oorschotens bedrijf htslaat 19 werknemers Zwakzinnigenafdeling Sancta Maria verhuist Chinees Gouden trouw in Voorhout Herrie om hek in Wassenaar WK Paalzitten i>k bouwlifttrekken Ysbrand Chardon topper op Dag van het Paard Duitse Dorothea Spohler verzameltpretparken Bijdragen: Arthur van Rijswijk en Frank Zegers Foto: Milan Konvalinka Tips: 071-122244, toestel 23 De heer H.J. Nulkes en mevrouw C. Nulkes- Witteman uit Voorhout vierden gisteren hun 50-jarig huwelijksfeest. De viering werd be gonnen met een H. Mis uit dankbaarheid in de Engelbewaarderkerk in De Engel. Daar na volgde een geanimeerde en goed be zochte receptie in café Boerhaave in Voor hout met aansluitend feest voor familie en genodigden. De 79-jarige, in Noordwijker- hout geboren bruidegom en zijn 73-jarige uit Lisse afkomstige bruid deden ruim een halve eeuw geleden het gezegde „van een bruiloft komt een bruiloft" eer aan. Zij ont moetten elkaar voor eerst op de trouwerij van een broer van de heer Nulkes. Na hun eigen huwelijk vestigde het echtpaar Nulkes zich aan de Torenlaan in Voorhout. Daar werden ruim 49 van de 50 huwelijksjaren doorgebracht. Enkele maanden geleden pas verhuisden de heer en mevrouw Nulkes naar de Margrietstraat in Voorhout. Het echtpaar heeft elf kinderen (die net als hun ouders allen in de Engelbewaarderkerk zijn getrouwd) en talloze kleinkinderen. De heer Nulkes was actief in het bloembollenvak en werkte, tot zijn pensionering, 32 jaar als bloemistknecht bij Dames. De bruidegom klaverjast graag, zijn vrouw houdt van brei en en borduren. Sên OMGEVING Ccidóeöouratit -idzesdaagse 'lldag van start WIJK De 28e strandzes- art op 21 juli in Hoek van Hol- -dan niet in badpak kunnen de ■Srs zes dagen lang de 140 kilo- ings het strand lopen. De deel- —jvernachten in tentjes. Per dag jgeveer 23 kilometer afgelegd liindpunt is in Huisduinen bij Her Daarvoor doen de wande- iadplaatsen Wassenaar, Noord- .nuiden, Egmond aan Zee en tyog aan. In Noordwijk brengen efelaars de nacht op de recreatie- s<5het Bollenbad door. Men arri- o^mende dinsdag in Noordwijk. b de organisatoren van de si»daagse hebben zich al 1000 ^Ingeschreven. Tulpenoogst zeer wisselend LISSE De resultaten van de tulpenoogst zijn zeer wisselend en daarom is het moeilijk op dit moment een goed beeld van deze oogst te schetsen. De kwaliteit varieert van zeer goed tot erg slecht. De prijzen van de tulpen waren de afge lopen week wel iets hoger dan in de voorverkoop, maar dat wil niet zeggen dat er handel kan worden gedaan tegen elke prijs. Dit meldt Hobaho, een blad voor de bloembollenteelt. Het blad meldt verder dat uit de Verenigde Staten berichten komen over afgezegde orders. WASSENAAR De gemeente Wasse naar en auberge De Kieviet liggen met elkaar in de clinch over de plannen voor een groot hek rondom het vermaarde restaurant aan de Stoeplaan. De wel standscommissie vindt het hek „protse rig" en misstaan in de omgeving. Door de bezwaren zijn de plannen voor een groot se verbouwing, waarvan het hek onder deel uitmaakt, maanden vertraagd. De heer L H. Goudsmit, na het echtpaar Gandini nieuwe eigenaar van De Kie viet, acht een groot hek „essentieel" voor De Kieviet. Goudsmit: „Gasten moeten aan tafel rustig kunnen eten en niet het gevoel hebben dat op datzelfde moment hun auto wordt leeggeroofd. De kleine criminaliteit neem schrikbarend toe, de overheid neemt te weinig maatregelen en dan is het logisch dat het particulier initiatief ingrijpt". De Kieviet wenst een hek met gemetsel de pilasters met daarop een aantal lam pen. De welstandscommissie, een advies orgaan van het college van B en W, op teert voor kleinere lampen en ijzeren pi lasters. „Dat houdt in aldus eigenaar Goudsmit, „de bouw van een Heras-hek en dat kan natuurlijk nooit. Je kunt in Wassenaar toch geen fabriekshek neer zetten?" INFLICT MET VAKBOND DONDERDAG 17 JULI 1986 PAGINA 11 raakt met de Industriebond FNV. Districtsbestuurder P.J. van Emmenes zegt dat hij met Sensor-directeur Van Beek een bijzonder onvrien delijk gesprek heeft gevoerd. „Dat gesprek had pas plaats nadat de ontslagaanvragen de deur uit waren gestuurd", aldus de man van de FNV. Hij zegt dat bij hem 12 ont slagen bekend zijn. „Dat kunnen er meer zijn, maar dat willen ze toch niet aan ons vertellen", zegt Van Em menes. De FNV'er zegt dat de direc tie van Sensor de ontslagaan vragen niet kan onderbou wen. Het bedrijf zou volgens hem ook geen opdracht heb ben gekregen van het Ame rikaanse moederbedrijf om tot ontslag van werknemers over te gaan. Of Sensor hele maal ophoudt te bestaan, zo als enkele werknemers vre zen, weet Van Emmenes niet. Hij is ook niet op de hoogte van het totaal aantal werknemers dat bij het be drijf in Voorschoten werkt. „Ik heb geen inzage in de cij fers gekregen". De districts bestuurder zegt zoiets nog nooit te hebben meegemaakt. „Het is voor het eerst in mijn carrière dat ik me zó kwaad maak. Die Van Beek is een schoft van een vent". Sensor Nederland BV is een bedrijf dat meetinstrumenten (sensoren) maakt voor seis mologisch onderzoek. Het merendeel van de appara tuur wordt geleverd aan de olie-industrie en aangezien deze in ernstige moeilijkhe den is geraakt, heeft ook Sensor grote problemen. Vol gens arbeidsbureau-directeur Tibbe heeft het bedrijf al eerder problemen gekend en is het personeelsbestand al tijd wisselend geweest. Vol gens Tibbe werkten er vroe ger 50 a 80 mensen. Hij schat het aantal werknemers nu op 30 a 40. Een deel van het personeel is door natuurlijk verloop verdwenen. Sensor Nederland bv wilde gisteren geen mededelingen doen over de ontslagen. IWIJKERHOUT Het Oosterduinsemeer in Noordwij- zal volgende week niet alleen het decor voor het we- pioenschap Paalzitten vormen. Bij de loting voor de ïling, gisteravond in het restaurant De Duinvos, deelde lisatie mee dat woensdagavond ook een poging onderno- n worden om het wereldrecord bouwlifttrekken (900 i te vallen. lzitten begint volgende week woensdag om half negen ichtend als de sterkste man van Nederland Kees de een kanon afschiet. Omdat ook in Amerongen en Vin- ook paalzitwedstrijden worden georganiseerd is het nog er hoe laat het rekord in Noordwijkerhout verbroken rden. Het rekord is momenteel 103 uur en 30 minuten oor de dames als de heren. Om vier uur zondagmiddag >unt worden bereikt. Maar als het rekord inmiddels in igen en Vinkeveen twee keer met een kwartier is verbe- 1 het rekord pas om half vijf worden verbroken, ïling van de palen is als volgt: paal 1: Elise Compaan paal 2: Nico Meeuwenoord (Noordwijk); paal 3: Cor Ben- ïoordwijk); paal 4: Han de Jong (Roelofarendsveen); paal Klinkenberg (Noordwijkerhout); paal 6: Dick van Woer- itwijk); paal 7. Anita den Hollander (Den Haag); paal 8: ikel (Hillegom); paal 9: René van Alten (Katwijk aan de aal 10: Nico Bouwmeester (Heemskerk); paal 11: Carla de oordwijkerhout); paal 12; Erwin Schrama (Lsse); paal 13: s Smeer (Amersfoort); paal 14: C. Kooper-Steenbeek aag); paal 15: A. J. Stecher (Haarlem); paal 16: Jan Brama vijkerhout); paal 17: Tinie Roos (Noordwijkerhout); paal Turk-de Jong (Noordwijk). NOORDWIJK Het mi nisterie van WVC gaat ak koord met de verhuizing van ongeveer 80 zwakzin nigen van het psychia trisch ziekenhuis Sancta Maria in Noordwijk naar de inrichting De Harte- kamp in Heemstede. Het ministerie heeft dat on langs laten weten aan het bestuur van Sancta Maria. Er was al een aantal jaren sprake van verhuizing van de patiënten. Met ingang van 1 januari 1987 vallen de geestelijk gehandicap ten onder verantwoorde lijkheid van De Harte- kamp. De overheid wil al jaren de zwakzinnigenzorg scheiden van het verplegen van psychi atrische patiënten, omdat dat twee duidelijk verschillende zaken zijn. Volgens de Wet Ziekenhuisvorzieningen heeft de overheid zelfs het recht om een afdeling voor zwakzinni genzorg bij een psychiatrisch ziekenhuis te sluiten. Sancta Maria nam om die reden de laatste jaren al geen nieuwe geestelijk gehandicapten op in de afdeling Norseduin. Sancta Maria heeft enkele ja ren geleden meegewerkt aan de oprichting van de stichting Nieuwe Waterweg, omdat het er naar uitzag dat de patiënten in een nieuwe inrichting in de Rotterdamse regio terecht zou den komen. Dat ging uiteinde lijk niet door; het werd de Hartekamp in Heemstede. Be halve de patiënten gaat ook het merendeel van het perso neel van de afdeling over. Op 21 augustus zal tijdens een voorlichtingsbijeenkomst de overgang worden toegelicht aan familieleden. Blijkens het onlangs gepubli ceerde jaarverslag over 1985 kreeg de verpleging van de zwakzinnigen de laatste jaren meer het karakter van bejaar denzorg, omdat de gemiddelde leeftijd steeg. Ook is er sprake van meer sterfgevallen. Mede daardoor daalde het totale aantal patiënten van 622 naar 599. Uit het jaarverslag blijkt ook dat slechts 38,5 procent van de patiënten uit het „verantwoor- delijkheidsgebied" van Sancta Maria komt, te weten het noordelijk deel van Zuid-Hol land. Het aantal patiënten uit die regio is wel gestegen, maar blijft achter bij het streefper centage. LEIDSCHENDAM De Vriendschapsvereniging Ne- derland-China wil in de herfst bij voldoende deelna me een cursus Chinese taal voor beginners starten. De cursus, die op 9 oktober moet beginnen, omvat 25 lessen van twee uur. Informatie en aanmelden bij mevrouw W.L.T.M. Duynstee, Burge meester Keijzerlaan 32, Leid- schendam 2262 BJ, tel. 070- 272258. P< rh 'JCHOTEN Sen- Jjderland B.V. uit ?rftoten heeft voor 19 Mmers ontslag aan- njd. De heer C. Tib- Ijkteur van het Ge- r|k Arbeidsbureau en, heeft dit giste- Jvestigd. Een deel n de aanvragen is een ander deel behandeling. is door deze ont- ernstig conflict ge- Althoff met zijn Afrikaanse olifanten. ïSfToni Bolt in i strijkt op Katwijk aan \stent, die plaats biedt \m 3000 toeschouwers, inden in de Hensius- vlakbij de camping nJuinen In totaal wor- 4r voorstellingen gege- 4 beide dagen om vier Macht uur. Onderdelen Hef programma zijn: 2{ur Job Lijfering met xjgen Bengaalse en Su- IJnse tijgers. Alberto Al- Jief vijf baby-olifanten, 4de trapeze door de Falcons en The New A een oosterse show nmelen en danseressen .Tfown Didi. n\erstad ugd uit Sassenheim i dp week van maandag 21 tot en, met vrijdag 25 juli hutten bouwen op het ijs baanterrein. Kinderen tot en met twaalf jaaruud kunnen er dagelijks van negen tot vijf uur terecht. Tevens wor den allerlei spelletjes gedaan. Het inschrijfgeld bedraagt vier gulden voor de hele week. Op dinsdagavond 22 juli kunnen kinderen van ze ven tot en met veertien jaar oud vanaf zeven uur bingo spelen in speeltuin Beatrix. Op vrijdag 25 juli starten in speeltuin Bijdorp de voorron den voor het playbackfesti- val. Op telefoonnummer 02522-15377 zijn hierover meer inlichtingen te krijgen. Rehreaqua Rekreaqua'86, dat tot en met 8 augustus in het Bollenbad aan de Nieuwe Zeeweg in Noordwijk wordt gehouden, heeft op maandag 21 juli es tafettes op het programma staan. Op dinsdag 22 juli wor den, om twaalf, één en twee uur. drie basketbaltrainingen gegeven en woensdag staat de glijbaanrace op het pro gramma. Donderdag 24 juli is er een spelinstuif en vrijdag 25 juli een tafeltennistoer nooi. Rekreaqua begint tel kens om twaalf uur en duurt tot drie uur. In gestrekte draf ging het gisteren op de renbaan Duindigt in het kader van de Dag van het Paard. er een reserve-paard bij", legt hij uit. „Uiteindelijk ben je net een coach, want pas enke le uren voor de start maak je het span bekend. Uit de for matie van 1974, waar mijn va der succes mee boekte, waren er nu nog drie overgebleven. Dat waren Tanja, Lucas en Peter. Die liepen voorop. Dal zijn geweldige paarden. Maar ook de overige dertien - Ma joor, Toon, Wesley, Rambo, Jodka, Hermaan, Maurits, Fo lio, Royal, Victor, Tiaco, Edel- weib en Sebrano - hebben zich uitgestekend gedragen aldus Ysbrand, die inderdaad iets weg heeft van een welbe spraakte bondscoach. Ook de Romeinse Wagenren nen brachten erg veel bijval bij het publiek. Met erg veel snelheid gingen deze Welsh- pony's over de Duindigt-piste heen. Een jaarlijks hoogtepunt is altijd het rassen-defilé. Nieuw voor de Dag van het Paard was een Concours d'e- legance. Combinaties van paard, ruiter en automobiel brachten een erg fraai geheel. Een record aantal bezoekers was er niet te noteren op Duindigt. Maar daar had men het weer dan ook niet voor mee. Men moest een keuze maken tussen Duindigt, strand en bos. De liefhebbers, die uiteindelijk voor Duindigt hebben gekozen, zullen daar zeker geen spijt van hebben gehad want de twintigste Dag van het Paard was één van de betere uit de laatste jaren. „Echt, zo'n dag van het paard is bijna net zo mooi als een wereldkampioenschapDat zei Ysbrand Chardon uit Schipluiden, de nieuwe Ne derlandse kampioen bij het vierspanrijden, gistermiddag na afloop van de 20e editie van de Dag van het Paard op het Wassenaarse Duindigt. Enkele weken geleden had hij ex-wereldkampioen en natio naal titelhouder Tjeert Vel- stra bij het NK verslagen. Van 13 tot en met 17 augustus doet hij voor Nederland mee Dorothea Spohler amuseert zich samen met Graaf van Zuylen van Nijevelt (eige naar van Duinrell) in de Kikkerachtbaan. Dorothea Spohler. Niet veel mensen kennen haar naam. Toch heeft zij zich op één gebied een internationa le bekendheid verworven. De 29-ja- rige ambtenaar uit Hannover is de onbetwiste wereldkampioene attrac tieparken bezoeken. In zes landen bezocht zij al achtenveertig amuse mentsparken. Sommige van deze parken bezocht zij twaalf keer. Gis teren voegde zij een bezoek aan Duinrell aan haar verzameling toe. Met de in totaal driehonderd park- bezoeken in tien jaar yerwierf zij zich een vermelding in het Guinness Book of Records. „De ontvangst hier in Duinrell is fantastisch", aldus Do rothea. Vanuit een hotel in Brussel bezoekt zij in zestien dagen even zo vele pretparken in België en Neder land. Overal krijgt zij tegenwoordig vrijkaartjes, maar de officiële ont vangst in Duinrell was voor haar een nieuw eerbetoon. De amusementsparken in Nederland bevallen de 29-jarige Duitse prima. Volgens haar zijn Nederlanders „goede parkbezoekers", omdat ze vrolijker en meer ontspannen zijn dan Duitsers. Uren kan zij vertellen over de verschillen tussen parken in alle Europese landen. Vooral de achtbanen hebben daarbij haar bij zondere aandacht. Niet alleen vindt zij de achtbanen de mooiste attractie, er zijn voor haar ook mooie herinne ringen aan verbonden. Haar ver loofde ontmoette zij in een Duits pretpark, waar hij, hoe kan het ook anders, de achtbaan bediende. aan de wereldkampioenschap pen vierspannen in het En gelse Ascot Echter, niet met zijn succesvolle vierspan bracht hij gisteren de handen op elkaar van de kleine tien duizend liefhebbers. Nee, Ys brand had nog wat bevriende viervoeters van stal gehaald en verscheen met een zestien- span. En die zestien vormden een geweldig succesnummer. Paardenminnend Duindigt was het er over eens dat geen enkel jaar Ysbrand Chardon met zijn Gelderse paarden meer mag ontbreken. Naast de Romeinse Wagenrennen was het de topper van een erg sterk showprogramma op de Wassenaarse renbaan. In 1974 kwam Ysbrands va der Bram Chardon voor het eerst op Duindigt met een zes- tienspan in actie. Veteraan Chardon ging geen stuntje uit de weg en presenteerde een jaar later zelfs een twintig- span. Ysbrand Chardon kwam in 1983 voor het eerst met een zestienspan naar de Dag van het Paard. In drie jaar tijd heeft de jonge Char don erg veel geleerd en hij laat staaltjes van rijkunst zien die zijn vader en waarschijn lijk niemand hem na durft te doen. Tijdens zijn show kreeg hij ook gisteren het publiek op de banken toen hij de 375 meter leidsels in zijn linker hand nam, zich op de bok om draaide en met zijn rug naar het zestienspan in galop over de baan ging. En zijn edele vrienden liepen gewoon, hele maal uit zichzelf, de goede kant op. „Dat had ik nog nooit gedaan, maar het liep zo lekker. Ik weet wat de mogelijkheden zijn en het vertrouwen in de paarden is groot", aldus Ys brand Chardon. En dat met paarden die dagelijks hun werk doen in de manege en ook voor de trouwkoets een zeer verdienstelijk figuur slaan. Met zeventien paarden was Ysbrand Chardon naar Duindigt gekomen. „Altijd is

Leidse Courant | 1986 | | pagina 11