont slaan. Cevaal kwam in het nieuws toen hij met zijn vrien din Lorette Welter in aanstoot gevende pose in de bankjes van de Tweede Kamer v schenen in het aprilnummer van Playboy. De foto's deden nogal wat stof opwaaien. Ka mervoorzitter Dolman uitte zijn misnoegen. igentijds gegeven two- met een licht eke touch, waardig rund en een beu- outen romp. schillende en leverbaar. haar •Amstelveen «Eindhoven «Groningen «Heerlen «Heteren«Oisterwijk «Rotterdam «Rijswijk Mcrlierg«Zevenaar. «Vrijdag koopavond «Donderdag koopavond. EMELS i Yk WH OMa/fêAl.MM TLUkTM&jHjMM/ He 'wGuav/k A/U 0 gens de Raad van State niet in het Wetboek van Strafrecht te worden opgenomen. Het D66-kamerlid Kohnstamm noemt het onbegrijpelijk dat de Raad van State zo weinig waarde hecht aan het rapport dat de Staatscommissie Eutha nasie een jaar geleden publi ceerde. Toen het voormalige D66-kamerlid Wessel-Tuinstra in 1984 de eerste versie van haar initiatief-wetsontwerp publiceerde, adviseerde de Raad van State enkele wijzi gingen en gaf tevens te ken nen dat er goede nota geno men diende te worden van het nog te verschijnen rapport. De nu geuite kritiek noemt Kohn stamm „weinig consequent". De artsenorganisatie KNMG is teleurgesteld over het advies, omdat er niets geregeld wordt en enkele duizenden gevallen van euthanasie in het verbor gene blijven plaats vinden. KNMG-voorzitter Derksen meent dat van een grotere rechtszekerheid voor artsen niets terecht komt. De Verehi- ging voor vrijwillige euthana sie spreekt van een „in globale termen wijs advies". Voorzit ter Fretz heeft begrip voor de bezwaren tegen de voorgestel de teksten, al hoopt hij dat het uitstel niet te lang gaat duren. Door het verbranden van kolen en olie wordt het CO-2-gehalte in de lucht zodanig, dat de tem peratuur op aarde over enige tientallen jaren vele graden hoger zal zijn. hij de conclusie dat de gemid delde jaartemperatuur over enkele tientallen 4,5 graden hoger zou zijn. Voor het nieuwe kabinet zijn deze kwesties aanleiding ge weest voorrang te geven aan een wetenschappelijk onder zoek op dit gebied. Die studie is overigens al geruime tijd geleden in gang gezet door een commissie uit de Gezond heidsraad. Deze staat onder leiding van de Utrechtse me teoroloog prof. dr. G. J. E. Schuurman. Dit najaar hoopt de commissie de resultaten openbaar te maken. Maar nu al lijkt vast te staan dat de uitkomsten in elk geval niet zo angstaanjagend zullen zijn als de baude uitspraken van prof. Heinloth en de IFIAS. „Ik zal niet ontkennen dat er iets aan de hand is. Natuurlijk niet. Maar sommige berichten en rapporten over de gevol gen van de CO-2-toename zijn wel heel erg speculatief", zegt drs. Robert Mureau, één van de leden van de commissie. „Een stijging van de zeespie gel met vijf meter als gevolg van het smelten van de ijs kappen en gletchers ..nee, dat is zéér onwaarschijnlijk. Woestijnvorming lijkt mij eveneens te ver gaan. Zo'n toename van het C02-gehalte kan overigens ook positieve gevolgen hebben. Onderzoek, onder meer aan de Landbouw Hogeschool in Wageningen, heeft uitgewezen dat planten door een hogere concentratie CO-2 beter gaan groeien". Volgende eeuw Volgens drs. Mureau zal een verdubbeling van het CO- 2-gehalte in de lucht in de tweede helft van de volgende eeuw gevolgen hebben. De (ADVERTENTIE) imfortabele >f life thuis voor

Leidse Courant | 1986 | | pagina 3